A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation?

A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation?

 

Candidate oils from ₹15 g and 50 g packs CSI 464 soy wax 10 kg ₹5,074.00 White Matte Glass Jar · 5 for ₹354.00
CSI production calculators · Weddings, corporate & bulk
Which sample materials belong in the procurement plan, which belong in a separate small purchase, and what it costs to get that wrong.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the sample-procurement guidance set out below. Wording is unedited.
✓ 51 oils listed in 15 g, 81 in 50 g ✓ No sample pack or discovery set is sold — build your own ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documents on request
Production Calculator · Samples Before Production
Twenty samples are small in grams and large in consequence. Include them in the plan, yes. But split the plan in two: the materials that are the same whatever the client picks go into one order now, and the one material that depends on the client's choice waits for the choice. That split is worth more than the samples cost.
₹3,237.92
of candidate oil for 20 samples across 4 scents (plus 8 of your own pre-tests) — against up to ₹1,16,749.20 of production oil at risk if you buy it before approval · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Should sample materials be included in my procurement calculation? Yes, but in two phases. Wax, jars and wicks are the same for samples and production, so fold the samples into those lines now. Fragrance oil depends on the client's choice, so buy candidate oils in small packs for the samples and the production oil only after approval.

How much material do 20 samples use? At 200 g and 8%, each sample is 16 g oil + 184 g wax. With 2 of your own pre-tests per scent, 28 candles: 112 g of each of 4 oils and 5.31 kg of wax including 3% loss.

What does it cost to buy production oil before approval? The production run needs 16.64 kg of the chosen oil. Bought on a guess and then rejected, that is ₹1,13,138.40 of Neroli or ₹80,240.00 of Verbena left on the shelf. The four candidate oils for sampling cost ₹3,237.92 in all.

What if the samples are for a scent already chosen? Then they are simply extra candles. Add the 20 to the production count as fixed extras before loss, and buy one oil line: 16.97 kg of the chosen oil. See when to fold samples in.
The short answer
Phase 1 (now): 4 candidate oils in small packs (₹3,237.92) · wax for samples and production (20 × 10 kg CSI 464) · 1,050 jars · 1,060 wicks. ₹1,85,311.92.
Phase 2 (after approval): The approved oil only: 16.64 kg for 1,000 candles + 10 production tests + 3% loss. Palo Santo example: 17 × 1 kg = ₹1,02,306.00.
Charge for samples: Sample-stage materials come to ₹8,078.07, about ₹403.90 per client sample, before labour and packaging. Put it in the quote as a line of its own.
Samples first, production oil second — what to buy before and after approvalPHASE 1 · buy nowPHASE 2 · buy after sign-off4 candidate oils × 112 g (small packs)= ₹3,237.92 of oilWax for samples AND production20 × 10 kg CSI 464Jars + wicks for all 1,038 candles20 client samples + 8 own pre-testsclientapprovesOnly the approved oil16.64 kg for 1,010 candles(1,000 + 10 production tests, +3% loss)Palo Santo example: 17 × 1 kg= ₹1,02,306.00Nothing bought for the three rejected scentsShared materials (wax, jars, wicks) are safe to buy early; scent-specific oil is not.1,000 × 200 g at 8% · 20 client samples = 4 scents × 5 candles · working assumptions
Phase 1 buys everything that is identical for samples and production, plus small packs of each candidate oil. Phase 2 buys only the oil the client approves. The approval is the hinge: nothing scent-specific is bought in bulk before it.
Straight answer
A client wants 1,000 candles but expects 20 samples before final production. Should the sample raw materials be included in my procurement calculation?
Yes, but not as one purchase. Sort every material into two groups. Shared materials (wax, jars, wicks) are identical in the samples and the production candles, so the samples simply add to those lines, and you can buy them now. Scent-specific material, the fragrance oil, depends on what the client approves, so buy only what the samples need, in small packs, and order the production oil after approval. For 1,000 × 200 g candles at 8%, with 20 samples spread across 4 candidate scents (5 each) and 2 of your own pre-tests per scent, the sample stage needs 112 g of each candidate oil, about ₹3,237.92 in 15 g, 50 g and 100 g packs. The production run then needs 16.64 kg of the approved oil. CSI does not sell a fragrance sample pack or discovery set; you build the sample set from the smallest listed sizes, and we can help on WhatsApp. If the samples are of a scent already fixed, they are just 20 extra candles: add them to the production count.
One line: fold samples into wax, jars and wicks now; buy candidate oils small; buy production oil after the client signs.
The sample stage is where small packs earn their place. Neroli, Palo Santo and Verbena come in 15 g; Sage and Cedarwood starts at 50 g. For 112 g of each (5 samples + 2 pre-tests at 16 g), the four candidates cost ₹3,237.92 at listed prices.
Browse fragrance oils

Shared materials vs scent-specific materials

The question is not whether samples use material. They do. The question is which of that material is still useful if the client says no.

Every material on a candle order falls into one of two groups. Shared materials are the same whatever the client chooses: the wax, the jar, the wick. A jar poured as a sample is the same jar you would pour in production. If the client rejects a sample's scent, the wax and jar you bought for production are still exactly right. Scent-specific materials change with the client's choice: the fragrance oil, and sometimes a dye or a printed label. These are the only lines where buying early can go wrong.

1,000 × 200 g at 8% with 20 client samples across 4 candidate scents
Where each material goes in the plan
Material Same for samples and production? Include samples in the main order? When to buy
Wax (CSI 464) Yes Yes — add sample candles to the wax line Now
Jars (White Matte) Yes, if the client is sampling the real jar Yes Now
Wicks Yes, once your burn test fixes the wick Yes Now
Fragrance oil — candidates No No — separate small-pack purchase Now, in 15 g / 50 g / 100 g
Fragrance oil — approved scent No No — separate bulk purchase After written approval
Dye, printed labels (if any) Usually no No After approval

The table assumes the client is sampling the same jar and size as production. If they want to see two jar options, the jar also becomes a scent-specific line in effect: buy a handful of each for the samples and the production jars after the choice. The principle holds: fold in what cannot be wrong; hold back what can. My Client May Increase a 1,000-Candle Order by 20% at the Last Minute — Should I Buy Additional Raw Materials Now or Wait for Confirmation? applies the same split to a different uncertainty, a possible 20% increase in quantity.

Buying production oil on a hunch. A maker who is fairly sure the client will pick Neroli orders the full 16.64 kg with the wax to save a second order. The client picks Palo Santo. The maker now owns 17 kg of Neroli worth ₹1,13,138.40 at listed prices, with no order to put it in. The same mistake with any of the four candidates strands between ₹80,240.00 and ₹1,16,749.20. The whole sample-stage oil purchase costs ₹3,237.92.

The sample stage, costed

Twenty client samples across four candidate scents is five candles per scent. Before any sample goes to a client, you will want to burn at least a couple yourself, so this page adds 2 pre-tests per scent, a labelled working assumption. That is 7 candles per scent, 28 in all. Each is a full production candle: 200 g at 8%, so 16 g of oil and 184 g of wax. Load is a share of the finished weight, as throughout this series.

Oil prices pulled 24 September 2026 · smallest in-stock packs that cover the need
Candidate oils: 112 g each for 5 samples + 2 pre-tests
Candidate Need Cheapest packs that cover it Bought Listed price
Neroli 112 g 1 × 100 g + 1 × 15 g 115 g ₹783.52
Palo Santo 112 g 1 × 100 g + 1 × 15 g 115 g ₹708.00
Verbena 112 g 1 × 100 g + 1 × 15 g 115 g ₹696.20
Sage and Cedarwood 112 g 1 × 100 g + 1 × 50 g 150 g ₹1,050.20
Total 448 g 495 g ₹3,237.92

Three of the four candidates list a 15 g, so 100 g + 15 g covers 112 g with 3 g spare. Sage and Cedarwood starts at 50 g, so its cheapest cover is 100 g + 50 g, leaving 38 g over. That leftover is not wasted: it is enough for two more test candles if the client asks for a second round. CSI does not sell a fragrance sample pack, trial pack or discovery set; this is how you build one from the listed sizes. The 15 g is the step where price per gram is highest (a median 23.1% premium over the same oil's 100 g), which is exactly why it is right for sampling and wrong for production.

Sample in the production wax and jar, not a test pot
A client judging scent in a small test pot is judging a different candle. Pour samples in the real jar, the real wax and the real wick, at the real load. The samples then double as your final burn test, and the wax and jars count towards the production lines instead of being a separate purchase.

The wax for the sample stage is 5.31 kg including 3% pour loss: 28 candles × 184 g × 1.03. That is a small share of the wax line, and because wax is shared, it goes straight into the main wax order rather than a separate bag. If the client cancels the whole order after samples, you are left with roughly 195 kg of container wax, which any future job can use. That is a very different risk from 16.6 kg of an oil nobody asked for.

The production order after approval

Once the client approves one scent in writing, the production oil is a straightforward calculation: 1,000 candles plus 10 production tests (retained samples and in-run burn checks), × 1.03 for pour loss, × 8%. That is 16.64 kg. Assume Palo Santo wins. Rounded to whole kilos with a 500 g top-up where it fits, that is 17 × 1 kg, ₹1,02,306.00 at listed prices.

1
Now: order the shared lines for samples and production togetherWax: (28 sample-stage + 1,010 production) candles × 184 g × 1.03 = 196.7 kg, so 20 × 10 kg of CSI 464. Jars: 1,049 including 1% for breakage. Wicks: 1,059 including 2% for setting errors.
2
Now: order candidate oils in small packs112 g of each of the four, ₹3,237.92 in all.
3
Pour pre-tests, then samples2 pre-tests per scent first. If a candidate fails your own burn, replace it before it reaches the client. Then pour 5 samples per scent and send all 20.
4
Get the approval in writingScent name, jar, size, load, and quantity. A message that says "the second one" is not an approval.
5
Order the approved oil16.64 kg of the chosen oil. For quantities above the listed 1 kg bottles, ask on WhatsApp; CSI does not publish delivery times, so ask for dispatch timing at the same time.
6
Keep the leftover candidate oil for the next clientThree or four small bottles of tested, documented oils are the start of your own sample library for the next corporate enquiry.
Oil and wax prices pulled 24 September 2026 · wicks and jars verified 10 September 2026
The two-phase order at listed prices (Palo Santo approved)
Phase Line Quantity Packs Listed price
1 · now Four candidate oils 495 g 15 g / 50 g / 100 g ₹3,237.92
1 · now Luxury Soy Wax CSI 464 196.7 kg 20 × 10 kg ₹1,01,480.00
1 · now White Matte Glass Jar 1,049 210 × 5 ₹74,340.00
1 · now Eco Candle Wicks Thin C1 1,059 1 × 1000 + 1 × 50 + 1 × 10 ₹6,254.00
Phase 1 total ₹1,85,311.92
2 · after approval Palo Santo Fragrance Oil 16.64 kg 17 × 1 kg ₹1,02,306.00
Both phases ₹2,87,617.92
1
Resinous wood · the worked winner
Palo Santo Fragrance Oil
Flat ₹6.02 a gram from 50 g to 1 kg, so the 1 kg is for convenience, not a discount. The 15 g at ₹106.20 is the sampling size. Production: 17 × 1 kg = ₹1,02,306.00.
Pack Price Per gram Status
15 g ₹106.20 ₹7.08/g In stock
50 g ₹300.90 ₹6.02/g In stock
100 g ₹601.80 ₹6.02/g In stock
500 g ₹3,009.00 ₹6.02/g In stock
1 kg ₹6,018.00 ₹6.02/g In stock
₹96.29 of fragrance per 200 g candle Buy Palo Santo
2
Citrus floral · candidate
Neroli Fragrance Oil
The dearest of the three 15 g candidates at ₹6.66 a gram from 100 g up. If bought in production quantity before approval and then rejected, it would strand ₹1,13,138.40. For sampling, 100 g + 15 g costs ₹783.52.
Pack Price Per gram Status
15 g ₹118.00 ₹7.87/g In stock
50 g ₹342.20 ₹6.84/g In stock
100 g ₹665.52 ₹6.66/g In stock
500 g ₹3,327.60 ₹6.66/g In stock
1 kg ₹6,655.20 ₹6.66/g In stock
Sampling cost ₹783.52 Buy Neroli
3
Herbal wood · starts at 50 g
Sage and Cedarwood Fragrance Oil
No 15 g listing, so its sampling set is 100 g + 50 g (₹1,050.20). Its 500 g is much cheaper per gram (₹5.17) than its 1 kg (₹6.87): if it wins, buy production in 500 g bottles.
Pack Price Per gram Status
50 g ₹354.00 ₹7.08/g In stock
100 g ₹696.20 ₹6.96/g In stock
500 g ₹2,584.20 ₹5.17/g In stock
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87/g In stock
Sampling cost ₹1,050.20 Buy Sage and Cedarwood
The fourth candidate, Verbena, costs ₹696.20 to sample (100 g + 15 g) and is one of the oils with a real kilo break: ₹4.72 a gram at 1 kg against ₹5.90 at 100 g. We have not published throw measurements for any of these oils, so none is ranked; the client's nose and your burn test decide. For formal pre-production approval rounds that also involve colour matching, see I'm Producing a Large Wedding Order with Custom Colours and Fragrances — How Much Additional Wax and Fragrance Should I Allow for Colour Matching and Fragrance Approval Tests?.
Corporate year-end gifting and the November–February wedding season are when sample-first orders cluster. CSI does not sell a sample pack, but we can help you assemble candidate oils from the 15 g and 50 g sizes and quote the production oil the day the client approves.
Build a sample set on WhatsApp

When to fold samples straight in

Not every sample request is a choice between scents. Sometimes the client has already chosen the fragrance and wants 20 finished candles to check quality, to photograph, or to show a board before releasing the order. In that case every material is already fixed, and the samples are simply fixed extra candles, handled exactly like test candles: add them to the count before the loss percentage. The order becomes (1,000 + 10 tests + 20 samples) × 200 g × 1.03 = 212.2 kg of finished material, of which 16.97 kg is oil. One oil line, one purchase: 17 × 1 kg.

Which kind of sample request is it?
Fold in, or phase it?
Client request What varies Treat samples as Oil purchase
"Show us 4 scents, we'll pick one" Fragrance A separate sample stage Small packs now; production after approval
"Show us 2 jar styles" Container Separate for jars only Production oil can be bought now
"Send 20 finished candles to check before we release the order" Nothing Fixed extra candles One purchase including the 20
"Match our brand colour and pick a scent" Colour and fragrance Separate sample stage with extra rounds See colour and fragrance approval allowances
The CSI principle
Buy early what the client cannot change. Buy late what the client can.
Wax, jars and wicks survive any scent decision. Fragrance oil does not. A sample stage is a small, deliberate purchase of the one thing that is still undecided, sized to the samples, and nothing more.

Charging for samples

Twenty samples are not free just because the order is large. Price them, even if you decide to waive them.

The sample stage has a real material cost: ₹3,237.92 of candidate oil, 5.31 kg of wax at ₹507.40 a kilo (₹2,692.55), and 28 jars and wicks at ₹70.80 and ₹5.90 (₹2,147.60). Total: ₹8,078.07, or ₹403.90 per client sample, before your labour, packaging and courier. Some makers charge it; some credit it against the final order; some absorb it. All three are fine, as long as the decision is made with the number in front of you, and I'm Accepting Larger Corporate Orders — How Do I Calculate Raw-Material Requirements Before Quoting so Unexpected Wastage Doesn't Destroy My Margin? shows how to carry it into the quote so it does not quietly eat the margin.

Argued against our own interest, plainly. The easiest sale for us would be four kilos of candidate oil "so you are ready whichever one they pick". That would cost you ₹24,260.80 for a sample stage that needs ₹3,237.92. Buy the small packs. The 15 g costs more per gram than the kilo, and for 112 g that premium is a few hundred rupees. Guessing wrong on a kilo costs thousands.

One more reason to keep the two phases apart: they have different timings. Phase 1 materials are needed this week so samples can be poured and cured. Phase 2 oil is needed only before production starts, which may be two or three weeks after the samples go out. If Diwali (Sunday 8 November 2026) or a wedding date sits behind the order, work out the latest date the production oil must be on your bench, and ask on WhatsApp about dispatch for that quantity before the samples go out, so the approval does not arrive too late to act on. I Need 5,000 × 80 g Diwali Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Oil Should I Book with My Supplier? shows that backward calendar for a festive order, and I Need 1,000 × 200 g Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Fragrance Oil Should I Order if I Also Need Development and QC Samples? covers development and QC samples from the fragrance-quantity side.

Samples decide the scent. The scent decides the oil. So the oil waits for the samples.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. Advising you to buy production oil only after approval means a later, smaller first order for us. It is still the right advice, and this page prices the alternative so you can see why.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. White Matte Glass Jar and Eco Candle Wicks prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. The 15 g premium statistic (median 23.1% over the same oil's 100 g) is from the same pull. Every figure is arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it.

The 4-scent sample split, 2 pre-tests per scent, 10 production tests, 3% pour loss and 1% jar and 2% wick allowances are working assumptions, not CSI specifications. CSI does not sell a fragrance sample pack, discovery set or trial kit, and does not publish delivery times. For help building a sample set, a production quote, GST invoicing, MSDS or IFRA documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Do I include client samples in my raw material calculation?
Yes. Add sample candles to the shared lines (wax, jars, wicks) straight away. Keep fragrance oil for the samples as a separate small purchase until the client approves a scent, then buy the production oil.
How much fragrance oil do I need for candle samples?
Samples × oil per candle. Five 200 g samples at 8% plus 2 pre-tests = 7 × 16 g = 112 g per scent. In CSI's listed sizes that is usually 100 g + 15 g (with 3 g spare).
Does CSI sell a fragrance sample pack?
No. CSI does not sell a fragrance sample pack, trial pack, discovery set or combo. You build one from the 15 g sizes (51 oils) and 50 g sizes (81 oils). We can help you assemble it on WhatsApp.
Should I charge a corporate client for candle samples?
Price them first. In this example the sample stage costs ₹8,078.07 in materials, ₹403.90 per client sample, before labour, packaging and courier. Charge, credit against the order, or absorb it, but decide with the number in hand.
When should I buy fragrance oil for a corporate order with samples?
After written approval of the scent. Buying the 16.6 kg production quantity before approval can strand ₹80,240.00 to ₹1,16,749.20 of oil in this example if the client picks a different candidate.
How much wax for 1,000 candles plus 20 samples?
At 200 g and 8%, 184 g of wax per candle. With 28 sample-stage candles, 10 production tests and 3% loss: 196.7 kg, which is 20 × 10 kg of CSI 464. Wax is shared, so buy it in one order.
Two phases, one plan
Shared materials now. Candidate oils small. Production oil the day the client signs.
Candidate oils from 15 g and 50 g, Luxury Soy Wax CSI 464 to 10 kg bags, White Matte Glass Jars and Eco Candle Wicks. Tell us your candidates and quantities and we will help you plan both phases.
Shop CSI 464 wax Plan my sample stage
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product examples reflect the CSI range. The shared-versus-specific method applies to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Neroli ₹118.00 / 15 g, ₹342.20 / 50 g, ₹665.52 / 100 g, ₹3,327.60 / 500 g, ₹6,655.20 / 1 kg. Palo Santo ₹106.20 / 15 g, ₹300.90 / 50 g, ₹601.80 / 100 g, ₹3,009.00 / 500 g, ₹6,018.00 / 1 kg. Verbena ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,478.00 / 500 g, ₹4,720.00 / 1 kg. Sage and Cedarwood ₹354.00 / 50 g, ₹696.20 / 100 g, ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹5,074.00 / 10 kg (₹507.40 / kg; up to 10% fragrance load, wax maker's stated maximum). 15 g sizes carry a median 23.1% per-gram premium over the same oil's 100 g (55 oils). Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Eco Candle Wicks Thin C1 ₹5.90 each (10 to 1,000 packs).

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished weight: 200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax. Working assumptions: 20 client samples as 4 scents × 5, 2 pre-tests per scent, 10 production tests, 3% pour loss, 1% jars, 2% wicks. Stranded-oil figures price the full production quantity in 1 kg bottles. Costs exclude labour, packaging, courier and GST. Diwali 2026 falls on Sunday 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog