I Need to Quote a 5,000-Candle Order Before Buying Anything — How Do I Convert the Client Quantity into Wax, Fragrance, Wick and Jar Procurement Quantities?
शेयर करना
What material cost should I put in the quote? The procurement cost divided by the quoted quantity: ₹238.80 per candle with CSI 464, Roasted Coffee, a White Matte Glass Jar and an Eco Thin C1 wick. Not the theoretical ₹229.87: the ₹8.93 difference is allowances and rounding.
Which wax is cheapest at this volume? On listed prices for 963 kg: Natural Soy Pearl ₹4,09,158.00, CSI 464 ₹4,89,641.00, Luxury Soy Wax Chunks ₹5,78,899.00. Soy Pearl has no published fragrance ceiling, so test it first. See choosing the wax.
How long will my quote hold? Only as long as your supplier's prices do. The figures here are CSI live pricing pulled 24 September 2026. Before sending a quote, confirm a materials quote on WhatsApp and set your own quote's validity to match.
Six conversions, in order
Each conversion takes the previous result and changes its unit. The order matters, because allowances must be applied to the right base and rounding must happen last. Here is the full chain for this page's example: 5,000 container candles of 200 g finished weight at an 8% fragrance load, poured in CSI 464 with Roasted Coffee, in White Matte Glass Jars with Eco Thin C1 wicks.
| Step | Wax | Oil | Jars | Wicks |
|---|---|---|---|---|
| 1 · Client quantity | 5,000 candles | 5,000 candles | 5,000 | 5,000 |
| 2 · Per candle | 184 g | 16 g | 1 | 1 |
| 3 · Net (× 5,000) | 920.0 kg | 80.0 kg | 5,000 | 5,000 |
| 4 · + 30 test candles | 925.5 kg | 80.5 kg | 5,030 | 5,030 |
| 5 · + loss / breakage / errors | × 1.04 = 962.5 kg | × 1.04 = 83.7 kg | × 1.01 = 5,081 | × 1.02 = 5,131 |
| 6 · Rounded to packs | 96 × 10 kg + 1 × 5 kg | 84 × 1 kg | 1,017 × 5 = 5,085 | 5 × 1000 + 1 × 100 + 2 × 20 |
| 7 · Listed price | ₹4,89,641.00 | ₹3,13,992.00 | ₹3,60,018.00 | ₹30,326.00 |
Read the table down each column and the logic of every line is visible. The wax column never contains 200 g per candle, because 16 g of every candle is oil. The oil column is 8% of finished weight, not 8% of wax: 8% of 184 g would be 14.72 g, which would leave you 6.70 kg short across the order. The jar and wick columns carry smaller allowances than the wax, because they fail in different ways; I Have a 10,000-Piece Festive Candle Order — How Much Additional Raw Material Should I Purchase Above the Theoretical Requirement to Protect Against Production Loss? explains why each component gets its own allowance.
Choosing the wax at 900 kg
At this volume the wax line is the biggest by weight and one of the biggest by cost, so the choice of wax changes the quote. Three CSI container-suitable waxes list large enough packs to be realistic here. Prices below are for the gross need of 962.5 kg, rounded to each wax's own packs:
| Wax | Largest listed pack | Packs for this order | Booked | Listed price | Wax per candle |
|---|---|---|---|---|---|
| Natural Soy Pearl Wax | 50 kg ₹21,240.00 | 19 × 50 kg + 1 × 10 kg + 3 × 1 kg | 963 kg | ₹4,09,158.00 | ₹78.16 |
| Luxury Soy Wax CSI 464 | 10 kg ₹5,074.00 | 96 × 10 kg + 1 × 5 kg | 965 kg | ₹4,89,641.00 | ₹93.36 |
| Luxury Soy Wax Chunks | 10 kg ₹5,999.00 | 96 × 10 kg + 1 × 5 kg | 965 kg | ₹5,78,899.00 | ₹110.22 |
Natural Soy Pearl is the cheapest on paper, and it is the only wax in the catalogue with a real bulk break: ₹450.00 a kilo at 1 kg, ₹424.80 at 5, 10 and 50 kg (5.6%). But no fragrance-load ceiling is published for it in our data, so an 8% load in Soy Pearl is a test, not a spec; check the product page or ask on WhatsApp for the wax maker's stated maximum, and burn-test it before quoting. CSI 464 is rated to 10% and Luxury Soy Wax Chunks to 13%, both by their wax makers; 8% sits inside either. Whichever you quote on, pour the test candles in that wax: switching waxes after the samples is switching products.
| Pack | Price | Per kg | 200 g candles per pack at 8% |
|---|---|---|---|
| 500 g | ₹260.00 | ₹520.00 | 2.7 |
| 1 kg | ₹507.40 | ₹507.40 | 5.4 |
| 5 kg | ₹2,537.00 | ₹507.40 | 27.2 |
| 10 kg | ₹5,074.00 | ₹507.40 | 54.3 |
| Pack | Price | Per kg | 200 g candles per pack at 8% |
|---|---|---|---|
| 1 kg | ₹450.00 | ₹450.00 | 5.4 |
| 5 kg | ₹2,124.00 | ₹424.80 | 27.2 |
| 10 kg | ₹4,248.00 | ₹424.80 | 54.3 |
| 50 kg | ₹21,240.00 | ₹424.80 | 271.7 |
Oil, jars and wicks
The oil line is 83.7 kg of one fragrance. At the listed 1 kg bottle, that is 84 × 1 kg of Roasted Coffee, ₹3,13,992.00. Roasted Coffee is one of the oils with a small real break at the top: ₹3.74 a gram at 1 kg against ₹3.90 at 100 g. Mango Coconut has a bigger one (₹3.96 at 500 g and 1 kg against ₹5.00 at 100 g), and the same quantity lists at ₹3,32,976.00. For most oils the per-gram price barely moves above 100 g, so the 1 kg buys fewer bottles rather than a lower rate. Beyond the listed 1 kg bottles, volume pricing is quoted on WhatsApp; no discount figure is published, and you should not build one into your quote.
| Pack | Price | Per gram | Status |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21/g | In stock |
| 50 g | ₹230.00 | ₹4.60/g | In stock |
| 100 g | ₹390.00 | ₹3.90/g | In stock |
| 500 g | ₹1,890.00 | ₹3.78/g | In stock |
| 1 kg | ₹3,738.00 | ₹3.74/g | In stock |
Jars are the other large line. The White Matte Glass Jar is listed as a pack of 5 at ₹354.00 (₹70.80 each), so 5,081 jars is 1,017 packs, ₹3,60,018.00: the single most expensive line on this order. Its fill weight is not published, so weigh a test pour to your fill line before quoting 200 g. Do not assume a 200 ml jar holds 200 g: 200 ml is brim volume, and solid soy wax is lighter than water, so a 200 ml jar filled to a sensible line holds noticeably less. I Ordered 100 × 200 ml Candle Jars — How Do I Calculate How Much Wax They Actually Need When 200 ml Does Not Mean 200 g of Candle Wax? and My Jar Holds 180 g of Water — How Do I Estimate the Wax Fill Weight Before Buying Wax for 500 Jars? cover that conversion. Wicks are 5,131 Eco Thin C1 at ₹5.90 each as an example; wick size per jar is not published, so your test candles decide.
Procurement cost vs theoretical cost
The number that belongs in your quote is the procurement cost per quoted candle: everything you will buy, divided by the candles you will invoice. Here that is ₹11,93,977.00 ÷ 5,000 = ₹238.80. The theoretical cost of one perfect candle (184 g of CSI 464, 16 g of Roasted Coffee, one jar, one wick) is ₹229.87. The difference is small per candle and large per order.
| Line | Theoretical (5,000 perfect candles) | Procurement (what you buy) | Gap |
|---|---|---|---|
| Wax | ₹4,66,808.00 | ₹4,89,641.00 | ₹22,833.00 |
| Oil | ₹2,99,040.00 | ₹3,13,992.00 | ₹14,952.00 |
| Jars | ₹3,54,000.00 | ₹3,60,018.00 | ₹6,018.00 |
| Wicks | ₹29,500.00 | ₹30,326.00 | ₹826.00 |
| Total | ₹11,49,348.00 | ₹11,93,977.00 | ₹44,629.00 |
| Per quoted candle | ₹229.87 | ₹238.80 | ₹8.93 |
Before the quote leaves your desk
Every price on this page is CSI live pricing pulled on 24 September 2026, with wick and jar prices verified on 10 September 2026. Prices change, and a 5,000-candle order may not be bought for weeks after you quote it. As a sense check, a 5% move in the wax and oil lines alone would shift this order by about ₹40,181.65, or ₹8.04 a candle. That is why the last step before quoting is a materials quote for the whole order, not a glance at the listing.
Three more checks belong here. Stock: 84 kg of one oil is a quantity to confirm, not assume. Timing: CSI does not publish delivery times, so if the client's date is tight, ask about dispatch for this quantity before you commit. If the date is Diwali (Sunday 8 November 2026), I Need 5,000 × 80 g Diwali Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Oil Should I Book with My Supplier? shows how to work the calendar backwards. Scope: if the client may add 20% later, decide now whether the quote covers it; My Client May Increase a 1,000-Candle Order by 20% at the Last Minute — Should I Buy Additional Raw Materials Now or Wait for Confirmation? prices both options. For a mixed order with several sizes or scents, build the conversion sheet as a matrix, as My Corporate Order Uses Three Candle Sizes and Four Fragrances — How Do I Create a Raw-Material Requirement Sheet Without Double-Counting Wax or Fragrance? does, and the rest of this method applies unchanged.
Finally, write the assumptions into the quote itself. A line such as "price based on 5,000 candles of 200 g finished weight at an 8% fragrance load, in a white matte glass jar, one scent" does two jobs. It tells the client exactly what they are buying, and it tells you what has changed if they come back asking for 220 g, a second scent or a coloured wax. Each of those changes one or more of the six conversions, and each can be re-run in minutes from the same sheet. A quote without its assumptions cannot be re-run; it can only be renegotiated.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A page about quoting large orders could easily steer every line towards our dearest option. This one prices three waxes side by side, notes that the cheapest has no published fragrance ceiling, and questions whether a 5,000-jar order needs the jar that costs most.
Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. White Matte Glass Jar and Eco Candle Wicks prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Every quantity, total and per-candle figure is arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it.
The 30 test candles, 4% pour loss, 1% jar and 2% wick allowances, the 200 g fill and the 5% price-move illustration are working assumptions, not CSI specifications. The White Matte Glass Jar's fill weight is not published. For a materials quote on the whole order, stock confirmation, GST invoicing, MSDS or IFRA documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- I Need 5,000 × 80 g Diwali Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Oil Should I Book with My Supplier?
- I Have a 10,000-Piece Festive Candle Order — How Much Additional Raw Material Should I Purchase Above the Theoretical Requirement to Protect Against Production Loss?
- My Corporate Order Uses Three Candle Sizes and Four Fragrances — How Do I Create a Raw-Material Requirement Sheet Without Double-Counting Wax or Fragrance?
- My Client May Increase a 1,000-Candle Order by 20% at the Last Minute — Should I Buy Additional Raw Materials Now or Wait for Confirmation?
- I Have Three Bulk Orders Happening in the Same Month — How Do I Combine Their Wax Requirements While Keeping Fragrance Oils and Packaging Quantities Separate?
- I'm Accepting Larger Corporate Orders — How Do I Calculate Raw-Material Requirements Before Quoting so Unexpected Wastage Doesn't Destroy My Margin?
- I Need to Produce 5,000 × 100 g Corporate Candles — How Much Wax Should I Order if I Want an Additional 5% Safety Stock?
- I Ordered 100 × 200 ml Candle Jars — How Do I Calculate How Much Wax They Actually Need When 200 ml Does Not Mean 200 g of Candle Wax?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.
Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg (up to 10% fragrance load, wax maker's stated maximum). Luxury Soy Wax Chunks ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg (up to 13%). Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Roasted Coffee ₹93.22 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹390.00 / 100 g, ₹1,890.00 / 500 g, ₹3,738.00 / 1 kg. Mango Coconut ₹500.00 / 100 g, ₹1,982.00 / 500 g, ₹3,964.00 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹295.00 / 50, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each). Golden Aluminium Tin, published 85 g fill.
Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished weight: 200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax. Working assumptions: 30 test candles, 4% pour loss, 1% jars, 2% wicks, 200 g fill (White Matte Glass Jar fill not published). Wax density of roughly 0.86–0.90 g per ml is a labelled approximation, not a CSI specification. CSI 464 melt/pour 80–90°C is CSI's own earlier guidance; confirm on the product page. Costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on Sunday 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.