I Want to Make Pastel Decorative Candles — How Do I Calculate Tiny Dye Quantities Consistently Across Multiple Batches?
Share
Why weigh dye instead of counting drops? Drop size changes with bottle fill, angle and temperature. Weight does not, so two batches weighed the same way match more closely.
How much dye makes a pastel? CSI publishes no dosage per kg. Find your shade with a small ladder, record the stock weight per kg, and scale from that figure.
Which CSI dye suits pastels? Candle Dye Liquid in Red, Blue or Purple, diluted, gives pinks, pale blues and lilacs. Note the page says colour looks lighter in soy.
Why pastel batches drift
A deep red can absorb a small measuring error without anyone noticing. A pale blush pink cannot. When the total amount of dye in a batch is a fraction of a gram, the difference between one drop and two is the difference between blush and bubblegum. Customers buying a set of three pastel candles expect them to match, and a shop reordering your sage-green pillar expects it to match the last delivery.
The usual causes are measuring by drops, eyeballing chips, using a scale that cannot read the tiny weight reliably, and changing wax between batches. Drop size varies with how full the bottle is, the angle you hold it at and how warm the dye is. A digital scale may show a reading for a fraction of a gram but not repeat it. CSI's Candle Making Weighing Scale reads in grams or ounces; its capacity and resolution are not published, so do not rely on it, or any scale, for tiny weights without checking.
The fix is to stop weighing tiny amounts at all. If you dilute the dye into wax first, the amount you weigh into each batch becomes several grams instead of a fraction of one. A small error in a large weight matters far less than the same error in a tiny one.
Make a 1% wax stock
Cost the stock once. The 15 g bottle of liquid dye is ₹236.00, so 2 g costs 2 × ₹236.00 ÷ 15 = ₹31.47. The wax is 198 × ₹0.60 = ₹118.80. The 200 g of stock costs ₹31.47 + ₹118.80 = ₹150.27, about ₹0.75 per gram. If you move to the 100 g bottle at ₹900.00, the dye drops to ₹9.00 per gram, but the 15 g bottle makes seven and a half 200 g stocks, which is plenty to settle a colour range.
Find your shade once, then record it as grams per kg
Now pour a small ladder. Take three 250 g portions of melted wax and add 1.5 g, 3 g and 4.5 g of stock, chosen as starting points. Pour a small test piece from each into your mould or a test cup and let it set fully, because pastels look darker when liquid. Compare them in daylight against your target.
Say the 3 g portion is the one. You have found that your pastel is 3 g of stock per 250 g of candle, which is 12 g per kg. That figure is yours: it belongs to this dye, this wax and this stock strength. Write it down. From now on you never guess again.
| Batch weight | Working | Stock to weigh | Stock cost |
|---|---|---|---|
| 1 kg | 12 × 1 | 12 g | 12 ÷ 200 × ₹150.27 = ₹9.02 |
| 2.5 kg | 12 × 2.5 | 30 g | ₹22.54 |
| 5 kg | 12 × 5 | 60 g | ₹45.08 |
A 5 kg batch of 125 g pastel candles, your size, makes 40 pieces. The 60 g of stock costs ₹45.08, which is ₹45.08 ÷ 40 = ₹1.13 of colour per candle. Colour is one of the cheapest lines on the sheet; consistency is the expensive part, because mismatched batches cannot be sold as a set. These figures exclude fragrance, wick, packaging, labels, labour, shipping and GST.
Mixed pastels from two stocks
Some shades need two colours, a dusty lilac from purple with a touch of blue, or a peach from red and yellow. Make a separate 1% stock for each base colour and record the recipe as two numbers, for example 9 g of purple stock and 3 g of blue stock per kg. Never pre-mix the two stocks into one tray by eye, because you lose the ratio the moment the tray is half used. Weighing each stock separately into the batch keeps the blend exact, and if a customer asks for the lilac a little bluer, you change one number and the log shows exactly what moved.
Five habits that keep batches matching
The stock solves the measuring problem. These habits solve the rest.
| Variable | Why it shifts the shade | What to do |
|---|---|---|
| Wax type | Colour looks lighter in soy, more vivid in paraffin (CSI dye page) | Same wax for stock and batch |
| Fragrance oil | Some oils tint wax; vanillin oils yellow it | Same oil, same load each batch |
| Pour temperature | Affects finish and how the colour reads | Same temperature, checked by thermometer |
| Stock age | Re-melting stock many times may change it | Make fresh stock every few batches (starting point) |
| Viewing light | Pastels look different under warm bulbs | Compare in daylight against a kept chip |
Fragrance deserves particular care. Oils with vanillin, such as Vanilla Bean at 2.5% and Dark Vanilla, whose page says it will yellow light-coloured wax, will push a pale blue towards green and a lilac towards grey. For pastels, the 0% vanillin oils on CSI's list, including Jasmine, British Rose, Blue Ocean and Eucalyptus Spearmint, keep the colour closer to what the dye intends. Add any oil below its published flashpoint.
Keep a retained chip from every approved batch, wrapped and labelled, and a one-line log: date, wax and lot if you have it, batch weight, stock tray, stock grams, oil and load. When a customer reorders in six months, that log is the colour specification.
Buy this to test, buy this once validated
To set up a pastel range, buy one 15 g bottle of Candle Dye Liquid per base colour at ₹236.00, two packs of Soy Pillar Wax 1 kg at ₹600.00 each and a pack of five bamboo stirrers at ₹118.00. For pink and lilac from red and purple, that is 2 × ₹236.00 + 2 × ₹600.00 + ₹118.00 = ₹1,790.00. Each colour needs 198 g for its stock and 750 g for its ladder, so two kilos cover both colours, and the ladder pieces can be re-melted or sold as seconds.
Once your grams-per-kg figures are logged, move to the 50 g bottle at ₹472.00 for colours you use often; it costs ₹9.44 per gram against ₹15.73 for the 15 g bottle. Note that some colours, such as Orange and a second Brown listing, are priced differently, at ₹236.00 for 15 ml and ₹590.00 for 50 ml, and Yellow and Green liquid were out of stock on the October 2026 pull, so a pale yellow may have to come from Yellow dye chips through the same stock method.
Where this page fits
CSI already has guides that cover parts of this question. This page turns the product above into a raw-material list; these go deeper on the rest:
Three things to buy for this job
| Option | Price | Status on the October 2026 pull |
|---|---|---|
| 15 g/ml | ₹236.00 | In stock |
| 50 g/ml | ₹472.00 | In stock |
| 100 g | ₹900.00 | In stock |
| Option | Price | Status on the October 2026 pull |
|---|---|---|
| 500 g | ₹300.00 | In stock |
| 1 kg | ₹600.00 | In stock |
| 5 kg | ₹3,000.00 | In stock |
| 10 kg | ₹6,000.00 | In stock |
| Option | Price | Status on the October 2026 pull |
|---|---|---|
| Pack of 5 | ₹118.00 | In stock |
| Pack of 50 | ₹1,062.00 | In stock |
| Pack of 100 | ₹1,888.00 | In stock |
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials and production equipment, not finished candles. This guide separates general candle-making practice from what CSI's own product pages state, says plainly where CSI publishes no figure (wick sizes, burn times, hardness), and labels every wick, load, test count or margin as a starting point for your own validation.
Prices are live CSI prices from October 2026; product pages are authoritative. Where a spec is not published — such as a wick size for your jar, a mould's cycle life or a wax's survival temperature — this guide says so rather than filling the gap.
For bulk quotes, GST invoicing, IFRA and MSDS documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- I Want to Make 500 Mould Candles for Diwali — How Many Silicone Moulds Do I Need to Meet the Deadline?
- I Need to Produce 1,000 Bubble Candles in Ten Days — How Do I Calculate Mould Quantity, Wax Requirement and Daily Production Capacity?
- I Want to Sell Sculptural Candles Online Across India — Which Wax Should I Test for Resistance to Deformation During Courier Shipping?
- I Want to Make Decorative Candles That Customers May Also Burn — How Should Burn Performance Affect My Choice of Wick and Wax?
- I Want to Start a Commercial Mould-Candle Collection — What Wax, Fragrance, Dye, Wick and Silicone-Mould Materials Should I Test Before Buying Wholesale Quantities?
- I Want to Make 100 Sculptural Bubble Candles for a Wedding Order — What Wax, Wick and Silicone Mould Materials Do I Need?
- I Want to Make Bubble Candles That Hold Their Shape During Indian Summer — Should I Use Soy Wax, Pillar Wax or a Harder Wax Blend?
- I Want to Make a Large Female-Torso Candle Using a Silicone Mould — What Type of Wax Should I Use so Fine Details Release Cleanly?
- Candle Dye Wholesale Supplier in India
- Which Candle Fragrances Are Least Likely to Discolour White Wax?
Customer reviews: The reviews at the top are genuine, published Judge.me reviews — Antara Srinivas Iyer (5★, verified); Lalitha Jagan (5★, not recorded as verified); Subhankar Roy (4★, verified); Delcy Fernandes (5★, verified); Sraddha (5★, verified); Urvashi Patel (4★, verified). Names, ratings, dates and products as recorded by Judge.me.
Product facts (October 2026, CSI live store): Candle Dye Liquid: 15 g/ml ₹236.00, 50 g/ml ₹472.00, 100 g ₹900.00 — several colours (yellow and green out of stock); lighter in soy, more vivid in paraffin; no concentration or dosage published. Soy Pillar Wax: 500 g ₹300.00, 1 kg ₹600.00, 5 kg ₹3,000.00, 10 kg ₹6,000.00 — soy chunks made for pillar and designer mould candles · no fragrance load or melt point published. Bamboo Stirring Sticks: Pack of 5 ₹118.00, Pack of 50 ₹1,062.00, Pack of 100 ₹1,888.00 — bamboo stirrers for fragrance and dye.
Assumptions: Fragrance load is a percentage of total candle weight (200 g = 184 g wax + 16 g oil at 8%); CSI wax pages phrase their ceilings as a share of wax weight. Material cost per candle covers wax, oil, vessel, wick and dye only — it excludes packaging, labels, labour, shipping and GST. CSI publishes no wick sizing chart, burn times or wax survival temperatures, so every wick named is a candidate to test. Retail prices, budgets, margins and packaging costs are the reader's own figures. Test counts and loads are suggested starting points. Prices re-checked 1 October 2026; product pages are authoritative.