I Use Around 20 Kg of Soy Wax per Month — Should I Buy 25 Kg at a Time or Maintain More than One Month of Stock?

I Use Around 20 Kg of Soy Wax per Month — Should I Buy 25 Kg at a Time or Maintain More than One Month of Stock?

 

CSI 464 ₹5,074.00 / 10 kg CSI 468 ₹6,370.00 / 10 kg Jasmine from ₹103.00 / 15 g
CSI soy wax buying guides · 5 kg → 25 kg → 100 kg
How much soy wax to hold at 20 kg a month — a one-month order, one sealed safety bag and a reorder trigger you can see.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the stock-planning guidance set out below. Wording is unedited.
✓ Container soy-wax bags to 10 kg ✓ Prices re-checked 1 October 2026 ✓ GST invoicing · MSDS on request
Bulk Buying · Stock Cover
At 20 kg a month a 25 kg order lasts 37.5 days — but if you reorder only when it is empty, it gives you no buffer at all. Buy 25 kg once, then 20 kg whenever you open your last 10 kg bag, and keep one 5 kg bag sealed.
₹12,685.00
first order: 25 kg of CSI 464 (2 × 10 kg + 1 × 5 kg), then 20 kg at the trigger · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026
Quick answers — read this first
Should I buy 25 kg at a time? Once, yes — as 20 kg of use plus a sealed 5 kg safety bag. After that, reorder 20 kg when stock falls to about 10 kg.

Should I keep more than a month of stock? Only by the size of a safety bag, unless your lead time is long or a quoted per-kg saving beats your holding cost. CSI 464 and CSI 468 have flat ladders above 5 kg.

What is my reorder point? Lead-time demand + safety stock: 4.67 kg (example 7-day lead time) + 5 kg = 9.67 kg. Round to "when I open the last 10 kg bag".

How many candles is 20 kg? About 109 candles of 200 g at 8% (184 g wax each), or 104 with a 5% allowance.
The short answer
Answer: Hold one month of cycle stock plus one sealed 5 kg safety bag; reorder by level, not when empty.
Why: Reordering 25 kg only when empty leaves 7 days a cycle without wax at an example 7-day lead time. A trigger at lead-time demand + safety prevents it.
Before using a new order: 3 candles from the new delivery vs 3 controls from retained approved wax, same oil, wick, jar and day. First-carton checks.
Buying 25 kg at a time is a longer cycle, not a buffer 20 kg of wax a month (0.667 kg/day) · example 7-day lead time · 90 days shown A · Reorder 25 kg when the last bag is empty stock on hand · no safety level 0 kg 10 kg 20 kg 30 kg Each cycle: 7 days with no wax (4.67 kg ≈ 25 candles of production waiting) B · Buy 25 kg once, then 20 kg when stock falls to 10 kg stock on hand 0 kg 10 kg 20 kg 30 kg sealed 5 kg safety bag Lowest point ≈ 5.33 kg when the order lands; the sealed 5 kg bag is never opened in a normal month day 0 day 30 day 60 day 90
Ninety days of stock at 20 kg a month. Policy A buys 25 kg each time the last bag empties and spends 7 days a cycle at zero while the order travels (example lead time). Policy B buys 25 kg once, then 20 kg whenever stock falls to 10 kg, and never touches the sealed 5 kg bag in a normal month. The lead time is an example — use your measured one.
Straight answer
I use around 20 kg of soy wax per month — should I buy 25 kg at a time or maintain more than one month of stock?
Buy 25 kg once, then 20 kg at a time — and reorder by stock level, not when you run out. At 20 kg a month you use 0.667 kg a day. A 25 kg order bought only when the shelf is empty is a 37.5-day cycle with no buffer: with an example 7-day lead time you spend 7 days a cycle at zero, about 25 candles of production waiting. Instead, treat the extra 5 kg as a sealed safety bag and set a reorder point of lead-time demand plus safety stock — 4.67 kg + 5 kg = 9.67 kg, or simply "when I open the last 10 kg bag". More than a month of stock is fine if your lead time is long or a supplier quotes a per-kg saving that beats your holding cost, but on CSI's ladders it buys nothing: CSI 464 is ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg and CSI 468 is ₹637.00 from 5 kg. First order: 2 × 10 kg + 1 × 5 kg of CSI 464, ₹12,685.00; then 2 × 10 kg, ₹10,148.00. Check the first delivery with 3 candles against 3 controls before it goes into production.
One line: one month of cycle stock, one sealed bag of safety stock, and a trigger level you can see.
For a steady 20 kg a month, buy 25 kg once — Luxury Soy Wax CSI 464 as 2 × 10 kg + 1 × 5 kg, ₹12,685.00 — and then 20 kg (2 × 10 kg, ₹10,148.00) every time your stock falls to about 10 kg. The extra 5 kg is your safety bag, kept sealed. CSI 464 is ₹507.40 a kilo at every size from 1 kg to 10 kg, so neither pattern costs more per kilo.
Buy Luxury Soy Wax CSI 464 — 10 kg

The short answer: one month per order, plus one bag you never open

Twenty-five kilograms at a time feels safer than twenty. It only is if you reorder before you run out.

At 20 kg a month you are using about 0.667 kg of wax a day — roughly 109 candles of 200 g at an 8% load if none were lost, or about 104 once you allow 5% for pour loss and tests. The question sounds like a choice between two order sizes, 25 kg or "more than one month". It is really a question about two different things that people mix together: cycle stock, which is the wax you buy to use up, and safety stock, which is the wax you hold so that a late delivery or a busy week does not stop production.

Buying 25 kg every time you run out gives you a 37.5-day cycle and no safety stock at all. On the day the last bag empties you are at zero, and you stay at zero until the next delivery arrives. With an example lead time of 7 days, that is 7 days a cycle with no wax — about 4.67 kg of production, or 25 candles, waiting. Buying 25 kg once and then 20 kg at a trigger level gives you a one-month cycle plus a 5 kg cushion that only gets touched when something goes wrong. Same wax, same price per kilo, very different month.

So the honest answer to the title is: maintain slightly more than one month of stock, but only by the size of a safety bag, and reorder by level, not by emptiness. Two or three months of stock is not wrong — CSI's product pages for CSI 464 and CSI 468 both state a 60-month shelf life in cool, dry storage — but at 20 kg a month it ties up cash and space for no price advantage on CSI's flat ladder. The sections below show the cover, the cash and the check every new delivery should get before it goes into a jar.

The CSI principle
Order size decides how often you buy. The reorder point decides whether you ever run out.
A bigger order without a trigger level is just a longer wait for the same empty shelf.

What each order size actually covers at 20 kg a month

The table turns each order size into days of cover, real CSI packs, rupees for the two waxes this page uses as examples — Luxury Soy Wax CSI 464 and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 — and the average stock you would hold if you reorder at 10 kg with a 7-day lead time. The last column prices that average stock at an example holding rate of 1.5% a month (cost of money, space and risk together); replace it with your own.

Steady 20 kg/month · reorder at 10 kg · example 7-day lead time · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026
Order size → days of cover → cash on the shelf
Order Covers CSI packs CSI 464 CSI 468 Average stock Holding / month (example, 464)
20 kg 30.0 days 2 × 10 kg ₹10,148.00 ₹12,740.00 15.33 kg ₹116.70
25 kg 37.5 days 2 × 10 kg + 1 × 5 kg ₹12,685.00 ₹15,925.00 17.83 kg ₹135.73
40 kg 60.0 days 4 × 10 kg ₹20,296.00 ₹25,480.00 25.33 kg ₹192.81
60 kg 90.0 days 6 × 10 kg ₹30,444.00 ₹38,220.00 35.33 kg ₹268.92

Read across the CSI 464 and CSI 468 columns and you will see the same thing at every size: the price is the order size times a flat rate. CSI 464 is ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg; CSI 468 is ₹637.00 a kilo at 5 kg and 10 kg. There is no rate to unlock by buying 40 or 60 kg at once, so the extra months are pure stock. At the example rate, holding a two-month order costs about ₹192.81 a month against ₹116.70 for the one-month pattern — not large, but not buying you anything either unless your supplier's lead time is long or unreliable.

The "25 kg is my buffer" mistake. A maker buys 25 kg because it is 5 kg more than a month, then reorders when the last bag is empty. The 5 kg was used in week five; the buffer never existed. Fix: buffer is a level, not a quantity you once bought. Reorder when on-hand stock reaches lead-time demand plus safety stock — here 4.67 kg + 5 kg = 9.67 kg, which in practice means "when you open the last 10 kg bag".

Setting the trigger: lead-time demand plus one safety bag

The only number you must measure yourself is how long your wax takes to arrive.

CSI does not publish delivery times, and nobody else's lead time is yours. Measure it: the days from paying for an order to having the bags in your workshop, over your last three orders, and use the longest. This page uses 7 days as an example. During those days you keep pouring, so you need lead-time demand on the shelf when you order: 0.667 kg a day × 7 days = 4.67 kg. On top of that sits the safety stock, which absorbs a slow courier or a week of extra orders. One sealed 5 kg bag is a tidy choice at your volume — it covers 7.5 days of normal use.

Reorder-point arithmetic · 30-day month · lead time and safety bag are labelled examples you replace
From monthly kilograms to a trigger level
Step Formula This workshop What it means
Daily use Monthly kg ÷ 30 20 ÷ 30 = 0.667 kg About 3.6 candles' worth of wax a day
Lead-time demand Daily use × lead days 0.667 × 7 = 4.67 kg Wax you burn through while waiting
Safety stock Your choice; here one sealed bag 5 kg 7.5 days of cover for surprises
Reorder point Lead-time demand + safety 9.67 kg Order when stock falls to this
Practical trigger Round to a bag you can see 10 kg = last 10 kg bag opened Lands with about 5.33 kg left
Order quantity One month of use 20 kg = 2 × 10 kg Keeps cycle stock to one month

Rounding the trigger up from 9.67 kg to 10 kg is deliberate. You cannot weigh your stock every morning, but you can notice when you open the last 10 kg bag. That small upward rounding also means the order lands with about 5.33 kg still on the shelf — the sealed 5 kg bag plus a little — instead of exactly at the safety level. Setting a reorder point when you are growing fast shows how the trigger moves as monthly use climbs, and safety stock when monthly use swings from 30 to 80 kg handles uneven months.

Rotate the safety bag
A safety bag that sits untouched for two years is not safety; it is an untested old lot. When each new order lands, open the safety bag for production and put one of the new bags aside sealed in its place, labelled with the order date. First in, first out — and your safety stock is never more than about a month older than the rest.

Two months of stock versus one: the cash and the space

If you prefer fewer orders, there is nothing wrong with buying two months at a time — the decision is about cash, space and conditions, not about price. Under the one-month pattern your average stock is about 15.33 kg, worth ₹7,780.13 in CSI 464. Under a three-month pattern (60 kg per order) it is about 35.33 kg, worth ₹17,928.13. At the example 1.5% a month that is ₹116.70 against ₹268.92 — a difference of ₹152.22 a month for the comfort of ordering four times a year.

Space and conditions matter more than the rupees. Sixty kilograms is six 10 kg bags that need a cool, dry place off the floor, away from a tin roof and a sunny wall. CSI publishes no heat-survival data for its waxes, and the 60-month shelf life on the CSI 464 and CSI 468 pages is stated for cool, dry storage. In a workshop that runs hot from April to June, more bags simply means more wax exposed to conditions you have not tested. Storing 100 kg of soy wax through an Indian summer covers what to confirm before holding that much.

Buying three months to "lock in" a price. On a flat ladder there is nothing to lock in, and a supplier's price can as easily stay the same as rise. Fix: only buy ahead of need for a stated reason you can write down — a known festive peak, a lead time you have measured as long, or a quoted per-kg saving that beats your holding cost. 25 kg today or 100 kg at a discount is the version of this decision with a real discount on the table.

The delivery check: 3 + 3 candles before a new order goes into jars

Every new order of soy wax is, as far as you can prove, a new lot. CSI publishes no lot numbers or certificates of analysis and does not promise lot-to-lot consistency data, so the protection is yours to build: keep a retained sample from the bag you approved, and check the first bag of each new order against it before it goes into production. The first time you move to a new order pattern — your first 25 kg — run the full check below. For routine repeat orders of the same wax, many makers pull one candle from the first production batch and burn it beside a retained control; label that as your working practice.

1
Label every bag on arrivalWrite the order date and pack size on each bag. That is your own lot label. Note anything unusual: a torn seal, damp, a different smell or shade from your retained sample.
2
Keep 600 g of the approved stock as controlEnough for three 200 g candles at 184 g of wax each. Sealed, labelled, stored with the safety bag.
3
Pour 3 new + 3 control the same dayEach candle 16 g of Jasmine Fragrance Oil + 184 g wax, same Eco Thin C1 wick pack, same White Matte jar, same temperatures. For CSI 468, CSI's product page states a pour temperature of 58–60°C; for CSI 464 the page lists an 80–90°C melt/pour working range — follow the page for whichever wax you use.
4
Cure identically, then burn in pairsSame cure checkpoint for both sets (48 hours, 7 days or 14 days are labelled examples). Burn one new and one control together for a 3–4 hour cycle, twice. Keep the third pair on the shelf.
5
Release the order or hold itIf the new delivery is no worse than control on every line of the sheet, release the whole order and note it in your wax log. If any safety line is worse, hold the order and message CSI on WhatsApp.
One sheet per burn · tolerances set before lighting · safety lines have none
Delivery check scoring sheet
Line Record Control New delivery Pass rule
Bag condition Seal, dryness, shade, smell — ___ Matches retained sample
Surface after setting Tops, sinkholes, glass contact ___ ___ No worse than control
Full melt pool Minutes; diameter at end ___ ___ Within your tolerance
Flame / mushrooming / soot Height mid-burn; 0–3 scores ___ ___ Safety: no worse
Jar-side reading Same point, same minute ___ ___ Safety: no hotter
Hot throw, blind 0–5 at 1 m ___ ___ Equal or better
Shelf pair after cure Sweating, frosting, wet spots ___ ___ No worse than control
Oil CSI live pricing, pulled 24 September 2026 · wicks & jars verified 10 September 2026 · wax taken from stock
Priced delivery-check kit
Item Need Buy Price
Jasmine Fragrance Oil 100.8 g 1 × 100 g + 1 × 15 g ₹533.00
Eco Candle Wicks Thin C1 6 + 2 spare 1 × 10 ₹59.00
White Matte Glass Jar 6 jars 2 packs of 5 ₹708.00
Kit bought ₹1,300.00
Wax already in stock (value, CSI 464) 1,104 g from new bag + control ₹560.17
Routine repeat check (1 + 1 from production, example) 2 candles material value ₹465.66

The two waxes in this example, and what 20 kg costs in each

Both are candidates for a 20-kg-a-month maker because their listed ladders reach 10 kg and both product pages state a 60-month shelf life in cool, dry storage. CSI publishes no data ranking one above the other on throw, finish or heat behaviour. Your choice between them belongs to a side-by-side test in your jar with your oils — how to compare soy wax samples objectively sets that up.

1
Flat ladder · up to 10% load per the product page
Luxury Soy Wax CSI 464
CSI's product page states a fragrance load of up to 10% and lists an 80–90°C melt/pour working range. The price is ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg, so a 20 kg month costs ₹10,148.00 whether you buy two 10 kg bags or four 5 kg bags. The page also mentions a 25 kg format that is not a listed size — ask on WhatsApp whether it is available; we do not price it here.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
500 g ₹260.00 ₹520.00 2.72
1 kg ₹507.40 ₹507.40 5.43
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 27.17
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 54.35
2 × 10 kg = ₹10,148.00 a month · first order 25 kg ₹12,685.00 Buy CSI 464
2
Coconut soy · published melt point 50–53°C
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
CSI's product page states a melting point of 50–53°C, a pour temperature of 58–60°C and a fragrance load of up to 13%. It is ₹650.00 a kilo in 500 g and 1 kg bags and ₹637.00 from 5 kg, so buy it in 5 kg or 10 kg. A 20 kg month is ₹12,740.00; the first 25 kg order ₹15,925.00.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
500 g ₹325.00 ₹650.00 2.72
1 kg ₹650.00 ₹650.00 5.43
5 kg ₹3,185.00 ₹637.00 27.17
10 kg ₹6,370.00 ₹637.00 54.35
2 × 10 kg = ₹12,740.00 a month Buy CSI 468
3
Example oil for the delivery check
Jasmine Fragrance Oil
Jasmine is the oil in this page's check candles: 16 g per 200 g candle. Use one bottle for both the new-delivery and control candles so that an oil difference cannot hide inside the comparison.
Pack Price Per gram Candles at 16.0 g
15 g ₹103.00 ₹6.87 0.94
50 g ₹230.00 ₹4.60 3.12
100 g ₹430.00 ₹4.30 6.25
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 31.25
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 62.50
₹533.00 covers six check candles with a 5% allowance Buy Jasmine

The decision rule for a 20 kg month

Apply these in order. The first two set your stock pattern; the last three decide when to break it.

Working decision rule · replace the example lead time and holding rate with yours
25 kg at a time, or more than a month?
Situation Do this Because
Steady 20 kg a month, lead time about a week 25 kg first, then 20 kg at the 10 kg trigger One-month cycle plus a sealed safety bag; no flat-ladder price to chase
Lead time measured at two weeks or more Raise the safety stock to cover it, not the order size Lead-time demand doubles; the trigger level must too
Supplier quotes a real per-kg saving for 40–60 kg Buy it if the saving beats your holding cost Break-even maths in the hub
Diwali or wedding-season peak ahead Buy the peak months' wax as a separate planned order Diwali procurement: 5476
Workshop runs hot in summer, little dry space Stay at one month plus one bag Untested storage conditions are a risk, not a saving
Argued against our own interest, plainly. We would sell more wax today if we told you to hold three months. On CSI 464 and CSI 468 that buys you no lower price per kilo, ties up about ₹10,148.00 more of your cash and puts more bags through a summer you have not tested. Buy a month and a bag. Ask us for a quote only if a larger quantity gives you a per-kg saving worth holding.

For the reader who asked, the purchase is: 2 × 10 kg + 1 × 5 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹12,685.00) now — or the same pattern in CSI 468 at ₹15,925.00 if that is your approved wax — and 2 × 10 kg (₹10,148.00) each time you open your last 10 kg bag. Run the delivery check on the first order, log every bag by date, and rotate the safety bag. At 50 kg a month the same logic gets a proper safety-stock calculation; your first 25 kg carton covers what to inspect when a larger format arrives.

Diwali falls on Sunday 8 November 2026. If your 20 kg month is about to become 30 or 40, order the festive wax as its own planned purchase now rather than stretching your safety bag. Tell us your monthly kilograms and lead-time worries on WhatsApp; container soy-wax bags go to 10 kg, Natural Soy Pearl to 50 kg (limited stock), and anything larger is quoted — no volume discount figure is published.
Plan my festive wax on WhatsApp
Buy a month. Keep a bag. Reorder when you open the last one.
— CandleMakingSuppliesIndia
Using Chunks or Soy Pearl? The pattern is the same; the ladder is not. Luxury Soy Wax Chunks is cheaper in 5 kg bags than in 10 kg (two 5 kg bags cost ₹9.00 less), so make your 20 kg as 4 × 5 kg. Natural Soy Pearl Wax is ₹424.80 a kilo from 5 kg, so the 1 kg bag is the only one to avoid. The hub compares all four ladders.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. Selling more wax is easy if we tell every maker to hold three months. On flat ladders like CSI 464's that advice costs you cash and buys nothing, so this page recommends a month plus one bag. We publish no lot numbers or batch-consistency data, which is why every new delivery gets a check against your own retained control.

Wax prices are CSI live pricing re-checked on 1 October 2026; oil prices were pulled on 24 September 2026; wick and jar prices are Blog 760's, verified 10 September 2026. Days of cover, lead-time demand, reorder points, average stock and holding costs are arithmetic shown to two decimals. Shelf life of 60 months in cool, dry storage is quoted from the CSI 464 and CSI 468 product pages.

The 7-day lead time, the 5 kg safety bag, the 30-day month, the 1.5% monthly holding rate, the 200 g candle at 8% and the cure checkpoints are labelled working assumptions — CSI publishes no delivery times. For your own lead-time planning, quotes above 10 kg, GST invoicing or MSDS, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much soy wax stock should a small candle business keep?
One cycle of use plus safety stock sized to your lead time. At 20 kg a month with a one-week lead time, that is a 20 kg order and one sealed 5 kg bag, reordered when stock falls to about 10 kg.
How do I calculate a reorder point for candle wax?
Daily use × lead time in days, plus safety stock. 20 kg a month is 0.667 kg a day; × 7 days = 4.67 kg; + 5 kg = 9.67 kg.
Is it cheaper to buy 40 kg of soy wax at once?
Only if the supplier's per-kg price is lower at 40 kg. CSI 464 is ₹507.40/kg from 1 kg to 10 kg and CSI 468 ₹637.00/kg from 5 kg, so 40 kg costs exactly four times 10 kg.
How long can I store soy wax?
CSI's product pages for CSI 464 and CSI 468 state a shelf life of 60 months in cool, dry storage. No shelf life is published for the other CSI soy waxes — ask on WhatsApp. Rotate stock first in, first out.
Do I need to test every new delivery of the same soy wax?
Check it. No supplier, CSI included, publishes lot data that proves two deliveries identical. A 3 + 3 check on the first order of a new pattern, and a 1 + 1 production pull on routine repeats, is a labelled working practice.
What is safety stock in candle making?
Wax held only for surprises — a late delivery or a busy week — and not used in a normal month. It is a level you reorder above, not an amount you once bought.
A month and a bag
Order a month. Keep one bag sealed. Reorder when you open the last one.
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹5,074.00 for 10 kg and ₹2,537.00 for 5 kg; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹6,370.00 for 10 kg. Tell us your monthly kilograms and your measured lead time and we will help you set the trigger.
Shop candle wax Plan my wax stock on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The cycle-stock, safety-stock and reorder-point method applies to any wax from any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Wax prices, CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 (unchanged from the 24–25 September pull): Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg; Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg; Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Natural Soy Pearl 50 kg is listed in limited stock — confirm on WhatsApp. CSI lists no 25 kg carton and no 100 kg pack; container soy-wax bags stop at 10 kg. Oil, CSI live pricing pulled 24 September 2026: Jasmine Fragrance Oil ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. Wick, jar and tool figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00; Wick Centering Device ₹118.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: 20 kg a month is the reader's figure. The 7-day lead time, 5 kg safety bag, 10 kg practical trigger, 30-day month, 1.5% monthly holding rate, 200 g candle at 8% (16 g oil + 184 g wax), 5% allowance and cure checkpoints are labelled working assumptions. CSI's product pages state CSI 464: up to 10% load, 80–90°C melt/pour working range, 60-month shelf life; CSI 468: melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13% load, 60-month shelf life — quoted as the pages state them, not as CSI test results. CSI publishes no delivery times, lot numbers or batch-consistency data. Diwali 2026 falls on 8 November.
Back to blog