I Want a Luxury Soy Candle With Strong Cold Throw When the Customer Opens the Box — What Should I Consider When Choosing Wax and Fragrance Oil?

I Want a Luxury Soy Candle With Strong Cold Throw When the Customer Opens the Box — What Should I Consider When Choosing Wax and Fragrance Oil?

 

Fragrance oils from ₹3.07 / gram at 1 kg Container wax from ₹399 / kg Stocked in India · ships nationwide
CSI specification guides · cold throw
The customer's first judgement happens with the wick unlit. You have about fifteen grams of fragrance and three weeks of patience to win it.
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!!…"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries Fragrance Oil
★★★★★
"I have purchased this fragrance and it is amazing..their quality is extremely good…"
Lalitha JaganAug 2024
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!!…"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries Fragrance Oil
★★★★★
"I have purchased this fragrance and it is amazing..their quality is extremely good…"
Lalitha JaganAug 2024
Apple Cinnamon Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Stated cure windows quoted per oil page ✓ Cold-throw wording quoted, never rated ✓ Bulk pricing & GST invoicing on WhatsApp
Candle Business Guides · Cold Throw
Cold throw is the only part of your candle a customer judges before they have paid any attention to it. It comes from a very small quantity of oil, two wax pages that say something useful, a lid, and a cure that costs nothing — and no supplier on earth publishes a number for it.
14.8 g
the entire fragrance budget of a 200 g candle at 8% of total wax weight — ₹67.06 of Woody Oud at ₹4.53 a gram, and all of it is what the customer smells when the box opens · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What actually produces cold throw? Oil at the surface of solid wax, evaporating slowly into the headspace above it. So it depends on how much oil is in the wax, how well the wax holds it, how long it has cured, and whether a lid kept the headspace — not on how hot the candle burns.

Which wax? Two CSI wax pages state a cold-throw position and no others do. Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg states "excellent hot and cold throw"; Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg states "strong scent throw (both cold and hot)". Start with one of those two.

Which oils? Ones whose pages state a cure window, because that is the published fact most relevant to cold throw. Jasmine states "strong cold and hot throw" and a 48–72 hour cure; Woody Oud says oud "benefits from full cure for best cold throw development"; Royal Oud asks for 72–96 hours before you even assess cold throw.

What is the cheapest lever? Time. Cure is free. Every stated cure window in the CSI oil range is a minimum, standard practice for soy containers is 14 to 21 days, and a fortnight of patience moves cold throw further than ₹15.32 of extra oil will.
The short answer
Buy the wax for its stated throw position, then the oil for its stated cure window. Those are the only two published facts in the CSI range that bear directly on cold throw. Everything else you will read about it — including on this page — is either arithmetic or bench practice, and should be labelled as such.
Use the lower of the two stated ceilings, then stop. CSI 468 states up to 13%; Woody Oud states 6–10% for soy; Royal Oud states a candle maximum of 10% and suggests starting a test batch at 6–8%. So 10% governs, and past it the surplus oil does not bind — it sweats, which is the opposite of cold throw.
Then protect the headspace. Cold throw is a sealed-container effect. A jar with a lid holds it; an open jar on a shelf loses it. The 150 g apothecary family's page describes its metal lid as a snug fit that protects the scent — that is a design feature worth ₹94.40 a jar.
₹ per gram of fragrance oil, by pack size — the unit cold throw is bought in WOODY OUD JASMINE 15 gm ₹6.21 ₹6.87 50 gm ₹5.43 ₹4.60 100 gm ₹4.53 ₹4.30 500 gm ₹4.53 ₹3.92 1 kg ₹4.53 ₹3.92 At 14.8 g per 200 g candle: Woody Oud ₹91.98 from a 15 gm bottle, ₹67.06 from 100 gm and above. Jasmine ₹101.63 against ₹63.64.
The same fragrance costs very different money per gram depending on the bottle it came out of, and the gap is largest exactly where beginners buy. A 15 gm trial is the right way to shortlist a scent and the wrong way to pour a batch: on Woody Oud it is ₹24.92 more per candle than the 100 gm bottle, on Jasmine ₹37.99 more. Woody Oud goes flat at ₹4.53 a gram from 100 gm upward; Jasmine keeps falling to ₹3.92 at 500 gm and 1 kg. Neither number tells you anything about cold throw — that is what the cure and your own panel are for.
Straight answer
What should I consider in the wax and the oil if I want strong cold throw when the box is opened?
Four things, in this order. First, the wax's stated throw position. Only two CSI wax pages say anything about cold throw at all: Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg states "excellent hot and cold throw", and Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg states "strong scent throw (both cold and hot)". Every other container wax in the range is silent, so those two are where a cold-throw brief should start. Second, the oil's stated cure window, because cure is the published fact most closely tied to cold throw: Jasmine states "strong cold and hot throw" with a 48–72 hour cure; Woody Oud states 6–10% for soy and that oud "benefits from full cure for best cold throw development"; Royal Oud says to "cure for 72–96 hours before assessing cold throw"; Vetiver warns its "fragrance layer builds slowly". Third, the load — at the lower of the two ceilings. In a 200 g candle at 8% of total wax weight you have 14.8 g of oil, which is ₹67.06 of Woody Oud at ₹4.53 a gram. Ten per cent takes it to 18.18 g and ₹82.38. Past the lower stated ceiling the extra oil does not dissolve; it migrates to the surface, and a sweating candle smells wrong rather than strong. Fourth, the headspace. Cold throw is a sealed-jar phenomenon — it is the concentration of fragrance in the air above the wax — so a lid is a functional component, not decoration, and the box is where that air is held until the customer opens it. And then wait. Every stated cure window is a minimum; 14 to 21 days is standard practice for soy containers; and it is the only lever on this page that costs nothing at all.
One line: pick a wax that states a cold-throw position, an oil that states a cure window, hold the load at the lower ceiling, give the candle a lid, and then give it three weeks.
A cold-throw trial in one order: Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650, Woody Oud 100 g ₹453.12, Jasmine 100 g ₹430 and Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944 — lidded jars, two oils, one wax.
Shop fragrance oils

What cold throw is, and what nobody publishes

Hot throw is a performance. Cold throw is a first impression — and first impressions are made in a closed box.

Cold throw is the scent a candle gives off unlit. Physically it is a small amount of fragrance evaporating from the surface of solid wax into whatever air is trapped above it. That single sentence explains most of what follows: the quantity of oil matters, how well the wax holds and releases it matters, time matters because the oil needs to distribute through the wax, and the volume of air it evaporates into matters enormously — which is why a candle smells strong in a closed jar and unremarkable on an open shelf.

Now the honest part. CSI publishes no cold-throw rating, no intensity scale, no distance figure and no room-size figure, and neither does anyone else who is being careful. Of the fragrance-oil pages in the range, only a small minority mention cold throw at all, and where they do it is qualitative — "strong cold and hot throw", "benefits from full cure for best cold throw development". What a great many more pages do state is a cure window, and that is the fact you should be shopping on, because it is the supplier telling you how long the oil needs before it is fair to judge it.

What a product page can and cannot tell you about cold throw
Published fact versus your own measurement
Question Is it published? What exists instead
How strong is the cold throw? No — no rating, scale or number on any CSI page Qualitative wording on a minority of oil pages, and your own blind panel
How long before I can judge it? Yes — a stated cure window on most oil pages 48–72 hours on soy for most; 72–96 hours on Royal Oud; 14–21 days is standard practice
How much oil can the wax hold? Yes — a stated load ceiling on three container waxes CSI 468 up to 13%, CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks 8–13% of total wax weight
How much of this oil is safe in a candle? Yes on most oil pages, and usually lower than the wax's figure Up to 10% for soy on many; 6–10% on Woody Oud; Royal Oud states a 10% candle maximum
Will it fade in storage? No — zero CSI fragrance-oil pages state a shelf life or storage instruction The CSI 468 and CSI 464 wax pages state a 60-month shelf life in cool, dry storage. For oils, ask for documentation on WhatsApp
How far will the scent travel? No — no distance, area or room-size figure anywhere Your own test, in your own room, with the lid on and off
The mistake: judging cold throw on day one and buying more oil. A candle poured yesterday has not finished becoming itself. The oil is still distributing through the wax, and on the heavier oriental and woody profiles the pages say so explicitly — Royal Oud asks for 72 to 96 hours before you assess cold throw at all, and Vetiver's page warns the fragrance layer "builds slowly". A maker who smells a day-old jar, panics and lifts the load from 8% to 13% has spent ₹37.13 more per 200 g candle on Woody Oud, exceeded that oil's own stated 6–10% range, and thrown away the free fix. Cure first. Re-smell at day 7 and day 14. Then decide. Background: what is cold throw in candles and how cure time changes the smell of different fragrance families.

The oil: fifteen grams and what they cost

Work in grams of oil, not bottles. A 200 g candle at 8% of total wax weight contains 14.8 g of fragrance; at 10% it contains 18.18 g. That is the whole budget — everything the customer smells through a closed lid comes out of fifteen grams or so of liquid. Priced per gram, the CSI range for a cold-throw-led candle looks like this.

Cold-throw shortlist · oils whose pages state a cure window · CSI live pricing, September 2026
Per gram, per candle, and exactly what the page says about cold throw
Fragrance oil Per gram at 100 g 14.8 g per candle Stated soy load Stated cure What the page says about cold throw
Jasmine ₹4.30 ₹63.64 Up to 10% soy · 6% paraffin 48–72 h soy "Strong cold and hot throw"; cure "for strong cold and hot jasmine throw"
Woody Oud ₹4.53 ₹67.06 6–10% soy · 6–8% paraffin 48–72 h soy "Oud benefits from full cure for best cold throw development"
Blue Ocean ₹4.95 ₹73.26 Up to 10% 48–72 h soy "Cure time — 48 to 72 hours for best cold and hot throw"; "strong throw"
Sandalwood ₹5.03 ₹74.40 Up to 10% soy · 6% paraffin 48–72 h soy "Cure time — 48 to 72 hours for best cold and hot throw"
Mint Sandalwood ₹5.49 ₹81.25 7–10% (start at 7%) 48–72 h Nothing specific to cold throw; projection stated as moderate-to-high
Vetiver ₹6 ₹88.80 Up to 10% soy · 6% paraffin 48–72 h soy "Fragrance layer builds slowly — allow a full cure period before assessing cold and hot throw"
Royal Oud ₹6.60 at 500 g ₹97.68 Candle maximum 10%; "start your test batch at 6–8%" 72–96 h before assessing "Cure for 72–96 hours before assessing cold throw and burn performance"
Worked out above: 14.8 g × the per-gram price. Jasmine 100 gm ₹430 = ₹4.30/g → ₹63.64 · Woody Oud 100 gm ₹453.12 = ₹4.5312/g → ₹67.06 · Blue Ocean 100 gm ₹495 = ₹4.95/g → ₹73.26 · Sandalwood 100 gm ₹502.68 = ₹5.0268/g → ₹74.40 · Mint Sandalwood 100 g ₹549 = ₹5.49/g → ₹81.25 · Vetiver 100 gm ₹600 = ₹6.00/g → ₹88.80 · Royal Oud 500 g ₹3,300 = ₹6.60/g → ₹97.68 (its 100 g pack is currently sold out and its 1 kg is ₹6,400 = ₹6.40/g). Vetiver's 1 kg pack is currently sold out; its 500 gm at ₹2,900 is ₹5.80/g. The order in this table is price, not performance — CSI publishes no throw measurement and none is implied.
1
The oil · a stated cold-throw cure position, flat pricing from 100 g
Woody Oud Fragrance Oil
An oriental woody oud whose page addresses cold throw directly: the recommended candle load is 6–10% (10–15% for wax melts), the cure is 48–72 hours, and the page states that "oriental fragrance oils like oud benefit from full cure time to develop their best cold throw". Its page states no flash point, so do not borrow one from another oud — ask for documentation instead. Pricing is flat at ₹4.53 a gram from 100 gm right through 500 gm and 1 kg, which means there is no scale reward for over-buying before the formula is proved. One CSI customer, Payal Patel, describes it as a "good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles".
Size Price Per 100g 200g candles @ 8% of wax wt
15 gm ₹93.22 ₹621.47 ≈1
50 gm ₹271.40 ₹542.80 ≈3
100 gm ₹453.12 ₹453.12 ≈6
500 gm ₹2,265.60 ₹453.12 ≈33
1 kg ₹4,531.20 ₹453.12 ≈67
₹67.06 of oil per 200 g candle at 8% of total wax weight Buy Woody Oud
2
The oil · the only page that names cold throw in its throw claim
Jasmine Fragrance Oil
The clearest published cold-throw language in the shortlist: the page states "strong cold and hot throw" and specifies a cure of 48 to 72 hours "for strong cold and hot jasmine throw", with a load of up to 10% for soy, a measured flashpoint of 185°C and 0% vanillin — no discolouration. It is also the cheapest per gram in the shortlist and the only one that keeps falling with the pack: ₹4.30 a gram at 100 gm, ₹3.92 at 500 gm and 1 kg. That flashpoint is safety information about handling, not an instruction about when to add the oil — your add temperature comes from the wax page.
Size Price Per 100g 200g candles @ 8% of wax wt
15 gm ₹103 ₹686.67 ≈1
50 gm ₹230 ₹460 ≈3
100 gm ₹430 ₹430 ≈6
500 gm ₹1,961 ₹392.20 ≈33
1 kg ₹3,923 ₹392.30 ≈67
₹63.64 per candle at 100 g pricing · ₹58.05 at 500 g and 1 kg Buy Jasmine
Shortlist in 15 g, pour in 100 g and above
A 15 gm bottle is the right tool for deciding whether you like a scent and the wrong tool for making candles: at ₹6.21 a gram, Woody Oud in 15 gm costs ₹24.92 more per 200 g candle than the same oil out of a 100 gm bottle, and 15 g barely covers one candle at 8%. Buy three or four 15 gm bottles to smell and compare, pick two, then buy those two at 100 gm for the pour. Never buy 500 g or 1 kg of anything before a cured candle has passed a burn test — on Jasmine the 1 kg saves ₹5.62 a candle, which is worth nothing at all if you change scent.

The two wax pages that say something

Seven container waxes. Two opinions about cold throw. That narrows the shopping considerably.

Wax matters to cold throw because it is what holds the oil and what releases it at room temperature. But almost nothing about that is published, so the useful filter is again: which pages take a position? Exactly two.

CSI container waxes · stated throw position and load ceiling
Which wax pages mention cold throw at all, and what a 200 g candle costs in each
Wax Per kg Stated throw position Stated load Stated pour 185.19 g in a 200 g candle at 8%
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650 "Excellent hot and cold throw" Up to 13% 58–60°C ₹120.37
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40 "Strong scent throw (both cold and hot)" Up to 10% 80–90°C ₹93.95
Luxury Soy Wax Chunks ₹599 "Exceptional fragrance throw" — hot and cold not distinguished 8–13% of total wax weight, 10% recommended 70–80°C ₹110.93
Eco Soy CSI 400 ₹399 "For the best hot throw, add your fragrance…" — hot only Not stated Not stated ₹73.89
Natural Soy Pearl Wax ₹450 Nothing stated Not stated Not stated ₹83.33
Premium Coconut Soy Wax ₹920 Nothing stated Not stated Not stated ₹170.38
Coconut Wax ₹1,026.60 Nothing stated Not stated Not stated ₹190.12

Two things follow. First, the dearest waxes in the range say nothing about throw at all, so price is not your guide here. Second — and this is the part most makers get backwards — the wax's 13% ceiling is almost never the binding one. Every oil in the shortlist above states 10% or less for soy, and Woody Oud states 6–10%. So choosing CSI 468 for its 13% headroom and then pairing it with an oil that stops at 10% gives you a candle at 10%, not 13%. The extra headroom is only useful if you find an oil whose page permits more, and on the current range you mostly will not. The wax-versus-coconut-soy question in general is covered in soy wax versus coconut soy: which gives better throw.

3
The wax · states a cold-throw position explicitly
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes)
One of only two CSI waxes whose page mentions cold throw at all, listing "excellent hot and cold throw" among its key features alongside a "rich, opaque appearance with minimal frosting", "excellent glass adhesion" and a one-pour finish. Stated melting point 50–53°C, pour 58–60°C, load up to 13% — and the page also states a shelf life of 60 months in cool, dry storage, which is unusual in the range and worth knowing if you buy in quantity. The low stated pour window means a ₹354 thermometer is not optional. Price steps down from ₹650/kg to ₹637/kg at 5 kg and 10 kg.
Size Price Per kg 200g candles @ 8% of wax wt
500 g ₹325 ₹650 ≈2
1 kg ₹650 ₹650 ≈5
5 kg ₹3,185 ₹637 ≈26
10 kg ₹6,370 ₹637 ≈53
₹120.37 of wax per 200 g candle at 1 kg pricing Buy CSI 468

Cure: the free lever, and the only one with a stated number

Here is the whole economic argument for patience, in one comparison. Lifting a 200 g candle from 8% to 10% of total wax weight adds 3.38 g of oil — ₹15.32 on Woody Oud, ₹14.53 on Jasmine — and takes you to the top of the lower stated ceiling, with nowhere left to go. Waiting an extra ten days costs ₹0, is recommended by the oil pages themselves, and is repeatable on every batch you ever pour.

What each cold-throw lever costs per 200 g candle
Ranked cheapest first, with the published basis for each
# Lever Cost per candle Published basis
1 Cure to the full 14–21 days rather than the stated minimum ₹0 Oil pages state 48–72 hours as a minimum; Royal Oud states 72–96 hours before assessing; 14–21 days is standard practice for soy containers
2 Keep the lid on through cure, storage and dispatch ₹0 if the jar already has one The 150 g apothecary page describes the lid as a snug fit that protects the scent
3 Buy the oil in 100 g rather than 15 g Saves ₹24.92 on Woody Oud Listed pack pricing: ₹6.21/g at 15 gm against ₹4.53/g at 100 gm
4 Choose a wax that states a cold-throw position ₹93.95 (CSI 464) or ₹120.37 (CSI 468) of wax per candle "Strong scent throw (both cold and hot)" and "excellent hot and cold throw"
5 Lift the load from 8% to 10% of total wax weight +₹15.32 on Woody Oud · +₹14.53 on Jasmine Both oils state up to 10% for soy — this is the ceiling, not a step on the way to 13%
6 Move to a dearer oil per gram at the same load +₹3.42 to +₹34.04 per candle across the shortlist Listed per-gram prices. Not a performance ranking — no throw figure is published
7 Box the candle so the headspace survives dispatch +₹29.75 for box, tissue and care label Listed packaging prices; no shipping or transit claim is made or implied
Do not use flash point as a cure or add temperature, and do not treat "> 93°C" as a measurement. Several oils in this shortlist publish a measured flash point — Jasmine 185°C, Sandalwood 203°C, Vetiver 206°C — and several publish only the threshold line "flash point > 93°C (suitable for alcohol-based products)", which is a perfume-grade template statement, not a measured value for that oil. Royal Oud and Mint Sandalwood fall into the second group, and Woody Oud's page states none at all. Never fill that gap from a similar scent. And in every case your add temperature comes from the wax page — 58–60°C for CSI 468's pour, 80–90°C for a soy add — never from the oil's flash point.

Lid, headspace and the box

You are not selling a scent. You are selling a volume of scented air that has to survive a journey.

This is the section most cold-throw advice leaves out, and it is the one that matters at the moment described in the question — the box being opened. Between your bench and that moment, the fragrance evaporating from your candle's surface accumulates in whatever enclosed space surrounds it. A lidded jar inside a box is two nested reservoirs of scented air; a lidless jar in a padded envelope is neither.

The unboxing chain · what holds the scent and what it costs
Four enclosures, priced, with what the page states
Layer CSI product Per unit What the page states
The lid Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) ₹94.40 Golden metal lid with a snug fit to protect scent; 150 g fill; outer diameter 7 cm; safe for hot pour up to 85°C
The lid, coloured Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) ₹107 Same dimensional block; lid described as protecting scent and elegance
No lid Black Matte Glass Jar ₹70.80 "A fill weight of 200 ml"; "Height 8 cm width 7 cm" — no lid mentioned, so the box has to do the sealing
The box Corrugated Box for Candle Packaging (11 × 11 × 8 cm) ₹22.42 Pack of 50 ₹1,121, pack of 100 ₹2,242
The wrap Premium Packing Tissue Paper ₹6.50 50 × 75 cm, 22 GSM, set of 100 sheets ₹650
The instruction Candle Care Stickers Roll (1 inch) ₹0.83 Pack of 500 ₹413; the range's care wording is to trim the wick before every burn

A practical consequence for anyone selling a lidless vessel: the box is your lid. If you pour into the matte glass family at ₹70.80 — which is ₹23.60 cheaper than the lidded apothecary jar — then the ₹22.42 corrugated box is not optional packaging, it is the component that preserves the thing the customer is about to judge you on. That is a genuine trade rather than a saving. On storage, be careful what you claim: no CSI fragrance-oil page states a shelf life, an expiry or any storage instruction, so "keep it cool and dark" is sensible general practice, not a published specification. The CSI 468 and CSI 464 wax pages do state a 60-month shelf life in cool, dry storage, and those are the two figures on this subject that come from a page rather than from folklore.

Panel passed? Woody Oud holds ₹4.53 a gram to 1 kg, Jasmine falls to ₹3.92 at 500 g and 1 kg, and CSI 468 steps to ₹637/kg at 5 kg. One kilo is the largest listed fragrance pack — above that, pricing, GST invoicing and documentation are handled on WhatsApp.
Order in bulk on WhatsApp

The four-date cold-throw panel

Cold throw is a perception, which means the only honest test is a blind one with more than one nose in it. This panel is designed around the dates the pages themselves specify, and it costs almost nothing beyond the candles you were going to pour anyway.

1
Pour eight jars: two oils × two loads, doubledSame wax, same jar, same wick, no dye. Woody Oud and Jasmine, each at 8% and at 10% of total wax weight — 14.8 g and 18.18 g of oil in a 200 g fill. Two jars of each combination, because one jar can be an accident. Label the bases, not the lids, so the labels are hidden during the panel.
2
Cure lids on, in a closed carton, out of sunlightLids on from the moment the wax has set. Keep all eight together so they experience the same conditions, and keep them away from anything else scented. Record the date and the pour temperature on the base label. Note that no CSI oil page states a storage instruction — this is standard practice, not a specification.
3
Score at day 3, day 7, day 14 and day 21Day 3 is the top of the common 48–72 hour stated window and the earliest date any page says is fair; Royal Oud's 72–96 hours lands here too. Day 21 is the far end of standard soy practice. At each date, in the same room at the same time of day, score each jar twice: lid-off-at-arm's-length and lid-off-at-nose, on a 1–5 scale.
4
Make it blind, and use three nosesCover the jars, shuffle them, have someone else present them. Your own nose adapts within seconds and you already know which jar is which — both of those quietly invalidate a solo test. Three people scoring independently will disagree, and the disagreement is the data: a scent that two out of three rate highly at day 14 is a real result.
5
Run one boxed jar as a controlTake one jar of the winning combination, box it with tissue as you would ship it, and leave it sealed until day 21. Open it in front of your panel exactly as a customer would. This is the only version of the test that measures the thing the question actually asks about — cold throw at the moment of unboxing, not cold throw on your workbench.
6
Then burn them, because cold throw is half a candleA jar that smells superb unlit and tunnels once lit is not a product. Burn all eight to check the melt pool and the hot throw with the wick you chose, and remember that the oil and the load both change the burn — so a 10% jar is a different burn from an 8% jar even in the same wax. Method: how to test hot throw before launching a candle fragrance.
The CSI principle
Cold throw is not bought by the gram. It is bought by the fortnight.
The oil pages tell you the cure window because that is the honest lever. Ten extra days cost nothing, apply to every batch forever, and are recommended by the supplier of the oil. Two extra percentage points of load cost ₹15.32 a candle, take you to the top of a stated ceiling, and leave you nowhere to go next time a customer says it could be stronger.
The candle a customer opens on day twenty-one is a different product from the one you smelled on day one. Only one of them is the one you are selling.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The profitable answer to a cold-throw question is "use more oil, and use the expensive one". This page says the opposite: hold the load at the lower of the two stated ceilings, buy the 100 gm bottle rather than the 15 gm, and spend ten extra days instead of ₹15.32 a candle. We sell less oil that way and keep makers who can repeat a result.

Every cure window, load ceiling, flash point and throw phrase on this page is quoted from the product page that states it. Where a page is silent this guide says so: no CSI page rates cold throw, no page publishes a throw distance, room size or burn-hour figure, no fragrance-oil page states a shelf life or storage instruction, and Woody Oud's page states no flash point at all. A "> 93°C" line is a threshold, not a measured value. Prices and pack sizes come from live CSI stock in September 2026; 1 kg is the largest listed fragrance pack and listed per-kilo prices are the ceiling.

For documentation on a specific oil, bulk pricing above the listed packs, GST invoicing, or MSDS and IFRA paperwork, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is cold throw in a candle?
The scent a candle gives off unlit — fragrance evaporating from the surface of solid wax into the air above it. It is what a customer meets when a box or a lid is opened, and it is governed by how much oil is in the wax, how well the wax holds and releases it, how long the candle has cured, and how enclosed the air around it is. No CSI page rates cold throw, so it is measured by your own blind panel, not read off a listing.
Which wax gives the best cold throw?
Judged only on what is published: Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg states "excellent hot and cold throw" and Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg states "strong scent throw (both cold and hot)". No other CSI container wax mentions cold throw. Those are the manufacturer's descriptions, not measurements — start with one of the two and let your panel decide between them.
Does more fragrance oil mean stronger cold throw?
Up to the lower of the two stated ceilings, more oil can help. Beyond it, it cannot: the surplus does not dissolve, it migrates to the surface, and a sweating candle reads as wrong rather than strong. Woody Oud states 6–10% for soy while CSI 468 states up to 13% — so 10% governs. Lifting 8% to 10% in a 200 g candle adds 3.38 g and ₹15.32. Cure first; it is free.
How long should I cure a candle before judging cold throw?
At minimum, the window the oil's page states — 48 to 72 hours on most CSI oils in soy, and 72 to 96 hours on Royal Oud, whose page says to cure that long "before assessing cold throw". For a candle you intend to sell, use the standard practice of 14 to 21 days for soy containers. Vetiver's page warns that its fragrance layer "builds slowly", which is a useful reminder that day-three is a checkpoint, not a verdict.
Does the jar lid affect cold throw?
It affects what the customer experiences, which is the same thing commercially. Cold throw is a concentration of fragrance in enclosed air, so a lid holds it and an open jar disperses it. The 150 gram apothecary jars at ₹94.40 describe their metal lid as a snug fit that protects the scent; the matte glass jars at ₹70.80 mention no lid, so a ₹22.42 box has to do that work instead.
Will the cold throw fade while the candle sits in stock?
Nobody publishes an answer, and we are not going to invent one. Zero CSI fragrance-oil pages state a shelf life, an expiry date or a storage instruction, so any figure you see quoted for fragrance fade is somebody's estimate. The CSI 468 and CSI 464 wax pages do state a 60-month shelf life in cool, dry storage. Practically: lids on, boxed, out of sunlight and heat, and rotate your stock oldest-first.
Fifteen grams, one lid, three weeks
Buy the wax that states a cold-throw position and the oil that states a cure window. Then stop spending and start waiting.
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650/kg, stated "excellent hot and cold throw", pour 58–60°C, load up to 13% · Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40/kg, stated "strong scent throw (both cold and hot)", load up to 10% · Woody Oud ₹4.53/g flat from 100 gm, stated 6–10% for soy and a full cure for cold throw development · Jasmine ₹4.30/g at 100 gm, stated "strong cold and hot throw", flashpoint 185°C, 0% vanillin · lidded 150 gram jars ₹94.40 · candle box ₹22.42. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation.
Shop fragrance oils Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the per-gram arithmetic, the lever ranking and the four-date blind panel apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: Fragrance — Jasmine 15 gm ₹103, 50 gm ₹230, 100 gm ₹430, 500 gm ₹1,961, 1 kg ₹3,923; Woody Oud 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹453.12, 500 gm ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; Blue Ocean 50 gm ₹247, 100 gm ₹495, 500 gm ₹2,478, 1 kg ₹4,956 (the 15 gm is sold out); Sandalwood 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Mint Sandalwood 50 g ₹299, 100 g ₹549, 1 kg ₹4,999; Vetiver 50 gm ₹354, 100 gm ₹600, 500 gm ₹2,900 (the 1 kg is sold out); Royal Oud 500 g ₹3,300, 1 kg ₹6,400 (the 100 g is sold out). Wax — Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325, 1 kg ₹650, 5 kg ₹3,185 (₹637/kg), 10 kg ₹6,370; Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537, 10 kg ₹5,074; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599; Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399; Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450; Premium Coconut Soy Wax 1 kg ₹920; Coconut Wax 1 kg ₹1,026.60. Containers and packaging — Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944 and pack of 20 ₹1,888 (₹94.40 each); Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) pack of 10 ₹1,070 (₹107 each); Black Matte Glass Jar pack of 5 ₹354 and pack of 10 ₹708 (₹70.80 each); Corrugated Box for Candle Packaging pack of 50 ₹1,121 and pack of 100 ₹2,242 (₹22.42 each); Premium Packing Tissue Paper set of 100 sheets ₹650 (₹6.50 each); Candle Care Stickers Roll pack of 500 (1 inch) ₹413 (₹0.83 each); Pen Thermometer ₹354. Stated specifications as published on the product pages: CSI 468 — "Excellent hot and cold throw", "Rich, opaque appearance with minimal frosting", "excellent glass adhesion", one-pour finish, melting point 50–53°C, pour 58–60°C, fragrance load up to 13%, shelf life 60 months (cool, dry storage). CSI 464 — "Strong scent throw (both cold and hot)", "Low frosting, minimal blooming", melting point and pour temperature both 80–90°C, load up to 10%, shelf life 60 months (cool, dry storage). Luxury Soy Wax Chunks — "Exceptional fragrance throw with up to 13% fragrance load capacity", 8–13% of total wax weight with 10% recommended, add 80–90°C, pour 70–80°C. Eco Soy CSI 400 — "For the best hot throw, add your fragrance…", add at 80–90°C (85°C), stir 2 minutes, no load or pour temperature stated. Natural Soy Pearl Wax, Premium Coconut Soy Wax and Coconut Wax — nothing stated about throw, load or temperature. Jasmine — "Strong cold and hot throw", up to 10% soy and 6% paraffin, cure 48–72 hours, flashpoint 185°C, 0% vanillin no discolouration. Woody Oud — candles 6–10% soy and 6–8% paraffin, wax melts 10–15%, cure 48–72 hours with "oud benefits from full cure for best cold throw development"; no flash point stated. Blue Ocean — up to 10%, "Cure time — 48 to 72 hours for best cold and hot throw", "strong throw", flashpoint 143°C (290°F), 0% vanillin. Sandalwood — up to 10% soy, cure 48–72 hours "for best cold and hot throw", flashpoint 203°C, 0% vanillin. Mint Sandalwood — candles 7–10% starting at 7%, flash point stated only as "> 93°C (suitable for alcohol-based products)", which is a threshold and not a measured value. Vetiver — up to 10% soy, "fragrance layer builds slowly — allow a full cure period before assessing cold and hot throw", flashpoint 206°C, 0% vanillin. Royal Oud — candle maximum 10% with "start your test batch at 6–8%", "cure for 72–96 hours before assessing cold throw and burn performance", flash point stated only as the ">93°C" threshold. Jar pages — Clear Glass Jar with Golden Lid "Height 8cm, outer diameter 7cm", "150g fill capacity", hot pour up to 85°C, lid described as protecting the scent; matte glass jar family "a fill weight of 200 ml", "Height 8 cm width 7 cm", no lid stated. Planning assumptions, labelled: load stated as a percentage of total wax weight, with 8% in a 200 g fill giving 185.19 g wax and 14.81 g oil (14.8 g used throughout) and 10% giving 181.82 g and 18.18 g; the finished-candle equivalents are 7.41% and 9.09%; 14–21 day cure for soy containers is standard practice, not a published specification; storing candles cool, dark, lidded and boxed is general practice — no CSI fragrance-oil page states a shelf life, expiry or storage instruction; blind panels of three people and the day 3 / 7 / 14 / 21 schedule are this guide's method, built around the cure windows the pages state. No CSI page rates cold throw, and no throw distance, room-size, coverage or burn-hour figure is published or implied here; the shortlist is ordered by price, not performance. No shipping rate, courier or transit time is stated. 1 kg is the largest listed fragrance pack; listed per-kilo prices are the ceiling and larger volumes are quoted on WhatsApp. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं