I'm Making 100 × 200 g Candles at 10% Fragrance — How Much Fragrance Oil Should I Order Rather than Estimating from Wax Weight?
शेयर करना
Why not take 10% of the wax? Because 10% of 18,000 g of wax is 1,800 g, a real load of 9.09% and 200 g short. The shortfall from a %-of-wax shortcut is always total × load², so it grows fast at higher loads. See the three shortcuts.
What should I order? 2,000 g + 3% pour loss (60 g) + two 20 g test candles (40 g) = 2,100 g. For Sandalwood, 2 × 1 kg + 1 × 100 g = ₹10,556.28.
Is 10% too high for my wax? Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13%, so 10% is inside the ceiling. CSI 464 is rated up to 10%, so 10% is its ceiling, not a margin. See 10% against the wax.
Start from the finished candle
CSI uses one convention across every guide: load is a share of the finished weight. The finished weight is the number you promise the customer, the one on the label, and the one you check with a scale when the candle has set. Every other quantity follows from it. At 10%, the formula is oil = 200 g × 0.10 = 20 g and wax = 200 g − 20 g = 180 g, for each candle.
| Line | Per candle | × 100 | Share |
|---|---|---|---|
| Finished weight | 200 g | 20,000 g | 100% |
| Fragrance oil (× 0.10) | 20 g | 2,000 g | 10% |
| Wax (× 0.90) | 180 g | 18,000 g | 90% |
| Check: oil + wax | 200 g | 20,000 g | 100% |
That check row is the whole point of starting here. Oil plus wax must add up to the finished weight you promised. If you work from the finished candle, it always does. If you start from a wax figure, it only adds up if you remember to convert, and at 10% forgetting to convert costs 2 g in every candle. The wax side of the same 100 × 200 g at 10% order works through the wax purchase in the same way.
There are good reasons makers reach for wax weight anyway. Wax comes in bags, so it feels like the natural starting point. Many online calculators and recipes quote "per kilo of wax". And when you already have wax on the shelf, the question naturally becomes "how much oil do I add to this?". All of those are fine, as long as you use the right conversion, which is the subject of the next section.
Three wax-based shortcuts, tested
| Method | Wax | Oil ordered | Total poured | True load | Consequence |
|---|---|---|---|---|---|
| A · From finished weight (CSI) | 18,000 g | 2,000 g | 20,000 g | 10.00% | 100 candles of 200 g, as promised |
| B · 10% of the wax you need | 18,000 g | 1,800 g | 19,800 g | 9.09% | 200 g of oil short; 99 candles, or 100 at 198 g |
| C · 10% on top of 20 kg of wax | 20,000 g | 2,000 g | 22,000 g | 9.09% | 2 kg surplus wax; 110 candles' worth at 9.09% |
| D · Fixed wax, true 10%: wax × 0.10 ÷ 0.90 | 18,000 g | 2,000 g | 20,000 g | 10.00% | Correct, starting from the wax |
Method B uses the right amount of wax but calculates oil as a percentage of it. The candles come out at 9.09%, and the batch is 200 g of oil short of what the test candle had, so each candle weighs 198 g. If you then top up the candle weight with more wax to reach 200 g, the load drops again.
Method C is the most expensive. The maker reads "100 × 200 g" as "20 kg of wax", buys 20 kg, and adds 10% of it as oil. The oil figure happens to be right, but it is now spread through 22 kg of mixture, so the load is 9.09%. There is also 2 kg of wax nobody needs, and at ₹599.00 a kilo for Luxury Soy Wax Chunks, that is ₹1,198.00 of surplus. The two errors can cancel on paper and still produce the wrong candle.
Method D is the correct way to start from wax. If you have weighed the wax first, the oil that gives a true 10% is wax × 0.10 ÷ 0.90, not wax × 0.10. For 18,000 g of wax, that is exactly 2,000 g. For one 180 g portion, 20 g. The divisor is 1 − load, so at 8% you divide by 0.92, at 12% by 0.88.
| Target load | Correct oil | Oil from % of wax | Shortfall | True load delivered |
|---|---|---|---|---|
| 6% | 1,200 g | 1,128 g | 72 g | 5.66% |
| 8% | 1,600 g | 1,472 g | 128 g | 7.41% |
| 10% | 2,000 g | 1,800 g | 200 g | 9.09% |
| 12% | 2,400 g | 2,112 g | 288 g | 10.71% |
The shortfall column follows a simple rule: shortfall = total finished weight × load². For this order, 20,000 g × 0.10² = 200 g. At 6% it is only 72 g, which many makers never notice. At 10% it is 200 g, and at 12% (only allowed in Luxury Soy Wax Chunks, rated up to 13%) it is 288 g. The higher your load, the more it matters which convention you use. The 50-candle weighing guide shows the same trap at 8%.
10% against the wax
At 10%, the load is high enough that the wax's stated ceiling matters. Only two CSI waxes have a published fragrance ceiling, and both are wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not the best-performing load:
| Wax | Stated ceiling | 10% is… | Price per kg (1 kg / 5 kg / 10 kg) |
|---|---|---|---|
| Luxury Soy Wax Chunks | up to 13% | inside the ceiling, 3 points of room | ₹599.00 / ₹599.00 / ₹599.90 |
| Luxury Soy Wax CSI 464 | up to 10% | at the ceiling, no room | ₹507.40 at every size |
| Natural Soy Pearl Wax | not published | check the product page or ask on WhatsApp | ₹450.00 / ₹424.80 / ₹424.80 |
| Premium Coconut Soy Wax CSI 468 | not published | check the product page or ask on WhatsApp | ₹650.00 / ₹637.00 / ₹637.00 |
In CSI 464, a 10% candle is at the maximum the wax maker states, and a small weighing error or a generous top-up pushes it over. That is another reason to calculate from finished weight: Method C looks like 10% but is 9.09%, and a maker who later "corrects" it by adding oil can overshoot. In Luxury Soy Wax Chunks, 10% has headroom. A higher load is not automatically a stronger candle. CSI publishes no throw data for any oil, so choose the load by testing, and use the ceiling only as a limit.
Ordering 2,100 g
| Step | Rule | Oil | Running total |
|---|---|---|---|
| 1. Net | 100 × 20 g | 2,000 g | 2,000 g |
| 2. Pour loss | 3% of net (working assumption) | 60 g | 2,060 g |
| 3. Test candles | 2 × 200 g at 10% (20 g each) | 40 g | 2,100 g |
| 4. Round to packs | cheapest in-stock mix | 0 g spare | 2,100 g bought |
Makers commonly plan 3–5% extra for pour loss and test burns. At 5%, step 2 becomes 100 g and the total 2,140 g, which needs one more 50 g or 100 g bottle. Two test candles is a minimum for a recipe you have made before at this load. If 10% is new to you, test it properly against 8% before ordering: sizing a test round covers how.
| Oil | Cheapest cover | Cost | 2,000 g (net only) | 1,800 g (Method B) | Per candle at 20 g |
|---|---|---|---|---|---|
| Sandalwood | 2 × 1 kg + 1 × 100 g | ₹10,556.28 | ₹10,053.60 | ₹9,048.24 | ₹100.60 |
| Woody Oud | 2 × 1 kg + 1 × 100 g | ₹9,515.52 | ₹9,062.40 | ₹8,156.16 | ₹90.60 |
| Dark Vanilla | 2 × 1 kg + 1 × 100 g | ₹16,082.00 | ₹15,292.00 | ₹13,856.00 | ₹153.00 |
The Method B column shows why the shortcut is tempting: ordering 1,800 g of Sandalwood saves ₹1,508.04 against the correct 2,100 g. That saving is not real. It is the price of a weaker candle than the one you tested, and of running short if you do follow the recipe. At a 10% load, fragrance is also the biggest single cost in the candle: 20 g of Sandalwood at ₹5.03 a gram is ₹100.60, almost as much as the 180 g of wax at ₹599.00 a kilo (₹107.82).
| Pack | Price | Per gram | Candles at 20 g |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21 | 0.75 |
| 50 g | ₹271.40 | ₹5.43 | 2.50 |
| 100 g | ₹502.68 | ₹5.03 | 5.00 |
| 500 g | ₹2,513.40 | ₹5.03 | 25.00 |
| 1 kg | ₹5,026.80 | ₹5.03 | 50.00 |
| Pack | Price | Per gram | Candles at 20 g |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21 | 0.75 |
| 50 g | ₹271.40 | ₹5.43 | 2.50 |
| 100 g | ₹453.12 | ₹4.53 | 5.00 |
| 500 g | ₹2,265.60 | ₹4.53 | 25.00 |
| 1 kg | ₹4,531.20 | ₹4.53 | 50.00 |
| Pack | Price | Per gram | Candles at 20 g |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹130.00 | ₹8.67 | 0.75 |
| 50 g | ₹410.00 | ₹8.20 | 2.50 |
| 100 g | ₹790.00 | ₹7.90 | 5.00 |
| 500 g | ₹3,840.00 | ₹7.68 | 25.00 |
| 1 kg | ₹7,646.00 | ₹7.65 | 50.00 |
The priced order
| Item | Need | Buy | Cost |
|---|---|---|---|
| Sandalwood Fragrance Oil | 2,100 g | 2 × 1 kg + 1 × 100 g | ₹10,556.28 |
| Luxury Soy Wax Chunks | 18,900 g | 3 × 5 kg + 4 × 1 kg (19,000 g) | ₹11,381.00 |
| Eco Candle Wicks Thin C1 | 102 | 1 × 100 + 1 × 10 (110) | ₹649.00 |
| White Matte Glass Jar | 102 | 21 packs of 5 (105) | ₹7,434.00 |
| Total materials | ₹30,020.28 |
That is ₹300.20 per saleable candle in raw materials, before labour, packaging, freight and GST. Note the wax line: 3 × 5 kg + 4 × 1 kg (₹11,381.00) is cheaper than 10 kg + 5 kg + 4 × 1 kg (₹11,390.00) because the Chunks' 10 kg bag is priced at ₹599.90 a kilo against ₹599.00 in the 5 kg. Wick size for a 10% candle in your jar is not published. A higher load can change how a wick behaves, so burn-test before the run.
The same finished-weight habit runs through the rest of this cluster. Consumption for 500 × 150 g at 8% tracks where every gram goes during a run, and the 6% version of this order shows the bottle-sizing side of the same hundred candles.
Keep the finished-weight habit when things change mid-run as well. If a client moves from 200 g to 180 g candles, recalculate from 180 g × 10% = 18 g, not by trimming the wax. If a client adds fifty candles, add 50 × 20 g = 1,000 g of oil and 9,000 g of wax. Recalculating when a client increases the order covers that case in full.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A 10% load sells more oil than 8%, and a Method C mistake sells 2 kg more wax. This page shows both errors in grams and rupees, and tells you to test 8% before committing to 10%.
Oil and wax prices are CSI live pricing pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Out-of-stock sizes are never offered as buyable. The oil figures are arithmetic on the order, and the shortfall rule (total × load²) follows directly from the two conventions.
The 3% pour allowance and the two test candles are working assumptions. The 13% (Luxury Soy Wax Chunks) and 10% (CSI 464) ceilings are wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not recommended loads; no other CSI wax has a published ceiling in this data. For a check of your order, quotes above the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- I'm Making 50 × 200 g Candles at 8% Fragrance Load — How Many Grams of Fragrance Oil Should I Weigh for the Entire Batch?
- I'm Making 100 × 200 g Candles at 6% Fragrance — Should I Buy a 1 Kg Fragrance Bottle or Will I Need More?
- I'm Making 100 × 200 g Candles at 8% Fragrance — How Much Fragrance Oil Will I Need Including Enough Extra for Testing?
- I Need 500 × 200 g Candles at 10% Fragrance — How Much Fragrance Oil Should I Purchase Including 5% Safety Stock?
- I Need 2,000 × 150 g Candles at 10% Fragrance — How Much Fragrance Oil Will I Consume and How Much Additional Stock Should I Keep?
- I Need to Make 100 × 200 g Soy Candles at 10% Fragrance Load — How Many Kilograms of Wax Should I Order Instead of Simply Multiplying 100 × 200 g?
- I Have 10 Kg of Soy Wax and Use 10% Fragrance — How Many 200 g Finished Candles Can I Produce from the Wax?
- A Wedding Client Increased Their Order from 500 to 750 Candles After I Purchased Raw Materials — How Do I Calculate the Additional Wax, Fragrance, Wick and Jar Requirement?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.
Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Sandalwood Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg. Woody Oud Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹453.12 / 100 g, ₹2,265.60 / 500 g, ₹4,531.20 / 1 kg. Dark Vanilla Fragrance Oil ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹590.00 / 100; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5.
Non-price figures and assumptions: Load is a share of the finished candle weight (oil = W × L; wax = W − oil). 100 × 200 g at 10% = 2,000 g oil + 18,000 g wax. Oil for a true load on fixed wax = wax × L ÷ (1 − L). Shortfall from a %-of-wax calculation = total × L². The 3% pour allowance and two test candles are labelled working assumptions. Ceilings: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10% (wax makers' stated formulation maximums, not regulatory); no ceiling is published for other CSI waxes. Material cost excludes labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.