Is Soy Wax Good for Starting a Candle Business in India?

Is Soy Wax Good for Starting a Candle Business in India?

 

Soy wax from ₹260.00 · ₹507.40 a kilo at 1, 5 and 10 kg 50-candle start-up list ₹13,564.00 GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI soy wax guides
The wax is not the expensive decision. The jar is — and the cure is what ties up your cash.
★★★★☆
"Your products are real money valued and genuine, enhanced the candle making experience."
T.S.May 2024
Candle Making Course Kit
★★★★☆
"Quality of product very good, supplier also very co operative."
M.S.May 2024
Candle Making Course Kit
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"I am really happy with this fragrance.Its absolutely overwhelming fragrance. I used it in champagne candle and received a very positive review from my customer."
Ranjita RAOVerified buyer · Feb 2026
Orchard Pear Fragrance Oil
★★★★★
"First of all I feel Sonal is very nice person bahut hi dil se candle making sikha rahi hai . Thanks to her"
Sunita GuptaMay 2025
Tin Containers
★★★★☆
"Your products are real money valued and genuine, enhanced the candle making experience."
T.S.May 2024
Candle Making Course Kit
★★★★☆
"Quality of product very good, supplier also very co operative."
M.S.May 2024
Candle Making Course Kit
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"I am really happy with this fragrance.Its absolutely overwhelming fragrance. I used it in champagne candle and received a very positive review from my customer."
Ranjita RAOVerified buyer · Feb 2026
Orchard Pear Fragrance Oil
★★★★★
"First of all I feel Sonal is very nice person bahut hi dil se candle making sikha rahi hai . Thanks to her"
Sunita GuptaMay 2025
Tin Containers
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited. Two are below five stars and four are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ Wax specifications quoted from product pages ✓ Bulk pricing and GST invoicing on WhatsApp
Candle Supplier Guides · Soy Wax
A live-priced start-up list, the unit cost of one candle, contribution at four Indian price points, and the five risks that decide whether your second batch happens.
₹13,564.00
materials and tools for a first run of fifty 150 g soy candles in glass · ₹94.40 jars, ₹507.40/kg wax · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Is soy wax a good wax to start a candle business with in India? Yes for container candles, with conditions. It is the wax Indian buyers ask for, it is forgiving in glass, and Luxury Soy Wax CSI 464 costs the same ₹507.40 a kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg, so starting small carries no price penalty. It is the wrong choice for pillars, moulds and very low price points.

How much does it cost to start a soy candle business in India? On live CSI pricing, a first run of fifty 150 g candles in glass — wax, jars, three fragrance oils, wicks, stickers and four tools — is ₹13,564.00. A six-candle version that proves you can make the product first is ₹2,264.40.

How much does one soy candle cost to make? About ₹213.82 in materials for a 150 g candle in a glass jar with a golden lid — of which the jar is 44% and the wax only 36%. Add your box, courier, time and payment fee before you set a price.

Which soy wax should a new Indian candle business buy first? Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo as the house wax; Eco Soy CSI 400 at ₹399.00 if cost per candle is decisive; Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650.00 for a premium or summer line. Not Soy Pillar Wax — that is for moulds.
The short answer
Yes, for container candles: soy is what Indian buyers ask for, it is forgiving in glass, and CSI 464 is ₹507.40 a kilo whether you buy 1 kg or 10 kg.
Budget the glass, not the wax: jars are 35% of a ₹13,564.00 start-up list; wax is 30% and fragrance 18%.
Cost the cure: 14–21 days between pouring and invoicing means two batches of working capital, not one — about ₹42,763.20 standing still on a 200-candle festive run.
Where the first rupee of a 50-candle soy start-up goes: jars are the biggest line, wax is second Where the first ₹13,564.00 goes50 candles at 150 g in glass · CSI live pricing, September 2026Jars & lids (50)₹4,720.0035% of the start-up spendSoy wax (8 kg)₹4,059.2030% of the start-up spendFragrance oils (700 g)₹2,390.0018% of the start-up spendTools (4 items)₹1,298.0010% of the start-up spendStickers & care cards₹613.005% of the start-up spendWicks (70)₹483.804% of the start-up spendGlass costs more than wax. Fragrance is close behind.
The six lines of a ₹13,564.00 start-up list for fifty 150 g soy candles in glass, at CSI live prices for September 2026. Deliberately left out: outer packaging, courier charges, photography and anything you already own — those are your costs, not the supplier's, and they differ by city.
Straight answer
Is soy wax good for starting a candle business in India?
Yes — for container candles, and for reasons that are commercial rather than chemical. Soy is the wax Indian buyers already ask for by name, it sets to the opaque, creamy finish that the D2C aesthetic is built on, and it takes fragrance heavily enough for a scent-led market (CSI 464 up to 10% of wax weight; Luxury Soy Wax Chunks and CSI 468 up to 13%). Practically, it is forgiving: a single-pour wax in glass with published working temperatures you can hit with a ₹354.00 thermometer. And it does not punish you for starting small — CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg alike. The honest qualifications matter as much. Wax is not your big cost: on a ₹13,564.00 list for fifty 150 g candles, jars are 35% and wax only 30%, and in a single ₹213.82 candle the jar is 44% against 36% for the wax. Soy will not survive a 45°C parcel better than paraffin, will not guarantee hot throw, and must not carry a health claim. The cure locks up cash for 14–21 days. And it is the wrong wax for pillars and moulds (Soy Pillar Wax is the grade for those) and for ₹99.00 price points, where paraffin at ₹354.00 a kilo saves you ₹23.01 on a 150 g candle. Start on one grade, prove six candles for ₹2,264.40, then buy the run.
One line: Soy is the right default first wax for Indian container candles — but the glass costs more than the wax, and the 14–21 day cure is the line that decides your cash flow.
Starting this month? The 50-candle list on this page — Luxury Soy Wax CSI 464 8 kg at ₹507.40/kg, 50 Clear Glass Jars with Golden Lid at ₹94.40 each, Eco Candle Wicks from ₹5.90, three fragrance oils and four tools — comes to ₹13,564.00. The ten-candle version that proves the idea first is ₹2,264.40.
Shop soy wax — from ₹260.00

The four tests a first wax has to pass before it is a business decision

A hobby wax only has to make one candle you like. A business wax has to make the fiftieth candle look like the first, twice a year, from stock you can still buy.

Most “which wax” advice for new Indian makers argues about melt points and marketing words. That is the wrong frame when you are about to spend real money. A wax you are building a business on has to pass four tests, and only one of them is about chemistry.

Test one — can you buy it again. A named grade with a fixed specification, a pack ladder that matches your batch size, and stock depth you can see before you order. “Soy wax” bought loose from whoever is cheapest this month is a supply risk dressed up as a saving: when the next lot behaves differently, every wick and cure time you tested is worthless. CSI publishes named grades — Luxury Soy Wax CSI 464, Eco Soy CSI 400, Luxury Soy Wax Chunks, Premium Coconut Soy CSI 468 — in 500 g, 1 kg, 5 kg and 10 kg packs, with GST invoicing and MSDS and IFRA documentation on request over WhatsApp.

Test two — can you make it repeatably. Container soy is forgiving in the way that matters to a beginner: it is a single-pour wax in a jar, it sticks to glass, and it tolerates a wide add-fragrance window. The Luxury Soy Wax Chunks page gives the working sequence plainly — melt to approximately 80–85°C, add dye at full melt, add fragrance at 80–90°C and stir slowly for two full minutes, pour at 75–80°C, cure a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks. The CSI 464 page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring. Those are numbers you can hit with a Pen Thermometer at ₹354.00 and a saucepan of water.

Test three — can you sell it. In Indian D2C, “soy wax” is a phrase buyers type into Instagram DMs and search bars. It is a line on your label that does not need explaining, and it photographs well: container soy sets to an opaque, creamy surface rather than the glassy look of paraffin. That is a real commercial advantage, and it is also the point where most blogs start making claims nobody can support. Soy will not make your candle healthier, and we are not going to pretend otherwise.

Test four — does the money work. At ₹507.40 a kilo, a 150 g soy candle carries ₹76.11 of wax. That is roughly 36% of what the finished candle costs you in materials. The jar is more. The fragrance is often more. If your business plan is built on finding a cheaper wax, you are optimising the third-largest line on the list.

Decision frame
The four tests, what to check before you order, and what CSI actually publishes
Test What you are really asking What to check before you pay What is published
Supply Can I buy the identical wax in March and again in October? Named grade, fixed pack sizes, visible stock, GST invoice Grade names and 500 g / 1 kg / 5 kg / 10 kg packs on the CSI 464 page; shelf life 60 months in cool, dry storage
Workability Can a beginner hit the same result twice? Published working temperatures, one-pour or two, glass adhesion Melt, add-fragrance and pour temperatures on the Chunks page; 80–90°C working range on CSI 464; melting point 50–53°C and pour 58–60°C on CSI 468
Saleability Will a customer pay a premium for it? Finish, label line, scent strength at a load you can afford Creamy opaque finish, low frosting and minimal blooming are CSI 464 page claims; fragrance ceilings 10% (CSI 464), 13% (Chunks, CSI 468)
Money What does one candle cost me, all in? Wax, oil, wick, jar, stickers, box, courier — in that order of surprise Live per-kg and per-unit prices; Eco Soy CSI 400 does not publish a fragrance ceiling, so ask on WhatsApp before you build a recipe on it
Choosing the wax before choosing the jar. New makers pick a grade, buy 5 kg, and then discover the jars they like are 70 g votives, or that the 150 g apothecary jar they wanted costs ₹94.40 against ₹29.50 for a 200 ml lug-cap jar — a difference of ₹64.90 per candle, which is more than the entire wax gap between Eco Soy CSI 400 and CSI 464 at that fill (₹16.26). Decide the format and the jar first. The wax follows the jar, not the other way round.

What starting actually costs: a live-priced list for your first 50 candles

Every start-up cost article rounds. Here is the list with the prices you would actually pay this month, and the line that surprises people.

This list makes fifty 150 g scented soy candles in glass with lids, with enough spare wax, oil and wicks to absorb the failures a first month always produces. It assumes you already own a saucepan, a stove and a table. Prices are live CSI variant prices for September 2026.

Start-up list
Fifty 150 g soy candles in glass — what you buy, why, and what it costs
Line What to buy Why this quantity Cost
Wax Luxury Soy Wax CSI 464 5 kg + 3 × 1 kg 8 kg covers 50 × 150 g with about 500 g of spare for spills, top-ups and two test jars ₹4,059.20
Jars Clear Glass Jar with Golden Lid, 2 × Pack of 20 + 1 × Pack of 10 50 jars with lids; the page gives 150 g fill capacity, 8 cm height, hot-pour safe to 85°C ₹4,720.00
Fragrance Citrus Lemon 500 gm + Lavender 100 gm + Jasmine 100 gm 700 g at 8% of a 150 g fill is 58 candles — one house scent plus two you are testing ₹2,390.00
Wicks Eco Candle Wicks Thin (C1) 50-pack + Thick (C2) 20-pack 50 for the run plus 20 of the next size up so you can size the wick instead of guessing ₹483.80
Stickers 2 × Candle Wick Stickers (40) + Candle Care Stickers Roll 500 80 wick stickers and 500 care labels — the care label is what stops frosting complaints ₹613.00
Tools Pen Thermometer + Steel Pouring Pitcher 600 ml + Bamboo Stirring Sticks + Wick Centering Device The four that change your results; everything else can wait ₹1,298.00
Total Materials and tools for 50 candles Before packaging boxes and courier ₹13,564.00
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 5 kg ₹2,537.00, 1 kg ₹507.40, 500 g ₹260.00, 10 kg ₹5,074.00. Clear Glass Jar with Golden Lid Pack of 20 ₹1,888.00, Pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each). Citrus Lemon Fragrance Oil 500 gm ₹1,420.00, 100 gm ₹300.00. Lavender Fragrance Oil 100 gm ₹540.00. Jasmine Fragrance Oil 100 gm ₹430.00. Eco Candle Wicks Thin (C1) 50 Wicks ₹295.00, Thick (C2) 20 Wicks ₹188.80. Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00. Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00. Pen Thermometer ₹354.00. Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00. Bamboo Stirring Sticks Pack of 5 ₹118.00. Wick Centering Device ₹118.00.

The line that surprises people is the glass. Jars and lids are 35% of that total — more than the wax at 30%, and more than the fragrance at 18%. Tools are 10%, stickers 5% and wicks 4%. If you want to start for less, you do not buy a cheaper wax; you buy a cheaper container or a smaller one. Fifty 200 ml Salsa Glass Jars with lug caps are ₹1,475.00 against ₹4,720.00 for fifty apothecary jars with golden lids.

PROVE IT FOR UNDER THREE THOUSAND FIRST
Before you commit ₹13,564.00, make six candles. CSI 464 1 kg ₹507.40 + jars Pack of 10 ₹944.00 + Eco C1 10 Wicks ₹59.00 + Citrus Lemon 100 gm ₹300.00 + wick stickers ₹100.00 + Pen Thermometer ₹354.00 = ₹2,264.40, or ₹377.40 a candle including the thermometer you keep forever. You will learn more from six cured candles than from any article, including this one.

Kits are a reasonable alternative to that six-candle list if you would rather not assemble it: the Scented Jar Candle Making Kit for Beginners is ₹555.78, the Aroma Candles Making Kit ₹1,770.00, and the Candle Making Kit for Beginners ₹4,130.00. A kit gets you burning faster; buying separately gets you a thermometer and pouring pitcher you will still be using in year three. The trade-off is argued out properly in the live guide on buying a kit versus buying supplies separately.

One more line most people forget: the Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 takes the list to ₹15,924.00. It is not a first-week purchase. It becomes worth it when double-boiling is the reason you are not pouring — the honest trigger is when you are melting more than about 2 kg in a session, twice a week.

Which soy grade should a new Indian business actually start on?

Three grades cover almost every first business. The fourth choice on the shelf is the one that quietly costs you a month.

CSI stocks eight soy and soy-blend grades. A new business does not need eight. It needs one house wax it can buy reliably, and at most one premium grade for a gifting line. Here is the honest split.

1
Container soy · the default house wax
Luxury Soy Wax CSI 464
Flakes, 100% soy, single-pour container wax. The product page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring, a fragrance load of up to 10% of total wax weight, excellent glass adhesion, a creamy opaque finish with low frosting and minimal blooming, and a shelf life of 60 months in cool, dry storage. Flakes melt faster and measure more easily than chunks, which matters when you are pouring in a kitchen. For a first business this is the grade to standardise on: at ₹507.40 a kilo it is the cheapest of CSI's named 100% soy container flakes, and the per-kg rate does not change between 1 kg, 5 kg and 10 kg — so you can start on a single kilo without paying a small-order penalty.
Pack Price Per kg 150 g candles
500 g ₹260.00 ₹520.00 3
1 kg ₹507.40 ₹507.40 6
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 33
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 66
₹76.11 of wax in a 150 g candle · up to 10% fragrance load Buy Luxury Soy Wax CSI 464
2
Container soy · the lowest per-candle cost
Eco Soy CSI 400
Chunks, 100% soy, produced in India, sold as a container wax that often pours in one go. The page says no additives are needed, describes a creamy off-white finish, recommends Eco Wicks, and gives the fragrance step as 85°C within an 80–90°C window with a gentle two-minute stir before pouring directly. At ₹399.00 a kilo it is the lowest-cost named soy container grade on the shelf: ₹59.85 of wax in a 150 g candle against ₹76.11 for CSI 464, a saving of ₹16.26 a candle or ₹813.00 across a 50-candle run. The honest catch: the page does not publish a maximum fragrance load. If you are building a recipe around a specific percentage, ask on WhatsApp before you commit a batch rather than assuming a number.
Pack Price Per kg 150 g candles
1 kg ₹399.00 ₹399.00 6
5 kg ₹1,996.00 ₹399.20 33
₹59.85 of wax in a 150 g candle · fragrance ceiling not published Buy Eco Soy CSI 400
3
Coconut-soy blend · the gifting and summer grade
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
Flakes, coconut-soy blend, one-pour container wax. The page publishes a melting point of 50–53°C and a pour temperature of 58–60°C — the lowest published working temperatures in the CSI soy range, and the reason this grade behaves differently in an Indian summer. It takes up to 13% fragrance load, claims an ultra-smooth creamy finish with minimal frosting and excellent glass adhesion, and states a 60-month shelf life in cool, dry storage with the pack kept sealed. At ₹650.00 a kilo it is ₹21.39 more per 150 g candle than CSI 464. That is affordable on a gifting line at a premium price and painful on a volume line at ₹399.00.
Pack Price Per kg 150 g candles
500 g ₹325.00 ₹650.00 3
1 kg ₹650.00 ₹650.00 6
5 kg ₹3,185.00 ₹637.00 33
₹97.50 of wax in a 150 g candle · up to 13% fragrance load Buy Premium Coconut Soy CSI 468

The grade that quietly costs new businesses a month is Soy Pillar Wax at ₹600.00 a kilo. It is an excellent wax — for pillars, moulds and designer candles, which is exactly what its page says. It is made to shrink away from a mould and release cleanly, which is the opposite of what you want in glass. Bought by mistake for jar candles it produces shrinkage, gaps at the wall and unhappy customers, and the wax is not at fault. The same applies in reverse: pouring container soy into a pillar mould gives you a candle you cannot get out. The live guide on container candles versus pillar candles is the right place to decide which you are actually starting.

Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00 a kilo is the other grade a new business meets early. It is a container wax with a fuller published process — the temperatures, the two-minute stir, the cure guidance — and a 13% ceiling against CSI 464's 10%, which gives you headroom if you are chasing a heavy fragrance. It costs ₹13.74 more per 150 g candle than CSI 464. Start on one of them, not both.

Not sure which grade your jar wants? Buy 500 g of two and pour three candles of each: Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299.00, Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325.00. Send the results to CSI on WhatsApp and get a view on wick sizing before you buy 5 kg of the wrong one.
Compare soy waxes

Where soy actually helps you sell in India — and where the story is thinner than you are told

Soy is a good commercial story. It is not the story most new brands think they are telling.

Four things soy genuinely does for a new Indian brand. It is a search term and a shelf signal: buyers on Instagram and Shopify already ask “is it soy”, and answering yes removes a question instead of starting one. It gives you a finish that reads handmade — opaque, matte, creamy — which is the aesthetic almost every Indian D2C candle brand is selling. It takes fragrance heavily enough for the scent-forward market here, at ceilings of 10% for CSI 464 and 13% for Chunks and CSI 468. And it lets you price above the unbranded paraffin pillar candles sold by weight in every market, because it is visibly a different product.

Four things soy does not do. It does not make a candle healthier, safer to breathe or cleaner-burning in any sense we are willing to put in writing, and a brand that leans on that claim is building on sand. It does not guarantee strong hot throw — that is the wick, the load, the cure and the oil. It does not resist Indian heat better than paraffin; container soy is softer, not tougher. And it does not fix a candle that photographs badly: frosting is a normal characteristic of natural soy, and if you have not planned for it you will be answering messages about it.

Channel reality
What each Indian sales channel actually asks of a soy candle
Channel What the buyer asks What soy gives you What it does not solve
Instagram D2C, 1–50 orders a month “Is it soy? How long does it burn? Will it smell in my room?” An easy yes, a premium look, a label line that needs no defending Hot throw, which is wick and load work; and the cost of glass, which is your biggest line
Diwali and festive gifting Sets, boxes, a scent that suits the occasion, delivery before the date A finish and colour that suit gift photography; scent headroom for warm, spiced profiles The calendar. Diwali 2026 is 8 November 2026, so a 14–21 day cure means pouring by about 15 October
Corporate and bulk gifting Unit price at 100–500 pieces, GST invoice, a fixed delivery date A story a procurement team can repeat; consistent grades you can reorder The price point. At bulk unit prices the jar and the fragrance decide whether you can bid at all
Weddings and events Colour matching, quantity, a look that suits the décor Dye takes well in soy; the matte finish suits most palettes Heat at outdoor mandaps and marquees; plan container formats, not free-standing ones
Retail shelves and pop-ups Margin for the stockist, shelf life, packaging A grade with a 60-month stated shelf life on CSI 464 and CSI 468 in cool, dry storage Your margin after the stockist takes theirs — model it before you agree a wholesale price

The festive point deserves a number. If you are selling for Diwali on 8 November 2026 and you want a 14-day cure plus a courier window, your last comfortable pour date is around 15 October — and that means your wax, jars and oils have to be in your hands in early October. The live 12-month candle business calendar lays out the rest of the year. The 14-day cure is not a rule we invented to sell wax; the Luxury Soy Wax Chunks page itself asks for a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing, and the live cure guide explains what is happening in the wax while you wait.

Building the brand on a health claim. It is the most common mistake in Indian candle marketing and the easiest to avoid. Describe what you can show: 100% soy or a coconut-soy blend, the grade name, the fragrance percentage, the fill weight, the burn time you measured, IFRA documentation available on request. Leave out anything about toxins, purity or what a candle does to the air in a room. Customers who care will ask for the fragrance documentation, and you can get MSDS and IFRA paperwork from CSI on WhatsApp — that is a stronger answer than an adjective.

The money: what one soy candle costs you, and what you can charge

Work out the unit before you set the price. Almost every candle business that fails in India set the price first.

Here is the full material cost of one 150 g scented soy candle in a Clear Glass Jar with Golden Lid, using CSI 464 at 1 kg pricing, Citrus Lemon Fragrance Oil at 500 gm pricing, a Thin (C1) Eco Wick at 100-pack pricing, one wick sticker and one care label.

Unit cost
One 150 g soy candle in glass — every material line
Line Quantity Rate used Cost Share
Jar with golden lid 1 ₹94.40 each (Pack of 10 ₹944.00) ₹94.40 44%
Luxury Soy Wax CSI 464 150 g ₹507.40 per kg ₹76.11 36%
Citrus Lemon Fragrance Oil 12 g (8% of wax weight) ₹1,420.00 per 500 g ₹34.08 16%
Eco Candle Wick Thin (C1) 1 ₹5.90 each at 100 ₹5.90 —
Wick sticker 1 ₹100.00 for 40 ₹2.50 —
Care label 1 ₹413.00 for 500 ₹0.83 —
Materials, one candle 162 g poured Jar included, box excluded ₹213.82 100%
Priced above: Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each (Pack of 10 ₹944.00). Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40. Citrus Lemon Fragrance Oil 500 gm ₹1,420.00. Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100 Wicks. Candle Wick Stickers ₹100.00 for 40. Candle Care Stickers Roll ₹413.00 for 500. Fragrance load is 8% of wax weight, the convention CSI product pages use.

Now add what it costs to get that candle to a customer. These three figures are illustrative — they are your costs, not CSI's, and they vary by city and courier — but you must put a number on them: a box with filler at ₹25.00, a courier charge at ₹70.00, and thirty minutes of your own time across melting, pouring, cleaning, labelling and packing at ₹20.00. Add a payment gateway fee of about 2% of the selling price. Landed cost before the gateway fee is ₹328.82.

Price ladder
Contribution per candle at four illustrative Indian retail price points
Retail price Materials Box + courier + time Gateway 2% Contribution As % of price
₹399.00 ₹213.82 ₹115.00 ₹7.98 ₹62.20 16%
₹499.00 ₹213.82 ₹115.00 ₹9.98 ₹160.20 32%
₹699.00 ₹213.82 ₹115.00 ₹13.98 ₹356.20 51%
₹999.00 ₹213.82 ₹115.00 ₹19.98 ₹650.20 65%

Read that table honestly. At ₹399.00 you are working for ₹62.20 a candle before a single rupee of advertising, packaging design, breakage or returns — that is not a business, it is a hobby with paperwork. At ₹699.00 it starts to look like one. The lever that moves this table is not the wax: switching from CSI 464 to Eco Soy CSI 400 saves ₹16.26 a candle, while switching from the apothecary jar to a 200 ml lug-cap jar saves ₹64.90, and switching from Lavender at 1 kg pricing to Citrus Lemon at 500 gm pricing saves ₹28.57 on the same 12 g dose.

Two other formats, for comparison, on the same method: a 70 g votive in a White Matte Votive Jar comes to ₹92.51 of materials, and a 180 g candle in a 200 ml Salsa Glass Jar comes to ₹174.49. The votive is the cheapest way to give customers a sampler and the cheapest way to test a new scent at scale. The lug-cap jar is the format that makes a sub-₹500.00 price point survivable. Neither decision has anything to do with which soy you bought.

The CSI principle
Your first wax decision is a supply decision, not a chemistry decision.
At CSI, 1 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 and 10 kg is ₹5,074.00 — the same ₹507.40 a kilo either way. There is no volume penalty for starting small, so start small and prove the candle instead of the cash.

One caution on the first run. Fifty candles sold at ₹499.00 contribute about ₹8,010.20, against a start-up list of ₹13,564.00. Your first batch does not pay for itself; it pays for the tools and the jars and the spare stock that the second batch uses for free. On these illustrative numbers you cross into profit at roughly 85 candles sold. Plan the cash for two batches, not one.

Five risks that are specific to running a soy candle business in India

None of these appear in the reel where someone pours a perfect candle in a cool studio.

1. Heat, and the fact that container soy is a soft wax

Delhi, Ahmedabad and Nagpur run past 40°C for weeks. A soy candle sitting in a sunlit window, a closed car or a delivery van in May is not in a laboratory. Surfaces soften, tops lose their smooth finish, and a candle that travelled badly arrives looking used. This is a format decision, not a wax decision: container candles in glass survive Indian summers, free-standing soy shapes generally do not. CSI 468 publishes the lowest working temperatures in the range — melting point 50–53°C, pour 58–60°C — which tells you something useful about how a coconut-soy blend behaves when a parcel gets hot. Plan dispatch days, plan lids, and do not promise a pristine surface in June.

2. Monsoon, damp godowns and wet wicks

In Mumbai, Kochi and Kolkata the risk is water, not heat. Wax packs left on a concrete floor absorb damp through the bag; wicks stored uncovered take up moisture and burn poorly; jars pulled from a humid store room fog and condense the moment hot wax goes in, which shows up later as wet spots on the glass. The CSI 464 page asks for cool, dry storage away from sunlight and moisture and states a 60-month shelf life on that basis, and CSI 468 asks for the pack to be kept sealed. That is not boilerplate — it is the difference between a 60-month shelf life and a spoiled 10 kg box.

3. The cure is working capital

Soy keeps developing scent for days after it sets. The Chunks page asks for 48 hours minimum and ideally one to two weeks; 14 to 21 days is the standard working assumption for soy container candles, and some fragrance families need the longer end. Commercially that means every candle you pour is money on a shelf that you cannot invoice for two to three weeks. With a ₹213.82 unit cost, a 200-candle festive run is roughly ₹42,763.20 sitting still. Build that into your cash plan before you take a large order with a tight date.

4. Cosmetic variation, and the customer who has never seen it

Frosting — the white crystalline bloom on the surface and sides of natural soy — is a characteristic of the wax, not a defect. CSI 464 and CSI 468 pages both claim low frosting, and good process helps, but no soy is immune. Wet spots, where wax pulls away from the glass, come and go with temperature. The commercial fix is a care label on every candle and one line in your product description; the live guide on soy frosting is worth reading before a customer messages you about it. Five hundred care labels cost ₹413.00. That is ₹0.83 a candle to prevent an argument.

5. Breakage, couriers and the true cost of glass

Glass breaks in transit, and a ₹94.40 jar that breaks costs you the whole ₹213.82 unit plus the courier plus the replacement. Two of the reviews CSI publishes are about delivery charges being high; freight on heavy, fragile goods is a real cost for everyone in this trade, in both directions. Price it in rather than hoping. Consolidate orders so that wax, jars and oils arrive together, buy the 5 kg or 10 kg wax pack when you know your grade, and do not let a ₹500.00 saving on wax become a second freight bill.

Taking a dated bulk order before you have made the candle at scale. A corporate order for 300 candles due in three weeks looks like the moment your business starts. Count backwards: 14 days of cure, two days of labelling and packing, three to five days in transit — you needed to pour on day one, with wax and 300 jars already in the house. Check stock depth before you quote, not after. Ask CSI on WhatsApp what is actually available in the pack sizes you need, get the bulk price and the GST invoice terms in writing, and quote a date you can hold.

When soy is the wrong first wax for your business

CSI sells soy. This section is the part that argues against it, because the alternative is a customer who buys once.

If your plan is volume at a very low price. Tealights, temple lamps, diyas, market-stall candles at ₹50.00 to ₹149.00 — the wax cost at those prices is decisive, and Fully Refined Paraffin Wax Pellets at ₹354.00 a kilo puts ₹53.10 into a 150 g candle against ₹76.11 for CSI 464, a gap of ₹23.01. On a ₹99.00 tealight that gap is the margin. Paraffin is also a harder wax that handles a hot van better. The live comparison of soy versus paraffin for beginners covers the rest.

If you are making pillars, moulded shapes or designer candles. Use Soy Pillar Wax at ₹600.00 a kilo (500 g ₹300.00), which its page describes as giving a smooth creamy finish and releasing from moulds. Container soy in a mould is a bad afternoon.

If your line is whipped, dessert or piped candles. Soy Butter Wax at ₹1,097.40 a kilo is a blend of soy pellets, soy chunks and beeswax made for that texture; it is more than double the cost of CSI 464 per kilo, so it belongs in a deliberately premium line, not as a general-purpose wax.

If you are chasing a luxury coconut positioning from day one. Premium Coconut Soy Wax at ₹920.00 a kilo and CSI 468 at ₹650.00 are both legitimate choices, but neither publishes a reason to start there before you can consistently make a good candle in a cheaper wax. Learn on CSI 464 or Eco Soy CSI 400, then move the recipe.

If you need one wax for both jars and pillars. There is not one. Natural Soy Pearl Wax at ₹450.00 a kilo is the grade that scales furthest — it is the only wax CSI sells up to a 50 kg pack — but its page does not publish working temperatures or a fragrance ceiling, so treat it as a grade to discuss on WhatsApp rather than a beginner default.

The wax you can buy again next month beats the wax that made one perfect candle.
— CandleMakingSuppliesIndia

Your first 30 days, in the order that wastes the least money

1
Days 1–3 · Buy the six-candle list and pour twice Order the ₹2,264.40 list — 1 kg CSI 464, ten jars, ten C1 wicks, 100 gm Citrus Lemon, wick stickers and a Pen Thermometer. Pour three candles, then pour three more two days later using the same temperatures. You are not testing scent yet; you are testing whether you can repeat yourself. Write down melt temperature, add temperature, pour temperature and room temperature every time, because the smooth, crack-free result is a process, not luck.
2
Days 4–17 · Cure, then burn test properly Leave the candles 14 days. On day 14 burn one for three hours in a closed room with the fan off and note how far the melt pool reaches, the flame height and whether you can smell it from the doorway. If the pool is short of the wall, you need a bigger wick, not more fragrance — the live wick guide by diameter is the reference, and CSI does not publish a wick size per jar diameter, so this is a test you run rather than a table you look up. Order a 20-pack of Thick (C2) at ₹188.80 if you need to size up.
3
Days 18–24 · Price the candle, then decide the format Fill in the unit-cost table above with your real jar, your real oil and your real fill weight. Add your box, your courier and your time. Then choose a price you can defend and check the contribution — if it is below about a third of the retail price, change the jar or the fill size before you change anything else. The live guide on pricing candles in India for 2026 is worth an hour here.
4
Days 25–30 · Buy the run, and sort the paperwork Now order the full ₹13,564.00 list, in one consignment so you pay freight once. Ask CSI on WhatsApp for bulk pricing if you are going past 10 kg of wax, and ask for the GST invoice and any MSDS or IFRA documentation you want on file — corporate buyers ask for it and it is easier to collect now than during a rush. Use the live guide on registrations for selling candles in India to sort out what applies to you. Then pour fifty candles and start the cure clock again.

That sequence costs ₹2,264.40 before you commit ₹13,564.00, and it turns the two expensive unknowns — can you make it, and can you sell it at a price that works — into answers you paid a few hundred rupees for. The live guides on starting a candle business from home in India and making candles at home to sell cover the marketing side that this page deliberately leaves alone.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, so the obvious commercial move on a page like this is to talk you into the most expensive wax on the shelf. This page does the opposite: it says the wax is only 36% of your unit cost, that jars and fragrance both cost you more, that a ₹2,264.40 six-candle trial should come before a ₹13,564.00 order, and that if you are selling ₹99.00 tealights or pouring moulds, soy is the wrong wax and paraffin or Soy Pillar Wax is the right one.

Every price on this page is a live CSI variant price from September 2026 and the linked product pages are authoritative. Wax specifications are quoted from those pages: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10% fragrance load with 80–90°C given as the working range for melting and pouring and a 60-month shelf life in cool, dry storage; Luxury Soy Wax Chunks up to 13% with fragrance added at 80–90°C, a two-minute stir and a 48-hour minimum cure, ideally one to two weeks; Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13% with a melting point of 50–53°C and a pour temperature of 58–60°C. Eco Soy CSI 400 does not publish a fragrance ceiling and Natural Soy Pearl Wax does not publish working temperatures — we say so rather than estimate. Box, courier, labour and retail prices on this page are illustrative assumptions, clearly marked, because they are your costs and not ours.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to have a start-up list priced against current stock before you commit to pack sizes.

Frequently asked questions

How much money do I need to start a soy candle business in India?
On live CSI pricing, ₹13,564.00 buys the materials and four core tools for a first run of fifty 150 g candles in glass. Add a Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 and it is ₹15,924.00. You can test the idea for ₹2,264.40 with six candles first, and you should.
Is soy wax cheaper than paraffin for a candle business?
No. Fully Refined Paraffin Wax Pellets are ₹354.00 a kilo against ₹507.40 for Luxury Soy Wax CSI 464 — ₹53.10 against ₹76.11 in a 150 g candle, a gap of ₹23.01. At a ₹999.00 retail price that gap is irrelevant; at ₹99.00 it is the margin. Choose by price point, not by preference.
How many candles can I make from 1 kg of soy wax?
Six at a 150 g fill, five at 200 g, fourteen at 70 g, before wastage. The Luxury Soy Wax Chunks page puts it as 1 kg ≈ 6–12 candles and 5 kg ≈ 30–60, depending on candle size. Allow a few per cent for wax left in the pouring pitcher and for top-up pours.
Do I need GST registration to sell candles in India?
That depends on your turnover and where you sell, and it is worth reading the live guide on what applies to candle makers in India rather than taking a blog's word for it. What CSI can tell you is the supply side: GST invoicing is available on every order, and MSDS and IFRA documentation for fragrance oils is available on request over WhatsApp — corporate and marketplace buyers ask for both.
Can I make and sell soy candles during an Indian summer?
Yes, in containers. Keep candles out of direct sun, ship with lids on, avoid free-standing soy shapes, and be honest with customers about surface softening above about 35°C. Premium Coconut Soy CSI 468 publishes a melting point of 50–53°C and a pour temperature of 58–60°C, which is useful information when you are deciding what to promise about a parcel in a hot van.
How long before I can sell a soy candle after pouring it?
Plan on 14 to 21 days. The Luxury Soy Wax Chunks page asks for at least 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing, and soy throw keeps developing past that. For Diwali on 8 November 2026, that means pouring by about 15 October and having stock in hand in early October.
Start properly
Prove six candles for ₹2,264.40. Then buy the run.
Luxury Soy Wax CSI 464 from ₹260.00 (₹507.40 a kilo at 1, 5 and 10 kg) · Eco Soy CSI 400 from ₹399.00 · Premium Coconut Soy CSI 468 from ₹325.00 · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each · Eco Candle Wicks from ₹5.90 each · GST invoicing, bulk pricing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop soy wax Price my start-up list on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The start-up method, unit-cost structure, contribution tables and risk list apply to any Indian candle business using any supplier's materials; only the prices and the product-page specifications are CSI-specific.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Wording is unedited. Two are below five stars and four are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: T.S., M.S., Chanpreet kaur, Sunita Gupta. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series costing unit: 200 g of wax + 16 g of fragrance oil at 8% of wax weight (216 g poured); this page uses a 150 g fill with 12 g of oil at the same 8% convention. Luxury Soy Wax CSI 464: 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; page: up to 10% fragrance load, 80–90°C working range for melting and pouring, excellent glass adhesion, creamy opaque finish, low frosting, minimal blooming, 60-month shelf life in cool dry storage. Eco Soy CSI 400: 1 kg ₹399.00, 5 kg ₹1,996.00; page: produced in India, no additives needed, fragrance at 85°C within 80–90°C, stir 2 minutes, recommended wick Eco Wicks; fragrance ceiling not published. Luxury Soy Wax Chunks: 500 g ₹299.00, 1 kg ₹599.00; page: up to 13%, melt to approximately 80–85°C, fragrance at 80–90°C, stir 2 minutes, pour 75–80°C, cure 48 hours minimum and ideally 1–2 weeks, 1 kg ≈ 6–12 candles and 5 kg ≈ 30–60. Premium Coconut Soy CSI 468: 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00; page: up to 13%, melting point 50–53°C, pour 58–60°C, 60-month shelf life, keep sealed. Soy Pillar Wax 500 g ₹300.00, 1 kg ₹600.00; Soy Butter Wax 1 kg ₹1,097.40; Premium Coconut Soy Wax 1 kg ₹920.00; Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450.00; Fully Refined Paraffin Wax Pellets 500 g ₹177.00, 1 kg ₹354.00. Clear Glass Jar with Golden Lid Pack of 10 ₹944.00, Pack of 20 ₹1,888.00 (₹94.40 each); page: 150 g fill capacity, 8 cm height, hot-pour safe to 85°C. 200ml Salsa Glass Jar 50 Pcs ₹1,475.00 (₹29.50 each). White Matte Votive Jar 70 gram Pack of 10 ₹318.60 (₹31.86 each). Citrus Lemon Fragrance Oil 100 gm ₹300.00, 500 gm ₹1,420.00, 1 kg ₹2,832.00; page: candles 6–10%. Lavender Fragrance Oil 100 gm ₹540.00, 1 kg ₹5,221.00; page: 6–10% for candles, IFRA certified. Jasmine Fragrance Oil 100 gm ₹430.00, 1 kg ₹3,923.00; page: up to 10% in soy, flashpoint 185°C, 0% vanillin. Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100 (10 Wicks ₹59.00, 50 Wicks ₹295.00); Thick (C2) ₹9.44 each at 100 (20 Wicks ₹188.80). Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00; Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00. Pen Thermometer ₹354.00; Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00; Bamboo Stirring Sticks Pack of 5 ₹118.00; Wick Centering Device ₹118.00; Mini Electric Wax Melter ₹2,360.00. Kits: ₹555.78, ₹1,770.00, ₹4,130.00. Computed: start-up list ₹13,564.00 (wax ₹4,059.20, jars ₹4,720.00, fragrance ₹2,390.00, tools ₹1,298.00, stickers ₹613.00, wicks ₹483.80); with melter ₹15,924.00; six-candle trial ₹2,264.40 (₹377.40 a candle); 150 g unit cost ₹213.82 (jar ₹94.40, wax ₹76.11, oil ₹34.08, wick ₹5.90, wick sticker ₹2.50, care label ₹0.83); 180 g lug-cap jar unit ₹174.49; 70 g votive unit ₹92.51; wax per 150 g candle ₹76.11 (CSI 464), ₹59.85 (CSI 400), ₹89.85 (Chunks), ₹97.50 (CSI 468), ₹53.10 (paraffin); 200-candle run at unit cost ₹42,763.20. Illustrative assumptions, clearly marked as such: outer box and filler ₹25.00, courier ₹70.00, thirty minutes of labour ₹20.00, payment gateway 2% of the selling price, retail price points ₹399.00, ₹499.00, ₹699.00 and ₹999.00. These are the maker's costs, not CSI's, and CSI publishes no delivery, discount or returns figures here. Diwali 2026 is 8 November 2026; the 15 October pour date assumes a 14-day cure plus packing and transit. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog