I'm Making 100 × 200 g Candles at 10% Fragrance — How Much Fragrance Oil Should I Order Rather than Estimating from Wax Weight?

I'm Making 100 × 200 g Candles at 10% Fragrance — How Much Fragrance Oil Should I Order Rather than Estimating from Wax Weight?

 

2,000 g oil for 100 × 200 g at 10% Sandalwood 1 kg ₹5,026.80 Chunks rated up to 13%
CSI production calculators · Fragrance requirements
Order oil from the finished candle, not from the wax bag, and see exactly how much each shortcut gets wrong at 10%.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the quantity calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Wax-maker ceilings quoted: 13% Chunks, 10% CSI 464 ✓ Oils up to 1 kg per listing ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production Calculator · Order Basis
One hundred candles of 200 g at a 10% load hold 2,000 g of fragrance oil and 18,000 g of wax. Work it out from the finished candle and the numbers close exactly. Work it out from a wax weight and you are either 200 g short on oil or 2 kg long on wax. At 10% the error is large enough to change the candle.
2,000 g
fragrance oil in 100 × 200 g candles at 10% · 2,100 g with 3% pour loss and 2 test candles · ₹10,556.28 for Sandalwood · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much fragrance oil for 100 × 200 g candles at 10%? 2,000 g. Each 200 g candle is 20 g of oil and 180 g of wax. A hundred candles hold 2,000 g of oil and 18,000 g of wax.

Why not take 10% of the wax? Because 10% of 18,000 g of wax is 1,800 g, a real load of 9.09% and 200 g short. The shortfall from a %-of-wax shortcut is always total × load², so it grows fast at higher loads. See the three shortcuts.

What should I order? 2,000 g + 3% pour loss (60 g) + two 20 g test candles (40 g) = 2,100 g. For Sandalwood, 2 × 1 kg + 1 × 100 g = ₹10,556.28.

Is 10% too high for my wax? Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13%, so 10% is inside the ceiling. CSI 464 is rated up to 10%, so 10% is its ceiling, not a margin. See 10% against the wax.
The short answer
Formula: Oil = 100 × 200 g × 0.10 = 2,000 g. Wax = 100 × 200 g × 0.90 = 18,000 g. Check: 20,000 g.
Shortcut error: 10% of 18 kg wax = 1,800 g (9.09%). 10% on top of 20 kg wax = 2,000 g oil in 22 kg (9.09%). Shortfall rule: total × L² = 200 g.
Order: 2,100 g with allowances → 2 × 1 kg + 1 × 100 g Sandalwood, ₹10,556.28. Wax 18,900 g → 3 × 5 kg + 4 × 1 kg Chunks.
Three ways to get "10%" for 100 × 200 g — and what each one actually pours Light = wax · dark = fragrance oil · bar length = total material poured (1 px = 50 g) From finished weight (CSI): oil = 20,000 g × 0.10 wax 18,000 g oil 2,000 g 10.00% · 100 candles 10% of the wax you need: oil = 18,000 g × 0.10 wax 18,000 g oil 1,800 g 9.09% · 200 g short 10% on top of 20 kg of wax wax 20,000 g oil 2,000 g 9.09% · 110 candles' worth Shortfall from "% of wax" = total × load² → 20,000 g × 0.10² = 200 g
All three bars claim to be "10% fragrance". Only the top one pours a hundred 200 g candles at a true 10%. The middle bar uses the right wax but calculates oil as 10% of it, so the candles come out 9.09% and 2 g light each. The bottom bar treats the candle weight as wax weight, buys 2 kg of wax too many, and still ends at 9.09%.
Straight answer
I'm making 100 × 200 g candles at 10% fragrance — how much fragrance oil should I order rather than estimating from wax weight?
Order from the finished candle. At 10%, each 200 g candle is 20 g of oil and 180 g of wax, so the hundred candles hold 2,000 g of oil and 18,000 g of wax. Add a 3% pour allowance (60 g) and two 20 g test candles (40 g), and you need 2,100 g. For Sandalwood, that is 2 × 1 kg + 1 × 100 g, ₹10,556.28. Estimating from wax goes wrong in two ways. Take 10% of the 18 kg of wax you need, and you order 1,800 g, a real load of 9.09%, which is 200 g short. Treat 100 × 200 g as 20 kg of wax and add 10% on top, and you buy 2 kg of surplus wax and still pour at 9.09%. The gap is always total weight × load², so at 10% it is twice what it is at 7%. One more check: 10% is inside the 13% stated ceiling of Luxury Soy Wax Chunks but exactly at the 10% ceiling of CSI 464.
One line: Oil = candles × finished weight × load. If the formula has the word "wax" in it, check it twice.
The oil priced on this page is Sandalwood Fragrance Oil, a woody profile priced flat at ₹5.03 a gram from 100 g to 1 kg. The 1 kg costs ₹5,026.80 and the 100 g ₹502.68. Two kilos and a 100 g (₹10,556.28) cover this 10% order with pour loss and two test candles.
Buy Sandalwood

Start from the finished candle

The customer buys a 200 g candle. The oil is ordered against that 200 g, not against the wax inside it.

CSI uses one convention across every guide: load is a share of the finished weight. The finished weight is the number you promise the customer, the one on the label, and the one you check with a scale when the candle has set. Every other quantity follows from it. At 10%, the formula is oil = 200 g × 0.10 = 20 g and wax = 200 g − 20 g = 180 g, for each candle.

100 × 200 g at 10% · load as share of finished weight
The order, from the finished candle
Line Per candle × 100 Share
Finished weight 200 g 20,000 g 100%
Fragrance oil (× 0.10) 20 g 2,000 g 10%
Wax (× 0.90) 180 g 18,000 g 90%
Check: oil + wax 200 g 20,000 g 100%

That check row is the whole point of starting here. Oil plus wax must add up to the finished weight you promised. If you work from the finished candle, it always does. If you start from a wax figure, it only adds up if you remember to convert, and at 10% forgetting to convert costs 2 g in every candle. The wax side of the same 100 × 200 g at 10% order works through the wax purchase in the same way.

There are good reasons makers reach for wax weight anyway. Wax comes in bags, so it feels like the natural starting point. Many online calculators and recipes quote "per kilo of wax". And when you already have wax on the shelf, the question naturally becomes "how much oil do I add to this?". All of those are fine, as long as you use the right conversion, which is the subject of the next section.

Three wax-based shortcuts, tested

Each shortcut below is something a maker might reasonably do. Two of them quietly change the candle.
100 × 200 g at a target of 10% · what each method actually pours
Estimating from wax, three ways
Method Wax Oil ordered Total poured True load Consequence
A · From finished weight (CSI) 18,000 g 2,000 g 20,000 g 10.00% 100 candles of 200 g, as promised
B · 10% of the wax you need 18,000 g 1,800 g 19,800 g 9.09% 200 g of oil short; 99 candles, or 100 at 198 g
C · 10% on top of 20 kg of wax 20,000 g 2,000 g 22,000 g 9.09% 2 kg surplus wax; 110 candles' worth at 9.09%
D · Fixed wax, true 10%: wax × 0.10 ÷ 0.90 18,000 g 2,000 g 20,000 g 10.00% Correct, starting from the wax

Method B uses the right amount of wax but calculates oil as a percentage of it. The candles come out at 9.09%, and the batch is 200 g of oil short of what the test candle had, so each candle weighs 198 g. If you then top up the candle weight with more wax to reach 200 g, the load drops again.

Method C is the most expensive. The maker reads "100 × 200 g" as "20 kg of wax", buys 20 kg, and adds 10% of it as oil. The oil figure happens to be right, but it is now spread through 22 kg of mixture, so the load is 9.09%. There is also 2 kg of wax nobody needs, and at ₹599.00 a kilo for Luxury Soy Wax Chunks, that is ₹1,198.00 of surplus. The two errors can cancel on paper and still produce the wrong candle.

Method D is the correct way to start from wax. If you have weighed the wax first, the oil that gives a true 10% is wax × 0.10 ÷ 0.90, not wax × 0.10. For 18,000 g of wax, that is exactly 2,000 g. For one 180 g portion, 20 g. The divisor is 1 − load, so at 8% you divide by 0.92, at 12% by 0.88.

100 × 200 g · target load vs "% of wax" shortcut
The shortfall grows with the square of the load
Target load Correct oil Oil from % of wax Shortfall True load delivered
6% 1,200 g 1,128 g 72 g 5.66%
8% 1,600 g 1,472 g 128 g 7.41%
10% 2,000 g 1,800 g 200 g 9.09%
12% 2,400 g 2,112 g 288 g 10.71%

The shortfall column follows a simple rule: shortfall = total finished weight × load². For this order, 20,000 g × 0.10² = 200 g. At 6% it is only 72 g, which many makers never notice. At 10% it is 200 g, and at 12% (only allowed in Luxury Soy Wax Chunks, rated up to 13%) it is 288 g. The higher your load, the more it matters which convention you use. The 50-candle weighing guide shows the same trap at 8%.

The "approved at 10%, delivered at 9%" order. A maker approves a sample candle weighed as 180 g wax + 20 g oil, which is a true 10%. The client signs off. For production, the maker orders oil as 10% of the 18 kg wax bill, 1,800 g. Every production candle is 9.09%, and the client notices the difference against the sample. The fix is a single line on the order sheet: oil = candles × finished weight × load, and a check that oil + wax equals candles × finished weight.
Convert a supplier's "per kg of wax" figure before you order
If a recipe says "100 g of oil per kg of wax", that is 10% of wax, or 9.09% of the finished candle. Convert: true load = x ÷ (1 + x), where x is the per-wax fraction. 0.10 ÷ 1.10 = 9.09%. Going the other way, per-wax fraction = L ÷ (1 − L): 10% of finished = 11.11% of wax, or 111.11 g per kg of wax.

10% against the wax

At 10%, the load is high enough that the wax's stated ceiling matters. Only two CSI waxes have a published fragrance ceiling, and both are wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not the best-performing load:

Wax makers' stated maximums · CSI live pricing, 24 September 2026
Where 10% sits for each wax
Wax Stated ceiling 10% is… Price per kg (1 kg / 5 kg / 10 kg)
Luxury Soy Wax Chunks up to 13% inside the ceiling, 3 points of room ₹599.00 / ₹599.00 / ₹599.90
Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10% at the ceiling, no room ₹507.40 at every size
Natural Soy Pearl Wax not published check the product page or ask on WhatsApp ₹450.00 / ₹424.80 / ₹424.80
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 not published check the product page or ask on WhatsApp ₹650.00 / ₹637.00 / ₹637.00

In CSI 464, a 10% candle is at the maximum the wax maker states, and a small weighing error or a generous top-up pushes it over. That is another reason to calculate from finished weight: Method C looks like 10% but is 9.09%, and a maker who later "corrects" it by adding oil can overshoot. In Luxury Soy Wax Chunks, 10% has headroom. A higher load is not automatically a stronger candle. CSI publishes no throw data for any oil, so choose the load by testing, and use the ceiling only as a limit.

The CSI principle
One formula, one check, every order.
Oil = candles × finished weight × load. Wax = candles × finished weight − oil. Then check that the two add up to candles × finished weight. It takes ten seconds and catches every convention error before it becomes a hundred candles.

Ordering 2,100 g

Two kilos is the recipe. The order needs a little more, then a round-up to real bottles.
Order of operations · allowances are working assumptions
From 2,000 g to the bottles
Step Rule Oil Running total
1. Net 100 × 20 g 2,000 g 2,000 g
2. Pour loss 3% of net (working assumption) 60 g 2,060 g
3. Test candles 2 × 200 g at 10% (20 g each) 40 g 2,100 g
4. Round to packs cheapest in-stock mix 0 g spare 2,100 g bought

Makers commonly plan 3–5% extra for pour loss and test burns. At 5%, step 2 becomes 100 g and the total 2,140 g, which needs one more 50 g or 100 g bottle. Two test candles is a minimum for a recipe you have made before at this load. If 10% is new to you, test it properly against 8% before ordering: sizing a test round covers how.

Need 2,100 g · cheapest in-stock cover · CSI live pricing, 24 September 2026
The order on three woody and gourmand oils
Oil Cheapest cover Cost 2,000 g (net only) 1,800 g (Method B) Per candle at 20 g
Sandalwood 2 × 1 kg + 1 × 100 g ₹10,556.28 ₹10,053.60 ₹9,048.24 ₹100.60
Woody Oud 2 × 1 kg + 1 × 100 g ₹9,515.52 ₹9,062.40 ₹8,156.16 ₹90.60
Dark Vanilla 2 × 1 kg + 1 × 100 g ₹16,082.00 ₹15,292.00 ₹13,856.00 ₹153.00

The Method B column shows why the shortcut is tempting: ordering 1,800 g of Sandalwood saves ₹1,508.04 against the correct 2,100 g. That saving is not real. It is the price of a weaker candle than the one you tested, and of running short if you do follow the recipe. At a 10% load, fragrance is also the biggest single cost in the candle: 20 g of Sandalwood at ₹5.03 a gram is ₹100.60, almost as much as the 180 g of wax at ₹599.00 a kilo (₹107.82).

Argued against our own interest, plainly. A 10% load sells twice as much oil as 5%, and we would be happy to sell it. But 10% is not automatically better. It is at the stated ceiling of CSI 464, and a candle that performs as well at 8% costs ₹20.12 less in Sandalwood per candle. Order 2,100 g if 10% is the load your test candles won at. If you have not tested 8% against it, do that first with a 100 g bottle before buying two kilos.
1
Woody · flat pricing
Sandalwood Fragrance Oil
Priced at ₹5.03 a gram from 100 g to 1 kg, so any combination that adds up to 2,100 g costs the same. 2 × 1 kg + 1 × 100 g = ₹10,556.28, with nothing spare.
Pack Price Per gram Candles at 20 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.75
50 g ₹271.40 ₹5.43 2.50
100 g ₹502.68 ₹5.03 5.00
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 25.00
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 50.00
₹100.60 of oil per 200 g candle at 10% Buy Sandalwood
2
Woody · lower cost
Woody Oud Fragrance Oil
An oud profile at ₹4.53 a gram from 100 g up, also flat. The same 2,100 g costs ₹9,515.52, ₹1,040.76 less than Sandalwood.
Pack Price Per gram Candles at 20 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.75
50 g ₹271.40 ₹5.43 2.50
100 g ₹453.12 ₹4.53 5.00
500 g ₹2,265.60 ₹4.53 25.00
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53 50.00
₹90.60 of oil per 200 g candle at 10% Buy Woody Oud
3
Gourmand · premium tier
Dark Vanilla Fragrance Oil
At ₹7.65 a gram in the kilo, a 10% load puts ₹153.00 of oil in every candle. ₹16,082.00 for 2,100 g. Here the load decision is also a big pricing decision.
Pack Price Per gram Candles at 20 g
15 g ₹130.00 ₹8.67 0.75
50 g ₹410.00 ₹8.20 2.50
100 g ₹790.00 ₹7.90 5.00
500 g ₹3,840.00 ₹7.68 25.00
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 50.00
₹153.00 of oil per 200 g candle at 10% Buy Dark Vanilla

The priced order

1
Write the finished-weight line first100 × 200 g = 20,000 g. Everything else is a share of this number.
2
Split it at the loadOil 2,000 g (10%), wax 18,000 g (90%). Check that they add back to 20,000 g.
3
Apply the same pour allowance to both3% (working assumption): oil 2,060 g, wax 18,540 g.
4
Add the test candles as unitsTwo tests at 20 g oil + 180 g wax: oil 2,100 g, wax 18,900 g.
5
Confirm the wax ceiling10% is inside Luxury Soy Wax Chunks' stated 13%. In CSI 464 it is the ceiling itself.
6
Round to real packs and order onceOil: 2 × 1 kg + 1 × 100 g. Wax: 3 × 5 kg + 4 × 1 kg Chunks (19,000 g).
100 candles + 2 tests · CSI prices (oil and wax pulled 24 September 2026; wick and jar verified 10 September 2026)
Shopping list with ₹ totals
Item Need Buy Cost
Sandalwood Fragrance Oil 2,100 g 2 × 1 kg + 1 × 100 g ₹10,556.28
Luxury Soy Wax Chunks 18,900 g 3 × 5 kg + 4 × 1 kg (19,000 g) ₹11,381.00
Eco Candle Wicks Thin C1 102 1 × 100 + 1 × 10 (110) ₹649.00
White Matte Glass Jar 102 21 packs of 5 (105) ₹7,434.00
Total materials ₹30,020.28

That is ₹300.20 per saleable candle in raw materials, before labour, packaging, freight and GST. Note the wax line: 3 × 5 kg + 4 × 1 kg (₹11,381.00) is cheaper than 10 kg + 5 kg + 4 × 1 kg (₹11,390.00) because the Chunks' 10 kg bag is priced at ₹599.90 a kilo against ₹599.00 in the 5 kg. Wick size for a 10% candle in your jar is not published. A higher load can change how a wick behaves, so burn-test before the run.

Ordering at 10% at larger volumes. The same method scales directly: 500 × 200 g at 10% with 5% safety stock needs 10,000 g net, and 2,000 × 150 g at 10% needs 30 kg. For a fixed amount of wax already in stock, 10 kg of wax at 10% works backwards from the wax.

The same finished-weight habit runs through the rest of this cluster. Consumption for 500 × 150 g at 8% tracks where every gram goes during a run, and the 6% version of this order shows the bottle-sizing side of the same hundred candles.

Diwali is Sunday 8 November 2026. Woody and oud profiles are a natural fit for festive gifting, and a 10% run uses oil quickly. Book the oil with the wax so neither holds up the other. For more than the listed 1 kg packs, quotes, GST invoicing and IFRA documentation are handled on WhatsApp.
Quote my 10% order on WhatsApp
Ten percent of the candle, not ten percent of the bag.
— CandleMakingSuppliesIndia

Keep the finished-weight habit when things change mid-run as well. If a client moves from 200 g to 180 g candles, recalculate from 180 g × 10% = 18 g, not by trimming the wax. If a client adds fifty candles, add 50 × 20 g = 1,000 g of oil and 9,000 g of wax. Recalculating when a client increases the order covers that case in full.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A 10% load sells more oil than 8%, and a Method C mistake sells 2 kg more wax. This page shows both errors in grams and rupees, and tells you to test 8% before committing to 10%.

Oil and wax prices are CSI live pricing pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Out-of-stock sizes are never offered as buyable. The oil figures are arithmetic on the order, and the shortfall rule (total × load²) follows directly from the two conventions.

The 3% pour allowance and the two test candles are working assumptions. The 13% (Luxury Soy Wax Chunks) and 10% (CSI 464) ceilings are wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits and not recommended loads; no other CSI wax has a published ceiling in this data. For a check of your order, quotes above the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

how much fragrance oil for 100 candles at 10 percent
For 200 g candles, 2,000 g: 20 g per candle with 180 g of wax. For 150 g candles, 1,500 g. For 100 g candles, 1,000 g. Add pour loss and test candles to get the order quantity.
is fragrance load calculated on wax weight or total weight
CSI calculates it on the finished (total) weight. Some recipes use wax weight. 10% of the wax is a true 9.09% of the candle. To hit a true 10% on a fixed wax weight, oil = wax × 0.10 ÷ 0.90.
how much fragrance oil per kg of wax for 10 percent
For a true 10% of the finished candle, 111.11 g of oil per kilogram of wax (1,000 × 0.10 ÷ 0.90). Adding 100 g per kilo of wax gives 9.09%.
can soy wax hold 10 percent fragrance oil
Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13%, so 10% is inside the ceiling. Luxury Soy Wax CSI 464 is rated up to 10%, so 10% is its limit. For other waxes, check the product page or ask on WhatsApp. A ceiling is not a recommendation; test your load.
why are my candles weaker than my sample
A common cause is a convention switch: the sample was weighed as a true load of the finished candle, but production oil was calculated as a percentage of wax. At 10% that drops the load to 9.09%. Recalculate from finished weight and compare.
how many 200g candles does 2kg of fragrance oil make at 10%
100 candles at 20 g each, with nothing to spare. Allow for pour loss and tests: with 3% and two tests you need 2,100 g for a hundred saleable candles.
Order from the finished candle
2,000 g in the candles, 2,100 g in the order, and no wax-weight shortcuts.
Sandalwood from ₹93.22 for 15 g to ₹5,026.80 a kilo, 93 fragrance oils, Luxury Soy Wax Chunks (rated up to 13%) from ₹299.00, CSI 464 from ₹260.00, wicks from ₹59.00 and jars at ₹354.00 for 5. Send your candle count, size and load and we will check the order.
Shop fragrance oils Check my order on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The finished-weight method and the total × load² shortfall rule apply to any wax and any supplier's oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Sandalwood Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg. Woody Oud Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹453.12 / 100 g, ₹2,265.60 / 500 g, ₹4,531.20 / 1 kg. Dark Vanilla Fragrance Oil ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹590.00 / 100; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: Load is a share of the finished candle weight (oil = W × L; wax = W − oil). 100 × 200 g at 10% = 2,000 g oil + 18,000 g wax. Oil for a true load on fixed wax = wax × L ÷ (1 − L). Shortfall from a %-of-wax calculation = total × L². The 3% pour allowance and two test candles are labelled working assumptions. Ceilings: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10% (wax makers' stated formulation maximums, not regulatory); no ceiling is published for other CSI waxes. Material cost excludes labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog