I'm Making 10 Kg of Scented Candles at 8% Fragrance Load — How Do I Calculate the Exact Wax and Fragrance Quantities Without Accidentally Making a 10.8 Kg Batch?

I'm Making 10 Kg of Scented Candles at 8% Fragrance Load — How Do I Calculate the Exact Wax and Fragrance Quantities Without Accidentally Making a 10.8 Kg Batch?

 

10 kg at 8% = 9.2 kg wax + 0.8 kg oil CSI 464 10 kg ₹5,074.00 Jasmine 1 kg ₹3,923.00
CSI formulation guides · Load maths
The exact wax and oil for a 10 kg batch, how the 10.8 kg mistake creeps in, and how to split the pour so every melt is the same 8%.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the batch calculations set out below. Wording is unedited.
✓ CSI 464 rated up to 10% (wax maker's stated maximum) ✓ Wax, oil, wicks and jars on one GST invoice ✓ MSDS & IFRA documentation on request
Fragrance Load Maths · Production Batch
At kitchen scale, getting the base of a percentage wrong costs you a spare test pot. At 10 kg it costs you 800 g of blend you did not plan for, four candles' worth of extra jars and wicks you did not buy, and a load that is quietly lower than every note you made. This page does the 10 kg batch properly and shows exactly where the extra 0.8 kg comes from.
9.2 kg + 0.8 kg
wax + fragrance oil for 10 kg of finished candle at 8% · fifty 200 g candles
Quick answers — read this first
How much oil and wax for 10 kg of candles at 8%? 800 g of fragrance oil and 9,200 g of wax. Oil = 10,000 × 0.08; wax = 10,000 − 800. That is fifty 200 g candles, each 16 g oil + 184 g wax.

How does a 10.8 kg batch happen? By taking 8% of the wax and adding it to a full 10 kg of wax: 10,000 g + 800 g = 10,800 g, at a real load of 7.41%. That is 54 candles, not 50.

What if I want to use the whole 10 kg bag? Then a true 8% needs 869.57 g of oil (10,000 × 0.08 ÷ 0.92), and you get 10,869.57 g — 54.35 candles. Buy jars and wicks for 54, not 50.

What does each candle cost to make? With Jasmine at the 1 kg rate and CSI 464: ₹232.83 per 200 g candle (₹62.77 oil, ₹93.36 wax, ₹5.90 wick, ₹70.80 jar), or ₹11,641.48 for fifty. Excludes labour, packaging, freight and GST.
The short answer
The batch: 10,000 g finished at 8% = 800 g oil + 9,200 g wax = 50 × 200 g candles.
The slip: 10 kg wax + 800 g oil = 10,800 g at 7.41% = 54 candles.
Allowance: Plan 3–5% extra (working assumption): at 5%, 840 g oil + 9,660 g wax.
10 kg at 8%: the batch you meant, and the 10.8 kg batch you poured wax 9,200 g oil 800 g = 10,000 g · 8.00% · 50 candles Right: 8% of the finished 10 kg wax 10,000 g oil 800 g = 10,800 g · 7.41% · 54 candles Slip: 800 g added to a 10 kg bag 10 kg line Four 2,500 g melts, each 200 g oil + 2,300 g wax melt 1 melt 2 melt 3 melt 4
Drawn to scale. The top bar is 10 kg of finished candle at 8%: 9,200 g of wax and 800 g of oil, ending exactly on the 10 kg line. The second bar starts from a full 10 kg of wax and adds 800 g on top, so it runs past the line to 10,800 g at 7.41%. The bottom strip splits the correct batch into four identical 2,500 g melts.
Straight answer
For 10 kg of scented candles at 8% fragrance load, how do I calculate the wax and oil without making a 10.8 kg batch?
Work from the finished weight. Oil = 10,000 g × 0.08 = 800 g. Wax = 10,000 − 800 = 9,200 g. Together they weigh exactly 10 kg and make fifty 200 g candles of 16 g oil and 184 g wax each. The 10.8 kg batch happens when the 8% is taken from the wax instead: you open a 10 kg bag, calculate 8% of it (800 g), and add that to the whole bag. The pot now holds 10,800 g, the real load is 7.41%, and you have blend for 54 candles but jars and wicks for 50. If you genuinely want to use the whole bag, calculate a true 8% on the fixed wax: 10,000 × 0.08 ÷ 0.92 = 869.57 g of oil, for 10,869.57 g of candle. Either is correct; mixing the two is the mistake. The base convention is set out in the 1 kg hub. At production scale, also split the batch into equal melts — four 2,500 g melts of 200 g oil + 2,300 g wax each — so every jug is the same recipe. Luxury Soy Wax CSI 464 (rated up to 10%) and Jasmine at its 1 kg rate put the material cost at ₹232.83 a candle.
One line: Ten kilos of candle is 9.2 kg of wax. If you opened a 10 kg bag and used all of it, you are making 10.87 kg, not 10.
A 10 kg batch at 8% needs 9.2 kg of wax and 800 g of oil. One CSI 464 10 kg bag (₹5,074.00) and one Jasmine 1 kg (₹3,923.00) cover it with 800 g of wax and 200 g of oil spare — enough for a 5% allowance and a test pot.
Buy CSI 464 10 kg

The 10 kg split

Ten kilos of finished candle is not ten kilos of wax. It never is, at any load above zero.

The CSI convention is that load is a share of the finished candle. For any batch: oil = W × L, wax = W − oil. At 10 kg and 8% that is 800 g of oil and 9,200 g of wax. Divided into 200 g candles, it is fifty candles of 16 g oil and 184 g wax. The same recipe at 1 kg is 80 g + 920 g, and at one jar 16 g + 184 g. Because every scale uses the same formula, the candle you tested at 1 kg is the candle you pour at 10 kg.

Load as % of finished weight · 10,000 g batch · 200 g candles
10 kg at different loads
Load Oil Wax Candles Oil per candle
6% 600 g 9,400 g 50 12 g
7% 700 g 9,300 g 50 14 g
8% 800 g 9,200 g 50 16 g
9% 900 g 9,100 g 50 18 g
10% 1,000 g 9,000 g 50 20 g

Every row makes fifty candles, because the finished weight is fixed. What changes is how the 10 kg divides between wax and oil. At 10%, the batch sits on CSI 464's stated maximum; Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% if your tested recipe runs higher. Those are the wax makers' stated formulation maximums, not targets — My Soy Wax Supplier Says the Wax Can Hold 12% Fragrance Oil — Does That Mean I Should Actually Use 12% for the Strongest Hot Throw? explains why.

Write the batch card before you open the bag
Finished weight 10,000 g · load 8% of total · oil 800 g · wax 9,200 g · candles 50 · melts 4 × 2,500 g. When that card is on the wall, nobody on the team can accidentally pour the whole bag.

How the 10.8 kg batch happens

The mistake is not bad arithmetic. It is arithmetic on the wrong number. Wax arrives in round bags — CSI 464 comes in 500 g, 1 kg, 5 kg and 10 kg — and the bag feels like the batch. So a maker planning “10 kg at 8%” opens the 10 kg bag, multiplies by 0.08 and gets 800 g of oil. Every step is correct except the first.

Jasmine + CSI 464 · 200 g candles
Three batches that all started as “10 kg at 8%”
Batch Wax Oil Total True load 200 g candles
Planned 9,200 g 800 g 10,000 g 8.00% 50
“8% of the wax” on a 10 kg bag 10,000 g 800 g 10,800 g 7.41% 54
True 8% using the whole 10 kg bag 10,000 g 869.57 g 10,869.57 g 8.00% 54.35
1
The maker plans fifty candles Fifty 200 g jars is 10 kg of candle. They buy 50 jars, 50 wicks and a 10 kg bag of wax.
2
They calculate oil from the bag 10,000 g × 8% = 800 g. It looks right, because 800 g is the correct oil for 10 kg of candle.
3
They melt the whole bag and add 800 g The pot now holds 10,800 g. The load is 800 ÷ 10,800 = 7.41%.
4
Fifty jars fill, and 800 g is left in the pot Every candle is 7.41%, not 8%. The leftover is enough for four more candles, but there are no jars or wicks for them. It gets poured into a tray, or into mismatched containers.
5
Nobody notices until the next batch The next batch is made correctly at 8%. Customers who reorder find it smells a little different. The maker blames the oil lot.
The quiet cost of the slip. The oil bill is the same 800 g in both batches, so it does not look expensive. The cost is elsewhere: four extra candles' worth of blend with no packaging, a load that is 0.59 percentage points below your specification, and a first production run that no longer matches your approved test candle. Fix it at the batch card, not at the pot.

There is a legitimate version of “use the whole bag”. If you want every gram of the 10 kg, calculate a true 8% on the fixed wax — oil = wax × L ÷ (1 − L) — which is 869.57 g, and plan for 10,869.57 g of candle. That is 54.35 candles: buy jars and wicks for 54 and use the spare for QC and retained samples. What you must not do is weigh 800 g against a full bag and call it 8%.

The CSI principle
The bag is not the batch. The finished weight is.
Wax comes in round numbers because that is how it is packed, not because your batch is that size. Start every calculation from what you intend to pour into jars — candles × candle weight — and treat the bag as a stock item you draw 9,200 g from.

Splitting 10 kg into equal melts

Few makers melt 10 kg in one go. The load has to survive being split into jugs.

Most small workshops melt in jugs or small melters and pour in rounds. The safe way to do that is to make each melt a complete, identical copy of the recipe, not to divide the wax into jugs and then share the oil out by eye. How big a melt your equipment handles is your figure — CSI does not publish melter throughput — so the table shows three common sizes as examples.

Each melt is 8% of its own finished weight · sizes are examples
Same 10 kg batch, three ways to divide it
Melt size Melts Oil per melt Wax per melt Candles per melt
2,000 g 5 160 g 1,840 g 10
2,500 g 4 200 g 2,300 g 12.50
5,000 g 2 400 g 4,600 g 25

The 2,500 g split is the one in the diagram: four melts of 200 g oil + 2,300 g wax. It divides the batch evenly, but 2,500 ÷ 200 is 12.5 candles, so every second melt finishes a jar the previous one started — fine if the melts are identical, awkward if they are not. The 2,000 g split gives exactly ten candles per melt and is the easiest to track. Pick the size your jug or melter handles comfortably, and weigh the oil into each melt separately against the scale.

CSI's own guidance for CSI 464 is a melt/pour range of 80–90°C — confirm on the product page. For when to add oil and how long to stir, follow the wax maker's instructions; any stirring time you settle on is a working practice that depends on the melt size. I'm Making 10 Kg of Scented Wax at Once — How Do I Ensure Fragrance Oil Is Distributed Uniformly Throughout the Entire Batch? covers how to keep fragrance evenly distributed through a large batch, and My First Candles from a Production Batch Smell Weaker than the Last Ones — Could the Fragrance Oil be Settling or Mixing Unevenly? covers the case where the first candles smell different from the last.

Argued against our own interest, plainly. A 10 kg batch does not need a 10 kg melter. The Electric Wax Melter (Imported) is ₹21,240.00 for the 10 kg model, and we would happily sell it. For one 10 kg run, four identical 2,500 g melts in a jug or the ₹2,360.00 mini melter do the same job with the same load in every candle. Buy the big melter when your weekly volume, not one batch, calls for it.
Ten kilos of candle, nine point two kilos of wax. Say it before you open the bag.
— CandleMakingSuppliesIndia

Buying for the batch

With a 5% allowance — a working assumption for pour loss and test burns — the batch needs 840 g of oil and 9,660 g of wax. CSI 464's 10 kg bag covers the wax with 340 g to spare. For the oil, Jasmine is one of the oils where buying bigger does save money per gram, but the options below are close enough to be worth checking.

Jasmine Fragrance Oil · CSI live pricing, 24 September 2026 · need 840 g
Four ways to buy the oil
Option Price Oil bought Per gram Spare after 800 g
1 × 1 kg ₹3,923.00 1,000 g ₹3.92 200 g
2 × 500 g ₹3,922.00 1,000 g ₹3.92 200 g
9 × 100 g ₹3,870.00 900 g ₹4.30 100 g
1 × 500 g + 4 × 100 g ₹3,681.00 900 g ₹4.09 100 g

Two 500 g bottles cost ₹1.00 less than one kilo for the same 1,000 g — a rounding difference, not a discount. Nine 100 g bottles are cheaper in rupees but give only 100 g of spare, and at ₹4.30 a gram they are dearer per gram. The kilo at ₹3.92 a gram is the tidy choice for this batch. Across the catalogue, per-gram price breaks above 100 g are rare: 52 of 91 oils cost within 1% per gram at 1 kg and 100 g. Jasmine is one of the 24 that save 5% or more (8.8%).

1
Container soy · rated up to 10%
Luxury Soy Wax CSI 464
Flat-priced at ₹507.40 a kilo at 1, 5 and 10 kg, so the 10 kg bag is about convenience, not a discount. An 8% recipe sits 2 points under its stated maximum. 9,200 g for the batch, 800 g spare.
Pack Price Per kg
500 g ₹260.00 ₹520.00 / kg
1 kg ₹507.40 ₹507.40 / kg
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 / kg
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 / kg
₹4,668.08 of wax in the 10 kg batch Buy CSI 464
2
Indian floral · real 1 kg saving
Jasmine Fragrance Oil
One of the oils where the kilo is genuinely cheaper per gram: ₹3.92 at 1 kg against ₹4.30 at 100 g. 800 g scents the batch; 200 g is left for the allowance and a retained sample. We have not published throw data for Jasmine — test it at 1 kg before you pour 10.
Pack Price Per gram
15 g ₹103.00 ₹6.87
50 g ₹230.00 ₹4.60
100 g ₹430.00 ₹4.30
500 g ₹1,961.00 ₹3.92
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92
₹62.77 of oil per 200 g candle at the 1 kg rate Buy Jasmine

The priced production list

Oil and wax CSI live pricing, 24 September 2026 · wicks and jars verified 10 September 2026
Shopping list — fifty 200 g candles at 8%
Item Price Covers
Luxury Soy Wax CSI 464, 10 kg ₹5,074.00 9,200 g + 800 g spare
Jasmine Fragrance Oil, 1 kg ₹3,923.00 800 g + 200 g spare
Eco Candle Wicks Thin C1, pack of 50 ₹295.00 50 candles
Eco Candle Wicks Thin C1, pack of 10 ₹59.00 spares and wick tests
White Matte Glass Jar, 10 packs of 5 ₹3,540.00 50 jars
Total ₹12,891.00 50 candles + spare wax, oil and wicks

Material cost per candle is ₹232.83: ₹62.77 of Jasmine, ₹93.36 of CSI 464, ₹5.90 for the wick and ₹70.80 for the jar. Fifty candles use ₹11,641.48 of that list; the rest is spare stock. Labour, packaging, freight and GST are not included. The Eco Thin C1 wick is an example — burn-test it in your jar before the full pour, and keep the spare ten for that test.

Pouring for Diwali on 8 November 2026? A 10 kg run needs its wax and oil in the workshop with time to test and cure. Send us your batch card — candles, load, scents — and we will quote the whole order, including volumes beyond the listed packs, with GST invoicing and IFRA documentation.
Send my batch card on WhatsApp
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We would sell more wax if every 10 kg plan used the whole bag. This page shows that 10 kg of candles needs 9.2 kg of wax, and that a 10 kg melter is not required for one 10 kg run.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026; wick, jar and melter prices are as listed in this series' catalogue data, with wicks and jars verified 10 September 2026. Every gram, load and rupee figure is arithmetic on those prices, shown to two decimals.

The 200 g candle, 8% load, 5% allowance and melt sizes are working examples. CSI 464's 10% and Chunks' 13% are the wax makers' stated maximums, not regulatory limits or targets. For a production quote or IFRA and MSDS documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much fragrance oil for 10 kg of wax?
For 10 kg of finished candle at 8%: 800 g oil + 9,200 g wax. For a full 10 kg of wax at a true 8%: 869.57 g of oil, making 10,869.57 g of candle. Say which you mean.
How many 200 g candles does a 10 kg batch make?
Fifty, if the 10 kg is the finished weight. If you melt a full 10 kg of wax and add oil, it is more: 54 at 800 g of oil, 54.35 at a true 8%.
Why did my 10 kg candle batch make more candles than planned?
Almost always because the oil was added on top of the full wax weight. 10 kg of wax + 800 g of oil = 10.8 kg. Take the oil out of the finished weight instead.
Can I make a 10 kg batch in smaller melts?
Yes. Make each melt a complete copy of the recipe — for example four 2,500 g melts of 200 g oil + 2,300 g wax — and weigh the oil into each melt against the scale.
Is 1 kg of fragrance oil cheaper than ten 100 g bottles?
For Jasmine, yes: ₹3.92 a gram at 1 kg against ₹4.30 at 100 g. For most oils on CSI's catalogue the per-gram price is within 1% from 100 g upward, so check the specific oil before assuming a saving.
What is the cost per candle for a 10 kg soy candle batch?
With Jasmine at its 1 kg rate, CSI 464, an Eco Thin C1 wick and a White Matte Glass Jar: ₹232.83 per 200 g candle, ₹11,641.48 for fifty. Labour, packaging, freight and GST are extra.
Batch card first, bag second
10 kg at 8% is 9.2 kg of wax and 800 g of oil. Pour fifty candles, not fifty-four.
CSI 464 at ₹5,074.00 for 10 kg, Luxury Soy Wax Chunks at ₹5,999.00, Jasmine at ₹3,923.00 a kilo, wicks from ₹59.00 and jars at ₹354.00 for 5. Send your batch card and we will quote the full order.
Shop CSI 464 Quote my 10 kg batch on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The batch maths applies to any wax and any supplier's fragrance oil.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹5,999.00 / 10 kg. Jasmine Fragrance Oil ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. Mini Electric Wax/Soap Melter 1 litre ₹2,360.00; Electric Wax Melter (Imported) 10 kg ₹21,240.00. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹295.00 / 50 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each). Price-break statistics: of 91 oils listing both 100 g and 1 kg, 52 are within ±1% per gram and 24 save 5% or more (Jasmine 8.8%).

Non-price figures and assumptions: Load is a share of the finished weight (oil = W × L; wax = W − oil); the fixed-wax formula is oil = wax × L ÷ (1 − L). Per-candle cost assumes a 200 g candle, oil at the 1 kg rate, one Eco Thin C1 wick and one White Matte Glass Jar, and excludes labour, packaging, freight and GST. The 5% allowance is a working assumption (plan 3–5%). Melt sizes are examples; CSI does not publish melter throughput. CSI 464's 10% and Chunks' 13% are the wax makers' stated maximums, not regulatory limits. The CSI 464 melt/pour range of 80–90°C is from CSI's own earlier guide; confirm on the product page. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog