I'm Making a 1 Kg Soy Wax Batch at 8% Fragrance Load — Do I Add 80 g Fragrance Oil to 1 Kg Wax or Should the 8% be Calculated from the Total Finished Candle Weight?
Share
Which convention does CSI use? Percent of the finished candle weight. Oil = total × load; wax = total − oil. So 1,000 g of finished candle at 8% is 80 g oil + 920 g wax. Every CSI guide in this series uses that base.
What is the formula when my wax weight is fixed? Oil = wax × L ÷ (1 − L). For 1,000 g of wax at 8%: 1,000 × 0.08 ÷ 0.92 = 86.96 g. The batch then weighs 1,086.96 g and the oil is exactly 8.00% of it.
How much does the difference cost? On Lavender at the 100 g rate (₹5.40/g), 80 g costs ₹432.00 and 86.96 g costs ₹469.57. The 6.96 g gap is ₹37.57 a kilo of wax — small, but it silently moves every test result you compare.
Two bases for one percentage
Candle makers use two bases, often without noticing which one they have picked. The first is the finished candle: the oil is 8% of everything in the jar once wax and oil are combined. The second is the wax: you weigh the wax, then add oil equal to 8% of that wax weight. Both are written as “8%”. They produce different candles.
CSI uses the first base everywhere in this series and in earlier guides: oil = W × L and wax = W − oil, where W is the finished weight and L is the load. A 200 g candle at 8% is 16 g of oil and 184 g of wax. A 1,000 g batch at 8% is 80 g of oil and 920 g of wax. The reason is practical. The customer buys a candle of a stated weight, the jar holds a fixed weight, and the wax maker's stated maximum — up to 13% for Luxury Soy Wax Chunks and up to 10% for Luxury Soy Wax CSI 464 — is most usefully read as a share of the finished blend. When everything is expressed against the finished weight, a 10% candle in one jar size is the same formula as a 10% candle in another.
| Load | % of finished weight (CSI) | Oil added as % of 1 kg wax | Corrected: true load on 1 kg wax |
|---|---|---|---|
| 6% | 60 g oil + 940 g wax | 60 g into 1,000 g wax → 5.66% | 63.83 g into 1,000 g wax → 1,063.83 g total |
| 8% | 80 g oil + 920 g wax | 80 g into 1,000 g wax → 7.41% | 86.96 g into 1,000 g wax → 1,086.96 g total |
| 10% | 100 g oil + 900 g wax | 100 g into 1,000 g wax → 9.09% | 111.11 g into 1,000 g wax → 1,111.11 g total |
| 13% | 130 g oil + 870 g wax | 130 g into 1,000 g wax → 11.50% | 149.43 g into 1,000 g wax → 1,149.43 g total |
Read across the 8% row. The CSI convention gives 80 g of oil in 920 g of wax. Adding 8% of a kilo of wax (80 g) to that full kilo gives a true 7.41%. Keeping the kilo of wax and hitting a genuine 8% needs 86.96 g. The gap widens as the load climbs: at 13%, adding 130 g to a kilo of wax is only 11.50% of the finished candle, and the correct figure is 149.43 g. That matters most for anyone quoting a load back to a supplier or comparing results with another maker.
The conversion formula
Most of the time you know one of two things: how much finished candle you want, or how much wax you have. Each has its own formula, and both deliver the same true load.
The 1 kg batch, worked to the gram
| Reading | Wax | Oil | Batch weight | True load | 200 g candles | Oil cost |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8% of finished weight (CSI) | 920 g | 80 g | 1,000 g | 8.00% | 5 | ₹432.00 |
| 80 g added to 1 kg wax | 1,000 g | 80 g | 1,080 g | 7.41% | 5.40 | ₹432.00 |
| True 8% on 1 kg wax | 1,000 g | 86.96 g | 1,086.96 g | 8.00% | 5.43 | ₹469.57 |
The first row is the clean answer when you want exactly five 200 g candles. You weigh 920 g of wax out of the 1 kg bag, melt it, and add 80 g of oil. Each candle then holds 16 g of oil and 184 g of wax. The 80 g of wax left in the bag is not waste: it is a test pot, or the start of the next batch. The third row is the answer when you want to use the whole bag: you get 1,086.96 g of candle — five full 200 g jars plus 86.96 g for a small test pot — at a true 8%.
For the five-candle batch, the material cost per 200 g candle is 16 g of Lavender at ₹5.40/g (₹86.40), 184 g of Luxury Soy Wax Chunks at ₹0.60/g (₹110.22), one Eco Candle Wicks Thin C1 (₹5.90) and one White Matte Glass Jar (₹70.80): ₹273.32. That excludes labour, packaging, freight and GST, which you add in your own costing.
| Finished weight | Oil | Wax | 200 g candles | Lavender cost at ₹5.40/g |
|---|---|---|---|---|
| 200 g | 16 g | 184 g | 1 | ₹86.40 |
| 500 g | 40 g | 460 g | 2.50 | ₹216.00 |
| 1,000 g | 80 g | 920 g | 5 | ₹432.00 |
| 2,000 g | 160 g | 1,840 g | 10 | ₹864.00 |
| 5,000 g | 400 g | 4,600 g | 25 | ₹2,160.00 |
Every row is the same formula, so every row is the same candle. That is the payoff of the finished-weight convention: a 500 g half-batch (40 g oil + 460 g wax) tests exactly the recipe you will later pour at 5 kg. If you need the production-scale version with melter loads and pour-loss planning, I'm Making 10 Kg of Scented Candles at 8% Fragrance Load — How Do I Calculate the Exact Wax and Fragrance Quantities Without Accidentally Making a 10.8 Kg Batch? owns it.
Why the base changes your results
Half a percentage point sounds trivial. In three situations it is not.
Near a ceiling. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% and CSI 464 up to 10%. Those are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not targets. A maker who adds “10% of wax” to CSI 464 is actually at 9.09% of total, under the ceiling. A maker who adds 11% of the finished weight to CSI 464 is over it. When you are working near a stated maximum, the base decides whether you are inside or outside it. My Soy Wax Supplier Says the Wax Can Hold 12% Fragrance Oil — Does That Mean I Should Actually Use 12% for the Strongest Hot Throw? covers why the maximum is rarely the best load anyway.
In side-by-side tests. A 6% / 8% / 10% ladder mixed on the “% of wax” base is really 5.66% / 7.41% / 9.09%. The steps are uneven and every rung is lower than labelled. If you are trying to work out why an 8% candle smelled stronger than a 10% candle, the first thing to rule out is the arithmetic.
When you talk to anyone else. Suppliers, other makers and a production helper all need the same number. “8% of total” can be reproduced by anyone with a scale. “8%” alone cannot.
None of this touches performance. Whether your Lavender throws well at 8% depends on the wax, the wick, the melt pool, the cure and the room — not on which way you wrote the percentage. What the base controls is whether the number in your notebook matches the candle on your table. If a candle smells weak, the order of checks is in I'm Using 6% Fragrance Load but My Candle Smells Weak — Should I Immediately Increase It to 10% or Troubleshoot the Wick and Wax First?; if more oil made it worse, I Reduced My Fragrance Load from 10% to 8% and the Candle Suddenly Burns Better — How Can Less Fragrance Sometimes Produce Better Overall Performance? explains the usual mechanisms.
What to buy for the batch
The batch on this page is deliberately small: one bag of wax, one bottle of oil, five jars. It is the cheapest way to prove your arithmetic and your process before you scale. Here are the three products it is built on.
| Pack | Price | Per kg |
|---|---|---|
| 500 g | ₹299.00 | ₹598.00 / kg |
| 1 kg | ₹599.00 | ₹599.00 / kg |
| 5 kg | ₹2,995.00 | ₹599.00 / kg |
| 10 kg | ₹5,999.00 | ₹599.90 / kg |
| Pack | Price | Per gram |
|---|---|---|
| 15 g | ₹105.02 | ₹7.00 |
| 50 g | ₹270.00 | ₹5.40 |
| 100 g | ₹540.00 | ₹5.40 |
| 500 g | ₹2,620.00 | ₹5.24 |
| 1 kg | ₹5,221.00 | ₹5.22 |
| Pack | Price | Per kg |
|---|---|---|
| 500 g | ₹260.00 | ₹520.00 / kg |
| 1 kg | ₹507.40 | ₹507.40 / kg |
| 5 kg | ₹2,537.00 | ₹507.40 / kg |
| 10 kg | ₹5,074.00 | ₹507.40 / kg |
| Item | Price | Used in batch |
|---|---|---|
| Luxury Soy Wax Chunks, 1 kg | ₹599.00 | 920 g |
| Lavender Fragrance Oil, 100 g | ₹540.00 | 80 g |
| Eco Candle Wicks Thin C1, pack of 10 | ₹59.00 | 5 wicks |
| White Matte Glass Jar, pack of 5 | ₹354.00 | 5 jars |
| Total | ₹1,552.00 | five 200 g candles + spare wax and oil |
| Candle Making Weighing Scale (if you do not own one) | ₹354.00 | total with scale ₹1,906.00 |
Plan 3–5% extra for pour loss and test burns — a working assumption, not a measured figure. On this batch the spare 80 g of wax and 20 g of oil already covers that. The wick is an example only: the right wick for your jar diameter is not something a table can promise, so burn-test it. If the first candle tunnels or floods, My Candle Smells Strong at 10% Fragrance Load but the Wick Struggles — How Do I Determine Whether Reducing Fragrance or Increasing Wick Size Is the Better Solution? walks through whether the fix is the wick or the load.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A page on fragrance load is an easy place to nudge readers towards more oil. This one does the opposite where the numbers say so: the “% of wax” method uses slightly less oil, and we say plainly that its cost is in your records, not your wallet.
Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. Wick, jar and scale prices are Blog 760's, verified 10 September 2026. Every gram and rupee figure here is plain arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it. The load formulas are algebra, not measurements.
The 1 kg batch, the 200 g candle and the 8% load are working examples, not a recipe for your wax, wick and jar. The 13% and 10% figures are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not recommended loads. For help checking a recipe, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- I Want a 200 g Finished Candle at 10% Fragrance Load — How Much Wax and Fragrance Oil Should Actually Go into the Jar?
- I'm Making 10 Kg of Scented Candles at 8% Fragrance Load — How Do I Calculate the Exact Wax and Fragrance Quantities Without Accidentally Making a 10.8 Kg Batch?
- I Tested My Fragrance at 6%, 8% and 10% in Soy Wax but the 8% Candle Smells Stronger than the 10% Candle — Why Can Adding More Fragrance Reduce Performance?
- My Soy Wax Supplier Says the Wax Can Hold 12% Fragrance Oil — Does That Mean I Should Actually Use 12% for the Strongest Hot Throw?
- I'm Using 6% Fragrance Load but My Candle Smells Weak — Should I Immediately Increase It to 10% or Troubleshoot the Wick and Wax First?
- My Candle Smells Strong at 10% Fragrance Load but the Wick Struggles — How Do I Determine Whether Reducing Fragrance or Increasing Wick Size Is the Better Solution?
- My Candle Sweats Oil at 12% Fragrance Load but Not at 8% — Does That Mean I Have Exceeded the Practical Fragrance Capacity of My Wax?
- I Reduced My Fragrance Load from 10% to 8% and the Candle Suddenly Burns Better — How Can Less Fragrance Sometimes Produce Better Overall Performance?
- I'm Blending Three Fragrance Oils for a Candle and Want an 8% Total Fragrance Load — Is 8% Applied to Each Oil or to the Combined Fragrance Blend?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.
Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Lavender Fragrance Oil ₹105.02 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹540.00 / 100 g, ₹2,620.00 / 500 g, ₹5,221.00 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00.
Non-price figures and assumptions: Load is expressed as a share of the finished candle weight (oil = W × L; wax = W − oil). The fixed-wax formula is oil = wax × L ÷ (1 − L). The per-candle cost assumes a 200 g candle at 8% (16 g Lavender at the 100 g rate + 184 g Luxury Soy Wax Chunks + one Eco Thin C1 wick + one White Matte Glass Jar) and excludes labour, packaging, freight and GST. The 3–5% pour-loss allowance is a working assumption. Fragrance-load ceilings of up to 13% (Luxury Soy Wax Chunks) and up to 10% (CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits. The CSI 464 melt/pour range of 80–90°C is from CSI's own earlier guide; confirm on the product page. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.