How to Keep Fragrance Consistent Across Production Batches

How to Keep Fragrance Consistent Across Production Batches

 

One 25-candle batch = ₹5,230.90 of materials Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995.00 · Lavender 1 kg ₹5,221.00 GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
A scent that changes between batches is not a fragrance problem. It is a record-keeping problem with a smell.
★★★★★
"It has made my candle making journey so much easier. I used to double boil and was thinking of quitting due to the complexity of it and the time it took. Now i just leave my wax in the melter and thats it."
Tanya WaliaVerified buyer · Nov 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best.… I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me."
Sonal SahaniNov 2024
Electric Wax Melter (Imported)
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Candles dyes are very good quality and I loved the way they work with all kinds of waxes. Very good"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · May 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"It has made my candle making journey so much easier. I used to double boil and was thinking of quitting due to the complexity of it and the time it took. Now i just leave my wax in the melter and thats it."
Tanya WaliaVerified buyer · Nov 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best.… I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me."
Sonal SahaniNov 2024
Electric Wax Melter (Imported)
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Candles dyes are very good quality and I loved the way they work with all kinds of waxes. Very good"
Antara Srinivas IyerVerified buyer · May 2025
Candle Dye Liquid
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ Wax and oil figures quoted from product pages ✓ Batch sheets reviewed on WhatsApp
Candle Supplier Guides · Fragrance Oil
Two weighings, one temperature window, eleven recorded fields and two retained candles. That is the whole system — and it costs less than the batch it protects.
6.75–9.25%
the load band a 5 g kitchen scale allows when you aim for 8% · one 25-candle batch is ₹5,230.90 of materials · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Why does the same recipe smell different from batch to batch? Four causes, in order of how often they are fixable in an afternoon: the two weighings that set your load, the temperature at which the oil went in, the cure age of the candle when the customer smelt it, and a change of oil pack. Lock those four and most of the variation goes. Luxury Soy Wax Chunks publishes its own windows: fragrance at 80–90°C, stirred slowly for 2 full minutes.

How accurate does my scale need to be for fragrance oil? 0.1 g resolution. At 8% of 200 g of wax you are weighing 16.00 g: a 0.1 g scale holds you inside ±0.31% of the dose, a 1 g scale inside ±3.13%, and a 5 g kitchen scale lets the load wander between 6.75% and 9.25%. A resolution problem looks exactly like a fragrance problem in the finished candle.

Should I weigh fragrance oil per candle or per batch? Per batch, then split the melt. Weighing 400.0 g of oil into 5 kg of wax turns the same ±0.5 g scale error into ±0.13% instead of ±3.13%, and it removes 24 chances to mis-pour. At Lavender 1 kg pricing that 400 g is ₹2,088.40 of oil in one weighing.

What do I actually need to write down for each batch? Eleven fields on one line: date, batch code, wax grade and pack, oil and pack, load %, oil grams, add temperature, stir time, pour temperature, workshop temperature and cure-start date. Plus two retained candles per batch — ₹418.47 of materials to protect a ₹5,230.90 pour.
The short answer
Lock the ratio: your load is a ratio of two weighings — wax and oil. Weigh both on a 0.1 g scale, weigh the oil for the whole batch, and never top up by eye.
Lock the heat and the clock: one add temperature inside the grade's published window (80–90°C for Luxury Soy Wax Chunks), one stir time (2 full minutes, slowly), one pour temperature, one cure length before anything is sold.
Keep evidence: an eleven-field batch sheet, the oil pack label, and two retained candles from every batch so that next month you can smell the difference instead of arguing about it.
The batch fingerprint: six variables that must be identical in every production batch, the tolerance for each, and what is written on the batch sheet The batch fingerprintSix variables. Same value every pour. Written down every time.LOCKTOLERANCERECORDED AS1Wax weighed0.1 g scalegrade + pack2Oil weighed0.1 g, per batchgrams + load %3Oil added atone temperature°C on the sheet4Stirred for2 full minutesminutes, slowly5Poured atone temperature°C on the sheet6Cured forsame days, every batchcure-start dateThen keep 2 candles back from the batchBlind-sniff them against the next batch before anything ships
The six variables a small workshop can actually hold still, the tolerance each one needs, and the field it occupies on the batch sheet. Deliberately left out: wick size, jar shape, dye and workshop humidity — they change the candle, but they do not change the fragrance ratio, and they are covered elsewhere in this series.
Straight answer
How do I make every production batch smell the same as the last one?
Treat the scent as the output of five inputs you can write down, not as a mood. One: the load is a ratio of two weighings, so weigh wax and oil on a 0.1 g scale — at 8% of 200 g, the dose is 16.00 g, and a 5 g kitchen scale alone swings the real load between 6.75% and 9.25%. Two: weigh the oil once for the whole batch (400.0 g into a 5 kg melt, worth ₹2,088.40 at Lavender 1 kg pricing) and split the melt, so one weighing serves 25 candles instead of 25 weighings serving one each. Three: fix the heat and the clock — the Luxury Soy Wax Chunks page asks for fragrance at 80–90°C and slow stirring for 2 full minutes, then a pour at 75–80°C; pick one number inside each window and use it every time, verified with a Pen Thermometer at ₹354.00 rather than by feel. Four: fix the cure — the same page asks for at least 48 hours and ideally 1–2 weeks, and standard practice for soy container candles is 14–21 days, so a candle sold on day 4 and a candle sold on day 18 are two different products from one batch. Five: keep evidence — an eleven-field batch sheet, the oil pack label, and two retained candles (₹418.47 of materials) from every ₹5,230.90 pour, so the next complaint is answered by a blind sniff test rather than a guess. Where a number is not published — the Lavender page gives a 6–10% candle range and an IFRA certification claim but no flash point or vanillin figure — write "not published" on the sheet and ask on WhatsApp rather than inventing one.
One line: Weigh the oil for the whole batch on a 0.1 g scale, add it at one fixed temperature, stir for the same 2 minutes, cure for the same number of days, and keep two candles back as evidence.
Setting up repeatable batches? One controlled 25-candle batch is 5 kg of Luxury Soy Wax Chunks at ₹2,995.00, 400 g of Lavender Fragrance Oil at ₹2,088.40 (₹5.22/g at 1 kg pricing) and 25 Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹147.50 — ₹5,230.90 of materials. Add a Pen Thermometer at ₹354.00 and the readings become numbers instead of opinions.
Shop candle wax

What “consistent” means to a customer — and what they actually notice

Nobody complains that your load moved by 0.4 of a percentage point. They say the second candle was weaker than the first.

A repeat customer does not compare your batches. They compare a memory of your candle with the candle in front of them, in a different room, on a different day, at a different cure age. That is an unfair test and you will never win it completely. What you can do is remove the variation that is genuinely yours, so that when someone says “this one is weaker”, you can answer from a record instead of a feeling.

Four things drift in a small Indian workshop, and they drift in a predictable order. The ratio drifts first, because a load is not a number you choose — it is the result of two separate weighings, and both of them move. The temperature drifts next, because a pot on a gas ring in April is not the same pot in a Mumbai monsoon kitchen in July. The cure age at sale drifts third, and it is the most invisible of the four: the batch you poured for a Diwali order and shipped on day 5 is chemically the same candle as the one you kept until day 18, and it does not smell the same in the jar. Only fourth does the oil itself come into it — a new pack, a different pack size, a bottle that has been open through two summers.

This page is a control system for the first three, plus the paperwork that lets you prove which one moved. It is deliberately not about mixing mechanics at scale, and it is not a cure guide; it is about holding one recipe still while you make it forty times.

Drift map
What drifts between batches, what the customer notices, and the cheapest way to detect it
What drifts How it shows in the candle What a customer says How you detect it Cost to fix
Oil-to-wax ratio Load varies by up to ±1.25 points batch to batch “This one is weaker than last time” Recompute load from the two recorded weights A 0.1 g scale
Add temperature Uneven binding of oil into the wax; surface changes “It smelt strong in the jar, not when lit” Add temperature written on the sheet, read from a thermometer Pen Thermometer ₹354.00
Stir time Oil not fully dispersed through the melt “One candle in the set is different” Stir time in minutes on the sheet, timed Nothing — use a clock
Cure age at sale Cold throw and hot throw still developing “The one I bought last month was better” Cure-start date and dispatch date on the sheet Nothing — schedule it
Oil pack change A genuinely different starting material “Are you sure this is the same scent?” Pack label, size and opening date on the sheet Retained candles
Workshop conditions Set speed, surface, wet spots, sometimes throw “The wax looks different” Workshop temperature noted at pour Nothing — note it
Priced above: Pen Thermometer ₹354.00; a candle-making weighing scale is listed at ₹354.00, though stock on that item moves — a 0.1 g jeweller's or kitchen scale from any source does the same job. Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995.00, 10 kg ₹5,999.00; Lavender Fragrance Oil 1 kg ₹5,221.00 (₹5.22/g), 500 gm ₹2,620.00.
Changing the oil because the batch smells different. It is the most expensive first move available and it usually fixes nothing. A new 1 kg oil is ₹5,221.00 at Lavender pricing, and if the real cause was a 2.5 g weighing error or an add temperature that fell to 65°C, the new oil will drift exactly as much as the old one did. Worse, you have now changed the one input you had months of experience with. Rule the recorded variables out first — they cost a scale and a clock.

Lock the ratio: your load is two weighings, not one number

You do not pour a percentage. You pour whatever your scale happened to say twice.

Fragrance load in this series, and on CSI's product pages, is a percentage of wax weight: oil grams = wax grams × load. So 8% of 200 g of wax is 16.00 g of oil, and the poured candle weighs 216 g. If you use the other convention some makers prefer — percentage of the finished candle — the same candle reads as 7.41%, which is why two makers can describe the same recipe with two different numbers. Pick one convention, write it at the top of your batch sheet, and never mix the two.

Now look at what the scale does to it. A load is a ratio, so an error in either weighing moves it. Weigh 200 g of wax on a 5 g kitchen scale and you might really have 197.5 g or 202.5 g; weigh 16 g of oil on the same scale and you might really have 13.5 g or 18.5 g. Combine the worst cases and a recipe you believe is 8% is somewhere between 6.75% and 9.25% in the jar — a spread of 2.5 percentage points, which is larger than the difference between a starting load and a recommended one on the Luxury Soy Wax Chunks page (8% starting point, 10% recommended, 13% maximum).

Dose arithmetic
What your scale's resolution does to a 16.00 g dose in 200 g of wax
Scale resolution Worst-case error on the oil Error as % of the dose Real load when you aim for 8% Verdict
0.1 g ±0.05 g ±0.31% 7.98–8.02% Correct tool for the job
1 g ±0.5 g ±3.13% 7.75–8.25% Workable for 200 g candles
2 g ±1.0 g ±6.25% 7.50–8.50% Visible drift begins
5 g (kitchen) ±2.5 g ±15.63% 6.75–9.25% Not a fragrance scale
By eye / bottle cap unquantifiable unknown unknown Do not

The same arithmetic converts straight into rupees. At Lavender 1 kg pricing of ₹5.22/g, being 0.5 g heavy on every candle in a 25-candle batch spends an extra ₹65.26 of oil you did not intend to use — and being 0.5 g light gives 25 customers a candle you did not intend to sell. A whole percentage point of load on a 5 kg batch is 50 g of oil, ₹261.05. That is the real cost of a cheap scale: not the accident, but the accident repeated forty times a year in both directions.

TARE, DO NOT SUBTRACT
Weigh into a tared vessel rather than weighing the bottle before and after. Two large readings subtracted from each other carry both errors, and a 1 kg oil pack sitting on a 0.1 g scale is usually outside the scale's best range anyway. Pour into a small tared beaker or steel jug, read the number once, and write that number — not the number you intended — on the sheet.

Weigh for the batch, not for the candle

One weighing that serves twenty-five candles is twenty-four fewer chances to be wrong.

This is the single highest-return change in the whole page, and it costs nothing. If you weigh 16 g of oil into each of 25 jars, you make 25 weighings and inherit 25 errors, each of which is a large fraction of a small number. If you melt 5 kg of wax and weigh 400.0 g of oil into it once, the same ±0.5 g scale error is now ±0.13% of the dose instead of ±3.13%. The oil is ₹2,088.40 in one reading rather than ₹83.54 in twenty-five.

The batch method has a second benefit that matters more in a monsoon month than a dry one: every candle in the batch is drawn from the same homogeneous melt, so the variation within the batch collapses as well. A customer who buys two jars from the same order gets two jars that match. That is what makes gift sets and corporate orders defensible.

1
1 · Plan the batch on paper before you switch anything onDecide the batch size in wax, not in candles: 5 kg of Luxury Soy Wax Chunks at ₹2,995.00 gives 25 candles of 200 g, or 33 of 150 g. Write the load you are going to use — inside both ceilings, because the wax grade's stated maximum and the oil page's stated range both apply and the lower one governs. Chunks publishes up to 13% of total wax weight; the Lavender page publishes 6–10% for candles, so 10% is your ceiling and 8% is the working figure this page uses. At 8%, 5 kg needs 400.0 g of oil.
2
2 · Weigh the wax, then the oil, both into tared vesselsWeigh the wax for the whole batch — not one bag assumed to be exactly 5 kg — and write the actual figure down. Then weigh 400.0 g of oil into a tared jug or a Silicon Measuring Beaker at ₹600.00, in two pours if your beaker is small, and write that actual figure down too. Your load is now a division you can do afterwards: recorded oil ÷ recorded wax. If it comes out at 7.9% rather than 8.0%, that is fine — it is known, and next month's batch can match it.
3
3 · Add at one temperature, stir for one timeMelt and bring the wax to the temperature you have chosen inside the grade's window. The Chunks page asks for melting to approximately 80–85°C, dye at full melt, fragrance at 80–90°C and slow stirring for 2 full minutes. Pick a single figure — 85°C is the mid-point and is also the figure the Eco Soy CSI 400 page names for adding fragrance — and hold it with a Pen Thermometer at ₹354.00 rather than by eye. Start a timer when the oil goes in. Two minutes is longer than it feels; count it.
4
4 · Split the melt, then pour to one pour temperatureLet the scented melt come down to your pour figure — the Chunks page's pour temperature is 75–80°C — and decant through a Steel Pouring Pitcher at ₹708.00 in even fills. Fill by weight, not by eye, at least for the first and last jar of the batch: if the first jar holds 208 g and the last holds 191 g, your load is identical but your burn time and melt pool are not. Record the pour temperature and the workshop temperature, then start the cure clock the moment the last jar is filled.
Topping up the last jar from a fresh spoon of oil. It happens when a batch runs short: the final jar looks under-filled, someone adds a little wax, and then adds “a bit of fragrance to match”. That jar is now off-recipe and it is usually the one you photograph. Pour short and keep the part-filled jar as one of your retained samples instead, or melt it back into the next batch of the same recipe. Note it on the sheet either way — an unexplained 26th candle is how a record stops being trusted.

Lock the heat and the clock — by grade, not by habit

Every wax grade publishes its own numbers. Using one habit for all of them is how a recipe stops being a recipe.

Add temperature is the variable most likely to move without anyone noticing, because nothing in the finished candle shouts about it. A pot left one minute longer on a hot April afternoon in Ahmedabad sits at a different temperature from the same pot on a wet July evening in Kochi, and “when it looks clear” is not a temperature. The fix is a thermometer and a written figure, and it takes about four seconds per batch.

The second half of the fix is grade discipline. CSI's soy and soy-blend grades publish quite different working figures, so a workshop that pours two grades needs two lines on the wall, not one. Where a page publishes nothing — Eco Soy CSI 400 does not publish a fragrance ceiling — write “not published” and ask on WhatsApp rather than borrowing a number from another grade.

Grade windows
Published working figures for CSI's container grades — quote these, do not average them
Grade Fragrance ceiling (page) Fragrance added at Pour temperature Stated cure guidance
Luxury Soy Wax Chunks Up to 13% of wax weight (8% start, 10% recommended) 80–90°C, stir slowly 2 full minutes 75–80°C At least 48 hours, ideally 1–2 weeks
Luxury Soy Wax CSI 464 Up to 10% 80–90°C is the page's working range for melting and pouring 80–90°C working range Not published on the page
Premium Coconut Soy CSI 468 Up to 13% Above the pour figure, within the melt 58–60°C (melting point 50–53°C) Not published on the page
Eco Soy CSI 400 Not published — ask on WhatsApp 85°C, within 80–90°C, stir gently 2 minutes Pour directly after stirring Not published on the page

Two practical notes for Indian workshops. First, the flash points printed on oil pages are transport, storage and handling properties — they are not the temperature at which fragrance “burns off”, and the 80–90°C add window sits well below most of them. But CSI's list does contain some low figures, and for those you should work at the cooler end of the window and not hold the melt hot: Neroli publishes 85°C, Palo Santo 93°C, Gardenia Tuberose 98°C. Second, a melter with a thermostat removes the single largest source of temperature drift in a home kitchen; the Mini Electric Wax Melter is ₹2,360.00 and the imported 10 kg unit is listed at ₹21,240.00. Neither is necessary to make consistent candles — a thermometer and attention will do it — but if your add temperature is the field that keeps changing on your sheet, that is where the money is worth spending.

Stirring is the cheapest lock of all. The Chunks page's instruction is slow stirring for two full minutes; slow matters because whipping air into soy changes the surface, and two minutes matters because dispersion is what binds oil into wax rather than leaving it to pool. Use Bamboo Stirring Sticks at ₹118.00 for five, or a CSI Pro Mixer at ₹349.00 on its lowest useful speed for larger melts, and time it with a phone rather than counting.

The batch sheet: eleven fields, one line per pour

If the batch is not written down, you did not make it — you made something like it.

A batch sheet is not paperwork for its own sake. It is the only tool that turns “this one smells weaker” into a question with an answer. Eleven fields fit on one line of a notebook or one row of a phone spreadsheet, and the whole entry takes under a minute if you write as you go rather than afterwards.

Batch sheet
The eleven fields, what each one is for, and the format that keeps it usable
Field Example entry Why it earns its place
Date and batch code 2026-09-12 / LAV08-014 Code goes on every jar's base sticker, so any returned candle can be traced to a pour
Wax grade and pack Luxury Soy Wax Chunks, 5 kg pack Grades have different windows and different ceilings; the pack size tells you when you changed pack
Wax weighed 4,998.4 g Half of your load ratio. Never assume the bag
Oil and pack Lavender Fragrance Oil, 1 kg, opened 2026-08-28 Identifies the starting material and its age in your workshop
Oil weighed 400.2 g The other half of the ratio; write what the scale said
Load computed 8.01% of wax weight Oil ÷ wax. Written after the pour, not before
Add temperature 85°C The field most likely to drift, and the cheapest to control
Stir time 2 min, slow Dispersion. Timed, not estimated
Pour temperature 78°C Surface finish, adhesion and jar-to-jar consistency
Workshop temperature 31°C, humid Explains set speed and surface differences months later
Cure start and dispatch cure 12 Sep, dispatch 26 Sep Turns cure age at sale from an accident into a decision

Two additions make the sheet worth keeping. Put the batch code on the candle — a base sticker or a line on the care label does it; Candle Care Stickers are ₹413.00 for 500, which is ₹0.83 per candle. And keep the oil pack label, or a photograph of it, stapled to the month's sheets. If a lot or batch number is printed on your pack, copy it into the oil field; if it is not, record the pack size and the date you opened it, and ask on WhatsApp when you need documentation tied to a specific consignment.

Resist the urge to design something elaborate. Brands that keep records for years keep short ones. Eleven fields, one line, one notebook that lives next to the melter, photographed to your phone once a week so that a spilt jug does not take your history with it.

Running matched batches through the festive season? Diwali falls on 8 November 2026, so allowing a 14–21 day cure plus courier time, festive stock should be poured by about mid-October. Matched materials for two 25-candle batches: 10 kg of Luxury Soy Wax Chunks at ₹5,999.00, 800 g of Lavender at ₹4,176.80 and 50 Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹295.00 — ₹10,470.80 of materials for 50 candles that should smell identical.
Shop fragrance oils

Retained candles and the blind nose check

Your nose is a comparator, not a gauge. Give it something to compare against.

Keep two candles from every batch, labelled with the batch code, stored away from sunlight and heat. One is your reference for cold throw and appearance; the second is for burning when you need a hot-throw comparison. At the series unit that is ₹418.47 of materials from a ₹5,230.90 batch — about 8% of the pour — and it is the only way to answer a complaint with evidence. Over a year of monthly batches, twelve pairs is ₹5,021.66: less than one batch, spent on knowing whether you have a problem.

The check itself must be blind, because a nose that knows which jar is which will find what it expects. Line up the new batch and the retained candle from the previous batch with the labels covered by a third person. Sniff the older one first, then the newer, then the older again — the first impression of the first jar is always the strongest and it flatters whichever candle you smell first. Ask one question only: same or different. Not better or worse; not stronger. If two people out of three say “different”, you have something to investigate, and the batch sheets tell you where to look.

Timing matters as much as method. Do the cold check on the same day of cure every month — day 14 is a sensible anchor for soy container candles, and the Chunks page's own guidance of ideally 1–2 weeks sits inside it. Do the hot check on a cured candle, three hours of burn, in the same room with the fan off. And do all of it with a rested nose: three to five minutes outside the workshop first, no chai, no agarbatti burning next door.

MONSOON AND SUMMER STORAGE
Retained candles are only a reference if they are stored better than the stock you sell. Keep them in a closed cupboard on an internal wall, not near a window, a metal shutter or a west-facing wall that reaches 40°C in a Delhi or Nagpur summer. Both CSI's flake grades state a 60-month shelf life in cool, dry storage away from sunlight and moisture — the same logic applies to your references. If a retained candle has sweated or the surface has changed, note it on the sheet: that is data about your storage, not a failed batch.

When the oil is the variable — and how to tell honestly

Sometimes it really is the oil. That conclusion is only worth anything after the sheet is clean.

Fragrance oils are manufactured products, and any perfumery house's output carries some variation between production runs — that is ordinary, and it is true of every supplier in the world, CSI included. What is not ordinary is deciding that the oil has changed while your own weighing, temperature and cure records are blank. So the honest order is: clean sheet first, then the oil.

Here is what CSI does and does not publish, plainly. Oil pages publish, where the manufacturer states them, a fragrance family or note description, a candle usage range, sometimes a flash point, sometimes a vanillin percentage, sometimes an IFRA certification claim and sometimes a discolouration note. They do not publish batch-to-batch variance figures, and neither this page nor any CSI page will give you one. What you can do is ask: WhatsApp +91 7397976926 for MSDS and IFRA documentation for a specific oil, and tell us which oil and pack you are asking about.

Two changes on your side often masquerade as an oil change. The first is a pack-size switch: moving from 100 gm bottles to a 1 kg pack changes nothing about the oil but changes everything about how you decant, how long the pack stays open and how much headspace sits above it. The second is vanillin-led colour drift, which is cosmetic and predictable. The Cinnamon Vanilla page states 2.5% vanillin and a moderate discolouration note; Vanilla Bean also states 2.5% and warns to test with lighter waxes; British Rose and Jasmine state 0% vanillin and no discolouration. A batch that has yellowed more than the last one is usually older, warmer or more brightly lit, not differently made.

Judging a new pack against a memory. Opening a fresh 1 kg pack, pouring a batch and deciding the scent has changed is a comparison with nothing on the other side. Pour a single test candle from the new pack alongside a candle from the old pack at the same load, the same temperature and the same cure day, then blind-sniff them against each other and against your retained sample. Only that three-way comparison is worth reporting — to us or to anyone.

A ten-minute consistency audit for one batch

Run this before the batch ships, not after a customer runs it for you.

The audit is arithmetic on your own sheet plus two sniffs. It catches the errors that are still cheap to catch: a mis-computed load before 25 candles cure at the wrong strength, a fill weight that drifted 15 g across the batch, a cure date that will have the order shipping on day 6. The materials at stake on a 50-candle festive run are ₹10,470.80; the audit costs ten minutes and no money.

Audit sheet
Nine checks, the pass condition, and what to do when one fails
Check Pass condition If it fails
Load recomputed Recorded oil ÷ recorded wax within ±0.2 points of target Note the true load on the sheet and on the jars; do not re-dose a poured batch
Both ceilings Load at or below the wax grade's stated maximum and the oil page's stated range Pour the next batch lower; the lower stated figure governs
Add temperature Inside the grade's published window, single recorded figure Re-pour the batch if the melt was below 70°C when oil went in
Stir time 2 full minutes, slow, timed Expect within-batch variation; blind-check two jars from opposite ends
Pour temperature Inside the grade's figure, single recorded number Expect surface differences; note, do not hide
Fill weight First and last jar within ±5 g of each other Re-melt the outliers into the next batch of the same recipe
Cure plan Dispatch date at least 14 days after cure start Move the dispatch date or pour again sooner; do not ship on day 5
Retained pair Two candles set aside and labelled with the batch code Set them aside now, before the batch is packed
Blind check Two of three testers say “same” against last batch Investigate in sheet order: ratio, temperature, cure, then oil
Priced above: Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995.00, 10 kg ₹5,999.00; Lavender Fragrance Oil 1 kg ₹5,221.00 (₹5.22/g); Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100; Pen Thermometer ₹354.00; Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00; Silicon Measuring Beaker 250 ml ₹600.00; Bamboo Stirring Sticks 5 for ₹118.00; CSI Pro Mixer ₹349.00; Mini Electric Wax Melter ₹2,360.00; Isopropyl Alcohol Spray ₹383.00 (150 ml) and ₹520.00 (1 litre); Candle Care Stickers ₹413.00 for 500. Series unit: 200 g of wax + 16 g of oil at 8% of wax weight, 216 g poured, one Eco C1 wick.

One more honest line about cleaning, because it is where cross-contamination between scents hides. A jug that carried a gourmand oil and then a floral one will carry a little of the first into the second, and the effect is strongest with the heaviest bases. Wipe hot, then finish with Isopropyl Alcohol Spray at ₹383.00 for 150 ml or ₹520.00 for a litre, and if you run several scents a week, keep a dedicated jug for your vanilla-heavy oils. It is cheaper than discovering a hybrid scent in a corporate order.

The CSI principle
A recipe is not a recipe until the same two people can pour it twice and get the same candle.
Two retained candles cost ₹418.47 out of a ₹5,230.90 batch. Re-making 25 candles because nobody wrote down the add temperature costs the whole ₹5,230.90, plus the order.
Write the number the scale gave you, not the number you meant to use. The first one is the batch you actually sold.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, so the easy sale here would be a different fragrance oil for a brand whose batches have started smelling uneven. This page argues the other way: most batch-to-batch drift in a small workshop comes from weighing, temperature and cure age, all of which cost nothing to fix, and none of which are solved by a new oil. If your batch sheet shows the same load, the same add temperature and the same cure and the scent still moves, that is the point at which the oil becomes the suspect — not before.

Every price on this page is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Product-page figures are quoted as such: Luxury Soy Wax Chunks — fragrance up to 13% of total wax weight, added at 80–90°C with 2 minutes of slow stirring, poured at 75–80°C, cured at least 48 hours and ideally 1–2 weeks; Luxury Soy Wax CSI 464 — up to 10%, with 80–90°C given as the working range for melting and pouring; Premium Coconut Soy CSI 468 — up to 13%, melting point 50–53°C, pour 58–60°C; Eco Soy CSI 400 — fragrance added at 85°C within 80–90°C, with no fragrance ceiling published. The Lavender Fragrance Oil page publishes a 6–10% candle range and an IFRA certification claim; it does not publish a flash point or a vanillin figure, and CSI publishes no batch-to-batch variance data for any oil. We say so rather than estimate. Tolerances, the eleven-field sheet, the retained-candle rule and the blind check are CSI's worksheet design and general candle-making practice, not laboratory results.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation for a specific oil or consignment, or to send a photograph of your batch sheet so we can help you find the one variable that is moving.

Frequently asked questions

How much fragrance oil variation is acceptable between batches?
Aim to hold the computed load within ±0.2 percentage points of target — with a 0.1 g scale and batch weighing that is easy, since the scale error alone is about ±0.13% of a 400 g dose. That is a workshop tolerance CSI recommends for record-keeping, not a published specification. What matters more than the tolerance is that the figure is recorded: a batch known to be 7.9% can be repeated, and a batch nobody measured cannot. One whole percentage point on a 5 kg batch is 50 g of oil, ₹261.05 at Lavender 1 kg pricing.
Do I need to record a lot number for my fragrance oil?
Record what exists. If a lot or batch number is printed on your pack, copy it onto the batch sheet; if it is not, record the oil name, the pack size and the date you opened it, which is enough to tie a candle to a pack. For documentation tied to a particular oil or consignment — MSDS and IFRA paperwork — ask on WhatsApp +91 7397976926. CSI does not publish batch-to-batch variance data for its oils, and this page will not estimate one.
Does curing time really change how consistent my candles smell?
Yes, and it is the drift most brands never account for. A soy container candle keeps developing after the pour: the Luxury Soy Wax Chunks page asks for at least 48 hours and ideally 1–2 weeks, and 14–21 days is standard practice for soy. Some oil pages give 24–48 hours, which is the earliest a candle can fairly be test-burned rather than the point at which throw stops changing. If one order ships on day 5 and the next on day 18, the same batch reaches two customers as two different candles — so fix the dispatch age, not just the recipe.
Can I fix an under-dosed batch after it has set?
Not in the jar, no. Re-melting poured candles to add oil means a second heating cycle, a second chance for the wick to shift and a candle you can no longer describe accurately on the sheet. For a mildly under-dosed batch, the honest options are to sell it as it is with the batch code recorded, to keep it as workshop stock and retained samples, or to re-melt the wax into the next batch of the same recipe where the whole melt is re-weighed and re-dosed. Write down whichever you chose.
Should I keep one batch sheet per scent or one per batch?
One line per batch, in a single sheet sorted by date, with the scent as a column. A per-scent notebook feels tidier and hides the most useful comparison you have: what the workshop was doing on the day a batch drifted. Keeping every pour in one place is what lets you see that three odd batches all happened in a fortnight of 34°C afternoons, or all came from the pack you opened on the 28th.
Is an electric melter necessary for consistent batches?
No. A thermometer, a timer and a written add temperature will give you consistency on a gas ring. A thermostatted melter removes the largest single cause of temperature drift, which is why it appears in this page's tooling — the Mini Electric Wax Melter is ₹2,360.00 and the imported 10 kg unit is listed at ₹21,240.00 — but buy it because your sheet shows add temperature moving, not because a batch smelt odd once. A Pen Thermometer at ₹354.00 fixes more variation per rupee than anything else in the workshop.
Lock the batch
One weighing, one temperature, one stir, one cure — and two candles kept back as proof.
Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995.00 (10 kg ₹5,999.00) · Lavender Fragrance Oil 1 kg ₹5,221.00 (₹5.22/g) · Pen Thermometer ₹354.00 · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each · Candle Care Stickers 500 for ₹413.00 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Order batch stock on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The weighing rules, batch sheet, retained-sample protocol and blind check apply to soy container candles made from any supplier's materials; only prices and product-page specifications are CSI-specific.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Sonal Sahani, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series unit: 200 g of wax + 16 g of fragrance oil at 8% of wax weight (216 g poured), plus one Eco Candle Wick Thin (C1); loads on this page are percentages of wax weight, and 8% of wax weight equals 7.41% of the 216 g poured candle. Luxury Soy Wax Chunks: 1 kg ₹599.00, 5 kg ₹2,995.00, 10 kg ₹5,999.00; page: up to 13% of total wax weight (8% start, 10% recommended), melt approx. 80–85°C, fragrance at 80–90°C with 2 minutes of slow stirring, pour 75–80°C, cure at least 48 hours and ideally 1–2 weeks. Luxury Soy Wax CSI 464: page gives up to 10% and 80–90°C as the working range for melting and pouring; 60-month shelf life in cool, dry storage. Premium Coconut Soy CSI 468: page gives up to 13%, melting point 50–53°C, pour 58–60°C, 60-month shelf life. Eco Soy CSI 400: fragrance at 85°C within 80–90°C, stir gently 2 minutes; fragrance ceiling not published. Lavender Fragrance Oil: 1 kg ₹5,221.00 (₹5.22/g), 500 gm ₹2,620.00; page: 6–10% of total wax weight, IFRA certification claim; flash point and vanillin not published. Flash points quoted from pages: Neroli 85°C, Palo Santo 93°C, Gardenia Tuberose 98°C. Vanillin quoted from pages: Cinnamon Vanilla 2.5%, Vanilla Bean 2.5%, British Rose 0%, Jasmine 0%. Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each (₹590.00 for the 100-pack). Tools: Pen Thermometer ₹354.00; Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00; Silicon Measuring Beaker 250 ml ₹600.00; Bamboo Stirring Sticks 5 for ₹118.00; CSI Pro Mixer ₹349.00; Mini Electric Wax Melter ₹2,360.00; imported Electric Wax Melter 10 kg ₹21,240.00; candle-making weighing scale ₹354.00; Isopropyl Alcohol Spray ₹383.00 (150 ml), ₹520.00 (1 litre); Candle Care Stickers ₹413.00 for 500 (₹0.83 each). Computed: 200 g of Chunks ₹119.80; 16 g of Lavender ₹83.54; one candle ₹209.24; 25-candle batch (5 kg wax, 400 g oil, 25 wicks) ₹5,230.90; 50-candle festive run (10 kg wax, 800 g oil, 50 wicks) ₹10,470.80; 0.5 g of oil over-dosed on 25 candles ₹65.26; one load point on a 5 kg batch ₹261.05; two retained candles ₹418.47; twelve monthly pairs ₹5,021.66. Scale-resolution arithmetic (±0.31%, ±3.13%, ±6.25%, ±15.63% of a 16.00 g dose; 6.75–9.25% load band) is arithmetic on stated resolutions. Tolerances, the eleven-field sheet, the retained-candle rule, the audit checks and the blind same-or-different method are CSI's worksheet design and general candle-making practice, not laboratory data; example sheet entries are illustrative. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं