How Long Should a Candle Cure Before You Judge the Fragrance?
शेयर करना
Why do the product pages say 48–72 hours if the trade says two weeks? Because they answer different questions. Forty-eight to seventy-two hours is when the wax has set hard enough that a burn is representative — you can light it, read the melt pool and check the wick. One to two weeks, which the Chunks page itself recommends, is when the fragrance has stopped changing enough for the reading to be commercially safe. Neither number is wrong: use the short one to test the candle and the long one to approve the scent.
What does judging early actually cost? A worked figure: twenty 200 g candles of Woody Oud at 8% cost ₹3,597.58 in wax, oil and wick. Reject them at 48 hours, switch to a dearer oil and re-pour twenty more and you have spent ₹8,209.18 answering a question that twelve more days would have answered for nothing — with ₹3,081.22 of the first kilo still sitting on the shelf.
Does every fragrance need the same cure? No, and several CSI pages say so directly. The Citrus Lemon page notes that volatile citrus tops need the full cure time to develop; the Woody Oud page says oud benefits from a full cure for best cold throw development; the Vetiver page says vetiver builds slowly and asks for a full cure period before assessing throw at all. Light and fresh compositions usually settle first; heavy bases take the longest.
The schedule, in one table
Most makers treat curing as a single number they are waiting out, which is why the question is always phrased as “how long”. It is more useful to treat it as a sequence of permissions. On a given day, some conclusions are available to you and others are not, and knowing which is which stops you from spending money on a decision you were not yet entitled to make.
| Day | What you may decide | What you may not | Source of the figure |
|---|---|---|---|
| 0–2 | Whether the pour is cosmetically sound: surface, adhesion, wet spots | Nothing at all about fragrance | General practice |
| 3 (72 h) | Whether the wick burns, the pool forms and the candle is safe to light | Whether the scent is strong enough to sell | 54 of 92 CSI oil pages: 48–72 h for soy |
| 7 | Wick size, burn rate, tunnelling, second-burn behaviour | Final hot throw of a heavy composition | General practice |
| 14 | Cold throw and hot throw for most families; approve or reject the scent | Final reading on oud, resin or heavy gourmand | Chunks page: ideally one to two weeks |
| 21 | Everything, including the slow builders | — | Trade standard of 14–21 days for soy |
Note what is not in that table. There is no row that says “the fragrance gets stronger every day forever”. A cure is a settling period with an end, not an investment that keeps paying. Past three weeks, a sealed soy candle stored sensibly is simply a finished candle, and holding stock longer in the hope of more throw is holding working capital for nothing. Fifty Woody Oud candles at ₹8,993.96 of materials sitting an extra month is ₹8,993.96 not doing anything.
Why the oil page says 72 hours and the wax page says a fortnight
This is the part that confuses people, and the confusion is fair: two pages on the same website appear to give two answers. They are answering different questions, and once you see that, the apparent conflict disappears.
The 48–72 hour figure is about the candle being testable
Fifty-four of CSI’s 92 fragrance oil pages carry a cure figure, and the wording is consistent across them: 48 to 72 hours for soy wax, 24 to 48 hours for paraffin, with several pages adding “before burn testing”. That phrase is the key. Below 48 hours a soy candle is still hardening; the wick has not settled into a stable relationship with the wax around it, the surface may still be moving, and a burn at that point tells you about a candle that no longer exists by the weekend. The 72-hour figure is the point at which lighting the thing produces information.
The one-to-two-week figure is about the fragrance being finished
The Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and adds that one to two weeks is ideal before burn testing. That is the wax manufacturer telling you the same thing from the other end: you can test at two days, you should judge at two weeks. Across the trade, 14 to 21 days is the standard for soy container candles, with heavier families given the top of the range. Nobody is wrong. One number protects you from testing a candle that has not set; the other protects you from rejecting a fragrance that has not arrived.
The practical rule that follows is simple and it costs nothing to adopt. Use 72 hours for candle decisions and 14 days for fragrance decisions. Wick too small, flame too tall, pool not reaching the glass, surface cracking — all of that is fair game at day three, and fixing it early saves a batch. Scent too weak, scent too sharp, scent not what the bottle promised — none of that is fair game until day fourteen, and acting on it early is how a perfectly good kilo of oil ends up unused on a shelf.
Week one, week two, week three: what each one lets you decide
Here is the same schedule as a working routine rather than a table, with the specific decision each stage releases. Assume a 200 g container candle in soy, lid on, stored out of direct sunlight, in a room that is whatever temperature your city is in that month.
Days 0 to 3 — the candle, not the scent
You are checking the pour. Is the surface even. Has the wax pulled away from the glass. Are there wet spots where the wax has lost contact with the container — the CSI 464 page claims excellent glass adhesion and low frosting, and this is where you verify that claim in your own jars. Is the wick centred and upright. Smell the jar if you like, and write down what you get, but do not attach a decision to it. At day three, light one. Watch the first burn for two to three hours and read the melt pool.
Days 4 to 7 — the wick, and the first real burn data
Now the candle is stable enough to burn twice and compare. Does the pool reach the glass within a reasonable first burn. Is the flame steady or is it guttering and mushrooming. Is the wick drowning by the second burn. This is where wick size is settled, and the sizing has to be done by test burn rather than from a chart — CSI does not publish per-diameter sizing tables on the wick pages, so the Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 and Thick (C2) at ₹9.44 are compared in your own jar, in your own wax, at your own load. A hot throw reading at day seven is provisional and worth writing down, but it is not the number you will end up with.
Days 8 to 14 — the scent call
This is the fortnight the wax page points at, and for most families it is where the fragrance stops moving enough to matter. Open your sealed control jar in a neutral room, take one cold sniff, then burn it for two hours and read the hot throw from across the room rather than over the jar. Compare against whatever you approved last time. This is the day the scent is approved, adjusted or rejected — and the day you are entitled to decide whether to buy a kilo of this oil.
Days 15 to 21 — the slow builders only
Some compositions are still arriving at day fourteen, and the pages say which: the Vetiver page states plainly that vetiver builds slowly and asks for a full cure period before assessing cold and hot throw; the Woody Oud page ties best cold throw development to a full cure. Heavy gourmands behave the same way — the Forever Red page warns that its vanilla and amber base needs the complete cure and that candles assessed before the window will underperform against the fully cured result. If your range is built on oud, resin, tobacco, heavy vanilla or sandalwood, put the scent call at day 21 by default and stop re-litigating it every batch.
A cure schedule by fragrance family, quoted from the pages
Families differ, and rather than guess at the difference, this table uses what the CSI pages themselves publish. Where a page says nothing about cure behaviour, the table says so — 38 of the 92 oil pages publish no cure figure at all, and the right response to a blank field is a WhatsApp message, not an estimate.
| Family | Example on CSI’s list | What the page publishes | Scent call |
|---|---|---|---|
| Citrus & fresh | Citrus Lemon | Volatile citrus tops need the full cure time to develop; test cold throw on the unlit candle after curing | Day 14 |
| Aquatic & floral | Blue Ocean | Cure soy 48–72 hours before burn testing; strong cold and hot throw claimed | Day 14 |
| Fruity floral | Love Spell | 8–10% in soy with a 72-hour cure; the fruity top notes need the full cure to bind with the wax | Day 14 |
| Soft floral | Japanese Cherry Blossom | Cure soy 48–72 hours; candle load 6–13%, the widest range on CSI’s list | Day 14 |
| Gourmand & spice | Cinnamon Vanilla | Exceptional hot and cold throw; up to 13% of total wax weight; 2.5% vanillin | Day 21 |
| Woody & oud | Woody Oud | Soy 6–10%; oud benefits from a full cure for best cold throw development | Day 21 |
| Earthy & smoky | Vetiver | Up to 10% soy; vetiver builds slowly, allow a full cure period before assessing throw | Day 21 |
| Amber gourmand | Forever Red | 8–10% soy; candles assessed before the cure window underperform the fully cured result | Day 21 |
Two honest qualifications. First, these are page claims and general family behaviour, not measurements: there is no standard cure test in the home-fragrance trade and CSI publishes none. Second, the split is a default, not a law. A light citrus can still be moving at day 18 in a cold Shimla workshop, and a gourmand in a 38°C Ahmedabad room may be done sooner. The schedule is there so that you always wait long enough, not so that you can stop looking.
Three gates before a scent goes on sale
A schedule is only useful if something has to pass through it. These are the three checkpoints worth formalising, each tied to a date, each with a written outcome. They take about twenty minutes in total across three weeks.
Curing to a date: festivals, weddings and corporate orders
Most Indian candle businesses do not cure to a rule, they cure to a deadline, and the deadline is usually a festival or somebody’s wedding. Working backwards is the only way this ever fits. Start from the date the candle has to be in the customer’s hand, subtract whatever your courier realistically takes to that pin code, subtract the cure, and subtract the pour and cool-down. What is left is your decision window, and it is always smaller than people expect.
| Milestone | Diwali run | Winter wedding run | Why |
|---|---|---|---|
| In the customer’s hand | Diwali, 8 November 2026 | The event date | Everything counts back from here |
| Dispatched | Allow your courier’s own transit to the pin code | Same | Transit varies by route and season; use your own history |
| Cure complete | About 25 October | Event date minus transit minus 14–21 days | 14 days minimum, 21 for heavy bases |
| Poured | About mid-October | Cure start | Pour, cool, wick-check, then the clock starts |
| Fragrance approved | First week of October | Three weeks before the pour | Gate 3 on the test batch, not on the production batch |
| Test batch poured | Middle of September | Six weeks before the pour | Because the test batch needs its own full cure |
The row people skip is the last one. A test batch needs the same cure as a production batch, which means the real lead time on a new fragrance is roughly six weeks from first pour to first sale, not three. If you have not begun testing a new scent by the middle of September, the honest answer for Diwali 2026 is to build the range on fragrances you have already approved and cured before, and put the new one into the next season. That is a worse answer commercially and a better one for your reviews.
Rakhi, Christmas, corporate gifting rounds in the last week of the financial year and wedding season through the winter all work the same way. The only variable that genuinely compresses is transit, and transit is the one you control least. Build the cure in at full length and let the courier take whatever it takes.
What judging early costs, in rupees
The whole argument for waiting collapses into one comparison, so here it is with live prices. The unit throughout is a 200 g candle on Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo, which is ₹101.48 of wax, plus an Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90, plus the oil at the stated load and 1 kg pricing.
| Waited to day 14 | Rejected at 48 hours | |
|---|---|---|
| First batch, 20 candles of Woody Oud at 8% | ₹3,597.58 | ₹3,597.58 |
| Replacement batch, 20 candles of a dearer oil at 7% | — | ₹4,611.60 |
| Total materials spent | ₹3,597.58 | ₹8,209.18 |
| Woody Oud left in the kilo, unused | ₹3,081.22, and trusted | ₹3,081.22, and distrusted |
| Time to a sellable candle | 14 days | 17 days and counting |
| What the extra spend bought | — | Nothing you could not have had by waiting |
The reverse mistake deserves the same honesty, because a supplier has every reason not to mention it. Curing for too long costs money too. Fifty Woody Oud candles represent ₹8,993.96 of materials before jars, labels or packaging, and every extra week they sit in a cupboard is a week that capital is doing nothing while your jars, wicks and oil have already been paid for. A cure is not a maturation process with an open-ended upside. Three weeks is generous for soy container candles; three months is storage, and storage in an Indian summer is its own set of problems.
There is also a version of this that costs you more than money. Selling a four-day-old candle because the order was urgent means the customer meets your fragrance at its weakest, forms an opinion, and tells somebody. Nothing you do afterwards recovers that first impression, and the candle they are holding will be at full strength in a fortnight, by which time they have already decided. If a deadline forces the choice, it is better to ship fewer cured candles than more uncured ones.
The cure log that makes all of this repeatable
None of this works from memory. A cure log is six columns on a sheet of paper or one tab in a spreadsheet, filled in at the moment of pouring, and it is the difference between a business that knows why batch 14 was better than batch 13 and one that guesses. Keep it for every new fragrance and every load change; you do not need it for a repeat of a recipe you have already approved.
| Column | Example entry | What it prevents |
|---|---|---|
| Pour date and batch number | 14-09-2026 · B-041 | Arguing about a candle’s age three weeks later |
| Wax grade and weight | CSI 464 · 200 g per jar · 4 kg melt | Comparing a 464 result against a Chunks result by accident |
| Oil, load, grams weighed | Woody Oud · 8% · 16 g weighed | Discovering the intended load never reached the wax |
| Add temperature and stir time | 85°C · 2 minutes, slow | Blaming the oil for an incorporation problem |
| Wick and jar | Eco C1 · 150 gram lidded glass | Mixing wick sizes across a comparison |
| Gate notes, dated | D3 burn ok · D7 pool to edge · D14 cold 4/5 | Judging today’s jar against last month’s memory |
The temperature column earns its place. The Luxury Soy Wax Chunks page asks for fragrance to be added at 80–90°C with slow stirring for two full minutes; the Eco Soy CSI 400 page asks for fragrance at 85°C within an 80–90°C band and two minutes of gentle stirring; the CSI 464 page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring. If two batches of the same recipe cure differently, the add temperature and the stir are the first place to look, and you cannot look if you did not write it down. A Pen Thermometer is ₹354.00 and removes the argument entirely.
One last piece of realism about Indian conditions, stated without pretending to precision CSI does not publish: the room your candles cure in will not hold one temperature across a year. A Chennai workshop in May and the same workshop in December are different environments, and the same recipe can reach its settled state on different days in each. That is not a reason to abandon the schedule. It is a reason to keep the log, so that when a December batch behaves differently from a May batch you have something to compare rather than a feeling.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells fragrance oil by the gram, so a page that tells you to wait a fortnight before buying more of it is not written in the shop’s short-term interest. It is written because the alternative is worse for everyone: a maker who rejects a good oil at 48 hours buys a second kilo, distrusts the first, and blames the supplier for both. This page also says plainly that curing beyond about three weeks buys you nothing and ties up ₹8,993.96 of materials per fifty candles, and that a light citrus does not need a longer cure just because it costs less.
Every price is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Cure windows, fragrance loads, add temperatures, stir times, flash points, vanillin figures and IFRA statements are quoted from those pages as page claims, not measurements taken here; there is no standard cure or throw test in this trade and CSI publishes none. The count of 54 of 92 oil pages stating a cure time was taken from the live page text in September 2026, and 38 pages publish no cure figure — where a page is silent this guide says so instead of estimating. Eco Soy CSI 400 publishes no fragrance ceiling. The Vetiver 1 kg pack and the larger Forever Red packs are low or unavailable at the time of writing, so those oils are priced from the packs that are in stock. Costings use 200 g of wax with oil at 1 kg pricing unless stated, plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90; batch totals are illustrative arithmetic at that unit.
WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to have a festive cure calendar worked back from your delivery date before you commit to a pour.
Frequently asked questions
- Why Your Candle Needs A 14-Day Cure
- Why Does a Candle Need a 14-Day Cure? Complete Science-Backed Guide to Candle Curing for Indian Candle Makers - Powered by CandleMakingSuppliesIndia (CSI) Luxury Soy Wax and IFRA Certified Fragrance Oils
- How Cure Time Changes the Smell of Different Fragrance Families
- Why Is My Candle's Fragrance Fading? The Curing and Load Mistakes Costing Indian Candle Makers Sales
- Top Fragrance Oils for Candles: Throw, Load, and Cure Science
- How to Test Hot Throw Before Launching a Candle Fragrance
- How to Compare Two Fragrance Oils Using a Controlled Burn Test
- How Much Fragrance Oil Is Needed for 500 Diwali Candles?
- Best Wick for Candle Making: Complete Guide by Diameter
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Wording is unedited. Two are below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Kavitha murthy. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.
Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series unit: 200 g of wax plus fragrance oil at the load stated, oil priced at the 1 kg pack unless noted, plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each from the 100-pack; jars and packaging excluded. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹101.48 per 200 g), 500 g ₹260.00, page states up to 10% fragrance load, 80–90°C as the working range for melting and pouring, and a 60-month shelf life in cool, dry storage; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00 (₹119.80 per 200 g), page states up to 13% of total wax weight, fragrance added at 80–90°C with slow stirring for two full minutes, cure a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing; Premium Coconut Soy CSI 468 page states up to 13%; Eco Soy CSI 400 page asks for fragrance at 85°C within 80–90°C and two minutes of gentle stirring, and publishes no fragrance ceiling. Wicks: Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each and Thick (C2) ₹9.44 each at the 100-pack; no per-diameter sizing tables are published, so wick size is settled by test burn. Fragrance oils, 1 kg unless stated: Woody Oud ₹4,531.20 (₹4.53/g, 50 gm ₹271.40), Love Spell ₹4,499.00 (₹4.50/g, 50g ₹249.00), Japanese Cherry Blossom ₹4,842.00 (₹4.84/g, 50 gm ₹270.00), Cinnamon Vanilla ₹4,554.80 (₹4.55/g), Citrus Lemon ₹2,832.00 (₹2.83/g), Blue Ocean ₹4,956.00 (₹4.96/g), Mahogany Teakwood ₹8,800.00 (₹8.80/g), Vetiver 100 gm ₹600.00 (₹6.00/g; the 1 kg pack is not in stock), Forever Red 50g ₹349.00 (₹6.98/g; larger packs low in stock). Tool: Pen Thermometer ₹354.00. Computed: oil per 200 g candle — Woody Oud 8% ₹72.50 and 10% ₹90.62, Love Spell 8% ₹71.98 and 10% ₹89.98, Japanese Cherry Blossom 8% ₹77.47, 6% ₹58.10 and 13% ₹125.89, Citrus Lemon 8% ₹45.31, Blue Ocean 8% ₹79.30, Cinnamon Vanilla 8% ₹72.88, Forever Red 8% ₹111.68 at 50g pricing, Vetiver 8% ₹96.00 at 100 gm pricing, Mahogany Teakwood 7% ₹123.20; full candles ₹179.88 (Woody Oud), ₹179.36 (Love Spell), ₹184.85 (Japanese Cherry Blossom), ₹230.58 (Mahogany Teakwood); four test jars ₹719.52; twenty-candle batches ₹3,597.58 and ₹4,611.60, combined ₹8,209.18; fifty-candle batch ₹8,993.96; 680 g of Woody Oud remaining ₹3,081.22. The count of 54 of 92 oil pages stating a cure time, and 38 publishing none, was taken from the live CSI oil page text in September 2026. Cure windows, loads, add temperatures, note pyramids, vanillin figures and IFRA statements are page claims quoted from the live product pages. The week-by-week routine, the three gates and the cure log are general practice, not CSI test data. Batch totals and the festive calendar are illustrative. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.