How to Create a Standard Candle Formula for Commercial Production

How to Create a Standard Candle Formula for Commercial Production

 

16 fields · 3 worked sizes ₹220.68 of CSI materials per 150 g candle GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle business guides
If two people can read it and pour the same candle, it is a formula. Otherwise it is a note you will disagree with later.
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"So I live in a very cold region and it was becoming very difficult for me to maintain the temperature.…the wax stays warm for a longer time in the melter so I was finally able to get the desired hot throw"
Arzoo VyasApr 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"So I live in a very cold region and it was becoming very difficult for me to maintain the temperature.…the wax stays warm for a longer time in the melter so I was finally able to get the desired hot throw"
Arzoo VyasApr 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and three are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Live prices, taxes included ✓ Unpublished figures flagged, never guessed ✓ Bulk and delivery quotes on WhatsApp
Candle Supplier Guides · Candle Business
One card per SKU: grade, fill, load, wick, vessel, temperatures, stir, cure and cost — with a worked example at three sizes and the arithmetic to scale it to a run.
₹220.68
CSI materials in the worked CLASSIC-150 formula · 150 g fill, 8% of wax weight, 6.7 candles per kg · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What should a standard candle formula contain? Sixteen fields: SKU code, version and date, wax grade and handle, fill weight, oil and handle, load as a percentage of wax weight, oil grams, governing ceiling, dye, additive, wick type and size and count, vessel and capacity, melt/add/pour temperatures, stir time, cure days and materials cost per unit.

How do I state the fragrance load on a formula? As a percentage of wax weight, with the grams on the same line. On a 150 g fill, 8% is 12.0 g. Stating a bare percentage invites someone to read it as a share of the finished candle, which on this example would be 16.7 g — 11.1% of the wax and past CSI 464's published 10% ceiling.

Which ceiling applies, the wax's or the oil's? The lower one. CSI 464 publishes up to 10% of wax weight and British Rose publishes soy usage up to 10%, so the worked formula's ceiling is 10%. Pairing a 13% wax such as Chunks with a 10% oil still leaves you at 10%.

How much wax and oil does a batch of 24 need? At a 150 g fill with a stated 4% wastage allowance, 3.744 kg of wax (₹1,899.71) and 299.5 g of oil (₹954.27) at 8% of wax weight, plus 26 wicks and 25 vessels with a 3% breakage allowance.
The short answer
Write one card per SKU: grade and handle, fill weight, oil and handle, load as a percentage of wax weight and in grams, governing ceiling, wick, vessel, temperatures, stir time, cure days, cost per unit, version and date.
Worked example, CLASSIC-150: CSI 464 at a 150 g fill, British Rose at 8% = 12.0 g, one Eco C2 wick, Clear Glass Jar with Golden Lid, 21-day cure — ₹220.68 of CSI materials.
Then scale it: a batch of 24 needs 3.744 kg of wax and 299.5 g of oil at a stated 4% wastage allowance; a 240-candle run needs 37.44 kg and 2995.2 g.
A standard candle formula card, filled in STANDARD FORMULASKU CLASSIC-150 · version 1.0 · dated and signedWax gradeLuxury Soy Wax CSI 464, flakesFill weight150 g of wax per candleFragrance oilBritish RoseLoad8.0% of wax weight = 12.0 gGoverning ceiling10% — lower of wax and oil pagesWickEco Candle Wick Thick (C2), oneVesselClear Glass Jar with Golden LidWorking temperature80–90°C, stir 2 minutesCure before dispatch21 daysMaterials from CSI₹220.68 per candleYield 6.7 candles per kg of wax · 80 g of oil per kgChange any row and the version number changes too.
What it shows: the worked CLASSIC-150 formula card as it would be pinned above a melter — ten rows that let a second person pour the same candle, with the load stated both as a percentage of wax weight and in grams. Deliberately left out: the batch-specific rows that belong on a batch record rather than a formula (batch number, date poured, ambient temperature, operator), labels and packaging, and any retail price.
Straight answer
How do you create a standard candle formula for commercial production?
Write one dated, versioned card per SKU carrying sixteen fields: SKU code, version and date, wax grade and product handle, fill weight, fragrance oil and handle, load as a percentage of wax weight with the grams beside it, the governing ceiling (the lower of the wax page's and the oil page's published limits), dye, additive, wick type, size and count, vessel with its stated capacity, melt, add and pour temperatures quoted from the grade's own page, stir time, cure days, and materials cost per unit. The worked CLASSIC-150 example uses Luxury Soy Wax CSI 464 at a 150 g fill with British Rose at 8% of wax weight (12.0 g), one Eco Candle Wick Thick (C2), a Clear Glass Jar with Golden Lid and a 21-day cure, costing ₹220.68 in CSI materials and yielding 6.7 candles per kilo of wax. Two rows do most of the work: the load convention, because a bare percentage will eventually be read as a share of the finished candle, and the governing ceiling, because the wax and the oil each publish a limit and the lower one applies. Approve the formula only after one full six-candle round has been cured 14–21 days and burnt, change one variable at a time, and raise the version number on every change of grade, oil, vessel, wick, fill or load.
One line: One dated card per SKU with grade, fill, load in per cent of wax weight and grams, wick, vessel, temperatures, cure and cost — approved only after a full cured burn round.
What a formula is: one card per SKU carrying grade, fill weight, oil, load as a percentage of wax weight, wick, vessel, temperatures, stir time and cure days — with a version number. The worked 150 g example below costs ₹220.68 in CSI materials per candle and yields 6.7 candles per kilo of wax.
Shop soy wax — ₹507.40/kg

What a standard formula is, and what it is not

A formula defines every pour of a product. A batch sheet records one of them. Confusing the two is why small brands drift.

A standard candle formula is a single, dated, versioned document that says exactly what one unit of one SKU is made of and how it is made. It is written once, approved once, and then followed without argument until somebody deliberately changes it and raises the version number. It is not a recipe you improve every Sunday, and it is not a record of what happened in a particular batch.

The distinction matters commercially. When a customer in Kochi writes that your Classic 150 smells weaker than the one they bought in July, the formula tells you what the candle was supposed to be and the batch record tells you what that particular pour actually was. Without a formula, every complaint becomes a debate about memory. With one, it becomes a comparison between two documents, and the answer usually appears in under a minute.

There is a cheaper reason too. A formula is what lets somebody who is not you pour your candles. The moment you take a 500-piece order and need a second pair of hands, the difference between a written formula and a remembered one is the difference between a helper who can work and a helper who has to be supervised for three days. That is real money in a month when you cannot spare it.

A formula also has to be arithmetically closed: every figure on it must let the next figure be computed without judgement. Fill weight and load give oil grams. Fill weight gives yield per kilo. Yield and pack price give materials cost per candle. On the worked example below, a 150 g fill at 8% of wax weight gives 12 g of oil, 6.7 candles per kilo of wax and 80 g of oil per kilo of wax — three numbers a helper can use to scale a batch without asking you anything.

The CSI principle
If two people can read the formula and pour the same candle, it is a formula. If one of them has to ring you, it is a note.
The test is specific: grade, fill weight, load as a percentage of wax weight and in grams, wick type and size, vessel, temperatures, stir time and cure days — all on one card, dated.

The fields a commercial formula has to carry

Sixteen rows. Every one of them is a question somebody will otherwise ask you at nine in the evening.

Below is the template, with the worked 150 g example filled into the right-hand column. Copy the left two columns into a sheet or a notebook page, and keep one page per SKU. Note that the product handle goes in, not just the name: two products with similar names is a real risk when reordering, and a handle removes the ambiguity.

The standard formula template
Sixteen fields, with a worked example
Field Why it is on the card Worked example: CLASSIC-150
SKU name and code So the batch record and the label can point at it Classic 150 · CLASSIC-150
Version and date So you can tell which candles were made to which spec v1.0 · dated on approval
Wax grade and product handle Grades behave differently; the handle removes any doubt Luxury Soy Wax CSI 464, flakes
Fill weight of wax The base for the load calculation and the yield 150 g of wax
Fragrance oil and product handle Scent is the most-substituted material in a small brand British Rose Fragrance Oil
Load, as a percentage of wax weight The convention must be stated or it will be misread 8.0% of wax weight
Oil dose in grams So nobody recomputes a percentage under pressure 12.0 g
Governing ceiling and where it comes from The lower of the wax page and the oil page 10% — CSI 464 up to 10%, British Rose soy up to 10%
Dye or mica, if any Colour is a variable like any other None · or state ml of Candle Dye Liquid per kg
Additive, if any Must be stated even when the answer is none None · Vybar only if tested, 0.5–1% for soy
Wick type, size and count Not published per wick; it is your test result Eco Candle Wick Thick (C2) · one
Vessel, capacity and product handle Diameter decides the wick; capacity decides the fill Clear Glass Jar with Golden Lid, 150 gram
Melt, add and pour temperatures Quote the grade's own published figures Page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring
Stir time and method Under-stirring is a common cause of weak throw 2 minutes, slow, scraping the sides
Cure days before dispatch The number that decides what the buyer smells 21 days
Materials cost per unit So a price change is noticed when it happens ₹220.68 from CSI, plus your own costs

Two fields cause more trouble than the rest put together. The first is the load convention: percentage of wax weight is how CSI's product pages state loads and ceilings, and it is the convention this series uses. Some makers state load as a percentage of the finished candle instead. The two are not the same number and mixing them quietly pushes you over a ceiling. Write the words “of wax weight” on the card, every time.

The second is the governing ceiling. Both the wax page and the oil page publish limits and the lower one governs. CSI 464 publishes up to 10% of wax weight; British Rose publishes soy usage up to 10% of total wax weight; so the worked example's ceiling is 10% and its working load of 8% sits comfortably inside it. Change the oil and that row has to be rechecked — Luxury Soy Wax Chunks publishes up to 13%, but pairing it with an oil that stops at 10% still leaves you at 10%.

Put the yield line on the card

Add one derived row: candles per kilogram of wax and grams of oil per kilogram of wax. At a 150 g fill that is 6.7 candles per kg and 80 g of oil per kg at 8%. It looks redundant next to the fill weight, but it is the line a helper uses to answer “how much do I weigh out for this melter” without arithmetic, and it is the line you use to convert a sales forecast into a purchase order. A Candle Making Weighing Scale at ₹354.00 makes it usable; stock on that item is thin at the moment, so check availability.

Three sizes, fully worked from live prices

The same formula structure, filled in three times. Notice how little changes and how much it changes.

All three use Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg and British Rose at the 500 gm pack rate of ₹3.19/g, at an 8% load of wax weight, in vessels whose capacity the product page states. Wick choices shown are illustrative outcomes of a burn test, not published sizing — CSI does not publish wick sizing tables by diameter, so your own test decides.

One grade, one oil, three sizes
Materials from CSI per candle, September 2026
Field VOTIVE-70 CLASSIC-150 SIGNATURE-500
Vessel White Matte Votive Jar 70 gram Clear Glass Jar with Golden Lid Apothecary Jar with Dome Lid, 500 gm
Vessel cost ₹31.86 ₹94.40 ₹212.40
Wax fill 70 g 150 g 500 g
Wax cost ₹35.52 ₹76.11 ₹253.70
Oil at 8% of wax weight 5.6 g 12.0 g 40.0 g
Oil cost ₹17.84 ₹38.23 ₹127.44
Wick Eco C1 · one Eco C2 · one Cotton Braided · three
Wick cost ₹5.90 ₹9.44 ₹36.00
Wick sticker ₹2.50 ₹2.50 ₹18.68
Cure before dispatch 21 days 21 days 21 days
Materials from CSI ₹93.62 ₹220.68 ₹648.22
Label, box, ribbon, courier, labour your figure your figure your figure
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg); British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g); Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each and Thick (C2) ₹9.44 each at the 100 pack; Cotton Braided Wicks Ready Made ₹12.00 each; Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Large Candle Wick Stickers 40 for ₹249.00 (₹6.23 each); White Matte Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60 (₹31.86 each); Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40. Wick counts and sizes are illustrative outcomes of a burn test, not published figures. Labels, boxes, ribbon, courier and labour are not CSI costs and are left blank. Prices include taxes.

Two things jump out of that table. First, the vessel dominates the small size and the wax dominates the large one: at 70 g the jar is ₹31.86 against ₹35.52 of wax, while at 500 g the wax is ₹253.70 against a ₹212.40 vessel. That flip changes which supplier decision matters at which size, and it is a good reason to keep the formula's cost row current rather than costing the range once a year.

Second, the 500 g size needs three wicks, and a three-wick layout is a formula field in its own right — spacing, not just count. Nothing about that is published; it is your burn test. Cotton Braided Wicks Ready Made are sold for candles exceeding 8 cm across, and the wick guide by diameter is the place to start before you test. Write the spacing on the card as a measurement from the glass, and a Wick Centering Device at ₹118.00 keeps it repeatable.

What each grade lets you put in the temperature rows

You can only write down what the grade publishes. Where it publishes nothing, say so on the card rather than inventing a number.

The temperature rows are where formulas most often go vague, because makers copy figures from a blog rather than the grade they actually bought. Different waxes publish different things, and some publish nothing at all. A formula that quotes the wrong grade's temperatures is worse than one that says “not published — confirmed on WhatsApp on this date”.

Published working figures by grade
What CSI's container grades state on their pages
Grade Fragrance ceiling (of wax weight) Published temperatures What to write on the card
Luxury Soy Wax CSI 464 Up to 10% Page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring Quote the working range as published; record your own measured pour temperature alongside it
Luxury Soy Wax Chunks Up to 13% (8% start, 10% recommended) Melt to approx. 80–85°C · dye at full melt · fragrance at 80–90°C, stir slowly 2 minutes · pour 75–80°C The fullest method of any CSI soy — transcribe it row by row
Premium Coconut Soy CSI 468 Up to 13% Melting point 50–53°C · pour 58–60°C A much lower pour window; never share a card with a soy grade
Eco Soy CSI 400 Not published — ask on WhatsApp Add fragrance at 85°C (80–90°C), stir gently 2 minutes, pour directly Write the add temperature; leave the ceiling as confirmed-by-WhatsApp with a date

Two practical notes. The Chunks page also states the cure position: a minimum of 48 hours, ideally one to two weeks before burn testing. Across the trade, 14–21 days is standard practice for soy container candles, and this page's worked formulas use 21 days before dispatch on that basis. Some fragrance oil pages give shorter cure times of 24 to 48 hours; treat that as the earliest a candle can be test-burned rather than the point at which throw has finished developing. The two statements are answering different questions.

The other note is about measurement. A temperature row is worthless if nobody measures. A Pen Thermometer at ₹354.00 is the cheapest item on this page and the one that makes every other row true. If you are holding a pour window in an Indian winter or an air-conditioned room, a controlled melter helps more than willpower: one customer describes her temperature dropping within seconds before she bought a melter, and the hot throw suffering for it. A Mini Electric Wax Melter is ₹2,360.00, and a Steel Pouring Pitcher at ₹708.00 keeps the pour steady. A starter set of thermometer, pitcher, cleaning spray and centring device is ₹1,563.00.

Writing the load as a plain percentage without saying of what. A card that says “10%” and nothing else will eventually be read as ten per cent of the finished candle. On a 150 g fill, 10% of wax weight is 15.0 g of oil. Ten per cent of the finished 166.7 g candle is 16.7 g — which is 11.1% of the wax, past CSI 464's published 10% ceiling. The money involved is trivial, about ₹5.42 of extra oil per candle, but the consequence is not: in general practice, oil beyond what the wax can bind shows up as a greasy film or droplets on the surface, and an Indian summer makes it worse. Fix: write “8.0% of wax weight = 12.0 g” on every card, percentage and grams together, so a misreading is self-correcting.
Setting a formula before the festive run? Diwali 2026 is 8 November 2026, and a 14–21 day cure plus shipping means pouring by about mid-October — so the formula has to be fixed now, not during the run. CSI 464 ₹507.40/kg · British Rose 500 gm ₹1,593.00 · Pen Thermometer ₹354.00.
Shop candle making supplies

Scaling the formula to a batch and to a run

A formula is per candle. Production is per pot. The conversion belongs on the card, not in your head.

Multiply the per-candle figures by the batch size, then add a wastage allowance for what stays in the pot, on the spatula and in the pouring jug. This page uses 4% on wax and oil and 3% on glass for breakage. Both are stated assumptions, not measured data — replace them with your own once you have weighed a few pots. Write your figure on the card so that everyone scales the same way.

The CLASSIC-150 formula at three scales
From one candle to a 240-candle run
Line 1 candle Batch of 24 Run of 240
Wax needed, with 4% allowance 156 g 3.744 kg 37.44 kg
Wax cost ₹76.11 ₹1,899.71 ₹18,997.06
Oil needed, with 4% allowance 12.5 g 299.5 g 2995.2 g
Oil cost ₹38.23 ₹954.27 ₹9,189.27
Wicks, plus spares 1 26 250
Wick cost ₹9.44 ₹245.44 ₹2,360.00
Vessels, with 3% breakage allowance 1 25 247
Vessel cost ₹94.40 ₹2,360.00 ₹23,316.80
Packs to order — 1 kg wax, 500 gm oil, 3 jar packs 10 kg wax, 1 kg oil, 25 jar packs
Priced above: the batch column uses the 1 kg wax rate (₹507.40/kg) and the 500 gm oil rate (₹3.19/g); the run column uses the 10 kg wax pack (₹5,074.00, ₹507.40/kg) and the 1 kg oil pack (₹3,068.00, ₹3.07/g). Eco Candle Wicks Thick (C2) ₹9.44 each at 100; Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each. The 4% wastage allowance on wax and oil and the 3% breakage allowance on glass are stated assumptions, not measured data. Costs CSI does not sell are excluded.

One number in that table is a genuine reason to write the run column out. Buying the 240-candle run's oil in the 1 kg pack rather than 500 gm packs saves ₹353.43 at these rates — small, but it is the sort of saving that only becomes visible when the formula is multiplied out on paper before the order goes in. The wax rate does not move at all: CSI 464 is the same ₹507.40/kg at 1 kg and at 10 kg, so there is no purchasing advantage in over-ordering it.

Pot capacity is the other constraint the card should carry. If your melter holds a litre, your maximum batch is set by volume, not by ambition, and a batch of 24 at a 150 g fill needs roughly 3.74 kg of wax in the pot at once. Splitting a run across pours is fine — but each pour is a separate batch number, and that is where the batch record takes over from the formula.

Writing it, approving it and changing it

The version number is the whole system. Everything else is stationery.

Four steps take a formula from a good intention to a document your production actually runs on.

1
1. Draft it from what the product pages publish, not from memoryOpen the wax page and the oil page and copy the ceilings and temperatures exactly as they are stated, with the product handles. Where a page publishes nothing — as with Eco Soy CSI 400's fragrance ceiling — write “not published” and the date you confirmed it on WhatsApp. Never carry a figure across from a different grade.
2
2. Prove it with one full round before you approve itPour six candles to the draft formula, three at your chosen wick size and three one size up. Cure them the full 14–21 days. Burn them to a full pool and record pool diameter at two hours, flame height, surface after cooling and whether the scent is still present at day twenty-one. The formula is not approved until a round has passed. Write the date of the round on the card.
3
3. Approve it, sign it, version it and put it where the pouring happensVersion 1.0, dated, with a name against it. Print it and pin it above the melter; a card in a phone is a card nobody reads while their hands are waxy. Add the derived yield line — 6.7 candles per kg of wax, 80 g of oil per kg at 8% — so it can be used for purchasing as well as pouring.
4
4. Change one variable at a time, and raise the version every timeA new oil, a new vessel, a different fill weight, a different load, a different wax grade, a different wick size: each of those is a new version and a new burn round. Changing two at once means a failed round tells you nothing. Keep the superseded versions — they are how you explain a candle sold eight months ago.

What triggers a version change is worth writing on the card itself. Any change of wax grade, oil, vessel, wick type or size, fill weight or load is a version change. A change of pack size for the same material is not: buying British Rose in the 1 kg pack instead of 500 gm changes your cost row, not your formula. Keep those two kinds of change separate or your version history becomes noise.

A formula with no vessel row. It looks harmless — the wax, the oil, the load and the wick are all there, so what is missing? The vessel, which sets the diameter, which is what the wick was tested against. A helper pours the same formula into a wider jar because that is what was on the shelf, and the wick that reached the glass in a 150 gram jar now stalls short of the edge and tunnels. The candle is technically to formula and commercially unsellable. Fix: the vessel, its stated capacity and its product handle go on the card as a compulsory row, and a formula is only valid for the vessel named on it. If you sell the same scent in two vessels, that is two SKUs and two cards — Clear Glass Jar with Golden Lid and White Matte Votive Jar 70 gram are different products, not two sizes of one.
A formula is a promise you made to a customer you have not met yet.
— CandleMakingSuppliesIndia

The four ways a standard formula stops being standard

Drift is rarely a decision. It is a series of small, reasonable substitutions nobody wrote down.

The first is substitution under pressure. The 500 gm pack of your oil is finished, so somebody uses a 100 gm pack of something similar for one batch. The formula did not change, but the candles did. The defence is a stock rule, not a moral one: never let the material named on a card run to zero before the reorder lands, and if a substitution is unavoidable, it becomes a new version for that batch and the batch is labelled accordingly.

The second is creeping load. Somebody thinks the scent is a little weak and adds a bit more oil, and the next person inherits the higher figure as normal. Within four batches your load has moved and your ceiling may have been passed. The defence is the grams row: a card that says 12.0 g makes an extra splash visible as a deviation rather than a judgement call.

The third is temperature drift with the season. The same process at the same nominal temperature behaves differently in a 40°C Ahmedabad May and a cool Shillong January, because the vessel and the room are at different temperatures even when the wax is not. The formula cannot fix ambient conditions, but it can carry a row for them: record room temperature on the batch record and note on the card that vessels should be at room temperature, not cold from a store room. Cold glass is one of the commonest causes of a poor surface and of wax pulling away from the side.

The fourth is cure compression. A big order arrives, dispatch is tight, and candles go out at day seven instead of twenty-one. The formula says 21 days; the shipment says otherwise; and the customer gets a weaker candle than the one you tested. This is the most damaging drift of all because it is invisible in the workshop and obvious in the customer's living room. The defence is planning rather than discipline: count backwards from the delivery date through cure, and if the arithmetic does not work, quote a later date. For Diwali on 8 November 2026 that means pouring by about mid-October.

One last point in favour of writing all of this down, and against CSI's own interest in selling you more materials. Most of the quality gap between a home maker and a commercial brand is not bought. It is the difference between a candle made to a document and a candle made from memory. The document costs a sheet of paper and an evening. The materials on it — CSI 464 at ₹507.40/kg, British Rose at ₹3.19/g, an Eco wick at ₹5.90 — are the same ones you already own.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and the honest core of this page is that the most valuable thing on it costs nothing: a written, versioned card and a full cure are worth more to a commercial brand than any upgrade we could sell. Where a product page does not publish a figure — the fragrance ceiling on Eco Soy CSI 400, wick sizing by diameter on any wick — this page says it is not published and points to a WhatsApp confirmation with a date, rather than carrying a number across from a different grade. CSI publishes no comparative burn-test data for these waxes, and none is implied here.

Every price on this page comes from live CSI stock in September 2026, taxes included, and the linked product pages are authoritative if anything changes. The worked formulas are illustrative specifications on stated units: a 70 g, a 150 g and a 500 g wax fill at an 8% fragrance load of wax weight, Luxury Soy Wax CSI 464 with British Rose at the 500 gm pack rate, one wick on the two smaller sizes and three on the largest, and a 21-day cure before dispatch. Wick types, sizes and counts shown are illustrative outcomes of a burn test, not published sizing. The 4% wastage allowance on wax and oil and the 3% breakage allowance on glass are stated assumptions, not measured data. Costs CSI does not sell — printed labels, outer cartons, ribbon, mailers, courier, freight, labour, electricity and rent — are left blank for the reader and never estimated. Nothing here is tax, licensing or business-compliance advice; ask your own adviser.

Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, confirmation of a figure a product page does not publish so you can date it on your formula card, or stock depth on a vessel or wick before you write it into a specification you intend to repeat.

Frequently asked questions

What is the difference between a candle formula and a batch sheet?
A formula defines every unit of a SKU: grade, fill, load, wick, vessel, temperatures and cure, with a version number. A batch sheet records one particular pour against that formula. The formula is the promise; the batch sheet is the evidence. Keep them as separate documents.
Should the fragrance load be a percentage of wax or of the finished candle?
Use a percentage of wax weight — that is how CSI's product pages state loads and ceilings. Write the grams alongside. On a 150 g fill, 8% of wax weight is 12.0 g; 10% of the finished candle would be 16.7 g, or 11.1% of the wax, which exceeds the 10% ceiling published for CSI 464.
What temperatures should go on a soy candle formula?
Whatever the grade you bought publishes. Luxury Soy Wax Chunks gives the fullest method: melt to approximately 80–85°C, dye at full melt, fragrance at 80–90°C with two minutes of slow stirring, pour at 75–80°C. CSI 468 gives a melting point of 50–53°C and a pour of 58–60°C. CSI 464's page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring.
How long should the cure row say?
This page's worked formulas use 21 days before dispatch. The Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and says ideally one to two weeks; 14–21 days is standard practice across the trade for soy container candles. Some oil pages give 24 to 48 hours — treat that as the earliest a candle can be test-burned, not the point at which throw has finished developing.
How do I scale a per-candle formula to a batch?
Multiply, then add a wastage allowance for what stays in the pot and the jug. At a 150 g fill with a stated 4% allowance, a batch of 24 needs 3.744 kg of wax and 299.5 g of oil; a run of 240 needs 37.44 kg and 2995.2 g. Add spare wicks and a breakage allowance on glass — 3% is the assumption used here.
When does a formula need a new version number?
Whenever a material or a quantity changes: a different wax grade, a different oil, a different vessel, a different wick type or size, a different fill weight or a different load. A change of pack size for the same material is not a version change — it changes your cost row only. Keep superseded versions so you can explain a candle sold months ago.
Write the card
One page per SKU, approved after a cured burn round, versioned on every change.
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40/kg · British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g) · Eco Candle Wicks from ₹5.90 each · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each · Pen Thermometer ₹354.00 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making supplies Ask about bulk on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — one dated, versioned card per SKU; load stated as a percentage of wax weight with the grams beside it; the lower of the wax's and the oil's published ceilings governing; temperatures quoted from the grade's own page; approval only after a full cured burn round; one variable changed at a time — applies to any candle maker, with any supplier, in any market.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and three are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Arzoo Vyas, Ashwini, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Prices (live CSI stock, September 2026, taxes included): Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg), 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg); British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g), 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each), Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each); Cotton Braided Wicks Ready Made pack of 100 ₹1,200.00 (₹12.00 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Large Candle Wick Stickers 40 for ₹249.00 (₹6.23 each); White Matte Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60 (₹31.86 each); Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40; Pen Thermometer ₹354.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Mini Electric Wax Melter ₹2,360.00; Steel Pouring Pitcher Large 600 ML ₹708.00; Isopropyl Alcohol Spray 150 ML ₹383.00; Wick Centering Device ₹118.00; Vybar Additive 50 g ₹156.00. Worked units: 70 g, 150 g and 500 g wax fills at an 8% fragrance load of wax weight (5.6 g, 12.0 g and 40.0 g of oil), one wick on the two smaller sizes and three on the largest, a 21-day cure before dispatch, and a yield of 6.7 candles and 80 g of oil per kilogram of wax at the 150 g fill. Stated assumptions, not measured data: a 4% wastage allowance on wax and oil, a 3% breakage allowance on glass, ten spare wicks on a 240-candle run, and the illustrative wick types and counts, which are outcomes of a burn test rather than published sizing — CSI publishes no wick sizing tables by diameter. Published specifications quoted from product pages: CSI 464 up to 10% of wax weight, 60-month shelf life, page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring; Luxury Soy Wax Chunks up to 13% of total wax weight (8% start, 10% recommended), melt to approx. 80–85°C, dye at full melt, fragrance at 80–90°C with two minutes of slow stirring, pour 75–80°C, cure minimum 48 hours and ideally one to two weeks; Premium Coconut Soy CSI 468 melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13%; Eco Soy CSI 400 add fragrance at 85°C (80–90°C), stir gently two minutes, pour directly, fragrance ceiling not published; British Rose soy usage up to 10% of total wax weight and 0% vanillin; Vybar 0.5–2% of wax weight and 0.5–1% for soy. Costs CSI does not sell — printed labels, outer cartons, ribbon, tissue, mailers, courier, freight, labour, electricity and rent — are excluded on purpose and never estimated. Bulk pricing is quoted on WhatsApp; delivery times, freight rates and minimum orders are not published and none is estimated. Diwali 2026 is 8 November 2026; a 14–21 day cure plus shipping means pouring by about mid-October. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं