One Soy Wax Costs ₹50 More per Kg but Gives Better Hot Throw — How Do I Calculate Whether the Performance Improvement Justifies the Higher Raw-Material Cost?

One Soy Wax Costs ₹50 More per Kg but Gives Better Hot Throw — How Do I Calculate Whether the Performance Improvement Justifies the Higher Raw-Material Cost?

 

CSI 468 ₹637.00/kg from 5 kg Chunks ₹599.00/kg Dark Vanilla Oud ₹5.69/g at 1 kg
CSI soy wax buying guides · Price per kg vs real cost per candle
How to tell whether a dearer soy wax's better hot throw earns back its price — in rupees per candle, with a test you can run this week.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the throw-valuation method set out below. Wording is unedited.
✓ Chunks and CSI 468 both state a 13% ceiling ✓ Wax prices re-checked 1 October 2026 ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Throw vs Price · Cost per Candle
₹50 a kilo sounds like a wax decision. Per candle it is ₹9.20 — and better hot throw only pays that back by letting you use less oil, sell more candles or charge more. Here is the break-even for each, the real CSI price gap, and a blind test that proves the first.
₹9.20
extra cost per 200 g candle at 8% from a ₹50/kg premium · reader's figure · CSI live pricing, October 2026
Quick answers — read this first
What does ₹50 a kilo add per candle? ₹9.20 on a 200 g candle at 8% (184 g of wax × ₹0.05). On the real CSI 468 vs Chunks gap at 5 kg it is ₹6.99.

When does better throw justify it? If the dearer wax matches your strength at 7.09% or less instead of 8% (Dark Vanilla Oud), the oil saving covers the premium. Otherwise it must lift sales or price.

How do I know the throw is really better? Blind hot-throw scoring against a control at the same load and cure, three assessors, with a margin set in advance. See the test.

What does the test cost? ₹4,258.00 in CSI materials for 12 candles — paid back by the premium on 609 candles.
The short answer
Answer: Convert the premium to ₹ per candle (₹50/kg × 184 g = ₹9.20). Better throw justifies it only if it lets you cut load below the break-even (7.09% with Dark Vanilla Oud), raises sales enough, or supports a higher price.
Why: The premium repeats on every candle. Only an oil saving is certain; sales and price gains are bets you should test separately.
Method: Blind hot-throw test at the same load against a control, then a load step (7%, 6%) in the dearer wax to find the lowest matching load. The cost-per-candle hub.
Better throw has to earn back the extra wax cost Reader's example: ₹50 more per kg · 200 g candle at 8% · 184 g wax · Dark Vanilla Oud at ₹5.69/g Extra cost: 184 g × ₹0.05 = ₹9.20 per candle, every candle you pour 1 · Less oil Hold the same strength at a lower load: below 7.09% instead of 8% (oil saved pays the wax) 2 · More sales Example: 300 candles/month costs ₹2,760.00 more; at ₹250.00 contribution needs 11.0 extra sales 3 · Higher price Customers pay at least ₹9.20 more per candle for the stronger throw (test it, do not assume it) If none of the three routes clears the extra cost, the better throw is a nice-to-have, not a reason to pay more.
The premium is a fixed cost per candle — ₹9.20 in the reader's example. Better hot throw can repay it by letting you cut the load (oil saved), by selling more candles, or by supporting a higher price. The volume and contribution figures are examples you replace; only route 1 can be proved with a bench test before you buy.
Straight answer
One soy wax costs ₹50 more per kg but gives better hot throw — how do I calculate whether the performance improvement justifies the higher raw-material cost?
Convert the premium into rupees per candle, then ask what the better throw earns back. A 200 g candle at 8% holds 184 g of wax, so ₹50 a kilo adds ₹9.20 to every candle. Better throw can repay that in three ways only. Less oil: if the dearer wax still matches your current strength at a lower load, the oil saved pays the premium — with Dark Vanilla Oud at ₹5.69/g, the crossover is 7.09%, so the dearer wax must hold your strength just under one point lower. More sales: in an example 300-candle month the premium is ₹2,760.00, about 11 extra sales at an example ₹250 contribution. Higher price: customers paying at least ₹9.20 more. Prove route one with a blind test: control and candidate at 8%, then the candidate at 7% and 6%. The real CSI pair CSI 468 vs Chunks is ₹51.00/kg apart at 1 kg and ₹38.00 at 5 kg (₹6.99 a candle).
One line: a throw premium is worth paying when it saves oil you can measure, not when it smells nicer to the person who chose it.
The test that turns "better hot throw" into rupees — 3 control candles in Luxury Soy Wax Chunks at 8%, and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 at 8%, 7% and 6%, all with Dark Vanilla Oud — costs ₹4,258.00 in CSI materials. CSI 468 is ₹51.00 a kilo dearer than Chunks in 1 kg bags, almost exactly your ₹50.
Buy CSI 468 coconut soy wax

₹50 a kilo is about ₹9 a candle — throw has to earn that back

Nobody buys a candle by the kilo. Translate the premium into the unit you sell before you judge it.

Start by converting the price difference. A 200 g candle at 8% contains 184 g of wax. ₹50 a kilo is ₹0.05 a gram, so the dearer wax adds ₹9.20 to every candle — not ₹50, and not a percentage of anything. That is the number the better hot throw has to justify. It is not trivial: on a candle whose materials cost ₹250–₹280 it is roughly 3–4%, and it repeats on every candle you pour for as long as you use the wax.

Better throw can pay for itself in only three ways. It can let you use less fragrance oil for the same strength, which is a direct cost saving. It can sell more candles, because customers notice and come back. Or it can support a higher price. Anything else — "it feels more premium", "I prefer it" — is a legitimate preference, but it is not a calculation. The rest of this page puts a break-even on each route and gives you the test that measures the only one you can measure on a workbench: route one.

The cleanest result: with Dark Vanilla Oud Fragrance Oil at its 1 kg rate of ₹5.69 a gram, the dearer wax pays for itself if it holds your target strength at 7.09% or lower instead of 8% — a reduction of just under one load point. If your blind test shows it does, the premium is free. If it only matches at 8%, the better throw costs you ₹9.20 a candle and has to earn that through sales or price.

The CSI principle
Throw is worth what it saves or what it sells. Measure the first; be honest about the second.
A better-throwing wax pays its premium if it lets you cut fragrance load, raise your price, or sell more. Only the first can be proved on a workbench before you buy.

Converting ₹/kg into ₹ per candle

The conversion is wax grams per candle × the price gap per gram. It scales with candle size and falls slightly as load rises, because a higher load leaves less wax in the jar. The table runs your ₹50 across common sizes. Load is CSI's convention throughout: fragrance as a share of the finished candle weight, so a 200 g candle at 8% is 16 g of oil and 184 g of wax.

Reader's figure · ₹50/kg price gap · material only
What ₹50 a kilo adds to one candle
Candle Wax at 8% Extra cost at 8% Wax at 10% Extra cost at 10%
100 g 92 g ₹4.60 90 g ₹4.50
150 g 138 g ₹6.90 135 g ₹6.75
200 g 184 g ₹9.20 180 g ₹9.00
300 g 276 g ₹13.80 270 g ₹13.50
400 g 368 g ₹18.40 360 g ₹18.00

Now the same exercise with the real CSI pair that sits closest to your gap. Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 are both container waxes whose product pages state a fragrance ceiling of 13%, which keeps the comparison clean — neither has more load headroom on paper. Their price gap depends on the pack you buy:

Real CSI price gap · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026
CSI 468 over Luxury Soy Wax Chunks, by pack
Pack Chunks ₹/kg CSI 468 ₹/kg Gap ₹/kg Gap per 200 g candle at 8%
1 kg ₹599.00 ₹650.00 ₹51.00 ₹9.38
5 kg ₹599.00 ₹637.00 ₹38.00 ₹6.99
10 kg ₹599.90 ₹637.00 ₹37.10 ₹6.83

At the 1 kg bag the gap is ₹51.00 — your question almost exactly. At the 5 kg bag it narrows to ₹38.00 a kilo, because CSI 468 drops to ₹637.00 a kilo at 5 kg while Chunks stay at ₹599.00. At 10 kg, Chunks actually rise to ₹599.90 a kilo (two 5 kg bags are ₹9.00 cheaper than one 10 kg bag), so the gap there is ₹37.10. In production, then, the premium per candle is ₹6.99, not ₹9.20. The break-even load for CSI 468 at 5 kg rates is 7.31%. What ₹20, ₹50 or ₹100 a kilo means across 100 kg takes the price-gap view to a whole year's buying.

Always convert at the pack you will actually buy
A trial bag price makes the premium look bigger or smaller than it will be in production. Work the gap at the bag size you will order every month — and check whether that bag is really cheaper per kilo. When a bigger pack is worthwhile covers that properly.

Three ways better throw can pay — and the break-even for each

Route 1 · Hold the same strength with less oil

This is the only route a test can prove before you buy. If the dearer wax throws better at 8%, ask the next question: does it still match your current candle at 7.5% or 7%? Each half-point less oil removes 1 g of fragrance from a 200 g candle and replaces it with 1 g of wax. With Dark Vanilla Oud at ₹5.69 a gram, that swap is worth about ₹5.04 a candle per half point. The table shows the dearer wax (₹50 above Chunks, so ₹649 a kilo in this reader-figure frame) at falling loads against the cheaper wax at 8%.

Reader frame: cheaper wax ₹599/kg at 8% vs dearer wax ₹649/kg · Dark Vanilla Oud ₹5.69/g · wax + oil only
When lower load turns the premium into a saving
Dearer wax load Its wax + oil cost vs cheaper wax at 8% (₹201.27) Verdict
8.0% ₹210.47 costs ₹9.20 more premium not covered
7.5% ₹205.43 costs ₹4.16 more premium not covered
7.0% ₹200.39 saves ₹0.88 pays for itself
6.5% ₹195.35 saves ₹5.93 pays for itself
6.0% ₹190.30 saves ₹10.97 pays for itself

The crossover is 7.09%. At 7% the dearer wax already saves ₹0.88 a candle; at 6%, ₹10.97. These are not predictions — CSI publishes no throw or dosage data for any oil in any wax — they are the targets your test is trying to hit. With a cheaper oil the crossover moves further down, because each gram of oil saved is worth less. Comparing total formulation cost shows that effect across oil prices.

Route 2 · Sell more candles

If the throw gain does not let you cut oil, it has to raise sales. The maths is simple, but the inputs are yours. In an example month of 300 candles, ₹50 a kilo costs ₹2,760.00 (or ₹2,097.60 at the real 5 kg gap). If each additional candle you sell contributes an example ₹250.00 after its own costs, you need 11.0 extra sales a month (8.4 at the real gap) to break even — about 3.7% more volume. Replace both example figures with your own price, costs and volume. Whether better throw produces that many extra sales is a market question no workbench can answer; repeat-order data after a switch is the only honest evidence.

Route 3 · Charge more

The simplest test of all: would customers pay ₹9.20 more for the stronger candle? On a candle selling for ₹499 or ₹799, that is a small move. But raising a price because of an improvement customers cannot see on the shelf is a bet. If you take this route, make it measurable — sell a limited run at the new price, or test it in one channel — rather than assuming the throw sells itself. How much of a ₹799 selling price wax should take puts the premium in the context of your whole price.

Counting the same benefit twice. A maker reasons: "the dearer wax lets me drop to 7%, and customers will love the stronger throw." If you drop the load until the candle matches your old strength, the customer smells the same candle — the throw gain has been spent on the oil saving. Fix: choose one route per candle. Either keep the load and bank the stronger throw for sales or price, or lower the load and bank the oil saving. Do not put both in the spreadsheet.

Is "better" real? The blind throw test, then the load step

Most throw comparisons are won by whichever candle the maker hoped would win.

Before any of the maths matters, confirm the throw difference exists for your oil, your jar and your room. A supplier's description, a forum post or one evening's impression are not evidence; CSI's product pages describe their waxes, but marketing adjectives like "strong throw" are claims to test, not results. The test has two stages. Stage one asks whether the dearer wax throws better at the same load. Stage two, only if it does, asks how far you can lower the load before it stops matching the control.

1
Pour the control and the candidate at the same load3 candles of Chunks at 8% (control) and 3 of CSI 468 at 8%, same oil lot, same Eco Thin C1 wicks from one pack, same White Matte jars. Follow each wax's own instructions: CSI's product page states fragrance addition at 80–90°C for Chunks and pour at 58–60°C for CSI 468.
2
Pour the load steps in the candidate at the same time3 candles of CSI 468 at 7% (14 g oil + 186 g wax) and 3 at 6% (12 g oil + 188 g wax). Pouring them now saves a second cure cycle if stage one passes — and if it fails, they cost only a little wax and oil.
3
Cure everything to one checkpointOne date for every candle — for example 7 days, a labelled checkpoint. CSI's Chunks product page states a minimum cure of 48 hours and ideally one to two weeks; use the same checkpoint for both waxes.
4
Score hot throw blind, at least three assessorsNumber the bases. Burn one control beside one candidate in a fixed room for a 3–4 hour cycle (a commonly used cycle — your working practice), then let assessors who did not pour the candles score each at 1 m, 0–5. Swap rooms or positions between cycles so the room is not the variable.
5
Decide stage one with a margin you set in advanceWrite the margin before you start — for example, "the candidate's mean score must beat the control by at least 1 point across three burns". A half-point difference from one assessor is noise. If the candidate does not clear your margin, the throw is not better and the premium buys nothing.
6
Stage two: find the lowest matching loadCompare the 7% and 6% candles with the 8% control. The lowest load whose mean score equals the control is the load that goes into the cost table above.
7
Check safety at every loadFlame height, soot, mushrooming, melt-pool depth and a jar reading at the same point, every burn. A candle that throws better because it burns hotter has not improved. A hotter jar or taller flame is never traded for more throw.
Copy per burn cycle · blind · margin written before burn 1
Throw-value scoring sheet
Line Chunks 8% (control) CSI 468 8% CSI 468 7% CSI 468 6%
Hot throw at 1 m, mean of 3 assessors (0–5) ___ ___ ___ ___
Cold throw, lid off, blind (0–5) ___ ___ ___ ___
Time to full melt pool ___ min ___ min ___ min ___ min
Flame height mid-burn (safety: ≤ control) ___ cm ___ cm ___ cm ___ cm
Soot / mushrooming 0–3 (safety: ≤ control) ___ ___ ___ ___
Jar reading, same point (safety: ≤ control) ___ ___ ___ ___
Weight lost ÷ hours = g/h ___ ___ ___ ___
Stage decision — Better by margin? Y / N Matches control? Y / N Matches control? Y / N
Testing throw on day two. A candle burned before cure often smells different from the same candle a week later, and two waxes can cure at different rates. Comparing an uncured dearer wax with your fully cured stock candle tells you about cure, not wax. Fix: pour both waxes on the same day and score them at the same checkpoint. Cure time and working capital covers the case where one wax needs much longer.

The priced test kit

The kit covers both stages in one pour: 3 control candles and 3 candidates at each of three loads, 12 candles in all. Wax grams use the finished-weight convention: the control needs 552 g of Chunks, and the candidate 1,674 g of CSI 468 across 8%, 7% and 6%. A 5% pour-loss allowance (a working assumption) brings them to 579.6 g and 1,757.7 g. The oil is 174 g (182.7 g with allowance).

12 candles · wax CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · oil CSI live pricing, pulled 24 September 2026 · wicks & jars verified 10 September 2026, wick packs rechecked 25 September 2026
Throw-value kit: Chunks control vs CSI 468 load steps, Dark Vanilla Oud
Item Need Buy Price
Luxury Soy Wax Chunks 579.6 g 2 × 500 g ₹598.00
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1,757.7 g 2 × 1 kg ₹1,300.00
Dark Vanilla Oud Fragrance Oil 182.7 g 2 × 100 g ₹1,180.00
Eco Candle Wicks Thin C1 12 + 2 spare 1 × Thin C1 20-pack ₹118.00
White Matte Glass Jar 12 jars 3 packs of 5 ₹1,062.00
Kit total ₹4,258.00

If you already use Chunks, the control wax comes from stock and the kit falls by ₹598.00. Two rounding notes: 579.6 g of Chunks is cheaper as two 500 g bags (₹598.00) than one 1 kg bag (₹599.00), and CSI 468 costs the same ₹650.00 a kilo whether you buy 500 g or 1 kg bags, so the split does not matter. At the production gap of ₹6.99 a candle, the whole kit is paid back by the premium on 609 candles — the cost of finding out is small next to the cost of paying the premium for a year on a hunch.

1
Candidate · product page: up to 13%, melting point 50–53°C
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
CSI's product page states a melting point of 50–53°C, pour at 58–60°C, a fragrance load up to 13% and a 60-month shelf life in cool, dry storage. Nothing on the page measures throw against another wax — that is what the kit is for. ₹650.00 a kilo in 500 g and 1 kg bags, ₹637.00 a kilo at 5 and 10 kg.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
500 g ₹325.00 ₹650.00 2.72
1 kg ₹650.00 ₹650.00 5.43
5 kg ₹3,185.00 ₹637.00 27.17
10 kg ₹6,370.00 ₹637.00 54.35
₹1,300.00 covers the 8%, 7% and 6% candidates Buy Premium Coconut Soy Wax CSI 468
2
Control · product page: up to 13%
Luxury Soy Wax Chunks
The cheaper wax in this example and the control. CSI's product page states a maximum fragrance load of 13%, fragrance addition at 80–90°C and a cure of at least 48 hours, ideally one to two weeks. ₹599.00 a kilo at 1 and 5 kg; the 10 kg bag is ₹599.90 a kilo, so buy 5 kg bags.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.72
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.43
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.17
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.35
₹598.00 as 2 × 500 g if you hold none Buy Luxury Soy Wax Chunks
3
Test oil · same lot for every candle
Dark Vanilla Oud Fragrance Oil
A rich gourmand-woody oil is a sensible place to test throw value, because at ₹5.69 a gram (1 kg rate) every load point is worth real money. Buy the test quantity as one lot so a lot difference cannot hide inside the comparison.
Pack Price Per gram Candles at 16.0 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 0.94
50 g ₹320.00 ₹6.40 3.12
100 g ₹590.00 ₹5.90 6.25
500 g ₹2,845.00 ₹5.69 31.25
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 62.50
₹1,180.00 for 200 g covers all 12 candles Buy Dark Vanilla Oud

The decision rule, ending in a purchase

Apply after stage two · working rule · loads and scores are your measured results
Pay the premium, or not
Your result What it means What you buy
CSI 468 not better by your margin at 8% The throw gain is not real for this oil and jar Chunks 5 kg ₹2,995.00 — no premium
Better at 8%, matches control at ≤7.3% Route 1 pays: the oil saving covers the premium CSI 468 5 kg ₹3,185.00, at the lower load
Better at 8%, needs 8% to match Route 1 fails; premium must earn through sales or price Chunks for most SKUs; CSI 468 only where you can prove routes 2 or 3
Better, but worse on any safety line Not an improvement Stay on Chunks; ask CSI on WhatsApp

With the example result — CSI 468 clearly better at 8% and matching the control at 7% — the purchase is Premium Coconut Soy Wax CSI 468 in 5 kg bags at ₹3,185.00, poured at 7%. Per candle that is ₹274.86 against ₹277.97 for Chunks at 8%, a saving of ₹3.12 with the stronger wax. If CSI 468 is better but only matches at 8%, buy Luxury Soy Wax Chunks in 5 kg bags (₹2,995.00 — not the 10 kg) and keep the ₹6.99 a candle, unless your own sales data shows the stronger candle sells enough extra to cover it. The cost-per-saleable-candle hub has the full method, and the optimal-load comparison handles waxes with different ceilings.

Argued against our own interest, plainly. CSI 468 is our dearer wax, and the easy page would say "stronger throw, worth every rupee". We do not publish throw data for CSI 468 or any other wax, and we cannot tell you it throws better than Chunks with your oil. If your blind test cannot tell them apart, buy the cheaper wax — and if Chunks wins, buy Chunks.
Festive production starts now — Diwali is Sunday 8 November 2026. A two-stage throw test needs a cure checkpoint and a few burn cycles, which still fits before volume pouring if you start this week. Send us your candle size, oils and monthly volume on WhatsApp and we will price both waxes for the season — bags go up to 10 kg, larger quantities by quote, and no volume discount figure is published.
Price both waxes on WhatsApp

When throw is not the only difference

A dearer wax rarely differs in throw alone. It may also need a different wick, cause fewer rough tops, or cure faster — and each of those has its own price. Keep each line separate, value it once, and add them up only at the end. Whether wick cost belongs in the comparison, how rejects change the true wax cost and lowest ₹/kg versus lowest cost per saleable candle each take one of those lines.

And be clear about what the test proves. It proves throw at your load, in your jar, with your oil, in your room. It does not prove the same gain with every fragrance in your range — a wax that lifts a gourmand may do nothing for a citrus. If you sell many fragrances, repeat stage one with two or three of your best sellers before you switch the whole collection. Testing one wax across your whole collection sets out how many fragrances that takes.

A premium wax is cheap if it saves oil, fair if it sells more, and expensive if it only smells nicer to you.
— CandleMakingSuppliesIndia
Comparing a different pair? The conversion is always wax grams × gap per gram, and the break-even load is where the oil you save equals the extra you pay for wax. CSI's soy container waxes: Natural Soy Pearl Wax (₹424.80/kg from 5 kg, no ceiling published), Luxury Soy Wax CSI 464 (₹507.40/kg, up to 10%), Luxury Soy Wax Chunks (₹599.00/kg, up to 13%) and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (₹637.00/kg from 5 kg, up to 13%). All are in Candle Wax.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. Both waxes in the worked example are ours, and the dearer one earns us more. We still publish no throw data for any of them, and this page tells you to buy the cheaper one unless a blind test shows the dearer one saves oil or sells more.

Soy-wax prices are CSI live pricing re-checked on 1 October 2026 (unchanged from the 24 September pull); oil prices were pulled on 24 September 2026; wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026, wick packs rechecked 25 September. The ₹50/kg gap is your figure. Per-candle conversions, break-even loads and kit totals are arithmetic shown to two decimals.

The 300-candle month, the ₹250 contribution per extra sale, three assessors, a 1-point margin, three candles per variant, 3–4 hour burn cycles, the 7-day cure checkpoint and the 5% pour-loss allowance are labelled examples and working practices. Product-page statements are quoted as the pages state them. For bulk pricing, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is a more expensive soy wax worth it for better hot throw?
Only if the better throw saves oil, sells more candles or supports a higher price. Convert the premium to rupees per candle first: ₹50/kg is ₹9.20 on a 200 g candle at 8%. Then test whether the dearer wax matches your strength at a lower load.
How do I compare hot throw between two soy waxes?
Same oil lot, load, wick, jar, pour day and cure checkpoint. Burn a control and a candidate side by side in a fixed room and have at least three people who did not pour them score each blind, 0–5, at a fixed distance. Set your margin for "better" before the first burn.
Can I use less fragrance oil with a better-throwing wax?
Possibly — that is what the load step tests. Pour the better wax at 7% and 6% and compare blind with your current candle at 8%. With Dark Vanilla Oud, holding strength below 7.09% pays a ₹50/kg premium.
Does CSI 468 have better hot throw than Luxury Soy Wax Chunks?
CSI publishes no throw data for either wax, so we cannot say. Both product pages state a 13% fragrance ceiling. The blind test on this page is how you find out for your own oil and jar.
How much does ₹50 per kg add to a 200 g candle?
₹9.20 at 8% load (184 g of wax) and ₹9.00 at 10% (180 g of wax). Multiply by your monthly volume to see the annual cost.
Should I switch my whole range to a wax with better throw?
Not on one fragrance's result. A wax that improves one oil may change nothing for another. Repeat the blind test with two or three best sellers first. Testing one wax across a collection explains how many.
Make throw pay its way
Convert the premium. Test the throw blind. Pay more only if it saves oil you can measure.
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 from ₹325.00 for 500 g (₹637.00/kg from 5 kg), Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00 for 500 g, Dark Vanilla Oud from ₹105.02 for 15 g, Eco wicks from ₹59.00 for 10 and White Matte jars at ₹354.00 for 5. Tell us your oils and volume and we will price the test and the production wax.
Shop candle wax Plan a throw test on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The method — premium per candle, break-even load, blind throw test — applies to any pair of waxes.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures, CSI live pricing: soy-wax prices re-checked 1 October 2026 (unchanged from the 24 September pull): Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Oil prices pulled 24 September 2026: Dark Vanilla Oud Fragrance Oil ₹105.02 / 15 g, ₹320.00 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,845.00 / 500 g, ₹5,691.00 / 1 kg. Wick, jar and tool figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹590.00 / 100, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each); Thick C2 ₹94.40 / 10, ₹188.80 / 20, ₹944.00 / 100, ₹9,440.00 / 1,000 (₹9.44 each); Cotton Braided Wicks Ready Made ₹120.00 / 10 … ₹12,000.00 / 1,000 (₹12.00 each); Performance Wooden Wicks ₹590.00 / 10, ₹2,360.00 / 50, ₹4,130.00 / 100; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00.

Non-price figures and assumptions: The ₹50/kg gap is the reader's figure; in the reader frame the cheaper wax is priced at ₹599/kg (Chunks) and the dearer at ₹649/kg. CSI convention: fragrance load is a share of the finished candle weight (200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax; at 7% = 14 g + 186 g; at 6% = 12 g + 188 g). The 300-candle month, the ₹250.00 contribution per extra sale, three assessors, the 1-point margin, three candles per variant, 3–4 hour burn cycles, a 7-day cure checkpoint and the 5% pour-loss allowance are labelled examples and working practices. CSI's product pages state these, and they are quoted as the pages' statements, not CSI test results: Luxury Soy Wax Chunks up to 13% fragrance load; Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%, melting point 50–53°C. Natural Soy Pearl Wax has no fragrance ceiling, melt point or pour temperature published. CSI's Chunks page states fragrance addition at 80–90°C and a cure of at least 48 hours, ideally 1–2 weeks; CSI 468's page states pour at 58–60°C. CSI publishes no throw data. Material costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November.
Back to blog