I Want a Luxury Vanilla Candle but Want the Wax to Remain as Light as Possible — What Should I Know Before Buying Fragrance and Wax?

I Want a Luxury Vanilla Candle but Want the Wax to Remain as Light as Possible — What Should I Know Before Buying Fragrance and Wax?

 

Vanilla-family oils from ₹271.40 / 50g 15g trial packs to 1kg Stocked in India · ships nationwide
CSI formulation guides · vanilla and colour
You cannot buy your way out of this one. A vanilla candle that stays pale is a load decision, a vessel decision and a forty-five-day decision — and CSI does not list a colour stabiliser.
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"…M happy with the smell of dark vanilla…"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Frangance is sooo good"
Sneha TamangVerified buyer · May 2025
Cinnamon Vanilla
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"…M happy with the smell of dark vanilla…"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Frangance is sooo good"
Sneha TamangVerified buyer · May 2025
Cinnamon Vanilla
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Vanillin figures quoted only where the page states them ✓ 7 vanilla-family oils listed ✓ Bulk pricing & documentation on WhatsApp
Candle Business Guides · Luxury Jar Candles
Two CSI vanilla oils state a vanillin content of 2.5%, which is the highest figure published anywhere in the range — and one vanilla listing states nothing at all. Neither number can be engineered away, because CSI does not list a colour stabiliser. What you control is the load, the vessel and how long you watch.
2.5%
stated vanillin content on Vanilla Bean and Cinnamon Vanilla · at a 6% load that is 0.15% of the wax by weight, at 10% it is 0.25% · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Can a vanilla candle stay white? Not reliably, and no CSI vanilla page claims it can. Vanilla Bean states "Vanillin Content: 2.5% (Potential discoloration; test with lighter waxes or consider adding color stabilizers)". Dark Vanilla states "Yes. Dark Vanilla contains vanillin which causes yellowing in white and light-coloured wax. This is normal". The realistic brief is pale, warm ivory — designed for, not apologised for.

Which vanilla listing is the lightest bet? On published evidence, Cinnamon Vanilla and Vanilla Bean at 2.5% with a stated figure you can plan around. Dark Vanilla Oud publishes no vanillin position at all — that is an unknown, not a lighter option.

Does a lower load help? Arithmetically, yes, and it is the one lever with a number on it. At 6% of wax weight a 130 g candle carries 0.184 g of vanillin; at 10% it carries 0.295 g — a 60% increase in the compound the page names as the cause, for ₹35.23 more oil per candle.

What CSI does not sell: a colour stabiliser, a vanilla stabiliser or a UV inhibitor. The Vanilla Bean page mentions stabilisers; there is no such product in the CSI range, so do not plan on buying one here.
The short answer
Design for ivory, then work to keep it pale: a vanilla candle sold as "warm ivory" has no colour problem. The same candle sold as white acquires one at week four, in a customer's home, with your name on the label.
Pull the load lever first, because it is the only one with a published figure behind it: Vanilla Bean's page states a ceiling of up to 10% in soy and no floor, so the floor is yours to choose and log. Start at 6% of wax weight.
Then pull the vessel lever, which costs nothing: the same wax in an amber jar at ₹47.20 has no visible colour history. In a clear Shot Glass Jar at ₹48, every week of drift is on display.
What each load step puts into a 130 g candle — oil, rupees and vanillin 6% of wax wt 7.36 g oil · ₹58.13 · 0.184 g vanillin 0.15% of the wax by weight 7% of wax wt 8.50 g oil · ₹67.19 · 0.213 g vanillin 0.18% 8% of wax wt 9.63 g oil · ₹76.07 · 0.241 g vanillin 0.20% 10% of wax wt 11.82 g oil · ₹93.36 · 0.295 g vanillin 0.25% — the ceiling Bar length is grams of oil. 10% is the ceiling the Vanilla Bean page states for soy wax; the page states no floor. Vanillin grams = oil grams × the page's stated 2.5%. Oil priced at the 100 g pack (₹790 = ₹7.90/g). 130 g is the stated fill capacity of the Shot Glass Jar. CSI live pricing, September 2026.
Four load steps, one oil, one jar. Going from 6% to 10% buys you more throw and costs ₹35.23 more oil per candle — and it puts 60% more of the compound the page names as the cause of yellowing into the same weight of wax.
Straight answer
What should I know before buying fragrance and wax for a vanilla candle I want to keep as light as possible?
Know that the colour is set by the oil and the page has already told you so. Of CSI's seven vanilla-family listings, Vanilla Bean and Cinnamon Vanilla state a vanillin content of 2.5%, Dark Vanilla states that yellowing in white and light wax is normal, Tobacco Vanilla and Coffee Vanilla Tobacco state that browning will happen, Vanilla Orange Blossom states moderate-to-significant discolouration is possible, and Dark Vanilla Oud states nothing at all. So the lightest defensible starting point is Vanilla Bean at the bottom of its own range in a wax whose stated ceiling matches: Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg states up to 10%, the same number the oil states, so 10% is the binding ceiling and everything below it is your choice. In a 130 g fill at 6% of wax weight that is 122.64 g of wax and 7.36 g of oil — ₹62.23 of wax and ₹58.13 of oil — carrying 0.184 g of vanillin, against 0.295 g at 10%. Then stop looking for a product to fix the rest: CSI lists no colour stabiliser, no vanilla stabiliser and no UV inhibitor, even though the Vanilla Bean page mentions stabilisers as an idea. What remains is free: choose the vessel that suits the outcome, describe the candle as warm ivory rather than white, and run an eight-jar load ladder with a 45-day drift log before you buy a 500 g bottle at ₹3,840. Total for that ladder: ₹2,221.20, or ₹555.30 per load step tested.
One line: vanilla yellows wax and every honest page says so — pick the oil that publishes a figure, pour at the bottom of its stated range, sell it as ivory, and prove the drift over 45 days.
Working with vanilla? Cinnamon Vanilla 50 g at ₹271.40 (stated 2.5% vanillin, up to 13% load), Vanilla Bean 100 g at ₹790 (stated 2.5%, up to 10% in soy) and Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg — a pairing where both stated ceilings agree.
Shop fragrance oils

All seven CSI vanilla listings, side by side

Every one of these pages has already answered your question. Six of them answer it out loud.

CSI lists seven fragrance oils with vanilla in the title or the heart of the profile. Six publish a discolouration position and one does not. Read the third column of this table before the second: the wording is the specification, and it ranges from a bare percentage to an instruction to build the product around the browning.

CSI's vanilla-family listings · what each page states
Stated vanillin, stated discolouration position, stated candle load, and oil cost in a 130 g candle at 8%
Fragrance oil Stated vanillin Stated discolouration position Stated candle load Smallest pack Oil in a 130 g candle at 8%
Vanilla Bean 2.5% "Potential discoloration; test with lighter waxes or consider adding color stabilizers" Up to 10% for soy wax · up to 6% paraffin 15 gm ₹130 9.63 g · ₹76.07 at 100 g pricing
Cinnamon Vanilla 2.5% "Moderate vanillin - discoloration risk in light wax"; "plan for ivory or warm-toned wax - lean into it rather than fighting it" Up to 13% of total wax weight 15 gm ₹106.20 9.63 g · ₹46.59 at 100 g pricing
Dark Vanilla "Present" "Yes. Dark Vanilla contains vanillin which causes yellowing in white and light-coloured wax. This is normal" 6–10% for soy wax · 6–8% paraffin 15 gm ₹130 9.63 g · ₹76.07 at 100 g pricing
Vanilla Orange Blossom Not stated as a figure "Moderate to significant discoloration is possible due to the high vanilla, tonka, and honey content" 7–10% in soy, paraffin or blended wax 50 g ₹415 9.63 g · ₹79.83 at 100 g pricing
Tobacco Vanilla Not stated as a figure "the vanilla and tonka content will cause browning in white or light-coloured wax" 7–10% in soy, paraffin or blended wax 100 g ₹799 9.63 g · ₹76.94
Coffee Vanilla Tobacco Not stated as a figure "the vanilla and cocoa will cause significant browning in white or light wax" 7–9% fragrance load in soy wax 50 g ₹449 9.63 g · ₹86.57 at 100 g pricing
Dark Vanilla Oud Not stated Page publishes none 6–10% of total wax weight 15 gm ₹105.02 9.63 g · ₹56.82 at 100 g pricing
Worked out above: a 130 g fill at 8% of total wax weight is 120.37 g of wax + 9.63 g of oil (130 ÷ 1.08 = 120.37). Oil cost per candle = 9.63 g × the 100 g pack price per gram: Vanilla Bean ₹790/100 g = ₹7.90/g; Cinnamon Vanilla ₹483.80/100 g = ₹4.838/g; Dark Vanilla ₹790/100 g; Vanilla Orange Blossom ₹829/100 g = ₹8.29/g; Tobacco Vanilla ₹799/100 g = ₹7.99/g; Coffee Vanilla Tobacco ₹899/100 g = ₹8.99/g; Dark Vanilla Oud ₹590/100 g = ₹5.90/g. Every quotation in the third column is the product page's own wording.

Three readings worth carrying into your basket. First, the cheapest route into a stated-figure vanilla is Cinnamon Vanilla at ₹46.59 of oil per 130 g candle — less than two-thirds of Vanilla Bean's ₹76.07 — and its page also states the range's highest load ceiling at up to 13%. Second, the silent page is not the safe page: Dark Vanilla Oud publishes no vanillin figure and no discolouration sentence, so using it in a pale candle means carrying an unmeasured risk rather than a measured one. Third, two of these seven tell you in their own copy to build the product around the browning — Cinnamon Vanilla's "plan for ivory or warm-toned wax" and Tobacco Vanilla's suggestion to lean into dark wax colours. That is supplier copy agreeing with the physics.

Cure time is a throw instruction, not a colour timeline
Most of these pages state a cure of 48–72 hours for soy. That figure exists so the fragrance binds and the throw settles. It is not a statement about colour, and a jar that looks perfect at 72 hours can look noticeably warmer at week five. Judging a vanilla candle's colour at the end of the stated cure is the single most common way makers ship a candle that changes in the customer's cupboard. The cure-time reasoning in full is in why your candle needs a 14-day cure.

The product that would solve this, and why you can't buy it here

The Vanilla Bean page says to "test with lighter waxes or consider adding color stabilizers". The Vanilla Orange Blossom page notes that "a vanilla stabiliser helps reduce browning in soap". Both are reasonable pieces of general advice. Neither is a product CSI lists.

Worth saying plainly, because it saves you an hour of searching: CSI does not stock a colour stabiliser, a vanilla stabiliser or a UV inhibitor. The four additives in the range are Vybar (stated 0.5–2% of total wax weight, 0.5–1% for soy, 1% recommended, added before fragrance and colour), Stearic Acid (no stated usage rate), the Microcrystalline Wax Slab (stated 1–10% blend, 1–5% for hardening) and Candle Liquid Shiner, a surface lacquer with a stated 10–15 minute air-dry. None of the four is described anywhere on its page as affecting colour, and you should not treat any of them as a stabiliser substitute.

The mistake: adding an additive you have a reason for and a rate you invented. Vybar has a stated rate and a stated purpose, and colour is not among them. Adding 1% Vybar to a vanilla candle because it is "the additive you own" changes the wax's behaviour, changes the wick you need, and changes nothing about vanillin. If you do add Vybar for the reasons its page gives, the page also says to add it before the fragrance and colour, and that becomes a new formula requiring a new wick test. Do not bundle it into a colour experiment — you will not be able to tell which change did what. The relevant reading is does Vybar improve hot throw.
"Test with lighter waxes" is not a shopping instruction you can follow literally. The Vanilla Bean page suggests it, but no CSI wax page states a colour — not one of the 15 waxes in the wax collection publishes a whiteness grade, a bleach level or a colour at all. So "lighter wax" cannot be bought off a specification; it can only be established by pouring the same oil at the same load into the same jar in two waxes and comparing them yourself at day 45. Two candidates worth putting head to head are CSI 464 at ₹507.40/kg and Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg, whose published pour windows differ sharply — 80–90°C against 58–60°C.

The load ladder: 6% to 10%, measured in grams of vanillin

Here is the arithmetic that turns a vague worry into a decision. The Vanilla Bean page states two numbers you can multiply: a vanillin content of 2.5% and a soy ceiling of up to 10%. It states no floor, so the floor is a decision you make and record. Multiply the oil weight by 2.5% and you get the grams of vanillin your candle actually carries — the same quantity the page identifies as the reason for the colour shift.

One 130 g candle, four load steps · Vanilla Bean in CSI 464
What each step costs in oil and delivers in vanillin, as a share of the wax
Load (% of wax weight) Wax Oil Oil cost at 100 g pricing Wax cost Vanillin carried Vanillin as % of the wax
6% (5.66% of the finished candle) 122.64 g 7.36 g ₹58.13 ₹62.23 0.184 g 0.15%
7% (6.54%) 121.50 g 8.50 g ₹67.19 ₹61.65 0.213 g 0.18%
8% (7.41%) 120.37 g 9.63 g ₹76.07 ₹61.08 0.241 g 0.20%
10% (9.09%) — the stated ceiling 118.18 g 11.82 g ₹93.36 ₹59.97 0.295 g 0.25%

Read the last two columns as one movement. Going from the bottom of the ladder to the stated ceiling raises the oil cost per candle by ₹35.23 and raises the vanillin load by 60%. It also, almost certainly, raises the throw — which is the whole reason anyone climbs the ladder. That is the trade in its honest form: you are buying scent strength with colour risk and rupees, in known quantities of the first two and a measurable quantity of the third. There is no published curve connecting vanillin percentage to visible yellowing, and this guide does not invent one. What the arithmetic gives you is a ranked set of four candidates to test, not a prediction.

Write the load convention on the batch sheet
All arithmetic here is percentage of total wax weight, which is how CSI's own wax pages phrase it. Some makers use percentage of the finished candle instead; the bracketed figures in the table above are that conversion. A 10% pour on one convention is a 9.09% pour on the other, and the difference is 0.6 g of oil in a 130 g candle — small enough to ignore and large enough to make two of your own test jars disagree if you switch conventions between them.

The four levers you actually control

With no stabiliser to buy and no wax colour published, the brief comes down to four levers. Two of them cost money and two are free. The free ones are more powerful.

Keeping a vanilla candle pale · the four available levers
What each lever changes, what it costs, and what it cannot do
Lever What you actually do Cost What it cannot do
1. Load Pour at the bottom of the oil's stated range rather than the top — 6% instead of 10% of wax weight Saves ₹35.23 per candle in oil Cannot remove vanillin. 0.184 g is still 0.184 g, and a weaker throw may cost you the sale instead
2. Vessel Choose an opaque or tinted jar — Amber Shiny Glass Jar at ₹47.20, Black Matte or White Matte at ₹70.80 ₹0 net — same price bracket as clear glass Cannot hide the top surface, which is the part the customer looks at when the lid comes off
3. Stated colour of the product Name and photograph the candle as warm ivory, cream or sand from launch day ₹0 Cannot be applied retroactively. Re-describing a product after a complaint reads as an excuse
4. Time under observation Keep sealed control jars and log colour at day 7, 21 and 45 before launching One sealed control jar per load step — ₹277.65 per jar in the ladder below Cannot be shortened. This is the only lever that produces evidence
5. A colour stabiliser Not available — CSI lists no colour stabiliser, vanilla stabiliser or UV inhibitor n/a n/a
1
The oil with a figure · stated 2.5% vanillin
Vanilla Bean Fragrance Oil
The vanilla to build a pale candle on, because it is one of only two in the range that puts a number on the risk. Its page states "Vanillin Content: 2.5% (Potential discoloration; test with lighter waxes or consider adding color stabilizers)", a recommended load of up to 10% for soy wax and up to 6% for paraffin, a cure of 48–72 hours for soy, and a measured flashpoint of 203°C — one of only 18 CSI oil pages to state an actual flash-point value. A flash point is a handling property, never an add temperature. The 15 g pack at ₹130 is for smelling; the 100 g at ₹790 is the cheapest per gram of the small packs and covers a full eight-jar ladder.
Size Price Per 100g 130g candles @ 8%
15 gm ₹130 ₹866.67 ≈1
50 gm ₹410 ₹820 ≈5
100 gm ₹790 ₹790 ≈10
500 gm ₹3,840 ₹768 ≈51
1 kg ₹7,646 ₹764.60 ≈103
₹58.13 of oil per 130 g candle at 6% · 100 g pricing Buy Vanilla Bean
2
The cheaper stated-figure vanilla · highest stated ceiling
Cinnamon Vanilla
A gourmand alternative if your brief will accept a spiced vanilla rather than a straight one. Its page states vanillin content 2.5%, up to 13% of total wax weight for candles, a flashpoint of 270°F, and — unusually candidly — advises makers to "plan for ivory or warm-toned wax — lean into it rather than fighting it", and to test how the vanillin interacts with your dye before full production if the wax is coloured. At ₹4.838 per gram in the 100 g pack it is the cheapest stated-figure vanilla in the range, ₹29.48 less oil per 130 g candle at 8% than Vanilla Bean.
Size Price Per 100g 130g candles @ 8%
15 gm ₹106.20 ₹708 ≈1
50 gm ₹271.40 ₹542.80 ≈5
100 gm ₹483.80 ₹483.80 ≈10
500 gm ₹2,301 ₹460.20 ≈51
1 kg ₹4,554.80 ₹455.48 ≈103
₹46.59 of oil per 130 g candle at 8% · 100 g pricing Buy Cinnamon Vanilla
3
The wax whose ceiling matches the oil's
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes)
Chosen here for one specific reason: its stated fragrance load of up to 10% is the same number Vanilla Bean states, so the pairing has a single unambiguous ceiling instead of two that disagree. Its page also states a melting point and a pour temperature of 80°C–90°C and describes it as ideal for single-pour container candles; both figures should be attributed to the product page and logged as you actually measure them. One CSI customer, Thenirvaofficial, calls it "One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner." Note that its 500 g pack is dearer per kilo (₹520) than the 1 kg pack, so buy the kilo.
Size Price Per kg 130g candles @ 6%
500 g ₹260 ₹520 ≈4
1 kg ₹507.40 ₹507.40 ≈8
5 kg ₹2,537 ₹507.40 ≈40
10 kg ₹5,074 ₹507.40 ≈81
₹62.23 of wax per 130 g candle at a 6% load Buy CSI 464
4
The honest vessel choice · clear glass, stated gram fill
Shot Glass Jar 130 gram
The test vessel for this post, because its page states a fill capacity of 130 gram — a weight, not a volume — along with a height of 8 cm and a diameter of 6 cm, so the load arithmetic above is exact rather than estimated. It is clear glass, which for a drift log is the point: you want to see every stage of the colour change, not hide it. One honesty note before you count on the pack: the title and the Shopify variant say Pack of 6 while the body text describes a pack of five — count what arrives and plan the run on the variant. For a production candle where the shift should be invisible, switch to an Amber Shiny Glass Jar (stated 120 gm capacity, 6 cm diameter) at ₹47.20.
Size Price Per piece
Default Title ₹288 —
₹48 per jar on the listed pack of 6 Buy Shot Glass Jars

The costed eight-jar load-ladder basket

Eight jars: two at each of 6%, 7%, 8% and 10%. In each pair, one jar is burned and one is sealed and never lit, so at day 45 you can hold a burned jar next to an unburned one poured from the same melt. This is the smallest test that answers "how low can I go and still sell it?" and "how fast does it drift?" in one pour.

Eight-jar load-ladder basket · CSI live pricing, September 2026
Every line, the pack bought, and what the ladder consumes
Item Pack Price What the ladder uses
Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 965.38 g across eight jars (₹489.83)
Vanilla Bean Fragrance Oil 100 gm ₹790 74.62 g across eight jars (₹589.50)
Shot Glass Jar 130 gram 2 × pack of 6 ₹576 8 poured, 4 spare · ₹48 per jar
Eco Candle Wicks · Thin (C1) 10 wicks ₹59 Wick bracket A on four jars
Eco Candle Wicks · Thick (C2) 20 wicks ₹188.80 Wick bracket B on four jars; the 10-pack of C2 is sold out
Candle Wick Stickers 1 sheet · 40 ₹100 One per jar
Ladder basket total ₹2,221.20 ₹555.30 per load step tested · ₹277.65 per jar
Worked out above: wax per jar = 130 ÷ (1 + load), so the eight jars need 2 × (122.64 + 121.50 + 120.37 + 118.18) = 965.38 g of wax at ₹0.5074/g = ₹489.83, and 2 × (7.36 + 8.50 + 9.63 + 11.82) = 74.62 g of oil at ₹7.90/g = ₹589.50. Basket total ₹507.40 + ₹790 + ₹576 + ₹59 + ₹188.80 + ₹100 = ₹2,221.20; ÷ 4 load steps = ₹555.30; ÷ 8 jars = ₹277.65. A thermometer and a scale are assumed on the bench — otherwise add the Pen Thermometer at ₹354 and the Candle Making Weighing Scale at ₹354. Buying the oil as a 100 g pack rather than two 50 g packs saves ₹30.

Running the 45-day drift log

A vanilla candle's colour is a time series, not a state. The log below is designed so that at the end you can say a specific sentence to a stockist — "at 6% in CSI 464 this candle is stable from week three" — or the opposite, with photographs either way.

1
Pour four separate melts, smallest load firstMelt 1 is the 6% pair: 245.28 g of wax and 14.72 g of oil. Melt 2 is 7%: 243 g and 17 g. Melt 3 is 8%: 240.74 g and 19.26 g. Melt 4 is 10%: 236.36 g and 23.64 g. Pouring low to high means any carry-over in the jug biases towards the step you have already recorded, not towards a lower one. Label every jar with the load and the date on the base before it is filled.
2
Work to the wax page's published temperatures and write down what you measuredThe CSI 464 page states both a melting point and a pour temperature of 80°C–90°C. Add the oil inside that window, stir for a full two minutes, and pour. Note the exact reading on the thermometer for each melt. Temperature is a variable that will otherwise drift across four melts and contaminate a colour comparison.
3
Photograph all eight on day 0 against a printed white cardOne frame with all eight, then one close frame per pair. Same card, same window, same time of day, no flash. Phone cameras correct white balance aggressively, which is precisely why the white card has to be inside the frame — it is the only reference that survives the camera's processing.
4
Repeat the photograph at day 7, day 21 and day 45, lids on in a dark carton betweenStore all eight together so they share one environment. Daylight is a variable you cannot subtract later. At each checkpoint, also record in words: "no change", "very slightly warmer than card", "clearly ivory", "amber at the edges". Words catch what a compressed photograph loses.
5
Burn one jar of each pair at day 21 and score the throwUp to three hours in a still room. Record minutes to a melt pool reaching the glass, flame height, soot, mushrooming, and cold and hot throw on a 1–5 scale at 30 and 120 minutes. This is the half of the experiment that tells you whether 6% is sellable. A pale candle nobody can smell is not a win. The scoring method is in how to test hot throw before launching a candle fragrance.
6
Choose the lowest load that scored acceptable throw, then re-test the wickIf 7% throws as well as 10% in your jar, 7% is the formula: ₹26.17 less oil per candle and 0.082 g less vanillin. Then remember that you changed the load, which means you changed the fuel, which means the wick bracket has to be confirmed again at the chosen load — not inherited from the step above or below it.
The CSI principle
Vanilla does not have a colour problem. A vanilla candle described as white has a description problem.
Every honest lever here is either a load you lower, a vessel you choose or a word you put on the label. There is no additive in this range that reverses vanillin, and a supplier who implies otherwise is selling you a story instead of a specification.
Ladder finished? The vanilla family steps up to 500 g and 1 kg — Cinnamon Vanilla 1 kg at ₹4,554.80, Vanilla Bean and Dark Vanilla at ₹7,646, Dark Vanilla Oud at ₹5,691. 1 kg is the largest listed fragrance pack; anything larger or recurring is a WhatsApp quote, and listed per-kilo prices are the ceiling.
Order in bulk on WhatsApp

Pricing and describing an ivory vanilla candle

Say 7% passed. Ten candles in the clear Shot Glass Jar cost you ₹61.65 of wax, ₹67.19 of oil and ₹48 of jar per candle, plus a wick at ₹5.90 for C1 or ₹9.44 for C2 and a ₹2.50 sticker: ₹185.24 of materials before labels, lids, boxes and your own time. Ten of them need 1,215 g of wax plus a labelled 4% wastage allowance — 1,263.60 g — so two 1 kg packs at ₹1,014.80, and 85 g of oil, which the 100 g pack covers with 15 g in hand. There is no volume discount to find here: CSI 464 lists at ₹507.40 per kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg alike, so buying bigger buys continuity, not a cheaper gram.

Then write the product copy before the candles cure, not after. Warm ivory. Cream. Sand. Vanilla-toned. Photograph the day-45 jar, not the day-0 jar, and use that photograph on the listing. A customer who receives a candle that matches its photograph has no complaint available to them, whatever the wax did in week four. A customer who ordered "pure white vanilla" and received ivory has one, and it is a reasonable one.

Two ways to launch the same formula
Same wax, same oil, same 7% load — different vessel and different copy
Decision Route A · clear glass, honest ivory Route B · amber glass, colour invisible
Vessel Shot Glass Jar 130 gram · ₹48 each Amber Shiny Glass Jar with Black Lid · ₹47.20 each, stated 120 gm capacity
Fill 130 g stated fill 120 gm stated capacity — 10 g less wax and oil per candle
What the customer sees The wax, and any drift in it The top surface only
What the copy must say Warm ivory, with a day-45 photograph Still worth saying — the top surface is visible when the lid comes off
Materials per candle at 7% ₹185.24 including wick and sticker ₹175.80 at the same load on a 120 g fill
Wick Bracket tested at 6 cm stated diameter Re-bracket — 6 cm stated diameter but a different height and fill

Whichever route you take, the decision order does not change: container fixes the fill and the diameter, wax fixes the load ceiling and the pour behaviour, the oil fixes its own lower ceiling and the colour, the wick is chosen against all three, and colourant — if there ever is any — comes last. A vanilla candle is the clearest illustration of why the oil sits in the middle of that sequence rather than at the end: it is the only component that changes both what the candle smells like and what it looks like.

Two of our vanilla pages tell you to plan for ivory. That is not a disclaimer. It is the specification.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The easy version of this page would recommend a vanilla oil, imply that the right wax keeps it white, and sell you an additive. Instead it says plainly that we list no colour stabiliser, that no wax page states a colour, and that the vanilla oil you are about to buy has already told you in its own copy that yellowing is normal. Makers who launch an ivory candle on purpose keep reordering; makers who launch a white one and get returns stop making candles.

Every price, pack size and specification here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, which is always authoritative. Vanillin figures, discolouration wording, load ranges, temperatures and flash points are quoted only where the product page states them, and where a page states nothing — Dark Vanilla Oud on vanillin, every wax page on colour — this guide says so rather than borrowing a figure. The vanillin-in-grams arithmetic is our own multiplication of the page's stated 2.5%; there is no published relationship between vanillin percentage and visible yellowing and none is implied. No CSI page publishes a lab report, a GC-MS result, a certificate number, a shelf life or a storage condition.

For the published vanillin position on an oil not listed above, bulk pricing on 500 g and 1 kg packs, GST invoicing, or SDS and IFRA documentation requests, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which vanilla fragrance oil discolours candle wax the least?
On published evidence, the two that state a figure: Vanilla Bean and Cinnamon Vanilla, both at 2.5% vanillin. That is not a claim that they discolour less than the others — it is a claim that you can plan around them, because the others describe the effect in words instead. Coffee Vanilla Tobacco states browning will be "significant"; Dark Vanilla Oud states nothing, which makes it an unknown rather than a safe choice.
Does a lower fragrance load stop vanilla from yellowing the wax?
It reduces the quantity of vanillin in the candle, in a figure you can calculate. A 130 g candle of Vanilla Bean at 6% of wax weight carries 0.184 g of vanillin; at the page's stated 10% ceiling it carries 0.295 g — 60% more. What no page publishes is a curve linking that quantity to visible yellowing, so the honest position is that a lower load is a sensible first lever and your own 45-day control jar is the evidence. Lower load also usually means less throw, which may cost you more than the colour does.
Does CSI sell a vanilla stabiliser or UV inhibitor for candles?
No. The Vanilla Bean page mentions "color stabilizers" as general advice and the Vanilla Orange Blossom page mentions a vanilla stabiliser for soap, but neither is a product in the CSI range, and CSI lists no UV inhibitor either. The four additives stocked are Vybar (stated 0.5–2%, 0.5–1% for soy), Stearic Acid (no stated rate), the Microcrystalline Wax Slab (stated 1–10% blend) and Candle Liquid Shiner. None is described on its page as affecting colour.
Which wax keeps a vanilla candle lightest — soy, coconut-soy or paraffin?
No CSI wax page answers it. None of the 15 waxes in the wax collection states a colour, a whiteness grade or a discolouration position — they publish load ceilings, temperatures and intended use. So the comparison is yours: pour the same oil at the same load into the same jar in two waxes and photograph both at day 45. Worth putting head to head are CSI 464 (up to 10%, page states melt and pour 80–90°C) and CSI 468 (up to 13%, melt 50–53°C, pour 58–60°C).
How long before a vanilla candle's colour settles?
No CSI page publishes an ageing timeline, so any specific number you read is someone's estimate. What the pages do state is a cure of 48–72 hours for soy, and that figure is about fragrance binding and throw, not colour. The practical answer is to build your own timeline: photograph sealed control jars at day 0, 7, 21 and 45 against a printed white card in identical light, and launch on the day-45 appearance. If your jars are still shifting at day 45, extend the log rather than shipping.
How much vanilla oil do I need for ten 130 g candles?
At 7% of total wax weight, each candle is 121.50 g of wax and 8.50 g of oil, so ten candles need 85 g of oil and 1,215 g of wax — plus a labelled 4% wastage allowance on the wax, taking it to 1,263.60 g. That is one 100 g bottle of oil (Vanilla Bean ₹790, Cinnamon Vanilla ₹483.80) and two 1 kg packs of CSI 464 at ₹1,014.80. There is no per-kilo saving in going bigger on this wax: it lists at ₹507.40 per kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg.
Plan for ivory. Prove it over 45 days.
Buy the vanilla that publishes a figure, pour at the bottom of its stated range, and photograph a sealed control jar until the colour stops moving.
Cinnamon Vanilla from ₹106.20 / 15 g and ₹483.80 / 100 g with a stated 2.5% vanillin and a stated ceiling of up to 13%; Vanilla Bean from ₹130 / 15 g and ₹790 / 100 g with a stated 2.5% and up to 10% in soy; Dark Vanilla, Vanilla Orange Blossom, Tobacco Vanilla and Coffee Vanilla Tobacco for briefs that lean into the browning. Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg, Shot Glass Jars at ₹288 for the listed pack, Amber Shiny Glass Jars at ₹47.20, Eco Candle Wicks from ₹59 for ten. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation.
Shop fragrance oils Order in bulk on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the load-ladder arithmetic, the four-lever framing and the 45-day drift log apply to any supplier's vanilla oil.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: Vanillin and discolouration wording quoted verbatim from the product pages — Vanilla Bean "Vanillin Content: 2.5% (Potential discoloration; test with lighter waxes or consider adding color stabilizers)", flashpoint 203°C, recommended load up to 10% for soy wax and up to 6% for paraffin, cure 48–72 hours soy; Cinnamon Vanilla vanillin content 2.5%, "Moderate vanillin - discoloration risk in light wax", "plan for ivory or warm-toned wax - lean into it rather than fighting it", up to 13% of total wax weight, flashpoint 270°F; Dark Vanilla vanillin "Present", "Yes. Dark Vanilla contains vanillin which causes yellowing in white and light-coloured wax. This is normal", 6–10% soy and 6–8% paraffin; Vanilla Orange Blossom "Moderate to significant discoloration is possible due to the high vanilla, tonka, and honey content", 7–10% in soy, paraffin or blended wax; Tobacco Vanilla "the vanilla and tonka content will cause browning in white or light-coloured wax", 7–10%; Coffee Vanilla Tobacco "the vanilla and cocoa will cause significant browning in white or light wax", 7–9% in soy; Dark Vanilla Oud 6–10% of total wax weight and no vanillin or discolouration statement. Across all 107 CSI fragrance-oil pages, 62 mention vanillin or discolouration and 45 mention neither; 17 state a numeric vanillin content, of which 14 state 0% and two state 2.5%. Wax specifications as published: CSI 464 fragrance load up to 10%, melting point 80°C–90°C, pour temperature 80°C–90°C, 500 g pack ₹260 (₹520/kg) against ₹507.40 at 1 kg, 5 kg and 10 kg; CSI 468 up to 13%, melt 50–53°C, pour 58–60°C. No CSI wax page states a colour. Additive rates as published: Vybar 0.5–2% of total wax weight, 0.5–1% for soy, 1% recommended, added before fragrance and colour, heat wax to typically 80–90°C; Microcrystalline Wax Slab blend 1–10%, 1–5% for hardening blends; Stearic Acid no stated rate; Candle Liquid Shiner air-dry 10–15 minutes. CSI lists no colour stabiliser, vanilla stabiliser or UV inhibitor. Prices: Vanilla Bean 15 gm ₹130, 50 gm ₹410, 100 gm ₹790, 500 gm ₹3,840, 1 kg ₹7,646; Cinnamon Vanilla 15 gm ₹106.20, 100 gm ₹483.80, 1 kg ₹4,554.80; Dark Vanilla 1 kg ₹7,646; Dark Vanilla Oud 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹590, 1 kg ₹5,691; Vanilla Orange Blossom 50 g ₹415, 100 g ₹829; Tobacco Vanilla 100 g ₹799; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449, 100 g ₹899. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40. Shot Glass Jar (stated fill capacity 130 gram, height 8 cm, diameter 6 cm) listed pack ₹288 — the title and variant say Pack of 6 while the body text describes five; Amber Shiny Glass Jar with Black Lid (stated 120 gm capacity, 6 cm diameter, 6.5 cm height) Pack of 1 ₹47.20, Pack of 5 ₹236. Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59, Thick (C2) 20 ₹188.80 (C2 10-pack sold out). Candle Wick Stickers 40 ₹100. Pen Thermometer ₹354, Candle Making Weighing Scale ₹354. Planning assumptions, stated as assumptions: all loads are a percentage of total wax weight (6% of wax weight = 5.66% of the finished candle, 7% = 6.54%, 8% = 7.41%, 10% = 9.09%); a 130 g fill at 6% = 122.64 g wax + 7.36 g oil, at 7% = 121.50 g + 8.50 g, at 8% = 120.37 g + 9.63 g, at 10% = 118.18 g + 11.82 g; vanillin grams = oil grams × the page's stated 2.5%, and vanillin as a percentage of wax is our own division — no page publishes either figure or any relationship between vanillin content and visible yellowing; ladder basket ₹507.40 + ₹790 + ₹576 + ₹59 + ₹188.80 + ₹100 = ₹2,221.20, ÷ 4 steps = ₹555.30; 4% wastage allowance on production runs; the 45-day observation schedule and the 14–21 day soy cure are standard practice, not published CSI figures; per-candle materials at 7% = ₹61.65 wax + ₹67.19 oil + ₹48 jar + ₹5.90 C1 wick + ₹2.50 sticker = ₹185.24. 1 kg is the largest listed fragrance pack; larger volumes are quoted on WhatsApp and listed per-kilo prices are the ceiling. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog