Why Does My Candle Smell Weak in the Jar?

Why Does My Candle Smell Weak in the Jar?

 

Five gates, cheapest first Oil in a 200 g candle at 8%: ₹45.31 to ₹122.34 GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
Nothing has leaked out of your jar. The oil you paid for is still in the wax — the question is how much of it is reaching the air, and that has five possible answers.
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Happy with the product ✨️"
Judy RoyVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt… its difficult to open after I ready my candle and closed with lid"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers
★★★★★
"I have purchased this fragrance and it is amazing..their quality is extremely good…"
Lalitha JaganAug 2024
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Happy with the product ✨️"
Judy RoyVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt… its difficult to open after I ready my candle and closed with lid"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers
★★★★★
"I have purchased this fragrance and it is amazing..their quality is extremely good…"
Lalitha JaganAug 2024
Apple Cinnamon Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ Cure times and loads quoted from the product pages ✓ MSDS and IFRA documentation on request
Candle Supplier Guides · Fragrance Oil
A jar that smells of almost nothing has not lost its fragrance. It is holding all of it, and letting very little of it go. Work through the five gates in order of cost and you will find out which one is yours in a fortnight, without buying anything.
₹45.31
the fragrance oil in one 200 g Citrus Lemon candle at 8% — every gram of it still in the jar when the jar smells weak · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Why does my candle smell weak in the jar even though I used enough oil? Because cold throw is limited by what leaves the wax surface, not by what is in the wax. A 200 g candle at 8% holds 16 g of oil — ₹45.31 worth of Citrus Lemon — and on day two most of it is still locked in a wax that has only just set. The five usual causes, in the order worth testing, are cure age, no lid, a load that was lighter than you think, an oil that was never loud cold, and the room you are sniffing in.

How long before a weak jar is actually a verdict? Not before 72 hours, and for soy realistically not before 14 days. Of CSI’s 92 fragrance oil pages, 54 state a cure time of 48–72 hours for soy wax; the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and says ideally one to two weeks before burn testing. Judging at day one is not a test, it is an impatience tax.

Does a lid really change how strong a candle smells? It changes the first sniff, which is the sniff that sells. A closed jar accumulates scent in the headspace above the wax; an open jar on a shelf in a moving room never gets the chance. A lid does not put more fragrance into the candle. On CSI’s list a lidded Clear Glass Jar with Golden Lid is ₹94.40 a unit against ₹70.80 for an unlidded White Matte Glass Jar — a ₹23.60 difference.

Should I just add more fragrance oil? Last, not first, and only inside both ceilings. Going from 8% to 10% on a 200 g candle is 16 g to 20 g — for Citrus Lemon, ₹11.33 more per candle for a 25% increase in oil that rarely reads as a 25% increase in cold throw. The wax grade’s stated maximum and the oil page’s stated range both apply and the lower one governs: CSI 464 states up to 10%.
The short answer
Count the days first: if the candle is younger than 72 hours you have not measured anything. Pour four identical jars and sniff them at 72 hours, day 7, day 14 and day 21 before you change a single ingredient — the whole exercise costs ₹988.37 in materials.
Then close the lid: cold throw is a headspace effect. Thirty minutes with the lid on, then open it and sniff. If that jar is suddenly strong, your candle is fine and your packaging is the problem — a lid is ₹23.60 a jar.
Only then change the formula: weigh the oil rather than trusting the pour, check the load against both ceilings, and read what the oil’s own page publishes about cold throw before you blame it. 46 of CSI’s 92 oil pages say something about it; the other 46 say nothing, which is a gap in the page, not a verdict on the oil.
Five gates to test in order when a soy candle smells weak in the jar, with the cost of the fix at each gate Weak in the jar: test these five, in this orderOrdered by how often it is the answer and how little the fix costs.1Age of the candleSniff at 72 hours, day 7, day 14, day 21no cost2Lid and headspaceLid on 30 minutes, then open and sniff₹23.60 a jar3The load you pouredWeigh the oil; check both stated ceilings₹11.33 a candle4The oil itselfRead what the page publishes; re-test 50 g₹170.00 a re-test5Your nose and roomSniff cold, elsewhere, before the first chaino cost200 g Luxury Soy CSI 464 · Citrus Lemon at 1 kg pricing · CSI live prices, September 2026
The order matters more than the list. Gates 1 and 5 cost nothing and account for most weak jars; gate 4, changing the fragrance oil, is the one every blog reaches for first and the one that costs real money. Costs shown are a lid on a 150 gram jar, the step from 8% to 10% on a 200 g Citrus Lemon candle, and a 50 gm bottle to re-test with. Deliberately left out: hot-throw faults while the candle is burning, and the week-by-week cure schedule, which belong in their own guides.
Straight answer
Why does my candle smell weak in the jar, and what do I change first?
Start by accepting what has not happened: the fragrance has not gone anywhere. A 200 g candle poured at 8% of wax weight contains 16 g of oil, and it still contains 16 g a fortnight later — ₹45.31 of Citrus Lemon, ₹79.30 of Blue Ocean, ₹122.34 of Dark Vanilla, depending on what you poured. Cold throw is not a measure of how much oil is in the jar. It is a measure of how much of it is leaving the wax surface and how much of that is reaching your nose, and those are five separate things to check. Gate one is age. Of CSI’s 92 fragrance oil pages, 54 state a cure time of 48–72 hours for soy wax, and the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and says ideally one to two weeks before burn testing; 14 to 21 days is standard practice for soy container candles across the trade. Below 72 hours you are not testing a candle, you are testing a puddle that set yesterday. Gate two is the lid. Cold throw accumulates in the air above the wax, so a jar with a lid on for half an hour smells like a product and the same jar open on a ceiling-fanned counter smells like wax — a lidded Clear Glass Jar with Golden Lid is ₹94.40 a unit against ₹70.80 for an unlidded White Matte Glass Jar, so the fix is ₹23.60. Gate three is the load you actually poured, which is often not the load you meant to pour: oil measured by eye into a warm pitcher, a little left behind in the bottle, a jug tipped out before the last gram. Weigh it. Gate four is the oil, and it is the only expensive gate — 46 of the 92 CSI oil pages say something about cold throw and 46 say nothing at all, so read the page before you decide the bottle failed you. Gate five is you: two hours in a room with an open bottle and your nose has stopped reporting. Work down the list in that order and the two free gates will settle most weak jars before you have spent a rupee. One full 200 g candle in a lidded jar — wax, oil, wick and glass — is ₹247.09, and the four-jar cure test that answers gate one costs ₹988.37. A 50-candle production run of the wrong decision costs ₹12,354.60.
One line: Nothing leaked out — test age, lid, load, oil and your own nose in that order, because the first two are free and the fourth is the only one that costs money.
Diagnose before you re-buy. The whole first round of this page is free: wait, put a lid on, weigh what you poured. If you get to gate four, re-test with a small bottle rather than a kilo — Citrus Lemon is ₹170.00 for 50 gm, Blue Ocean ₹247.00, Cinnamon Vanilla ₹271.40. On 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo, each of those pours four test candles with oil left over.
Shop fragrance oils

What a weak jar is actually telling you

A jar that smells of nothing is not a jar that is missing anything.

Weigh the problem before you feel it. Two hundred grams of soy wax poured at 8% of wax weight carries 16 g of fragrance oil. That is ₹45.31 of Citrus Lemon at 1 kg pricing, ₹72.50 of Woody Oud, ₹83.54 of Lavender. Sealed in set wax at room temperature, essentially all of it is still there on day fourteen. Whatever is wrong, it is not that the fragrance has escaped.

What you smell from an unlit candle is the small fraction of that oil that has worked its way to the surface and into the air immediately above it. There is no flame, no melt pool and no heat driving the process — so the only things that matter are how freely the wax gives up oil at the surface, how much air sits above it, and whether that air is allowed to collect or is swept away by a ceiling fan. This is why the same candle can smell strong when you lift the lid and almost absent thirty seconds later on an open counter. Nothing about the candle changed.

That reframing does the diagnostic work for you. If the oil is present and the perception is weak, the fault lies somewhere on the path between the wax surface and your nose, and there are only five places on that path worth checking. Ranked by how often they turn out to be the answer and by how little they cost to fix, they are: the age of the candle, the lid and the packaging, the load you actually poured, the oil’s own character, and the conditions you are sniffing in.

The fault path · cheapest first
Five gates, the test for each, and what the fix costs
Gate What you are testing The test Cost of the fix
1. Age Whether the candle is old enough to have an opinion about Sniff identical jars at 72 hours, day 7, day 14 and day 21 Nothing — only time
2. Lid Whether the scent is allowed to collect anywhere Lid on for 30 minutes, then open and sniff immediately ₹23.60 a jar
3. Load Whether the grams you poured match the grams you intended Re-pour one candle on a scale, both ceilings checked ₹11.33 a candle at 8% → 10%
4. Oil Whether this oil was ever built to be loud unlit Read the product page, then re-test with a 50 gm bottle ₹170.00 and upwards
5. You Whether your nose and your room can report honestly Sniff in another room, first thing, before the first chai Nothing
Priced above: lid premium from Clear Glass Jar with Golden Lid at ₹94.40 a unit (Pack of 10, ₹944.00) against White Matte Glass Jar at ₹70.80 a unit (Pack of 10, ₹708.00). Load step from Citrus Lemon at ₹2,832.00 per kilo: 16 g is ₹45.31, 20 g is ₹56.64. Re-test bottle: Citrus Lemon 50 gm ₹170.00.

Most published troubleshooting lists run this order backwards. They begin with the fragrance oil, because the fragrance oil is the thing a supplier can sell you, and they end with patience, because nobody can sell patience. Reverse it. Two of the five gates cost nothing at all, and between them they account for the majority of the weak jars that arrive on CSI’s WhatsApp.

Gate 1: the candle is too young to have an opinion about

This is the single most common cause and the cheapest to rule out, which is why it goes first. A candle poured yesterday evening has a surface that finished crystallising a few hours ago. Soy sets from the outside in and keeps rearranging itself for days afterwards, and the fragrance distributed through it has not yet settled into any stable relationship with the wax. Whatever you smell at hour twelve is not what the customer will smell in three weeks.

The product pages give you a floor. 54 of CSI’s 92 fragrance oil pages state a cure time, and the figure is consistent: 48 to 72 hours for soy wax, 24 to 48 for paraffin. The Citrus Lemon page goes further and answers this exact question in its own FAQ, noting that citrus fragrances have volatile top notes that need the full cure time to develop and advising that cold throw be tested by sniffing the unlit candle after curing rather than after a hot burn. The Woody Oud page says oud benefits from a full cure for best cold throw development. The Vetiver page is blunter still: vetiver builds slowly, allow a full cure period before assessing cold and hot throw.

Then there is the wax’s own advice, which is longer. The Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and says ideally one to two weeks before burn testing. Across the trade, 14 to 21 days is the working standard for soy container candles, and heavier families are usually given the top of that range. The two numbers are not in conflict. Seventy-two hours is the earliest point at which a candle is worth burning at all; a fortnight is the point at which the cold throw you smell is close to the cold throw your customer will get. If you are judging a scent for sale, use the longer number.

You judged at day one and reformulated at day two. The jar smelled thin the morning after pouring, so you raised the load, bought a different oil, or decided the supplier was weak. What you actually measured was a 14-hour-old candle. The fix is procedural rather than material: pour four identical jars from the same batch, label them, and open one at 72 hours, one at day 7, one at day 14 and one at day 21. At 200 g of CSI 464, 16 g of Citrus Lemon, an Eco Candle Wick and a lidded jar each, the four together cost ₹988.37 — less than one wasted twenty-candle batch at ₹4,941.84.

One Indian caveat worth stating plainly. Where you cure changes how fast this happens. A workshop in Nagpur or Ahmedabad sitting at 38°C through May is a very different environment from an air-conditioned Bengaluru flat at 23°C, and a monsoon week in Mumbai is different again. Warmer storage generally brings a soy candle to its settled state sooner and cooler storage slows it down, which is one reason two makers following the same recipe report different timelines in the same week. The practical response is not to pick a number off the internet but to date every test jar and keep the dates.

THE FREE TEST
Write the pour date on the base of every test jar in permanent marker before the wax sets, not on a sticker that will be peeled off. Add the wax grade, the oil, and the load as a percentage — for example 464 / Citrus Lemon / 8% / 14-09. Six weeks later, when you are trying to remember whether the jar that smells right was the 8% or the 10%, that four-second habit is the only thing standing between you and pouring the batch again.

Gate 2: the lid, the headspace and the packaging

Cold throw is not a property of a candle. It is a property of a candle and the air above it.

An unlit candle releases fragrance slowly and continuously from its surface. If that surface sits under a closed lid, the released oil has nowhere to go and the small volume of air in the jar becomes saturated — which is why lifting the lid on a good candle produces a concentrated hit that fades within a minute as the air disperses. If the same candle sits open on a counter under a ceiling fan, the released oil is carried away as fast as it appears and the air immediately above the wax never gets above a whisper. Same candle. Same 16 g of oil. Completely different sniff.

This matters commercially more than it matters technically, because the sniff a customer takes in a shop or at an exhibition stall is almost always the first sniff after a lid comes off. It also matters for your own testing: if your tester jar has been open on the workbench for three weeks and your customer’s jar has been closed since the day it was packed, you are not smelling the same product they will.

Lidded and unlidded · live CSI prices
What a lid costs on CSI’s in-stock containers
Container Lid Live price Per unit Where it fits
White Matte Glass Jar None Pack of 10 ₹708.00 ₹70.80 Open display, home use, candles sold in a box
Clear Glass Jar with Golden Lid Golden, seated Pack of 10 ₹944.00 ₹94.40 Gifting and retail where the lid is the reveal
Black Glass Jar with Black Lid Black, seated Pack of 10 ₹1,070.00 ₹107.00 Darker premium ranges, corporate gifting
Yankee Glass Jar 130 ML with Clear Cap Clear cap Default ₹47.20 ₹47.20 The cheapest capped jar on the list for testers
Premium Glass Clip Top Airtight Container Clip top Default ₹229.00 ₹229.00 Where the closure itself is part of the product
Priced above: White Matte Glass Jar Pack of 10 ₹708.00 (₹70.80 a unit); Clear Glass Jar with Golden Lid Pack of 10 ₹944.00 (₹94.40); Black Glass Jar with Black Lid Pack of 10 ₹1,070.00 (₹107.00); Yankee Glass Jar 130 ML with Clear Cap ₹47.20; Reusuable Premium Glass Clip Top Airtight Glass Candle Container ₹229.00. All live CSI prices, September 2026.

Here is the part that argues against selling you a lid. A lid does not make a candle stronger. It makes the moment of opening stronger, and it protects the surface from dust and from months of slow loss on a shelf. If your candles are sold in a closed box and unwrapped at home, the lid is buying you a better unboxing, not a better candle. If your candles sit open on a shop counter for eight weeks in a Kochi monsoon, the lid is buying you the candle itself. Decide which of those you are, and do not pay ₹1,180.00 extra across fifty jars for a benefit you will not collect.

Your tester smells weaker than your stock — and it is the same batch. The tester has been open since the day you poured it, in a room with air movement, sometimes in direct light. Its surface has been giving up fragrance to an infinite volume of air for weeks. This is normal and it is not a defect in the candle. Keep a sealed control jar from every batch, opened only for scheduled assessments, and judge against that. If you need an open tester on a counter, accept that it will read quieter than boxed stock and replace it on a schedule rather than reformulating around it.

One customer review on CSI’s tin containers is worth reading in this context, because it makes the opposite complaint: the lid seats so tightly after the candle is poured that it is hard to open again, which the reviewer calls both a good point and a difficulty. That is exactly the trade-off. A closure tight enough to hold scent in the jar is a closure your customer has to work at. Neither end of that scale is wrong, but you should choose it deliberately rather than discover it at a stall.

The CSI principle
The oil in your jar is a quantity. The smell in your jar is a rate. You can only fix a rate by changing what the surface, the air and the time are doing.
16 g of oil in a 200 g candle stays 16 g. What changes between day 2 and day 14, and between an open jar and a closed one, is everything about how fast it leaves.

Gate 3: the load you poured, against two ceilings

Only now is it worth asking about grams, and the first question is not whether the load was high enough but whether it was what you think it was. Fragrance load in this series, and on CSI’s product pages, is stated as a percentage of wax weight: oil grams equal wax grams multiplied by the load. Two hundred grams of wax at 6% is 12 g, at 8% is 16 g, at 10% is 20 g. If you are working from the other convention — percentage of the finished candle — the same bottle will give you a different answer, so fix which one you use and write it on the recipe.

Then check that the grams left the bottle. Oil poured by eye into a hot pitcher, a bottle neck that holds back a gram, a jug emptied while a film is still clinging to the sides: none of these is dramatic, and together they can turn an intended 8% into a real 6.5% on a 200 g pour. That is a fifth of your fragrance budget sitting somewhere other than the candle. A Candle Making Weighing Scale is ₹354.00 and there are only two in stock at the time of writing, so any 0.1 g kitchen scale will do the same job — the point is the weighing, not the brand.

Grams and rupees at each load
What a 200 g candle costs in oil at 6%, 8% and 10%
Fragrance oil ₹/g at 1 kg 6% = 12 g 8% = 16 g 10% = 20 g
Citrus Lemon ₹2.83 ₹33.98 ₹45.31 ₹56.64
Roasted Coffee ₹3.74 ₹44.86 ₹59.81 ₹74.76
Cinnamon Vanilla ₹4.55 ₹54.66 ₹72.88 ₹91.10
Blue Ocean ₹4.96 ₹59.47 ₹79.30 ₹99.12
Sandalwood ₹5.03 ₹60.32 ₹80.43 ₹100.54
Priced above: 1 kg packs — Citrus Lemon ₹2,832.00, Roasted Coffee ₹3,738.00, Cinnamon Vanilla ₹4,554.80, Blue Ocean ₹4,956.00, Sandalwood ₹5,026.80. Wax under all of them: Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 per kilo, ₹101.48 for 200 g.

Two ceilings apply and the lower one governs. The wax grade states a maximum: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10% of total wax weight, Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%, and Eco Soy CSI 400 publishes no figure at all — for that grade, ask on WhatsApp rather than assuming. The oil states a range: Citrus Lemon 6–10% for soy, Cinnamon Vanilla up to 13%, Japanese Cherry Blossom 6–13%. Put Cinnamon Vanilla in CSI 464 and you are held to 10%, not 13, because the wax is the tighter of the two. These are the manufacturers’ stated formulation maximums, not rules imposed from outside, and exceeding them tends to produce the exact symptoms people blame on weak oil: oil sitting on the surface, a wick that struggles, a candle that smells of solvent rather than fragrance.

And be honest about what the last two percentage points buy. Moving Citrus Lemon from 8% to 10% adds ₹11.33 to every candle, which across a 50-candle run is ₹566.40. It is a 25% increase in oil. Human scent perception does not work in a straight line, so it will not read as 25% more fragrance; it will read as somewhat more, sometimes noticeably, sometimes not at all. That is a reasonable trade if you have already cleared gates one, two and five. It is an expensive way to avoid waiting a fortnight if you have not.

Testing before Diwali. Diwali 2026 falls on 8 November 2026. A 14 to 21 day cure plus courier time means festive stock should be poured by about mid-October, which means your fragrance decisions need to be finished in the first week of October — and a proper four-jar cure test takes three weeks on its own. If you are still diagnosing a weak jar in late September, run the test now on 50 gm bottles and order the kilo once you have an answer. CSI 464 is ₹5,074.00 for 10 kg, enough for fifty 200 g candles with wax to spare.
Shop soy wax

Gate 4: the oil was never built to be loud in a cold jar

Only after the free gates and the arithmetic does it make sense to suspect the bottle. When you do, read the page before you decide. Of CSI’s 92 live fragrance oil pages, 46 say something about cold throw in their own words and 46 say nothing about it at all. That silence is not evidence of a weak oil. It is a page written to a shorter technical template, and the honest response is to ask on WhatsApp for the load, the cure guidance and the documentation rather than to infer anything from an empty field.

Among the pages that do speak, the useful sentences are specific rather than promotional. The Blue Ocean page describes strong cold and hot throw and asks for a 48 to 72 hour cure before burn testing. The Cinnamon Vanilla page claims exceptional hot and cold throw. The Sandalwood page gives up to 10% for soy with a 48 to 72 hour cure for best cold and hot throw. The Eucalyptus Spearmint page asks for the same window for best cold and hot throw. These are page claims rather than measurements — there is no standard cold-throw test in this industry and CSI publishes none — but a page that names cold throw specifically is a page whose author expected it to work unlit.

There is also a genuine difference in behaviour that has nothing to do with quality. A cold jar has no heat to help it, so what reaches the air is weighted towards the lighter, more volatile end of a formula. Compositions built on citrus, aquatic, green and fresh-fruity materials tend to announce themselves readily in a closed jar; compositions built on heavy woods, resins, oud and musks often read quiet cold and come into their own once there is a melt pool. That is general perfumery behaviour rather than a CSI measurement, and it means a quiet jar can be a completely correct candle that happens to be a slow starter. If cold throw is the thing you sell on — a shop shelf, an exhibition table, a gifting range where the customer smells before buying — choose for it deliberately instead of hoping for it.

1
Citrus / Fresh / Vibrant · the diagnostic oil
Citrus Lemon Fragrance Oil
The page publishes zesty lemon and lime tops, a grapefruit and orange heart and a tangy mandarin finish, 6–10% of total wax weight for soy, approximately 0% vanillin so it is safe in white wax, and — unusually — its own answer to this exact question: citrus fragrances have volatile top notes that need full cure time to develop, so cure 48–72 hours and test cold throw by sniffing the unlit candle rather than after a hot burn. It is also the cheapest per gram of the oils in this guide, which makes it the sensible one to re-test gates one to three with.
Size Price Per gram 200 g candle at 8%
15 gm ₹81.42 ₹5.43 —
50 gm ₹170.00 ₹3.40 ₹54.40
100 gm ₹300.00 ₹3.00 ₹48.00
1 kg ₹2,832.00 ₹2.83 ₹45.31
₹45.31 of oil per 200 g candle at 8% on 1 kg pricing — the cheapest honest re-test on this page. Buy Citrus Lemon
2
Aquatic / Floral / Fresh · built for the closed jar
Blue Ocean Fragrance Oil
Sea salt and ozone tops, a jasmine and lily of the valley heart, driftwood and musk beneath. The page states up to 10% for soy, paraffin and natural wax blends, a flash point of 143°C, 0% vanillin with no discolouration so it is safe in white wax, and describes strong cold and hot throw with a 48 to 72 hour cure before burn testing. An aquatic-fresh build of this kind is the sort that tends to read well unlit, which is why it earns a place in a diagnosis: if this one is also quiet in your jars, the fault is upstream of the oil.
Size Price Per gram 200 g candle at 8%
50 gm ₹247.00 ₹4.94 ₹79.04
100 gm ₹495.00 ₹4.95 ₹79.20
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 ₹79.30
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 ₹79.30
₹79.30 per 200 g candle at 8%; the 15 gm size is currently out of stock, so 50 gm at ₹247.00 is the smallest trial. Buy Blue Ocean
3
Gourmand / Spice / Warm · the high-ceiling option
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
Cinnamon and clove tops, vanilla bean and sugar heart, cream and butter base. The page states up to 13% of total wax weight, a flash point of 132°C, 2.5% vanillin with moderate discolouration and yellowing expected, IFRA certification, and exceptional hot and cold throw. Two cautions, both from the page itself: in CSI 464 the wax holds you to 10%, not 13, and the vanillin will warm the colour of white wax over the same fortnight you are waiting for the throw. The yellowing is cosmetic, not a fault.
Size Price Per gram 200 g candle at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 —
50 gm ₹271.40 ₹5.43 ₹86.85
100 gm ₹483.80 ₹4.84 ₹77.41
1 kg ₹4,554.80 ₹4.55 ₹72.88
₹72.88 per 200 g candle at 8%; ₹91.10 at 10%, and ₹118.42 at the page’s 13% if your wax grade allows it. Buy Cinnamon Vanilla

Gate 5: your nose, your room and the time of day

The last instrument in the chain is the one you cannot recalibrate.

Olfactory adaptation is not a candle problem, it is a general property of the human nose: hold a smell in front of it for long enough and it stops reporting. If you have spent two hours in a workshop with an open bottle of fragrance oil, a warm pitcher and eight fresh pours, your nose has already adapted to that scent family and will under-report it for some time afterwards. Every maker eventually has the experience of a candle that smelled of nothing in the studio and startled someone at the door. There is nothing wrong with the candle.

The practical protocol costs nothing. Carry the closed jar to a different room that has not been used for candle making that day, ideally before you start work, and certainly before the first chai — hot tea, masala, coffee and agarbatti all colour what your nose does next. Open the jar, take one short sniff, close it, and do not take a second. The second sniff is always weaker than the first and it is the first that your customer takes.

The room’s own conditions matter too, and in India they swing hard. A jar sitting at 38°C in a Delhi flat in May is already giving up more of its surface oil than the same jar at 22°C in an air-conditioned Bengaluru showroom, and both are honest readings of the same product. High monsoon humidity in Mumbai, Kochi or Kolkata changes how the air carries scent and how quickly a room clears between sniffs. None of this means your candle is inconsistent. It means a cold-throw assessment is only comparable against another assessment made in the same room, at the same time of day, at roughly the same temperature — which is exactly what a control jar is for.

You compared today’s jar against last month’s memory. Scent memory is unreliable in a way that scent comparison is not. If you want to know whether this batch is weaker than the last, you need both jars open in front of you within a minute of each other, at the same temperature, in the same room. Keep one sealed control jar from every batch you are happy with, labelled with the pour date, and compare side by side. Without a control, every complaint about a weak batch is a comparison against a candle that no longer exists.
BLIND IT
When you are deciding between two loads or two oils, get someone else to put the jars in front of you with the labels covered. Knowing which jar cost ₹11.33 more in oil is enough to make you smell more in it. Three jars, covered, shuffled, sniffed in a different room, two rounds — it takes ten minutes and it is the only part of home candle testing that behaves anything like an actual test.

The three-week protocol that settles it for good

If a weak jar has already cost you a batch, stop guessing and run this once properly. It uses four jars, one oil and one wax, and it answers gates one, two, three and five at the same time. Total materials at 200 g of CSI 464 with Citrus Lemon at 8%, an Eco Candle Wick and a lidded jar each: ₹988.37.

1
1. Pour four identical jars, weighed to the gramMelt 800 g of Luxury Soy Wax CSI 464 in one go so all four jars come from the same melt. Take the wax to the page’s stated 80–90°C working range, add 64 g of fragrance — that is 8% of 800 g, weighed on a scale, not measured by eye — and stir slowly for two full minutes so it is properly incorporated. Pour 200 g into each of four lidded jars. Wick them identically with Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each. Write the date and the load on every base.
2
2. Store all four the same way, lids onSame shelf, same room, out of direct sunlight, lids closed. This is the part people improvise and it is the part that ruins the comparison: one jar on a sunny windowsill and three in a cupboard is four different experiments. If the room swings between 24°C at night and 36°C by afternoon, that is fine — all four are swinging together, which is all the test requires.
3
3. Open one jar at 72 hours, day 7, day 14 and day 21Carry the jar to a room you have not worked in that day. Open, one sniff, close. Write down what you got in plain words — thin, sharp, sweet, absent, correct — and a number out of five. Do not open the other three. Each of them is a sealed control until its turn, and the whole value of the test is that they have been treated identically.
4
4. Read the curve, then change exactly one thingIf the day 14 jar is clearly stronger than the 72-hour jar, your problem was age and you have just bought back the price of a reformulation. If all four read the same and all four read weak, age is not your answer and you move to gate three: re-pour one candle with the oil weighed twice, then to gate four with a 50 gm bottle of a different oil. Change one variable per round. Two changes at once tell you nothing except that something worked.
A candle you judged on day two is not a weak candle. It is an unfinished one.
— CandleMakingSuppliesIndia

What each fix costs, and the order to spend in

Put the five gates in rupees and the order becomes obvious. The two free gates are also the two most common causes, which is a fortunate coincidence and a good reason to be suspicious of any guide that opens by recommending a different fragrance oil.

Fix, cost, time, likelihood
Spend in this order, not in the order the internet suggests
Fix What it costs How long it takes When it is the answer
Wait, and date the jars Nothing 3 to 21 days Candle under a fortnight old; heavier families especially
Close the lid; keep a sealed control Nothing on stock you already have Thirty minutes Testers open on a counter, open-display retail
Weigh the oil instead of pouring it Nothing, or a 0.1 g scale One batch Intended load never actually reached the wax
Raise the load inside both ceilings ₹11.33 a candle, 8% → 10% Citrus Lemon One batch plus cure Everything else clear and the scent is genuinely faint
Re-test a different oil in 50 gm ₹170.00 to ₹271.40 One batch plus cure A quiet-cold family in a range that sells on the first sniff
Add a lid to the product ₹23.60 a jar, ₹1,180.00 across 50 Next container order Open shelves, exhibitions, long shop dwell times
Priced above: Citrus Lemon 1 kg ₹2,832.00 (16 g ₹45.31, 20 g ₹56.64, step ₹11.33); Citrus Lemon 50 gm ₹170.00; Cinnamon Vanilla 50 gm ₹271.40; lid premium ₹23.60 a unit from Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 against White Matte Glass Jar ₹70.80.

One full candle for costing: 200 g of CSI 464 at ₹101.48, 16 g of Citrus Lemon at ₹45.31, an Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90 and a lidded jar at ₹94.40 comes to ₹247.09 before labels, boxes, packaging or your time. Fifty of them is ₹12,354.60. That figure is the real argument for the three-week protocol: the test costs ₹988.37, about 8% of the batch it protects.

And there is one honest answer that no supplier enjoys giving: sometimes the candle is fine. A 200 g soy container candle with 16 g of a woody or resinous oil, properly cured, in a closed jar, is not going to scent a room from across it while unlit. That is not a failure of the wax, the oil or the maker. If you need a jar that announces itself from two metres away with the lid on, you are asking for a different product — more surface area, a larger jar, a lighter and more volatile composition, or a diffuser — and it is cheaper to know that now than after three reformulations.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, so the commercially convenient answer to “my candle smells weak” would be a different fragrance oil. This page puts that fifth of five, behind two fixes that cost nothing and one that costs ₹11.33 a candle, and it says plainly that a properly cured 200 g soy candle carrying a heavy woody oil may simply never be loud unlit — which is a limitation of the format, not a fault you can buy your way out of.

Every price is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Cure times, fragrance loads, flash points, vanillin figures, note pyramids and IFRA statements are quoted from those pages as page claims, not as measurements taken here: there is no standard cold-throw test in this industry and CSI publishes none. The counts — 54 of 92 oil pages stating a cure time, 46 of 92 saying anything about cold throw — were taken from the live page text in September 2026, and where a page publishes nothing the guide says so rather than estimating. Eco Soy CSI 400 publishes no fragrance ceiling; ask on WhatsApp. Costings use 200 g of wax with oil at 1 kg pricing plus an Eco Candle Wick Thin (C1); batch totals are illustrative arithmetic at that unit.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to send us the wax grade, oil, load and pour date of a jar that is reading weak so we can tell you which gate to check first.

Frequently asked questions

How long should I wait before deciding my candle smells weak?
At the very minimum 72 hours, and for a scent you intend to sell, 14 days. Fifty-four of CSI’s 92 oil pages state a 48–72 hour cure for soy wax, and the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and says ideally one to two weeks before burn testing. Heavier woody and gourmand builds are usually given the longer end. Pour four jars and open them at 72 hours, day 7, day 14 and day 21 rather than arguing with a single jar.
Will adding more fragrance oil fix a weak cold throw?
Sometimes, and only inside both stated ceilings. On a 200 g candle, 8% is 16 g and 10% is 20 g — for Citrus Lemon that is ₹45.31 against ₹56.64, a ₹11.33 step. The wax grade’s maximum and the oil page’s range both apply and the lower governs: CSI 464 states up to 10%, Chunks and CSI 468 up to 13%. Beyond the ceiling you tend to get oil on the surface and a struggling wick rather than more fragrance.
Does a lid make a candle smell stronger?
It makes the first sniff after opening stronger, because scent accumulates in the air above the wax and a lid keeps it there. It does not add fragrance to the candle. A lidded Clear Glass Jar with Golden Lid is ₹94.40 a unit against ₹70.80 for an unlidded White Matte Glass Jar. If your candles are boxed and opened at home, that ₹23.60 buys a better unboxing. If they sit open on a shop counter for weeks, it buys the candle.
Why does my tester jar smell weaker than the stock from the same batch?
Because the tester has been open to the room for weeks while the stock has been closed. An open surface gives up fragrance continuously to an unlimited volume of air; a closed jar reaches a small saturated headspace and holds it. This is normal and it is not a defect. Keep one sealed control jar from every batch, open it only on assessment days, and judge new batches against that rather than against a counter tester.
Which CSI oils publish anything about cold throw?
46 of the 92 oil pages say something; 46 say nothing. Among those that do, the Blue Ocean page describes strong cold and hot throw, Cinnamon Vanilla claims exceptional hot and cold throw, Sandalwood and Eucalyptus Spearmint both tie best cold and hot throw to a 48–72 hour cure, and Woody Oud says oud benefits from a full cure for cold throw development. A silent page is a thin page, not a weak oil — ask on WhatsApp for the figures.
Can a candle smell weak in the jar and still be a good candle?
Yes, and it is common with woody, resinous and oud-led builds, which carry very little to a cold surface and come alive once there is a melt pool. If your customers buy after smelling an unlit jar, choose lighter and more volatile compositions for that shelf and keep the heavy ones for ranges sold on description, photography or a lit tester. Trying to force cold throw out of an oil that was not built for it is the most expensive route available.
Diagnose it
Run the four-jar test before you buy anything.
₹988.37 of materials answers the question that a ₹12,354.60 production run asks. Citrus Lemon 50 gm ₹170.00 · Blue Ocean 50 gm ₹247.00 · Cinnamon Vanilla 50 gm ₹271.40 · Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 a unit. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Send us the recipe on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The five-gate order — age, lid, load, oil, nose — is a method, not a product recommendation, and it works with any supplier’s wax and any supplier’s fragrance oil. Only the prices, the quoted page wording and the linked products are CSI-specific.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Lalitha Jagan. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series unit: 200 g of wax plus fragrance oil at the load stated, oil priced at the 1 kg pack unless noted, plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each from the 100-pack; jars costed separately where shown. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹101.48 for 200 g), 10 kg ₹5,074.00, page states up to 10% fragrance load and gives 80–90°C as the working range for melting and pouring; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, page states up to 13% of total wax weight, add fragrance at 80–90°C and stir slowly two minutes, cure a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing; Premium Coconut Soy CSI 468 page states up to 13%; Eco Soy CSI 400 publishes no fragrance ceiling. Fragrance oils at 1 kg unless stated: Citrus Lemon ₹2,832.00 (₹2.83/g, 50 gm ₹170.00, 100 gm ₹300.00, 15 gm ₹81.42), Roasted Coffee ₹3,738.00 (₹3.74/g), Cinnamon Vanilla ₹4,554.80 (₹4.55/g, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹483.80, 15 gm ₹106.20), Blue Ocean ₹4,956.00 (₹4.96/g, 50 gm ₹247.00, 100 gm ₹495.00, 500 gm ₹2,478.00), Sandalwood ₹5,026.80 (₹5.03/g), Woody Oud ₹4,531.20 (₹4.53/g), Lavender ₹5,221.00 (₹5.22/g), Dark Vanilla ₹7,646.00 (₹7.65/g). Containers: White Matte Glass Jar Pack of 10 ₹708.00 (₹70.80 a unit), Clear Glass Jar with Golden Lid Pack of 10 ₹944.00 (₹94.40), Black Glass Jar with Black Lid Pack of 10 ₹1,070.00 (₹107.00), Yankee Glass Jar 130 ML with Clear Cap ₹47.20, Reusuable Premium Glass Clip Top Airtight Glass Candle Container ₹229.00. Tool mentioned: Candle Making Weighing Scale ₹354.00, low stock. Computed: oil per 200 g candle at 6/8/10% for each oil as tabled; Citrus Lemon 8% ₹45.31, 10% ₹56.64, step ₹11.33, ₹566.40 across 50 candles; lid premium ₹23.60 a jar, ₹1,180.00 across 50; one full candle in a lidded jar ₹247.09; four-jar cure test ₹988.37; twenty-candle batch ₹4,941.84; fifty-candle batch ₹12,354.60. Counts of 54 of 92 pages stating a cure time and 46 of 92 mentioning cold throw were taken from the live CSI oil page text in September 2026. Cure times, loads, flash points, vanillin figures, note pyramids and IFRA statements are page claims quoted from the live product pages; there is no published cold-throw measurement behind them. Olfactory adaptation, headspace behaviour and the volatility of light versus heavy materials are general practice, not CSI test data. Batch totals, room examples and the three-week protocol are illustrative. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog