If I'm Starting Candle Making From Zero, What Should I Finalise First So I Don't Keep Buying Incompatible Wax, Wicks, Jars and Fragrance Oils?
Share
Then what? Wax second (container or pillar is a hard fork, and the wax sets your load ceiling and temperatures), wick third (from jar diameter and wax — never from candle weight), fragrance oil fourth (its band and its discolouration position), and process last, because process is what you standardise once the materials stop moving.
Why does the jar come before the wax? Because a jar can state a hot-pour limit that overrides a wax's stated pour range. The 150 g Clear Glass Jar with Golden Lid states "safe for hot pour up to 85°C" — that is a cap, and you want to know it before you choose a wax stated at 80–90°C.
What does a first system cost? ₹2,999.80 of materials for ten 150 g candles with a two-size wick bracket, or ₹3,707.80 including a scale and a thermometer you keep forever. ₹250.26 of materials per candle.
The five decisions, in order
A decision is finalised when you can write it as a single line containing at least one number: "150 g clear glass jar with golden lid, 7 cm outer diameter, 85°C pour ceiling, ₹94.40 each". Not "a nice medium jar". The number is what the next decision consumes, and a decision with no number in it has not actually been made — it has just been preferred.
| Step | Decision | Needs from the previous step | Finalised when you can write… |
|---|---|---|---|
| 1 | Vessel — jar, tin, votive or mould | Nothing. This is the only free choice | "X, stated fill Y g, stated diameter Z cm, pour ceiling if any, ₹ each" |
| 2 | Wax — container or pillar, and which one | Whether the vessel is a container or a mould; the vessel's pour ceiling | "X, stated load up to Y%, add at A°C, pour at B°C, ₹ per kg" |
| 3 | Wick — a bracket of two, then one | The vessel's diameter and the wax you chose | "X size, full melt pool in 2–3 h across three repeats, ₹ each" |
| 4 | Fragrance oil — one, properly | The wax's load ceiling; the vessel's colour if the oil may discolour | "X, stated band up to Y% in soy, cure Z h, discolouration position, ₹ per g" |
| 5 | Process — the numbers you repeat | All four materials fixed | "Melt to A°C, add at B°C, stir 2 min, pour at C°C, cure N days" |
Notice how little freedom step 3 has. By the time you reach the wick, the vessel has fixed the diameter and the wax has fixed the burn characteristics, so the wick is almost entirely determined — which is exactly why it cannot be bought first. And notice how much freedom step 4 has: fragrance oil is the most transferable material in your basket, which makes it both the easiest decision to defer and the most tempting one to make first.
Why the jar is first — and the 18 of 78 problem
The vessel is first because it is the only decision that constrains another material directly. Wax and oil constrain numbers; the jar constrains a purchase. Choose a 6 cm jar and one wick size is plausible; choose a 10 cm jar and you are in a different wick family altogether, not a bigger size of the same one.
Which makes the documentation problem acute. We read the product-description text of all 336 CSI product pages captured in the September 2026 pull — 229 non-fragrance listings plus 107 fragrance-oil pages — and counted a field as stated only where the text carries a verbatim statement of it. On that definition, of the 78 jar and container listings (69 of which have descriptive page text in the pull), 18 publish a numeric diameter, and a further 22 give a width or a height-by-width figure rather than a diameter. Capacity is stated more often but in two incompatible units: some pages give grams, some give millilitres, and a "200 ml fill weight" is not a 200 g candle. Meanwhile only 4 of all 336 pages connect a wick to a container size at all. So the single number that step 3 needs is published by fewer than a quarter of the jars that could supply it — and by almost none of the wicks.
| Field on a jar page | Pages that state it | Why step 3 needs it | If your jar does not state it |
|---|---|---|---|
| A numeric diameter | 18 of 78 (a further 22 state a width instead) | The wick bracket is chosen from diameter, not candle weight | Measure the internal opening with a ruler and write it in yourself |
| A fill capacity in grams | 31 of 78 | Fixes the wax and oil weights per candle | Weigh one filled jar and record the gram figure |
| A fill capacity in millilitres | 25 of 78 | Useful, but it is a volume and your load arithmetic needs mass | Do not convert. Weigh one filled jar |
| A hot-pour limit | 7 of 78 — a shared "safe for hot-pour up to 85°C" line on the 150 g glass family and the apothecary jar | It can cap the wax's stated pour range | Pour at the cooler end of your wax's stated range and warm the glass gently first |
| A wick matched to the container size | 4 of all 336 pages, none of them jar pages | It would remove step 3 entirely. It does not exist | Bracket two sizes and burn-test. Nobody can answer this from a distance |
What each decision locks and what it forecloses
Finalising is a trade: you gain a number and you give up some options. Knowing what you are giving up is the difference between a decision and an accident — and if you have already bought something, this table tells you honestly what that purchase has closed off.
| Decision | What it locks in | What it forecloses | Cost to reverse later |
|---|---|---|---|
| A 150 g jar, 7 cm diameter | 138 g of wax and 12 g of oil per candle at 8%; a wick bracket around 7 cm; a pour ceiling of 85°C | Wide-format wicks — Cotton Braided Wicks Ready Made state they are for diameters exceeding 8 cm, so they are not for this jar | A new wick bracket (₹247.80 for two sizes) and a new burn test |
| A container wax | A load ceiling, an add temperature, a pour range, adhesion to glass | Freestanding candles. A container wax in a mould will not release cleanly | A separate pillar wax, a mould, a mould sealer at ₹472 and a wicking needle at ₹472 |
| An undocumented wax | Only the price | Following anyone's numbers — you now owe yourself a pour-temperature test | One three-temperature grid, or switch to a wax that publishes its figures |
| A wick size | The melt pool, and therefore whether throw is even readable | Nothing structural — wicks are the cheapest thing to change at ₹5.90 to ₹12 each | ₹59 for ten of the next size up |
| An oil with a stated 6–10% band | Your working load, jointly with the wax's ceiling — the lower of the two binds | Pouring at 13% on a 13% wax. The oil's band is the tighter constraint | Nothing. Buy a different 50–100 gm bottle |
| An oil that may discolour | A warm, often gourmand or amber profile | White, cream, frosted and clear glass as a "no change over time" promise | Amber, black or coloured glass — or an oil whose page states 0% vanillin |
| A 500 g or 1 kg oil bottle | A better price per gram | Changing your mind cheaply. This is the one purchase that punishes being early | Unrecoverable until you have a recipe that sells it |
One product per decision
Four cards, one per link in the chain, chosen because each illustrates the decision rather than merely filling it. Two of them are here partly as cautionary examples, which is the honest way to show a decision order.
| Size | Price | Per piece | 150g candles |
|---|---|---|---|
| Pack of 10 | ₹944 | ₹94.40 | ≈10 |
| Pack of 20 | ₹1,888 | ₹94.40 | ≈20 |
| Size | Price | Per kg | 150g candles @ 8% |
|---|---|---|---|
| 1 kg | ₹450 | ₹450 | ≈7 |
| 5 kg | ₹2,124 | ₹424.80 | ≈36 |
| 10 kg | ₹4,248 | ₹424.80 | ≈72 |
| 50 kg | ₹21,240 | ₹424.80 | ≈362 |
| Size | Price | Per piece | single-wick candles |
|---|---|---|---|
| Pack of 10 | ₹120 | ₹12 | ≈10 |
| Pack of 50 | ₹600 | ₹12 | ≈50 |
| Pack of 100 | ₹1,200 | ₹12 | ≈100 |
| Pack of 500 | ₹6,000 | ₹12 | ≈500 |
| Pack of 1000 | ₹12,000 | ₹12 | ≈1,000 |
| Size | Price | Per 100g | 150g candles @ 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹105.02 | ₹700.13 | ≈1 |
| 50 gm | ₹270 | ₹540 | ≈4 |
| 100 gm | ₹540 | ₹540 | ≈8 |
| 500 gm | ₹2,620 | ₹524 | ≈41 |
| 1 kg | ₹5,221 | ₹522.10 | ≈83 |
The costed first system: ten 150 g candles
Here is the whole chain as a basket. Ten 150 g candles in the documented jar, on a wax that publishes its figures, with a two-size wick bracket and one oil. At 8% of the finished candle each one is 138 g of wax and 12 g of oil, so ten need 1,380 g and 120 g — and a 3–5% allowance for what stays in the pitcher, which is a planning assumption rather than a specification, is why the wax line buys 1.5 kg.
| Step | Item | Pack | Price | Why this quantity |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) | Pack of 10 | ₹944 | Ten candles; stated 150 g fill, 7 cm outer diameter, 85°C pour ceiling |
| 2 | Luxury Soy Wax Chunks | 1 kg + 500 g | ₹898 | 1,380 g needed; 1.5 kg covers the 3–5% pitcher allowance and a re-pour |
| 4 | Lavender Fragrance Oil | 100 gm + 50 gm | ₹810 | 120 g needed at 8%; 150 g leaves headroom for one extra jar |
| 3 | Eco Candle Wicks · Thin (C1) + Thick (C2) | 10 + 20 | ₹247.80 | The bracket. Five candles per size, with spares |
| 3 | Candle Wick Stickers | 1 sheet · 40 | ₹100 | Removes off-centre wicks as a source of false diagnosis |
| — | Materials total | ₹2,999.80 | ₹250.26 of materials per candle | |
| 5 | Candle Making Weighing Scale | 1 | ₹354 | Process step: load is a weight percentage |
| 5 | Pen Thermometer | 1 | ₹354 | Process step: two of your five decisions are temperatures |
| — | System total | ₹3,707.80 | The two instruments are bought once and used forever |
Ten candles is the right size for a first system because it is enough to run a five-and-five wick bracket with repeats, and small enough that a wrong decision costs one basket rather than a season. If ₹2,999.80 is more than you want to commit, shrink the vessel rather than the discipline: the same chain in a 70 g votive costs a fraction as much per candle and answers the same questions. What you should not shrink is the number of repeats — a bracket with one candle per size tells you nothing you can rely on.
What must be retested when you change something
You will change things — a wider jar, a new scent for a festival, a cheaper wax. The question is what each change invalidates. This is the matrix, and it is the most practical page in the cluster to keep pinned up.
| You change… | Must be retested | Carries across unchanged | Cheapest honest test |
|---|---|---|---|
| The jar, to a different diameter | Wick — always. Also surface finish, since glass thickness changes cooling | Wax, oil, load percentage, add temperature | Six jars, two wick sizes, three repeats |
| The jar, same diameter, different colour or finish | Nothing structural. Check discolouration if your oil states a vanillin content or does not state one | Everything else | Pour two and watch them for a fortnight |
| The wax | Temperatures, load ceiling, wick behaviour, cure judgement — effectively the whole recipe below step 1 | The jar, and your choice of oil | A three-temperature grid, then a wick bracket |
| The wick size | Flame height, melt pool time, soot — but nothing upstream | Jar, wax, oil, load | Three jars at the new size, ₹59 for ten wicks |
| The fragrance oil | Load, because bands differ between oils; wick behaviour, because oils change how wax burns; discolouration in pale glass | Jar, wax, temperatures | Six jars at your proven wick, two loads inside the new oil's band |
| The load, inside the band | Wick behaviour — more oil can drown a wick that was correct at a lower load | Jar, wax, oil choice, temperatures | Three jars at the new load, same wick |
| The season or the room | Pour temperature and surface finish. Nothing about the materials | All four material decisions | Pour two at each of two temperatures and compare tops |
| The pack size of something you already use | Nothing in principle — but pour a small batch from the new pack before it becomes customer stock | Everything | Three jars from the new pack, compared with your sealed reference |
The last row is the one people skip when they finally scale. A new 10 kg bag of the same wax should still be poured in a small batch and compared against the reference jars you kept from the batch that worked — not because anything is wrong with it, but because that comparison is the only way you would ever notice if something were. Keep one sealed jar from every recipe you approve, labelled with the date, the wax, the oil, the load, the wick and the pour temperature.
The four-week finalisation plan
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The profitable version of this page would put fragrance oil first, because oil is the highest-value line in the basket. Instead we have put it fourth, told you to buy 50 to 100 gm rather than 500 g, published a count showing that only 18 of our own 78 jar listings state a numeric diameter, and used one of our own waxes as the example of a bulk saving you should not take yet. A maker whose first ten candles work orders again for years.
Every price, pack and specification here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, which is always authoritative on current pricing. Loads, capacities, dimensions, temperatures, cure figures and discolouration positions are quoted only where a page states them, and where a page states nothing — as with Natural Soy Pearl Wax's temperatures, or Lavender's flash point and discolouration position — we say so rather than filling the gap. The audit counts were computed from the stored product-description text using the definition printed beside them; earlier posts in this corpus have drawn those boundaries differently and reported different totals. Loads are wax formulation limits, not regulatory limits, and 1 kg is the largest listed fragrance pack.
To have a four-decision chain checked before you order, or for bulk pricing, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Which materials are universal and which depend on my wax and container?
- How do I design tests that change only one variable at a time?
- Why does every tutorial recommend different temperatures and percentages?
- Which variables should I actually test when three sources disagree?
- How to choose the right candle wax
- How to choose the right wick for your candle
- How much wax does one candle actually need? The beginner maths guide
Customer reviews: The five reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and otherwise unedited.
Figures verified September 2026: Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) — pack of 10 ₹944, pack of 20 ₹1,888 (₹94.40 each). Luxury Soy Wax Chunks — 500 g ₹299, 1 kg ₹599, 5 kg ₹2,995, 10 kg ₹5,999. Natural Soy Pearl Wax — 1 kg ₹450, 5 kg ₹2,124, 10 kg ₹4,248, 50 kg ₹21,240 (₹424.80/kg from 5 kg up). Lavender Fragrance Oil — 15 gm ₹105.02 (₹7.00/g), 50 gm ₹270, 100 gm ₹540 (₹5.40/g), 500 gm ₹2,620, 1 kg ₹5,221. Eco Candle Wicks — Thin (C1) 10 ₹59 (₹5.90 each), 100 ₹590, Thick (C2) 20 ₹188.80 (₹9.44 each); the C2 10-pack is currently sold out. Cotton Braided Wicks Ready Made — pack of 10 ₹120 to pack of 1,000 ₹12,000, flat at ₹12 each. Candle Wick Stickers 1 sheet of 40 ₹100 (the 100-sticker sheet is currently sold out). Candle Making Weighing Scale ₹354. Pen Thermometer ₹354. Candle Mold Sealer ₹472. Premium Candle Wicking Needle ₹472. Stated specifications, as published on the product pages: Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) — 150 g fill capacity, height 8 cm, outer diameter 7 cm, thick-walled clear glass with a golden metal lid, "safe for hot pour up to 85°C"; Luxury Soy Wax Chunks — up to 13% fragrance load capacity, recommended 8% to 13% of total wax weight with 10% recommended, fragrance add temp 80–90°C, pour temp stated as 75–80°C and also 70–80°C in the same description, cure a minimum of 48 hours (ideally 1–2 weeks) before burn tests; Natural Soy Pearl Wax — "suitable for a variety of container types and candle designs", with no fragrance load, no melting point, no add temperature and no pour temperature stated; Lavender Fragrance Oil — recommended fragrance load 6–10% for candles and 10–15% for wax melts, with no flash point and no discolouration or vanillin position stated; its page mentions IFRA, and documentation is available on request rather than asserted here; Cotton Braided Wicks Ready Made — "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm", height of the wick 10.16 cm, described as ready made and not as pre-tabbed; Eco Candle Wicks Loose — "designed specifically for 2 inch diameters"; Eco Braided Wicks — "the perfect solution for large diameter container jars", no figure stated; Eco Soy CSI 400 — "Recommended Wick Eco Wicks"; Eco Candle Wicks — no diameter range stated for C1 or C2; Luxury Soy Wax CSI 464 — up to 10%, melting point and pour temperature both stated 80°C–90°C. Loads are wax formulation limits, not regulatory limits; 1 kg is the largest listed fragrance pack and no 25 kg or 100 kg soy pack is listed. Audit method: counts were computed from the stored product-description text of 336 CSI product pages — 229 non-fragrance listings plus 107 fragrance-oil pages — captured in the September 2026 pull, counting a field as stated only where the text carries a verbatim statement of it. Of the 78 jar and container listings, 69 have descriptive page text in the pull; 18 state a numeric diameter, a further 22 state a width or a two-dimension figure instead, 31 state a fill capacity in grams, 25 state a capacity in millilitres, and 7 state a hot-pour limit (a shared "safe for hot-pour up to 85°C" line). Across all 336 pages, 4 tie a wick to a container size or name a recommended wick. Earlier posts in this corpus have drawn these boundaries differently and reported different totals. Arithmetic shown: a 150 g candle at 8% of the finished weight = 138 g wax + 12 g oil; ten candles = 1,380 g wax + 120 g oil; wax 138 g × ₹0.599/g = ₹82.66, oil 12 g × ₹5.40/g = ₹64.80, wick ₹5.90, jar ₹94.40, sticker ₹2.50 → ₹250.26 per candle; basket ₹944 + ₹898 + ₹810 + ₹247.80 + ₹100 = ₹2,999.80, plus ₹354 + ₹354 = ₹3,707.80; Natural Soy Pearl Wax 138 g × ₹0.45/g = ₹62.10 and × ₹0.4248/g = ₹58.62. Planning assumptions, labelled as assumptions: fragrance load is calculated as a share of the finished candle; the 8% starting load, the five-and-five wick bracket, the three-repeats rule and the day-7 and day-14 burn schedule are our recommendations, not published specifications; the 14–21 day cure judgement is trade practice rather than a stated figure; a 3–5% wax allowance for what stays in the pitcher is a planning allowance, which is why the wax line buys 1.5 kg for 1,380 g of need. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.