My New Liquid Dye Seems Much More Concentrated Than the Previous Bottle — Should I Create a New Dosage Curve Rather Than Using My Old Formula?

My New Liquid Dye Seems Much More Concentrated Than the Previous Bottle — Should I Create a New Dosage Curve Rather Than Using My Old Formula?

Confirm strength with a tint test first Factors fail on deep shades One curve per dye lot, on file
CSI incoming QC guides · Jars, containers, dyes & moulds
A stronger bottle can save dye cost, but only after a curve tells you how much less to use.
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"👍👍👍"
Rahul SinghVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Happy with the product ✨️"
Judy RoyVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"👍👍👍"
Rahul SinghVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Happy with the product ✨️"
Judy RoyVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general product reviews from CSI buyers, not tests of the QC question on this page. Wording is unedited. "Verified buyer" appears only where Judge.me recorded the review as verified.
✓ 93 fragrance oils from 15 g to 1 kg ✓ Ships across India from Pune ✓ GST invoice · IFRA & MSDS on request
Dye goods-in · dosage curve
A stronger dye lot is not a fault, but dosing it by the old formula is. Prove the strength change, then decide between a single factor and a short curve across the shades you sell.
3 anchors
pale, medium and deep standards, each matched with its own ladder
Quick answers — read this first
Is the new dye really more concentrated? Maybe. Settled old bottles, new droppers and gm-versus-ml pack units can all fake a strength change. A tint-strength test at low dose in the same wax settles it.

Can I just scale my old formula down? Only if one ratio holds at every shade you sell. Deep shades often need a different ratio because colour depth saturates.

Does CSI give a dosage curve? No. CSI does not publish dye concentration or dosage per kilogram, so the curve is your own record on your wax.

How many pucks does a curve need? A suggested starting point is a five-puck ladder around each shade you sell; three shades means fifteen pucks.
The short answer
Direct answer: Confirm the strength change, then test whether a single ratio holds across your shades; if it drifts, build a lot-specific dosage curve.
Why a curve: Colour depth does not rise linearly with dose, so a factor from a medium shade misdoses deep shades.
What to record: Dye lot, tint-strength result, matched dose per shade, approver and date.
New-lot dose needed to match each old shade (illustrative, % of old dose)Pale55%Medium60%Deep80%
When the matching ratio drifts from pale to deep, a single scaling factor will under-dose the deep shade.
Straight answer
My New Liquid Dye Seems Much More Concentrated Than the Previous Bottle — Should I Create a New Dosage Curve Rather Than Using My Old Formula?
Not automatically. First confirm the new bottle is truly stronger with a tint-strength test: equal small weights of old and new dye in the same wax, cooled side by side, and rule out a settled old bottle, a new dropper or a gm-versus-ml unit change. If it is stronger, pour a short ladder around every shade you sell. If one ratio (for example 0.6 of the old dose) matches every shade, use it as a lot-specific factor. If the ratio drifts between pale and deep shades, build a small dosage curve for that lot and keep the old one on file.
One line: prove the strength change, then use a factor only if it holds at every shade, otherwise build a per-lot dosage curve.
Candle Dye Liquid comes in 15, 50 and 100 packs; some colours are listed in gm and some in ml, so check the unit before comparing bottles.
View Candle Dye Liquid

First, confirm the new bottle really is stronger

A bottle that seems twice as strong is sometimes an old bottle that was half as strong at the end.

Before you rewrite anything, rule out the explanations that have nothing to do with the dye lot. Liquid dyes can settle. The last third of an old bottle that sat for months unshaken may have been weaker or stronger than its first pour, so the lot you remember may not be the lot you last used. A new dropper can deliver bigger drops. And if you switched pack sizes, check the unit: CSI's own dye listings mix gm and ml sizes across colours, so a recipe written in millilitres and a new bottle dosed by weight are not automatically the same amount.

The clean test is a tint-strength comparison: the same small weight of old and new dye, each stirred into the same weight of uncoloured production wax, poured into identical containers and cooled together. Low doses reveal strength differences far better than deep shades, because a dark colour saturates and hides the gap. If you have no old dye left, use your retained reference candle or puck instead and accept that the comparison is less precise.

False alarm. The old bottle was never shaken and the heavy colour had sunk to the bottom, so your last few candles were over-dosed and you had already adjusted down without noticing. Fix: shake every bottle for a set time before weighing, and write that into the method.

One scaling factor or a new dosage curve?

If the new lot is simply stronger, a single factor is tempting: use 60% of the old dose everywhere. That works only when the dye behaves the same way across your whole range of shades. In practice, colour depth does not rise in a straight line with dye dose. Pale shades respond sharply to small additions; deep shades flatten out as the wax approaches saturation. A stronger lot can move along that curve differently, especially if its tone is also slightly different.

So the honest answer to the title is: test whether one factor holds at the shades you actually sell. If it holds, use it. If it does not, build a short curve. Most makers who sell three depths of one colour need a curve; makers with one colour at one depth can usually get away with a factor.

There is also a production reason to prefer a curve with a strong dye. The smaller the dose, the larger the weighing error as a share of it. If the new lot needs roughly half the old amount, any slip on the scale now moves the shade twice as far. That is often the point at which a coloured wax masterbatch, dosed by weight, becomes worth the extra step.

What a dosage curve is here

A dosage curve is a small table, per dye lot, that says: to match my approved pale, medium and deep standards, this lot needs these weights per kilogram of wax. It is your own internal record, validated on your wax. CSI does not publish dye concentration or a dosage per kilogram for any dye, so there is no supplier curve to copy.

Worked example: three depths of one blue

You sell a pale, a medium and a deep blue in CSI 468 coconut-soy. Your old formula, expressed in parts of dye per kilogram of wax, was 1 part, 3 parts and 8 parts. You pour a ladder of the new lot around each standard, cool the pucks together, and find the matching dose for each.

Match results
Old formula vs new-lot matching dose (illustrative)
Shade Old lot (parts/kg) New lot match (parts/kg) Ratio new ÷ old
Pale 1 0.55 0.55
Medium 3 1.8 0.60
Deep 8 6.4 0.80

The ratio drifts from 0.55 to 0.80. If you had applied the medium factor of 0.60 to the deep shade, you would have dosed 8 × 0.60 = 4.8 parts instead of the 6.4 parts that matched, and your deep blue would have come out visibly light. That is the case for a curve: three measured points, not one factor stretched across the range.

Now weigh the effort. A ladder of five pucks around each of three standards is fifteen pucks. At a suggested starting point of 40 g each, that is 600 g of wax. CSI 468 at ₹650.00 per kg makes that 0.6 × ₹650.00 = ₹390.00, or less if you buy the 5 kg pack at ₹3,185.00, which is ₹3,185.00 ÷ 5 = ₹637.00 per kg, giving 0.6 × ₹637.00 = ₹382.20. An afternoon and under ₹400 of wax buys a curve you will use for the whole life of the bottle.

Stronger dye can save money
If the new lot really needs 40% less for the same pale shade, a bottle lasts longer. At ₹590.00 for a 50 ml Orange listing, that is ₹590.00 ÷ 50 = ₹11.80 per ml; using 0.6 of the old amount cuts the dye cost per candle by the same proportion. Record it, but never let the saving decide the shade.

How to build the curve without wasting a day

1
Quarantine the new bottle. Label it 'not approved' and keep it off the production shelf until the curve is signed off.
2
Pick your anchor shades. Use the retained standards for every depth you sell. If you only sell one, a single ladder and factor is enough.
3
Pour ladders around each anchor. Around each old dose, pour the new lot at, for example, 50%, 65%, 80%, 100% and 120%. These points are a suggested starting point; tighten them once you see where the match falls.
4
Cool and compare together. All pucks, one light, next to the standards. Record the closest match for depth and note any tone lean.
5
Write the curve against the lot. Dye name, colour, invoice or lot reference, and the matched dose per shade. Keep the old lot's curve on file.
6
Confirm with one production candle per shade. A puck is not a candle. Pour one full candle with fragrance per depth, cure it, and compare before the full run.

When to accept, when to hold, when to send it back

Goods-in decision
Stronger dye lot: what the curve tells you
Finding Decision
One ratio holds at every shade you sell Accept with a lot-specific factor
Ratios differ but every shade can be matched Accept with a lot-specific curve
Depth matches but tone leans at one or more shades Quarantine; decide whether that shade can live with it
Specks, streaks or undissolved colour in cooled pucks Reject for production; contact the supplier

A much stronger lot is not a defect in itself. It becomes a problem only if you dose it by the old formula. Where it matters for the supplier is consistency: if every bottle you buy lands somewhere different, the cost is in repeated curves, not in the dye.

For a CSI dye, message the colour, pack size, invoice number and photos of your cooled ladder on WhatsApp (+91 7397976926), ask whether anything changed, and file the reply with the curve. If the explanation does not satisfy you and your shades cannot be matched, the lot does not go into production, even when it came from us.

What to write down so the next bottle is faster

There is one more thing a record protects you from: an over-correction. If the next bottle drifts back towards the original strength and you are still dosing by the reduced curve, every candle comes out pale. Checking the tint strength of each new bottle against the last approved lot, not against the first one you ever bought, catches that swing before it reaches a customer.

Keep a one-page dye record per colour: each lot received, the date, the tint-strength result against the previous lot, the matched doses, and who approved it. After three or four bottles you will know how much this colour tends to move between lots, and your ladder can shrink to two or three points around the expected match. That is how a curve pays for itself: the second time is quicker than the first.

Where this page fits

CSI already has guides that cover parts of this question. This page covers the goods-in check for the question above; these go deeper on the rest:

Three things to buy for this job

1
Liquid dye
Candle Dye Liquid
The product this page is about; lots are dosed by your curve because no concentration is published. Listed spec: several colours (yellow and green out of stock); lighter in soy, more vivid in paraffin; no concentration or dosage published.
Option Price Status on the September 2026 pull
15 g/ml ₹236.00 In stock
50 g/ml ₹472.00 In stock
100 g ₹900.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Candle Dye Liquid
2
Coconut-soy wax
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (flakes)
A consistent wax lot for ladders; the 5 kg pack lowers the per-kg cost of test pucks to ₹637.00 (₹3,185.00 ÷ 5). Listed spec: coconut-soy blend · stated melt point 50–53°C, pour 58–60°C · stated fragrance load up to 13% · stated shelf life 60 months.
Option Price Status on the September 2026 pull
500 g ₹325.00 In stock
1 kg ₹650.00 In stock
5 kg ₹3,185.00 In stock
10 kg ₹6,370.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Premium Coconut Soy Wax CSI 468
3
Silicone measuring beaker
Silicone Measuring Beaker
Useful for melting a fixed weight of wax for each ladder so every puck starts from the same pot. Listed spec: thick, non-stick silicone.
Option Price Status on the September 2026 pull
100 ml ₹300.00 In stock
250 ml ₹600.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Silicone Measuring Beaker
Argue against interest
A stronger dye is good news only when you have measured how much stronger.
Scaling the old formula by feel is how deep shades go pale. A curve on file turns the next bottle into a quick check instead of a guess.
One factor for every shade is a shortcut that fails at the deep end.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials and production equipment, not finished candles. This guide separates general quality-control practice from what CSI's own product pages state, says plainly what CSI does not publish (lot numbers, certificates of analysis, tolerances), and labels every sample size, tolerance or retained quantity as a starting point for your own validation.

Prices are live CSI prices from September 2026; product pages are authoritative. Where a spec is not published — such as a lot number, a jar's internal diameter or a wick's burn rate — this guide says so rather than filling the gap.

For bulk quotes, questions about a specific delivery, GST invoicing, IFRA and MSDS documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Why is my new candle dye so much stronger than the old one?
Dye lots can vary in strength, but also check for a settled old bottle, a new dropper delivering bigger drops, or a switch between gm and ml pack sizes. A low-dose tint test in the same wax shows whether the lot itself differs.
Should I reduce my candle dye dosage for a stronger bottle?
Yes, but measure how much first. Pour a ladder around your old dose, match the cooled pucks to your retained standard, and record the matched dose against the new lot rather than guessing a reduction.
What is a candle dye dosage curve?
A small per-lot table listing the dye weight per kilogram of wax needed to match each approved shade you sell. It replaces a single scaling factor when dye response differs between pale and deep shades.
Why does my deep shade not scale like my pale shade?
Colour depth flattens as wax approaches saturation, so pale shades respond strongly to small changes and deep shades less. A stronger lot can therefore need a different ratio at each depth.
Is a more concentrated dye lot a defect?
Not in itself. It becomes a problem only if you dose it by the old formula. Record the new curve, and raise it with the supplier if lots keep moving.
How do I compare dye strength between two bottles?
Stir the same small weight of each into equal weights of uncoloured production wax, pour into identical containers, cool together and compare in one light. Low doses show strength gaps more clearly than dark shades.
Incoming QC · CSI
Check it at the door, not in the customer’s home.
Luxury Soy Wax CSI 464 (flakes) at ₹507.40/kg, 93 fragrance oils from 15 g to 1 kg, Eco Candle Wicks at ₹5.90 each, jars, dyes and moulds. Questions about a delivery, and quotes above the listed packs, on WhatsApp.
See fragrance oils Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team, a Pune-based raw-material and equipment supplier. Part of the 4701–4800 incoming raw-material QC series (Jars, containers, dyes & moulds).

Customer reviews: The reviews at the top are genuine, published Judge.me reviews — Ashwini (5★, not recorded as verified); Rahul Singh (5★, verified); Tina Raha (4★, verified); LJ (5★, not recorded as verified); Judy Roy (5★, verified); Akanksha Sharma (5★, verified). Names, ratings, dates and products as recorded by Judge.me.

Product facts (September 2026, CSI live store): Candle Dye Liquid: 15 g/ml ₹236.00, 50 g/ml ₹472.00, 100 g ₹900.00 — several colours (yellow and green out of stock); lighter in soy, more vivid in paraffin; no concentration or dosage published. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (flakes): 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00, 10 kg ₹6,370.00 — coconut-soy blend · stated melt point 50–53°C, pour 58–60°C · stated fragrance load up to 13% · stated shelf life 60 months. Silicone Measuring Beaker: 100 ml ₹300.00, 250 ml ₹600.00 — thick, non-stick silicone.

Assumptions: Fragrance load is a percentage of total candle weight (200 g = 184 g wax + 16 g oil at 8%). CSI product pages do not publish lot numbers, certificates of analysis, tolerances, jar internal diameters, wick dimensions or mould hardness; where this guide needs them, it tells you to measure or ask. Sample sizes, tolerances, retained quantities, test lengths and acceptance rules are suggested starting points to validate, not standards or CSI policy. Hypothetical supplier prices are CSI prices adjusted by the stated percentage and labelled as such. Worked examples are illustrations. Prices and availability change — product pages are authoritative.
Zurück zum Blog