I Tested 1 Kg of Soy Wax Successfully — Is That Enough Evidence to Immediately Order 100 Kg from the Same Supplier?

I Tested 1 Kg of Soy Wax Successfully — Is That Enough Evidence to Immediately Order 100 Kg from the Same Supplier?

 

Soy Pearl ₹2,124.00 / 5 kg Same ₹424.80/kg to 50 kg Chunks ₹2,995.00 / 5 kg
CSI soy wax buying guides · 5 kg → 25 kg → 100 kg
Why one successful kilo is not enough for 100 kg — and the two cheap steps that make it enough.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the scale-up evidence method set out below. Wording is unedited.
✓ Natural Soy Pearl listed to 50 kg ✓ Prices re-checked 1 October 2026 ✓ GST invoicing · MSDS on request
Bulk Buying · Scale-Up Evidence
One kilo of soy wax makes 5.43 candles of 200 g; 100 kg makes 543. A successful kilo earns a qualification, not a production order — and on CSI's Soy Pearl ladder the 5 kg and 10 kg steps cost the same ₹424.80 a kilo as 100 kg.
94.4×
the money at stake in 100 kg of Natural Soy Pearl versus the 1 kg you tested · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026
Quick answers — read this first
Is a successful 1 kg test enough for 100 kg? No. It is about five candles — one oil, one cure, no full-life burn, no shelf result, no batch-scale pour, and a different order from the 100 kg.

What should I buy next? One 5 kg bag of the same wax for a 3-oil qualification (12 candles + 12 controls), then a 10 kg pilot.

Does staging cost more per kilo? Not on CSI's ladders: Soy Pearl is ₹424.80/kg from 5 kg to 50 kg; Chunks ₹599.00/kg at 1 kg and 5 kg; CSI 464 flat from 1 kg.

What does the qualification cost? ₹5,391.52 in materials with Soy Pearl — 12.7% of the 100 kg order.
The short answer
Answer: No. Treat 1 kg as a screen; qualify with a 5 kg bag across 3 oils with controls, pilot 10 kg at batch size, then order 100 kg.
Why: 1 kg = 5.43 candles; 100 kg = 543. Full-life, shelf, range, scale and lot questions are still open after one kilo.
Cost of staging: None per kilo on CSI's ladders; the qualification kit is ₹5,391.52.
Evidence should grow before exposure does Natural Soy Pearl, 200 g candles at 8% (184 g wax) · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 1 kg ₹450.00 5.43 candles of wax 5 tested, 1 oil 5 kg ₹2,124.00 27.17 candles of wax 12 + 12 control, 3 oils 10 kg ₹4,248.00 54.35 candles of wax 51 in one real batch 100 kg ₹42,480.00 543.48 candles of wax production Evidence each step adds (labelled working practice) Jumping from the first box to the last multiplies the money at stake 94.4× while the evidence stays at five candles. On CSI's Soy Pearl ladder every step from 5 kg costs the same ₹424.80 a kilo — staging the purchase costs nothing per kilo.
Four steps from a successful kilo to a production order in Natural Soy Pearl. Money rises from ₹450.00 to ₹42,480.00; the evidence behind each step should rise with it — from five bench candles to a three-oil qualification with controls and a pilot batch. From 5 kg up, every step is bought at the same ₹424.80 a kilo.
Straight answer
I tested 1 kg of soy wax successfully — is that enough evidence to immediately order 100 kg from the same supplier?
No — a successful kilo is a screen, not a qualification. At 184 g of wax per 200 g candle (8% load), 1 kg makes 5.43 candles, so your evidence is about five candles in one oil, one wick, one cure and one season, poured at bench scale from one order. A 100 kg order is 543 candles' worth of wax and will very likely be a different lot; no supplier, CSI included, publishes lot data that would close that gap. Full-life burns, shelf behaviour, your other fragrances and batch-scale pouring are all still open. Close them in two cheap steps: buy one 5 kg bag of the same wax and qualify it across three representative oils with controls (12 new + 12 control candles, ₹5,391.52 in materials with Natural Soy Pearl), then pour one 10 kg pilot at your real batch size. On CSI's ladders this costs nothing extra per kilo — Soy Pearl is ₹424.80 a kilo from 5 kg to 50 kg, so the 100 kg order (₹42,480.00) is priced the same whether you buy it today or after the pilot.
One line: let the evidence grow before the exposure does — on a flat ladder, staging is free.
Your next purchase is not 100 kg. It is one 5 kg bag of the wax that passed — in Natural Soy Pearl Wax that is ₹2,124.00 at ₹424.80 a kilo, exactly the same per-kilo price as a 100 kg order (₹42,480.00 as 10 × 10 kg or 2 × 50 kg). Staging the purchase costs you nothing per kilo; skipping the evidence can cost you a production run.
Buy Natural Soy Pearl — 5 kg

The short answer: no — one kilo is a screen, not a qualification

One kilo of wax makes 5.43 candles of 200 g. A hundred kilos makes 543.

A successful kilo is good news. It tells you the wax is worth taking seriously: it poured, set, burned and smelt the way you hoped in the jar, oil and wick you tried. But look at what one kilo can physically hold. At 184 g of wax per 200 g candle (8% load), 1 kg makes 5.43 candles — so "tested successfully" means about five candles, usually with one oil, one wick and one cure, in one season, from one order. A 100 kg purchase stakes 543 candles' worth of wax on those five.

That is not enough evidence to order 100 kg immediately, for four reasons. Five candles cannot give you three burn candles, a full-life candle and a shelf candle for even one oil, let alone your range. A bench pour does not show how the wax behaves at your production batch size. The 100 kg will very likely come from a different order — and, as far as anyone can prove, a different lot — from the kilo you tested; CSI publishes no lot or batch-consistency data, and neither do most suppliers. And a single test cannot tell you whether the result was the wax or a lucky combination of wick, jar and cure.

The good news is that the fix is cheap and fast. Two intermediate steps — a 5 kg qualification across your main oils and a 10 kg pilot at batch size — turn five candles of evidence into dozens, and on CSI's Soy Pearl ladder they cost exactly ₹424.80 a kilo, the same rate as a 100 kg order. You lose nothing on price by waiting a few weeks. You lose a great deal if a problem appears in candle 150 of a 543-candle run.

The CSI principle
Let the evidence grow before the exposure does.
Each step up in quantity should be earned by a step up in candles tested — never by the success of a smaller step alone.

What your successful kilo proved, and what it could not

Sort the questions a 100 kg commitment depends on into what a single kilo answered and what it left open. The middle column is generous — it assumes your kilo test was done carefully. The right column is what the next steps are for.

One successful 1 kg test · about five 200 g candles · what it can and cannot carry
Evidence gaps between 1 kg and 100 kg
Question for 100 kg What 1 kg could show Still open Closed by
Does it pour, set and look right? Yes, for one oil at bench scale Your other oils; batch-scale pours 5 kg qualification · 10 kg pilot
Is the wick right? First burns of a few candles Full-life burn; lower-third jar heat Full-life candle per oil
Is the throw acceptable? One impression, often not blind Blind scoring vs control; cold throw after cure 3 burn candles per oil, blind
Does it hold oil on the shelf? Probably not observed yet Sweating, frosting, wet spots after weeks Shelf candle per oil
Does it work across my range? One oil Floral, fruit, woody, gourmand behave differently 3 representative oils
Will my process scale? Kitchen-size melt Heat-up, stirring, last-jar temperature 10 kg pilot
Is the next delivery the same? Nothing — a different order Lot-to-lot behaviour Retained sample + delivery check
Is it better than what I use now? Only if poured beside a control Side-by-side scores Controls in every step

Notice that most of the open questions are not exotic. They are the ordinary things a candle has to do in a customer's home over weeks, and five candles in a week cannot see them. How many fragrance types to test before approving a wax and when a wax works with one oil but not another go deeper into the range question; comparing soy wax samples objectively sets the control conditions.

"It worked, so it's approved." A maker pours four candles from a 1 kg bag, burns two, likes them, and orders 100 kg the same day. The first customer complaint arrives six weeks later about a candle in a fragrance never tested. Fix: write down what "worked" means — which oil, wick, jar, cure, how many candles burned to the end — before you count it as evidence. If the list is short, the next step is a qualification, not a purchase.

The evidence ladder: 1 kg → 5 kg → 10 kg → 100 kg

On a flat price ladder, staging the purchase is free. The only cost is a few weeks.

The table shows each step for Natural Soy Pearl, the wax used as the example here. Pearl is ₹450.00 a kilo in its 1 kg bag and ₹424.80 a kilo from 5 kg — including the 10 kg and 50 kg bags — so every step after the first is bought at the 100 kg rate. For Luxury Soy Wax Chunks the same holds: ₹599.00 a kilo in 1 kg and 5 kg bags, and a 100 kg order is 20 × 5 kg, ₹59,900.00.

Natural Soy Pearl · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · 200 g candles at 8% · candle counts are labelled working practice
Each step: money in, evidence out
Step Wax bought Price Per kg Candles of wax Evidence it adds
1 kg screen (done) 1 kg ₹450.00 ₹450.00 5.43 about 5 candles: one oil, one jar
5 kg qualification 5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 27.17 3 oils × 4 candles + controls
10 kg pilot 10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 54.35 51 candles in one batch at production size
100 kg order 100 kg ₹42,480.00 ₹424.80 543.48 production

The ratio between the first and last rows is the point: the 100 kg order is 94.4 times the money of the kilo you tested (100.0 times for Chunks), while the evidence behind it is the same five candles. The two middle steps change that. The 5 kg qualification runs 12 new-wax candles across 3 oils beside 12 controls; the 10 kg pilot pours about 51 candles at your real batch size, most of which you can sell if they pass. Whether to run a 5 kg or a 10 kg production trial sizes the pilot in more detail.

Use your current wax as the control at every step
If you already make candles in another wax, pour controls in it beside every new-wax candle — same oil lot, wick and jar. If you are new to production and have no current wax, keep 600 g of the 1 kg that passed as a retained control; it is the only wax you know behaved.

Step 2: the 5 kg qualification, candle by candle

Choose 3 oils that represent your range — this example uses Mango Coconut (fruit), Orchard Pear (fresh fruit) and Woody Oud (woody). For each oil, pour 4 candles in the new wax and 4 controls: three for burning (one of which goes to the end of its life) and one for the shelf. That is 12 new-wax candles needing 2,318.4 g of wax with a 5% allowance — comfortably inside one 5 kg bag.

1
Pour all candles for one oil on the same day4 new + 4 control, 16 g oil + 184 g wax each, same wick pack, same jar. Follow each wax maker's instructions; Natural Soy Pearl has no published melt point, pour temperature or fragrance ceiling, so use your approved process from the 1 kg test.
2
Cure to the same checkpointUse the checkpoint you used for the 1 kg test. 48 hours, 7 days and 14 days are labelled examples.
3
Burn in matched pairs3–4 hour cycles (a commonly used working cycle) with full cool-down between. Score both candles each burn on the sheet below.
4
Take one pair per oil to the endThe lower third of the jar is where wick and heat problems show. This is the result your 1 kg test almost certainly did not have.
5
Blind throw and shelf checkScore hot throw with someone who does not know which candle is which; check shelf candles for sweating, frosting and wet spots at the cure checkpoint and again a few weeks later.
One sheet per pair per burn · safety lines have no tolerance
Qualification scoring sheet
Line Control New wax Pass rule
Pour and set: tops, glass contact ___ ___ No worse than control
Full melt pool: time, diameter, depth ___ ___ Within your tolerance
Flame, mushrooming, soot ___ ___ Safety: no worse
Jar-side reading at each stage ___ ___ Safety: no hotter
Full-life: tunnelling, last-third behaviour ___ ___ No worse than control
Hot throw, blind (0–5) ___ ___ Equal or better
Shelf: sweating, frosting, wet spots ___ ___ No worse than control
Oils CSI live pricing, pulled 24 September 2026 · wax re-checked 1 October 2026 · wicks & jars verified 10 September 2026 · control wax from your stock
Priced 5 kg qualification (12 new + 12 control candles)
Item Need Buy Price
Natural Soy Pearl Wax 2,318.4 g 3 × 1 kg ₹1,350.00
Mango Coconut Fragrance Oil 134.4 g 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹750.00
Orchard Pear Fragrance Oil 134.4 g 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹620.00
Woody Oud Fragrance Oil 134.4 g 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹724.52
Eco Candle Wicks Thin C1 24 + 2 1 × 20-pack + 1 × 10-pack ₹177.00
White Matte Glass Jar 24 5 packs of 5 ₹1,770.00
Qualification total ₹5,391.52

The qualification costs ₹5,391.52 in materials — about 12.7% of the 100 kg order it protects — and leaves you with most of a 5 kg bag still to use. The full soy-wax qualification test extends it to Indian heat and storage, and qualifying across manufacturing, warehouse, courier and customer use covers the summer-shipping lines.

What a late-found problem costs compared with waiting

The cost of skipping the steps is not the wax — wax that turns out to need a different wick can usually still be used once you have found the right one. The cost is the candles you have already poured, labelled and perhaps shipped before the problem shows itself. At the Pearl 10 kg rate, a 200 g candle in Mango Coconut carries ₹218.29 of materials (wax ₹78.16, oil ₹63.42, wick ₹5.90, jar ₹70.80), before labour, packaging, freight and GST. If an issue that a full-life burn would have caught appears after an example 100 candles, about ₹21,828.72 of materials are in jars that need rework or replacement — plus customer goodwill you cannot price.

Material cost only · example of 100 candles poured before a problem is found · replace with your own batch size
Staging versus jumping
Route Wax price per kg Evidence before 100 kg Money at risk if a late problem appears
Order 100 kg now ₹424.80 5 candles, 1 oil Up to ₹21,828.72 in poured candles (example 100)
1 kg → 5 kg → 10 kg → 100 kg ₹424.80 12 + 12 candles, 3 oils, full-life, pilot of 51 Mostly the qualification kit: ₹5,391.52
Same route in Chunks ₹599.00 Same Per candle ₹250.34 if found late
Argued against our own interest, plainly. A 100 kg order of Natural Soy Pearl is ₹42,480.00 of business for us today. We would still rather you bought one 5 kg bag (₹2,124.00) and ran the qualification, because the per-kilo price is identical and the candles you protect are yours. We publish no burn, throw or lot data that could stand in for your own test, so we will not pretend that five candles are enough.

The waxes in this example

Priced as examples of a wax that has passed a 1 kg screen, not ranked. CSI publishes no data showing one CSI soy wax performs better than another.

1
Same ₹424.80/kg from 5 kg to 50 kg · ceiling not published
Natural Soy Pearl Wax
Natural Soy Pearl drops from ₹450.00 a kilo in 1 kg to ₹424.80 from 5 kg, and stays there through 10 kg and 50 kg (50 kg listed in limited stock — confirm on WhatsApp). No fragrance ceiling, melt point or pour temperature is published, so your tested process is the specification. 100 kg is ₹42,480.00 as 10 × 10 kg or 2 × 50 kg.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
1 kg ₹450.00 ₹450.00 5.43
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 27.17
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 54.35
50 kg · limited stock, confirm on WhatsApp ₹21,240.00 ₹424.80 271.74
Next step: 5 kg = ₹2,124.00 Buy Natural Soy Pearl — 5 kg
2
Up to 13% per the product page · buy in 5 kg bags
Luxury Soy Wax Chunks
If Chunks were your 1 kg success, the same ladder logic applies: ₹599.00 a kilo in 1 kg and 5 kg bags, ₹599.90 in the 10 kg bag. CSI's product page states a maximum fragrance load of 13% and a minimum cure of 48 hours (ideally 1–2 weeks). 100 kg is ₹59,900.00 as 20 × 5 kg.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.72
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.43
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.17
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.35
Next step: 5 kg = ₹2,995.00 Buy Chunks — 5 kg
3
Example oil · one of three in the qualification
Mango Coconut Fragrance Oil
Mango Coconut is one of the rare CSI oils with a real bulk break: ₹5.00 a gram at 100 g, ₹3.96 at 500 g and 1 kg. Buy small for the qualification; buy the 500 g or 1 kg once the wax is approved and production starts.
Pack Price Per gram Candles at 16.0 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.94
50 g ₹250.00 ₹5.00 3.12
100 g ₹500.00 ₹5.00 6.25
500 g ₹1,982.00 ₹3.96 31.25
1 kg ₹3,964.00 ₹3.96 62.50
₹750.00 covers 8 qualification candles Buy Mango Coconut

The decision rule

Working rule · candle counts are labelled practice · safety lines decide first
When is it time for 100 kg?
You have… Then Buy
One successful 1 kg test Qualify across 3 oils with controls 1 × 5 kg (₹2,124.00 Pearl)
Qualification passed on every line, including full-life and shelf Pilot one batch at production size 1 × 10 kg (₹4,248.00)
Pilot passed; first, middle and last candles no worse than control Order production quantity 100 kg (₹42,480.00) — check the delivery
Any safety line worse than control at any step Stop and adjust one variable (usually the wick) Nothing more until it passes
A big customer order is waiting Shorten cure checkpoints, never skip steps Urgent replacements: 5492

For the reader who asked: do not order 100 kg yet. Buy one 5 kg bag of the wax that passed — ₹2,124.00 in Natural Soy Pearl or ₹2,995.00 in Chunks — and run the three-oil qualification beside your controls. When it passes, pour one 10 kg pilot. Then order the 100 kg at the same per-kilo rate, and give its first bag the delivery check in the first-carton post. What to have validated before a 500 kg order is the same ladder at the next scale.

Diwali falls on Sunday 8 November 2026. The 5 kg qualification and a 10 kg pilot fit before the festive peak if you start this week — a cure checkpoint, a full-life burn and one batch. Message us on WhatsApp if you need to confirm 50 kg Natural Soy Pearl availability for the production order or want anything above 10 kg quoted; no volume discount figure is published.
Confirm 100 kg availability on WhatsApp
Five candles can start a decision. They cannot finish one.
— CandleMakingSuppliesIndia
Was your successful kilo CSI 464 or CSI 468? The ladder is the same. Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg, so staging costs nothing; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 is ₹650.00 a kilo in 1 kg and ₹637.00 from 5 kg — the qualification bag is already at the production rate. The hub compares every ladder.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A 100 kg order today would be the bigger sale. We recommend a 5 kg bag and a qualification instead, because the per-kilo price is the same and we publish no burn, throw or lot data that could replace your own test.

Wax prices are CSI live pricing re-checked on 1 October 2026; oil prices were pulled on 24 September 2026; wick and jar prices are Blog 760's, verified 10 September 2026. Candle counts, ratios, kit totals and per-candle costs are arithmetic shown to two decimals.

The 200 g candle at 8%, the 5% allowance, 4 candles per oil per variant, 3 representative oils, 3–4 hour burn cycles, cure checkpoints and the example of 100 candles poured before a late problem are labelled working practices and examples. For stock confirmation on 50 kg Natural Soy Pearl, quotes above 10 kg, GST invoicing or MSDS, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much soy wax should I test before buying in bulk?
Enough for at least three burn candles and a shelf candle per representative oil, with controls — a 5 kg bag covers three oils. Then pilot one batch at production size before the bulk order.
How many candles does 1 kg of soy wax make?
About 5.43 candles of 200 g at 8% fragrance load (184 g of wax each), before any pour loss.
Is the next bag of soy wax the same as my test bag?
You cannot assume it. CSI and most suppliers publish no lot numbers or batch-consistency data. Keep a retained sample of the wax that passed and check each new delivery against it.
Does buying soy wax in stages cost more?
Not on CSI's listed ladders: Natural Soy Pearl is ₹424.80/kg from 5 kg to 50 kg, Chunks ₹599.00/kg at 1 and 5 kg, CSI 464 ₹507.40/kg from 1 kg. Larger lots are quoted on WhatsApp with no published discount.
What is a full-life burn test?
Burning one candle cycle after cycle until the usable wax is gone, so the lower third of the jar — where heat and wick problems often appear — is tested before production.
How many fragrances should I test a new soy wax with?
A few that represent your range — for example fruit, fresh and woody — rather than one. The fragrance-range post covers how to choose them.
Qualify before you commit
One 5 kg bag, three oils, controls beside every candle. Then a pilot. Then 100 kg.
Natural Soy Pearl ₹2,124.00 for 5 kg and ₹4,248.00 for 10 kg, the same ₹424.80 a kilo as 100 kg; Luxury Soy Wax Chunks ₹2,995.00 for 5 kg. Send us your 1 kg result and range and we will help you plan the qualification.
Shop candle wax Plan my qualification on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The evidence ladder applies to any wax from any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Wax prices, CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 (unchanged from the 24–25 September pull): Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg; Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg; Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Natural Soy Pearl 50 kg is listed in limited stock — confirm on WhatsApp. CSI lists no 25 kg carton and no 100 kg pack; container soy-wax bags stop at 10 kg. Oils, CSI live pricing pulled 24 September 2026: Mango Coconut Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹250.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g, ₹1,982.00 / 500 g, ₹3,964.00 / 1 kg; Orchard Pear Fragrance Oil ₹105.02 / 15 g, ₹240.00 / 50 g, ₹380.00 / 100 g, ₹1,870.00 / 500 g, ₹3,738.00 / 1 kg; Woody Oud Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹453.12 / 100 g, ₹2,265.60 / 500 g, ₹4,531.20 / 1 kg. Wick, jar and tool figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00; Wick Centering Device ₹118.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: 1 kg and 100 kg are the reader's figures. CSI convention: load is a share of the finished candle (200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax). The 5% allowance, 4 candles per oil per variant, 3 oils, the 51-candle pilot, burn cycles, cure checkpoints and the 100-candle late-problem example are labelled assumptions. Product-page statements quoted as stated: Chunks up to 13% load, cure minimum 48 hours (ideally 1–2 weeks). Natural Soy Pearl has no published melt point, pour temperature or fragrance ceiling. CSI publishes no lot numbers or batch-consistency data. Material costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November.
Zurück zum Blog