How to Build a ₹10,000 Candle-Making Shopping List That Develops a Product, Not Random Candles
शेयर करना
So what do I actually buy? One jar in one pack size, two waxes that publish a fragrance ceiling, both Eco wick thicknesses, and three or four fragrances at 15g, 50g or 100g. Total below: ₹5,470.62, including a thermometer and scale if you own neither.
Why so little fragrance? Because scent does not decide whether the candle burns. One kilogram of Sandalwood is ₹5,026.80 — half your budget, 62 candles of one scent, and no answer at all to the wick question.
What is left over for? ₹4,529.38, and its job is the re-buy: once the matrix tells you which wax won, you buy that one in quantity. Spending it before the test is the mistake this page exists to prevent.
Quantity is not information
Picture the receipt: five kilograms of one wax, a hundred jars because the per-unit price looked better, a hundred wicks of whatever thickness was in the cart, and five hundred grams of a fragrance that smelled wonderful on a cotton pad. A perfectly sensible-looking order — and one that can only produce a single experiment, repeated twenty times. So when the candle tunnels, you cannot say whether that was the wick, the wax, the jar diameter, the load or the fact that you burned it on day three, because you have nothing to hold it up against. With one of everything there is no comparison, and without a comparison there is no finding. Twenty identical candles contain exactly as much information as one.
A development list inverts the instinct: more than one of the things that decide how the candle behaves, and the smallest quantity that will do of everything else. In rupees, the two lists cost similar money and come home with completely different value. Five kilograms of CSI 464 is ₹2,537.00 and answers nothing you did not already know. One kilogram of CSI 464 plus one kilogram of Luxury Soy Chunks is ₹1,106.40 — less than half — and answers a question you cannot answer any other way.
The order the variables must be settled in
Not every variable is equal, and they are not independent. There is a correct sequence, and it is almost exactly the reverse of the one most people shop in.
The ₹10,000 development list, to the rupee
Built in that order and deliberately lopsided: two of the things that matter, one of everything else, smallest pack that does the job. Prices are CSI live pricing, September 2026, and the linked product pages are authoritative over this table. The ₹10,000 is your figure — we are spending it, not endorsing it.
| # | Line | Pack | ₹ | What it buys in information |
|---|---|---|---|---|
| 1 | White Matte Glass Jar | Pack of 10 (₹70.80 each) | 708.00 | Nothing — that is the point. It is the constant, and ten jars is the capacity of the whole list |
| 2 | Luxury Soy Wax Chunks | 1 kg (₹599.00/kg) | 599.00 | Wax candidate one, with a published 13% ceiling stated of total wax weight |
| 3 | Luxury Soy Wax CSI 464 | 1 kg (₹507.40/kg) | 507.40 | Wax candidate two, published 10% ceiling. Two waxes is a comparison; one wax is a purchase |
| 4 | Eco Candle Wicks — Thin (C1) | 20 wicks (₹5.90 each) | 118.00 | Wick candidate one, plus spares. Flat per wick at every pack size |
| 5 | Eco Candle Wicks — Thick (C2) | 20 wicks (₹9.44 each) | 188.80 | Wick candidate two. The 20-pack is the entry size in stock — the 10-pack of Thick is unavailable |
| 6 | British Rose Fragrance Oil | 100 g (₹3.42/g) | 342.20 | The constant scent for all five matrix and confirmation candles. 80g needed, so 100g is the smallest pack that does it |
| 7 | Citrus Lemon Fragrance Oil | 50 g (₹3.40/g) | 170.00 | Scent preference tested in your own wax, not on a pad. Three candles' worth |
| 8 | Roasted Coffee Fragrance | 50 g (₹4.60/g) | 230.00 | A second, structurally different scent family. Three candles' worth |
| 9 | Sandalwood Fragrance Oil | 15 g (₹6.21/g) | 93.22 | A cold-sniff and wax-chip screener — 15g is just under one 200g candle at 8%, so it screens rather than pours |
| 10 | Candle Wick Stickers | 1 sheet — 40 stickers (₹2.50 each) | 100.00 | A wick that shifts during the pour makes the burn unreadable. 40 matches your 40 wicks |
| 11 | Bamboo Wick Holder | Set of 5 (₹23.60 each) | 118.00 | Keeps the wick centred while the wax sets — an off-centre wick is a confounded result |
| 12 | Candle Care Stickers Roll | Pack of 500, 1 inch (₹0.83 each) | 413.00 | The one downstream item CSI sells. Needed the moment a test candle leaves your hands |
| 13 | Starter tool set — pen thermometer ₹354 + weighing scale ₹354 + 600 ml steel pitcher ₹708 + CSI Pro Mixer ₹349 + bamboo stirrers × 5 ₹118 | One-off, skip what you own | 1,883.00 | Without a scale a load is a guess; without a thermometer a pour temperature is a feeling. Neither is repeatable |
| List total | 13 lines | 5,470.62 | Two waxes, two wicks, four scents, ten candles | |
| Unspent from ₹10,000 | — | 4,529.38 | Held for the re-buy, after the burns tell you which wax won |
Two notes on the wax lines, because they are the most instructive rupees here. Luxury Soy Chunks' 500g bag is ₹299.00, which is ₹598.00/kg against ₹599.00/kg for the 1kg bag — two 500g bags are a rupee cheaper than the kilogram. We take the kilogram anyway, which is this page's own thesis applied to itself: two bags can be two production batches, and batch is a variable you are trying hard not to introduce. CSI 464 runs the other way — its 500g is ₹520.00/kg against ₹507.40/kg, so there the half-kilo is genuinely dearer. Same catalogue, opposite results, which is why you check rather than assume.
| Size | Price | Per kg | 200g candles @ 8% |
|---|---|---|---|
| 500 g | ₹260.00 | ₹520.00 | ≈2 |
| 1 kg | ₹507.40 | ₹507.40 | ≈5 |
| 5 kg | ₹2,537.00 | ₹507.40 | ≈27 |
| 10 kg | ₹5,074.00 | ₹507.40 | ≈54 |
| Size | Price | Per kg | 200g candles @ 8% |
|---|---|---|---|
| 500 g | ₹299.00 | ₹598.00 | ≈2 |
| 1 kg | ₹599.00 | ₹599.00 | ≈5 |
| 5 kg | ₹2,995.00 | ₹599.00 | ≈27 |
| 10 kg | ₹5,999.00 | ₹599.90 | ≈54 |
| Pack | Thin (C1) | Thick (C2) | Per wick |
|---|---|---|---|
| 10 wicks | ₹59.00 | not in stock | ₹5.90 / — |
| 20 wicks | ₹118.00 | ₹188.80 | ₹5.90 / ₹9.44 |
| 50 wicks | ₹295.00 | ₹472.00 | ₹5.90 / ₹9.44 |
| 100 wicks | ₹590.00 | ₹944.00 | ₹5.90 / ₹9.44 |
| 500 wicks | ₹2,950.00 | ₹4,720.00 | ₹5.90 / ₹9.44 |
| 1,000 wicks | ₹5,900.00 | ₹9,440.00 | ₹5.90 / ₹9.44 |
| Size | Price | Per gram | 200g candles @ 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹94.40 | ₹6.29 | under 1 |
| 50 g | ₹212.40 | ₹4.25 | ≈3 |
| 100 g | ₹342.20 | ₹3.42 | ≈6 |
| 500 g | ₹1,593.00 | ₹3.19 | ≈31 |
| 1 kg | ₹3,068.00 | ₹3.07 | ≈62 |
The test matrix the list exists to run
Two waxes crossed with two wick thicknesses in one jar gives four combinations. Pour one candle in each, cure them together, and burn each for its full life — not a two-hour first burn, which tells you almost nothing, but down to the bottom of the jar, because how a candle behaves in its last quarter is a different question from how it behaves in its first. Four candles, four answers, each eliminating something.
| Cell | Wax | Wick | Materials | If it fails, what is eliminated |
|---|---|---|---|---|
| A | Luxury Soy Chunks | Thin (C1) | ₹244.17 | The thin wick in the 13%-ceiling wax. If A and C fail the same way, the thin wick is wrong for the jar, not for either wax |
| B | Luxury Soy Chunks | Thick (C2) | ₹247.71 | The thick wick in that wax. If A and B both fail, the wax itself is out — your problem halved on two candles |
| C | CSI 464 | Thin (C1) | ₹227.31 | The thin wick in the 10%-ceiling wax. Compare against A: same wick, different wax, everything else identical |
| D | CSI 464 | Thick (C2) | ₹230.85 | The thick wick in that wax. Compare against B the same way |
| Four cells, one pass | ₹950.04 | Every single-variable comparison available from two waxes and two wicks | ||
Those figures are built from the list: 184g of wax at ₹110.22 (Chunks) or ₹93.36 (CSI 464), the jar at ₹70.80, the wick at ₹5.90 or ₹9.44, a wick sticker at ₹2.50, and ₹54.75 of British Rose. ₹244.17 + ₹247.71 + ₹227.31 + ₹230.85 = ₹950.04 — what it costs to find out what your candle is.
| Resource | Bought | Method consumes | In hand afterwards |
|---|---|---|---|
| Jars | 10 | 7 | 3 |
| Wax | 2,000 g = 10 candles at 184g | 7 candles = 1,288 g | 712 g — 3 more candles |
| Wicks | 20 Thin + 20 Thick = 40 | 7, plus spares for any re-wick | 33 or so, and they do not expire |
| Wick stickers | 40 | 7 | 33 |
| Constant scent (British Rose 100g) | 100 g = 6 candles | 5 candles = 80 g | 20 g |
| Scent-round oils (50g each) | 3 candles' worth each | 1 candle each | 2 candles' worth each |
| Candles | 10 | 7 (4 matrix + 1 confirmation + 2 scent) | 3 |
So yes — the list covers the method, with three candles of margin for the batch that goes wrong or the cell you want to run a third time. Note the asymmetry in the wax line: the winning wax does five candles (920g of its kilogram) while the eliminated one is finished after two (368g), leaving 632g on the shelf. That 632g is not waste. It is what the comparison cost — ₹320.68 if the eliminated wax was CSI 464, ₹378.57 if it was Luxury Soy Chunks — for an answer you cannot buy any other way.
The deliberate under-buy, and what the other route costs
Every line on that list is the smallest pack that finishes the job — not thrift, and not caution. The purpose of this purchase is to finish development knowing exactly what to buy in quantity next time, and anything bought in quantity now is a bet placed before the information arrives.
The alternative deserves a number, because the comparison is stark. Instead of four small bottles, buy one kilogram of a single fragrance — Sandalwood at ₹5,026.80. Against that, four 15g bottles of four different oils: Citrus Lemon ₹81.42, British Rose ₹94.40, Roasted Coffee ₹93.22, Sandalwood ₹93.22 — ₹362.26 in total.
| One kilogram, one scent | Four 15g bottles, four scents | |
|---|---|---|
| Cost | ₹5,026.80 (Sandalwood, 1 kg) | ₹362.26 (Citrus Lemon, British Rose, Roasted Coffee, Sandalwood) |
| Share of a ₹10,000 budget | 50.3% | 3.6% |
| Oil in hand | 1,000 g — 62 candles at 16g each | 60 g — enough to sniff, melt and screen all four |
| Questions answered | One: do I like this scent? | Four: which of these do I like in my own wax? |
| Questions left open | Every question about how the candle burns | The same ones — but you still have ₹4,529.38 unspent to answer them with |
| Ratio | The kilogram costs 13.9× the four bottles and answers a quarter as many questions | |
Notice the mismatch in that first column. A kilogram of oil is sixty-two 200g candles' worth of fragrance on a list with jars and wax for ten — fifty-two candles of scent with nothing to put it in, held while you are still working out whether your wick is right. That is the random-candle route stated in rupees: ₹5,026.80 committed to the one variable that does not affect whether the candle works.
What is deliberately not on the list — and the sheet you must be able to fill in
Absences on a shopping list are decisions, and they deserve reasons as much as the lines do.
| Not on the list | Why not |
|---|---|
| Dye or mica of any colour | The candle has to burn correctly before it has to be pretty. And CSI publishes no dye-load guidance — no dosage chart, no drops-per-kilogram figure, no shade card — so any dose you choose is an undocumented variable. Add colour once the burn is settled; liquid dye starts at ₹236.00 for 15ml on every shade |
| A second jar | The jar is the constant that makes the matrix readable. Two jars doubles the grid to eight cells and roughly doubles the spend, for a question you do not need answered yet |
| A third wax | CSI 468 also publishes a 13% ceiling and is a fair candidate at ₹325.00/500g. It is out because three waxes × two wicks is six cells, and six full-life burns is a longer test than a first run should be |
| Lids, retail or gift boxes, shipping cartons, printed labels, box inserts, cushioning, packing tape | Real lines in your eventual bill of materials, which you must cost — but CSI does not sell any of them, so they are not priced here. Get those figures from your own printer or packaging supplier before you quote anyone. Some jars ship with a lid as part of the jar product, so read the product title rather than budgeting a lid separately. The one downstream item CSI does supply is the Candle Care Stickers Roll, on the list above |
| Bulk anything | No 5kg wax, no 500g fragrance, no 100-pack of jars. Each is a decision you are not yet qualified to make, and each is what the ₹4,529.38 is for |
Which brings us to the actual output. When ₹5,470.62 of the ₹10,000 is spent, you should be able to write the following down from your own records, with no gaps and no "about". This sheet, not the candles, is the product of the purchase.
| Field | What goes in it | Why it is the exit condition |
|---|---|---|
| Jar | Product name, handle and pack size you bought it in | Everything else on the sheet is only valid for this vessel |
| Fill weight | Grams, measured by pouring and weighing — not read off a volume | Most jar families publish no fill capacity, and "200 ml" is not 200 g |
| Wax | Product name and the pack size that won | The line you now buy in quantity — and the only one you have earned the right to |
| Wick | Thin (C1) or Thick (C2), stated as the listing states it | No sizing chart exists to recover this from later. Your burn record is the only record |
| Load | The percentage and the denominator written out in words — "8% of finished weight, 16 g in 200 g" | The same number means two quantities depending on the denominator, and one can put you over your wax's published ceiling |
| Cure time | Pour date, burn-test date, days elapsed | A "weak" verdict is meaningless without the number of days behind it |
| Scents you liked | Which oils you liked in your own wax, not on a pad | A scent you liked cold in a bottle is not yet a scent you have tested |
Fill those seven in and your next purchase writes itself: one wax in the quantity you now know you need, one wick in a 100-pack at ₹590.00 or ₹944.00, one jar pack, and the scents that survived their own candles. That is what the ₹4,529.38 is held for, and it stretches comfortably: five kilograms of either wax is ₹2,537.00 (CSI 464) or ₹2,995.00 (Luxury Soy Chunks), and a second pack of ten jars ₹708.00, leaving change on the dearer of the two. Lead time is the one thing to confirm on WhatsApp rather than plan around — we publish none, and you should not take a delivery date off a blog page.
A maker who cannot fill in that sheet has not finished development; they have accumulated candles. The candles may even be good — but good by accident is not a product, because a product is something you can make again next month, in a larger batch, and have come out the same. Repeatability is what you are buying, and the sheet is where it lives. For the broader shape of a first order, the complete raw-material list covers what else eventually appears on it, and the real cost of starting puts this purchase alongside the others.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. That is worth saying on a page like this one, because the commercially convenient version of this article would spend the whole ₹10,000, preferably on kilograms. This one spends ₹5,470.62, puts 15.3% of it into fragrance oil, and tells you to keep the rest until your burns have told you something. We would rather sell you small sizes twice.
Every price, pack size and ceiling here is taken from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing and specification always take precedence. The 13% and 10% figures are the fragrance loads stated for Luxury Soy Wax Chunks and Luxury Soy Wax CSI 464; they are formulation limits set by the wax manufacturer, not regulatory limits, they are not interchangeable between waxes, and only three of the store's sixteen waxes publish one at all. CSI publishes no wick-sizing chart, no dye-load guidance, no wastage figure, no minimum order, no price slab and no quantity discount — and where a number does not exist, this page says so and gives you the test instead.
The ₹10,000 is your budget, used as given. Nothing here projects what you will sell, what you should charge or what you will earn; those are your figures and your decisions. For stock confirmation, current lead time, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- The complete candle making raw material list
- How much does it actually cost to start a candle business in India?
- Best wick for candle making — complete guide by diameter
- How to verify wax quality before you buy in India
- How much fragrance oil does a candle business need?
- Premium vs cheap fragrance oils — the real difference
- Where can I buy candle making raw materials in India?
- I want to start a candle business — where should I buy raw materials?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named beside each one — Luxury Soy Wax CSI 464 (Thenirvaofficial, 5★, Nov 2025), Luxury Soy Wax Chunks (Jinal Patel, 5★, May 2025), Eco Candle Wicks (Monika Deep, 4★, Oct 2025), White Matte Glass Jar (Ashwini, 5★, Sep 2025), British Rose Fragrance Oil (Arshad Shaikh, 5★, Mar 2026) and Gilli Mitti (Patchouli) (Renu, 5★, Jul 2026). "Verified buyer" is shown only where Judge.me recorded the review as verified; the White Matte Glass Jar review is not verified and carries no badge. One review is shortened with an ellipsis and is otherwise unedited. None of these reviews describes product development, a test matrix or a starter shopping list — they are reviews of individual products that happen to appear on the list, and they are not evidence for any claim made on this page.
Figures verified September 2026, all from live CSI variant prices: White Matte Glass Jar ₹354.00 per 5 and ₹708.00 per 10 (₹70.80 each); Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00/500g, ₹599.00/1kg, ₹2,995.00/5kg, ₹5,999.00/10kg; Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00/500g, ₹507.40/1kg, ₹2,537.00/5kg, ₹5,074.00/10kg; Premium Coconut Soy CSI 468 ₹325.00/500g; Eco Soy CSI 400 ₹399.00/1kg; Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹59.00/10, ₹118.00/20, ₹295.00/50, ₹590.00/100, ₹2,950.00/500, ₹5,900.00/1000 — ₹5.90 per wick throughout — and Thick (C2) ₹188.80/20, ₹472.00/50, ₹944.00/100, ₹4,720.00/500, ₹9,440.00/1000 — ₹9.44 per wick throughout, the 10-wick Thick pack being out of stock on the pull date; British Rose ₹94.40/15g, ₹212.40/50g, ₹342.20/100g, ₹1,593.00/500g, ₹3,068.00/1kg; Citrus Lemon ₹81.42/15g, ₹170.00/50g; Roasted Coffee ₹93.22/15g, ₹230.00/50g; Sandalwood ₹93.22/15g, ₹5,026.80/1kg; Citronella ₹2,891.00/1kg (₹2.891/g); Candle Wick Stickers ₹100.00 per sheet of 40 (₹2.50 each); Bamboo Wick Holder ₹118.00 per set of 5; Candle Care Stickers Roll ₹413.00 per 500 at 1 inch (₹0.83 each) and ₹699.00 per 1000 at 1.5 inch; pen thermometer ₹354.00; candle making weighing scale ₹354.00; Steel Pouring Pitcher Large 600 ML ₹708.00 (the 150 ML size is out of stock); CSI Pro Mixer ₹349.00; Bamboo Stirring Sticks ₹118.00 per 5 — the five together being the ₹1,883.00 starter tool set; liquid candle dye ₹236.00 for 15ml on every shade.
Arithmetic restated: list total 708.00 + 599.00 + 507.40 + 118.00 + 188.80 + 342.20 + 170.00 + 230.00 + 93.22 + 100.00 + 118.00 + 413.00 + 1,883.00 = ₹5,470.62; ₹10,000.00 − ₹5,470.62 = ₹4,529.38; without the tool set, ₹3,587.62. Fragrance share ₹342.20 + ₹170.00 + ₹230.00 + ₹93.22 = ₹835.42 = 15.3% of the list. Per-candle figures assume a 200 g finished candle at 8% of finished weight = 16 g oil + 184 g wax; the same load read as 8% of the wax is 14.8 g oil + 185.2 g wax, and 16 g in 184 g of wax is 8.70% of wax weight, while 10% of finished weight (20 g in 180 g) is 11.11% of wax weight. The 200 g fill is a working figure for the arithmetic, not a published capacity for this jar — most CSI jar families publish no fill weight, so pour and weigh your own and re-run the two multiplications; a jar described as "200 ml" is a volume, not a 200 g fill. Wax per candle: 184 g × ₹0.5074 = ₹93.36 (CSI 464), 184 g × ₹0.599 = ₹110.22 (Chunks). Fragrance per candle: 16 g × ₹3.422 = ₹54.75 (British Rose at 100 g), 16 g × ₹3.40 = ₹54.40 (Citrus Lemon at 50 g), 16 g × ₹4.60 = ₹73.60 (Roasted Coffee at 50 g), 16 g × ₹6.2147 = ₹99.43 (Sandalwood at 15 g pricing). Matrix cells: A ₹110.22 + ₹70.80 + ₹5.90 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹244.17; B ₹110.22 + ₹70.80 + ₹9.44 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹247.71; C ₹93.36 + ₹70.80 + ₹5.90 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹227.31; D ₹93.36 + ₹70.80 + ₹9.44 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹230.85; four cells = ₹950.04. Wax capacity 2,000 g ÷ 184 g = 10.87, floored to 10 candles; the method consumes 7 (1,288 g), leaving 712 g. Four 15 g bottles ₹81.42 + ₹94.40 + ₹93.22 + ₹93.22 = ₹362.26, against ₹5,026.80 for 1 kg of Sandalwood = 13.9×; 1 kg at 16 g per candle = 62 candles (62.5, floored). Fragrance ceilings are formulation limits stated by the wax manufacturer, not regulatory limits: Luxury Soy Wax Chunks up to 13% of total wax weight, CSI 464 up to 10%, Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%; the other thirteen CSI waxes publish none. CSI publishes no wick-sizing chart, no melt-pool or burn-rate figure, no dye-load or dosage guidance, no wastage or loss percentage, no dispatch or delivery lead time, no minimum order quantity, no price slab, no rate card and no quantity discount — none has been supplied here in their place. CSI sells no standalone lids, retail or gift boxes, shipping cartons, printed labels, box inserts, cushioning or packing tape; those lines are named as part of your bill of materials and are not priced on this page. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.