I Want to Make Pastel Decorative Candles — How Do I Calculate Tiny Dye Quantities Consistently Across Multiple Batches?

I Want to Make Pastel Decorative Candles — How Do I Calculate Tiny Dye Quantities Consistently Across Multiple Batches?

Weigh dye, never count drops Dilute once into a 1% wax stock Scale stock by batch weight, then log it
CSI product-brief guides · Sculptural, pillar & mould candles
A 15 g bottle of CSI liquid dye, diluted properly, colours hundreds of pastel candles the same shade.
★★★★★
"Candles dyes are very good quality and I loved the way they work with all kinds of waxes. Very good"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · May 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Good"
Delcy FernandesVerified buyer · Jul 2024
Ribbed Pillar Mould
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve…"
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Candles dyes are very good quality and I loved the way they work with all kinds of waxes. Very good"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · May 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Good"
Delcy FernandesVerified buyer · Jul 2024
Ribbed Pillar Mould
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve…"
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general product reviews from CSI buyers, not tests of the product on this page. Shortened with an ellipsis: Sraddha; wording otherwise unedited. "Verified buyer" appears only where Judge.me recorded the review as verified.
✓ 93 fragrance oils from 15 g to 1 kg ✓ Ships across India from Pune ✓ GST invoice · IFRA & MSDS on request
Decorative candles · pastel dye maths
A pastel needs so little dye that a single drop can change the shade. The answer is not a steadier hand but a dilution step that turns a tiny quantity into one you can weigh.
₹1.13
dye stock per 125 g pastel candle in the worked 5 kg batch
Quick answers — read this first
How do I measure tiny amounts of candle dye? Dilute it. Weigh 2 g of liquid dye into 198 g of wax to make a 1% stock, then weigh the stock into each batch. Larger weights are easier to repeat.

Why weigh dye instead of counting drops? Drop size changes with bottle fill, angle and temperature. Weight does not, so two batches weighed the same way match more closely.

How much dye makes a pastel? CSI publishes no dosage per kg. Find your shade with a small ladder, record the stock weight per kg, and scale from that figure.

Which CSI dye suits pastels? Candle Dye Liquid in Red, Blue or Purple, diluted, gives pinks, pale blues and lilacs. Note the page says colour looks lighter in soy.
The short answer
Stock recipe: 2 g CSI liquid dye + 198 g wax = 200 g of 1% stock, costing ₹150.27 in Soy Pillar Wax.
Scaling rule: Stock grams = your measured grams per kg × batch kg.
Consistency: Same wax, same stock, same temperature, a retained colour chip and a written batch log.
From bottle to batch, by weightWeigh dye2 gliquid dyeDilute198 g wax1% stockLadder3 dosesfind shadeRecordg per kgyour figureScale× batch kgevery pour
The dilution step moves every weighing from fractions of a gram into whole grams your scale can repeat.
Straight answer
I Want to Make Pastel Decorative Candles — How Do I Calculate Tiny Dye Quantities Consistently Across Multiple Batches?
Never measure the dye itself into a batch. Dilute it first into a weighed wax stock, then weigh the stock. Melt 2 g of CSI Candle Dye Liquid into 198 g of the same wax you pour, which gives 200 g of a 1% stock. Pour a small ladder to find your pastel, and record the result as grams of stock per kg of candle, for example 12 g per kg (your measured figure). Every batch after that is arithmetic: 12 × batch kg. In CSI Soy Pillar Wax the stock costs ₹150.27, so a 5 kg batch uses 60 g, about ₹45.08, or ₹1.13 per 125 g candle. CSI publishes no dosage per kg.
One line: turn the dye into a 1% wax stock, find your grams of stock per kg once, and multiply it for every batch.
Candle Dye Liquid comes in 15 g, 50 g and 100 g bottles; a pastel range can run for months from the smallest one when diluted.
View Candle Dye Liquid

Why pastel batches drift

Pastels fail on consistency long before they fail on colour.

A deep red can absorb a small measuring error without anyone noticing. A pale blush pink cannot. When the total amount of dye in a batch is a fraction of a gram, the difference between one drop and two is the difference between blush and bubblegum. Customers buying a set of three pastel candles expect them to match, and a shop reordering your sage-green pillar expects it to match the last delivery.

The usual causes are measuring by drops, eyeballing chips, using a scale that cannot read the tiny weight reliably, and changing wax between batches. Drop size varies with how full the bottle is, the angle you hold it at and how warm the dye is. A digital scale may show a reading for a fraction of a gram but not repeat it. CSI's Candle Making Weighing Scale reads in grams or ounces; its capacity and resolution are not published, so do not rely on it, or any scale, for tiny weights without checking.

The fix is to stop weighing tiny amounts at all. If you dilute the dye into wax first, the amount you weigh into each batch becomes several grams instead of a fraction of one. A small error in a large weight matters far less than the same error in a tiny one.

Make a 1% wax stock

1
Melt the carrier wax. Melt 198 g of the exact wax you pour your candles in. In this example it is CSI Soy Pillar Wax, because the pastel pieces are free-standing decorative candles.
2
Weigh the dye onto the wax. Tare a small cup on the scale, weigh 2 g of liquid dye into it, then pour it into the wax and rinse the cup with a little hot wax from the pot so nothing is left behind.
3
Stir until uniform. Stir thoroughly with a bamboo stirrer. You now have 200 g of stock that is 1% dye by weight.
4
Set and label. Pour into a shallow tray, let it set, and break it into pieces. Label it with the colour, the dye bottle, the date and the wax.

Cost the stock once. The 15 g bottle of liquid dye is ₹236.00, so 2 g costs 2 × ₹236.00 ÷ 15 = ₹31.47. The wax is 198 × ₹0.60 = ₹118.80. The 200 g of stock costs ₹31.47 + ₹118.80 = ₹150.27, about ₹0.75 per gram. If you move to the 100 g bottle at ₹900.00, the dye drops to ₹9.00 per gram, but the 15 g bottle makes seven and a half 200 g stocks, which is plenty to settle a colour range.

Weigh the bottle, not the drops
If 2 g is hard to weigh reliably, weigh the bottle before and after dispensing instead. The difference is the dye you used, and it does not depend on how big the drops were.

Find your shade once, then record it as grams per kg

Now pour a small ladder. Take three 250 g portions of melted wax and add 1.5 g, 3 g and 4.5 g of stock, chosen as starting points. Pour a small test piece from each into your mould or a test cup and let it set fully, because pastels look darker when liquid. Compare them in daylight against your target.

Say the 3 g portion is the one. You have found that your pastel is 3 g of stock per 250 g of candle, which is 12 g per kg. That figure is yours: it belongs to this dye, this wax and this stock strength. Write it down. From now on you never guess again.

Scaling table
Stock to add at 12 g per kg (the reader's measured figure)
Batch weight Working Stock to weigh Stock cost
1 kg 12 × 1 12 g 12 ÷ 200 × ₹150.27 = ₹9.02
2.5 kg 12 × 2.5 30 g ₹22.54
5 kg 12 × 5 60 g ₹45.08

A 5 kg batch of 125 g pastel candles, your size, makes 40 pieces. The 60 g of stock costs ₹45.08, which is ₹45.08 ÷ 40 = ₹1.13 of colour per candle. Colour is one of the cheapest lines on the sheet; consistency is the expensive part, because mismatched batches cannot be sold as a set. These figures exclude fragrance, wick, packaging, labels, labour, shipping and GST.

Mixed pastels from two stocks

Some shades need two colours, a dusty lilac from purple with a touch of blue, or a peach from red and yellow. Make a separate 1% stock for each base colour and record the recipe as two numbers, for example 9 g of purple stock and 3 g of blue stock per kg. Never pre-mix the two stocks into one tray by eye, because you lose the ratio the moment the tray is half used. Weighing each stock separately into the batch keeps the blend exact, and if a customer asks for the lilac a little bluer, you change one number and the log shows exactly what moved.

Five habits that keep batches matching

The stock solves the measuring problem. These habits solve the rest.

Consistency checklist
Control the variables, not just the dye
Variable Why it shifts the shade What to do
Wax type Colour looks lighter in soy, more vivid in paraffin (CSI dye page) Same wax for stock and batch
Fragrance oil Some oils tint wax; vanillin oils yellow it Same oil, same load each batch
Pour temperature Affects finish and how the colour reads Same temperature, checked by thermometer
Stock age Re-melting stock many times may change it Make fresh stock every few batches (starting point)
Viewing light Pastels look different under warm bulbs Compare in daylight against a kept chip

Fragrance deserves particular care. Oils with vanillin, such as Vanilla Bean at 2.5% and Dark Vanilla, whose page says it will yellow light-coloured wax, will push a pale blue towards green and a lilac towards grey. For pastels, the 0% vanillin oils on CSI's list, including Jasmine, British Rose, Blue Ocean and Eucalyptus Spearmint, keep the colour closer to what the dye intends. Add any oil below its published flashpoint.

Batch two is a shade darker than batch one. Check the log first. The usual culprits are a different stock tray made at a different strength, or a batch weight that was estimated rather than weighed. Weigh the melted wax every time.
The pastel looks right when wet but too pale when set. Normal for soy. Judge only set pieces, and keep a set chip from the approved batch as your reference.

Keep a retained chip from every approved batch, wrapped and labelled, and a one-line log: date, wax and lot if you have it, batch weight, stock tray, stock grams, oil and load. When a customer reorders in six months, that log is the colour specification.

Buy this to test, buy this once validated

To set up a pastel range, buy one 15 g bottle of Candle Dye Liquid per base colour at ₹236.00, two packs of Soy Pillar Wax 1 kg at ₹600.00 each and a pack of five bamboo stirrers at ₹118.00. For pink and lilac from red and purple, that is 2 × ₹236.00 + 2 × ₹600.00 + ₹118.00 = ₹1,790.00. Each colour needs 198 g for its stock and 750 g for its ladder, so two kilos cover both colours, and the ladder pieces can be re-melted or sold as seconds.

Once your grams-per-kg figures are logged, move to the 50 g bottle at ₹472.00 for colours you use often; it costs ₹9.44 per gram against ₹15.73 for the 15 g bottle. Note that some colours, such as Orange and a second Brown listing, are priced differently, at ₹236.00 for 15 ml and ₹590.00 for 50 ml, and Yellow and Green liquid were out of stock on the October 2026 pull, so a pale yellow may have to come from Yellow dye chips through the same stock method.

Where this page fits

CSI already has guides that cover parts of this question. This page turns the product above into a raw-material list; these go deeper on the rest:

Three things to buy for this job

1
Liquid colourant
Candle Dye Liquid
Liquid dye weighs cleanly into a 1% stock, which makes it the easiest base for repeatable pastels. Listed spec: several colours (yellow and green out of stock); lighter in soy, more vivid in paraffin; no concentration or dosage published.
Option Price Status on the October 2026 pull
15 g/ml ₹236.00 In stock
50 g/ml ₹472.00 In stock
100 g ₹900.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Candle Dye Liquid
2
Carrier and candle wax
Soy Pillar Wax
Make the stock in the same Soy Pillar Wax you pour, so the dilution adds no second wax to the recipe. Listed spec: soy chunks made for pillar and designer mould candles · no fragrance load or melt point published.
Option Price Status on the October 2026 pull
500 g ₹300.00 In stock
1 kg ₹600.00 In stock
5 kg ₹3,000.00 In stock
10 kg ₹6,000.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Soy Pillar Wax
3
Mixing
Bamboo Stirring Sticks
Fresh bamboo stirrers for each colour stop one stock contaminating the next pale shade. Listed spec: bamboo stirrers for fragrance and dye.
Option Price Status on the October 2026 pull
Pack of 5 ₹118.00 In stock
Pack of 50 ₹1,062.00 In stock
Pack of 100 ₹1,888.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Bamboo Stirring Sticks
Argue against interest
You need far less dye than you think, and we would rather you bought the 15 g bottle.
Diluted into stock, one 15 g bottle makes seven and a half 200 g stocks, enough to settle a pastel range. Buy the bigger bottle only after your grams-per-kg figure is logged.
Weigh the stock, log the number, and the colour repeats itself.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials and production equipment, not finished candles. This guide separates general candle-making practice from what CSI's own product pages state, says plainly where CSI publishes no figure (wick sizes, burn times, hardness), and labels every wick, load, test count or margin as a starting point for your own validation.

Prices are live CSI prices from October 2026; product pages are authoritative. Where a spec is not published — such as a wick size for your jar, a mould's cycle life or a wax's survival temperature — this guide says so rather than filling the gap.

For bulk quotes, GST invoicing, IFRA and MSDS documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

how to measure very small amounts of candle dye
Dilute the dye into wax first. 2 g of liquid dye in 198 g of wax gives a 1% stock, so you weigh several grams of stock instead of a fraction of a gram of dye, which is far more repeatable.
how to get the same pastel colour in every candle batch
Use one stock recipe, record your shade as grams of stock per kg, weigh every batch, keep wax, oil and pour temperature the same, and compare each batch against a retained chip in daylight.
how much liquid dye for pastel candles
CSI publishes no dosage per kg. Find it with a ladder: three 250 g portions with different amounts of stock. In the worked example, 3 g of 1% stock per 250 g gave the shade, which is 12 g per kg.
why does my pastel candle look different after it sets
Wax lightens as it sets, especially soy, which is opaque. CSI's dye page notes colour looks lighter in soy. Judge only fully set pieces, in daylight, against a retained reference chip.
does fragrance oil change candle colour
It can. Vanillin oils such as Vanilla Bean and Dark Vanilla yellow light wax, which shifts pastels. For pale colours, 0% vanillin oils such as Jasmine or Blue Ocean are safer starting points.
should i use dye chips or liquid dye for pastels
Liquid dye is easier to weigh into a stock, so it suits pastels. Chips work through the same stock method if you weigh the pack. Yellow and Green liquid were out of stock in October 2026.
From idea to shopping list · CSI
Test small, then buy for the candle you actually sell.
Luxury Soy Wax CSI 464 (flakes) at ₹507.40/kg, Soy Pillar Wax at ₹600.00/kg, 93 fragrance oils from 15 g to 1 kg, Eco Candle Wicks at ₹5.90 each, jars, tealight cups, clamshells, dyes and moulds. Quotes above the listed packs on WhatsApp.
See fragrance oils Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team, a Pune-based raw-material and equipment supplier. Part of the 5101–5200 exact-product raw-material series (Sculptural, pillar & mould candles).

Customer reviews: The reviews at the top are genuine, published Judge.me reviews — Antara Srinivas Iyer (5★, verified); Lalitha Jagan (5★, not recorded as verified); Subhankar Roy (4★, verified); Delcy Fernandes (5★, verified); Sraddha (5★, verified); Urvashi Patel (4★, verified). Names, ratings, dates and products as recorded by Judge.me.

Product facts (October 2026, CSI live store): Candle Dye Liquid: 15 g/ml ₹236.00, 50 g/ml ₹472.00, 100 g ₹900.00 — several colours (yellow and green out of stock); lighter in soy, more vivid in paraffin; no concentration or dosage published. Soy Pillar Wax: 500 g ₹300.00, 1 kg ₹600.00, 5 kg ₹3,000.00, 10 kg ₹6,000.00 — soy chunks made for pillar and designer mould candles · no fragrance load or melt point published. Bamboo Stirring Sticks: Pack of 5 ₹118.00, Pack of 50 ₹1,062.00, Pack of 100 ₹1,888.00 — bamboo stirrers for fragrance and dye.

Assumptions: Fragrance load is a percentage of total candle weight (200 g = 184 g wax + 16 g oil at 8%); CSI wax pages phrase their ceilings as a share of wax weight. Material cost per candle covers wax, oil, vessel, wick and dye only — it excludes packaging, labels, labour, shipping and GST. CSI publishes no wick sizing chart, burn times or wax survival temperatures, so every wick named is a candidate to test. Retail prices, budgets, margins and packaging costs are the reader's own figures. Test counts and loads are suggested starting points. Prices re-checked 1 October 2026; product pages are authoritative.
Zurück zum Blog