I Have a Corporate Order for 250 × 200 g Candles — How Much Wax and Fragrance Should I Purchase if I Want 5% Extra Finished Stock?

I Have a Corporate Order for 250 × 200 g Candles — How Much Wax and Fragrance Should I Purchase if I Want 5% Extra Finished Stock?

 

Saffron Cedarwood ₹2,584.20 / 500 g CSI 464 ₹5,074.00 / 10 kg White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5
CSI production calculators · Weddings, corporate & bulk
Five per cent extra finished stock means five per cent more candles, and every material that goes into them — not a bigger bag of wax.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the quantity calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Saffron Cedarwood 500 g: ₹5.17 a gram ✓ Wax rated up to 10% (CSI 464) ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production Calculator · Corporate Order + Finished-Stock Buffer
A corporate client orders 250 candles. You want 5% more on the shelf for damaged deliveries, late additions to the gift list, or the reorder that always comes. That buffer is finished candles, and finished candles need wax, fragrance, jars and wicks in step. This page calculates all of it and shows what the buffer costs.
4,400.16 g
fragrance oil for 250 × 200 g corporate candles + 13 finished-stock candles + 4 tests at 8% with 3% loss · wax 50.60 kg · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much wax and fragrance for 250 × 200 g candles plus 5% stock? 5% of 250 is 12.5, so 13 extra finished candles: 263 good candles plus 4 tests = 267 poured. At 8% with 3% loss: 4,400.16 g of fragrance and 50,601.84 g of wax.

Is that the same as adding 5% to the wax? No. Adding 5% to the wax alone gives you about 2,406.90 g of spare wax and no extra candles, because you have no oil, jars or wicks for them. Finished stock needs every line to grow.

What should I buy? Saffron Cedarwood 9 × 500 g (₹23,257.80), CSI 464 5 × 10 kg + 1 × 1 kg (₹25,877.40), 275 White Matte jars (₹19,470.00), 300 wicks (₹1,770.00). Total ₹70,375.20.

What does the 5% buffer cost? ₹3,693.00 on the order at pack prices, or ₹3,285.83 at the per-candle material cost of ₹252.76. That is the price of having 13 candles ready. See buffer sizes.
The short answer
Per candle: 200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax. The White Matte jar's fill is not published; 200 g is this series' standard candle — weigh yours.
Candles: 250 ordered + 13 finished stock (5%, rounded up) + 4 tests = 267 poured.
Order: 9 × 500 g Saffron Cedarwood · 51.00 kg CSI 464 · 275 jars · 300 wicks = ₹70,375.20.
"5% extra" means two different orders — only one gives you finished stock A · add 5% to the wax oil, jars and wicks unchanged B · add 5% finished candles (+13) every line grows with the candle count Wax: 50,544.98 g Oil: 4,185.92 g (no change) Jars: 260 · wicks: 267 (no change) Candles you can pour: 254 Wax: 50,601.84 g Oil: 4,400.16 g Jars: 273 · wicks: 281 Candles you can pour: 267 Result: 250 candles + spare wax about 2,406.90 g of wax you cannot pour without more oil, jars and wicks Result: 263 finished, sellable candles 13 ready for damage, late joiners or reorders order ₹70,375.20 · buffer adds ₹3,693.00 Both include 4 test candles and 3% pour loss. Allowances are working assumptions.
Both orders start from 250 × 200 g at 8% with 4 test candles and 3% pour loss. Path A adds 5% to the wax only, which leaves you with spare wax and nothing to pour it with. Path B adds 13 finished candles and lets every material grow with them. The 5% buffer, test count and pour loss are working assumptions.
Straight answer
I have a corporate order for 250 × 200 g candles. How much wax and fragrance should I purchase if I want 5% extra finished stock?
Treat the 5% as extra candles, not extra wax. 5% of 250 is 12.5, which rounds up to 13. Add 4 test candles and you pour 267 candles of 200 g. At an 8% fragrance load each holds 16 g of oil and 184 g of wax, because the oil is part of the 200 g. So the batch needs 4,272 g of oil and 49,128 g of wax, and with a 3% pour-loss allowance, 4,400.16 g of fragrance and 50,601.84 g of wax. In Saffron Cedarwood that is 9 × 500 g. Its 500 g costs ₹5.17 a gram, noticeably less than its 1 kg at ₹6.87, so nine half-kilos cost ₹23,257.80 against ₹30,054.60 for four kilos and a half. The wax is Luxury Soy Wax CSI 464, rated up to 10%, 5 × 10 kg + 1 × 1 kg for ₹25,877.40. Finished stock also needs jars and wicks: 275 White Matte jars and 300 wicks. The whole order is ₹70,375.20, of which the 5% buffer accounts for ₹3,693.00. If you only added 5% to the wax, you would have spare wax and no extra candles.
One line: 5% extra stock = 13 more candles; pour 267, buy 4,400.16 g of oil and 50.60 kg of wax.
Saffron Cedarwood is a warm, woody scent that suits a corporate gift, and its pricing has a quirk worth using: the 500 g is ₹2,584.20 (₹5.17 a gram), while the 1 kg is ₹6,867.60 (₹6.87 a gram). For this order, 9 × 500 g is the cheapest way to cover 4,400.16 g.
Buy Saffron Cedarwood

Two meanings of 5% extra

"Buy 5% extra" is two instructions that sound the same. One gives you candles. The other gives you a bag of wax.

When a corporate buyer says "keep a few spare", they mean candles: finished, labelled, identical to the rest, ready to replace one that arrived broken or to hand to someone added to the list late. Makers often translate that into "buy 5% more wax". But wax on its own is not a candle. To pour 13 more candles you need 13 more jars, 13 more wicks and 13 × 16 g more oil, as well as the wax.

250 × 200 g at 8% · 4 tests · 3% pour loss · CSI 464 · Saffron Cedarwood
5% on the wax against 5% on the candles
Line No buffer +5% wax only +5% finished candles
Candles poured 254 254 267
Wax 48,138.08 g 50,544.98 g 50,601.84 g
Fragrance 4,185.92 g 4,185.92 g 4,400.16 g
Jars (incl. 2% breakage) 260 260 273
Wicks (incl. 5% spare) 267 267 281
Finished candles you can ship 250 250 263

The middle column is a common and quietly expensive mistake. You pay for about 2,406.90 g of wax you cannot turn into candles, and when a gift arrives broken you still have nothing to send. The right-hand column adds 13 candles' worth of every material. Its wax line, 50,601.84 g, is almost the same as the middle column's. The difference is that here the wax comes with the 214.24 g of oil, 13 jars and 14 wicks that turn it into candles.

Say which 5% you mean in the quotation
Write "250 candles plus 13 held as replacement stock" on the quotation, not "5% extra". It tells the client what they are paying for and whether the spares belong to them, and it tells your team what to pour. I Have a Corporate Order for 500 × 150 g Candles in One Fragrance — How Do I Calculate the Exact Raw-Material Requirement Before Sending My Quotation? covers how to put allowances into a quotation.

The calculation for 267 candles

1
Start with the order: 250 × 200 gA 200 g finished candle at 8% holds 16 g of fragrance and 184 g of wax. CSI calculates load as a share of the finished weight: oil = W × L, wax = W × (1 − L).
2
Add finished stock: +135% of 250 = 12.5. Round up, because half a candle cannot be shipped: 13. You now have 263 good candles to make.
3
Add test candles: +4Two to confirm the wick in the White Matte jar and two to check Saffron Cedarwood at 8% in CSI 464, one burned and one retained. The count is a working assumption.
4
Convert to material: 267 × 200 g53,400 g of finished candle: 4,272 g of oil and 49,128 g of wax.
5
Add pour loss: +3%4,400.16 g of oil, 50,601.84 g of wax. Loss applies to material only.
6
Add container and wick allowancesGlass can crack in handling, so 267 jars + 2% = 273. Wicks: 267 + about 5% = 281. Both are working assumptions.
7
Round each line to packsOil to Saffron Cedarwood sizes, wax to CSI 464 bags, jars to packs of 5, wicks to wick packs. The next two sections do it.

Note that the finished-stock candles are added before the pour loss, as candles, and the pour loss is added once, to the material. That order matters. Adding 3% loss to the candle count as well would pour candles you do not need and double-count the loss. The hub, 300 × 80 g wedding order, sets out the same order of operations for a wedding job.

Buying Saffron Cedarwood: the 500 g is the cheaper bottle

For most CSI oils the kilo and the half-kilo cost the same per gram. Saffron Cedarwood is one of the exceptions, and it runs the other way.

You need 4,400.16 g. Saffron Cedarwood Fragrance Oil is listed at 15 g ₹103.84, 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20 and 1 kg ₹6,867.60. Per gram that is ₹6.92, ₹7.08, ₹6.96, ₹5.17 and ₹6.87. The 500 g is the cheapest per gram by a wide margin, and the 1 kg costs more than two 500 g bottles. The same pattern appears on Sage and Cedarwood. Here is what that means for this order:

Need: 4,400.16 g · in-stock sizes · CSI live pricing, 24 September 2026
Four ways to buy the same Saffron Cedarwood
Packs Bought Cost Effective ₹/g Oil cost per 200 g candle
9 × 500 g 4,500 g ₹23,257.80 ₹5.17 ₹82.69
4 × 1 kg + 1 × 500 g 4,500 g ₹30,054.60 ₹6.68 ₹106.86
5 × 1 kg 5,000 g ₹34,338.00 ₹6.87 ₹109.88
45 × 100 g 4,500 g ₹31,329.00 ₹6.96 ₹111.39

Nine 500 g bottles save ₹6,796.80 against four kilos and a half-kilo, and they bring the fragrance cost per candle down from ₹109.88 to ₹82.69. Always check a specific oil's ladder before assuming the kilo is the bulk buy. Prices on the store change, so check the product page on the day you order.

Argued against our own interest, plainly. We sell the 1 kg Saffron Cedarwood at ₹6,867.60 and would happily ship five of them. On our own listed prices that is the dearest way to buy this oil. Buy the 500 g bottles. If the price ladder changes, recheck it, but on the pull date the half-kilo is the better buy by more than ₹1.70 a gram.
1
Woody spice · 500 g cheapest per gram
Saffron Cedarwood Fragrance Oil
A corporate-friendly woody scent with an unusual ladder: ₹5.17 a gram at 500 g, ₹6.87 at 1 kg. At 16 g per candle, a 500 g bottle scents 31.25 candles of 200 g. Even the 15 g (₹6.92 a gram) is cheaper per gram than the 50 g (₹7.08).
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹103.84 ₹6.92 0.94
50 g ₹354.00 ₹7.08 3.12
100 g ₹696.20 ₹6.96 6.25
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 31.25
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 62.50
₹82.69 of fragrance per candle from the 500 g Buy Saffron Cedarwood

The complete order

Wax. 50,601.84 g of Luxury Soy Wax CSI 464 rounds to 5 × 10 kg + 1 × 1 kg, ₹25,877.40. CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1, 5 and 10 kg and is rated up to 10% fragrance load by the wax maker, comfortably above 8%. CSI's own earlier guidance gives it a melt and pour range of 80–90°C; confirm that on the product page. Jars. The White Matte Glass Jar is ₹354.00 for 5 (₹70.80 a jar). Its fill weight is not published, so pour one to 200 g and check the line. 273 jars round to 55 packs, 275 jars. Wicks. Eco Candle Wicks Thin C1, 3 × 100-pack, 300 wicks. Confirm the wick with your test candles; CSI does not publish wick sizes per jar.

267 candles poured · 250 delivered + 13 finished stock + 4 tests
The shopping list, priced
Material Calculated need Packs Bought Cost
Saffron Cedarwood Fragrance Oil 4,400.16 g 9 × 500 g 4,500 g ₹23,257.80
Luxury Soy Wax CSI 464 50,601.84 g 5 × 10 kg + 1 × 1 kg 51.00 kg ₹25,877.40
White Matte Glass Jar 273 jars 55 × pack of 5 275 jars ₹19,470.00
Eco Candle Wicks Thin C1 281 wicks 3 × 100-pack 300 wicks ₹1,770.00
Total ₹70,375.20

One finished candle costs ₹82.69 of fragrance, ₹93.36 of wax, ₹70.80 for the jar and ₹5.90 for the wick: ₹252.76 in material, before lids, labels, boxes, branding, courier, labour and GST, which come from your own quotes. Spread across the 250 the client pays for, the order is ₹281.50 a candle.

2
Container soy flakes · rated up to 10%
Luxury Soy Wax CSI 464
Flat at ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg. A 10 kg bag fills 54.35 candles of 200 g at 8%. For a single-scent corporate order at 8%, it is the lower-priced of CSI's two waxes with a stated ceiling.
Pack Price Per kg 200 g candles at 184 g wax
500 g ₹260.00 ₹520.00 2.72
1 kg ₹507.40 ₹507.40 5.43
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 27.17
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 54.35
₹93.36 of wax per 200 g candle Buy CSI 464

How big should the buffer be?

There is no published standard. The right size depends on how the candles travel, how firm the client's list is, and whether spares are likely to be reordered. Here is the same order at four buffer sizes, so you can see what each costs.

250 × 200 g at 8% · 4 tests · 3% loss · 2% jar breakage · 5% extra wicks · priced at listed packs
Four buffer sizes, fully costed
Buffer Extra candles Poured Fragrance Wax Jars bought Order cost Buffer adds
0% +0 254 4,185.92 g 48,138.08 g 260 jars ₹66,682.20 ₹0.00
2% +5 259 4,268.32 g 49,085.68 g 265 jars ₹68,164.28 ₹1,482.08
5% +13 267 4,400.16 g 50,601.84 g 275 jars ₹70,375.20 ₹3,693.00
10% +25 279 4,597.92 g 52,876.08 g 285 jars ₹72,794.20 ₹6,112.00

The cost of a buffer grows roughly in step with the number of extra candles, with small jumps where a pack boundary is crossed. For a corporate order that ships in one consignment to one office, 2% may be enough. For gifts couriered to individual addresses, where each parcel is a separate breakage risk, 5% to 10% is easier to defend. Your own damage and reorder history is better than any of these figures.

The buffer that disappears. A maker pours the 13 spares, then uses them to replace rejects at packing. By dispatch the buffer is gone and the first broken delivery has no replacement. Rejects at packing are a production loss, not a stock buffer. If you expect rejects, allow for them separately, as I Have a Corporate Order for 1,000 × 200 g Candles — How Much Wax, Fragrance Oil and How Many Wicks Should I Order if Production Rejects Are Expected? does with a reject rate.

What to do with the extra stock

Decide before you pour who owns the spares, and write it down. Three arrangements are common, and each changes how you price the order.

Agree one of these with the client before production
Who pays for the 13 spares
Arrangement Who pays What happens to unused spares How to quote it
Client-owned replacement stock Client Delivered or held for the client Quote 263 candles, show 13 as replacement stock
Maker's cushion You, inside your margin Yours to sell at retail or hold for reorders Quote 250; cost of spares carried in your price
Reserved for reorder Client, on reorder Held against a named future order Quote 250 now; agree a reorder price and date

For a maker's cushion, a branded corporate candle is harder to sell on than a plain one. If the jar carries the client's logo, spares are only worth something to that client. Keep the branding on a removable sleeve or label until dispatch if you want the option of selling unused spares in your own range.

Corporate Diwali gifting peaks around 8 November 2026, and many offices order in October. If you have a corporate order to price, send us the oil, wax and jar quantities and we will confirm stock and quote beyond the listed packs. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation are available on request.
Get my corporate order checked
The CSI principle
A buffer is candles, so buy it as candles.
Every extra finished candle needs its share of every material. Add the buffer to the candle count, then let wax, oil, jars and wicks follow. A buffer added to one material only is not a buffer; it is inventory you cannot use.

Two sibling calculations sit next to this one. I Need 1,000 × 60 g Wedding Favours — How Much Wax Should I Buy When I Also Need 50 Additional Candles for Samples, Replacements and Breakage? handles a fixed number of extras split by purpose on a wedding order. I Have a 2,000-Piece Corporate Candle Order with 100 g Fill Weight — How Much Wax and Fragrance Should I Secure Before Accepting the Deadline? looks at securing enough material for 2,000 corporate candles before you accept a deadline. For a fragrance-only safety margin on a larger run, see I Need 500 × 200 g Candles at 10% Fragrance — How Much Fragrance Oil Should I Purchase Including 5% Safety Stock?.

The client asked for 250. You promised a few spare. Thirteen candles, not five per cent of a bag of wax.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. This page recommends the 500 g Saffron Cedarwood over our 1 kg, because on our own listed prices the kilo costs more per gram. It also tells you not to buy extra wax as a "buffer" unless you are buying the oil, jars and wicks to go with it.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are CSI listings verified on 10 September 2026 and re-checked in the 24–25 September pull. All figures are arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check them.

The 5% buffer, four test candles, 3% pour loss, 2% jar breakage and 5% extra wicks are working assumptions. The White Matte jar's fill weight is not published; 200 g is this series' standard candle and should be confirmed by a weighed pour. For stock checks, bulk quotes, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax for 250 candles of 200 g?
At 8% fragrance, 184 g each, 46 kg for 250. With 13 finished-stock candles, 4 tests and 3% loss, 50,601.84 g.
How much fragrance oil for 250 candles at 8%?
16 g per 200 g candle, 4,000 g for 250. With 5% finished stock, 4 tests and 3% loss, 4,400.16 g.
Should I add 5% extra wax for safety?
Only if you mean to cover pour loss, and then 3–5% on wax and oil together is the usual working assumption. If you want spare candles, add candles, and let every material grow with them.
Is 1 kg fragrance oil always cheaper than 500 g?
No. At CSI most oils cost about the same per gram at 500 g and 1 kg, and a few cost more at 1 kg. Saffron Cedarwood is ₹5.17 a gram at 500 g and ₹6.87 at 1 kg. Check each oil's price ladder before you order.
How many extra candles should I make for a corporate order?
There is no published standard. 2% suits a single consignment to one address; 5–10% is easier to justify for individually couriered gifts. Agree with the client who owns the spares.
What is the fill weight of the CSI White Matte Glass Jar?
It is not published. This series uses 200 g as its standard candle. Weigh an empty jar, fill it to your line at your production load, and weigh again.
250 plus 13
Buy for 267 candles, not for 250 and a bigger bag of wax.
Saffron Cedarwood in 500 g bottles, Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo, White Matte Glass Jars at ₹354.00 for 5 and Eco Candle Wicks from ₹59.00 for 10. Send us your corporate order and we will confirm stock on every line.
Shop Saffron Cedarwood Send my corporate order
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The method (buffer as whole candles, pour loss on material, rounding each line to packs) applies to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Saffron Cedarwood ₹103.84 / 15 g, ₹354.00 / 50 g, ₹696.20 / 100 g, ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg. Sage and Cedarwood ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Wick and jar figures (CSI listings verified 10 September 2026, re-checked 24–25 September 2026): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished candle weight: oil = W × L, wax = W × (1 − L). The 200 g fill is this series' standard candle, not a published fill for the White Matte jar. The 5% finished-stock buffer (rounded up to 13), 4 test candles, 3% pour loss, 2% jar breakage and 5% extra wicks are labelled working assumptions. Per-candle material cost (₹252.76) uses Saffron Cedarwood at its 500 g rate, CSI 464 at ₹507.40 / kg, one jar and one Thin C1 wick, and excludes lids, labels, boxes, branding, labour, freight and GST. CSI's CSI 464 melt/pour guidance (80–90°C) should be confirmed on the product page. Fragrance-load ceilings of up to 13% (Chunks) and up to 10% (CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं