I Want to Make a Matte Black Luxury Candle — Which Candle Dye Should I Use Without Adding So Much Colourant That Wick Performance Suffers?

I Want to Make a Matte Black Luxury Candle — Which Candle Dye Should I Use Without Adding So Much Colourant That Wick Performance Suffers?

 

Black candle dye from ₹236 Liquid, chips and 25 listings in the dye collection Stocked in India · ships nationwide
CSI formulation guides · colourant and wick
Every wick you proved on uncoloured wax is unproven the moment you add black dye — and not one of our 17 dye listings tells you how much to add.
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Purple Liquid Candle Dye
★★★★★
"Candles dyes are very good quality and I loved the way they work with all kinds of waxes.…"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · May 2025
Yellow Liquid Candle Dye
★★★★★
"Very good"
Tina Lynette Lazaro MogantiVerified buyer · Dec 2025
Black Matte Glass Jar
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Purple Liquid Candle Dye
★★★★★
"Candles dyes are very good quality and I loved the way they work with all kinds of waxes.…"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · May 2025
Yellow Liquid Candle Dye
★★★★★
"Very good"
Tina Lynette Lazaro MogantiVerified buyer · Dec 2025
Black Matte Glass Jar
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Dye dosage stated as "not stated" where the page says nothing ✓ 25 listings in the dye collection ✓ Bulk pricing & documentation on WhatsApp
Candle Business Guides · Luxury Jar Candles
CSI lists seventeen candle dyes and not one of their pages states a dose. So the amount is yours to establish, on a six-step ladder across 100 g test melts that costs ₹126.36 a step — and every step you climb resets the wick to unproven.
0 stated doses
across all 17 CSI candle dye listings · no page states grams per kilo, drops per 100 g or a percentage · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much black dye should I add? No CSI dye page answers that, and neither does this one. Zero of the 17 dye listings states a dose — not a percentage, not grams per kilo, not drops. What you get here is a method: a six-step ladder from 0.05 to 1.60 ml of liquid dye per 100 g of wax, priced, with a wick retest attached to whichever step you choose.

Which black dye? Candle Dye Liquid | Black at ₹472 for 50 ml — ₹9.44 per ml, because liquid is the only form you can dose in small increments. CSI lists a second black liquid at ₹590 for 50 ml (₹11.80/ml) and Black Candle Dye Chips at ₹236 for a pack with no stated weight, which means no per-gram cost can be calculated.

Will soy go properly black? Not according to CSI's own page. The black liquid dye page states: "Black dye in soy wax tends to produce lighter to medium shades of black. This is because soy wax is naturally opaque", while paraffin "allows for more vibrant color payoff". A deep black in 100% soy is working against the published behaviour of the material.

The cheapest matte black there is: a Black Matte Glass Jar at ₹70.80 and no colourant in the wax at all. Zero dye cost, zero wick disturbance, and the customer sees a matte black candle.
The short answer
Ask what has to be black: the object or the wax. If it is the object, a matte black jar does the whole job for ₹70.80 and leaves your wick test intact. Colourant is the last decision in the sequence precisely because it is the easiest one to delete.
If the wax must be dark, buy liquid, not chips: liquid can be dosed in fractions of a millilitre and adjusted between test melts. A chip pack with no stated weight can only be halved by eye.
Build the ladder in 100 g melts, not in jars: six 100 g melts use 600 g of wax and about 3.15 ml of dye in total. You read the colour in a thin-poured chip, and only the one or two doses that look right get promoted to a full jar and a burn test.
A dose ladder CSI does not publish — and the wick status at every rung ml of liquid dye per 100 g of wax dye cost per 175 g candle · wick status Step 1 · 0.05 ₹0.76 · retest Step 2 · 0.10 ₹1.53 · retest Step 3 · 0.20 ₹3.06 · retest Step 4 · 0.40 ₹6.12 · retest Step 5 · 0.80 ₹12.24 · retest Step 6 · 1.60 ₹24.47 · retest Ladder doubles at each rung; total for all six 100 g melts is 3.15 ml. Costed at ₹9.44/ml (Candle Dye Liquid | Black, 50 ml ₹472) on a 162.04 g wax charge.
Bar length is the dose. The right-hand column is the point of the whole page: the rupees barely move — ₹24.47 at the top step — while the wick has to be re-proven at every single rung, because the dose you add is fuel and residue the flame did not see in your original test.
Straight answer
Which black candle dye should I use, and how much is too much?
Use Candle Dye Liquid | Black — ₹236 for 15 ml or ₹472 for 50 ml, which is ₹15.73 against ₹9.44 per millilitre — because liquid is the only black form in the range you can add in fractions and adjust between melts. The Black Candle Dye Chips at ₹236 are a single pack with no stated weight, so you cannot compute a dose, a per-gram price or a repeatable recipe from them until you weigh the pack yourself. As for how much: no CSI dye page states a dose, so anyone who gives you a number is guessing on your behalf. Build the ladder instead — six 100 g melts at 0.05, 0.10, 0.20, 0.40, 0.80 and 1.60 ml per 100 g of wax, which consumes 600 g of wax and about 3.15 ml of dye in total, costs ₹126.36 per dose step, and gives you six colour chips to judge side by side. Then know two things the pages do tell you. The black liquid page states that in soy the dye "tends to produce lighter to medium shades of black" because soy is naturally opaque, and that paraffin gives "more vibrant color payoff" — so if you need a true deep black in the wax, a paraffin or paraffin-blend base is the honest route, and CSI states no blend ratio, which makes the ratio your test. And whichever dose you choose, the wick is now unproven: colourant is additional non-fuel material in the melt pool, so the bracket you validated on uncoloured wax — Eco Candle Wicks C1 and C2, with a wooden wick as a different type — has to be run again at the chosen dose. The cheapest matte black in this entire guide remains the Black Matte Glass Jar with nothing added to the wax.
One line: buy liquid black so you can dose it, ladder it in 100 g melts because no page states a dose, and treat every rung as a new formula that needs its wick re-proven.
Going matte black? Black Matte Glass Jars at ₹708 for ten, Candle Dye Liquid | Black at ₹236 for 15 ml — enough for a whole six-step ladder with 11.85 ml left over — and Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg with a stated 13% ceiling.
Shop candle dyes

Decide what actually has to be black

Half the makers who ask this question do not need dye at all. They need a black jar and the confidence to leave the wax alone.

A matte black luxury candle is a visual product, and the visual is delivered by whichever surface the customer looks at. On a 200 ml jar candle with a lid, that surface is the glass — the wax is a disc at the top and a sliver at the side. So before you cost a single millilitre of dye, separate the brief into three possible versions and price each one.

Three routes to a matte black candle · CSI live pricing, September 2026
What the customer sees, what it costs in colourant, and what it does to your wick test
Route What the customer sees Colourant cost per candle Effect on the wick When it is the right answer
A · Black jar, undyed wax
Black Matte Glass Jar ₹70.80
A matte black object with a pale wax disc at the top ₹0 None. The wick bracket you proved stays proved Almost always. It is the cheapest, fastest and lowest-risk version of the brief
B · Black jar, charcoal-tinted wax
jar + steps 1–3 of the ladder
Matte black glass with a grey-to-charcoal top ₹0.76 to ₹3.06 Small, but real — retest the bracket When the top surface being pale genuinely breaks the design
C · Clear or frosted jar, dark wax
Clear Frosted Glass Jar ₹70.80 + steps 4–6
The wax itself, as the product ₹6.12 to ₹24.47 Largest. Full wick re-bracket, and expect mushrooming to change When the wax colour is the product — and note the dye page says soy will read lighter to medium, not deep black

Route A is not a compromise. It is the version of this product that the series decision order actually recommends: container first, then wax, then fragrance and load, then wick, and colourant last because it is the easiest thing to change and the most likely to disturb a wick that was working. If you can satisfy the brand brief with the glass, you have removed a variable from your formula permanently — and you have removed it before you spent money proving it.

The mistake: dyeing the wax to match a jar the customer cannot see through. A Black Matte Glass Jar is opaque. Dye poured into the wax inside it is visible on roughly the top 2 mm of the candle and nowhere else — you are paying for colour, re-running a wick test, and accepting a soot and mushrooming risk to change the appearance of a disc. If the pale top is the problem, the two cheapest fixes are a lid that stays on in photography, and step 1 or 2 of the ladder below at under ₹1.53 a candle. Keep step 6 for candles poured into clear glass where the wax is the product.

Every black colourant CSI lists, and what its page omits

CSI lists 17 candle dyes — eleven liquids and six chip packs — plus nine mica powders. Three of the seventeen dyes are black. Here they are with the two things you need and the one thing none of them gives you.

CSI's three black candle dye listings · CSI live pricing, September 2026
Price, unit, cost per millilitre, and what the page states about dose
Listing Sizes and prices Cost per ml Stated dose Notes worth knowing before you buy
Candle Dye Liquid | Black 15 ml ₹236 · 50 ml ₹472 ₹15.73 · ₹9.44 Not stated The cheapest black per millilitre. Its page carries the soy-versus-paraffin passage quoted below, correctly written for black
Black Candle Dye Liquid 15 ml ₹236 · 50 ml ₹590 · 100 ml ₹1,062 ₹15.73 · ₹11.80 · ₹10.62 Not stated A second black liquid, dearer at 50 ml but the only black offered in a 100 ml bottle. Its body text refers to Brown dye and its closing line to Red — a copy error on the page, not a difference in the product
Black Candle Dye Chips One pack ₹236 No unit published Not stated No weight or count is stated anywhere on the page, so no per-gram price and no repeatable dose can be calculated until you weigh the pack yourself
Worked out above: cost per ml = variant price ÷ stated volume. Candle Dye Liquid | Black ₹236 ÷ 15 ml = ₹15.73; ₹472 ÷ 50 ml = ₹9.44. Black Candle Dye Liquid ₹590 ÷ 50 = ₹11.80; ₹1,062 ÷ 100 = ₹10.62. So the 50 ml bottle of the cheaper listing costs 40% less per millilitre than its own 15 ml bottle, and 20% less than the other listing's 50 ml. For a ladder, the 15 ml bottle is still the right buy in absolute terms — the whole six-step ladder uses about 3.15 ml.

And the colourant that is not an option here: CSI lists no black mica. Nine mica powders are stocked, and the handle that looks like a black one is titled Yellow Mica on the live store, so treat it as yellow. Mica is also a different material doing a different job — the mica pages describe it as a mineral dust that "creates a gorgeous pearly glow", say "just a sprinkle is all you need!" and claim it "won't clog your wick". Those are the pages' own words, not measurements, and no mica page gives a numeric dose either. Shimmer is not depth of colour, and a pearlescent finish is the opposite of matte. For a matte black brief, mica is the wrong tool in the wrong colour.

Weigh the chip pack before you use any of it
If you buy Black Candle Dye Chips, put the unopened pack on your scale, subtract the empty packaging afterwards, and write the net weight on the pack in marker. That single number converts an unrepeatable product into a repeatable one: you can now express a dose as grams per 100 g of wax, cost it per gram, and hand the recipe to someone else. Without it, "half a chip" is the most precise instruction you will ever be able to give.

What the dye page itself says about soy versus paraffin

This is the most useful published sentence in the entire dye range and almost nobody reads it. The Candle Dye Liquid | Black page states: "Black dye in soy wax tends to produce lighter to medium shades of black. This is because soy wax is naturally opaque, which can slightly soften the color intensity. Paraffin Wax: Black dye typically achieves a wider range of color in paraffin wax, from pastel tones to darker shades. Paraffin wax is clearer than soy wax, allowing for more vibrant color payoff."

Read that as a warning about your own expectations rather than about the dye. If your reference image is a deep, saturated, ink-black wax and your wax is 100% soy or coconut-soy, you will climb the dose ladder chasing a shade the supplier has already told you the material tends not to reach — and every rung you climb costs you wick certainty. That is the specific failure mode this post exists to prevent.

Base options if the wax itself must read deep black
What each page states, and what is left to your own test
Base 1 kg price Stated fragrance ceiling Stated temperatures What the dye page implies What you must establish yourself
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650 Up to 13% Melt 50–53°C · pour 58–60°C Opaque base — expect lighter to medium black Whether your target shade is reachable at all, and at what dose
Luxury Soy Wax Chunks ₹599 8–13% of total wax weight · 10% recommended Add 80–90°C · pour 70–80°C Same — soy is the opaque case in the page's own comparison The same, plus whether frosting reads as grey streaking on a dark candle
Semi Refined Paraffin Wax ₹220 (1 kg pack) Not stated Melting point 80–90°C Clearer base — "more vibrant color payoff" Everything else: no stated load, so hold at 8% and test
Fully Refined Paraffin Wax Pellets ₹354 Not stated Page states only "a low melting point" Clearer base No numeric melt point published — measure your own
A soy–paraffin blend Both packs Use the lower of the two stated ceilings Use the narrower of the two windows Between the two The ratio. No CSI page states a soy-to-paraffin blend ratio — this is entirely your own test
Do not import a blend ratio from anywhere. A 70:30 soy-to-paraffin figure you read somewhere is not a CSI specification and does not become one by being repeated. No CSI wax page states a blend ratio with another wax, and two of the four bases above state no fragrance ceiling at all — so a blend has no published load ceiling either, and you hold it at 8% of wax weight until your own cured, burned jar says otherwise. If you go down the blend route, change one thing at a time: fix the dose from the ladder first, then move the ratio, never both in the same pour.

The six-step dose ladder, priced

Because there is no published dose, the ladder is a series you choose and record, not a recipe anyone can hand you. This one doubles at each rung, which is the right shape for a variable whose visual effect is not linear: it covers a 32-fold range in six steps and uses about 3.15 ml of dye in total. Every figure in the table is arithmetic from the live 50 ml price, applied to a 162.04 g wax charge — the wax in a 175 g fill at 8% of wax weight.

Six-step black dose ladder · a series of our own, not a CSI figure
Dose per 100 g of wax, dose per candle, dye cost per candle, and what each rung is for
Step ml per 100 g of wax ml in one 175 g candle Dye cost per candle at ₹9.44/ml What you are looking for in the chip
1 0.05 0.08 ml ₹0.76 The faintest grey that is distinguishable from undyed wax at all
2 0.10 0.16 ml ₹1.53 A definite pale grey — often enough under a black lid
3 0.20 0.32 ml ₹3.06 Mid grey. For most matte black jars this is where the top stops looking pale
4 0.40 0.65 ml ₹6.12 Charcoal. The first rung where the wax reads as "dark" on its own
5 0.80 1.30 ml ₹12.24 Deep charcoal. Watch for the colour flattening rather than deepening
6 1.60 2.59 ml ₹24.47 The diminishing-returns rung. If step 6 looks like step 5, you have found the material's limit, not your dosing error
Worked out above: a 175 g fill at 8% of total wax weight is 162.04 g of wax + 12.96 g of oil (175 ÷ 1.08). Dose per candle = ml per 100 g × 1.6204. Cost = that × ₹9.44/ml (Candle Dye Liquid | Black, 50 ml ₹472). The six 100 g test melts together use 0.05 + 0.10 + 0.20 + 0.40 + 0.80 + 1.60 = 3.15 ml, which at the 15 ml price of ₹15.73/ml is ₹49.56 of dye for the entire ladder. 175 g is an illustrative fill: the Black Matte Glass Jar page states a fill weight of 200 ml, and 200 ml is not 200 g — weigh one of your own filled jars and substitute your figure.

The striking thing about that cost column is how little the money matters. Even the top rung is ₹24.47 of dye in a candle carrying ₹105.32 of wax and ₹58.74 of fragrance. Dye is not where your margin goes. What the top rung actually costs you is measured in burn tests, rejects and the risk of a candle that soots in a customer's living room — which is why the sensible instinct is to stop at the lowest rung that satisfies the design, not the highest rung you can afford. One CSI customer, Shanu Shah, writes of the liquid dyes: "Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade." Take that literally and start at step 1.

Why every dose step resets the wick to unproven

A wick does not burn wax. It burns whatever is in the melt pool — and you just put something else in there.

A candle flame is a system in balance: the wick draws liquid fuel up by capillary action at roughly the rate the flame consumes it. Change the composition of the liquid and you change the draw, the combustion and what is left behind. Fragrance oil does this, which is why load changes need wick retests. Colourant does it too, in a smaller quantity but in a form that is less completely consumed — which is the mechanism behind clogging, mushrooming and the carbon head that makers see on over-dyed candles.

Which leads to the rule that makes this the last decision in the sequence: a wick bracket proved on uncoloured wax is evidence about uncoloured wax only. You are not obliged to start the wick work from scratch — you already know which two sizes are in the running — but you are obliged to burn the chosen dose before you sell it. And CSI cannot shorten that for you, because no CSI wick page states a diameter except two: Eco Candle Wicks Loose ("designed specifically for 2 inch diameters") and Cotton Braided Wicks Ready Made ("large-diameter candles exceeding 8 cm", stated wick height 10.16 cm). The workhorse Eco Candle Wicks page states none at all.

The wick candidates for a 7 cm-wide matte black jar
CSI lists two Eco cotton sizes plus a wooden wick — so the third candidate is a different wick type, not a third size
Candidate What the page states Cost per wick What to watch at a high dye dose
Eco Candle Wicks · Thin (C1) No diameter stated. Sizes appear only as variant names. Page recommends pairing with soy, beeswax and other eco-friendly waxes ₹5.90 in 10s · ₹5.90 in 100s Tunnelling — a dose that thickens the pool can leave the outer ring unmelted
Eco Candle Wicks · Thick (C2) Same page, same silence on diameter ₹9.44 in 20s · ₹9.44 in 100s Mushrooming and soot on the rim, which a dark wax hides until the glass is dirty
Performance Wooden Wicks (Imported) "One Pack contains 10 wicks and wick tabs." No diameter stated ₹59 in 10s · ₹47.20 in 50s · ₹41.30 in 100s A different failure mode entirely — self-extinguishing rather than mushrooming. Test it as an alternative type, not as a larger size
Dark wax hides the evidence — so look at the glass, not the wax
On a pale candle you can see soot on the wax surface and discolouration around the wick. On a charcoal or black candle you cannot. Shift your inspection to the two places that still tell you the truth: the inside of the glass above the melt pool, wiped with a white tissue after each burn, and the wick head, photographed before you trim it. Both are covered in why is my candle wick mushrooming.

The costed two-stage basket

Stage one is cheap and answers the colour question. Stage two is where the money is and answers the wick question, and it only runs on the one or two doses that survived stage one. Splitting them is the whole economy of this test: you do not pour a full jar, a full fragrance load and a burn test for a shade you are going to reject on sight.

Two-stage matte black basket · CSI live pricing, September 2026
Stage 1 finds the dose. Stage 2 re-proves the wick at it.
Item Pack Price Stage and use
Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg + 500 g ₹975 Both stages — 600 g for the ladder, 648.15 g for four full jars
Candle Dye Liquid | Black 15 ml ₹236 Stage 1 — 3.15 ml for the whole ladder, 11.85 ml left for stage 2 and production
White Matte Votive Jar 70 gram Pack of 10 ₹318.60 Stage 1 — six colour vessels; a white interior reads a grey more honestly than a black one
Black Matte Glass Jar Pack of 5 ₹354 Stage 2 — four burn-test jars and one spare · ₹70.80 each
Woody Oud Fragrance Oil 100 gm ₹453.12 Stage 2 — 51.85 g across four jars at 8% (₹234.95)
Eco Candle Wicks · Thin (C1) 10 wicks ₹59 Stage 2 — bracket A
Eco Candle Wicks · Thick (C2) 20 wicks ₹188.80 Stage 2 — bracket B; the 10-pack of C2 is currently sold out
Candle Wick Stickers 1 sheet · 40 ₹100 Both stages
Basket total ₹2,684.52 Stage 1 alone consumes ₹758.16 — ₹126.36 per dose step
Worked out above: stage 1 consumes 600 g of CSI 468 at ₹0.65/g = ₹390, six votive jars at ₹31.86 = ₹191.16 of the ₹318.60 pack, and 3.15 ml of dye at ₹15.73/ml = ₹49.56 — but because a pack is a pack, the honest stage-1 figure is the wax used plus the whole votive pack plus the dye used: ₹390 + ₹318.60 + ₹49.56 = ₹758.16, or ₹126.36 per dose step. Stage 2 pours four jars at an illustrative weighed fill of 175 g: 4 × 162.04 g = 648.15 g of wax and 4 × 12.96 g = 51.85 g of oil at ₹4.5312/g = ₹234.95. Basket total ₹975 + ₹236 + ₹318.60 + ₹354 + ₹453.12 + ₹59 + ₹188.80 + ₹100 = ₹2,684.52. Materials in one finished candle at step 3 of the ladder: ₹105.32 wax + ₹58.74 oil + ₹70.80 jar + ₹9.44 C2 wick + ₹2.50 sticker + ₹3.06 dye = ₹249.86. A scale is essential here and is assumed on the bench — otherwise add the Candle Making Weighing Scale at ₹354 and the Pen Thermometer at ₹354.
1
Matte black with zero colourant
Black Matte Glass Jar
The product that answers the brief before the dye does. Its page states a fill weight of 200 ml and dimensions of height 8 cm, width 7 cm — so weigh one filled jar before you cost anything, because 200 ml is a volume and your fill will be a weight. A matte black exterior delivers the whole visual at ₹70.80 a jar in the pack of ten, with no dye in the wax, no dye cost and no wick retest. One CSI customer, Tina Lynette Lazaro Moganti, rates it "Very good". If the pale wax disc at the top genuinely breaks the design, that is what steps 1 to 3 of the ladder are for.
Size Price Per piece
Pack of 5 ₹354 ₹70.80
Pack of 10 ₹708 ₹70.80
₹70.80 per jar in the pack of 10 · ₹0 of colourant Buy Black Matte Glass Jars
2
The dosable black · cheapest per millilitre
Candle Dye Liquid | Black
The black to buy if the wax has to be dark, because liquid is the only form in the range you can add in fractions of a millilitre and repeat exactly. Its page states it is suitable for pillar, votive and container candles, states no dose, and carries the passage that should shape your expectations: black in soy "tends to produce lighter to medium shades" because soy is naturally opaque, while paraffin gives "more vibrant color payoff". At 50 ml it is ₹9.44 per millilitre against ₹15.73 in the 15 ml bottle — but the 15 ml bottle covers a full six-step ladder more than three times over, so buy small first and scale after the dose is fixed.
Size Price Per piece
15 ml ₹236 —
50 ml ₹472 —
₹3.06 of dye per 175 g candle at step 3 of the ladder Buy Candle Dye Liquid Black
3
The base · premium, stated 13% ceiling
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes)
The wax for a matte black luxury candle, chosen on its published specification rather than on colour, because no CSI wax page publishes a colour. It states a fragrance load of up to 13%, a melting point of 50–53°C and a pour temperature of 58–60°C — markedly lower than the soy waxes — which matters for dye work in a practical way: your colourant has to be fully dispersed while the wax is still well above that pour window, because you have less thermal room to keep stirring than you would on a wax poured at 70–80°C. It is also one of the few CSI waxes whose listed price per kilo steps down at 5 kg and 10 kg, from ₹650 to ₹637.
Size Price Per kg 175g candles @ 8%
500 g ₹325 ₹650 ≈3
1 kg ₹650 ₹650 ≈6
5 kg ₹3,185 ₹637 ≈30
10 kg ₹6,370 ₹637 ≈61
₹105.32 of wax per 175 g candle at 1 kg pricing Buy CSI 468
4
The fragrance · built for dark glass
Woody Oud Fragrance Oil
The oil to pour into stage two, because its own page recommends the aesthetic you are building: it states the profile "pairs beautifully with dark glass, black" and gives a soy load of 6–10% of total wax weight with a 48–72 hour cure and 6–8% for paraffin. Against CSI 468's stated 13% that makes 10% the binding ceiling, and 8% a comfortable first test. Its page publishes no vanillin or discolouration position — one of 45 CSI oil pages in that position — which for a charcoal or black candle is simply not a live concern. One CSI customer, Payal Patel, calls it a "Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Size Price Per 100g 175g candles @ 8%
15 gm ₹93.22 ₹621.47 ≈1
50 gm ₹271.40 ₹542.80 ≈3
100 gm ₹453.12 ₹453.12 ≈7
500 gm ₹2,265.60 ₹453.12 ≈38
1 kg ₹4,531.20 ₹453.12 ≈77
₹58.74 of oil per 175 g candle at 8% · 100 g pricing Buy Woody Oud

Running the ladder and the retest

1
Six 100 g melts, no fragrance, doses doublingWeigh 100 g of CSI 468 six times. Leave fragrance out of stage one entirely — you are isolating one variable, and adding an oil now means you cannot tell colour from fragrance-driven colour later. Add 0.05, 0.10, 0.20, 0.40, 0.80 and 1.60 ml of dye respectively, well above the page's stated 58–60°C pour window, and stir each for a full two minutes.
2
Pour each melt two ways — thick and thinAbout 70 g into a White Matte Votive Jar to see the colour in the body, and the remaining 30 g as a flat chip on baking paper to see it in thin section. The chip matters: a dose that looks black in a jar can look grey-brown as a 2 mm layer, and the thin section is what the top 2 mm of your finished candle actually is. Number both, 1 to 6.
3
Judge at 48 hours in daylight, then again under warm indoor lightLine the six jars and the six chips up in order. Two things to identify: the first rung that satisfies the design, and the rung at which further dye stops deepening the colour. The gap between those two is your margin, and every millilitre inside it is money and wick risk you do not need to spend. Photograph the row with a white card in frame.
4
Weigh a filled jar before you cost stage twoFill one Black Matte Glass Jar with melted wax to the height you intend to sell, let it set, weigh it, subtract the empty jar. That number — not 200, and not our illustrative 175 — is what all your production arithmetic runs on from here. Write it on the batch sheet as your own measurement.
5
Pour four full jars at the chosen dose, two wicks, full fragrance loadTwo jars on C1 and two on C2, all four at 8% Woody Oud and the dose you picked. This is the pour where the dose, the oil and the wick are all present together for the first time, which is exactly why it cannot be skipped: you proved the colour without fragrance and the wick without dye, and neither result transfers.
6
Burn at day 14 and score what a dark candle hidesUp to three hours. Record minutes to a melt pool reaching the glass, flame height, wick head photographed before trimming, and a white-tissue wipe of the glass above the pool. If the tissue is grey, drop one rung on the ladder before you touch the wick — reducing colourant is cheaper and faster than re-bracketing. If the pool will not reach the glass, that is a wick problem, not a dye problem, and why does my candle tunnel even with the correct wick is the right next read.
The CSI principle
Colour is the last thing you add and the first thing you should be willing to remove.
Dye costs a few rupees a candle and can cost you a whole wick programme. When a black candle misbehaves, drop a rung before you change anything else — it is the only variable in the formula you can reduce without redesigning the product.
Dose fixed? Scale the dye to the 50 ml bottle at ₹472 — ₹9.44 per ml, 40% less than the 15 ml — and the jars to the pack of 10 at ₹708. For recurring volumes, bulk pricing, GST invoicing and documentation, message us directly; listed prices are the ceiling.
Order in bulk on WhatsApp
Our own dye page will tell you soy tends towards lighter to medium shades of black. Believe the page, not your reference image.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The commercially convenient answer to this question is a dose figure and a 100 ml bottle. Instead this page tells you that the cheapest matte black candle in our range uses no dye at all, that our own black dye page says soy tends towards lighter to medium shades, and that not one of our seventeen dye listings publishes a dose. A maker whose black candle burns cleanly reorders wax, oil, jars and wicks for years. A maker who over-dyed one launch and got soot complaints stops.

Every price, pack size and specification here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, which is always authoritative. Dye dosage is reported as "not stated" wherever the page says nothing, and the six-step ladder is explicitly our own series, not a CSI recommendation. The soy-versus-paraffin passage is quoted verbatim from the Candle Dye Liquid | Black page. No CSI page publishes a burn time, a soot measurement, a wick diameter for the Eco C1 and C2 sizes, a dye dose, a soy-to-paraffin blend ratio or a lab result, and none is implied here. Stated fragrance ceilings are formulation limits, not regulatory limits.

For help choosing between the two black liquid listings, the net weight of a chip pack, bulk pricing, GST invoicing, or SDS and IFRA documentation requests, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much black candle dye should I use per kilo of wax?
No CSI dye page states a dose, and there is no honest single answer, because it depends on your wax, your vessel and how dark "black" has to look to you. What you can do is run a ladder: 0.05, 0.10, 0.20, 0.40, 0.80 and 1.60 ml of liquid dye per 100 g of wax across six 100 g melts. That is 3.15 ml in total — one 15 ml bottle at ₹236 covers it three times over — and it costs about ₹126.36 per dose step in wax, vessels and dye. Then burn-test the dose you choose.
Liquid dye or dye chips for a black candle?
Liquid, for a specific and practical reason: you can dose it in fractions and repeat the dose exactly. Candle Dye Liquid | Black is ₹236 for 15 ml and ₹472 for 50 ml — ₹15.73 and ₹9.44 per millilitre. Black Candle Dye Chips are ₹236 for a pack whose weight is not stated anywhere on the page, so until you weigh it yourself you cannot express a dose, cost it per gram or hand the recipe to anyone else.
Why won't my soy candle go properly black?
Because of the material, and CSI's own dye page says so: "Black dye in soy wax tends to produce lighter to medium shades of black. This is because soy wax is naturally opaque, which can slightly soften the color intensity." The same page says paraffin is clearer and allows "more vibrant color payoff". So if a deep saturated black in the wax is non-negotiable, the route is a paraffin or paraffin-blend base — Semi Refined Paraffin at ₹220/kg, Fully Refined Pellets at ₹354/kg. No CSI page states a blend ratio, so the ratio is your own test.
Does candle dye affect how the wick burns?
Yes — it is additional material in the melt pool that the flame has to deal with, and it is less completely consumed than wax or fragrance. That is the mechanism behind clogging, mushrooming and a carbon head on over-dyed candles. Practically: a wick bracket proved on uncoloured wax is not proof at any dye dose. You do not have to start over, but you do have to burn the chosen dose in the actual jar with the actual fragrance load before you sell it. On a dark candle, inspect the glass with a white tissue rather than looking at the wax.
Can I use black mica powder instead of dye?
CSI lists no black mica. Nine mica powders are stocked and the handle that looks like a black one is titled Yellow Mica on the live store. Beyond availability, mica is the wrong material for this brief: the mica pages describe it as a mineral dust that "creates a gorgeous pearly glow", advise that "just a sprinkle is all you need!" and state it "won't clog your wick" — those are the pages' wording, not measurements, and none gives a numeric dose. A pearlescent shimmer is the opposite of a matte finish.
How much does colour add to the cost of a matte black candle?
Very little, which is why over-dosing is a technical mistake rather than a financial one. In a 175 g candle carrying ₹105.32 of CSI 468 wax and ₹58.74 of Woody Oud at 8%, the dye ranges from ₹0.76 at step 1 to ₹24.47 at step 6 of the ladder at 50 ml pricing. Materials at step 3 with a Black Matte Glass Jar, a C2 wick and a sticker come to ₹249.86. The real cost of climbing the ladder is burn tests and rejects, not rupees of colourant.
Seventeen dyes. No stated dose. One ladder.
Start with the black jar and no colourant. If the wax must be dark, buy liquid, ladder it in 100 g melts, and re-prove the wick at the rung you pick.
Black Matte Glass Jars at ₹708 for ten (stated 200 ml fill, 8 cm × 7 cm — weigh one), Candle Dye Liquid | Black at ₹236 for 15 ml or ₹472 for 50 ml, Black Candle Dye Chips at ₹236, Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg with a stated 13% ceiling and a 58–60°C pour, Woody Oud from ₹271.40 / 50 g with a stated 6–10% soy load, Eco Candle Wicks from ₹59 for ten and Performance Wooden Wicks from ₹590 for ten. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation.
Shop candle dyes Order in bulk on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the three-route framing, the six-step ladder and the dose-then-wick sequence apply to any supplier's dye.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: CSI lists 17 candle dyes (11 liquids and 6 chip packs) and 9 mica powders, and the Candle Dyes collection page shows 25 products; not one of the 17 dye pages states a dose, and the mica pages state only "Just a sprinkle is all you need!" with no numeric rate. Black listings: Candle Dye Liquid | Black 15 ml ₹236, 50 ml ₹472; Black Candle Dye Liquid 15 ml ₹236, 50 ml ₹590, 100 ml ₹1,062 (its body text refers to Brown dye and its closing line to Red — a page copy error); Black Candle Dye Chips one pack ₹236 with no stated weight or count. Verbatim from the Candle Dye Liquid | Black page: "Black dye in soy wax tends to produce lighter to medium shades of black. This is because soy wax is naturally opaque, which can slightly soften the color intensity. Paraffin Wax: Black dye typically achieves a wider range of color in paraffin wax, from pastel tones to darker shades. Paraffin wax is clearer than soy wax, allowing for more vibrant color payoff." The chip pages state "these chips dissolve evenly in wax" and "precise control over color intensity" and are suitable for "pillars, votives, or containers". Mica pages state "Creates a gorgeous pearly glow", "Just a sprinkle is all you need!" and "won't clog your wick" — page wording, not measurements; no black mica is listed and the handle resembling one is titled Yellow Mica. Wax specifications as published: CSI 468 fragrance load up to 13%, melting point 50–53°C, pour temperature 58–60°C, 1 kg ₹650, 500 g ₹325, 5 kg ₹3,185 and 10 kg ₹6,370 (₹637/kg); Luxury Soy Wax Chunks 8–13% of total wax weight, 10% recommended, add 80–90°C, pour 70–80°C, 1 kg ₹599; Semi Refined Paraffin Wax melting point 80–90°C, 1 kg pack ₹220, no stated load; Fully Refined Paraffin Wax Pellets 1 kg ₹354, page states only "a low melting point", no stated load. No CSI wax page states a colour or a blend ratio with another wax. Woody Oud Fragrance Oil: soy load 6–10% of total wax weight with a 48–72 hour cure, paraffin 6–8%, page states the profile "pairs beautifully with dark glass, black"; no vanillin or discolouration statement (one of 45 such pages of 107); 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹453.12, 500 gm ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20. Wick pages: a diameter figure appears on only two — Eco Candle Wicks Loose "designed specifically for 2 inch diameters" and Cotton Braided Wicks Ready Made "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm" with a stated wick height of 10.16 cm; Eco Candle Wicks C1/C2 states none, with sizes appearing only as variant names; Performance Wooden Wicks states "One Pack contains 10 wicks and wick tabs." Wick prices: Eco C1 10 ₹59 and 100 ₹590; C2 20 ₹188.80, 50 ₹472 and 100 ₹944 (C2 10-pack sold out); Performance Wooden Wicks 10 ₹590, 50 ₹2,360, 100 ₹4,130. Black Matte Glass Jar stated fill weight 200 ml, height 8 cm, width 7 cm, Pack of 5 ₹354, Pack of 10 ₹708; White Matte Votive Jar 70 gram (stated ~70 g wax fill) Pack of 10 ₹318.60. Candle Wick Stickers 40 ₹100. Candle Making Weighing Scale ₹354, Pen Thermometer ₹354. Planning assumptions, stated as assumptions: the six-step ladder (0.05 / 0.10 / 0.20 / 0.40 / 0.80 / 1.60 ml per 100 g of wax) is our own series and is not published by CSI; 175 g is an illustrative weighed fill for the Black Matte Glass Jar, whose page states a volume, not a weight — weigh your own; all loads are a percentage of total wax weight (8% of wax weight = 7.41% of the finished candle); a 175 g fill at 8% = 162.04 g wax + 12.96 g oil; dose per candle = ml per 100 g × 1.6204, costed at ₹9.44/ml; the full ladder uses 3.15 ml = ₹49.56 at the 15 ml price of ₹15.73/ml; stage 1 = ₹390 wax + ₹318.60 votive pack + ₹49.56 dye = ₹758.16, ÷ 6 = ₹126.36 per step; stage 2 = 648.15 g wax and 51.85 g oil across four jars; basket total ₹975 + ₹236 + ₹318.60 + ₹354 + ₹453.12 + ₹59 + ₹188.80 + ₹100 = ₹2,684.52; per-candle materials at step 3 = ₹105.32 + ₹58.74 + ₹70.80 + ₹9.44 + ₹2.50 + ₹3.06 = ₹249.86; a 14-day cure before burn testing is standard practice for soy containers, not a published CSI figure. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं