My Customer Says the Candle Has No Hot Throw but My Retained Sample Smells Strong — How Do I Compare Room Size, Airflow and Fragrance Perception Before Reformulating?
Share
Fragrance oils from ₹300 / 100g · 15g trial sizes from ₹68.44Soy wax from ₹299 / 500gStocked in India · ships nationwide
CSI complaint-diagnosis guides
Before you re-pour three hundred candles at a higher load, make the comparison fair. The test that decides it costs ₹348.10.
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
Preethi PrasathVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but May be my formula for reed diffuser is 60% dpg 20% isopropyl myristate 10% perfume oil and 10% ethanol perfume grade. But throw of scent is low. Can you fix this formula."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom
★★★★★
"So I live in a very cold region and it was becoming very difficult for me to maintain the temperature. My temperature would drop within seconds due to which I was not getting a good hot throw… this mini melter is my saviour."
Arzoo VyasApr 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"I am really happy with this fragrance.Its absolutely overwhelming fragrance. I used it in champagne candle and received a very positive review from my customer."
Ranjita RaoVerified buyer · Feb 2026
Orchard Pear
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
Preethi PrasathVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but May be my formula for reed diffuser is 60% dpg 20% isopropyl myristate 10% perfume oil and 10% ethanol perfume grade. But throw of scent is low. Can you fix this formula."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom
★★★★★
"So I live in a very cold region and it was becoming very difficult for me to maintain the temperature. My temperature would drop within seconds due to which I was not getting a good hot throw… this mini melter is my saviour."
Arzoo VyasApr 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"I am really happy with this fragrance.Its absolutely overwhelming fragrance. I used it in champagne candle and received a very positive review from my customer."
Ranjita RaoVerified buyer · Feb 2026
Orchard Pear
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. A customer review is an opinion recorded in an uncontrolled room, not a throw measurement. CSI publishes no hot-throw rating, no scent-strength score and no room-coverage figure for any fragrance oil — including the ones praised above.
✓ Three published fragrance ceilings per wax✓ 92 fragrance oils in stock✓ MSDS & IFRA documentation on request
Complaint Diagnosis · Perceived Throw
Scent intensity is perceived, not measured. The same candle honestly produces different reports in different rooms, so the first job is not to change the recipe — it is to make the two reports comparable. The protocol, the arithmetic, and the point at which spending becomes justified.
₹348.10
four fragrance oils at their smallest stocked size — the entire cost of a blind comparison, against ₹81,135.60 of materials to re-pour a 300-candle batch · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Is my customer wrong? No, and neither are you. You are both reporting a perceived quantity, honestly, from different rooms with different noses. "No hot throw" is the least reliable complaint a candle maker receives — not because customers exaggerate, but because the measuring instrument is a human nose in an uncontrolled room.
What do I do first? Nothing to the recipe. Match the comparison. Get the room's dimensions in metres, whether doors and windows were open, whether a fan was running and on what setting, and how long the candle burned before judgement.
The single most missed cause?Olfactory adaptation. Someone sitting beside a candle for an hour stops perceiving a scent they would notice on walking back in. Assess on entering, never while sitting.
When is reformulating justified? When the rate of reports for one fragrance runs at several times its siblings' rate, against units sold. One report is perception. A rate is data.
The short answer
Do not reformulate on an unmatched comparison. Your retained sample and the customer's candle were judged in different volumes, at different air-exchange rates, after different burn times, by different noses, against different expectations. Five uncontrolled variables is not evidence.
Match what you can, record what you cannot: room volume in cubic metres, openings, fan setting, burn time before assessment — and assess on entering the room after a stated time away, with two candles labelled A and B by someone who did not pour them.
Then count, then spend. Reports divided by units sold, per fragrance, compared with your other fragrances. Only after that do you touch the formula — and the first four checks are free: published ceiling, add temperature, stir time, cure time.
Three rooms: 3.5 × 4 × 3 m = 42 m³, 5 × 6 × 3 m = 90 m³, and an open-plan 8 × 6.7 × 3 m ≈ 160 m³. The candle is identical in all three. Because the same released quantity is spread through 2.1 and 3.8 times the volume, the concentration reaching a nose falls to 0.47× and 0.26× of your test room — arithmetic, not a product property. A diagram of why two honest people disagree; it plots no throw figure for any oil, because CSI publishes none.
The customer says there is no hot throw. My retained sample smells strong. Who is right, and what do I do?
Probably both of you, and the honest answer is not yet known. Scent intensity is perceived, and the two of you measured it in different conditions — so the first action is to make the comparison fair, not to change the recipe. Get four facts: the room's dimensions in metres, whether doors, windows or an exhaust were open, whether a fan was running and at what setting, and how long the candle burned before they judged it. Re-test your retained sample under their conditions, and assess on walking into the room after twenty minutes away, not while sitting in it — olfactory adaptation accounts for a large share of "it stopped smelling" reports. Run it blind: two candles, the suspect batch and a retained known-good, labelled A and B by someone who did not pour them. Only then look at the formula, starting with the free checks — the published fragrance ceiling on your wax (Luxury Soy Chunks 13%, CSI 464 10%, CSI 468 13%), the add temperature, the stir time, the cure.
One line: match the room, the airflow, the burn time and the nose before you match the formula — a blind comparison costs ₹348.10, and re-pouring three hundred candles costs ₹81,135.60 in materials.
The whole investigation needs two instruments and a notebook. Pen Thermometer ₹354 to confirm the add temperature you actually used, and a Candle Making Weighing Scale ₹354 because load is a weight percentage and millilitres will not reproduce it. Together ₹708 — under one percent of the cost of re-pouring the batch.
A retained sample settles almost every complaint you will ever receive. This is the one where it settles nothing.
Keeping a retained sample from every batch is the most useful habit in small-scale production; if you are not doing it, start with the next pour. For a sinkhole, a wet spot, a drowned wick or a fragrance that separated in the jar it is decisive — the fault is present in the wax or it is not, and you can photograph it. Hot throw is different in kind, because the thing being reported does not exist in the jar. It exists in a room.
When you light it you are measuring a system of five parts, and the candle is one. The other four are the volume of air the scent is diluted into, the rate at which that air is replaced, how long your nose has been exposed, and what you expected to smell. Change any one and the same candle returns a different verdict — honestly, with no exaggeration anywhere.
Four reasons your test is biased towards "strong", none of them your fault. Your bench is almost certainly in a smaller room than the customer's living room. You burn with the door shut because you are watching the melt pool; they open windows. You know the scent — a nose trained on a fragrance for weeks detects it at concentrations a first-time nose does not, which is perceptual learning, not imagination. And you want it to be fine. None of that is dishonest. All four make your assessment unmatched to theirs, the only problem that matters today.
So the default response is neither "the customer is mistaken" nor "the batch is defective". Both are conclusions you lack the evidence for. The first costs you a customer and, if the batch really is short, a reputation. The second costs a re-pour you may not need — ₹81,135.60 in materials for three hundred 200 g candles, priced below. Gather instead.
What to write back, today
Four questions and nothing else: how big is the room and how high the ceiling; were windows, doors or the exhaust open; was a fan or AC running, on what setting; how long had the candle burned when they noticed. Then one instruction: "Please leave the room for twenty minutes and walk back in — tell me what you notice at the door." That resolves a meaningful share of these reports at no cost, and it does not ask the customer to accept they were wrong.
The five variables that change the report, not the candle
Each is ordinary physics or physiology. None is a defect, and none is a property of any fragrance oil CSI sells.
1
Room volume — do the arithmetic, in metresA candle releases a given quantity per hour into whatever volume of air is available, so concentration is quantity divided by volume. Measure length × width × ceiling height. A bedroom at 3.5 × 4 × 3 m is 42 m³; a sitting room at 5 × 6 × 3 m is 90 m³ — 2.1 times the volume, about 0.47× the concentration from the identical candle; an open-plan space at 8 × 6.7 × 3 m is roughly 160 m³, about 0.26×. Ask for the dimensions before you accept that anything has changed.
2
Air exchange — the variable that beats volumeVolume dilutes once. Air exchange removes continuously. An open window on a breezy evening, a door to a stairwell, a running kitchen or bathroom exhaust — each replaces the room's air and takes the accumulated fragrance with it. The candle is working against a drain rather than filling a bucket, and no formulation change fixes a drain. Record it as a binary: windows, door, exhaust — open or shut, on or off. Customers least often mention this, and it is the likeliest explanation for no scent at all in a room where the candle performed on your bench.
3
Airflow — a fan distributes and dilutes at onceA ceiling fan mixes the air, which helps a scent reach the far corner and stops it accumulating anywhere. Which effect dominates depends on the room, the setting and where the candle stands; you cannot predict it, only record and match it. And a fan close to a candle changes the flame, not just the distribution: moving air displaces a flame, altering how the melt pool forms. A fan is two variables in one, so "the fan was on" deserves a re-test with the fan on, at the same setting.
4
Burn duration before judging — fifteen minutes is not a testA candle judged shortly after lighting has not established a melt pool, and until it opens out there is little surface for fragrance to leave from and little accumulation in the room. Most customers form an opinion in the first few minutes, when the candle can demonstrate least. Ask how long it burned; if under an hour, ask for one more burn of at least two hours before treating the report as complete. Frame it as needing better information, not as doubting them.
5
Olfactory adaptation — the most under-appreciated cause hereThe nose stops reporting a constant stimulus. Sit beside a candle and perception declines substantially within roughly fifteen to twenty minutes while it releases exactly as much as before; walk out, wait, walk back in, and it is obvious again. That is why "it smelled lovely for twenty minutes then stopped" is among the commonest messages a candle maker receives, and why it almost never means the candle stopped. Every assessment below is made on entering the room, after a stated time away, to defeat this.
The sixth variable is yours: expectation. If your listing or caption says a candle will fill a room or scent a whole floor, you have set the benchmark the customer is measuring against — and they are measuring correctly. Read your own copy before you read the complaint. It is the one variable here you control completely, you can change it free today, and on many of these complaints it is the cheapest fix available.
The fair-comparison protocol
Match what can be matched, record what cannot, and remove your own knowledge of which candle is which.
This is the spine of the page. One evening, nothing you do not already own, and it is the difference between a decision and a guess. Run it before you order a single gram of anything.
Step 1 · Match the conditions
Six fields. Fill the customer's column from their answers, then reproduce it in yours
Condition
How to record it
Why it changes the verdict
Room volume
Length × width × ceiling height in metres, to one decimal. Write the product in m³
Concentration is inversely proportional to volume: 42 m³ against 90 m³ is 0.47× on the identical candle
Openings
Windows open / shut. Door open / shut. Exhaust on / off
Air exchange removes fragrance continuously; no formula change compensates
Fan or AC
On or off, and the numbered setting. Note the distance from the candle
Distributes and dilutes at once, and displaces the flame if it is close
Burn time before assessment
Minutes from lighting. Assess at 30, 60 and 120 minutes
Before the melt pool opens there is little releasing surface and little accumulation
Time away before assessing
Minutes out of the room. Use 20 minutes, every time
Defeats olfactory adaptation, which otherwise dominates every other variable
Competing scent
Plug-in diffuser, incense, agarbatti, cooking, a second candle — list them
A room already carrying a scent masks a new one, and the report is then about the room
Run it twice where you can — once in your usual test room, once in a room close to the customer's volume. If the candle reads well in 42 m³ and poorly in 90 m³, your test room flatters every batch you have poured. Then the blind element, which makers skip as excessive. It is not: you cannot judge your own candle fairly while you know which jar came from the suspect batch.
1
Prepare the pairOne candle from the suspect batch, one retained sample of the same fragrance from a batch nobody complained about. Same wax, load, vessel, wick specification, similar cure age. With no known-good sample, this is the moment that habit pays for itself — pour a control and wait out the cure rather than deciding blind.
2
Have someone else label them A and BNot you. They write down which is which, fold the paper and keep it; you see it only after the scores are in. Three assessors beat one, and at least one should not have poured either candle or known what the complaint was.
3
Burn them in a matched room, one at a timeTwo candles in one room is not a comparison, it is a blend. Burn A, score it, ventilate thoroughly, then burn B in the same room on another evening — same openings, same fan setting, same times. Two rooms of equal volume let you do both in one evening, faster and less controlled; say which you did.
4
Score on entering, at three fixed timesLeave the room for twenty minutes. Walk in. Score perceived intensity 0 to 5 at the door within three seconds, before you can think. Do it at 30, 60 and 120 minutes of burn — eighteen numbers with three assessors, enough to see a difference that is not noise.
5
Unseal the labels lastAverage the scores, then open the paper. If A and B land within a point of each other across nine scores, the batches are not distinguishable and the complaint is about the room, the nose or the expectation. If one sits two points or more below the other across assessors, you have a real batch difference — and you are now spending on evidence rather than anxiety.
Step 3 · The scoring sheet, ruled up on one page
Rows are assessors × burn time. Columns are candle A and candle B. Nothing else
One variable at a time — including in the test itself
Change wick, load and cure together and an improvement teaches you nothing repeatable. A and B must differ in one respect only: the batch. Different vessel, wick, cure age or room and the test is spent. Keep the material list for each batch so you can prove what was held constant.
One report is perception. A rate is data.
A single complaint tells you about one room and one nose. It deserves investigating and answering well, but it is not evidence about your formula. A rate is. Count independent no-throw reports for a fragrance, divide by units of that fragrance sold in the same period, then do the same for the others. Those comparable numbers are the only throw data that exists anywhere, because nobody publishes throw figures for your wax, your load, your vessel and your customers' rooms.
Worked example · report rate by fragrance
Your own numbers, one quarter, same wax and same load across all four
Fragrance
Units sold
No-throw reports
Rate
Read
Fragrance W
180
1
0.56%
Baseline. Perception.
Fragrance X
240
2
0.83%
Baseline. Perception.
Fragrance Y
150
1
0.67%
Baseline. Perception.
Fragrance Z
200
9
4.50%
6.4 times the pooled baseline. Now it is a formulation question.
The pooled baseline is 4 reports across 570 units — 0.70%. Fragrance Z at 4.50% is 6.4 times that, the only one of the four where spending is justified by evidence rather than discomfort. Read the table the other way too: W, X and Y each generated a complaint, and on each the right action was to answer the customer properly, replace the candle if that is your policy, and change nothing in the recipe. Most single complaints belong in that column.
Three cautions. Count independent customers — one customer messaging three times is one report. Hold wax, load and vessel constant across the fragrances you compare. And a fragrance selling mainly at Diwali into large open-plan rooms will carry a higher rate than a bathroom scent: a room-mix effect, so compare a festive line with its own rate last year. With Diwali on 8 November 2026, that comparison belongs in September.
The CSI principle
One complaint is a room. Ten complaints across two hundred units is a formula.
The threshold is not a feeling. It is a rate you can write down, compared with the fragrances beside it on your own shelf, poured from your own wax at your own load. No supplier can give you that number, CSI included.
A blind comparison is cheap because fragrance oils are stocked in 15 g sizes — four of them cost ₹348.10. Re-pouring three hundred 200 g candles at a higher load costs ₹81,135.60 in materials. That ratio is 233 to 1, and it is the whole argument for testing first.
Four free checks, in this order, before anything paid. And the truth underneath all of them: more oil is not reliably more scent.
Suppose the blind comparison did separate the batches, or the rate across independent customers is out of line. Now you are entitled to change the formula — and the first four checks cost nothing.
1
Check the formula against the published fragrance ceiling — freeThree CSI waxes publish a maximum fragrance load: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, and Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%. The other thirteen publish none. Check this first, because a formula already at its ceiling cannot be lifted without exceeding a documented limit — at 10% on CSI 464, load is not available to you and the rest of this list is where you work. These are formulation limits set by the wax maker describing how much oil that wax holds, not regulatory limits, and not interchangeable. Work to the figure on the wax you bought, and verify what you bought.
2
Check the add temperature and the stir — free, and commonly missedUnder-mixing costs throw and leaves no visible trace, which is why it survives for months. Oil added too cool was suspended rather than dissolved and some migrated during cooling; too hot and top notes were gone before the wax reached the jar. Use the listings' figures: Eco Soy CSI 400 states fragrance added at 85°C (185°F) within an 80–90°C band with two minutes of stirring; CSI 464 states melt and pour at 80–90°C; CSI 468 states pour at 58–60°C; the Luxury Soy Chunks listing gives two pour figures whose overlap is 75–80°C. CSI 464 and CSI 468 publish no separate fragrance-add temperature, so ask rather than assume the pour figure doubles as one. Then time the stir — two minutes feels absurdly long with a stirring stick in your hand, and forty seconds is the usual reality.
3
Check the cure — free, and the one your customer may have short-circuitedA soy container candle keeps changing for weeks after pouring, and fourteen to twenty-one days is standard practice before a hot-throw judgement means anything. Check two dates: when the batch was poured, when the customer lit it. If a festive order was poured and dispatched the same week, the candle they judged is not the candle you would have shipped a fortnight later, and neither the oil nor the load is implicated. Record pour date on every batch.
4
Check that the melt pool reaches the glass — free, and only half an answerFragrance leaves a candle from the surface of the melt pool, so a pool that never reaches the vessel wall releases from a fraction of the available surface. Burn one jar through a full session and look. But state the limit plainly: a full melt pool does not guarantee throw. It is necessary, not sufficient. Plenty of candles reach the glass and still read as quiet in a 90 m³ room. On wicks, be equally plain — CSI publishes no wick sizing chart, no burn-diameter figure and no melt-pool width rating, so nobody can tell you from a catalogue which wick suits your jar. Eco Candle Wicks are listed as Thin (C1) at ₹59 for 10 and Thick (C2) at ₹188.80 for 20, which are the listing's own words and nothing more. Which works in your vessel at your load comes from your own burn record alone.
More oil is not reliably more scent, and this is the most expensive misunderstanding in the craft. Wax holds oil the way water holds sugar — up to a point, then no further. Past the ceiling the surplus does not bind: it migrates during cooling and cure, sits on the surface, and is drawn up the wick as oil rather than fuel. The candle can cost more per unit and read quieter — the worst of both outcomes, and why load sits fourth in cost order and not first.
What the comparison costs, and what reformulating costs
All figures are CSI live pricing, September 2026, from the linked product pages, which are always authoritative. The comparison set is four oils from four families at their smallest stocked size — chosen for cost and spread, not for any performance claim, because CSI publishes no hot-throw data on them.
The blind comparison set · smallest stocked size
Four fragrance oils at 15 g, with the larger sizes for later
The other side of the ledger: a 300-candle batch of 200 g candles at an 8% load in Luxury Soy Wax Chunks, poured into White Matte Glass Jars with Eco Candle Wicks Thin (C1), scented with Lavender. Fragrance percentage is of total candle weight, so each candle is 16 g oil and 184 g wax.
Materials cost of re-pouring the batch · 300 × 200 g at 8%
Before labour, packaging, dispatch or the candles you have already shipped
Line
Quantity
Rate
Cost
Luxury Soy Wax Chunks
184 g × 300 = 55.2 kg
₹599.00 / kg
₹33,064.80
Lavender Fragrance Oil
16 g × 300 = 4.8 kg
₹5,221.00 / kg
₹25,060.80
White Matte Glass Jar
300 jars
₹70.80 each (₹708 / 10)
₹21,240.00
Eco Candle Wicks Thin (C1)
300 wicks
₹5.90 each (₹590 / 100)
₹1,770.00
Total materials
300 candles
₹270.45 per candle
₹81,135.60
Pour and weigh — the jar does not tell you its fill weight
The matte glass jar family publishes no fill capacity, so the 200 g above is a pour weight you establish yourself, not a specification. Fill one jar, weigh it, use that number. Where a published capacity matters, the Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid at ₹212.40 publishes a 500 g fill capacity. And a "200 ml" jar is a volume, not a 200 g fill — confusing the two corrupts every load percentage you calculate.
Finally, the figure that usually ends the conversation. Going from 8% to 10% on a 200 g candle turns 16 g of oil into 20 g — 4 g more per unit. On Lavender at ₹5,221 per kilogram that is 4 × ₹5.221 = ₹20.88 more per candle, and across three hundred candles an extra 1.2 kg of oil at ₹6,265.20. On Citrus Lemon at ₹2,832 per kilogram it is 4 × ₹2.832 = ₹11.33 per candle and ₹3,398.40 across three hundred. Those sums recur on every batch, and they buy an outcome nobody has measured. Feed them into your pricing first: a permanent ₹20.88 on unit cost comes out of margin or goes onto the shelf price.
Against our own interest, twice over. The commonest honest outcome here is that the candle is fine and the room is large — which sells you no fragrance oil at all. The second commonest is mixing discipline or cure time: stir the stated two minutes, add at the stated temperature, wait the full fortnight. That sells you nothing either. We would rather say so than sell you 1.2 kg of oil you did not need, because a maker whose unit cost rose by ₹20.88 for no measurable gain stops reordering. If you buy anything after reading this, buy the thermometer and the scale.
One promise to stop making. Telling customers every scent in your range is equally strong is a promise you cannot keep, and it generates complaints no reformulation will close. Scent families are perceived differently at the same concentration, in the same room, by the same person — how olfaction works, not a defect in any oil. Describe character and setting in your copy rather than intensity, and put room size and nose fatigue on the care card at ₹0.83 a unit. Setting the expectation is cheaper than meeting an impossible one.
Nobody ever settled a throw complaint by buying more oil. They settled it by measuring the room.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The convenient advice here would be "your oil is weak, buy a stronger one, and raise the load while you are at it". We sell the oil and are telling you not to do that yet, because on most of these complaints the candle turns out fine and the room turns out large.
CSI publishes no hot-throw rating, no scent-strength score and no room-coverage figure for any of its 92 fragrance oils, and no wick sizing data of any kind. Stated plainly rather than papered over, because it has a direct consequence: which oil performs in your wax, at your load, in your vessel, in your customers' rooms is established only by your own blind testing. No supplier's strength claim — ours included — should be accepted without the test conditions behind it.
Every price and ceiling here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing and specification take precedence. The 13%, 10% and 13% figures are the published maximum fragrance loads for Luxury Soy Wax Chunks, CSI 464 and CSI 468 — formulation limits set by the wax maker, not regulatory limits, and not interchangeable. For GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
How much difference does room size actually make?
Concentration is the quantity released divided by the volume it is diluted into, so it scales inversely with room volume. A bedroom at 3.5 × 4 × 3 m is 42 m³; a sitting room at 5 × 6 × 3 m is 90 m³ — 2.1 times the volume, about 0.47× the concentration from the identical candle; an open-plan space of about 160 m³ is roughly 0.26×. Air exchange removes scent continuously on top of that. CSI publishes no room-coverage figure for any fragrance oil, so treat any supplier's square-footage claim as unverified.
Why does a candle seem to stop smelling after twenty minutes?
In most cases it has not. Olfactory adaptation reduces perception of a constant scent substantially within roughly fifteen to twenty minutes while the candle releases exactly as much as before. Leave the room for twenty minutes and walk back in, and it is obvious again. That is why every assessment above is made at the door on entering, and why one sentence about it on a candle care sticker at ₹0.83 a unit resolves a good share of these messages before they are sent.
At what point should I actually change the formula?
When the rate of independent no-throw reports for one fragrance runs at several times your other fragrances' rate over the same period, with wax, load and vessel held constant. Count reports, divide by units sold of that fragrance, compare. In the example above three fragrances sit at a pooled 0.70% and the fourth at 4.50% — 6.4 times the baseline — and only the fourth justifies spending money.
Will raising the fragrance load fix it?
Not reliably, and it may make things worse. Wax holds oil up to a stated limit and no further; past that the surplus does not bind, migrates during cooling and cure, and is drawn up the wick as oil rather than fuel. Check the published ceiling first: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10%, CSI 468 up to 13%, and none published on the other thirteen waxes. At the ceiling, load is not available to you. If you do raise it, price it — 8% to 10% on a 200 g candle is 4 g more oil, ₹20.88 per candle on Lavender at ₹5,221/kg and ₹11.33 on Citrus Lemon at ₹2,832/kg, on every batch.
Does a full melt pool guarantee good hot throw, and should I stop selling the batch meanwhile?
A full melt pool is necessary but not sufficient — check it, because a pool that never opens out releases from a fraction of the available surface, but plenty of candles reach the glass and still read as quiet in a 90 m³ room with a window open. CSI publishes no wick sizing chart, burn-diameter figure or melt-pool width rating: Eco Candle Wicks are listed as Thin (C1) at ₹59 for 10 and Thick (C2) at ₹188.80 for 20, and which suits your vessel comes from your own burn record. On withdrawing the batch: that decision and its liability are yours. With one report and no established rate you have not demonstrated a batch fault, so a blanket withdrawal is a commercial choice, not an evidential one. Gather, run the comparison, count the rate, keep the records — and where the stakes warrant it, take qualified advice.
Gather before you spend
₹348.10 to test it properly. ₹81,135.60 to re-pour on a guess.
Fragrance oils in 15 g, 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg across 92 scents. Luxury Soy Wax Chunks from ₹299/500 g with a published 13% ceiling, CSI 464 from ₹260/500 g at 10%, Premium Coconut Soy CSI 468 from ₹325/500 g at 13%. Pen thermometer and weighing scale ₹354 each. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the comparison protocol, the room-volume arithmetic, the blind A/B method and the report-rate rule apply to any supplier's materials.
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; "Verified buyer" appears only where Judge.me recorded a verified purchase, and two longer reviews are shortened with an ellipsis and otherwise unedited. A review is a customer's impression formed in an uncontrolled room — not a throw measurement — and the reviews shown both praise and criticise perceived strength. CSI publishes no hot-throw rating, no scent-strength score and no room-coverage figure for any fragrance oil, so no review here is performance data.
What CSI does not publish: no hot-throw or scent-strength rating for any of the 92 fragrance oils; no room-size or square-footage coverage claim; no wick sizing chart, burn-diameter figure or melt-pool width rating — Eco Candle Wicks are described by the listing as Thin (C1) and Thick (C2), and nothing is inferred here about what either achieves; and no safety verdict, maximum burn time or glass-temperature limit. Whether a batch is fit to sell, and the liability for that decision, rests with the maker.
Figures verified September 2026. Published fragrance ceilings — wax-manufacturer formulation limits, not regulatory limits: Luxury Soy Wax Chunks 13%, Luxury Soy Wax CSI 464 10%, Premium Coconut Soy CSI 468 13%; the other thirteen waxes publish none. Listing temperatures: Eco Soy CSI 400 fragrance at 85°C (185°F) within an 80–90°C band with two minutes of stirring; CSI 464 melt and pour 80–90°C; CSI 468 pour 58–60°C; Luxury Soy Chunks pour-temperature overlap 75–80°C. CSI 464 and CSI 468 publish no separate fragrance-add temperature. Oils at 15 g / 100 g / 1 kg: Eucalyptus Spearmint ₹68.44 / ₹354.00 / ₹3,068.00; Citrus Lemon ₹81.42 / ₹300.00 / ₹2,832.00 (₹2.832/g); Sandalwood ₹93.22 / ₹502.68 / ₹5,026.80; Lavender ₹105.02 / ₹540.00 / ₹5,221.00 (₹5.221/g). Test set ₹68.44 + ₹81.42 + ₹93.22 + ₹105.02 = ₹348.10. Batch arithmetic, 300 × 200 g candles at 8% of total candle weight (16 g oil, 184 g wax each): Luxury Soy Wax Chunks 55.2 kg × ₹599.00/kg = ₹33,064.80; Lavender 4.8 kg × ₹5,221.00/kg = ₹25,060.80; 300 White Matte Glass Jars × ₹70.80 (₹708.00 per 10) = ₹21,240.00; 300 Eco Candle Wicks Thin (C1) × ₹5.90 (₹590.00 per 100) = ₹1,770.00; total ₹81,135.60, or ₹270.45 per candle. Raising 8% to 10% adds 4 g per candle — ₹20.88 on Lavender, ₹11.33 on Citrus Lemon — and 1.2 kg per 300 candles, ₹6,265.20 and ₹3,398.40. Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹59.00 per 10; Thick (C2) ₹188.80 per 20 (the Thick 10-wick pack is out of stock). Pen Thermometer ₹354.00, Candle Making Weighing Scale ₹354.00, CSI Pro Mixer ₹349.00, Bamboo Stirring Sticks ₹118.00 per 5 — ₹1,175.00 together. Candle Care Stickers Roll ₹413.00 per 500 (₹0.83 each). Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid ₹212.40, the vessel whose 500 g fill capacity is published; the matte glass jar family publishes no fill weight, so pour and weigh. Room volumes are the reader's own measurements, length × width × height: 42 m³, 90 m³ and ≈160 m³, giving relative concentrations of 1.00×, 0.47× and 0.26×. Cure guidance of 14–21 days reflects standard practice for soy container candles. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.