I Want to Build a Profitable Candle Business Rather Than Simply Increase Revenue — How Do I Connect Formulation Cost, Bulk Raw-Material Purchasing, Pricing, Inventory Turnover and Contribution Per Candle Before Scaling?

I Want to Build a Profitable Candle Business Rather Than Simply Increase Revenue — How Do I Connect Formulation Cost, Bulk Raw-Material Purchasing, Pricing, Inventory Turnover and Contribution Per Candle Before Scaling?

 

₹0.81 a gram of scented wax, on live prices 15.59× a year on the cash in materials GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle costing guides
Revenue is what a business collects. Contribution multiplied by turnover is what it keeps.
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Super productsss"
Suvarna PVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Super productsss"
Suvarna PVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ One candle carried through all five steps ✓ CSI prices live, September 2026, taxes included ✓ Price, turnover and loss rate labelled illustrative
Candle Supplier Guides · Costing
Five decisions in one order, each owing the next an exact figure — and the single number that tells you whether the chain is worth scaling at all.
15.59×
annual contribution per rupee held in materials · ₹395.00 a candle turned 12 times · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What is the right order for these five decisions? Formulation cost, then purchasing, then pricing, then inventory turnover, then contribution multiplied by volume. Each one produces a figure the next one needs: ₹0.81 a gram of scented wax becomes ₹288.80 landed a candle, which becomes ₹395.00 of contribution, which multiplied by your turnover becomes the return on the cash you keep in materials. Take them out of order and every later figure is built on a guess.

What single number joins them? Contribution per candle divided by materials cost per candle, multiplied by your inventory turns a year. On the candle costed here that is ₹395.00 ÷ ₹304.00 × 12 = 15.59×. It is the only figure in the series that moves when any of the five links moves, which is what makes it the one to run monthly.

Why does revenue rise while cash does not? Because revenue is one link of five, and the other four decide how much cash the revenue costs you. Materials are bought before candles are poured and poured before they are sold, so growth consumes cash first and returns it later. At 100 candles a month on these figures the business holds about ₹30,399.71 in materials at any moment — and that figure grows with revenue unless turnover improves at the same time.

Which lever is worth most? On this candle, an illustrative ₹50.00 price rise adds ₹5,000.00 a month and takes the cash return to 17.57×. Improving turnover from 12 to 18 turns adds nothing to monthly contribution but takes the cash return to 23.39× and releases ₹10,133.24 of working capital. Cutting ₹10.00 off materials is worth ₹1,052.63 a month. Price first, turnover second, cost third.
The short answer
Five links, in this order: Formulation cost → purchasing → pricing → inventory turnover → contribution × volume. Each owes the next an exact figure before that link is allowed to start.
On one real candle, ₹395.00 of contribution: ₹0.81 a gram of scented wax, ₹254.22 of materials, ₹288.80 landed after freight and the published order-value code, ₹304.00 per candle actually sold at an illustrative 5% loss rate, against an illustrative ₹699.00 price.
One joined number: 15.59× a year: Contribution divided by materials cost, multiplied by inventory turns. It is the only figure that responds to all five links, and it is the one to put on a monthly dashboard.
The five links of the chain from formulation cost to contribution, each showing the figure it must produce and the gate it must clear before the next link starts The chain, and the figure each link owes the nextOne candle carried through every step: 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at 8%,Woody Oud, a glass vessel and a Thick (C2) wick. Live CSI pricing,September 2026. Price, turnover and loss rate are illustrative.1 · Formulation costproduces ₹0.81 a gram of scented wax · ₹254.22 a candlegate: reproducible from pack prices, to the paisa2 · Purchasingproduces ₹288.80 landed a candle, freight inside itgate: ladders run, not assumed; freight costed by packed weight3 · Pricingproduces ₹395.00 contribution a candle (56.51% of price)gate: clears your own target after your own blank rows4 · Inventory turnoverproduces 12 turns a year · ₹30,399.71 average materials heldgate: measured from your own purchase and usage records5 · Contribution × volumeproduces ₹39,500.29 a month at 100 candlesgate: covers your fixed costs with room, before you scaleChain output: ₹395.00 of contribution on ₹304.00 of materials,turned 12 times a year = 15.59× on the cash held in materials.Labels, boxes, courier out, fees, labour and rent are not in any figure here.
What it shows: the five links of the chain in the only order that works, each box carrying the figure it must produce and the gate it must clear before the next link begins, with the chain's single output beneath. The candle carried through it is 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at a fragrance load of 8% of wax weight with Woody Oud, a glass vessel and a Thick (C2) wick, priced from live CSI stock in September 2026. Deliberately left out: the ₹699.00 selling price, the 12 inventory turns and the 5% loss rate are illustrative figures, not CSI data; and labels, outer boxes, courier to your own customer, payment fees, advertising, labour, electricity and rent appear in no figure on this diagram, because CSI does not sell them.
Straight answer
How do the five money decisions connect, and in what order?
They connect as a chain, and the order is not negotiable: formulation cost → purchasing → pricing → inventory turnover → contribution per candle. Each link owes the next an exact figure, and a link started before it has received that figure produces a number that looks precise and is not. Carried through on one real candle — 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at a fragrance load of 8% of wax weight, so 16 g of Woody Oud Fragrance Oil and 216 g of scented wax in a Black Glossy Glass Jar with a Thick (C2) Eco Candle Wicks — it runs like this. Formulation produces ₹0.81 a gram of scented wax and ₹254.22 of materials a candle, and until you have that to the paisa you have nothing to negotiate with. Purchasing takes it and produces the landed figure: on a 100-candle order the ladders are worth ₹2.52 on the wax and nothing at all on the oil above its 100 gm pack, while the published order-value code is worth ₹25.42 a candle and inbound delivery adds ₹60.00 — so the real landed cost is ₹288.80, not ₹254.22. Pricing takes the landed figure, adds the loss rate — an illustrative 5% here, making ₹304.00 per candle actually sold — and against an illustrative ₹699.00 produces ₹395.00 of contribution, 56.51% of the price. Inventory turnover asks how often that happens: at 12 turns a year the business holds about ₹30,399.71 of materials at any moment. And contribution × volume produces ₹39,500.29 a month at 100 candles. Then the chain closes into one number that no single link can give you: contribution divided by materials cost, multiplied by turns — ₹395.00 ÷ ₹304.00 × 12 = 15.59× a year on every rupee you keep in materials. That is the difference between building a profitable business and increasing revenue, because revenue moves only the fifth link and this number moves with all five. Everything CSI does not sell — labels, boxes, courier to your customer, gateway and marketplace fees, advertising, labour, electricity, rent — sits below the contribution line, is yours, and is left blank here rather than guessed at.
One line: ₹0.81 a gram → ₹288.80 landed → ₹395.00 of contribution → turned 12 times → 15.59× a year on the cash in materials.
One candle, carried through all five links on materials in stock today. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg) · Woody Oud Fragrance Oil 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g) · Black Glossy Glass Jar Pack of 5 ₹354.00 (₹70.80 a piece) · Eco Candle Wicks Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each). That is ₹254.22 of materials and ₹288.80 landed a candle on a 100-candle order, live CSI pricing September 2026, taxes included.
Shop candle making wax

Why the order of the five decisions is not negotiable

Most candle businesses do these five things. Very few do them in an order where each one can be right.

Revenue is one number and it is the easiest of the five to move. Discount harder, advertise more, add a marketplace, and revenue rises within a month. None of that tells you whether the business is better off, because revenue sits at the end of a chain whose other four links decide what it costs to produce. Your question names those links precisely — formulation cost, bulk purchasing, pricing, inventory turnover, contribution per candle — and the only thing worth adding is that they have an order, and that the order is a dependency rather than a preference.

The dependency runs like this. You cannot negotiate a purchase sensibly until you know what a gram of your own recipe costs, because otherwise you cannot tell a saving from a distraction. You cannot price until purchasing has told you the landed cost, including freight and any discount actually applied, because pricing on the shelf cost of the packet understates what the candle cost you. You cannot judge inventory turnover until pricing has produced a contribution per candle, because turnover without contribution is just moving stock around. And you cannot scale until all four have produced their figures, because scaling multiplies whatever the chain currently does — including a loss.

So the sequence has gates, and each gate is a number rather than an opinion. This page sets out all five, carries one real candle through every one of them on live September 2026 prices, and then closes the chain into a single figure. Where a step has a method of its own, this page names the figure and points at the guide that owns it rather than rebuilding it — the chain is the subject here, not the individual sums.

The chain · what each link must produce before the next starts
Five links, five gates, five figures
Link Figure it must produce On this candle Gate before the next link
1 · Formulation cost Cost per gram of scented wax, and materials per candle ₹0.81/g · ₹254.22 Reproducible from pack prices to the paisa
2 · Purchasing Landed cost per candle, freight and discounts inside it ₹288.80 Ladders actually run; freight costed on packed weight
3 · Pricing Contribution per candle, and as a share of price ₹395.00 · 56.51% Clears your own target after your own blank rows
4 · Inventory turnover Turns a year, and average materials held 12 turns · ₹30,399.71 Measured from purchase and usage records, not estimated
5 · Contribution × volume Monthly contribution in rupees ₹39,500.29 at 100 candles Covers fixed costs with room before you scale
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg), Woody Oud Fragrance Oil 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g), Black Glossy Glass Jar Pack of 5 ₹354.00 (₹70.80 a piece) and Eco Candle Wicks Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each), live CSI pricing September 2026, taxes included, on 200 g of wax at 8% of wax weight. The ₹699.00 selling price, the 12 inventory turns and the 5% loss rate are illustrative figures used to complete the chain — they are not CSI data and not recommendations.
The CSI principle
Each link owes the next an exact number, not an intention.
₹0.81 a gram makes purchasing decidable. ₹288.80 makes pricing decidable. ₹395.00 makes turnover worth measuring.
One rate, one recipe. Everything downstream is this number multiplied by something.

The first link produces two figures and they are not interchangeable. The cost per gram of scented wax is the recipe's rate, and it rescales to any vessel you ever pour. The materials cost per candle is that rate multiplied by your actual pour, plus the vessel and the wick, and it is what everything after this link uses.

On the candle this page carries: 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilogram is ₹101.48. The fragrance load is 8% of wax weight — the convention CSI product pages use and the one this page states and keeps — so the oil is 16 g of Woody Oud Fragrance Oil at ₹4.53 a gram, or ₹72.50. That makes 216 g of scented wax costing ₹173.98, which is ₹0.81 a gram. Add the vessel at ₹70.80 and the wick at ₹9.44 and the candle is ₹254.22 in materials at list prices.

Link one · live CSI pricing, September 2026
The formulation, line by line, and the rate it produces
Line Quantity Rate Cost
Wax — Luxury Soy Wax CSI 464 200 g ₹507.40/kg at the 10 kg pack ₹101.48
Fragrance — Woody Oud Fragrance Oil 16 g (8% of wax weight) ₹4.53/g at the 1 kg pack ₹72.50
Scented wax 216 g ₹0.81 a gram ₹173.98
Vessel — Black Glossy Glass Jar 1 ₹70.80 a piece at the Pack of 5 ₹70.80
Wick — Eco Candle Wicks Thick (C2) 1 ₹9.44 each, every pack size ₹9.44
Materials per candle — — ₹254.22
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg; 500 g ₹260.00 at ₹520.00/kg); Woody Oud Fragrance Oil 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g; 15 gm ₹93.22 at ₹6.21/g, 100 gm ₹453.12 at ₹4.53/g); Black Glossy Glass Jar Pack of 5 ₹354.00 (₹70.80 a piece, the same rate at the Pack of 10); Eco Candle Wicks Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each). Live CSI pricing, September 2026, taxes included. The 200 g pour is the production specification this page carries; CSI publishes no fill weight for the vessel, so no claim is made that this pour fits it and the vessel is priced per piece.

Two disciplines make this link survive contact with the rest of the chain. The first is the load convention: 8% of wax weight means 200 g of wax carries 16 g of oil and 216 g goes into the vessel. Read the same phrase as 8% of the finished candle and your oil weight, your cost and every figure after it shifts. The second is the ceiling: Luxury Soy Wax CSI 464 states a maximum of 10% of total wax weight and the Woody Oud Fragrance Oil page states soy use at 6–10% of total wax weight, so on this pairing both published limits agree at 10% and the 8% here sits comfortably inside. Where those two figures differ, the lower one governs. For the wider argument about load and throw, the live guide on making candles smell strong without exceeding the safe fragrance load covers it properly.

WHY THE PER-GRAM RATE IS THE ONE TO KEEP
Write ₹0.81 a gram of scented wax where you can see it. It does not change when you change vessel, so a new product is costed in seconds: measure the wax your vessel takes, multiply by 1.08 for the scented weight at 8%, multiply by the rate, then add the vessel and the wick. It does change when your load changes or a pack price changes, so keep one rate per recipe, labelled with its load and its month. Quote wax per kilogram rather than per gram when you write it down — Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilogram, which is a shade over fifty paise a gram, and rounding that to the rupee distorts every multiplication that follows.
Run the ladders rather than assuming them. On this candle, three of the four are flat where it matters.

Purchasing is where most candle businesses expect their scale advantage to come from, and it is worth being exact about what it does and does not deliver here. The honest position, checked product by product on live September 2026 data, is that CSI publishes no quantity-discount ladder as a policy: the rate each pack carries is simply the rate it carries, and on the four products in this candle the answer is mostly that it does not move.

Link two · what each ladder returns, September 2026
Four products, four ladders, run rather than assumed
Product What the ladder does Worth on one candle
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹520.00/kg at 500 g, then ₹507.40/kg at 1 kg, 5 kg and 10 kg alike ₹2.52, once, at the bottom of the ladder
Woody Oud Fragrance Oil ₹6.21/g at 15 gm, ₹5.43/g at 50 gm, then ₹4.53/g at 100 gm, 500 gm and 1 kg alike ₹26.94 from the smallest pack; ₹0.00 above the 100 gm pack
Black Glossy Glass Jar ₹70.80 a piece at the Pack of 5 and at the Pack of 10 Nothing — the same rate at both packs
Eco Candle Wicks Thick (C2) ₹9.44 each from 10 wicks to 1,000 Nothing — the same rate at every pack size
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00. Woody Oud Fragrance Oil 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹453.12, 500 gm ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20. Black Glossy Glass Jar Pack of 5 ₹354.00, Pack of 10 ₹708.00. Eco Candle Wicks Thick (C2) 10 ₹94.40, 20 ₹188.80, 50 ₹472.00, 100 ₹944.00, 500 ₹4,720.00, 1,000 ₹9,440.00. Live CSI pricing, September 2026, taxes included. Other products on the store behave differently, in both directions — run the ladder on the products your own recipe names rather than generalising from these four.

So where does purchasing actually earn its place in the chain? In two places, and both are larger than the ladders. The first is the published order-value codes, which reward what the basket comes to rather than the pack size you choose: HAPPY5 at 5% over ₹5,000, BIZWIZ8 at 8% over ₹12,000 and YAY10 at 10% over ₹20,000. A 100-candle order of this specification comes to ₹25,421.92 in goods, which reaches the top code — worth ₹2,542.19, or ₹25.42 a candle. That is ten times the wax ladder.

The second is inbound delivery, and it moves the cost the other way. Materials bill by packed weight, not by what is inside the packet: two 10 kg wax packs store 22.0 kg between them, the oil packs for this order store 2.5 kg, and twenty Pack of 5 vessels store 40.0 kg. Sent as two consignments — 24.7 kg of wax, oil and wicks, then 40.0 kg of glass — the published bands give ₹2,000.00 and ₹4,000.00, both on Expedited Shipping, so ₹6,000.00 in all, or ₹60.00 a candle. There is no published band above 50 kg, so the 64.7 kg of this order cannot be one parcel at published rates. Rates are the published flat weight bands as at September 2026 and can change.

Splitting or merging a consignment without checking the band edge. Weight bands are steps, not slopes, and a kilogram in the wrong place is expensive. The 24.7 kg consignment above sits in the 20.01–25.0 kg band at ₹2,000.00. Add one more kilogram to it and it falls into the next band at ₹3,500.00 — ₹1,500.00 more for one kilogram of goods. Splitting can bite the same way in reverse: the 40.0 kg of glass costs ₹4,000.00 in one consignment and ₹4,800.00 as two halves of 20.0 kg. Check the exact weights with the published bands before you decide how to send an order, every time, and never generalise from the last one.
Pricing on the shelf cost instead of the landed cost. The candle is ₹254.22 in materials and ₹288.80 once the order-value discount is taken off and inbound delivery is added in. Price off the first figure and you are ₹34.58 a candle short before anything else has gone wrong — ₹3,457.81 on a 100-candle batch. The landed figure is what link three is owed, and a chain that hands pricing the wrong number produces a precise, confident, wrong price.
The 100-candle order this page prices. Two 10 kg packs of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹10,148.00), 1.6 kg of Woody Oud Fragrance Oil as a 1 kg, a 500 gm and a 100 gm pack (₹7,249.92), twenty Pack of 5 of Black Glossy Glass Jar (₹7,080.00) and one 100-wick pack of Eco Candle Wicks Thick (C2) (₹944.00) — ₹25,421.92 in goods, which reaches the published YAY10 order-value code. Confirm pack availability and delivery on WhatsApp before you build a production schedule on it.
Shop fragrance oils
This page will not tell you what to charge. It will tell you exactly what a price leaves.

Pricing receives the landed cost and produces contribution. Two things have to happen to the landed figure first. It has to absorb your production loss rate, because candles you throw away were made from materials you paid for — at an illustrative 5%, the ₹288.80 you spend per candle poured becomes ₹304.00 per candle actually sold. And it has to be recognised as materials only: labels, boxes, courier to your customer, gateway and marketplace fees, advertising, labour, electricity and rent all sit below the contribution line and none of them is a CSI cost.

Against an illustrative ₹699.00 selling price — not a recommendation, not a market rate, and yours to replace — that gives ₹395.00 of contribution per candle, or 56.51% of the price. What that number is for is the blank rows: it is the room you have, and your own costs come out of it in whatever order you incur them. Where the price itself needs working out from a target margin, the live guides on pricing candles in India and pricing your candles for profit own that method; this page only needs the figure it produces.

Link three · illustrative price and loss rate
From landed cost to contribution, with the blanks left blank
Line Per candle Whose figure
Materials at list ₹254.22 CSI live prices, September 2026
Less the published order-value code (₹25.42) CSI published code, applied to goods
Plus inbound delivery ₹60.00 Published bands on stored packed weights
Landed per candle poured ₹288.80 The three rows above
Adjusted for an illustrative 5% loss rate ₹304.00 An assumption — measure your own
Selling price (illustrative) ₹699.00 Illustrative, not a CSI figure
Contribution per candle ₹395.00 (56.51%) Price less landed cost per sold candle
Labels, boxes, courier out, fees, advertising your figure Not CSI costs — left blank on purpose
Labour, electricity, storage, rent your figure Not CSI costs — left blank on purpose
Priced above: materials are live CSI pricing in September 2026 as itemised in link one. The order-value figure is the published YAY10 code at 10% over ₹20,000, applied to the ₹25,421.92 of goods in the 100-candle order and divided across it. Inbound delivery is ₹6,000.00 across that order on the published flat weight bands, divided across 100 candles. The ₹699.00 selling price and the 5% loss rate are illustrative and are not CSI figures, not recommendations and not measured data. Every row below the contribution line is deliberately empty; do not put a typical figure in a blank.
Contribution says how much each sale earns. Turnover says how often. Only together do they say anything about cash.

This is the link your question is really about, because it is the one that explains a business with rising revenue and falling cash. Materials inventory turnover is the number of times a year you sell through the materials you hold: annual materials consumed divided by the average materials you have on the shelf. Run it on materials rather than on finished goods and it answers the question a supplier's prices can actually influence.

At 100 candles a month on this specification you consume ₹3,64,796.56 of materials a year. If you hold about a month of materials at any moment — 12 turns a year, 30 days on hand, the illustrative figure this page carries — your average materials inventory is ₹30,399.71. That is money standing still. It is not lost and it is not wasted, but it is not available, and it grows in exact proportion to revenue unless turnover improves alongside.

Measure yours rather than estimating it: total what you spent on wax, fragrance, vessels and wicks over the last twelve months, then value what is on your shelf today at what you paid for it, and divide the first by the second. Four turns a year means you are holding a quarter's materials; twelve means a month's; twenty-four means a fortnight's. Nothing about the number is good or bad on its own — a scent you buy a kilogram of because it is your bestseller turns fast, and one you bought a kilogram of because a kilogram felt sensible does not.

Cash is contribution multiplied by frequency. A business can be profitable on every candle and still run out.
— CandleMakingSuppliesIndia

The join: one number that responds to all five links

Here is what the whole series adds up to, and it is a single division and a single multiplication.

Contribution per candle divided by materials cost per candle tells you how hard each rupee of materials works when it sells. Multiplied by your inventory turns a year, it tells you how hard each rupee of materials works annually. On this candle: ₹395.00 ÷ ₹304.00 is 1.2994, and at 12 turns that is 15.59× a year. Every rupee you hold in wax, fragrance, glass and wicks generates 15.59 rupees of contribution in a year at this formulation, this purchasing, this price and this turnover.

The reason to run this figure monthly rather than any of the five underneath it is that it is the only one that moves when any link moves. A cheaper pack moves it. A better price moves it. A lower loss rate moves it. Selling the same stock more often moves it. Revenue on its own does not move it at all — which is exactly the distinction your question is drawing between building a profitable business and increasing turnover.

The four levers, measured on the same number
One change at a time, against the same baseline
Change Contribution per candle Monthly contribution Change in monthly contribution Return on materials cash
Baseline — as costed above ₹395.00 ₹39,500.29 — 15.59×
Cut ₹10.00 from landed materials ₹405.53 ₹40,552.92 +₹1,052.63 16.58×
Raise the price by ₹50.00 (illustrative) ₹445.00 ₹44,500.29 +₹5,000.00 17.57×
Cut the loss rate from 5% to 2% ₹404.31 ₹40,430.89 +₹930.60 16.46×
Turn materials 18 times a year instead of 12 ₹395.00 ₹39,500.29 no change 23.39×
Priced above: the baseline is the candle costed in links one to three — live CSI pricing September 2026, landed at ₹288.80 a candle poured and ₹304.00 a candle sold at an illustrative 5% loss rate, against an illustrative ₹699.00 price and an illustrative 12 inventory turns a year. The ₹10.00 cost reduction, the ₹50.00 price rise, the loss-rate improvement and the turnover improvement are each illustrative changes applied one at a time so that they can be compared; none is a recommendation. All five rows are before the blank rows.

Read the last two columns together, because they disagree in a useful way. On monthly rupees the price rise wins easily: ₹5,000.00 a month against ₹1,052.63 for the cost cut and ₹930.60 for the loss-rate improvement, with the turnover change adding nothing at all. On return on the cash tied up in materials the turnover change wins outright — 23.39× against 17.57× — and it does so without changing a single price, a single supplier or a single recipe. It also releases ₹10,133.24 of working capital, which is money you already own and are not currently using.

That is the honest ranking this series ends on, and it is not the ranking most costing advice gives. Price first, because it moves the most money and costs nothing to implement beyond nerve. Turnover second, because it costs nothing at all and gives you cash rather than margin. Loss rate third, because it is usually the easiest real improvement and it compounds with everything. Purchasing last — not because it does not matter, but because on a published price list with flat ladders the honest prize is ₹2.52 on the wax and ₹0.00 on the oil, against ₹25.42 from an order-value code and ₹60.00 of inbound delivery you can arrange better.

The five figures to run every month

Five numbers, one sheet, ten minutes. If one of them has not moved in six months, that is the finding.
1
1. Cost per gram of scented wax — ₹0.81 hereRecompute it whenever a pack price or a load changes. It is your recipe's rate and it rescales to any vessel. Keep one per recipe, labelled with its load and the month it was priced. If it has drifted upward and you did not notice, every price you set since then is out of date.
2
2. Landed cost per candle sold — ₹304.00 hereMaterials, minus any order-value discount actually applied, plus inbound delivery on packed weight, divided by one minus your loss rate. This is the only cost figure that belongs in a pricing conversation. Recompute after each inbound order rather than once a year, because freight is the part that moves.
3
3. Contribution per candle and as a share of price — ₹395.00 and 56.51% herePrice minus the landed cost per candle sold. Track both the rupees and the percentage: the rupees tell you what a sale is worth, the percentage tells you how much room a discount eats. Run it on the price customers actually pay after the discounts you actually give, not on the price on the label.
4
4. Materials inventory turns a year — 12 here, an illustrative figureAnnual materials consumed divided by average materials held. The one figure on this list that costs nothing to improve and is almost never measured. If it is falling while revenue rises, your growth is being funded by your own working capital — which is the exact condition your question describes.
5
5. Monthly contribution — ₹39,500.29 here at 100 candlesContribution per candle multiplied by units sold, summed across your whole range. Compare it to your fixed costs. If it does not cover them with room, scaling multiplies a loss rather than a profit, and the answer is to fix links one to four before adding volume to link five.

Then write the joined figure underneath: contribution divided by landed cost per sold candle, multiplied by turns — 15.59× here. It is a single line and it is the one worth graphing over a year. A business whose revenue doubles while this number falls has not become more profitable; it has become larger and more expensive to run.

RUN IT PER PRODUCT, NOT ONLY IN TOTAL
All five figures are more useful per product than across the range, because the products that earn most in a month and the products that earn most per candle are rarely the same ones and they almost never turn at the same speed. A slow-turning premium candle can carry a magnificent contribution per unit and a poor return on the cash sitting in its materials. Build the five figures once per product, sort on the joined number, and you will usually find the ranking is different again from the one you expected.

What this chain does not do for you

It is an arithmetic spine. Four things it cannot see will still decide whether the business works.

It stops at materials, deliberately. Every contribution figure on this page is before labels, outer boxes, courier to your own customer, payment and marketplace fees, advertising, labour, electricity, storage and rent. CSI does not sell any of those, so no honest number for them exists here, and several of them do not scale in proportion to candles. Fill them in from your own quotes before you act on anything.

It says nothing about tax. Store prices are inclusive of applicable taxes, as stated on the Luxury Soy Wax Chunks page, and GST invoicing is available on request. Your own tax position, input credits, registration and compliance are questions for your own adviser, and this page gives no tax, pricing-law or licensing advice.

It does not price your time. Contribution per candle is silent about hours. If your constraint is your own working day rather than your cash, add contribution per production hour as a sixth figure and rank on that instead — it will order your range differently from both the per-candle and the monthly views.

It does not make the product good. Every figure here assumes candles that burn well, throw scent and arrive intact. A load at the ceiling that sweats, a wick that drowns, a jar that arrives chipped in a Mumbai monsoon — each of those turns a contribution figure into a refund. Cure properly, test-burn before you scale a recipe, and treat the arithmetic as the reward for getting the candle right rather than a substitute for it.

That is where this series ends. Ninety-nine pages of arithmetic before it work out individual figures; this one puts them in an order, states what each owes the next, and joins them into a single number you can watch move. If you take one thing from it, take the sequence — formulation, purchasing, pricing, turnover, contribution — and refuse to start any link before the one in front of it has handed you a figure you can defend.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells wax, fragrance oil, vessels and wicks, and this page still ranks purchasing last of the four levers. On the candle costed here the entire prize available from pack ladders is ₹2.52 on the wax and ₹0.00 above the 100 gm pack of the oil — which is nothing — against ₹25.42 a candle from a published order-value code, ₹60.00 a candle of inbound delivery you can arrange better or worse, and an improvement in how often you sell your stock that costs nothing at all and beats every other lever on return. A supplier telling you that buying more from it is your fourth-best move is telling you something checkable: run the ladders yourself and see.

Every CSI price here is live stock in September 2026, taxes included, and the linked product pages are authoritative if anything changes. Fragrance load is a percentage of wax weight, as CSI product pages state it, and the reading is declared in the visible text: 200 g of wax carries 16 g of oil and 216 g of scented wax goes into the vessel. Luxury Soy Wax CSI 464 states a maximum load of 10% of total wax weight and the Woody Oud Fragrance Oil page states soy use at 6–10% of total wax weight, so both published limits agree at 10% and the 8% used here sits inside them; where a wax ceiling and an oil range differ, the lower figure governs. No fill weight is published for the vessel, so the 200 g pour is a production specification rather than a capacity, no claim is made that it fits, and the vessel is priced per piece. The ₹699.00 selling price, the 12 inventory turns a year, the 5% production loss rate and each of the four illustrative lever changes are illustrative figures used to complete and compare the chain — none is a CSI figure, measured data or a recommendation, and the page never tells you what to charge. Inbound delivery uses the stored packed weight of each variant and the published flat weight bands as at September 2026; no published band covers more than 50 kg in one consignment, and no delivery time, courier or per-city estimate appears anywhere on this page because the store publishes none. Labels, outer boxes, courier to your own customer, payment and marketplace fees, advertising, labour, electricity, storage and rent are not CSI products and are left blank throughout. Store prices include applicable taxes and GST invoicing is available; your own tax position is a question for your own adviser and this page gives no tax, pricing-law or licensing advice.

Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, pack availability, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or a second pair of eyes on the materials figures in a costing chain before you set a price or commit to a scheduled volume.

Frequently asked questions

In what order should I work through formulation, purchasing, pricing, turnover and contribution?
Exactly that order, because each link produces the figure the next one needs. Formulation gives ₹0.81 a gram of scented wax and ₹254.22 a candle; purchasing turns that into ₹288.80 landed; pricing turns that into ₹395.00 of contribution at an illustrative ₹699.00; turnover says how often that happens; and contribution × volume gives ₹39,500.29 a month at 100 candles. Start a link early and every figure after it is built on an estimate.
What is the single number to watch monthly?
Contribution per candle divided by landed materials cost per candle, multiplied by your inventory turns a year. Here that is ₹395.00 ÷ ₹304.00 × 12 = 15.59×. It is the only figure that responds to all five links, so a business whose revenue rises while this falls has grown without becoming more profitable.
Does buying raw materials in bulk actually reduce my cost per candle?
Run the ladder before you assume it. On this candle Luxury Soy Wax CSI 464 steps once, from ₹520.00 a kilogram at the 500 g pack to ₹507.40 at 1 kg and above — ₹2.52 on a 200 g pour — and Woody Oud Fragrance Oil is ₹4.53 a gram at the 100 gm, 500 gm and 1 kg packs alike, so the kilogram buys commitment rather than a better rate. Black Glossy Glass Jar and Eco Candle Wicks Thick (C2) are the same rate at every pack size. The published order-value codes and better inbound consolidation are worth more than all of it.
How do I measure inventory turnover for raw materials?
Total what you spent on wax, fragrance, vessels and wicks over twelve months, then value the materials on your shelf today at what you paid, and divide the first by the second. At 100 candles a month on this specification you consume ₹3,64,796.56 a year, so holding about a month's worth is 12 turns and roughly ₹30,399.71 standing still. Improving that from 12 to 18 turns releases ₹10,133.24 without changing a price.
Why is my revenue growing while my bank balance is not?
Because four of the five links decide what revenue costs you and only the fifth is revenue. Materials are paid for before candles are poured and poured before they are sold, so every rupee of growth first consumes cash and returns it later. The quantities are visible in the chain: at 100 candles a month you hold about ₹30,399.71 in materials, and that figure rises in step with revenue unless turnover rises too.
Which lever should I pull first?
On these illustrative figures, price. A ₹50.00 rise adds ₹5,000.00 a month and lifts the return on materials cash to 17.57×. Turnover is second and unusual: going from 12 to 18 turns adds nothing to monthly contribution but lifts the return to 23.39× and frees ₹10,133.24 of your own money. Cutting ₹10.00 of materials is third at ₹1,052.63 a month, and pack-ladder purchasing is last.
Start the chain on materials you can order today
One recipe, one landed figure, one contribution — all reproducible.
Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg, stated maximum load 10% of total wax weight, stated shelf life 60 months in cool, dry storage) · Woody Oud Fragrance Oil 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g, page states soy use at 6–10% of total wax weight) · Black Glossy Glass Jar Pack of 5 ₹354.00 (₹70.80 a piece) · Eco Candle Wicks Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each) · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making wax Check your figures on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The chain — formulation cost, then purchasing, then pricing, then inventory turnover, then contribution multiplied by volume, with each link owing the next an exact figure before it may start — works with any supplier, any wax and any currency. So does the joined figure: contribution per unit divided by materials cost per unit, multiplied by inventory turns a year.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Wording is unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: S.A., Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Live CSI prices, September 2026, taxes included. Series convention: fragrance load is a percentage of wax weight, declared in the visible text, so the candle costed is 200 g of wax plus 16 g of oil at 8%, 216 g poured. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00 (₹520.00/kg), 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg); stated maximum fragrance load 10% of total wax weight, stated shelf life 60 months in cool, dry storage. Fragrance: Woody Oud Fragrance Oil 15 gm ₹93.22 (₹6.21/g), 50 gm ₹271.40 (₹5.43/g), 100 gm ₹453.12 (₹4.53/g), 500 gm ₹2,265.60 (₹4.53/g), 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g); the page states Soy 6–10% of total wax weight and Paraffin 6–8%, and where a wax ceiling and an oil range differ the lower figure governs. Vessel: Black Glossy Glass Jar Pack of 5 ₹354.00 (₹70.80 a piece), Pack of 10 ₹708.00 (₹70.80 a piece); no fill weight is published for it, so the 200 g pour is a production specification rather than a capacity and the vessel is priced per piece. Wick: Eco Candle Wicks Thick (C2) 10 ₹94.40, 20 ₹188.80, 50 ₹472.00, 100 ₹944.00, 500 ₹4,720.00, 1,000 ₹9,440.00 (₹9.44 each at every pack size); Thin (C1) ₹5.90 each. The 100-candle order priced in link two: two 10 kg wax packs, one 1 kg plus one 500 gm plus one 100 gm oil pack, twenty Pack of 5 vessels and one 100-wick pack, ₹25,421.92 in goods. Packed weights, from the stored variant weights: wax 10 kg pack 11.0 kg each, oil 1 kg 1.5 kg, 500 gm 0.8 kg, 100 gm 0.2 kg, vessel Pack of 5 2.0 kg each, wick 100-pack 0.2 kg — 24.7 kg and 40.0 kg in two consignments. Shipping: the published flat weight bands as at September 2026 — Under 25 kg Expedited Shipping at ₹2,000.00 and Under 50 kg Expedited Shipping at ₹4,000.00; no published band covers more than 50 kg in one consignment; no delivery time, courier or per-city estimate is stated because none is published. Published order-value discount codes quoted: HAPPY5 5% over ₹5,000, BIZWIZ8 8% over ₹12,000, YAY10 10% over ₹20,000; the YAY10 rate is applied to goods in the landed calculation. Illustrative and not CSI figures: the ₹699.00 selling price, the 5% production loss rate, the 12 inventory turns a year, and the four lever changes (₹10.00 off materials, ₹50.00 on price, a loss rate of 2%, 18 turns) together with every contribution, monthly and return figure derived from them. Loss and turnover rates are assumptions, not measured data. Store prices include applicable taxes, as stated on the Luxury Soy Wax Chunks page, and GST invoicing is available; no tax, pricing-law or licensing advice is given. Labels, outer boxes, courier to the reader's own customer, payment and marketplace fees, advertising, labour, electricity, storage and rent are not CSI products and carry no figure anywhere on this page. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं