I Want to Make a Rich Sandalwood Candle That Smells Strong While Burning but Not Smoky — How Should I Choose Wax, Fragrance Percentage and Wick?

I Want to Make a Rich Sandalwood Candle That Smells Strong While Burning but Not Smoky — How Should I Choose Wax, Fragrance Percentage and Wick?

 

Sandalwood Fragrance Oil from ₹93.22 / 15gm · ₹502.68 / 100gm 150 g jars from ₹94.40 each Stocked in India · ships nationwide
CSI buying guides · sandalwood, soot & wick size
"Smoky" is almost never the fragrance. It is a flame that is bigger than the candle needs, and you can measure it in four hours.
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited.
✓ Flash point and vanillin published on this oil's page ✓ Two Eco wick sizes plus wooden wicks in stock ✓ Bulk pricing, GST invoicing & documentation on WhatsApp
Candle Business Guides · Sandalwood × Soot
Strong is a fragrance-and-cure decision. Not smoky is a wick-and-load decision, because soot comes from a flame with more fuel than it can burn cleanly — not from the sandalwood. Six cured jars, four logged hours each, and the answer is in your own notebook rather than in anyone's marketing copy.
24 burn hours
six jars × four logged hours — three fragrance loads × two wick candidates, ₹2,629.48 of materials, or ₹109.56 per logged hour · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Is a smoky candle caused by the fragrance oil? Very rarely. Visible smoke and soot on the glass come from incomplete combustion at an oversized or untrimmed flame. The fragrance oil affects it only indirectly, by adding fuel to the pool. So "not smoky" is answered by wick size, load and wick trimming — and the Sandalwood page's own description is "warm, creamy… never sharp", not smoky.

What fragrance percentage should a sandalwood candle use? The page states up to 10% for soy wax with a 48–72 hour cure, up to 6% for paraffin (24–48 hours), up to 12% for wax melts, and up to 6% for pillar candles. Your wax may allow more — Luxury Soy Wax Chunks state 8–13% — but 10% is the lower figure and therefore your cap. Test 6%, 8% and 10%.

What does the 203°C flash point tell me about smoke? Nothing. A flash point is a handling and storage figure, not a throw figure and never an add temperature. It is worth knowing that the page calls 203°C "the highest flashpoint in the CSI fragrance oil range" and that this is contradicted by CSI's own Vetiver page at 206°C — so treat the number, not the superlative.

Which wick should I start with? A bracket, not a size. CSI lists two Eco cotton sizes — Thin (C1) and Thick (C2) — on a page that publishes no diameter, plus wooden wicks as a different type. The Sandalwood page itself says "Cotton or wooden wicks - test size for your container and wax type", which is the honest instruction.
The short answer
Separate the two problems: strong comes from load, cure and pool area; smoky comes from flame size. They are solved with different variables, and a maker who raises the load to fix a quiet candle and then fits a thicker wick to fix the tunnel has created the soot themselves.
Run 6%, 8% and 10% on two wicks: six jars in a 150 g vessel whose page states a real diameter. Burn each for four hours and score soot on the glass, mushrooming, flame height and pool progress at each hour. Twenty-four hours of log beats any chart.
Trim to about 5 mm before every burn, including in testing: an untrimmed wick is the single most common cause of the complaint you are trying to design out, and a wick cutter at ₹177 is the cheapest line in the basket.
Stated flash points — and why the Sandalwood page's superlative does not hold Vetiver 206°C — the highest stated value in the range Sandalwood 203°C — page claims "highest in the range" Vanilla Bean 203°C — equal, not lower Ylang Ylang Flower 193°C Sage and Cedarwood 190°C Neroli 85°C — same family of figure, very different number Scale: 2 px per °C from a 0°C origin. Only 18 of 107 fragrance pages state a specific flash point; 32 give only a "> 93°C" threshold, which is not a measurement.
Six of the eighteen specific flash points CSI publishes. The Sandalwood page's own claim to the highest figure is contradicted by the store's Vetiver page at 206°C and equalled by Vanilla Bean at 203°C. Quote the number; leave the superlative alone. And note what none of these bars tells you: nothing here predicts soot, throw or the wick you need.
Straight answer
How do I choose wax, fragrance percentage and wick for a sandalwood candle that smells strong while burning but never smoky?
Treat it as two separate problems with two separate variables. Strong comes from the load, the cure and the melt-pool area: the Sandalwood Fragrance Oil page states up to 10% for soy wax with a 48–72 hour cure and describes the throw as "moderate to strong". Not smoky comes almost entirely from flame size — soot is unburned carbon from a flame carrying more fuel than it can combust, which means an over-sized wick, an untrimmed wick, a draught, or a load the pool cannot support. Choose the wax for headroom and published temperatures: Luxury Soy Wax Chunks at ₹599/kg state 8–13% of total wax weight, add at 80–90°C and pour at 70–80°C, so the oil's 10% — not the wax's 13% — is your cap. Then pour six jars in a vessel that publishes a diameter: the Clear Glass Jar with Golden Lid states a 150 g fill capacity, 8 cm height, 7 cm outer diameter, 6.5 cm base and hot pour to 85°C. Three loads — 6% (8.49 g of oil), 8% (11.11 g) and 10% (13.64 g) — across two wick candidates, Eco C1 and Eco C2. Cure 14 days, trim every wick to about 5 mm, and burn each jar for four hours with an hourly record of soot on the glass, mushrooming, flame height and pool progress. That is 24 logged burn hours for ₹2,629.48 of materials, or ₹109.56 an hour. The combination that reaches the glass in two to three hours with a steady flame and clean glass is your candle. Bulk pricing and documentation are on WhatsApp.
One line: load for strength, wick for cleanliness, four hours of notes per jar — and stop blaming the sandalwood for a flame you chose.
The six-jar kit: Sandalwood Fragrance Oil 100 gm at ₹502.68, Luxury Soy Wax Chunks 1 kg at ₹599, Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 at ₹944, Eco C1 20 for ₹118, Eco C2 20 for ₹188.80 and a wick cutter at ₹177.
Shop fragrance oils

What "smoky" actually is — and what it is not

Nobody has ever fixed a sooting candle by changing the fragrance. They have fixed a lot of them by changing the wick.

When a customer says a candle is smoky they usually mean one of three different things, and the three have three different causes. They may mean visible smoke from the flame. They may mean black marks on the inside of the glass. Or they may mean the scent itself reads as smoky — ashy, incense-like, burnt. Only the third is about the fragrance oil. The first two are combustion, and combustion is governed by how much fuel the wick is pulling up relative to what the flame can burn.

That is why the honest answer to "how do I stop my sandalwood candle being smoky" is not a fragrance recommendation. It is a wick bracket, a load cap and a burn log. The Sandalwood page describes the oil as "warm, creamy, and luxurious - a smooth woody aroma with a subtle earthy undertone", "never sharp", with a "moderate to strong - elegant and lasting throw". Nothing in that description is smoky. If your sandalwood candle smells burnt while it burns, the flame is the suspect.

Three different complaints, three different fixes
Diagnosing "smoky" before you change anything expensive
What the customer sees or smells What it usually is The variable that fixes it What it is not
Visible grey smoke rising from the flame More fuel reaching the flame than it can burn cleanly Wick size down, or trim to about 5 mm before each burn Not a fragrance fault, and not fixed by a "cleaner" oil
Black soot climbing the inside of the glass Same cause, plus draughts and long unattended burns Wick size and burn discipline: 3–4 hours maximum, no fans or open windows Not the wax type on its own
A mushroom-shaped carbon ball on the wick tip Wick carrying more than it can consume Wick size down, or load down a point Not a defect in the wick itself
The scent reads ashy or burnt while burning Either the notes themselves, or overheated oil at a too-large flame First fix the flame; only then consider the oil Not evidence that sandalwood is a smoky family
Strong for an hour, then nothing Pool has not reached the glass, so release area is too small Wick size up — the opposite direction Not a reason to raise the load
Oily film on the surface before it is lit Load above what the wax holds, or a short cure Load down, cure longer Not a wick problem at all
The mistake: chasing strength with the wick. A maker pours at 6%, finds the candle quiet after three days, and fits the thicker wick. The pool opens faster, the flame is taller, the room smells stronger — and the glass blackens by the second burn. Both problems were real, but only one of them was a wick problem. The correct sequence is load up first (within the stated cap), cure fully, and only then adjust the wick to open the pool. An oversized wick is also a safety issue, not merely an aesthetic one: a candle whose flame is too large for its vessel does not go out to a customer. For the mushrooming version of this failure, see why is my candle wick mushrooming.

One more thing worth stating plainly because it is invisible on a product page: no CSI page publishes a soot rating, a smoke measurement, a burn time or a glass temperature. Those would be exactly the figures that could settle this question from a catalogue, and they do not exist in the range. What the pages do publish — stated loads, cure times, one flash point, a vanillin position and a wick type recommendation — is what this guide uses, and everything else is your four hours.

What 203°C tells you, and the superlative to ignore

The Sandalwood page is one of the more informative fragrance pages in the range. It states a flash point of 203°C, 0% vanillin with the explicit position that it "will not cause discolouration or yellowing in white or light-coloured wax", loads split by wax type, cure times for both, and a wick recommendation of "Cotton or wooden wicks - test size for your container and wax type". That is a lot of usable fact, and it is why this oil is a good one to learn on.

Now the two honest caveats. First, a flash point is a handling and storage figure — the temperature at which a liquid's vapour can ignite in a test apparatus. It is not a throw figure, it does not predict soot, and it is never an add temperature. Your add temperature comes from the wax page: 80–90°C for Luxury Soy Wax Chunks. Reading 203°C as "add at 203°C" would be a serious error and the page does not say it.

Second, the page describes 203°C as "the highest flashpoint in the CSI fragrance oil range". That claim is contradicted by CSI's own pages. Vetiver states 206°C, and Vanilla Bean states 203°C — equal, not lower. We are flagging it rather than repeating it, because a maker who quotes that superlative on their own label has published a claim the supplier's own catalogue disproves. Use the number, drop the ranking.

How to read a flash point honestly
Of 107 fragrance pages in the range, only 18 state a specific measured value. Thirty-two state only the shared threshold line "Flash point > 93°C (suitable for alcohol-based products)", which is a template sentence and not a measurement — do not turn it into a number. Fifty-six state nothing at all. If an oil you want has no stated flash point, that is not a defect and not a licence to borrow a figure from a similar scent: handle it with ordinary care, follow your wax page's temperatures, and request the SDS on WhatsApp.

The percentage: two ceilings, three loads

Load in this series is a percentage of total wax weight, the way CSI's wax pages phrase it. In the 150 g jar used here, 6% divides into 141.51 g of wax and 8.49 g of oil; 8% is 138.89 g and 11.11 g; 10% is 136.36 g and 13.64 g. Expressed as a share of the finished candle those are 5.66%, 7.41% and 9.09% — the same pours, a different convention, and worth writing at the top of your sheet so you never mix the two.

Sandalwood's stated loads by format · September 2026
What the page states, what your wax allows, and which figure binds
Format Sandalwood page states Stated cure What Luxury Soy Chunks allow Your working cap
Soy container candle Up to 10% 48–72 hours 8–13%, 10% recommended 10% — the oil's figure
Paraffin candle Up to 6% 24–48 hours CSI's paraffin pages state no load at all 6% — the only stated figure in play
Pillar candle Up to 6% · "Cotton or wooden wicks for even burn" Not separately stated Soy Pillar Wax states no load 6%
Wax melt Up to 12% Not separately stated No CSI wax page states a wax-melt use 12%, and a hardness test of your own
Reed diffuser 10–30% of total base n/a n/a Start at 10% with a CSI base
Room spray 8–15% of total base n/a n/a Start at 8%
Worked out above: a 150 g fill at a load L of total wax weight divides as wax = 150 ÷ (1 + L), oil = 150 − wax. At 6%: 141.51 g + 8.49 g. At 8%: 138.89 g + 11.11 g. At 10%: 136.36 g + 13.64 g. Oil cost at ₹5.0268 a gram (Sandalwood 100 gm ₹502.68 ÷ 100): ₹42.68, ₹55.85 and ₹68.55. Wax cost at ₹0.599 a gram (Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599): ₹84.76, ₹83.19 and ₹81.68 — falling slightly as the oil share rises, because the jar holds a fixed 150 g.

Notice the paraffin row, because it is a genuine gap rather than an oversight. The oil states 6% for paraffin, and CSI's Semi Refined Paraffin Wax page states a melting point of 80–90°C and an oil content of 6–10% but no fragrance load, while Fully Refined Paraffin Wax Pellets describe only a "low melting point" with no number. So if you want a paraffin sandalwood, the only stated ceiling in the whole pairing is the oil's 6% — and a silent wax page is not permission to go higher. Why the same oil reads differently across those two waxes is covered in why does the same fragrance smell strong in paraffin but weak in soy.

What to buy for the six jars

Four products and a tool. The oil, the wax, a vessel whose page actually publishes a diameter, and both cotton wick sizes so the bracket is real rather than notional.

1
The oil · creamy by description, 0% vanillin
Sandalwood Fragrance Oil | Candle Fragrances
The single-note sandalwood to build this candle on, and the page that gives you most to work with: up to 10% for soy (cure 48–72 hours), up to 6% for paraffin (24–48 hours), up to 12% for wax melts, a stated flash point of 203°C, 0% vanillin with no discolouration or yellowing in white or light-coloured wax, and a wick line that says to test cotton or wooden wicks for your own container and wax. It describes a single "Main Aroma" of warm creamy sandalwood with a subtle earthy undertone rather than a three-tier pyramid — it is one of fourteen profile-only pages in the range. One CSI customer, Reena Bagal, rates it five stars. Ignore the page's "highest flashpoint in the range" line for the reason given above.
Size Price Per 100g 150 g candles @ 8%
15 gm ₹93.22 ₹621.47 ≈1
50 gm ₹271.40 ₹542.80 ≈4
100 gm ₹502.68 ₹502.68 ≈9
500 gm ₹2,513.40 ₹502.68 ≈45
1 kg ₹5,026.80 ₹502.68 ≈90
₹55.85 of oil per 150 g candle at 8% of wax weight Buy Sandalwood Fragrance Oil
2
The vessel · states a gram fill and a diameter
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
Chosen because it is one of the minority of CSI jar pages that publishes the numbers a wick decision needs: a stated 150 g fill capacity, height 8 cm, outer diameter 7 cm, base diameter approximately 6.5 cm, and safe for hot pour up to 85°C — which matters when your wax page asks you to pour at 70–80°C. Clear glass is also the honest choice for this test: soot shows on clear glass immediately and hides on matte black, and you are specifically trying to see soot. One CSI customer, Soumili Gope, says "the jars were of good quality". Note that the page's body copy describes "premium clear glass" across several colour variants in this family, so trust the dimensions and the title.
Size Price Per piece
Pack of 10 ₹944 ₹94.40
Pack of 20 ₹1,888 ₹94.40
₹94.40 per jar — flat across the pack of 10 and the pack of 20 Buy the 150 g jar
3
The wax · headroom above the oil's cap
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
One kilo covers all six jars with room to spare, and the page publishes the temperatures the test needs to be repeatable: fragrance in at 80–90°C, pour at 70–80°C (its own details table says 75–80°C), a stated load range of 8–13% of total wax weight with 10% recommended, and a cure of a minimum of 48 hours, ideally one to two weeks, before burn testing. Because its ceiling sits above the oil's 10%, the wax never limits the experiment — the only ceiling in play is the oil's, which keeps the three-load comparison clean. At ₹599 a kilo the wax inside a 150 g candle is about ₹82 to ₹85 depending on the load.
Size Price Per kg 150 g fills @ 8%
500 g ₹299 ₹598 ≈3
1 kg ₹599 ₹599 ≈7
5 kg ₹2,995 ₹599 ≈35
10 kg ₹5,999 ₹599.90 ≈71
₹83.19 of wax per 150 g candle at 8% of wax weight Buy Luxury Soy Chunks
4
The bracket · two cotton sizes, no published diameter
Eco Candle Wicks | Eco Wicks for Candle Making
The two-size bracket this test runs on. Thin (C1) at ₹5.90 a wick and Thick (C2) at ₹9.44 a wick in the 20-packs — and the page states no diameter guidance whatsoever; C1 and C2 exist only as variant names. It recommends the wicks for "soy wax, beeswax, and other eco-friendly waxes". That silence is the reason this guide gives you a bracket to burn rather than a size to trust: for a 6.5 cm base, C1 and C2 are the two candidates worth trying first, and if neither opens a clean full pool the next move is a wooden wick or a different jar diameter, not a hotter flame. One CSI customer, Ashwini, calls them "quality wick, works very well". The C2 10-pack is currently sold out, so ₹188.80 for 20 is the entry size.
Size Price Per piece
Thick (C2) / 10 Wicks (sold out) ₹94.40 ₹9.44
Thick (C2) / 20 Wicks ₹188.80 ₹9.44
Thick (C2) / 50 Wicks ₹472 ₹9.44
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944 ₹9.44
Thick (C2) / 500 Wicks ₹4,720 ₹9.44
Thick (C2) / 1000 Wicks ₹9,440 ₹9.44
₹5.90 per C1 wick · ₹9.44 per C2 wick, both at the 20-pack Buy Eco Candle Wicks

The four-hour soot-and-flame log

Four hours per jar, one observation per hour, six jars. The reason for four rather than two is that soot is cumulative and mushrooming builds — a candle can look perfect at ninety minutes and be marking the glass by hour three. The reason for one jar per session is that you cannot judge throw in a room that already smells of the previous jar.

1
Pour six jars: three loads, two wicksLabel each base: 6-C1, 6-C2, 8-C1, 8-C2, 10-C1, 10-C2. Each jar takes 150 g total — 141.51 g / 8.49 g at 6%, 138.89 g / 11.11 g at 8%, 136.36 g / 13.64 g at 10%. Weigh each sub-batch on a scale; centre each wick with a wick sticker so a leaning wick never becomes the explanation.
2
Add at 80–90°C, stir two minutes, pour at 70–80°CThose are the Luxury Soy Wax Chunks page's own figures. Two full minutes of stirring is what the Eco Soy CSI 400 page specifies and is sound on any soy — under-dissolved oil is one route to an oily surface and an uneven burn. Log the actual thermometer reading for each of the three sub-batches, not the target.
3
Cure 14 days with lids onThe oil's page states 48–72 hours for soy; the wax page asks for a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks. Take the longer road so that the candle you burn is the candle the customer would get. Photograph all six tops at day 14 — that image is your before picture for both soot and surface.
4
Trim every wick to about 5 mm before lightingEvery jar, every session, including the very first burn. A wick cutter at ₹177 makes this consistent; scissors in a jar are not. If you skip this step your log will measure your trimming habit rather than your wick choice.
5
Burn one jar per session for four hours, and record on the hourClosed room, no fan, no open window, nothing else scented burning. At 60, 120, 180 and 240 minutes write down: pool diameter against the glass, pool depth, flame height, mushrooming (none / small / visible ball), soot on the glass (none / faint haze / obvious mark), and scent strength 1–5 at standing distance. Twenty-four rows of this is the whole dataset.
6
Read the log in the right order: clean first, strong secondDiscard every combination that marked the glass or mushroomed by hour four, whatever it smelled like — that candle will generate complaints. Among what survives, pick the strongest. If the only strong result is also the sooty one, you do not have a fragrance problem: you have a jar and wick combination that cannot support that load, and the honest fix is a point less oil or a different vessel diameter.
7
Write the winner as one line and keep a retained jar150 g Luxury Soy Chunks · Sandalwood at N% of wax weight · N g · add 85°C · stir 2 min · pour 75°C · 7 cm clear jar · Eco C(n) · trim 5 mm. Then pour one extra jar of exactly that, label it with the date, and never burn it. It is your reference against every future batch.
The CSI principle
Clean before strong. A candle that marks the glass has already lost the customer, however good it smells at hour one.
Strength is a preference and can be tuned within a stated range. Soot is a defect and it compounds — the mark on the glass at hour four is still there at hour twenty. Judge the log in that order and you will never ship the candle that had to be explained.

The costed 24-hour programme

Six jars, one kilo of wax, one 100 g bottle of oil, both wick sizes and one tool. The vessel pack of 10 gives you four spares, which is deliberate — a clear glass jar with soot in it is not reusable for the next round.

Soot-and-flame programme basket · CSI live pricing, September 2026
Every line, the pack bought, and what the six jars consume
Item Pack Price What the six jars consume
Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599 833.5 g; 866.9 g with a 4% allowance
Sandalwood Fragrance Oil 100 gm ₹502.68 66.48 g; 69.14 g with the allowance
Clear Glass Jar with Golden Lid Pack of 10 ₹944 6 poured, 4 spare — sooty glass is not reusable
Eco Candle Wicks · Thin (C1) 20 wicks ₹118 3 wicks, one per load
Eco Candle Wicks · Thick (C2) 20 wicks ₹188.80 3 wicks; the 10-pack is currently sold out
Candle Wick Cutter 1 ₹177 Used before all 24 burn hours — bought once, kept forever
Candle Wick Stickers 1 sheet · 40 ₹100 6 stickers, so a leaning wick is never the answer
Programme total ₹2,629.48 ₹438.25 per jar · ₹109.56 per logged burn hour

The quantity arithmetic, so you can change it. Two jars at each load need 833.5 g of wax and 66.48 g of oil — 2 × (141.51 + 138.89 + 136.36) and 2 × (8.49 + 11.11 + 13.64). Add a 4% planning allowance for spills, the film left in the jug and a top-up and you budget 866.9 g and 69.14 g, which one kilo of wax and one 100 g bottle cover comfortably. Buying the 15 gm trial instead would be a false economy: Sandalwood at 15 gm is ₹93.22, which is ₹6.21 a gram against ₹5.03 at 100 gm, and 15 g does not even fill two jars at 8%.

Don't run the log with a candle that is still curing. A four-hour burn on a three-day-old soy candle tells you about a three-day-old candle, and nothing you sell will be one — it will be at least a fortnight old by the time it is lit. Cure all six together, for the same length of time, in the same place, with lids on. If you must have an early signal, burn one spare jar at day 3 and label the result "indicative", then run the real log at day 14. The full case for waiting is in why your candle needs a 14-day cure.
Combination settled? Sandalwood runs to 500 gm at ₹2,513.40 and 1 kg at ₹5,026.80 — both at the same ₹5.03 a gram — with wax to 10 kg at ₹5,999 and C1 wicks to 1000 for ₹5,900. One kilo is the largest listed fragrance pack; above it, bulk pricing, GST invoicing and documentation are handled on WhatsApp.
Order in bulk on WhatsApp

If you actually want smoke in the scent

There is a legitimate version of this brief that is the opposite of the one above: a maker who wants a sandalwood that reads smoky, incense-like, temple-adjacent — and who still does not want soot on the glass. Those two wishes are completely compatible, because one is a note structure and the other is combustion. The range has several woody-smoky options, and they differ mainly in how much their pages tell you.

Woody and smoky alternatives · CSI live pricing, September 2026
Stated notes, stated candle load, stated discolouration position, and cost per gram
Oil Stated profile Stated candle load Discolouration position Cost per gram
Sandalwood "Warm, creamy sandalwood… never sharp"; earthy undertone Up to 10% soy · up to 6% paraffin 0% vanillin — no discolouration ₹5.03 at 100 gm
Sacred Sandal Ember Woody-oriental, amber and resin 8–10% soy "Moderate discoloration is possible due to the amber and resin content" ₹8.00 at 500 g (100 g and 1 kg currently sold out)
Saffron Cedarwood Base stated as "Wood, Sandalwood, Smoke and Amber" No candle percentage stated No vanillin figure stated ₹6.96 at 100 gm
Santal Noir "Creamy Sandalwood, Light Cedar" over warm amber and musk No candle percentage stated No vanillin figure stated ₹9.19 at 100 g
Vetiver Single-note earthy woody; "Vetiver builds slowly" Up to 10% soy · up to 6% paraffin 0% vanillin — no discolouration ₹6.00 at 100 gm (1 kg currently sold out)
Mint Sandalwood Fresh woody — mint against the sandalwood 7–10%, "start at 7%" "Moderate discoloration is possible due to the sandalwood, amber, and woody materials" ₹5.49 at 100 g

Two of those rows are worth reading twice. Santal Noir and Saffron Cedarwood publish no candle percentage at all — no load, no flash point, no vanillin figure. They are quiet pages, and a quiet page means the whole test belongs to you: start at 6% of wax weight and prove it. And the discolouration column matters more than it looks: plain Sandalwood's stated 0% vanillin is why it suits white and frosted glass, while Sacred Sandal Ember's own page warns that white or uncoloured wax may pick up a warm golden tone. If your product is a cream-coloured candle, that sentence is a product decision, not a footnote. Which sandalwoods suit an Indian luxury range is discussed in best sandalwood fragrance oils for Indian luxury candles.

Smoke in the scent is a choice. Smoke on the glass is a mistake. Only one of them is printed on a fragrance page.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The easy sale here would be a different fragrance oil — a "cleaner-burning" sandalwood to replace the one that is sooting. There is no such product and we are not going to invent one, because the fault is usually a ₹5.90 wick and a five-millimetre trim. A maker who learns to read a burn log keeps buying wax; a maker sold a new bottle every time the glass blackens eventually stops.

Every price, pack size and specification here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing is always authoritative. Stated loads, cure times, flash points, vanillin positions and dimensions are quoted only where the page states them. Where a page is silent we say so — Santal Noir and Saffron Cedarwood state no candle percentage, the Eco Candle Wicks C1/C2 page states no diameter, and CSI's paraffin pages state no fragrance load. Two page-level contradictions are flagged rather than repeated: the Sandalwood page's claim to "the highest flashpoint in the CSI fragrance oil range" is disproved by the store's own Vetiver page at 206°C and equalled by Vanilla Bean at 203°C. No page in the range publishes a soot rating, a smoke measurement, a burn time or a glass temperature, so none appears here. Pages that mention IFRA are describing their own wording; documentation is supplied on request.

For bulk pricing above the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, or help reading a burn log for a specific jar, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Why is my sandalwood candle smoking and blackening the glass?
Almost always because the flame is carrying more fuel than it can burn cleanly — an oversized wick, an untrimmed wick, a draught, or a burn session running past three or four hours. Soot is unburned carbon, not a property of the fragrance. Trim to about 5 mm before every burn, keep sessions to three or four hours, remove draughts, and if it still marks the glass step the wick down from Thick (C2) to Thin (C1) and burn again.
What percentage of sandalwood fragrance oil should I use in soy wax?
The page states up to 10% for soy wax with a 48–72 hour cure, and up to 6% for paraffin. Where your wax page allows more — Luxury Soy Wax Chunks state 8–13% of total wax weight — the oil's 10% is the binding figure. In a 150 g jar, 6% is 8.49 g of oil, 8% is 11.11 g and 10% is 13.64 g, costing ₹42.68, ₹55.85 and ₹68.55 at ₹5.03 a gram. Test all three rather than guessing.
Does a higher flash point mean a cleaner or stronger candle?
No. A flash point is a handling and storage figure and tells you nothing about throw, soot or burn quality — and it is never an add temperature. Sandalwood states 203°C; your add temperature still comes from the wax page, which for Luxury Soy Wax Chunks is 80–90°C. Only 18 of 107 CSI fragrance pages state a specific value at all, and 32 give only a "> 93°C" threshold line that is not a measurement.
Will sandalwood discolour a white candle?
The Sandalwood Fragrance Oil page states 0% vanillin and says it "will not cause discolouration or yellowing in white or light-coloured wax", calling it safe for frosted glass, white wax and neutral designs. That is unusually explicit — most pages are vaguer. Other sandalwood-family oils are different: Sacred Sandal Ember states that moderate discolouration is possible from its amber and resin content, and Mint Sandalwood says the same. Always pour one white control jar anyway.
Which wick size is right for a 7 cm sandalwood jar?
Nobody can name it from a distance, and the Sandalwood page agrees — it says "Cotton or wooden wicks - test size for your container and wax type". CSI lists two Eco cotton sizes, C1 and C2, with no diameter published, plus wooden wicks as a different type. Only two wick pages in the range state a diameter position at all, and they cover 2 inch (5.08 cm) and "exceeding 8 cm" — neither of which is 7 cm. Burn the bracket and read the pool.
Can I make a smoky-smelling sandalwood candle without soot?
Yes, and the two are unrelated. Smokiness in the scent comes from the notes — Saffron Cedarwood states a base of "Wood, Sandalwood, Smoke and Amber", and Sacred Sandal Ember is a woody-oriental with amber and resin at a stated 8–10% in soy. Smoke on the glass comes from the flame. Choose the notes you want, then wick and trim so the candle burns cleanly. Be aware that both of those pages carry a discolouration warning that plain Sandalwood does not.
Six jars. Twenty-four logged hours. One clean candle.
Load for strength, wick for cleanliness — and a notebook that settles the argument for good.
Sandalwood Fragrance Oil from ₹93.22 for 15 gm and ₹502.68 for 100 gm, stated up to 10% in soy with a 48–72 hour cure, 0% vanillin and a 203°C flash point; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599 (stated 8–13%, add 80–90°C, pour 70–80°C); Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each (150 g fill, 7 cm outer diameter, hot pour to 85°C); Eco Candle Wicks Thin (C1) 20 for ₹118 and Thick (C2) 20 for ₹188.80; Candle Wick Cutter ₹177. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation once the log is clean.
Shop fragrance oils Order in bulk on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the three-complaint diagnosis, the four-hour log and the clean-before-strong rule apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; wording is unedited.

Figures verified September 2026: Load convention — all percentages are of total wax weight, as CSI's own wax pages phrase it, with finished-candle equivalents given alongside (6% of wax weight = 5.66% of the finished candle; 8% = 7.41%; 10% = 9.09%). Stated specifications quoted: Sandalwood Fragrance Oil up to 10% for soy wax (cure 48–72 hours), up to 6% for paraffin (cure 24–48 hours), up to 12% for wax melts, up to 6% for pillar candles, reed diffusers 10–30% of base, room sprays 8–15%, flash point 203°C, vanillin 0% with "no discolouration or yellowing in white or light-coloured wax", profile "warm, creamy sandalwood - smooth, rich, and sophisticated" with a "subtle earthy depth", strength "moderate to strong", wick recommendation "Cotton or wooden wicks - test size for your container and wax type"; Vetiver flash point 206°C and 0% vanillin, up to 10% soy / up to 6% paraffin; Vanilla Bean flash point 203°C and vanillin 2.5%; Ylang Ylang Flower 193°C; Sage and Cedarwood 190°C and up to 10% soy / up to 6% paraffin; Neroli 85°C; Sacred Sandal Ember 8–10% in soy with "Moderate discoloration is possible due to the amber and resin content"; Mint Sandalwood 7–10% "start at 7%" with a comparable discolouration statement; Santal Noir and Saffron Cedarwood state no candle percentage; Luxury Soy Wax Chunks 8–13% of total wax weight with 10% recommended, add 80–90°C, pour 70–80°C (75–80°C in the same page's details table), cure minimum 48 hours ideally 1–2 weeks before burn testing; Eco Soy CSI 400 fragrance add at 80–90°C / 85°C with 2 minutes' stirring; Semi Refined Paraffin Wax melting point 80–90°C and oil content 6–10% with no fragrance load stated; Fully Refined Paraffin Wax Pellets state only a "low melting point"; Clear Glass Jar with Golden Lid "150g fill capacity", height 8cm, outer diameter 7cm, base diameter approximately 6.5 cm, "Safe for hot pour up to 85°C"; Eco Candle Wicks C1/C2 state no diameter; Eco Candle Wicks Loose "designed specifically for 2 inch diameters"; Cotton Braided Wicks Ready Made "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm". Flagged page contradiction: the Sandalwood page's line "the highest flashpoint in the CSI fragrance oil range" is contradicted by CSI's Vetiver page (206°C) and equalled by Vanilla Bean (203°C); the number is quoted, the superlative is not. Across the range 18 of 107 fragrance pages state a specific flash point, 32 state only the "> 93°C" threshold template line, and 56 state none. Prices used: Sandalwood 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Vetiver 100 gm ₹600; Santal Noir 100g ₹919; Mint Sandalwood 100g ₹549; Saffron Cedarwood 15 gm ₹103.84, 100 gm ₹696.20; Sacred Sandal Ember 500g ₹3,999 (100g and 1kg sold out); Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599, 10 kg ₹5,999; Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944, pack of 20 ₹1,888; Eco Candle Wicks Thin (C1) 20 ₹118 and 1000 ₹5,900, Thick (C2) 20 ₹188.80 (10-pack sold out); Candle Wick Cutter ₹177; Candle Wick Stickers 40 ₹100; Candle Making Weighing Scale ₹354. Computed figures: a 150 g fill divides as wax = 150 ÷ (1 + load), giving 141.51 g / 8.49 g at 6%, 138.89 g / 11.11 g at 8%, 136.36 g / 13.64 g at 10%; oil cost at ₹5.0268 per gram = ₹42.68 / ₹55.85 / ₹68.55; wax cost at ₹0.599 per gram = ₹84.76 / ₹83.19 / ₹81.68; six jars consume 833.5 g of wax and 66.48 g of oil, or 866.9 g and 69.14 g with the stated 4% planning allowance; programme total ₹2,629.48 = ₹599 + ₹502.68 + ₹944 + ₹118 + ₹188.80 + ₹177 + ₹100, which is ₹438.25 per jar and ₹109.56 per logged burn hour across 24 hours. Planning assumptions stated in-text: a 14-day cure, a 4% wastage allowance, four-hour burn sessions with hourly observations, and a 5 mm wick trim before every burn. Loads are formulation limits, not regulatory limits. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog