My Client May Increase a 1,000-Candle Order by 20% at the Last Minute — Should I Buy Additional Raw Materials Now or Wait for Confirmation?
Aktie
How much extra material does +200 candles need? At 250 g and 8%: 200 × 230 g wax and 200 × 20 g oil, × 1.03 for loss = 47.4 kg wax and 4.12 kg oil, plus about 202 jars and 204 wicks.
Does my rounding already cover some of it? Yes. The 1,000-candle order rounds up to 245 kg of wax (4.55 kg spare) and 21 kg of oil (91 g spare). That covers about 19 extra candles of wax and 4 of oil before you buy anything more.
When is waiting not an option? When the client's confirmation date is later than the latest date you could order and receive the top-up. CSI does not publish delivery times, so ask on WhatsApp and work that date out now. See the latest-order-date rule.
Two kinds of material
When a client says the order might grow, the instinct is to treat the whole uplift as one decision. It is really two. Some materials are shared: the same wax, jars and wicks go into every candle you make, for this client and the next. If the uplift does not happen, they sit on the shelf until the next order, which costs you some cash tied up and some storage, and nothing else. Other materials are scent-specific: this client's fragrance, and sometimes a custom label or colour. If the uplift does not happen, those are only useful if you already sell that scent. If you do not, the money is gone.
| Material | Kind | If the uplift does not happen | Real cost of buying early |
|---|---|---|---|
| Wax (Luxury Soy Wax Chunks) | Shared | Used on the next container order | Cash tied up, storage |
| Jars (White Matte Glass Jar) | Shared (if you use the same jar again) | Used on the next order | Cash tied up, storage, breakage risk |
| Wicks (Eco Thin C1) | Shared | Used on the next order | Cash tied up (small) |
| Fragrance (Dark Vanilla Oud) | Scent-specific | Used only if you sell this scent | Up to the full cost |
| Client-branded labels or colour | Scent-specific (client-specific) | Usually unusable | Full cost |
That table is the whole decision in miniature. The rest of this page puts rupees against it for one example: 1,000 candles of 250 g at 8%, possibly rising to 1,200, poured in Luxury Soy Wax Chunks with Dark Vanilla Oud, in White Matte Glass Jars with Eco Thin C1 wicks. Each candle holds 20 g of oil and 230 g of wax, using CSI's convention that load is a share of the finished weight. A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation? uses the same shared-versus-specific split for a different uncertainty, which scent the client will pick.
The 1,000 and the 1,200, priced
Both scenarios carry the same allowances: 15 test candles and 3% pour loss on the wax and oil (labelled working assumptions), 1% on jars and 2% on wicks. The only difference between the two columns is the extra 200 candles.
| Line | 1,000 candles (gross) | Packs | Price | 1,200 candles (gross) | Packs | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wax | 240.5 kg | 24 × 10 kg + 1 × 5 kg | ₹1,46,971.00 | 287.8 kg | 29 × 10 kg | ₹1,73,971.00 |
| Dark Vanilla Oud | 20.91 kg | 21 × 1 kg | ₹1,19,511.00 | 25.03 kg | 25 × 1 kg + 1 × 500 g | ₹1,45,120.00 |
| White Matte Glass Jar | 1,026 | 206 × 5 | ₹72,924.00 | 1,228 | 246 × 5 | ₹87,084.00 |
| Eco Thin C1 wicks | 1,036 | 1 × 1000 + 2 × 20 | ₹6,136.00 | 1,240 | 1 × 1000 + 2 × 100 + 2 × 20 | ₹7,316.00 |
| Total | ₹3,45,542.00 | ₹4,13,491.00 |
The uplift adds ₹67,949.00 at listed prices. Of that, ₹42,340.00 is shared material (wax ₹27,000.00, jars ₹14,160.00, wicks ₹1,180.00) and ₹25,609.00 is fragrance. The jar line is the largest shared cost, because the White Matte Glass Jar is ₹70.80 each; its fill weight is not published, so the 250 g fill is this page's example, and My Jar Holds 180 g of Water — How Do I Estimate the Wax Fill Weight Before Buying Wax for 500 Jars? shows how to measure yours.
| Pack | Price | Per gram | Status |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹105.02 | ₹7.00/g | In stock |
| 50 g | ₹320.00 | ₹6.40/g | In stock |
| 100 g | ₹590.00 | ₹5.90/g | In stock |
| 500 g | ₹2,845.00 | ₹5.69/g | In stock |
| 1 kg | ₹5,691.00 | ₹5.69/g | In stock |
| Pack | Price | Per kg | 250 g candles per pack at 8% |
|---|---|---|---|
| 500 g | ₹299.00 | ₹598.00 | 2.2 |
| 1 kg | ₹599.00 | ₹599.00 | 4.3 |
| 5 kg | ₹2,995.00 | ₹599.00 | 21.7 |
| 10 kg | ₹5,999.00 | ₹599.90 | 43.5 |
Three options, two outcomes
There are three sensible ways to buy, and two ways the client can answer. Each combination has a cost. The costs below use listed prices, plus two example figures that you should replace with your own: a holding cost for cash tied up in stock of 1.5% a month for 3 months (example: your own cost of money and storage will differ), and an example selling price of ₹499 per candle to value 200 candles you could not deliver.
| Option | Buy now | If client confirms +200 | If client stays at 1,000 |
|---|---|---|---|
| A · Everything for 1,200 | ₹4,13,491.00 | Nothing more to do | ₹25,609.00 of oil at risk + about ₹1,905.30 holding on shared stock |
| B · Everything for 1,000, wait | ₹3,45,542.00 | Buy ₹67,949.00 more in time — or be 200 short (example value ₹99,800.00) | Nothing |
| C · Shared for 1,200, oil for 1,000 | ₹3,87,882.00 | Buy ₹25,609.00 of oil in time | About ₹1,905.30 holding on shared stock |
Option C's worst case is small in both columns: a fragrance top-up to source if the client says yes, and some cash tied up in wax, jars and wicks if they say no. Option A's worst case is ₹25,609.00 of a scent you may not sell. Option B's worst case depends entirely on whether you can source ₹67,949.00 of material, including 202 jars, quickly enough; if you cannot, it is 200 undelivered candles.
| Your estimate that the client confirms | A · everything now | B · wait (if top-up cannot arrive in time) | C · shared now, oil later |
|---|---|---|---|
| 25% | ₹20,635.72 | ₹24,950.00 | ₹1,428.98 |
| 50% | ₹13,757.15 | ₹49,900.00 | ₹952.65 |
| 75% | ₹6,878.57 | ₹74,850.00 | ₹476.33 |
The probabilities are yours, not ours; the table only shows how the numbers move. Option C stays cheapest across the range as long as the fragrance top-up can be sourced in time. If it cannot, option C collapses into option B for the oil line, and the decision becomes the one in the next section. Option B is only attractive when a top-up of every line, jars included, is easy to get quickly.
The latest-order-date rule
Work out one date: the latest day you could order the top-up and still pour the extra 200 on time. Start from the delivery date, subtract your pour and cure time for 200 candles, then subtract the time it takes the top-up to arrive. CSI does not publish delivery times, so ask on WhatsApp for this quantity; do not guess. Then compare that date with the date the client has promised to confirm.
Making the wait cheaper
If the fragrance top-up is the only thing you are waiting on, three things make that wait cheaper. First, use the rounding spare: the base order's oil already covers 4 extra candles. Second, if the scent is one you sell anyway, the risk of buying early shrinks to holding cost, because any unused oil goes into your own range; that turns Dark Vanilla Oud from a scent-specific line into a shared one for you. Third, split the top-up: a 500 g bottle held now covers 24 more candles at 20.6 g each, for ₹2,845.00, and caps the risk at that amount while buying time.
If the uplift is confirmed after you have already bought for 1,000, the calculation is the same one the 500-to-750 wedding increase works through: add only the difference, after checking what spare you hold. If this order sits in a month with other orders, the shared lines can be pooled with theirs, which makes the extra wax even less of a risk; I Have Three Bulk Orders Happening in the Same Month — How Do I Combine Their Wax Requirements While Keeping Fragrance Oils and Packaging Quantities Separate? shows how. And I'm Accepting Larger Corporate Orders — How Do I Calculate Raw-Material Requirements Before Quoting so Unexpected Wastage Doesn't Destroy My Margin? covers how to write the uplift terms into the original quote so the client's late decision does not become your cost.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. Recommending that you buy for 1,200 now would mean a bigger order for us today. This page recommends buying the fragrance for the confirmed quantity only, and shows exactly how much money that keeps out of risk.
Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. White Matte Glass Jar and Eco Candle Wicks prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Every quantity, total and difference is arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it.
The 15 test candles, 3% pour loss, 1% jar and 2% wick allowances, the 250 g fill, the 1.5%-a-month holding cost, the ₹499 selling price and the confirmation probabilities are labelled examples, not CSI figures. CSI does not publish delivery times or stock holds. To check a top-up's availability and timing, GST invoicing, MSDS or IFRA documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation?
- I Need to Quote a 5,000-Candle Order Before Buying Anything — How Do I Convert the Client Quantity into Wax, Fragrance, Wick and Jar Procurement Quantities?
- I Have Three Bulk Orders Happening in the Same Month — How Do I Combine Their Wax Requirements While Keeping Fragrance Oils and Packaging Quantities Separate?
- I'm Accepting Larger Corporate Orders — How Do I Calculate Raw-Material Requirements Before Quoting so Unexpected Wastage Doesn't Destroy My Margin?
- My Client Wants 60% Lavender and 40% Vanilla Candles Across a 2,000-Piece Order — How Do I Calculate Separate Fragrance Quantities?
- I Have a 10,000-Piece Festive Candle Order — How Much Additional Raw Material Should I Purchase Above the Theoretical Requirement to Protect Against Production Loss?
- A Wedding Client Increased Their Order from 500 to 750 Candles After I Purchased Raw Materials — How Do I Calculate the Additional Wax, Fragrance, Wick and Jar Requirement?
- I Sell 500 Candles a Month but Demand Varies by 20% — How Much Safety Stock of Wax Should I Keep Without Tying up Too Much Cash?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.
Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Dark Vanilla Oud ₹105.02 / 15 g, ₹320.00 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,845.00 / 500 g, ₹5,691.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg (up to 13% fragrance load, wax maker's stated maximum). Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each).
Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished weight: 250 g at 8% = 20 g oil + 230 g wax. Working assumptions: 15 test candles, 3% pour loss, 1% jars, 2% wicks, 250 g fill (White Matte Glass Jar fill not published). Example figures: holding cost 1.5% a month for 3 months, selling price ₹499, confirmation probabilities 25/50/75% — replace with your own. Expected costs assume a fragrance top-up can be sourced in time under option C. Costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on Sunday 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.