I Need 5,000 × 80 g Diwali Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Oil Should I Book with My Supplier?

I Need 5,000 × 80 g Diwali Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Oil Should I Book with My Supplier?

 

Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00 Golden Aluminium Tin 85 g · 12 for ₹360.00 Diwali 2026 · Sunday 8 November
CSI production calculators · Weddings, corporate & bulk
The exact wax and fragrance to book for 5,000 festive tins, the allowances that belong on top, and the date you need it by.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the quantity calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Wax packs to 10 kg, oils to 1 kg per listing ✓ Larger quantities quoted on WhatsApp ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documents on request
Production Calculator · Festive Bulk Booking
An 80 g candle at 8% is 6.4 g of oil and 73.6 g of wax. Multiply by 5,000 and you have 368 kg of wax and 32 kg of oil before a single allowance. This page adds the tests and pour loss, rounds to packs CSI actually lists, and turns the result into a booking you can place this week.
385 kg
of wax and 33.5 kg of fragrance oil to book for 5,000 × 80 g at 8%, including 25 test candles and 3% pour loss · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
Quick answers — read this first
How much wax and oil do 5,000 × 80 g candles at 8% need? Net: 368.00 kg of wax and 32.00 kg of fragrance oil. Each candle is 6.4 g oil + 73.6 g wax. That is 400 kg of finished candle, of which 8% is oil.

What should I actually book? With 25 test candles and a 3% pour-loss allowance, the gross need is 380.94 kg wax and 33.12 kg oil. Rounded to CSI packs: 385 kg of wax (38 × 10 kg + 1 × 5 kg) and 33.5 kg of oil (33 × 1 kg + 1 × 500 g).

What is the most common mistake? Booking 400 kg of wax because the order is 5,000 × 80 g. The finished weight already contains the oil, so that over-buys 32 kg of wax, about ₹19,168.00 at ₹599.00 a kilo.

When do I need to book for Diwali 2026? Diwali is Sunday 8 November 2026, 40 days from today (29 September). Book this week so test candles can be poured and read before production. See the booking calendar.
The short answer
Per candle: 80 g × 8% = 6.4 g oil + 73.6 g wax. Material cost with Sandalwood, Luxury Soy Wax Chunks, a Golden Aluminium Tin and an Eco Thin C1 wick: ₹112.16, before labour, packaging, freight and GST.
Net batch: 400 kg finished = 368.00 kg wax + 32.00 kg oil. Naive booking of 400 kg wax over-buys 32 kg.
Booking: 385 kg wax + 33.5 kg oil + 5,076 tins + 5,130 wicks. At listed prices with Sandalwood: ₹5,81,901.80. Quantities this size are quoted on WhatsApp; no discount figure is published.
5,000 × 80 g at 8% — from client quantity to a supplier bookingClient order5,000 candles× 80 g finishedSplit the 400 kg368.00 kg wax32.00 kg oilAdd allowances+25 test candles+3% pour lossBook (rounded)385 kg wax33.5 kg oilNot 400 kg of wax: 32 kg of the finished weight is fragrancegross need 380.94 kg wax · 33.12 kg oil29 Sepbook + test6 Octtests read13 Octpour starts27 Octpour ends8 NovDiwaliExample production calendar — your own dates replace these; CSI publishes no delivery times
The top row is the calculation this page walks through; the bottom row is an example production calendar for a 5,000-unit Diwali run. The calendar dates are a planning illustration, not CSI delivery promises. Confirm dispatch for a booking of this size on WhatsApp before you commit dates to your client.
Straight answer
I need 5,000 × 80 g Diwali candles at 8% fragrance. How many kilograms of wax and fragrance oil should I book?
Start from finished weight, not wax weight. Each 80 g candle at an 8% load holds 6.4 g of fragrance oil and 73.6 g of wax. Across 5,000 candles that is 400 kg of finished candle, split into 368.00 kg of wax and 32.00 kg of oil. That is the net figure. You do not book the net figure, because some candles are poured to test and some wax never reaches a tin. Add 25 test and approval candles and a 3% pour-loss allowance (a working assumption: replace it with your own measured loss) and the gross need becomes 380.94 kg of wax and 33.12 kg of oil. Round up to packs CSI actually lists: 385 kg of Luxury Soy Wax Chunks and 33.5 kg of oil. The most expensive mistake is booking 400 kg of wax, which buys 32 kg you will never pour. Diwali falls on Sunday 8 November 2026, 40 days out, so book now. A booking this size is above the listed packs, so ask for the quote on WhatsApp.
One line: 5,000 × 80 g at 8% = 368 kg wax + 32 kg oil net; book 385 kg + 33.5 kg.
The wax is the heaviest line in this booking. Luxury Soy Wax Chunks are listed up to a 10 kg bag at ₹5,999.00 and are rated up to 13% fragrance load by the wax maker, well above the 8% this order uses. For 385 kg that is 38 × 10 kg and 1 × 5 kg at listed prices, ₹2,30,957.00. Quantities this size are quoted on WhatsApp.
See Luxury Soy Wax Chunks

The 400 kg split, done properly

An 80 g candle does not contain 80 g of wax. It contains 73.6 g of wax and 6.4 g of something you bought from a different supplier line.

Every quantity on this page comes from one rule that CSI uses across the whole calculator series: fragrance load is a share of the finished candle weight. The client asked for an 80 g candle, so 80 g is the finished weight. At 8%, the oil is 80 × 0.08 = 6.4 g and the wax is the remainder, 80 − 6.4 = 73.6 g. Nothing else in the booking is worked out until those two numbers are fixed, because every later step multiplies them.

Net requirement · no allowances yet · load = share of finished weight
5,000 × 80 g at 8%, line by line
Line Per candle × 5,000 In kilograms
Finished candle 80.0 g 400,000 g 400.00 kg
Fragrance oil (8%) 6.4 g 32,000 g 32.00 kg
Wax (92%) 73.6 g 368,000 g 368.00 kg
Check: oil + wax 80.0 g 400,000 g 400.00 kg

The check row matters more than it looks. When the order runs to hundreds of kilos, a single slipped decimal disappears into the total. Oil plus wax must equal the finished weight, every time. If your sheet shows 368 kg of wax and 32 kg of oil, it adds to 400 kg, and 400 kg ÷ 5,000 is 80 g. Every number cross-checks the others. The same method, at smaller volumes, is laid out in the 2,000 × 150 g calculation, and the same 80 g format at double this volume is in the 10,000 × 80 g wedding calculation.

The 400 kg booking. The fastest way to book this order is to multiply 5,000 by 80 g, call it 400 kg of wax, and then order 32 kg of oil on top. That puts 432 kg of material into a job that finishes at 400 kg. The extra 32 kg of wax costs about ₹19,168.00 at ₹599.00 a kilo, and it sits in your store room after Diwali. Worse, if you pour to the 400 kg wax figure, you get candles that are 8% heavier than quoted or a load that is quietly lower than 8%. Book wax as 92% of finished weight. The oil is the other 8%, not an extra 8%.

The load can be different from 8%, and the split moves with it. The wax maker rates Luxury Soy Wax Chunks up to 13% fragrance load, and Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%. Those are formulation maximums, not targets and not regulatory limits. Here is how the booking changes at 6% and 10%, with the same 25 test candles and 3% pour loss built in:

Gross need including 25 tests + 3% loss · 414.06 kg finished weight
What a different load does to the booking
Load Oil per 80 g Wax per 80 g Oil to book (gross) Wax to book (gross)
6% 4.8 g 75.2 g 24.84 kg 389.22 kg
8% (this order) 6.4 g 73.6 g 33.12 kg 380.94 kg
10% 8.0 g 72.0 g 41.41 kg 372.65 kg

A two-point change in load moves the oil booking by about 8.3 kg and the wax booking by the same amount the other way. In rupees, the oil move matters far more: 8.3 kg of Sandalwood at ₹5.03 a gram is roughly ₹41,627.94, against about ₹4,960.44 of wax. Fix the load with a burn test before you book. Do not raise it later to rescue a weak candle; development and QC samples covers how to budget that test oil.

What goes on top of the net figure

The net figure assumes every gram you melt ends up inside a sold tin. That never happens. Two allowances belong on a Diwali booking of this size, and they go on in a set order: fixed extra candles first, percentage loss second, pack rounding last. Doing it in that order means the percentage covers the test candles too, and the rounding covers everything.

1
Add the fixed test and approval candles: 5,000 + 25 = 5,025These are candles you pour before and during production: a pre-production burn test, a client approval set, and a few retained from each production day so you can answer a complaint in December. 25 is a working assumption for a single-scent order. A multi-scent order needs more, which A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation? works through.
2
Convert to finished weight: 5,025 × 80 g = 402.00 kgThe test candles are the same size as the production candles, so they carry the same 8% load. Do not add them as wax alone.
3
Apply pour loss: × 1.03 = 414.06 kgThree per cent covers wax left in the melter and jug, drips, the odd tin that is overfilled, a sunk top that needs a second pour. It is a labelled working assumption; if you have measured your own loss on a previous run, use that. The range most makers plan with is 3–5%.
4
Split at 8%: 33.12 kg oil + 380.94 kg waxThe split happens after the allowances, so both materials carry the same protection. Wax lost in a jug was already fragranced.
5
Round up to real packs: 385 kg wax + 33.5 kg oilWax rounds to 38 × 10 kg and 1 × 5 kg bags (4.1 kg spare). Oil rounds to 33 × 1 kg + 1 × 500 g. Rounding is the only step that uses the catalogue; everything before it is arithmetic.
Keep the allowances visible, not buried
Write the booking as three lines: net 368.00 kg wax, allowances 12.94 kg, rounding 4.06 kg. When the run is over, you can see which allowance you used and which you did not. That is how your next festive booking gets tighter. I Have a 10,000-Piece Festive Candle Order — How Much Additional Raw Material Should I Purchase Above the Theoretical Requirement to Protect Against Production Loss? takes the same idea to a 10,000-piece order and stacks every allowance, including safety stock and transit replacements.

Tins and wicks follow the same order, but their allowances are different in kind. A tin does not evaporate or stick to a jug; it dents, or arrives with a scratch that fails your quality check. A wick can be set crooked and pulled. We have used a 1% allowance for tins and 2% for wicks, both labelled assumptions. On 5,025 candles that is 5,076 tins and 5,126 wicks before pack rounding. Wick size for an 80 g tin is not published in our data; the Eco Thin C1 is priced here as an example, and your burn test decides whether it is the right wick. I Need 1,000 Candles and Each Uses One Wick — Should I Order Exactly 1,000 Wicks or Keep Additional Pieces for Testing, Defects and Production Mistakes? explains how many spare wicks to hold and why.

Rounding to packs and pricing the booking

A booking is a list of packs with prices beside them. Until you have that, you have an estimate.
Listed CSI packs · oil and wax prices pulled 24 September 2026 · wick prices verified 10 September 2026
The booking for 5,000 × 80 g at 8% (Sandalwood example)
Line Gross need Packs to book Quantity booked Listed price
Luxury Soy Wax Chunks 380.94 kg 38 × 10 kg + 1 × 5 kg 385 kg ₹2,30,957.00
Sandalwood Fragrance Oil 33.12 kg 33 × 1 kg + 1 × 500 g 33.5 kg ₹1,68,397.80
Golden Aluminium Tin, 85 g fill 5,076 tins 423 × 12 5,076 tins ₹1,52,280.00
Eco Candle Wicks Thin C1 5,126 wicks 5 × 1000 + 1 × 100 + 1 × 20 + 1 × 10 5,130 wicks ₹30,267.00
Total at listed prices ₹5,81,901.80

The Golden Aluminium Tin is one of only two containers in CSI's data with a published fill: 85 g. An 80 g finished candle sits under that with a little headroom, which is why it is the example here. If your client wants glass, the fill weight of most CSI jars is not published, so weigh a test fill before you book; My Jar Holds 180 g of Water — How Do I Estimate the Wax Fill Weight Before Buying Wax for 500 Jars? shows how to go from a water fill to a wax fill. Per candle, the material cost comes out at ₹44.09 of wax, ₹32.17 of Sandalwood, ₹30.00 for the tin and ₹5.90 for the wick: ₹112.16. That excludes labour, labels, boxes, freight and GST, which you price yourself.

Argued against our own interest, plainly. On our own listed prices, the 10 kg bag of Luxury Soy Wax Chunks is not the cheapest way to buy it. A 10 kg bag is ₹5,999.00; two 5 kg bags are ₹5,990.00. For this booking, 77 × 5 kg bags would cost ₹2,30,615.00, which is ₹342.00 less than the 10 kg route. It is a small saving, and handling half as many bags may be worth more to you. But we would rather you knew. At this volume, the better move is to ask for a quote on WhatsApp for the whole quantity: no discount figure is published, and you should not assume one, but you should ask.

The same honesty applies to oil. For most oils in the catalogue, the 1 kg costs about the same per gram as the 100 g and the 500 g; per-gram price breaks above 100 g are rare. Sandalwood is priced at ₹5.03 a gram at 100 g, 500 g and 1 kg alike, so buying it in kilos buys you fewer bottles to open, not a lower rate. Some oils do break, and one runs the other way at 500 g, which the next section uses to change the booking.

1
Container wax · the heaviest line
Luxury Soy Wax Chunks
Rated by the wax maker up to 13% fragrance load, so an 8% festive formula sits well inside it. Priced flat per kilo from 1 kg up, which means the booking cost is simply kilos × ₹599.00 (₹599.90 a kilo in the 10 kg bag). 385 kg covers the gross need of 380.94 kg with 4.1 kg spare.
Pack Price Per kg 80 g candles per pack at 8%
500 g ₹299.00 ₹598.00 6.8
1 kg ₹599.00 ₹599.00 13.6
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 67.9
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 135.9
₹2,30,957.00 for 385 kg at listed prices Buy Luxury Soy Wax Chunks
If you would rather pour a flake wax, Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹5,074.00 for 10 kg (₹507.40 a kilo) and rated to 10%. The same 385 kg would list at ₹1,95,349.00. It is a different wax, so it needs its own burn test before a 5,000-unit run; do not switch waxes between the test candles and production.
Diwali is Sunday 8 November 2026. A booking of 385 kg of wax and 33.5 kg of one fragrance is well past the listed packs, so the quote, dispatch plan and GST invoice are handled on WhatsApp. Send the four lines in the table above and ask for availability on the exact oil first.
Send the booking on WhatsApp

Choosing the oil for a 33 kg booking

At 33.1 kg of one oil, the fragrance line is where the money moves. A single oil needed in that quantity also has to be in stock in that quantity, which is a reason to confirm availability on WhatsApp before you promise a scent. Here is the same gross oil need priced across four oils that suit a Diwali tin, each rounded to its own packs:

Gross oil need 33.12 kg · rounded to 500 g / 1 kg packs · CSI live pricing, 24 September 2026
The same booking in four Diwali oils
Oil Packs Booked Listed price Oil per 80 g candle
Jasmine 33 × 1 kg + 1 × 500 g 33.5 kg ₹1,31,420.00 ₹25.11
Sandalwood 33 × 1 kg + 1 × 500 g 33.5 kg ₹1,68,397.80 ₹32.17
Cinnamon 33 × 1 kg + 1 × 500 g 33.5 kg ₹1,78,180.00 ₹33.98
Saffron Cedarwood 67 × 500 g 33.5 kg ₹1,73,141.40 ₹33.08

The last row is the one to read twice. Saffron Cedarwood's 1 kg is listed at ₹6,867.60 (₹6.87 a gram), but its 500 g is ₹2,584.20 (₹5.17 a gram). Booking it as 34 × 1 kg would cost ₹2,33,498.40. Booking it as 67 × 500 g costs ₹1,73,141.40, a difference of ₹60,357.00 for exactly the same oil. For a 33 kg booking, the pack you pick can matter more than the oil you pick. Jasmine is the other useful case: its 1 kg is ₹3.92 a gram against ₹4.30 at 100 g, one of the oils where the kilo genuinely saves money.

2
Warm wood · flat per-gram pricing
Sandalwood Fragrance Oil
The worked example on this page. Priced at ₹5.03 a gram from 100 g to 1 kg, so the booking cost is linear: 33.5 kg lists at ₹1,68,397.80. Each 1 kg scents 156.2 tins at 6.4 g.
Pack Price Per gram 80 g candles at 6.4 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 2.3
50 g ₹271.40 ₹5.43 7.8
100 g ₹502.68 ₹5.03 15.6
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 78.1
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 156.2
₹32.17 of fragrance per 80 g tin Buy Sandalwood
3
Spiced wood · buy the 500 g, not the kilo
Saffron Cedarwood Fragrance Oil
A festive profile with an unusual price ladder: the 500 g is the cheapest per gram of any size, and the 1 kg is dearer. Book it in 500 g bottles. For this order that is 67 × 500 g, saving ₹60,357.00 against kilo bottles.
Pack Price Per gram 80 g candles at 6.4 g
15 g ₹103.84 ₹6.92 2.3
50 g ₹354.00 ₹7.08 7.8
100 g ₹696.20 ₹6.96 15.6
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 78.1
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 156.2
₹33.08 of fragrance per tin at the 500 g rate Buy Saffron Cedarwood
4
Indian floral · a real kilo saving
Jasmine Fragrance Oil
The lowest oil cost of the four and one of the few where the kilo is cheaper per gram than the 100 g (₹3.92 against ₹4.30). 33.5 kg lists at ₹1,31,420.00, which is ₹36,977.80 less than the Sandalwood booking.
Pack Price Per gram 80 g candles at 6.4 g
15 g ₹103.00 ₹6.87 2.3
50 g ₹230.00 ₹4.60 7.8
100 g ₹430.00 ₹4.30 15.6
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 78.1
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 156.2
₹25.11 of fragrance per tin at the 1 kg rate Buy Jasmine

We have not published throw measurements for any oil, so none of these is ranked by strength. The choice between them is your client's scent brief, your price point and a burn test in your wax and tin. Buy a 15 g of each shortlisted oil first; 15 g scents two 80 g test candles at 6.4 g each with 2.2 g to spare. If the client wants two or three scents rather than one, the order becomes a split, and My Client Wants 60% Lavender and 40% Vanilla Candles Across a 2,000-Piece Order — How Do I Calculate Separate Fragrance Quantities? shows how to divide the oil without changing the wax.

The booking calendar to 8 November

Quantity is half a booking. The other half is the date the material has to be on your bench.

Today is Tuesday 29 September 2026 and Diwali is Sunday 8 November, 40 days away. A corporate or retail client usually wants festive stock in hand a week or more before the day. Work backwards. The dates below are an example plan, not CSI delivery times, which are not published; confirm dispatch for a booking of this size on WhatsApp before you commit dates to a client.

Example plan · your production rate and client dates replace these
Working backwards from Diwali
Date (2026) What happens Material needed on the bench
Tue 29 Sep – Sat 3 Oct Place the booking; order 15 g testers if the scent is not final; pour test candles Testers + wax for 25 test candles (1.84 kg wax, 160 g oil)
Mon 5 – Sat 10 Oct Read test burns after a cure; lock the wick and the load; client approves No new material if the test passes
Tue 13 Oct – Tue 27 Oct Production: 5,000 tins over 13 working days (Mon–Sat) ≈ 385 a day (example rate) The full booking: 385 kg wax, 33.5 kg oil, tins, wicks
Wed 28 Oct – Sat 31 Oct Final QC, labelling, packing, dispatch to the client Packaging (your own suppliers)
Sun 8 Nov Diwali —

Two things follow from the calendar. First, the test candles need material this week, even if the bulk booking is still being quoted. That is 1.84 kg of wax and 160 g of oil for 25 candles, which a 5 kg bag and a 15 g or 50 g tester of the chosen oil cover easily. Second, the full booking must be on your bench before the first production day. If a split delivery would suit your storage, ask for it; whether CSI can hold part of a booking for later dispatch is a WhatsApp conversation, not a published policy.

If the client says the quantity might grow, do not add it to this booking by default. The cost of buying for an order that has not been confirmed is different for wax, which you can use on any later job, and for a single named fragrance, which you may not. My Client May Increase a 1,000-Candle Order by 20% at the Last Minute — Should I Buy Additional Raw Materials Now or Wait for Confirmation? prices both sides of that decision. If Diwali is one of three jobs landing in the same month, pool the wax across them and keep the oils apart, as I Have Three Bulk Orders Happening in the Same Month — How Do I Combine Their Wax Requirements While Keeping Fragrance Oils and Packaging Quantities Separate? shows.

The CSI principle
Book the gross, pour the net, and keep the difference visible.
The net figure (368.00 kg wax, 32.00 kg oil) is what the client pays for. The gross figure (380.94 kg wax, 33.12 kg oil) is what the job consumes. The booking (385 kg and 33.5 kg) is what the packs force you to buy. Three numbers, each with a reason. A booking that shows only one of them cannot be checked.

Once the run is done, write down what you actually used. If your pour loss came in at 2% rather than 3%, your next festive booking can be 3.7 kg of wax lighter for the same order. If it came in at 5%, you were short, and you now know by how much. That record is worth more than any rule of thumb. I'm Accepting Larger Corporate Orders — How Do I Calculate Raw-Material Requirements Before Quoting so Unexpected Wastage Doesn't Destroy My Margin? turns it into a quoting habit, so wastage is priced before the order is accepted rather than discovered after. For a festive season where retail demand rather than one client order drives the quantity, I'm Entering Diwali with Average Sales of 100 Candles a Week but Expect Demand to Triple — How Much Wax and Fragrance Should I Secure Beforehand? is the better starting point.

Five thousand candles at 80 grams is 400 kilos of candle, not 400 kilos of wax.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A bigger booking suits us, so it would be easy to round everything up generously. This page does the opposite: it shows that the naive 400 kg wax figure over-buys by 32 kg, that two 5 kg wax bags list for less than one 10 kg, and that one festive oil is cheaper in 500 g bottles than in kilos.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. Wick prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026, and the Golden Aluminium Tin price and its published 85 g fill come from the same catalogue pull. Every per-candle, per-batch and booking figure is arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it.

The 25 test candles, the 3% pour loss, the 1% tin and 2% wick allowances and the production calendar are labelled working assumptions, not CSI specifications or delivery promises. Replace them with your own measured figures. For a quote on a booking this size, availability of a specific oil in 30+ kg, GST invoicing, MSDS or IFRA documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax do I need for 5,000 candles of 80 g?
At an 8% fragrance load, 368.00 kg net (73.6 g per candle). With 25 test candles and 3% pour loss, 380.94 kg, which rounds to 385 kg in CSI packs. Not 400 kg: the 80 g includes the oil.
How much fragrance oil for 5,000 × 80 g candles at 8%?
32.00 kg net (6.4 g per candle), 33.12 kg with tests and pour loss. In 1 kg and 500 g bottles, book 33.5 kg. A single oil in that quantity should be confirmed in stock on WhatsApp before you commit the scent.
What does an 80 g soy candle cost to make?
With Luxury Soy Wax Chunks, Sandalwood at 8%, a Golden Aluminium Tin and an Eco Thin C1 wick, ₹112.16 in materials. With Jasmine it drops to ₹105.09. Labour, labels, boxes, freight and GST are extra.
When should I buy raw materials for Diwali 2026?
Diwali is 8 November 2026. For a 5,000-unit run, place the booking in the week of 29 September, pour and read test candles in early October, and have the full quantity on the bench before production starts. CSI does not publish delivery times, so confirm dispatch on WhatsApp.
Is there a bulk discount on 385 kg of soy wax?
CSI's listed container wax bags stop at 10 kg, and no volume discount figure is published. For a quantity this size, ask for a quote on WhatsApp. On listed prices, two 5 kg Luxury Soy Wax Chunks bags cost ₹9.00 less than one 10 kg bag.
Which tin holds an 80 g candle?
CSI's Golden Aluminium Tin has a published fill of 85 g and costs ₹360.00 for 12 (₹30.00 each), so an 80 g candle fits with headroom. Most glass jars in the catalogue have no published fill weight; weigh a test pour before you book them.
Book it this week
385 kg of wax, 33.5 kg of oil, and a date on the bench before 13 October.
Luxury Soy Wax Chunks to 10 kg bags, 1 kg and 500 g fragrance bottles, Golden Aluminium Tins at 12 for ₹360.00 and Eco Candle Wicks up to 1,000 a pack. Send us your festive order and we will quote the whole booking.
Shop Luxury Soy Wax Chunks Get a Diwali booking quote
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product examples reflect the CSI range. The finished-weight method, allowance order and pack rounding apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg (up to 13% fragrance load, wax maker's stated maximum). Luxury Soy Wax CSI 464 ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg (up to 10%). Sandalwood ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg. Saffron Cedarwood ₹103.84 / 15 g, ₹354.00 / 50 g, ₹696.20 / 100 g, ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg. Jasmine ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. Cinnamon ₹2,950.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg. Golden Aluminium Tin, 85 g fill, ₹360.00 / 12. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹590.00 / 100, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each).

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished weight (oil = W × L, wax = W × (1 − L)). 80 g at 8% = 6.4 g oil + 73.6 g wax. Allowances are labelled working assumptions: 25 test and approval candles, 3% pour loss applied after the test candles, 1% tins, 2% wicks. Per-candle cost uses wax at ₹599.00 / kg and excludes labour, packaging, freight and GST. The production calendar is an example plan, not a CSI delivery schedule. Diwali 2026 falls on Sunday 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं