A New Supplier Is ₹60 per Kg Cheaper than My Current Soy Wax Supplier — What Should I Retest Before Switching My Production?

A New Supplier Is ₹60 per Kg Cheaper than My Current Soy Wax Supplier — What Should I Retest Before Switching My Production?

 

CSI 464 ₹507.40 / kg Jasmine from ₹103.00 / 15 g Eco wicks ₹59.00 / 10
CSI soy wax buying guides · Supplier selection & commercial approval
Turn a ₹60-a-kilo quote into a saving you can bank — the retest that protects it, priced.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the retesting guidance set out below. Wording is unedited.
✓ Wax prices re-checked 1 October 2026 ✓ No minimum order on listed packs ✓ GST invoicing · MSDS on request
Supplier Switch · ₹60 per kg
Your ₹60-a-kilo saving is ₹11.04 inside a 200 g candle — and every rejected candle throws away about ₹249.68. Retest everything the flame and the shelf decide, against a control in your current wax, before any batch moves over.
₹11.04
saving per 200 g candle at 8% from the reader's ₹60/kg · cancelled by about 4.4% extra rejects · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026
Quick answers — read this first
What does ₹60/kg save per candle? ₹11.04 in a 200 g candle at 8% (184 g of wax). At 12% load it is ₹10.56, because the candle holds less wax.

What should I retest? Everything the flame and the shelf decide: wick, melt pool, flame, soot, jar heat, throw, tops, glass contact, sweating — against a control. Confirm fill weight and load vs the new ceiling. The full matrix.

How many candles? 8: four control, four new, one of each burned to the end. Add 3 per alternative wick only if needed, then a 5 kg pilot.

When does it stop being cheaper? When rejects rise by about 4.4%. At 2% rejects before and 6% after, the cheaper wax costs more per saleable candle. See the maths.
The short answer
Answer: Retest wick and full-life burn, throw, appearance and storage against a control candle; confirm fill weight and the load against the new wax's ceiling; keep jar and oil documents. ₹60/kg = ₹11.04 per 200 g candle.
Why: Each reject wastes the whole candle (about ₹249.68 of materials), so a 4.4% rise in rejects cancels the saving.
Cost: ₹1,934.40 of CSI materials for 4 + 4 candles (control wax from stock); pays back in 229 candles. Release counts.
₹60 a kilo, seen from inside one 200 g candle Current candle in the example: ₹249.68 of materials (Chunks wax, Jasmine 8%, Eco Thin C1, White Matte jar) wax ₹110.22 oil ₹62.77 jar ₹70.80 Now wax ₹99.18 oil ₹62.77 jar ₹70.80 Cheaper wick ₹5.90 saving ₹11.04 The saving is 4.42% of the candle. Every rejected candle throws away all ₹249.68. So about 4.4% extra rejects — one more failed candle in 23 — cancels the ₹60 completely. That is the number your retest has to protect. Price per kilo is not yet a cost.
The reader's ₹60 per kg shown inside one 200 g candle. The saving is ₹11.04 of wax in a candle whose materials cost about ₹249.68 in the worked example — so a small rise in rejects, each of which loses the whole candle, cancels it. Example candle; replace the oil, jar and wax rate with your own.
Straight answer
A new supplier is ₹60 per kg cheaper than my current soy wax supplier — what should I retest before switching my production?
Retest everything the flame and the shelf decide, against a control candle in your current wax — and only then count the saving. Your ₹60 per kg is ₹11.04 per 200 g candle at 8%. A rejected candle wastes about ₹249.68 of materials in the worked example, so roughly 4.4% more rejects cancels the whole saving. That is why wick and full-life burn, melt pool, flame, soot, jar heat, hot and cold throw, tops, glass contact and warm-storage behaviour all go to REPEAT; fill weight and your fragrance load against the new wax's stated ceiling are quick CONFIRM checks (a 12% formula cannot move into a wax rated to 10%); jar data and oil documents are KEEP. The minimum is 8 candles — four in each wax — costing ₹1,934.40 in CSI materials for the example CSI 464 switch, paid back in about 229 candles.
One line: the quote fixes the price; only your reject count after the retest fixes the cost.
The minimum retest before switching — four control candles in your current wax and four in the cheaper wax, same Jasmine at 8%, same Eco Thin C1 wick, same White Matte jar — costs ₹1,934.40 in CSI materials if the cheaper wax is Luxury Soy Wax CSI 464 and you hold your current wax already, or ₹2,532.40 if you need to buy the control wax too. Against a ₹60 per kg saving of ₹11.04 a candle, the materials pay back in 229 candles.
Buy Luxury Soy Wax CSI 464

Retest everything the flame and the shelf decide — and price the saving first

₹60 a kilo sounds like a lot. Inside one 200 g candle it is ₹11.04.

Start with your own figure, used exactly as you gave it: the new supplier is ₹60 per kg cheaper. A 200 g candle at 8% fragrance contains 184 g of wax, so the saving is ₹11.04 per candle. That is real money — ₹11,040.00 on a thousand candles — and it is a perfectly good reason to look at a new supplier. But it is also a small slice of a candle whose materials cost about ₹249.68 in our worked example, and that ratio decides how careful you need to be.

Here is why. If the cheaper wax causes even a few more rejects — a rough top that needs a heat gun, a candle that tunnels, a jar that pulls away from the glass — each one throws away the full ₹249.68, not the ₹11.04. An extra reject rate of about 4.4% cancels the entire ₹60. So the honest answer to "what should I retest?" is: everything that could create a reject or a complaint, against a control candle in your current wax, before a single production batch moves over.

That means the full burn — wick, melt pool, flame, soot, jar heat, through the whole life of the candle — plus hot and cold throw, tops and glass contact, a shelf and heat check, fill weight, and your fragrance load against the new wax's stated ceiling. It does not mean redeveloping your products from scratch: jar data, the oil's documents and label artwork stay as they are. The rest of this page sorts every line into keep, confirm, repeat or new, prices the test, and shows exactly how many candles the ₹60 needs before it has paid for its own proof.

The CSI principle
A saving per kilo becomes a saving per candle only after the cheaper wax has matched your reject rate.
Until then it is a quote. The retest is how you turn the quote into a number you can bank.

The ₹60 in candles, loads and rejects

The saving per candle depends on how much wax each candle holds, and that moves slightly with load, because a higher load means less wax in the same 200 g. The reject line depends on what the whole candle costs. Both are plain arithmetic on your figure.

Reader's figure: ₹60 per kg cheaper · 200 g candle · CSI load convention (oil = W × L)
What ₹60 per kg saves per candle at different loads
Fragrance load Wax per candle Saving per candle Saving per 1,000 candles
6% 188 g ₹11.28 ₹11,280.00
8% 184 g ₹11.04 ₹11,040.00
10% 180 g ₹10.80 ₹10,800.00
12% 176 g ₹10.56 ₹10,560.00

Now put rejects in. Suppose your current wax runs at a 2% reject rate in your workshop — an example figure; use your own. The table compares cost per saleable candle on the current wax at 2% with the cheaper wax at 2%, 4% and 6%. Cost per saleable candle is material cost ÷ (1 − reject rate); rework labour is left out here and would only widen the gap.

Example reject rates you replace with your own · material cost only · Jasmine 1 kg rate, Chunks 5 kg rate as the current wax
When does the cheaper wax stop being cheaper?
Scenario Material per candle Reject rate Cost per saleable candle vs current
Current wax ₹249.68 2% ₹254.78 —
Cheaper wax (₹60/kg less) ₹238.64 2% ₹243.51 -₹11.27
Cheaper wax (₹60/kg less) ₹238.64 4% ₹248.59 -₹6.19
Cheaper wax (₹60/kg less) ₹238.64 6% ₹253.88 -₹0.90

At equal rejects the cheaper wax wins by ₹11.27 per saleable candle. At 4% it still wins, narrowly. At 6% it costs more than the wax you were trying to replace. That is the whole case for retesting, in three rows: the price is fixed the moment you see the quote, but the reject rate is only known after the test. The 5% defect post and including rework in the true wax cost take that calculation further.

Use your real reject rate, not a guess
Count last month's rejects on the current wax — rough tops reworked, candles scrapped, returns for burn faults — and divide by candles poured. If you do not track it, start now; the delivery record post shows how to tie rejects back to each wax delivery.

What to retest before switching: keep, confirm, repeat, new

Every result you hold about your current candles falls into one of four buckets once the wax supplier changes. KEEP means the result still stands. CONFIRM means a short check you expect to pass. REPEAT means the full test again against a control. NEW means a record or test you never needed before. The example is a 200 g White Matte Glass Jar candle with Jasmine Fragrance Oil at 8% and an Eco Candle Wicks Thin C1 wick, moving from Luxury Soy Wax Chunks to the cheaper Luxury Soy Wax CSI 464.

Supplier switch for price · fragrance, wick and jar unchanged · KEEP / CONFIRM / REPEAT / NEW
The ₹60 switch, line by line
Earlier result Bucket Why What you do
Jar model, dimensions, label artwork KEEP Nothing about the jar changed Note the jar code on the change record
Oil identity, IFRA / MSDS documents KEEP Documents describe the oil Nothing
Fragrance load vs the new wax's ceiling CONFIRM Ceilings differ between products CSI 464's page states up to 10%; Chunks' up to 13% — an 8% formula fits both, a 12% one does not
Fill weight at your fill line CONFIRM A different wax can settle to a different weight Weigh one test pour; correct the batch sheet
Wick selection REPEAT Wick is matched to how a wax melts and feeds Full-life burn vs control; bracket only if it deviates
Melt pool, flame, mushrooming, soot, jar heat REPEAT Fuel + wick set all of them Every burn, both candles, same room
Hot and cold throw REPEAT Release from the pool depends on the wax Blind test vs control at the same cure age
Tops, glass contact, frosting REPEAT Crystallisation is a wax behaviour Photograph both at each checkpoint
Sweating, warm storage, courier REPEAT Oil binding is a wax–oil pairing result Shelf candle beside control; route check if you ship in heat
Melting, mixing and pour temperatures NEW The new wax maker's instructions apply CSI 464's page: 80–90°C melt/pour working range
Supplier lot label, retained sample, delivery record NEW You now track a second supplier's deliveries Own lot label · retained sample
The trap in the CONFIRM row: a high-load formula. If your current candle runs at 12% in a wax rated to 13%, it cannot simply move to a wax whose page states a 10% maximum. At 12% the candle holds 24 g of oil; at 10% it holds 20 g. That is a reformulation, not a switch, and every throw result becomes NEW. Fix: check the ceiling before you price the saving — comparing waxes with different fragrance capacities handles that case properly.

Two things are missing from the matrix on purpose. There is no row where burn data is kept because the new wax "is also soy" or "looks the same" — the look-alike wax post explains why appearance is not evidence. And there is no row for "the supplier says it is a direct replacement": that claim is something to verify, not a test result — what to verify before believing a direct-replacement claim.

The retest, candle by candle

1
Record the new wax before melting itPhotograph a handful beside your current wax, note its form, colour and smell, and seal 150–200 g as the retained sample of this first delivery. Write your own lot label on the bag: supplier, product, order date, pack size.
2
Pour 4 control + 4 new on the same daySame Jasmine lot, same 8% (16 g oil + 184 g wax), same wicks from one pack, same jars. Follow each wax maker's temperatures — CSI 464's page lists 80–90°C as its melt/pour working range; Luxury Soy Wax Chunks' page states fragrance addition at 80–90°C and pour at 75–80°C in its spec table (the step list shows 70–80°C).
3
Weigh, label and cure identicallyWeigh each candle to 0.1 g, write the wax and number on the base, and cure both sets to the same checkpoint. The checkpoints used across this series — 48 hours, 7 days, 14 days — are labelled examples. CSI's Chunks page states a 48-hour minimum cure, ideally 1–2 weeks.
4
Burn in matched pairs, one of each to the endLight one control and one new candle together, 3–4 hours a cycle with full cool-down (a commonly used cycle; label it). Candle 1 of each goes to the end of usable wax, because a late tunnel or a hot lower third is the most expensive thing to discover after the switch.
5
Blind throw and shelf checkCandles 2 and 3 are used for blind hot throw in a fixed room. Candle 4 of each sits on the shelf beside the other in your warmest storage spot; photograph tops, glass contact and any sweating at each checkpoint.
6
Bracket the wick only if neededIf the new wax is no worse than control on every line, stop at 8 candles. If it tunnels, runs hot or mushrooms, pour 3 more in the new wax per alternative wick — never change wick and load together.
7
Pilot one bag before moving SKUsBuy one 5 kg bag of the new wax (₹2,537.00 for CSI 464) and make one normal batch. Burn three candles from it — first, middle, last poured — beside a control. How many candles to make from a new lot sets the counts from here.
Copy per burn · decide on the last column · tolerances set before the first burn
Switch scoring sheet: cheaper wax vs current wax
Line Record Current Cheaper Pass rule
Consumption (start − end weight) ÷ hours ___ g/h ___ g/h Within your set tolerance
Full melt pool Minutes from lighting; diameter at end ___ ___ Flag if far faster or slower
Flame height / soot / mushrooming Ruler, 0–3 score, photo ___ ___ Safety: no worse than control
Jar-side reading Same point, same minute, same thermometer ___ ___ Safety: no hotter than control
Tunnelling / wall wax Photo + mm ___ ___ No worse than control
Hot throw, blind 0–5 at 1 m, fixed room ___ ___ Equal or better
Tops / glass contact Photo at each checkpoint ___ ___ Within your cosmetic standard
Reject count Candles you would not sell ___ of 4 ___ of 4 Not higher — at 4.4% extra the ₹60 is gone

Read the last row with care. Four candles cannot measure a reject rate precisely; one reject in four is a flag, not a percentage. That is why the pilot batch and the first weeks of production carry on counting. CSI publishes no numeric flame-height or jar-temperature limit; the safety rule is no worse than your approved control, within your jar supplier's guidance and the candle fire-safety standard you work to — ASTM F2417 is a commonly cited US standard.

The priced retest kit and its payback

Each 200 g candle takes 16 g of oil and 184 g of wax. Four candles in the new wax need 736 g, or 772.8 g with a 5% pour-loss allowance (a working assumption). The eight candles share one oil lot: 128 g, or 134.4 g with the allowance.

Stage A · 4 control + 4 new · wax CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · oil pulled 24 September 2026 · wicks & jars verified 10 September 2026
Retest kit: current Chunks vs cheaper CSI 464, Jasmine at 8%
Item Need Buy Price
Luxury Soy Wax CSI 464 772.8 g 1 × 1 kg ₹507.40
Jasmine Fragrance Oil 134.4 g 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹660.00
Eco Candle Wicks Thin C1 8 + 2 spare 1 × pack of 10 ₹59.00
White Matte Glass Jar 8 jars 2 packs of 5 ₹708.00
Kit, control wax from your stock ₹1,934.40
Luxury Soy Wax Chunks (only if you hold none) 772.8 g 2 × 500 g ₹598.00
Kit, control wax bought ₹2,532.40

Stage B, if the wick needs bracketing, adds 3 candles in the new wax with an example alternative wick (Eco Thick C2, 10-pack ₹94.40). The 227.2 g of CSI 464 left from Stage A covers it, the leftover oil needs 1 × 50 g more, and the spare jars need another pack, so Stage B costs ₹938.40. Thick C2 is only an example of a different construction to bracket against; CSI publishes no wick-size chart and no CSI wick is a size step from another.

Payback at the reader's ₹60/kg · labour is an example figure you replace
How many candles before the ₹60 has paid for its proof
What you count One-off cost Saving per candle Candles to pay back
Stage A materials (control wax bought) ₹2,532.40 ₹11.04 229.4
Stage A + example labour/time ₹1,500.00 ₹4,032.40 ₹11.04 365.3
Stage A + B + example labour ₹4,970.80 ₹11.04 450.3
Months to pay back Stage A + example labour at different monthly volumes
Payback in calendar time
Candles per month Monthly saving at ₹60/kg Months to pay back
100 ₹1,104.00 3.65
300 ₹3,312.00 1.22
500 ₹5,520.00 0.73
1,000 ₹11,040.00 0.37

At 100 candles a month the retest pays back in about 3.7 months; at 1,000 a month, in under a week. Either way the test is cheap next to a single bad batch: 100 candles of materials at ₹249.68 is ₹24,968.40. The ₹40/kg bulk saving post runs the same payback logic for a pack-size decision rather than a supplier change.

1
The cheaper wax in the worked example · up to 10% load
Luxury Soy Wax CSI 464
CSI's own price gap is wider than your ₹60: Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilo against ₹599.00 for Chunks — ₹91.60 per kg, ₹16.85 per candle at 8%. CSI's product page states up to 10% fragrance load, an 80–90°C melt/pour working range and a 60-month shelf life cool and dry. Its page describes glass adhesion and low frosting — claims to test on your sheet, not results.
Pack Price Per kg Candles at 184 g wax
500 g ₹260.00 ₹520.00 2.72
1 kg ₹507.40 ₹507.40 5.43
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 27.17
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 54.35
₹507.40 for the four test candles; ₹2,537.00 for the 5 kg pilot bag Buy Luxury Soy Wax CSI 464
2
Current wax in the worked example · control · up to 13%
Luxury Soy Wax Chunks
Buy control wax only if none of your approved lot is left. At 184 g per candle, two 500 g bags give enough for four control candles with allowance — and at ₹598.00 a kilo they are ₹1.00 cheaper than one 1 kg bag.
Pack Price Per kg Candles at 184 g wax
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.72
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.43
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.17
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.35
₹598.00 as 2 × 500 g if you need control wax Buy Luxury Soy Wax Chunks
3
Test oil · one lot for both waxes
Jasmine Fragrance Oil
Split one Jasmine lot between both waxes so an oil difference cannot hide in the comparison. CSI publishes no throw or compatibility data for any oil.
Pack Price Per gram Candles at 16 g oil
15 g ₹103.00 ₹6.87 0.94
50 g ₹230.00 ₹4.60 3.12
100 g ₹430.00 ₹4.30 6.25
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 31.25
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 62.50
₹660.00 covers the eight Stage A candles Buy Jasmine

Re-running the question with CSI's own price gaps

Your ₹60 may come from two outside suppliers, or one of them may be CSI. For readers comparing within CSI's own list, these are the real per-kilo gaps at the 5 kg rate, and what each means per candle. None of them is a reason to skip the retest; each is simply a different size of prize.

CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · 5 kg bag rates · 200 g candle at 8%
Real CSI per-kilo gaps, for comparison with your ₹60
Switch Gap per kg Saving per candle Extra rejects that cancel it
Luxury Soy Wax Chunks → Luxury Soy Wax CSI 464 ₹91.60 ₹16.85 6.75%
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 → Luxury Soy Wax Chunks ₹38.00 ₹6.99 2.80%
Luxury Soy Wax CSI 464 → Natural Soy Pearl Wax ₹82.60 ₹15.20 6.09%
Luxury Soy Wax Chunks → Natural Soy Pearl Wax ₹174.20 ₹32.05 12.84%

Notice the second row: moving from CSI 468 to Chunks saves less than your ₹60, so it would need an even cleaner reject record to be worth it. And notice that a bigger gap — Chunks to Natural Soy Pearl at ₹174.20 per kg — buys a lot more tolerance, but Natural Soy Pearl publishes no fragrance ceiling, melt point or pour temperature, so the CONFIRM row for load becomes a question for CSI on WhatsApp rather than a quick check. Per-kilo price breaks are rare in CSI's list: Natural Soy Pearl's 5.6% step at 5 kg is the only genuine one among the soy waxes.

Argued against our own interest, plainly. In the worked example the cheaper wax is ours, and it is ₹91.60 a kilo cheaper than our own Chunks — more than your ₹60. It would be easy to say "same brand, same family, switch freely". We will not. We publish no burn data, melt point or hardness for either wax and no batch-consistency data for any delivery. If your current candle runs better in the dearer wax, the dearer wax is cheaper per saleable candle — keep buying it.

The decision rule: switch, adjust or stay

Apply after the full-life candle and the shelf check · working rule
Switch / adjust / stay for a ₹60 saving
Outcome When What you buy next
SWITCH No worse than control on every safety line; inside your tolerances on burn, throw and appearance; no extra rejects in 8 candles One 5 kg pilot bag (₹2,537.00 for CSI 464), then move SKUs one family at a time
ADJUST Safety fine but a burn line deviates (slow pool, wall wax, mild mushrooming) Stage B wick bracket (₹938.40); re-score; do not change load and wick together
ADJUST (load) Your formula exceeds the new wax's stated ceiling Reformulate as a NEW test; price the oil change before the wax saving
STAY Any safety line worse; or rejects visibly higher; or the saving needs a hotter jar to deliver the same throw Keep your current supplier; record why

If the result is SWITCH and the cheaper wax is CSI 464, the purchase sequence is: the ₹1,934.40 kit now, one 5 kg bag (₹2,537.00) for the pilot, then production in 10 kg bags at ₹5,074.00 — ₹507.40 a kilo, no cheaper per kilo than the 1 kg or 5 kg bag, so buy the 10 kg size for convenience only. Move your best-selling SKU last, not first: qualifying a second supplier without changing your best-sellers explains why.

Diwali falls on Sunday 8 November 2026. A supplier switch started this week can finish the bench test, a full-life burn and a pilot before the festive peak; one started later should wait until after Diwali, with the festive run on your current wax. Send us your candle weight, load and monthly volume on WhatsApp and we will price the retest kit and the pilot bag. Wax bags go up to 10 kg (Natural Soy Pearl to 50 kg); larger quantities are quoted and no volume discount figure is published.
Price my switch test on WhatsApp

Recording the switch so the saving is real

A saving you cannot trace is a saving you cannot defend when a batch goes wrong.

Once the switch passes, write it down in a form someone else could follow. The record ties the saving to the evidence, names the deliveries, and tells you when to look again. It also lets you measure the saving you actually got: after the first month, compare candles poured per kilo and rejects per hundred on the new wax with the same figures on the old one. If the realised saving per saleable candle is well below ₹11.04, the switch has not delivered and you know why.

Copy into your batch book · one record per supplier switch
Supplier switch record
Field Example entry
Change Wax supplier: current → new (₹60/kg cheaper per quote dated ___)
Reason Price; quote reference ___
Ceiling check Formula 8% · new wax's stated maximum ___ · fits Y/N
Stage A result Sheet dated ___ · safety no worse · rejects ___ of 4 vs ___ of 4
Stage B (if run) Wick ___ · result ___
Pilot Bag own lot label ___ · candles ___ · 3 burned vs control
Realised saving after month 1 Rejects ___% vs ___% · saving per saleable candle ₹___
Review trigger Any delivery failing incoming QC; reject rate above ___%

Then keep the two habits that make a cheaper supplier safe over time: incoming checks on every delivery, and a retained sample from each. Incoming QC for a delivery that behaves differently and the supplier-selection hub cover both.

The quote tells you the price. Only your reject count tells you the cost.
— CandleMakingSuppliesIndia
Comparing other CSI waxes? Natural Soy Pearl Wax is ₹424.80 a kilo from 5 kg (no ceiling published — ask on WhatsApp). Premium Coconut Soy Wax CSI 468 is ₹637.00 a kilo at 5 kg and its page states up to 13%, a 50–53°C melting point and a 58–60°C pour. Full range in Candle Wax.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. In the worked example the cheaper wax is ours, and we still tell you to burn it against your current wax through the whole life of the candle. We publish no burn data, melt point, hardness or batch-consistency data for our waxes, so no price gap is safe until your own sheet says so.

Wax prices are CSI live pricing, re-checked on 1 October 2026; oil prices were pulled on 24 September 2026; wick, jar and tool prices are Blog 760's, verified 10 September 2026 with wick packs rechecked 25 September 2026. The ₹60 per kg is the reader's figure, used as given. Per-candle savings, reject break-evens and paybacks are plain arithmetic to two decimals.

The 8% load, 200 g candle, 2% current reject rate, four candles per variant, burn cycles, cure checkpoints, 5% pour-loss allowance and ₹1,500.00 labour figure are labelled working practices or examples to replace with your own. CSI publishes no numeric flame or jar-temperature limits. For a priced retest kit, bulk quotes or MSDS, message +91 7397976926 on WhatsApp.

Frequently asked questions

Should I switch soy wax supplier to save money?
Only after a side-by-side retest against your current wax shows no extra rejects and no worse safety lines. At ₹60/kg the saving is ₹11.04 per 200 g candle, and about 4.4% more rejects cancels it.
What do I need to retest when changing wax supplier?
Wick and full-life burn, melt pool, flame, soot, jar heat, hot and cold throw, tops and glass contact, sweating and warm storage — all against a control. Confirm fill weight and fragrance load against the new wax's ceiling.
How much does ₹60 per kg save per candle?
₹11.04 for a 200 g candle at 8% load (184 g of wax). At 10% load it is ₹10.80; at 12%, ₹10.56.
Can I keep my 12% fragrance load in a cheaper wax?
Only if the new wax's stated ceiling allows it. CSI's pages state up to 13% for Luxury Soy Wax Chunks and CSI 468 and up to 10% for CSI 464; other CSI soy waxes publish none. Above the ceiling, it is a reformulation.
How long does a wax switch retest take?
The cure checkpoint plus one full-life burn — usually a couple of weeks of calendar time with 3–4 hour cycles. Add a pilot batch from a bought 5 kg bag before moving production.
Is CSI 464 cheaper than Luxury Soy Wax Chunks?
Yes, per kilo: ₹507.40 against ₹599.00 at the 1 kg and 5 kg packs, a ₹91.60 gap or ₹16.85 per 200 g candle at 8%. Whether it is cheaper per saleable candle in your workshop is what the retest decides.
Bank the saving properly
Four candles in each wax, one burned to the end, rejects counted — then switch.
Luxury Soy Wax CSI 464 from ₹260.00 for 500 g, Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00, Jasmine from ₹103.00 for 15 g, Eco wicks from ₹59.00 and White Matte jars at ₹354.00 for 5. Tell us your candle and volume and we will price the retest and the pilot bag.
Shop candle wax Plan my switch on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The retest method applies to any soy wax from any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures, CSI live pricing (wax re-checked 1 October 2026, oil pulled 24 September 2026): Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Jasmine Fragrance Oil ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. Wick, jar and tool figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20 (₹5.90 each); Thick C2 ₹94.40 / 10, ₹188.80 / 20 (₹9.44 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00; Wick Centering Device ₹118.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: The ₹60 per kg is the reader's figure. CSI convention: load is a share of finished weight (200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax). Product-page statements: CSI 464 up to 10%, 80–90°C melt/pour working range, 60-month shelf life; Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, fragrance addition 80–90°C, pour 75–80°C in the spec table (step list 70–80°C), cure 48 hours minimum, ideally 1–2 weeks; CSI 468 up to 13%, melting point 50–53°C, pour 58–60°C. CSI publishes no lot numbers, certificates of analysis, batch-consistency data or change notices for its waxes. MSDS and whatever documentation is available can be requested on WhatsApp; no CoA is promised. Reject rates, labour, candle counts, cycles and allowances are labelled examples. ASTM F2417 is named only as a commonly cited standard. Material costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November.
Zurück zum Blog