Can Hard Candle Wax Cause Tunnelling?

Can Hard Candle Wax Cause Tunnelling?

 

Container-grade soy from ₹260 / 500g · Soy Pillar Wax from ₹300 / 500g 500g test packs to 10kg production bags Made & stocked in India · ships nationwide
CSI troubleshooting guides
Yes, a hard wax can tunnel a candle. Nine times out of ten it is a pillar-grade wax sitting in a jar it was never formulated for.
★★★★★
"Soy pillar wax is really so good"
Jinal PatelVerified buyer · Sep 2025
Soy Pillar Wax
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Soy pillar wax is really so good"
Jinal PatelVerified buyer · Sep 2025
Soy Pillar Wax
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. These are general reviews of the products named, not reports about tunnelling. One review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Container and pillar grades sold separately, labelled by use ✓ Published fragrance ceilings per wax ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA on request
Candle Troubleshooting · Tunnelling
Yes — but "hard wax" is rarely the honest description of the fault. The usual cause is a wax formulated to be hard so it releases from a mould, poured into a jar where it has to melt outwards instead. This page explains the heat balance, gives you the test that confirms it, and names which CSI grade belongs in which vessel.
₹1
the entire price difference between 10kg of Soy Pillar Wax (₹6,000) and 10kg of Luxury Soy Chunks (₹5,999). Using the mould grade in a jar is not saving you money — it is costing you the candle · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Can hard wax cause tunnelling? Yes. A harder wax demands more heat per gram to melt, so the same wick that opens a container grade to the glass will stall short of it in a pillar grade. But the fault is the grade, not hardness in the abstract — a container wax is deliberately softer and sticks to glass; a pillar wax is deliberately hard and deliberately shrinks away from its mould.

How do I know it is the wax and not the wick? Three signs: the same wick and jar worked with a different wax, the unmelted ring is unusually hard, and the wax has pulled away from the glass. Confirm it by pouring the same wick and jar in a container grade and comparing.

Which CSI grades go in a jar? Luxury Soy Wax Chunks (from ₹299/500g) and Luxury Soy Wax CSI 464 (from ₹260/500g). Soy Pillar Wax (from ₹300/500g) goes in a mould.

Should I add a hardener to fix a soft top? Not into a container wax you have already wicked. Stearic acid, microcrystalline and beeswax all raise the heat the pool needs, which is the same lever that produces tunnelling.
The short answer
Yes, with a correction: hardness causes tunnelling because it raises the heat a melt pool needs. In practice the hardness is almost always there on purpose — you have put a mould wax in a vessel.
The mechanism: a wick delivers a roughly fixed amount of heat. The pool grows until heat arriving at the edge equals heat lost into the glass and the air. Harder wax raises the cost of every extra millimetre, so equilibrium arrives sooner and the pool stops there — permanently.
The confirming test: same jar, same wick, same fragrance, same load, same cure — change only the wax to a container grade and burn both for four hours side by side.
One wick, two grades: the pool that reaches the glass and the pool that stops POOL — WALL TO WALL heat reaching the glass > heat lost the pool keeps growing until it runs out of jar CONTAINER GRADE · burns to the wall POOL HARD RING HARD RING heat arriving at the edge = heat lost the pool stops here and never moves again + the wax shrinks off the glass: an air gap insulates it further PILLAR GRADE · same wick, stalls SAME WICK SAME JAR ONLY THE WAX CHANGED
The same wick puts out the same heat in both jars. On the left it is enough to keep melting outwards until the pool meets the glass. On the right the wax needs more heat per millimetre of advance, so the pool reaches its equilibrium width early and stays there for the life of the candle — and because a mould-grade wax is formulated to shrink away from what it is poured into, the air gap behind the ring insulates the outer wax and makes the stall worse. Nothing about the wick has changed.
Straight answer
Can hard candle wax cause tunnelling?
Yes — but in almost every case the honest description is not "hard wax", it is "the wrong wax for the vessel". The classic version of this fault is a pillar-grade wax poured into a jar. Soy Pillar Wax is formulated to do two things a container wax must never do: stand up without a vessel, and release cleanly from a mould by shrinking away from its walls. Both of those properties are hostile inside glass. The hardness means every millimetre the melt pool advances costs the flame more energy, and the shrinkage means the wax pulls off the glass and leaves an insulating air gap behind the unmelted ring. Put those together and the same wick that opens Luxury Soy Wax CSI 464 to the wall in two to three hours will settle into a narrow pool and never leave it. That is tunnelling, and no amount of burning it longer will fix it. If you are still working out whether your candle is tunnelling and what else could be behind it, start with the full tunnelling diagnosis; if the candle is already tunnelled and you want it burning tonight, go to how to fix a candle that is already tunnelling. This page answers one question only: is the wax itself the cause, and how do you prove it.
One line: hard wax tunnels because a harder pool costs more heat to widen — so check the grade on the bag before you touch the wick size.
If your jars are running on a mould grade, the swap is cheaper than the wax you are already buying. Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg against Soy Pillar Wax at ₹600/kg — ₹92.60 per kilogram less, for a wax that is actually meant to stick to glass.
Shop candle wax

The heat balance that decides how wide a pool gets

A wick does not decide the size of your melt pool on its own. It negotiates with the wax, and a harder wax negotiates harder.

A lit wick is a small heater of roughly fixed output. For a given wick size, a given fragrance load and a given amount of oxygen, it puts out about the same power every hour it burns. That heat has three jobs. It has to raise cold wax up to the temperature at which it melts. It has to supply the extra energy that turns solid wax into liquid at that temperature, which is a separate and surprisingly large cost. And it has to keep replacing what leaks away — into the glass, which is an excellent conductor, and into the room air across the open surface of the pool.

The melt pool therefore grows outwards only for as long as the heat arriving at its edge exceeds the heat being lost there. The moment those two are equal, the pool stops. That equilibrium radius is a property of the wax and the vessel together, not of the wick alone. It is why an identical wick behaves like a different product in two different waxes, and it is the single idea that explains everything else on this page.

What "harder" actually costs the flame. Harder waxes are harder because their molecules pack into a tighter, more ordered crystal structure. That structure takes more energy to break apart, and it usually holds together up to a higher temperature. So a harder wax raises both halves of the bill at once — the flame must heat each gram further before anything happens, and then pay more to convert it. The edge of the pool is where the margin is thinnest, because that is where the wax is coldest and where the glass is drawing heat away fastest. Raise the price of melting and the margin disappears earlier. The pool stops sooner. You have a tunnel.

Now add the second property of a mould-grade wax, which is the one makers forget. A pillar wax is deliberately formulated to contract as it sets and pull away from whatever it was poured into — that is the entire mechanism by which a pillar candle drops out of a polycarbonate mould without being fought. Inside a jar, the same contraction is a defect: the wax lifts off the glass and leaves a thin air gap. Air is a far poorer conductor than wax, so that gap works as insulation. Heat that should have travelled outwards through the ring to keep the melt front advancing now has to cross a break. The stall gets worse, and it gets worse specifically at the wall, which is exactly where you needed the pool to reach.

This is also why the standard advice — "burn it for four hours the first time" — quietly fails on the wrong grade. The four-hour rule works because most container candles have a memory: the first burn sets the width the pool returns to. But the rule assumes the pool is still growing at hour two and hour three. In a wax whose equilibrium radius was reached in the first forty minutes, hours two, three and four add nothing. You cannot burn your way out of a heat balance. The generic first-burn advice, and every other cause worth ruling out, is set out in the diagnosis guide and the cluster hub; there is no point in repeating it here.

The CSI principle
The wick sets the heat. The wax sets the price of melting. Tunnelling is what happens when the second one goes up and the first one does not.
Which is why "just use a bigger wick" is a treatment rather than a diagnosis. Sometimes it is the correct treatment. It is never the correct answer to a question you have not asked yet.

How to tell it is the wax and not the wick

Three signs point at the wax. One test settles it. Do the test before you buy a single wick.

Wick problems and wax-grade problems produce the same headline symptom — a narrow pool and a wall of wax left behind — so the symptom alone will not tell you which you have. These three observations will, because none of them is explained by an undersized wick.

1
The same wick and the same jar worked before, with a different waxThis is the strongest single indicator there is. If your Eco Candle Wick in Thick (C2) opened a 70 mm jar to the glass on your previous wax, and the only thing that changed between then and now is the bag the wax came out of, the wick is not the variable. Check the product name on the bag, not the colour of the flakes. A pillar grade and a container grade can look identical in the packet and behave nothing alike in the jar. This is also why the batch record matters: if you write down the wax product name and the invoice date for every pour, a question that would otherwise take three test burns takes ten seconds.
2
The unmelted ring is unusually hardLet the candle cool completely and press a thumbnail into the wax against the glass. A container soy leaves a mark and gives slightly; it feels like a firm butter. A mould grade resists — you get a scratch rather than a dent, and when you dig the ring out it comes away in rigid pieces or one continuous shell rather than crumbling. Do the same to a scrap of the raw wax from the bag before you pour, so you have something to compare against. It is not a laboratory measurement and it is not meant to be. It is a five-second check that tells you which family of problem you are in.
3
The wax has pulled away from the glassLook down the side of the jar in daylight. Wide, dry-looking patches where the wax is no longer in contact with the glass, a visible line all the way round, or a whole slug of wax that lifts out if you tip the jar, all say the same thing: this wax is shrinking off its container because it was formulated to shrink off a mould. Wet spots on a container wax are usually cosmetic and usually about pour temperature and cooling speed. A ring that is separated all the way round, in a wax you can barely dent, is not a cosmetic problem.
The confirming test — one variable, six jars
Pour three jars in the wax you suspect and three in a container grade. Everything else identical: same jar product, same wick size, same fragrance oil at the same load, same add temperature, same pour temperature, same cure length. Burn one from each set side by side for four hours and measure the pool diameter at 60, 120, 180 and 240 minutes. If the container grade reaches the glass and the suspect wax stops and stays stopped, you have your answer and it is the wax. If both stall, the wax is exonerated and you are looking at wick size, jar diameter or fragrance load — which is where the diagnosis guide takes over.

Cost that out before you flinch at it. Six Amber Shiny Glass Jars with Black Lid at ₹47.20 each is ₹283.20. Six Eco Candle Wicks in Thin (C1) at ₹5.90 each is ₹35.40. At a 200g candle with a 184g wax fill, three jars of CSI 464 at ₹507.40/kg is ₹280.08 and three of Soy Pillar Wax at ₹600/kg is ₹331.20. Total ₹929.88 before fragrance, and you never have to guess about this again. Compare that with reformulating a whole product line on a hunch, or with a festive run of 300 jars that all tunnel. A pen thermometer at ₹354 is what keeps the "everything else identical" part honest.

What tunnelling costs you in wax, as arithmetic. Take a 70 mm jar. A full pool is about 38.5 cm² of surface. A pool that stalls at 45 mm across is about 15.9 cm² — roughly 41% of the available surface, which means about 59% of the wax column never burns. On a 184g fill of Soy Pillar Wax at ₹0.60 per gram, that is ₹110.40 of wax in the jar and about ₹64.80 of it thrown away with the glass. Multiply by a 300-unit Diwali run and you have written off roughly ₹19,440 of wax, before you count the refunds.

Container grade against pillar grade in the CSI range

CSI sells these as separate products with the use written into the product name, which is deliberate. Here is the whole range with the vessel each one is for, stated plainly. Prices are CSI live pricing, September 2026.

Wax grade by vessel · CSI range
Which of these belongs in a jar, and which does not
Wax Vessel Why From
Luxury Soy Wax Chunks Jars and containers Container grade. Softer set, adheres to glass, highest stated fragrance ceiling in the soy range at up to 13% ₹299 / 500g · ₹5,999 / 10kg
Luxury Soy Wax CSI 464 (flakes) Jars and containers Container grade. Single-pour, low frosting, strong glass adhesion; melt and pour at 80–90°C. Stated ceiling up to 10% ₹260 / 500g · ₹5,074 / 10kg
Soy Pillar Wax Moulds only Mould grade. Formulated hard so the candle stands unsupported, and formulated to contract away from the mould so it releases. Both are faults inside glass ₹300 / 500g · ₹6,000 / 10kg
Eco Soy CSI 400 Jars and containers Container grade, one-pour, no additives; fragrance in at 80–90°C with two minutes of stirring ₹399 / 1kg
Premium Coconut Soy CSI 468 Jars and containers Container grade, softer and fuller still — the least tunnel-prone route if your jars are wide ₹325 / 500g · ₹6,370 / 10kg

Read the last column again, because it contains the argument. Soy Pillar Wax at ₹6,000 per 10kg and Luxury Soy Chunks at ₹5,999 per 10kg are the same money. Nobody is putting a mould wax in a jar to save cash, because there is one rupee in it across ten kilograms. It happens for two other reasons: the bag was already open from a pillar run, or the product was bought on the word "soy" without reading the rest of the name. CSI 464 at ₹5,074 per 10kg is in fact ₹926 per 10kg cheaper than the pillar grade. The correct wax for your jars is the cheaper wax as well as the better one, which does not happen often enough to pass up.

The reverse mistake is worth a sentence too, because it is real and it is ours to own: a container grade in a mould is a bad candle in a different way. It is too soft to hold a detailed shape, it will not release cleanly, and you will spend an afternoon with a warm polycarbonate pillar mould at ₹942.82 trying to persuade it out. If you are pouring moulds, Soy Pillar Wax is exactly right and the reviews at the top of this page are makers saying so about that use. Pair it with a candle mould sealer at ₹472 and browse the Candle Moulds collection. The grade is not a quality ranking. It is a fit.

One more correction, because it stops people chasing the wrong variable. There is no such thing as a wax that is too hard in the abstract — only a wax that is too hard for the diameter it is sitting in. The same container soy that opens perfectly in a 55 mm votive can stall in a 90 mm three-wick jar, and the same pillar grade that tunnels dismally in a wide vessel will burn acceptably in something narrow, because the flame has less distance to conquer before it meets the glass. Hardness and diameter are two sides of one number. That is why "which wax should I use" is not answerable without "in what jar", why re-testing after a jar change matters as much as re-testing after a wax change, and why the honest version of this page's answer is: yes, hardness causes tunnelling, at the diameter you have chosen. If you are pushing into wide vessels, the softer end of the container range — Premium Coconut Soy CSI 468 from ₹325/500g — buys you margin that a wick alone will not.

Paraffin and beeswax are the other two hardness questions, and they behave in opposite directions.

Paraffin. A paraffin pool generally runs hotter than a soy pool for the same wick, and that extra heat is doing exactly the work described in the heat-balance section — which is why paraffin has a reputation for opening up easily and why the same fragrance often reads louder in it. That reputation is not a guarantee. Fully Refined Paraffin Wax Pellets at ₹354/kg and Semi Refined Paraffin Wax at ₹220/kg are general-purpose paraffins, not container-formulated container waxes, and a hard paraffin in a wide jar can still stall. Treat paraffin as its own wax with its own wick test rather than as a wax that solves tunnelling by being paraffin. The wick change usually runs the other way from beeswax: start at or one size below your soy setting rather than above it, because the hotter pool is already doing part of the work, and watch for the opposite failure — a pool that gets too deep too quickly, drowns the wick and smokes. Fully refined is the harder, cleaner-burning of the two and the one more likely to need a size up in a wide jar; semi refined at ₹220/kg is softer and cheaper and behaves accordingly. Either way it is a fresh three-jar test, not a carried-over setting.

Beeswax. This is the hard one, literally. Beeswax Pellets at ₹800/kg are the hardest of the common natural waxes and the most tunnel-prone thing you can put in a wide container. Beeswax has always been at its best as a taper, a pillar or a narrow votive, where the geometry does the work the flame cannot. If you want beeswax in a jar, plan for a wick at least one size up from your soy setting, budget for two or three test rounds rather than one, and keep the diameter modest — a 70 mm jar asks a great deal more of a beeswax pool than a 70g votive at ₹159.30 per pack of 5 (₹31.86 each) does. Going up a size means Eco Candle Wicks Thick (C2) at ₹188.80 for 20, or Performance Wooden Wicks at ₹590 for 10 if you want a wider, flatter flame front. Sizing by jar diameter is covered properly in the wick guide by diameter.

Pouring for Diwali on 8 November 2026? Settle the wax grade and re-test the wick now, not in the last week of October. A 500g test pack of the correct container grade costs ₹260 and answers the question before a 300-jar run inherits it.
Order in bulk on WhatsApp

Additives that harden wax — and what they cost you

Every hardener on this list makes a candle look better cold. Each one also raises the price the flame pays to widen the pool.

Makers reach for hardeners to solve cosmetic complaints: a soft or sunken top, a candle that dents in a warm courier van, a mould release that fights back. Those are real problems and hardeners are a real answer to them. What is not always said is that a hardener is a deliberate change to the heat balance, applied to a wax you have already wicked and tested. If you add one to a container wax and do not re-test, you have manufactured the exact condition this page is about.

Hardening additives · CSI pricing where the product is stocked
What each does, and what it does to your melt pool
Additive Used for Effect on tunnelling risk Price
Stearic acid Hardening and opacity, traditionally in pillars and paraffin Raises it. Classic mould-release hardener; the property you want in a mould is the property that stalls a jar Not stocked by CSI — no CSI price to quote. Work from your own supplier's documentation
Microcrystalline Wax Slab Hardness, structure, adhesion in blends and in wax play Raises it. Tougher, more elastic crystal structure that costs more energy to melt through ₹149 / 500g · ₹299 / 1kg
Beeswax Pellets in a blend Firmer set, a natural label claim, a harder surface Raises it, and quickly. The hardest of the common natural waxes even as a minority component ₹800 / 1kg · ₹4,000 / 5kg
Vybar Additive Fragrance binding, opacity, surface quality Changes the pool. Sold in 50g and 100g sizes, so it is used in very small quantities — CSI does not publish a dose rate, so use your supplier's documentation ₹156 / 50g · ₹312 / 100g

The arithmetic is what makes this dangerous. Blend microcrystalline at 5% into a 184g fill and you have added 9.2g, which at ₹299/kg is ₹2.75 per candle. Blend beeswax at 10% and you have added 18.4g at ₹800/kg, or ₹14.72 per candle. Neither number is large enough to make anyone stop and think, and that is the trap: the change is cheap, invisible in the costing sheet, and it silently moves your equilibrium pool radius inwards. The candle looks better in the photograph and burns worse in the customer's living room.

Do not add a hardener to fix a soft top and then wonder why the candle tunnels. We sell microcrystalline at ₹299/kg, beeswax at ₹800/kg and Vybar at ₹312/100g, so this is advice against our own order book, and we mean it anyway. A soft top, a rough top or a sunken top is usually a pour-temperature and cooling-rate problem, and pouring cooler and slower, or flashing the surface with a hot air gun at ₹531, costs nothing per candle and changes nothing about the burn. Fix the finish with process first. Reach for a hardener only when process has genuinely failed, add it to a test batch and not to production, and re-run your wick test afterwards as if it were a new wax — because it is one.

The fix, and the mistake to avoid

There are two steps and they are not optional in either order. The second one is the one people skip.

1
Use the grade the vessel asks forJars and tins get a container grade: Luxury Soy Wax Chunks from ₹299/500g, Luxury Soy Wax CSI 464 from ₹260/500g, Eco Soy CSI 400 at ₹399/1kg or Premium Coconut Soy CSI 468 from ₹325/500g. Moulds get Soy Pillar Wax from ₹300/500g. Write the grade on the outside of the bag in marker pen the day it arrives, because the bag is the only place this information survives contact with a busy workshop.
2
Re-test the wick, because a different wax is a different poolChanging the wax invalidates your wick setting. That is not a formality — it is the same physics that caused the tunnel, running in reverse. A container grade melts at a lower energy cost, so the wick that stalled in the pillar wax may now run the pool too hot and too deep, and you will trade tunnelling for sooting, mushrooming and a drowned wick. Burn three jars at three wick sizes and keep the one that reaches the glass in two to three hours with a clean flame. Eco Candle Wicks are ₹59 for 10 in Thin (C1) and ₹188.80 for 20 in Thick (C2); the whole wick range is here and the sizing method is in the guide by diameter.
3
Then change nothing else for three batchesIf you swap the wax, size up the wick and switch jars in the same week, an improvement teaches you nothing you can reproduce and a regression tells you nothing about which change caused it. Hold the new recipe still, pour it three times, and only then let the next variable move. Verifying what you have actually bought each time is a related habit — how to verify wax quality before you buy covers what to check on delivery.
Nobody tunnels a candle by buying the wrong wick. They tunnel it by buying the right wax for the wrong vessel.
— CandleMakingSuppliesIndia
Priced above: Luxury Soy Wax Chunks ₹299/500g to ₹5,999/10kg · Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260/500g, ₹507.40/1kg, ₹5,074/10kg · Soy Pillar Wax ₹300/500g, ₹600/1kg, ₹6,000/10kg · Eco Soy CSI 400 ₹399/1kg · Premium Coconut Soy CSI 468 ₹325/500g · Microcrystalline Wax Slab ₹149/500g, ₹299/1kg · Beeswax Pellets ₹800/1kg · Vybar Additive ₹156/50g · Fully Refined Paraffin ₹354/1kg · Semi Refined Paraffin ₹220/1kg · Eco Candle Wicks ₹59/10 (C1), ₹188.80/20 (C2) · Performance Wooden Wicks ₹590/10 · Pen Thermometer ₹354 · Hot Air Gun ₹531 · Amber Shiny Glass Jar with Black Lid ₹236/pack of 5 (₹47.20 each). Stearic acid is not stocked by CSI and has no CSI price.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We sell the pillar wax, the microcrystalline and the beeswax that this page tells you to keep out of your jars, and we sell them because they are the right products for moulds, blends and wax play. The commercially convenient page would sell you a hardener and a bigger wick. This one tells you to read the name on the bag first, because a maker whose jars tunnel stops reordering wax altogether.

Every price on this page is taken from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing and specification always take precedence. Stearic acid appears in the additives table with no price because CSI does not stock it — we would rather show the gap than fill it with a number we cannot source. The fragrance ceilings quoted, up to 13% for Luxury Soy Wax Chunks and up to 10% for Luxury Soy Wax CSI 464, are wax manufacturer formulation limits, not regulatory limits, and they are not interchangeable between waxes.

The melt-pool arithmetic on this page is geometry applied to nominal internal jar diameters, not laboratory measurement, and it is shown so you can redo it for your own jars. For bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or help matching a wax grade and a wick to a specific jar diameter, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Can hard candle wax cause tunnelling?
Yes. A harder wax needs more heat to melt, so for a given wick the melt pool reaches its equilibrium width sooner and stops there. In practice the hardness is usually not an accident — it is a pillar or mould grade being used in a jar. Soy Pillar Wax is formulated to be hard and to shrink away from a mould so the candle releases; inside glass, that same shrinkage leaves an insulating air gap behind the unmelted ring and makes the stall worse.
Can I use pillar wax in a jar if I just use a bigger wick?
Sometimes you can force a full pool that way, but you are fighting the wax rather than using it. You also inherit the second problem, which a wick cannot solve: a mould grade contracts away from glass, so you get separation, poor adhesion and a candle that looks wrong in the jar. Since CSI 464 is ₹5,074 per 10kg against ₹6,000 for the pillar grade, the correct wax is also the cheaper one. There is no case for it.
How do I know whether my tunnelling is caused by the wax or the wick?
Look for three signs: the same wick and jar worked with a previous wax, the unmelted ring is unusually hard when you press a thumbnail into it, and the wax has visibly pulled away from the glass. Then confirm it — pour three jars in a container grade and three in the suspect wax, keeping the wick, jar, fragrance, load and cure identical, and burn one of each side by side for four hours. If only the suspect wax stalls, it is the wax. If both stall, work through the tunnelling diagnosis guide.
Does adding stearic acid or microcrystalline wax cause tunnelling?
It can, and this is the most common self-inflicted version of the fault. Both are hardeners, and hardening a container wax raises the energy the pool needs to widen — the same lever that produces tunnelling in the first place. Microcrystalline Wax Slab is ₹299/kg, so a 5% addition to a 184g fill costs about ₹2.75 a candle: cheap enough to slip into a recipe unnoticed. Stearic acid is not stocked by CSI, so we have no price to quote for it. If you add any hardener, treat the result as a new wax and re-run your wick test.
Does beeswax tunnel in container candles?
It is the most tunnel-prone common wax in a wide jar, because it is the hardest. Beeswax Pellets at ₹800/kg are genuinely better suited to tapers, pillars and narrow votives, where the geometry does work the flame otherwise has to do. If you want beeswax in glass, keep the diameter modest, plan on a wick at least one size up from your soy setting — Eco Candle Wicks Thick (C2) at ₹188.80 for 20, or Performance Wooden Wicks at ₹590 for 10 — and budget two or three test rounds.
If I change the wax, do I have to test the wick again?
Yes, every time, including when you move from a harder wax to a softer one. A different wax is a different melt pool. Going from a pillar grade to a container grade lowers the energy cost of melting, so a wick that stalled before may now run hot and deep and give you soot, mushrooming and a drowned flame instead of a tunnel. Burn three jars at three wick sizes and keep the one that reaches the glass in two to three hours with a clean flame.
Right grade, right vessel
Read the name on the bag before you change the wick.
Container grades for jars and tins: Luxury Soy Wax Chunks from ₹299/500g with a stated 13% fragrance ceiling, Luxury Soy Wax CSI 464 from ₹260/500g at 10%, Eco Soy CSI 400 at ₹399/1kg and Premium Coconut Soy CSI 468 from ₹325/500g. Soy Pillar Wax from ₹300/500g for moulds and designer shapes, where it belongs. Eco Candle Wicks from ₹59 for 10 to re-test with. Bulk pricing, GST invoicing and documentation on WhatsApp.
Shop candle wax Ask about your jar on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the heat-balance explanation, the confirming test and the melt-pool arithmetic apply to any supplier. This page covers one branch of the tunnelling cluster — whether the wax itself is the cause. The general diagnosis, the fix for a candle that has already tunnelled, and the cluster hub are separate pages and are linked rather than repeated.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me, and only reviews Judge.me records as verified carry the verified-buyer badge — Lalitha Jagan's review is shown without it for that reason. They are general reviews of Soy Pillar Wax, Luxury Soy Wax CSI 464 and Eco Candle Wicks, not reports about tunnelling, and should not be read as evidence for or against anything on this page. One review is shortened with an ellipsis and is otherwise unedited. No location is attached to any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 · CSI live pricing: Luxury Soy Wax Chunks ₹299/500g, ₹599/1kg, ₹2,995/5kg, ₹5,999/10kg. Luxury Soy Wax CSI 464 (flakes) ₹260/500g, ₹507.40/1kg, ₹2,537/5kg, ₹5,074/10kg. Soy Pillar Wax ₹300/500g, ₹600/1kg, ₹3,000/5kg, ₹6,000/10kg. Eco Soy CSI 400 ₹399/1kg. Premium Coconut Soy CSI 468 ₹325/500g, ₹6,370/10kg. Microcrystalline Wax Slab ₹149/500g, ₹299/1kg. Beeswax Pellets (Yellow) ₹800/1kg, ₹4,000/5kg. Vybar Additive ₹156/50g, ₹312/100g. Fully Refined Paraffin Wax Pellets ₹354/1kg; Semi Refined Paraffin Wax ₹220/1kg. Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹59 per 10 (₹5.90 each) and Thick (C2) ₹188.80 per 20 (₹9.44 each). Performance Wooden Wicks ₹590 per 10. Pen Thermometer ₹354. Hot Air Gun ₹531. Amber Shiny Glass Jar with Black Lid ₹236 per pack of 5 (₹47.20 each). White Matte Votive Jar 70 gram ₹159.30 per pack of 5 (₹31.86 each). Polycarbonate Pillar Candle Mould ₹942.82. Candle Mold Sealer ₹472. Stearic acid is not stocked by CSI and no price is stated for it anywhere on this page. Fragrance load ceilings — up to 13% for Luxury Soy Wax Chunks, up to 10% for Luxury Soy Wax CSI 464 — are the wax manufacturers' stated formulation maximums, not regulatory limits. Eco Soy CSI 400 specifies fragrance addition at 80–90°C with two minutes of stirring; CSI 464 states melt and pour at 80–90°C. Melt-pool areas are calculated as circles on nominal internal diameters of 70 mm (38.5 cm²) and 45 mm (15.9 cm²), giving a stranded-wax figure of about 59%; the ₹64.80 stranded-wax figure assumes a 184g fill of Soy Pillar Wax at ₹0.60 per gram. The ₹929.88 test cost is six Amber Shiny Glass Jars, six Eco C1 wicks and 552g each of CSI 464 and Soy Pillar Wax, before fragrance. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog