My Silicone Mould Holds 240 g of Water — How Do I Estimate How Much Pillar Wax Is Required for Each Finished Candle?

My Silicone Mould Holds 240 g of Water — How Do I Estimate How Much Pillar Wax Is Required for Each Finished Candle?

 

Soy Pillar Wax ₹0.60 / g at every size Pillar Candle Mould ₹942.82 Mould weights not published — weigh
CSI production calculators · Wax melts & mould candles
240 g of water is not 240 g of wax. Here is the conversion, the test pour that confirms it and the wax per candle in rupees.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the conversion method set out below. Wording is unedited.
✓ Soy Pillar Wax 500 g to 10 kg ✓ Silicone pillar moulds listed ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production calculator · One mould, one candle
Water is the easiest way to measure a mould and the wrong number to order wax from. Solid pillar wax is lighter than water, it shrinks as it sets, and it needs a top-up pour. A 240 g water mould gives an estimate of 206.40 g to 216 g of wax. One weighed test candle turns that range into a single figure.
≈ 211.20 g
estimated pillar wax for a 240 g water fill at a labelled 0.88 factor (range 206.40 g–216 g) · about ₹126.72 of Soy Pillar Wax per unscented candle · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much pillar wax does a 240 g water mould take? About 206.40 g to 216 g, using a labelled working factor of 0.86–0.90 g of wax per ml. The midpoint is 211.20 g. The factor is an approximation, not a CSI specification, so confirm it with one weighed candle.

Why not 240 g of wax? Water is about 1 g per ml, and solid soy wax is lighter. Wax also contracts as it cools, which is why pillars sink around the wick and need a top-up pour. The water figure is volume. The wax figure is weight.

What does the wax cost per candle? At ₹0.60 a gram for Soy Pillar Wax, about ₹123.84–₹129.60 per unscented candle. For our illustrative weighed candle of 209 g, ₹125.40. A scented candle uses less wax, because oil takes part of the weight.

How much wax for 60 of them? On the weighed 209 g with 2 test candles and 5% loss: 13,605.90 g unscented (1 × 10 kg + 4 × 1 kg, ₹8,400.00), or 12,789.55 g of wax + 816.35 g of oil at a 6% labelled test load.
The short answer
Conversion: Water weight (g ≈ ml) × 0.86–0.90 = estimated wax. 240 g → 206.40 g–216 g. Labelled approximation; it varies by wax, temperature and fill line.
Confirm: Pour one candle, top it up, trim it and weigh it. Illustrative: 197 g + 18 g top-up − 6 g trimmed = 209 g, a measured factor of 0.871.
Per candle: Unscented 209 g of wax = ₹125.40. At 6%: 196.46 g wax + 12.54 g oil. Several shapes at once uses a weight table.
From 240 g of water to one finished pillar — estimate first, then weigh 240 g water 206.40 g–216 g 197 g + 18 g 209 g finished 1 · weigh water (≈ ml) 2 · × 0.86–0.90 estimate 3 · first pour + top-up 4 · trimmed, weighed Factor and test-pour figures are labelled assumptions/illustrations · order from step 4 (0.871 × water here)
Bar heights are to scale. The water figure is the tallest because water is denser than solid wax. The estimate band comes from the labelled 0.86–0.90 factor. The test pour shows the first pour plus the top-up that fills the sinkhole, and the finished candle is what remains after trimming the base and wick. The figures are illustrative. Your mould, wax and fill line decide the real ones.
Straight answer
My silicone mould holds 240 g of water. How do I estimate how much pillar wax is required for each finished candle?
Treat the 240 g as a volume, about 240 ml, because a gram of water is roughly a millilitre. Solid soy pillar wax is lighter than water. A labelled working factor of 0.86 to 0.90 g of wax per ml gives an estimate of 206.40 g to 216 g per candle, with 211.20 g at the midpoint. That factor is an approximation. It varies with the wax, the pour temperature and how high you fill, and it is not a CSI specification. So do not order from it. Pour one test candle in Soy Pillar Wax, top up the sinkhole, unmould, trim the base and wick, and weigh it. In our illustration that came to 197 g + 18 g − 6 g = 209 g finished, a measured factor of 0.871. That weight is your per-candle figure. Unscented, the whole 209 g is wax, ₹125.40 at ₹0.60 a gram. If you scent it, the load is a share of the finished weight: at a 6% labelled test load, 12.54 g of oil and 196.46 g of wax. CSI publishes no fragrance ceiling for pillar wax. For 60 candles with 2 tests and 5% loss, order 13,605.90 g of wax unscented.
One line: the water gives you a range, and one weighed candle gives you the number to buy wax from.
Soy Pillar Wax is CSI's soy wax for pillar and designer candles. It costs ₹300.00 for 500 g, and a 500 g bag covers the water test, two test candles and a spare. It then scales flat to ₹6,000.00 for 10 kg, at ₹0.60 a gram throughout.
Buy Soy Pillar Wax

Water to wax: the conversion

Water tells you how much room the mould has. Wax is lighter, it shrinks as it cools, and it needs a top-up, so it never fills that room gram for gram.

Weighing water is the right way to measure a mould you have never used. It is cheap, repeatable and does not waste wax. The number it gives you is a volume: 240 g of water is about 240 ml of space inside the mould up to the line you filled to. What you need for the wax order is a weight of set wax. Two physical facts sit between the two. Solid wax weighs less per millilitre than water, and liquid wax contracts as it cools, which is why pillars sink around the wick. Both push the wax figure below the water figure.

1
Seal the wick hole and support the mouldSilicone flexes. Stand the mould in its support or a snug container so that it holds its resting shape, and seal the wick hole. CSI's Candle Mold Sealer (₹472.00) is made for this. A bulging or leaking mould reads high or low.
2
Fill with water to your pour line, not the brimThe pour line is where the base of the finished pillar will be, since a silicone pillar is usually poured upside down. Brim-full adds grams you will never pour.
3
Weigh the water, not the mouldPour the water into a tared jug on the scale. That avoids the silicone's weight, and any flexing, entering the reading. Here it reads 240 g, so about 240 ml.
4
Apply the labelled factor for an estimate240 × 0.86 = 206.40 g; 240 × 0.90 = 216 g. Use the midpoint, 211.20 g, to plan a test batch and nothing else.
5
Dry the mould completely before pouring waxWater left in a silicone mould can mark the candle's surface. Dry it and let it stand before the test pour.

The same logic applies to melt containers, glass jars and every other vessel measured with water. I Want to Make 1,000 Wax Melt Clamshells but Don't Know Their Actual Fill Weight — How Should I Measure Capacity Before Calculating Wax Requirements? applies it to a thousand melt containers, and My Jar Holds 180 g of Water — How Do I Estimate the Wax Fill Weight Before Buying Wax for 500 Jars? applies it to a jar that holds 180 g of water. What changes for a pillar is the top-up and the trimming. A jar candle is finished when it sets, but a pillar is not finished until it is topped up, unmoulded and levelled.

How much the factor matters

It is tempting to pick a factor and move on. Here is what each value in the working range means for one candle and for a 60-candle order. The last column compares each with the illustrative weighed candle of 209 g.

240 g water fill · Soy Pillar Wax at ₹0.60 a gram · unscented · factors are labelled approximations
The same mould at six different wax factors
Factor (g wax per ml) Wax per candle Wax cost per candle Wax for 60 candles vs weighed candle × 60
0.85 204 g ₹122.40 12,240 g −300 g
0.86 206.40 g ₹123.84 12,384 g −156 g
0.87 208.80 g ₹125.28 12,528 g −12 g
0.88 211.20 g ₹126.72 12,672 g +132 g
0.89 213.60 g ₹128.16 12,816 g +276 g
0.90 216 g ₹129.60 12,960 g +420 g

Across the table the estimate moves by 12 g a candle, from 204 g to 216 g. On one candle that is ₹7.20 of wax and nothing to worry about. On sixty candles it is 720 g, the difference between two bag combinations. On six hundred it is 7,200 g. That is why the factor is only for planning a test. Once you have poured and weighed one real candle, the factor has done its job. The weighed figure replaces it.

Record the measured factor for each mould
Once you have weighed a finished candle, divide it by the water weight: 209 g ÷ 240 g = 0.871. Write that on a label on the mould, with the wax and fill line. The next time you use a mould of similar shape and the same wax, start your estimate from it instead of the generic 0.86–0.90. Note that it already includes your top-up and trimming habits.
Using the water weight as the wax weight. Ordering 240 g × 60 = 14,400 g of wax for sixty candles sounds cautious. Against the weighed candle it buys 1,860 g too much before any allowance. Adding a 5% loss allowance on top of the water figure compounds it. The water figure already overstates the wax by about a tenth, so treat it as a ceiling, never as the plan.

The test pour that settles it

A pillar is poured twice and trimmed once. The only weight that counts is the one left at the end.

Pour the test candle exactly as you will pour production: the same wax, load, temperature and fill line. Temperatures are the wax maker's instruction, so follow the Soy Pillar Wax product page. Weigh the jug before and after each pour to record what went in. Our illustrative test went like this:

Illustrative test pour · 240 g water mould · Soy Pillar Wax, unscented
What went in, what came out
Stage Weight Running total What it is
First pour 197 g 197 g Poured to the line, left to set; a sinkhole forms around the wick
Top-up pour 18 g 215 g Fills the sinkhole and any cavity that opened as the wax shrank
Trimmed off −6 g 209 g Levelled base, excess wick-end wax, seam flash
Finished candle 209 g — Measured factor 209 ÷ 240 = 0.871
Wax consumed 215 g — Of which 6 g comes off as trimmings (remeltable)

Two numbers come out of this, and you need both. The finished weight (209 g) is what you quote, label and cost against. The wax consumed (215 g) is what the candle actually takes from the bag. The 6 g of trimmings can usually be remelted into the next batch, which is why most makers plan on the finished weight and cover the rest with a loss allowance. If your trimmings go in the bin, for example because they carry dust from the bench, plan on the consumed figure instead. I Need 1,000 Fragranced Mould Candles — How Do I Calculate Wax and Fragrance When Each Candle Loses a Small Amount During Trimming and Finishing? builds trimming loss explicitly into a thousand-candle order.

Illustrative weighed candle 209 g · load = share of finished weight · Soy Pillar Wax ₹0.60 a gram
Per-candle wax, scented and unscented
Load Finished candle Fragrance oil Pillar wax Wax cost
Unscented 209 g 0 g 209 g ₹125.40
6% 209 g 12.54 g 196.46 g ₹117.88
8% 209 g 16.72 g 192.28 g ₹115.37

The scented rows use less wax, because the oil takes part of the finished weight. That is CSI's convention throughout this series: oil = weight × load, wax = weight − oil. The 6% and 8% loads are labelled test values. No fragrance ceiling for Soy Pillar Wax is published in our data. Check the product page or ask on WhatsApp for the wax maker's stated maximum. In general practice freestanding candles are more sensitive to load than jar candles, because any oil that seeps out ends up on the surface of the candle. Test a scented pillar before committing a batch.

From one candle to sixty

Take the weighed 209 g as the per-candle figure and run the usual stack. Here we use sixty candles for a small corporate or festive order, two extra test candles (a second test after any adjustment, plus a retained sample), and a 5% loss allowance for jug residue, drips and the occasional failed unmould. The allowances are working assumptions.

60 candles + 2 tests · weighed 209 g · 5% loss · Soy Pillar Wax
Wax and oil for the run
Version Finished weight to plan Oil Pillar wax Wax bags Wax cost
Unscented 13,605.90 g — 13,605.90 g 1 × 10 kg + 4 × 1 kg ₹8,400.00
Scented at 6% (labelled test load) 13,605.90 g 816.35 g 12,789.55 g 1 × 10 kg + 3 × 1 kg ₹7,800.00
1
Per-candle weight209 g, from the weighed test candle, not the water.
2
Add test candles60 + 2 = 62 candles × 209 g = 12,958 g.
3
Add loss× 1.05 = 13,605.90 g of finished-candle weight to plan.
4
Split oil and wax if scentedAt 6%: 816.35 g oil and 12,789.55 g wax. Unscented, all 13,605.90 g is wax.
5
Round to bagsSoy Pillar Wax is ₹0.60 a gram at every size, so rounding costs only the grams you round up. 1 × 10 kg + 4 × 1 kg unscented, 1 × 10 kg + 3 × 1 kg scented.

The mould count matters too. A single mould makes one candle per pour-set-unmould cycle. How many cycles you get in a day depends on the wax, the room temperature and the pillar's size, and none of that is published. Time a test candle from pour to clean release and plan from that. If sixty candles must be ready in a week, you may need several moulds. I'm Producing Several Different Mould Candle Designs — How Do I Calculate the Combined Wax Requirement When Every Mould Has a Different Fill Weight? works through mould cycles for several designs, and I Need 500 Bubble Candles for Wedding Favours — How Much Pillar Wax Should I Purchase After Accounting for Failed Unmoulding and Broken Candles? does it for a 500-piece bubble-candle order.

The priced order

1
Pillar and designer wax · flat ₹0.60 a gram
Soy Pillar Wax
Made for freestanding pillar and designer candles. The flat price means the only cost of rounding up is the grams themselves. For 60 unscented candles: 1 × 10 kg + 4 × 1 kg.
Pack Price Per gram Candles at 209 g
500 g ₹300.00 ₹0.60 2.4
1 kg ₹600.00 ₹0.60 4.8
5 kg ₹3,000.00 ₹0.60 23.9
10 kg ₹6,000.00 ₹0.60 47.8
₹125.40 of wax per unscented 209 g candle Buy Soy Pillar Wax
2
Silicone pillar mould · two sizes
Pillar Candle Mould
CSI's plain pillar mould in two listed sizes. Its fill weight is not published, so water-weigh it with the method above before you buy wax for a run. The ribbed pillar mould is also listed in 5 × 10 cm (₹1,060.82) and 5 × 15 cm (₹1,414.82). Its 5 × 7 cm size is out of stock.
Size Price Fill weight
Tall 11.2 × 6.3 cm ₹942.82 Not published — weigh
Short 8.6 × 6.5 cm ₹942.82 Not published — weigh
₹942.82 each size Buy Pillar Candle Mould
3
Woody · a pillar classic
Sandalwood Fragrance Oil
If the pillars are scented, a woody profile suits the format. Sandalwood prices flat from 100 g to 1 kg. At a 6% labelled test load a 209 g pillar carries 12.54 g of oil, costing ₹63.04 at the kilo rate.
Pack Price Per gram Pillars at 12.54 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 1.2
50 g ₹271.40 ₹5.43 4.0
100 g ₹502.68 ₹5.03 8.0
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 39.9
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 79.7
₹4,207.88 for the 60-candle run (1 × 500 g + 3 × 100 g + 2 × 15 g) Buy Sandalwood
60 pillars from a 240 g water mould · CSI live pricing, pulled 24–25 September 2026
The shopping list, unscented and scented
Item Unscented Scented at 6%
Soy Pillar Wax 1 × 10 kg + 4 × 1 kg · ₹8,400.00 1 × 10 kg + 3 × 1 kg · ₹7,800.00
Sandalwood Fragrance Oil — 1 × 500 g + 3 × 100 g + 2 × 15 g · ₹4,207.88
Braided Wick Roll, 100 tabs, 61 m 1 roll · ₹706.82 1 roll · ₹706.82
Candle Mold Sealer ₹472.00 ₹472.00
Total ₹9,578.82 ₹13,186.70
Per sellable candle (÷ 60) ₹159.65 ₹219.78

If you want a sweeter profile, Vanilla Bean covers the same 816.35 g with 1 × 500 g + 3 × 100 g + 2 × 15 g for ₹6,470.00. Wick size for a pillar of this weight is not published, and a pillar that tunnels or drowns its wick is a failed product whatever it weighs. Burn-test the test candle before the run. Moulds you do not already own, labels, boxes and freight are extra and are not in these totals.

Argued against our own interest, plainly. We sell Soy Pillar Wax at the same ₹0.60 a gram in every bag size, so there is no money to be saved by buying a 10 kg bag "because it's cheaper in bulk". It is not. For sixty candles the order is 1 × 10 kg + 4 × 1 kg. Buy that. If the pillars sell and you pour again next month, buy again next month. The wax will be the same price per gram.
The CSI principle
Water sets the range. A weighed candle sets the order.
Use the 0.86–0.90 factor to plan one test pour, never to buy a run. Weigh the finished, trimmed candle, multiply that weight by the run, and add allowances you can name.
Pillars and mould candles are a Diwali (8 November 2026) staple. If you are pouring more than the listed 10 kg bags, or several moulds at once, send us your water weights and weighed test candles. We will quote Soy Pillar Wax, oils and wicks on WhatsApp, with GST invoicing.
Send my mould weights on WhatsApp

Once you know the per-candle figure for each mould, the rest of the cluster takes over. I Need 100 Silicone-Mould Candles but Each Finished Shape Has a Different Weight — How Do I Calculate Wax Requirements Accurately Before Buying Bulk Wax? combines several shapes in one order. I Need 1,000 Decorative Mould Candles with No Fragrance — How Much Pillar Wax Should I Buy if Each Finished Candle Weighs 120 g? scales an unscented design to a thousand pieces, and I Have 25 Kg of Pillar Wax — How Many 150 g Mould Candles Can I Realistically Produce After Accounting for Spills and Trimming Waste? works the other way, from a fixed 25 kg of wax to a number of candles you can promise.

For jars rather than moulds, I Ordered 100 × 200 ml Candle Jars — How Do I Calculate How Much Wax They Actually Need When 200 ml Does Not Mean 200 g of Candle Wax? explains why a printed 200 ml is not 200 g of wax. The conversion logic is the same, but there is no top-up or trim.

240 g of water is a measurement of space. Wax is ordered by weight.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We do not publish fill weights for our moulds, and we do not publish a wax density as a specification. The factor on this page is a labelled working range, and the page tells you to replace it with your own weighed candle before you order.

Wax, mould, sealer, wick and oil prices are CSI live pricing pulled on 24–25 September 2026. Out-of-stock sizes are marked, never offered. The test-pour figures (first pour, top-up, trimmings, finished weight) are illustrative, not measurements of any CSI mould. Every per-candle and total figure is arithmetic on them, shown to two decimals.

The 0.86–0.90 g per ml factor, the 2 test candles, the 5% loss and the 6% and 8% loads are labelled working assumptions. No fragrance ceiling for Soy Pillar Wax is published in our data, and neither are wick sizes per pillar. For help with your own figures, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax do I need if my mould holds 240 ml of water?
About 206.40 g to 216 g of soy pillar wax, using a labelled factor of 0.86–0.90 g per ml. Confirm by pouring, topping up, trimming and weighing one candle, and order from that weight.
How do I measure the volume of a silicone candle mould?
Seal the wick hole, support the mould so it keeps its shape, fill it with water to your pour line, and pour the water into a tared jug on a scale. The grams of water are roughly the millilitres. Dry the mould fully before pouring wax.
Why is my pillar candle lighter than the water the mould holds?
Solid wax is less dense than water, liquid wax contracts as it sets (the sinkhole around the wick), and you trim the base and wick. All three reduce the finished weight below the water weight. In our illustration a 240 g water mould gave a 209 g finished candle.
How much does the wax for one pillar candle cost?
At ₹0.60 a gram for Soy Pillar Wax, a 209 g unscented pillar uses ₹125.40 of wax. A scented one uses less wax, because oil takes part of the weight: at 6%, 196.46 g of wax (₹117.88) plus the oil.
Do I need to top up a pillar candle?
Usually, yes. Pillar and mould candles commonly form a sinkhole around the wick as the wax contracts, and a second, smaller pour fills it. Include the top-up in your test pour so the finished weight you plan on reflects your real process.
How much fragrance oil can go in pillar wax?
No ceiling for Soy Pillar Wax is published in our data. Check the product page or ask on WhatsApp for the wax maker's stated maximum. This page uses 6% and 8% as labelled test values. Freestanding candles show seeping oil on the surface, so test before a run.
Estimate, pour, weigh, order
A 240 g water mould is roughly a 211.20 g candle. One weighed test pour tells you exactly.
Soy Pillar Wax from ₹300.00 for 500 g to ₹6,000.00 for 10 kg, the Pillar Candle Mould at ₹942.82, Candle Mold Sealer ₹472.00, braided wick roll ₹706.82 and fragrance oils from 15 g. Send us your weighed candle and we will quote the run.
Shop Soy Pillar Wax Quote my pillar run on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The water → factor → weighed-candle method works for any mould and any wax.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24–25 September 2026, CSI live pricing: Soy Pillar Wax ₹300.00 / 500 g, ₹600.00 / 1 kg, ₹3,000.00 / 5 kg, ₹6,000.00 / 10 kg. Pillar Candle Mould Tall 11.2 × 6.3 cm ₹942.82, Short 8.6 × 6.5 cm ₹942.82. Ribbed Pillar Mould 5 × 10 cm ₹1,060.82, 5 × 15 cm ₹1,414.82 (5 × 7 cm out of stock). Candle Mold Sealer ₹472.00. Braided Wick Roll, 100 tabs, 61 m ₹706.82. Sandalwood Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg. Vanilla Bean Fragrance Oil ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg.

Non-price figures and assumptions: The 240 g water fill is the reader's figure. The 0.86–0.90 g of wax per ml factor is a labelled approximation that varies by wax, temperature and fill line, and it is not a CSI specification. The test pour figures (197 g first pour, 18 g top-up, 6 g trimmed, 209 g finished) are illustrative. Load is a share of finished weight. 6% and 8% are labelled test loads, and no ceiling for Soy Pillar Wax is published in our data. 2 test candles and 5% loss are working assumptions. Mould fill weights, wick sizes and pour temperatures are not published. Totals exclude labour, packaging, freight and GST. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog