If I'm Starting Candle Making From Zero, What Should I Finalise First So I Don't Keep Buying Incompatible Wax, Wicks, Jars and Fragrance Oils?

If I'm Starting Candle Making From Zero, What Should I Finalise First So I Don't Keep Buying Incompatible Wax, Wicks, Jars and Fragrance Oils?

 

Jars from ₹31.86 each · 150g jars ₹94.40 each Container wax from ₹299 / 500g Stocked in India · ships nationwide
CSI beginner guides · the order of decisions
You are not buying incompatible materials. You are buying them in the wrong order, and the order is free to fix.
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid 150 gram
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"…Good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax.…"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid Purple
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid 150 gram
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"…Good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax.…"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid Purple
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Stated fill capacities and diameters published per jar ✓ 78 jars and containers listed ✓ Bulk pricing & documentation on WhatsApp
Candle Business Guides · Beginner Systems
Four decisions, one order, and the order is the whole answer: jar, then wax, then wick, then fragrance oil — with process last. Each decision narrows the next, so getting them in sequence costs nothing and getting them out of sequence is why your drawer already has wicks that fit nothing you own.
18 of 78
CSI jar and container listings that publish a numeric diameter — the one number the wick decision needs · finalise a jar that tells you its dimensions · counted from live CSI product-page text, September 2026
Quick answers — read this first
What do I finalise first? The jar, or whatever vessel the candle lives in. It fixes the wax weight per candle, it fixes which wick can possibly work, and if it publishes a pour limit it caps your pour temperature too. Nothing else can be decided properly before it.

Then what? Wax second (container or pillar is a hard fork, and the wax sets your load ceiling and temperatures), wick third (from jar diameter and wax — never from candle weight), fragrance oil fourth (its band and its discolouration position), and process last, because process is what you standardise once the materials stop moving.

Why does the jar come before the wax? Because a jar can state a hot-pour limit that overrides a wax's stated pour range. The 150 g Clear Glass Jar with Golden Lid states "safe for hot pour up to 85°C" — that is a cap, and you want to know it before you choose a wax stated at 80–90°C.

What does a first system cost? ₹2,999.80 of materials for ten 150 g candles with a two-size wick bracket, or ₹3,707.80 including a scale and a thermometer you keep forever. ₹250.26 of materials per candle.
The short answer
Finalise in dependency order, not in enthusiasm order: jar → wax → wick → fragrance oil → process. Most beginners buy oil first because it is the fun decision and the jar last because it is the aesthetic one. That is the exact reverse of the order the materials require.
Choose a jar that publishes numbers while you learn: a stated gram fill capacity, a stated diameter and, if you are lucky, a stated pour limit. Only 18 of CSI's 78 jar listings publish a numeric diameter — prefer one of them, and save the beautiful undocumented jar for batch four.
Then lock each decision before opening the next: a decision is final when you can write it as a line with a number in it. Until then it is still a variable, and every purchase downstream of it is a gamble.
Shop: Containers · Candle Wax · Candle Wicks · Fragrance Oils · questions on WhatsApp.
Five decisions, one direction — each one hands the next one a number 1 · JAR 150 g fill · 7 cm dia · 85°C cap 2 · WAX container · load ceiling · temps 3 · WICK bracket 2 sizes · burn-test 4 · FRAGRANCE band · cure · discolouration 5 · PROCESS pour temp · stir · cure What each step hands forward Jar → wax weight per candle, the wick's working diameter, any pour ceiling Wax → the load ceiling, the add and pour temperatures, container-or-mould Wick → whether a full melt pool is reachable, and therefore whether throw is readable Fragrance → the second load ceiling, the cure window, and whether pale wax will yellow Going backwards Buy the wick before the jar and the wick may fit nothing. Buy 1 kg of oil before the wick and you cannot tell whether it is the oil or the melt pool that is weak. Every reversal turns a purchase into a guess.
Nothing in this chain is reversible for free. Change step 1 and steps 2 to 5 are all back on the table; change step 4 and only the load and the discolouration check move. That asymmetry is the reason the order exists.
Straight answer
Starting from zero, what should I finalise first so I stop buying incompatible materials?
Finalise the vessel first, then the wax, then the wick, then the fragrance oil, and standardise your process last. The order is not a preference — it is the direction the dependencies actually run. Your jar fixes the wax weight per candle, it fixes the diameter the wick has to serve, and it can cap your pour temperature outright: the Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) states a 150 g fill capacity, an outer diameter of 7 cm and "safe for hot pour up to 85°C", which narrows a wax stated at 80–90°C down to a working window of 80–85°C before you have even opened the bag. While you are learning, insist on a jar that publishes those numbers — we counted, and only 18 of CSI's 78 jar and container listings state a numeric diameter (another 22 give a width or a two-dimension figure instead), with capacity given sometimes in grams and sometimes in millilitres. Wax comes second because container and pillar are a hard fork and because the wax sets your load ceiling and your temperatures. Wick comes third because it is derived from jar diameter and wax, never from candle weight, and because almost nobody publishes the mapping — only 4 of 336 CSI product pages tie a wick to a container size. Fragrance comes fourth: it is the most transferable material you buy, so it is the cheapest decision to change, and it contributes the second load ceiling plus a discolouration position that matters only if your glass is pale. Process is last, because there is nothing to standardise until the materials stop moving. A complete first system in this order — ten 150 g candles, two wick sizes, one oil — is ₹2,999.80 of materials, ₹250.26 per candle, or ₹3,707.80 with a scale and thermometer you will still be using in three years.
One line: jar, wax, wick, oil, process — in that order, each one finalised as a written line with a number in it before the next is bought.
Decision one, today: a jar that publishes its numbers. Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), pack of 10 ₹944 — stated 150 g fill capacity, 8 cm height, 7 cm outer diameter and a hot-pour limit of 85°C. Everything downstream gets easier.
Shop containers

The five decisions, in order

Everyone knows the four materials. Almost nobody is told that they form a chain, and that the chain only runs one way.

A decision is finalised when you can write it as a single line containing at least one number: "150 g clear glass jar with golden lid, 7 cm outer diameter, 85°C pour ceiling, ₹94.40 each". Not "a nice medium jar". The number is what the next decision consumes, and a decision with no number in it has not actually been made — it has just been preferred.

The finalisation order
What each decision needs from the one before it, and what "finalised" looks like
Step Decision Needs from the previous step Finalised when you can write…
1 Vessel — jar, tin, votive or mould Nothing. This is the only free choice "X, stated fill Y g, stated diameter Z cm, pour ceiling if any, ₹ each"
2 Wax — container or pillar, and which one Whether the vessel is a container or a mould; the vessel's pour ceiling "X, stated load up to Y%, add at A°C, pour at B°C, ₹ per kg"
3 Wick — a bracket of two, then one The vessel's diameter and the wax you chose "X size, full melt pool in 2–3 h across three repeats, ₹ each"
4 Fragrance oil — one, properly The wax's load ceiling; the vessel's colour if the oil may discolour "X, stated band up to Y% in soy, cure Z h, discolouration position, ₹ per g"
5 Process — the numbers you repeat All four materials fixed "Melt to A°C, add at B°C, stir 2 min, pour at C°C, cure N days"

Notice how little freedom step 3 has. By the time you reach the wick, the vessel has fixed the diameter and the wax has fixed the burn characteristics, so the wick is almost entirely determined — which is exactly why it cannot be bought first. And notice how much freedom step 4 has: fragrance oil is the most transferable material in your basket, which makes it both the easiest decision to defer and the most tempting one to make first.

The mistake: finalising the fragrance first. It is the decision that feels like the product — you fell in love with a scent, you bought 500 g, and then you spent the next two months trying to find a wax and a wick that would make it perform. That is the chain run backwards, and it is expensive because oil is the priciest material per gram in the basket: Lavender is ₹5.40 a gram at 100 gm and ₹7.00 a gram at 15 gm, so a 500 g bottle is a serious commitment to a candle you have not yet built. Buy one 50–100 gm bottle at step 4 and commit to the big bottle only when the recipe repeats twice.

Why the jar is first — and the 18 of 78 problem

The vessel is first because it is the only decision that constrains another material directly. Wax and oil constrain numbers; the jar constrains a purchase. Choose a 6 cm jar and one wick size is plausible; choose a 10 cm jar and you are in a different wick family altogether, not a bigger size of the same one.

Which makes the documentation problem acute. We read the product-description text of all 336 CSI product pages captured in the September 2026 pull — 229 non-fragrance listings plus 107 fragrance-oil pages — and counted a field as stated only where the text carries a verbatim statement of it. On that definition, of the 78 jar and container listings (69 of which have descriptive page text in the pull), 18 publish a numeric diameter, and a further 22 give a width or a height-by-width figure rather than a diameter. Capacity is stated more often but in two incompatible units: some pages give grams, some give millilitres, and a "200 ml fill weight" is not a 200 g candle. Meanwhile only 4 of all 336 pages connect a wick to a container size at all. So the single number that step 3 needs is published by fewer than a quarter of the jars that could supply it — and by almost none of the wicks.

What jar pages publish · counted from 336 CSI product pages, September 2026
The field, how many pages state it, and what you do when yours does not
Field on a jar page Pages that state it Why step 3 needs it If your jar does not state it
A numeric diameter 18 of 78 (a further 22 state a width instead) The wick bracket is chosen from diameter, not candle weight Measure the internal opening with a ruler and write it in yourself
A fill capacity in grams 31 of 78 Fixes the wax and oil weights per candle Weigh one filled jar and record the gram figure
A fill capacity in millilitres 25 of 78 Useful, but it is a volume and your load arithmetic needs mass Do not convert. Weigh one filled jar
A hot-pour limit 7 of 78 — a shared "safe for hot-pour up to 85°C" line on the 150 g glass family and the apothecary jar It can cap the wax's stated pour range Pour at the cooler end of your wax's stated range and warm the glass gently first
A wick matched to the container size 4 of all 336 pages, none of them jar pages It would remove step 3 entirely. It does not exist Bracket two sizes and burn-test. Nobody can answer this from a distance
Our definition, so you can check it: the 78 jar and container listings are the jars/containers group in the September 2026 catalogue summary; 69 of them have descriptive page text in the pull, and a field counts as stated only where that text carries a verbatim statement of it. The four pages tying a wick to a container size are Eco Candle Wicks Loose ("designed specifically for 2 inch diameters"), Cotton Braided Wicks Ready Made ("engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm"), Eco Braided Wicks ("the perfect solution for large diameter container jars", with no figure) and Eco Soy CSI 400, whose page states "Recommended Wick Eco Wicks". Earlier posts in this corpus have drawn these boundaries differently and reported different totals; these are ours, with the rule written down beside them.
Buy the documented jar first and the beautiful jar fourth
This is the cheapest single piece of advice in the cluster. Run your first system in a jar whose page states a gram fill and a diameter, learn which wick your wax wants at that diameter, and only then move to the frosted, matte or coloured vessel you actually wanted. You will arrive at the pretty jar already knowing how wick size responds to diameter in your wax — so the switch costs you one wick bracket instead of a whole formulation. And if you do start with an undocumented jar, spend two minutes with a ruler and a set of kitchen scales and make it documented.

What each decision locks and what it forecloses

Finalising is a trade: you gain a number and you give up some options. Knowing what you are giving up is the difference between a decision and an accident — and if you have already bought something, this table tells you honestly what that purchase has closed off.

Locks and foreclosures
What each finalised decision gives you, and what it takes off the table
Decision What it locks in What it forecloses Cost to reverse later
A 150 g jar, 7 cm diameter 138 g of wax and 12 g of oil per candle at 8%; a wick bracket around 7 cm; a pour ceiling of 85°C Wide-format wicks — Cotton Braided Wicks Ready Made state they are for diameters exceeding 8 cm, so they are not for this jar A new wick bracket (₹247.80 for two sizes) and a new burn test
A container wax A load ceiling, an add temperature, a pour range, adhesion to glass Freestanding candles. A container wax in a mould will not release cleanly A separate pillar wax, a mould, a mould sealer at ₹472 and a wicking needle at ₹472
An undocumented wax Only the price Following anyone's numbers — you now owe yourself a pour-temperature test One three-temperature grid, or switch to a wax that publishes its figures
A wick size The melt pool, and therefore whether throw is even readable Nothing structural — wicks are the cheapest thing to change at ₹5.90 to ₹12 each ₹59 for ten of the next size up
An oil with a stated 6–10% band Your working load, jointly with the wax's ceiling — the lower of the two binds Pouring at 13% on a 13% wax. The oil's band is the tighter constraint Nothing. Buy a different 50–100 gm bottle
An oil that may discolour A warm, often gourmand or amber profile White, cream, frosted and clear glass as a "no change over time" promise Amber, black or coloured glass — or an oil whose page states 0% vanillin
A 500 g or 1 kg oil bottle A better price per gram Changing your mind cheaply. This is the one purchase that punishes being early Unrecoverable until you have a recipe that sells it
Already bought the wrong way round? Salvage in this order. If you own oil but no jar, you have lost nothing — oil is transferable, so start the chain from the jar and simply use what you have at step 4. If you own wicks but no jar, hold them: pick a jar whose stated diameter suits the wicks you already have rather than buying new wicks. If you own a wax with no stated specifications, keep it and add one pour-temperature grid to your plan. The only genuinely stranded purchase is a pillar wax bought for jars, or a container wax bought for moulds — and even then, CSI lists both formats, so the fix is one pack, not a fresh start. What you should not do is buy a second oil to "match" the materials you already own; that is the chain running backwards again.

One product per decision

Four cards, one per link in the chain, chosen because each illustrates the decision rather than merely filling it. Two of them are here partly as cautionary examples, which is the honest way to show a decision order.

1
Decision 1 · the best-documented jar for learning
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
The reason to start here is not the look — it is that the page publishes all three numbers step 2 and step 3 need: a 150 g fill capacity, height 8 cm and outer diameter 7 cm, and "safe for hot pour up to 85°C". That last figure is rare: on our count only 7 of the 78 jar listings state a pour limit at all, and it is genuinely useful, because it narrows a wax stated at 80–90°C to a working 80–85°C. Thick-walled clear glass with a golden metal lid, listed in packs of 10 and 20. One CSI customer, Soumili Gope, reports "the jars were of good quality". Note that pale, clear glass is exactly where an oil's discolouration position matters, so read step 4's label before you pour.
Size Price Per piece 150g candles
Pack of 10 ₹944 ₹94.40 ≈10
Pack of 20 ₹1,888 ₹94.40 ≈20
₹94.40 per jar · 138 g of wax and 12 g of oil per candle at 8% Buy the 150 g jar
2
Decision 2 · the wax that shows why order beats price
Natural Soy Pearl Wax
Included deliberately, because it is one of the few CSI waxes whose price per kilo genuinely steps down with quantity — ₹450 at 1 kg against ₹424.80 at 5 kg, 10 kg and 50 kg — and it is therefore exactly the wax a beginner is tempted to buy in bulk first. Its page describes it as suitable for a variety of container types and candle designs, and it states no fragrance load, no melting point, no add temperature and no pour temperature. That is not a fault, it is a cost: choosing this wax means owing yourself a pour-temperature test before the numbers are yours. A ₹25.20-per-kilo saving does not rescue 5 kg of a wax that has not yet been proven in your jar. Finalise it at 1 kg, prove it, then take the step-down.
Size Price Per kg 150g candles @ 8%
1 kg ₹450 ₹450 ≈7
5 kg ₹2,124 ₹424.80 ≈36
10 kg ₹4,248 ₹424.80 ≈72
50 kg ₹21,240 ₹424.80 ≈362
₹62.10 of wax per 150 g candle at 1 kg pricing · ₹58.62 at the 5 kg rate Buy Natural Soy Pearl Wax
3
Decision 3 · the wick that states its diameter — and why it is not for this jar
Cotton Braided Wicks Ready Made
One of only four CSI pages that ties a wick to a container size, and it does so with a number: "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm", with a stated wick height of 10.16 cm. Which makes it the clearest illustration of why the jar comes first. If you finalised the 7 cm jar above, this is not your wick — and knowing that before you order is the entire value of doing the decisions in sequence. If instead you want a wide, low candle, this is the wick family that page-states itself for the job, and the price is flat at ₹12 each from 10 pieces to 1,000, so there is no reward for over-buying and no penalty for starting with ten. It is described as ready made; note that no CSI listing is described as pre-tabbed.
Size Price Per piece single-wick candles
Pack of 10 ₹120 ₹12 ≈10
Pack of 50 ₹600 ₹12 ≈50
Pack of 100 ₹1,200 ₹12 ≈100
Pack of 500 ₹6,000 ₹12 ≈500
Pack of 1000 ₹12,000 ₹12 ≈1,000
₹12 per candle at every listed pack size · for diameters above 8 cm Buy Cotton Braided Wicks
4
Decision 4 · a stated band, and an honest gap
Lavender Fragrance Oil
The most-reviewed fragrance oil in the CSI range and a sensible step-4 choice: its page states a recommended fragrance load of 6–10% for candles and 10–15% for wax melts, which is the second ceiling your working load has to respect. Be equally clear about what it does not state: no flash point and no discolouration or vanillin position. For a clear or white jar that is a genuine unknown, so run your own observation over two weeks rather than assuming either way. Its page mentions IFRA; documentation is available on request via WhatsApp rather than claimed here. Two CSI customers describe the cold and hot throw favourably, including Priyanka Purohit — "cold through and hot though both are perfect" — which is a reason to test it, not a measurement. At ₹5.40 a gram in the 100 gm size against ₹7.00 at 15 gm, the 100 gm bottle is the right test buy.
Size Price Per 100g 150g candles @ 8%
15 gm ₹105.02 ₹700.13 ≈1
50 gm ₹270 ₹540 ≈4
100 gm ₹540 ₹540 ≈8
500 gm ₹2,620 ₹524 ≈41
1 kg ₹5,221 ₹522.10 ≈83
₹64.80 of oil per 150 g candle at the 100 gm price Buy Lavender oil

The costed first system: ten 150 g candles

Here is the whole chain as a basket. Ten 150 g candles in the documented jar, on a wax that publishes its figures, with a two-size wick bracket and one oil. At 8% of the finished candle each one is 138 g of wax and 12 g of oil, so ten need 1,380 g and 120 g — and a 3–5% allowance for what stays in the pitcher, which is a planning assumption rather than a specification, is why the wax line buys 1.5 kg.

First-system basket · CSI live pricing, September 2026
Ten 150 g candles, in decision order, with what each line is for
Step Item Pack Price Why this quantity
1 Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) Pack of 10 ₹944 Ten candles; stated 150 g fill, 7 cm outer diameter, 85°C pour ceiling
2 Luxury Soy Wax Chunks 1 kg + 500 g ₹898 1,380 g needed; 1.5 kg covers the 3–5% pitcher allowance and a re-pour
4 Lavender Fragrance Oil 100 gm + 50 gm ₹810 120 g needed at 8%; 150 g leaves headroom for one extra jar
3 Eco Candle Wicks · Thin (C1) + Thick (C2) 10 + 20 ₹247.80 The bracket. Five candles per size, with spares
3 Candle Wick Stickers 1 sheet · 40 ₹100 Removes off-centre wicks as a source of false diagnosis
— Materials total ₹2,999.80 ₹250.26 of materials per candle
5 Candle Making Weighing Scale 1 ₹354 Process step: load is a weight percentage
5 Pen Thermometer 1 ₹354 Process step: two of your five decisions are temperatures
— System total ₹3,707.80 The two instruments are bought once and used forever
Worked out above: a 150 g candle at 8% of the finished weight = 138 g wax + 12 g oil. Per candle — wax 138 g × ₹0.599/g (1 kg at ₹599) = ₹82.66 · oil 12 g × ₹5.40/g (100 gm at ₹540) = ₹64.80 · wick ₹5.90 (Eco C1) · jar ₹94.40 · sticker ₹2.50 = ₹250.26. Basket lines — jars ₹944; wax ₹599 + ₹299 = ₹898; oil ₹540 + ₹270 = ₹810; wicks ₹59 + ₹188.80 = ₹247.80; stickers ₹100; materials total ₹2,999.80; with the scale and thermometer ₹3,707.80. Natural Soy Pearl Wax comparison: 138 g × ₹0.45/g = ₹62.10 at 1 kg, 138 g × ₹0.4248/g = ₹58.62 at the 5 kg, 10 kg and 50 kg rate. CSI live pricing, September 2026.

Ten candles is the right size for a first system because it is enough to run a five-and-five wick bracket with repeats, and small enough that a wrong decision costs one basket rather than a season. If ₹2,999.80 is more than you want to commit, shrink the vessel rather than the discipline: the same chain in a 70 g votive costs a fraction as much per candle and answers the same questions. What you should not shrink is the number of repeats — a bracket with one candle per size tells you nothing you can rely on.

Chain finalised and repeating? Then the step-ups are worth taking: Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995 or 10 kg ₹5,999, Natural Soy Pearl Wax 5 kg ₹2,124 down to ₹424.80/kg, Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 20 ₹1,888, Eco C1 100 wicks ₹590. 1 kg is the largest listed fragrance pack; recurring volumes are quoted on WhatsApp.
Ask for bulk pricing on WhatsApp

What must be retested when you change something

You will change things — a wider jar, a new scent for a festival, a cheaper wax. The question is what each change invalidates. This is the matrix, and it is the most practical page in the cluster to keep pinned up.

Re-test trigger matrix
Change one thing, and here is what you must prove again — and what carries across
You change… Must be retested Carries across unchanged Cheapest honest test
The jar, to a different diameter Wick — always. Also surface finish, since glass thickness changes cooling Wax, oil, load percentage, add temperature Six jars, two wick sizes, three repeats
The jar, same diameter, different colour or finish Nothing structural. Check discolouration if your oil states a vanillin content or does not state one Everything else Pour two and watch them for a fortnight
The wax Temperatures, load ceiling, wick behaviour, cure judgement — effectively the whole recipe below step 1 The jar, and your choice of oil A three-temperature grid, then a wick bracket
The wick size Flame height, melt pool time, soot — but nothing upstream Jar, wax, oil, load Three jars at the new size, ₹59 for ten wicks
The fragrance oil Load, because bands differ between oils; wick behaviour, because oils change how wax burns; discolouration in pale glass Jar, wax, temperatures Six jars at your proven wick, two loads inside the new oil's band
The load, inside the band Wick behaviour — more oil can drown a wick that was correct at a lower load Jar, wax, oil choice, temperatures Three jars at the new load, same wick
The season or the room Pour temperature and surface finish. Nothing about the materials All four material decisions Pour two at each of two temperatures and compare tops
The pack size of something you already use Nothing in principle — but pour a small batch from the new pack before it becomes customer stock Everything Three jars from the new pack, compared with your sealed reference

The last row is the one people skip when they finally scale. A new 10 kg bag of the same wax should still be poured in a small batch and compared against the reference jars you kept from the batch that worked — not because anything is wrong with it, but because that comparison is the only way you would ever notice if something were. Keep one sealed jar from every recipe you approve, labelled with the date, the wax, the oil, the load, the wick and the pour temperature.

Do not treat a festive scent as a free swap. Changing the oil for Diwali — 8 November 2026 — or for a wedding season order feels like a like-for-like substitution because the jar, wax and wick are unchanged. But oils differ in their stated bands, in how they affect the burn, and in whether they discolour pale wax: warm gourmand and amber profiles are the ones most often flagged on their own pages as causing browning in white or light-coloured wax over time. Six jars at your proven wick, two loads inside the new oil's stated band, and a fortnight of watching a pale jar. That is one basket and three weeks, and it is the difference between a seasonal range and a seasonal apology.

The four-week finalisation plan

1
Day 1 — write the candle down, then finalise the vesselOne sentence: what it is, what it weighs, who it is for. Then choose a vessel whose page states a gram fill and a diameter, and write the line: product, fill, diameter, any pour ceiling, price each. If your chosen jar states neither, measure the opening with a ruler and weigh one filled — then it does.
2
Day 1 — finalise the wax, in the smallest listed packContainer wax for a jar, pillar wax for a mould; there is no crossing over. Prefer a wax that publishes a load and temperatures, and take the overlap of its stated pour range with your jar's ceiling. Copy the stated figures into your sheet verbatim, and list every field the page leaves blank — those are tests you now owe yourself.
3
Day 1 — buy a wick bracket, not a wickTwo sizes around your jar's diameter, smallest packs only. If your jar is wider than about 8 cm you are choosing a different wick family rather than a bigger size. Add wick stickers and a centring device so that an off-centre wick never gets mistaken for a wrong size.
4
Day 1 — buy one fragrance oil, 50 to 100 gm, and read three lines on its pageIts stated candle band, its cure guidance, and its discolouration or vanillin position. Your working load is the lower of that band and your wax's ceiling; for a first pour, 8%. If the page states nothing about discolouration and your glass is pale, that is an unknown to watch rather than a reason not to buy.
5
Week 1 — pour ten, five per wick, from one meltMelt and scent the whole batch together, then split it, so "same wax, same load" is true by construction. Weigh every jar rather than filling to a line. Record the actual add and pour temperatures, not the targets. Label every jar with its wick and its pour date.
6
Week 2 and week 3 — burn two per wick, a week apartDay 7 and day 14. Trim to about 5 mm, up to three hours, one room, no competing scent, never unattended. Record minutes to a full melt pool, flame height, soot, mushrooming and throw at 30 and 120 minutes. Stop a burn immediately if the flame is tall — that is a hazard, not a preference.
7
Week 4 — reproduce the winner before you believe itPour three more jars of the winning combination from the same packs and compare them with your day-14 notes and your sealed reference. If they match, the chain is finalised and the next order can be a bigger pack. If they do not, your process is the loose variable — repeat, do not re-buy.
8
Only now write the process cardFive lines: melt to A°C, add oil at B°C, stir two minutes, pour at C°C, cure N days with lids on. Tape it inside a cupboard door. That card, plus the four material lines above it, is your recipe — and it is the first document in candle making that is genuinely yours.
The CSI principle
Incompatibility is almost never a property of the materials. It is a property of the order you bought them in.
Every item in this catalogue works with something. The wicks in your drawer that fit nothing were bought before the jar; the 500 g bottle you cannot use was bought before the wick. Fix the order and the compatibility problem mostly disappears — at no cost, because the order is free.
Finalise the jar and you have bought one number. Finalise the fragrance first and you have bought four unknowns and a bottle.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The profitable version of this page would put fragrance oil first, because oil is the highest-value line in the basket. Instead we have put it fourth, told you to buy 50 to 100 gm rather than 500 g, published a count showing that only 18 of our own 78 jar listings state a numeric diameter, and used one of our own waxes as the example of a bulk saving you should not take yet. A maker whose first ten candles work orders again for years.

Every price, pack and specification here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, which is always authoritative on current pricing. Loads, capacities, dimensions, temperatures, cure figures and discolouration positions are quoted only where a page states them, and where a page states nothing — as with Natural Soy Pearl Wax's temperatures, or Lavender's flash point and discolouration position — we say so rather than filling the gap. The audit counts were computed from the stored product-description text using the definition printed beside them; earlier posts in this corpus have drawn those boundaries differently and reported different totals. Loads are wax formulation limits, not regulatory limits, and 1 kg is the largest listed fragrance pack.

To have a four-decision chain checked before you order, or for bulk pricing, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Should I choose the jar or the wax first?
The jar. It fixes the wax weight per candle, it fixes the diameter your wick has to serve, and it can cap your pour temperature — the 150 g Clear Glass Jar with Golden Lid states "safe for hot pour up to 85°C", which narrows a wax stated at 80–90°C to a working 80–85°C. The wax then has only one real constraint from the jar (container or mould) plus that ceiling. Reverse the order and you can end up with a wax whose stated pour range your glass does not accept.
Can I pick the wick at the same time as the jar to save an order?
You can order them together, but only as a bracket of two sizes in the smallest packs — never as a single chosen wick. Wick is derived from jar diameter and wax, and almost nobody publishes the mapping: on our count only 4 of 336 CSI pages tie a wick to a container size, and the Eco Candle Wicks page states no diameter range for C1 or C2. Ten Eco C1 wicks are ₹59 and twenty C2 are ₹188.80, so the bracket is cheap. What is not cheap is 100 wicks of the wrong size.
I already bought fragrance oil I love. Have I ruined the order?
No — oil is the most forgiving thing to have bought early, because it transfers across waxes and jars better than anything else in the basket. Start the chain from the jar as if you owned nothing, and simply slot your oil in at step 4. The only two things to check are its stated candle band against your chosen wax's ceiling (you work to the lower of the two) and its discolouration position against your glass colour. If it is a large bottle, that is a reason to prove one recipe properly rather than to buy a second oil.
How do I choose a jar when the page does not state a diameter?
Measure it. Only 18 of CSI's 78 jar and container listings publish a numeric diameter, and a further 22 give a width rather than a diameter, so for most jars you will be doing this yourself: measure the internal opening at the widest point with a ruler, and weigh one jar filled with your actual wax to get the gram capacity. Write both figures into your notes and the jar is now as documented as any listing. Millilitres are not grams and no conversion is honest, so weighing is the only reliable route when capacity is stated as a volume.
Is it cheaper to buy 5 kg of wax straight away?
Sometimes on the listed price, and it is still usually the wrong purchase. Natural Soy Pearl Wax drops from ₹450/kg at 1 kg to ₹424.80/kg at 5 kg, 10 kg and 50 kg — a genuine ₹25.20 a kilo — while Luxury Soy Wax Chunks are effectively flat at ₹599/kg from 1 kg to 10 kg. So on most CSI waxes there is no penalty for starting small, and where there is a step-down it does not rescue 5 kg of a wax that has not been proven in your jar. Finalise at the smallest pack, prove the recipe twice, then take the saving.
What does a complete first system actually cost?
₹2,999.80 of materials for ten 150 g candles: jars pack of 10 ₹944, 1.5 kg of Luxury Soy Wax Chunks ₹898, 150 g of Lavender Fragrance Oil ₹810, a two-size Eco wick bracket ₹247.80 and wick stickers ₹100 — ₹250.26 of materials per candle. Add a ₹354 scale and a ₹354 thermometer and the system is ₹3,707.80, with those two instruments bought once. The same chain in a 70 g votive costs far less per candle and answers exactly the same questions, so shrink the vessel rather than the number of repeats.
Jar. Wax. Wick. Oil. Process.
The order is free. It is also the entire answer.
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944 — stated 150 g fill, 7 cm outer diameter, 85°C pour ceiling; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599 and 500 g ₹299, stated 8–13% load, add 80–90°C, pour 70–80°C; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 for ₹59 and Thick (C2) 20 for ₹188.80; Lavender Fragrance Oil 100 gm ₹540 and 50 gm ₹270, stated 6–10% for candles; Candle Wick Stickers 40 for ₹100; Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450 stepping to ₹424.80/kg at 5 kg; Cotton Braided Wicks Ready Made ₹12 each for diameters above 8 cm. Send us your four decisions and we will flag the incompatible one before you pay.
Shop containers Check my system on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the decision order, the foreclosure table, the re-test trigger matrix and the four-week plan apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The five reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) — pack of 10 ₹944, pack of 20 ₹1,888 (₹94.40 each). Luxury Soy Wax Chunks — 500 g ₹299, 1 kg ₹599, 5 kg ₹2,995, 10 kg ₹5,999. Natural Soy Pearl Wax — 1 kg ₹450, 5 kg ₹2,124, 10 kg ₹4,248, 50 kg ₹21,240 (₹424.80/kg from 5 kg up). Lavender Fragrance Oil — 15 gm ₹105.02 (₹7.00/g), 50 gm ₹270, 100 gm ₹540 (₹5.40/g), 500 gm ₹2,620, 1 kg ₹5,221. Eco Candle Wicks — Thin (C1) 10 ₹59 (₹5.90 each), 100 ₹590, Thick (C2) 20 ₹188.80 (₹9.44 each); the C2 10-pack is currently sold out. Cotton Braided Wicks Ready Made — pack of 10 ₹120 to pack of 1,000 ₹12,000, flat at ₹12 each. Candle Wick Stickers 1 sheet of 40 ₹100 (the 100-sticker sheet is currently sold out). Candle Making Weighing Scale ₹354. Pen Thermometer ₹354. Candle Mold Sealer ₹472. Premium Candle Wicking Needle ₹472. Stated specifications, as published on the product pages: Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) — 150 g fill capacity, height 8 cm, outer diameter 7 cm, thick-walled clear glass with a golden metal lid, "safe for hot pour up to 85°C"; Luxury Soy Wax Chunks — up to 13% fragrance load capacity, recommended 8% to 13% of total wax weight with 10% recommended, fragrance add temp 80–90°C, pour temp stated as 75–80°C and also 70–80°C in the same description, cure a minimum of 48 hours (ideally 1–2 weeks) before burn tests; Natural Soy Pearl Wax — "suitable for a variety of container types and candle designs", with no fragrance load, no melting point, no add temperature and no pour temperature stated; Lavender Fragrance Oil — recommended fragrance load 6–10% for candles and 10–15% for wax melts, with no flash point and no discolouration or vanillin position stated; its page mentions IFRA, and documentation is available on request rather than asserted here; Cotton Braided Wicks Ready Made — "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm", height of the wick 10.16 cm, described as ready made and not as pre-tabbed; Eco Candle Wicks Loose — "designed specifically for 2 inch diameters"; Eco Braided Wicks — "the perfect solution for large diameter container jars", no figure stated; Eco Soy CSI 400 — "Recommended Wick Eco Wicks"; Eco Candle Wicks — no diameter range stated for C1 or C2; Luxury Soy Wax CSI 464 — up to 10%, melting point and pour temperature both stated 80°C–90°C. Loads are wax formulation limits, not regulatory limits; 1 kg is the largest listed fragrance pack and no 25 kg or 100 kg soy pack is listed. Audit method: counts were computed from the stored product-description text of 336 CSI product pages — 229 non-fragrance listings plus 107 fragrance-oil pages — captured in the September 2026 pull, counting a field as stated only where the text carries a verbatim statement of it. Of the 78 jar and container listings, 69 have descriptive page text in the pull; 18 state a numeric diameter, a further 22 state a width or a two-dimension figure instead, 31 state a fill capacity in grams, 25 state a capacity in millilitres, and 7 state a hot-pour limit (a shared "safe for hot-pour up to 85°C" line). Across all 336 pages, 4 tie a wick to a container size or name a recommended wick. Earlier posts in this corpus have drawn these boundaries differently and reported different totals. Arithmetic shown: a 150 g candle at 8% of the finished weight = 138 g wax + 12 g oil; ten candles = 1,380 g wax + 120 g oil; wax 138 g × ₹0.599/g = ₹82.66, oil 12 g × ₹5.40/g = ₹64.80, wick ₹5.90, jar ₹94.40, sticker ₹2.50 → ₹250.26 per candle; basket ₹944 + ₹898 + ₹810 + ₹247.80 + ₹100 = ₹2,999.80, plus ₹354 + ₹354 = ₹3,707.80; Natural Soy Pearl Wax 138 g × ₹0.45/g = ₹62.10 and × ₹0.4248/g = ₹58.62. Planning assumptions, labelled as assumptions: fragrance load is calculated as a share of the finished candle; the 8% starting load, the five-and-five wick bracket, the three-repeats rule and the day-7 and day-14 burn schedule are our recommendations, not published specifications; the 14–21 day cure judgement is trade practice rather than a stated figure; a 3–5% wax allowance for what stays in the pitcher is a planning allowance, which is why the wax line buys 1.5 kg for 1,380 g of need. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं