I'm Making a 1 Kg Soy Wax Batch at 8% Fragrance Load — Do I Add 80 g Fragrance Oil to 1 Kg Wax or Should the 8% be Calculated from the Total Finished Candle Weight?

I'm Making a 1 Kg Soy Wax Batch at 8% Fragrance Load — Do I Add 80 g Fragrance Oil to 1 Kg Wax or Should the 8% be Calculated from the Total Finished Candle Weight?

 

1 kg batch at 8% = 80 g oil + 920 g wax Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / kg Lavender 100 g ₹540.00
CSI formulation guides · Load maths
Which number the 8% is taken from, why it changes your candle, and the exact grams for a 1 kg soy batch.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the load calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Luxury Soy Wax Chunks rated up to 13% (wax maker's stated maximum) ✓ CSI 464 rated up to 10% ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Fragrance Load Maths · Cluster Hub
“8%” sounds like one number. It is really a ratio, and a ratio needs a base. Take 8% of the finished candle and 1 kg of batch is 80 g of oil in 920 g of wax. Take 8% of the wax and you get a different candle. This page settles which base to use, shows the formula that converts one to the other, and works a 1 kg soy batch to the gram.
80 g + 920 g
oil + wax for 1 kg of finished candle at a true 8% load · or 86.96 g oil if your fixed quantity is 1 kg of wax
Quick answers — read this first
Do I add 80 g of fragrance to 1 kg of wax for 8%? Only if you are happy with 7.41%. 80 g into 1,000 g of wax makes 1,080 g of candle, and 80 ÷ 1,080 = 7.41%. For a true 8% on 1 kg of wax, add 86.96 g.

Which convention does CSI use? Percent of the finished candle weight. Oil = total × load; wax = total − oil. So 1,000 g of finished candle at 8% is 80 g oil + 920 g wax. Every CSI guide in this series uses that base.

What is the formula when my wax weight is fixed? Oil = wax × L ÷ (1 − L). For 1,000 g of wax at 8%: 1,000 × 0.08 ÷ 0.92 = 86.96 g. The batch then weighs 1,086.96 g and the oil is exactly 8.00% of it.

How much does the difference cost? On Lavender at the 100 g rate (₹5.40/g), 80 g costs ₹432.00 and 86.96 g costs ₹469.57. The 6.96 g gap is ₹37.57 a kilo of wax — small, but it silently moves every test result you compare.
The short answer
1 kg finished at 8%: 80 g fragrance oil + 920 g wax = 1,000 g. Five 200 g candles of 16 g oil + 184 g wax each.
1 kg of wax at 8%: 86.96 g oil (not 80 g) = 1,086.96 g of candle. Adding 80 g gives 7.41%.
Ceilings: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10% — wax makers' stated maximums, not targets. Why the maximum is not the optimum.
Three ways to read “1 kg at 8%” — only two of them are really 8% wax 920 g oil 80 g 8% of finished weight 1,000 g total · 8.00% CSI convention wax 1,000 g oil 80 g 80 g added to 1 kg wax 1,080 g total · 7.41% the common slip wax 1,000 g oil 86.96 g true 8% on 1 kg wax 1,086.96 g total · 8.00% oil = wax × L ÷ (1 − L) Dark block = fragrance oil, grey = wax. Same wax, different arithmetic.
Bar heights are to scale. The left bar is the convention every CSI guide uses: 8% of the finished weight. The middle bar is the most common slip — 80 g poured into a full kilo of wax — which lands at 7.41%. The right bar keeps the kilo of wax and raises the oil to 86.96 g, so the load is a true 8% of a 1,086.96 g batch.
Straight answer
For a 1 kg soy batch at 8%, do I add 80 g of fragrance to 1 kg of wax, or take 8% of the finished candle weight?
Take it from the finished candle weight. That is the convention CSI uses in every guide, and it is the one that makes loads comparable between batches, jars and suppliers. For 1 kg of finished candle at 8%: oil = 1,000 × 0.08 = 80 g, wax = 1,000 − 80 = 920 g. If instead you pour 80 g of oil into a full 1,000 g of wax, the batch weighs 1,080 g and the real load is 7.41%, not 8%. That is not a disaster, but it means your “8%” candle is a 7.4% candle, and your notes, costings and test comparisons are all slightly wrong. If your fixed quantity is the wax — you have exactly one 1 kg bag of Luxury Soy Wax Chunks and want to use it all — use oil = wax × L ÷ (1 − L): 1,000 × 0.08 ÷ 0.92 = 86.96 g, giving 1,086.96 g of candle at a true 8.00%. Either route is correct. Mixing them is the mistake. For the single-jar version of the same sum see the 200 g at 10% guide, and for production scale see the 10 kg batch guide.
One line: 8% of what? Of the finished candle. 80 g + 920 g for a kilo of candle; 86.96 g for a kilo of wax.
The batch on this page is one 1 kg bag of Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00 and a 100 g Lavender at ₹540.00. At 8% of finished weight, 920 g of wax and 80 g of oil make five 200 g candles and leave 80 g of wax and 20 g of oil over for a test pot.
Buy Luxury Soy Wax Chunks

Two bases for one percentage

A percentage without a base is half a number. “8% fragrance” only means something once you say 8% of what.

Candle makers use two bases, often without noticing which one they have picked. The first is the finished candle: the oil is 8% of everything in the jar once wax and oil are combined. The second is the wax: you weigh the wax, then add oil equal to 8% of that wax weight. Both are written as “8%”. They produce different candles.

CSI uses the first base everywhere in this series and in earlier guides: oil = W × L and wax = W − oil, where W is the finished weight and L is the load. A 200 g candle at 8% is 16 g of oil and 184 g of wax. A 1,000 g batch at 8% is 80 g of oil and 920 g of wax. The reason is practical. The customer buys a candle of a stated weight, the jar holds a fixed weight, and the wax maker's stated maximum — up to 13% for Luxury Soy Wax Chunks and up to 10% for Luxury Soy Wax CSI 464 — is most usefully read as a share of the finished blend. When everything is expressed against the finished weight, a 10% candle in one jar size is the same formula as a 10% candle in another.

1 kg reference · grams only · load as % of finished weight vs % of wax
The same four loads, read two ways
Load % of finished weight (CSI) Oil added as % of 1 kg wax Corrected: true load on 1 kg wax
6% 60 g oil + 940 g wax 60 g into 1,000 g wax → 5.66% 63.83 g into 1,000 g wax → 1,063.83 g total
8% 80 g oil + 920 g wax 80 g into 1,000 g wax → 7.41% 86.96 g into 1,000 g wax → 1,086.96 g total
10% 100 g oil + 900 g wax 100 g into 1,000 g wax → 9.09% 111.11 g into 1,000 g wax → 1,111.11 g total
13% 130 g oil + 870 g wax 130 g into 1,000 g wax → 11.50% 149.43 g into 1,000 g wax → 1,149.43 g total

Read across the 8% row. The CSI convention gives 80 g of oil in 920 g of wax. Adding 8% of a kilo of wax (80 g) to that full kilo gives a true 7.41%. Keeping the kilo of wax and hitting a genuine 8% needs 86.96 g. The gap widens as the load climbs: at 13%, adding 130 g to a kilo of wax is only 11.50% of the finished candle, and the correct figure is 149.43 g. That matters most for anyone quoting a load back to a supplier or comparing results with another maker.

Write the base next to the number
In your batch book, never write just “8%”. Write “8% of total” or “8% of wax”. It takes two seconds and it stops the most common argument in candle forums: two makers comparing the same oil at “the same load” who are, in fact, 0.6 percentage points apart.

The conversion formula

Most of the time you know one of two things: how much finished candle you want, or how much wax you have. Each has its own formula, and both deliver the same true load.

1
You know the finished weight (jars, orders, candle counts) Oil = W × L. Wax = W − oil. For 1,000 g at 8%: oil = 1,000 × 0.08 = 80 g; wax = 920 g. This is the route for most production, because you are filling a known number of jars of a known weight. I Want a 200 g Finished Candle at 10% Fragrance Load — How Much Wax and Fragrance Oil Should Actually Go into the Jar? works the single-jar case.
2
You know the wax weight (one bag, one melter load) Oil = wax × L ÷ (1 − L). For 1,000 g of wax at 8%: 1,000 × 0.08 ÷ 0.92 = 86.96 g. The batch will weigh 1,086.96 g. Use this when a bag or melter load is the natural unit and you want to use all of it.
3
You already added oil as % of wax and want the true load True load = oil ÷ (wax + oil). 80 g into 1,000 g wax: 80 ÷ 1,080 = 7.41%. Do this for every old recipe in your notebook before you compare it with a new one.
4
Convert back the other way If a recipe says “X% of wax”, the equivalent share of the finished candle is X ÷ (100 + X). 10% of wax is 10 ÷ 110 = 9.09% of total. 12% of wax is 12 ÷ 112 = 10.71% of total.
5
Check the batch on the scale, not on paper Tare the jug, weigh the wax, melt it, weigh again if you trimmed or topped up, then add oil against the number on the scale. A Candle Making Weighing Scale (₹354.00, verified 10 September 2026) is the cheapest insurance in this whole page.
The spreadsheet that drifts. A maker sets up a costing sheet with “oil = wax × 8%”. It looks tidy. Every candle in it is actually 7.41%, the oil cost per candle is understated, and when a customer asks for “8%” the maker cannot reproduce it on a different sheet. Fix the formula once: oil = total × L. Then every downstream number — cost per candle, oil to order, the 10 kg production batch — inherits the right base.
The CSI principle
Pick one base, write it down, never mix.
Both conventions can produce excellent candles. What ruins testing is switching between them without noticing: a 7.41% candle compared against an 8.00% candle is not a fair test, and the conclusion you draw from it can be wrong. CSI uses percent of the finished weight so that every number on every page adds up the same way.

The 1 kg batch, worked to the gram

Here is the batch the title asks about, done both ways, with the candle count and the cost.
Lavender at the 100 g rate ₹5.40/g · Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / kg · CSI live pricing, 24 September 2026
1 kg of soy, 8%, three readings
Reading Wax Oil Batch weight True load 200 g candles Oil cost
8% of finished weight (CSI) 920 g 80 g 1,000 g 8.00% 5 ₹432.00
80 g added to 1 kg wax 1,000 g 80 g 1,080 g 7.41% 5.40 ₹432.00
True 8% on 1 kg wax 1,000 g 86.96 g 1,086.96 g 8.00% 5.43 ₹469.57

The first row is the clean answer when you want exactly five 200 g candles. You weigh 920 g of wax out of the 1 kg bag, melt it, and add 80 g of oil. Each candle then holds 16 g of oil and 184 g of wax. The 80 g of wax left in the bag is not waste: it is a test pot, or the start of the next batch. The third row is the answer when you want to use the whole bag: you get 1,086.96 g of candle — five full 200 g jars plus 86.96 g for a small test pot — at a true 8%.

For the five-candle batch, the material cost per 200 g candle is 16 g of Lavender at ₹5.40/g (₹86.40), 184 g of Luxury Soy Wax Chunks at ₹0.60/g (₹110.22), one Eco Candle Wicks Thin C1 (₹5.90) and one White Matte Glass Jar (₹70.80): ₹273.32. That excludes labour, packaging, freight and GST, which you add in your own costing.

Same Lavender batch · every step at 8% of finished weight
Scaling the 8% recipe up and down
Finished weight Oil Wax 200 g candles Lavender cost at ₹5.40/g
200 g 16 g 184 g 1 ₹86.40
500 g 40 g 460 g 2.50 ₹216.00
1,000 g 80 g 920 g 5 ₹432.00
2,000 g 160 g 1,840 g 10 ₹864.00
5,000 g 400 g 4,600 g 25 ₹2,160.00

Every row is the same formula, so every row is the same candle. That is the payoff of the finished-weight convention: a 500 g half-batch (40 g oil + 460 g wax) tests exactly the recipe you will later pour at 5 kg. If you need the production-scale version with melter loads and pour-loss planning, I'm Making 10 Kg of Scented Candles at 8% Fragrance Load — How Do I Calculate the Exact Wax and Fragrance Quantities Without Accidentally Making a 10.8 Kg Batch? owns it.

Argued against our own interest, plainly. The “80 g into a kilo of wax” method uses a little less oil than a true 8%, and we sell the oil. It would suit us to call it a mistake that wastes your money. It does not: it saves you about 7 g of oil per kilo of wax. The real cost is in your data. If you test at 7.41% and record it as 8%, then later pour a true 8% for a customer order, the candle you ship is not the candle you tested. Pick whichever base you like; just record it honestly.

Why the base changes your results

Half a percentage point sounds trivial. In three situations it is not.

Near a ceiling. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% and CSI 464 up to 10%. Those are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not targets. A maker who adds “10% of wax” to CSI 464 is actually at 9.09% of total, under the ceiling. A maker who adds 11% of the finished weight to CSI 464 is over it. When you are working near a stated maximum, the base decides whether you are inside or outside it. My Soy Wax Supplier Says the Wax Can Hold 12% Fragrance Oil — Does That Mean I Should Actually Use 12% for the Strongest Hot Throw? covers why the maximum is rarely the best load anyway.

In side-by-side tests. A 6% / 8% / 10% ladder mixed on the “% of wax” base is really 5.66% / 7.41% / 9.09%. The steps are uneven and every rung is lower than labelled. If you are trying to work out why an 8% candle smelled stronger than a 10% candle, the first thing to rule out is the arithmetic.

When you talk to anyone else. Suppliers, other makers and a production helper all need the same number. “8% of total” can be reproduced by anyone with a scale. “8%” alone cannot.

80 g into a kilo of wax is a 7.41% candle. Write that down before you write down anything else.
— CandleMakingSuppliesIndia

None of this touches performance. Whether your Lavender throws well at 8% depends on the wax, the wick, the melt pool, the cure and the room — not on which way you wrote the percentage. What the base controls is whether the number in your notebook matches the candle on your table. If a candle smells weak, the order of checks is in I'm Using 6% Fragrance Load but My Candle Smells Weak — Should I Immediately Increase It to 10% or Troubleshoot the Wick and Wax First?; if more oil made it worse, I Reduced My Fragrance Load from 10% to 8% and the Candle Suddenly Burns Better — How Can Less Fragrance Sometimes Produce Better Overall Performance? explains the usual mechanisms.

Weigh, do not measure by volume
Fragrance oils and molten wax do not weigh the same per millilitre, and oils differ from each other. A “80 ml” oil addition is not 80 g. Every figure on this page is in grams, and the load formulas only work in grams. If a recipe gives ml, weigh one measured quantity once and convert, or ask CSI on WhatsApp for help reading the oil's documentation.

What to buy for the batch

The batch on this page is deliberately small: one bag of wax, one bottle of oil, five jars. It is the cheapest way to prove your arithmetic and your process before you scale. Here are the three products it is built on.

1
Container soy wax · rated up to 13%
Luxury Soy Wax Chunks
The wax in this worked batch. Priced flat at ₹599.00 a kilo from 1 kg to 5 kg, so the 1 kg bag costs no more per gram than production packs. Its stated maximum is 13%; 8% sits comfortably inside it and leaves room for the test ladders in this cluster.
Pack Price Per kg
500 g ₹299.00 ₹598.00 / kg
1 kg ₹599.00 ₹599.00 / kg
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 / kg
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 / kg
₹551.08 of wax in the 920 g batch Buy Luxury Soy Wax Chunks
2
Herbal · top of the best-selling sort
Lavender Fragrance Oil
Lavender sits first in the Fragrance Oils collection's best-selling sort on the pull date. The 100 g is the right size for this batch: 80 g goes into the kilo and 20 g is left for a test pot or a second, half-size trial. 50 g and 100 g are both ₹5.40 a gram; the 15 g tester costs ₹7.00 a gram.
Pack Price Per gram
15 g ₹105.02 ₹7.00
50 g ₹270.00 ₹5.40
100 g ₹540.00 ₹5.40
500 g ₹2,620.00 ₹5.24
1 kg ₹5,221.00 ₹5.22
₹432.00 of oil in the 1 kg batch at 8% Buy Lavender
3
Container soy wax · rated up to 10%
Luxury Soy Wax CSI 464
The lower-priced container soy in the range at ₹507.40 a kilo. The same 1 kg batch at 8% of total costs ₹466.81 in wax. Note the ceiling: up to 10%, so this is where getting the base right matters most. CSI's own CSI 464 guidance is a melt/pour of 80–90°C — confirm on the product page.
Pack Price Per kg
500 g ₹260.00 ₹520.00 / kg
1 kg ₹507.40 ₹507.40 / kg
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 / kg
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 / kg
₹466.81 of wax for the 920 g batch Buy CSI 464
Wax and oil CSI live pricing, 24 September 2026 · wick, jar and scale verified 10 September 2026
Shopping list — the 1 kg batch at 8% of total
Item Price Used in batch
Luxury Soy Wax Chunks, 1 kg ₹599.00 920 g
Lavender Fragrance Oil, 100 g ₹540.00 80 g
Eco Candle Wicks Thin C1, pack of 10 ₹59.00 5 wicks
White Matte Glass Jar, pack of 5 ₹354.00 5 jars
Total ₹1,552.00 five 200 g candles + spare wax and oil
Candle Making Weighing Scale (if you do not own one) ₹354.00 total with scale ₹1,906.00

Plan 3–5% extra for pour loss and test burns — a working assumption, not a measured figure. On this batch the spare 80 g of wax and 20 g of oil already covers that. The wick is an example only: the right wick for your jar diameter is not something a table can promise, so burn-test it. If the first candle tunnels or floods, My Candle Smells Strong at 10% Fragrance Load but the Wick Struggles — How Do I Determine Whether Reducing Fragrance or Increasing Wick Size Is the Better Solution? walks through whether the fix is the wick or the load.

Diwali falls on 8 November 2026. If this 1 kg batch is the test for a festive run, settle the load convention now, before you scale it to 5 or 10 kg. Send us your recipe and target candle count and we will check the maths and quote the wax and oil together, with GST invoicing and IFRA documentation.
Send my festive batch on WhatsApp
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A page on fragrance load is an easy place to nudge readers towards more oil. This one does the opposite where the numbers say so: the “% of wax” method uses slightly less oil, and we say plainly that its cost is in your records, not your wallet.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. Wick, jar and scale prices are Blog 760's, verified 10 September 2026. Every gram and rupee figure here is plain arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it. The load formulas are algebra, not measurements.

The 1 kg batch, the 200 g candle and the 8% load are working examples, not a recipe for your wax, wick and jar. The 13% and 10% figures are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not recommended loads. For help checking a recipe, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is fragrance load calculated on wax weight or total weight?
Either can be used, but they give different candles. CSI uses total (finished) weight: oil = total × load. For 1 kg of candle at 8%, that is 80 g oil + 920 g wax. Say which base you use every time you write a load down.
How much fragrance oil for 1 kg of soy wax at 8%?
If the kilo is the wax, add 86.96 g for a true 8% (1,000 × 0.08 ÷ 0.92). If the kilo is the finished candle, use 80 g oil and 920 g wax. Adding 80 g to a full kilo of wax gives 7.41%.
How do I convert fragrance percent of wax to percent of total?
Divide by (100 + the percentage). 8% of wax = 8 ÷ 108 = 7.41% of total. 10% of wax = 9.09%. 12% of wax = 10.71%. To go the other way on a fixed wax weight, use oil = wax × L ÷ (1 − L).
How many 200 g candles does 1 kg of wax make at 8%?
At a true 8%, 1 kg of wax plus 86.96 g of oil makes 1,086.96 g, which is five full 200 g candles and 86.96 g over. Weigh out 920 g of wax instead if you want exactly five.
What is the maximum fragrance load for soy wax?
It depends on the wax. CSI's Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% and CSI 464 up to 10%, as the wax makers' stated maximums. For other waxes, check the product page or ask on WhatsApp. A maximum is a limit, not a target — see My Soy Wax Supplier Says the Wax Can Hold 12% Fragrance Oil — Does That Mean I Should Actually Use 12% for the Strongest Hot Throw?.
Can I measure fragrance oil in ml instead of grams?
Not reliably. Load percentages are by weight, and oils vary in density. Weigh everything in grams on a scale that reads to at least 1 g — finer is better for small test pots.
Settle the base, then test
8% of the finished candle: 80 g of oil and 920 g of wax per kilo. Write it that way every time.
Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00 for 500 g, CSI 464 from ₹260.00, Lavender from ₹105.02 for 15 g, wicks from ₹59.00 and jars at ₹354.00 for 5. Send us your recipe and we will check the numbers before you buy.
Shop fragrance oils Check my recipe on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The load conventions and formulas apply to any wax and any supplier's fragrance oil.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Lavender Fragrance Oil ₹105.02 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹540.00 / 100 g, ₹2,620.00 / 500 g, ₹5,221.00 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00.

Non-price figures and assumptions: Load is expressed as a share of the finished candle weight (oil = W × L; wax = W − oil). The fixed-wax formula is oil = wax × L ÷ (1 − L). The per-candle cost assumes a 200 g candle at 8% (16 g Lavender at the 100 g rate + 184 g Luxury Soy Wax Chunks + one Eco Thin C1 wick + one White Matte Glass Jar) and excludes labour, packaging, freight and GST. The 3–5% pour-loss allowance is a working assumption. Fragrance-load ceilings of up to 13% (Luxury Soy Wax Chunks) and up to 10% (CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits. The CSI 464 melt/pour range of 80–90°C is from CSI's own earlier guide; confirm on the product page. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं