I Can Save ₹40 per Kg by Buying 100 Kg of Wax — How Many Candles Must I Produce Before the Saving Becomes Meaningful?

I Can Save ₹40 per Kg by Buying 100 Kg of Wax — How Many Candles Must I Produce Before the Saving Becomes Meaningful?

 

Soy Pearl ₹424.80/kg from 5 kg Chunks: 2 × 5 kg ₹9.00 less than 10 kg Sandalwood from ₹93.22 / 15 g
CSI soy wax buying guides · 5 kg → 25 kg → 100 kg bulk buying
Turn a per-kilo saving into a per-candle figure and a payback count, before you commit cash to 100 kg.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the payback calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Wax prices re-checked 1 October 2026 ✓ No volume discount figure published ✓ GST invoicing · MSDS on request
Bulk Buying · Payback Count
A ₹40 saving per kilo is worth ₹7.73 on each 200 g candle. Whether ₹4,000 on 100 kg is meaningful depends on how many candles it takes to repay the carrying cost, the test kit and the storage — and whether that happens before the lot runs out.
₹7.73
saved per 200 g candle at ₹40/kg (193.2 g wax bought per candle, 8% load) · reader's figure, worked with CSI pack prices
Quick answers — read this first
What is ₹40/kg worth per candle? ₹7.73 per saleable 200 g candle at 8% (193.2 g of wax bought, including a 5% allowance); ₹7.36 on the 184 g in the jar.

How many candles does 100 kg cover? About 518. The ₹4,000.00 is earned across all of them, not on delivery day.

When does it pay back? Same supplier: from the first candle, minus carrying cost. New supplier at 200 candles/month: after about 405 candles. At 100/month it never pays back inside the lot. See the payback table.

Does CSI offer ₹40/kg off at 100 kg? No volume discount figure is published. The largest listed step is Natural Soy Pearl's ₹25.20/kg at 5 kg. Quotes beyond listed packs are on WhatsApp.
The short answer
Answer: ₹40/kg = ₹7.73 per 200 g candle. It is meaningful once (test kit + storage + carrying cost) ÷ ₹7.73 is well below the ≈518 candles in the lot.
Watch out: Compare with the best small-pack price, not your old 1 kg price. Natural Soy Pearl already drops ₹25.20/kg at 5 kg.
Quality: A new wax must pass 4 control + 4 candidate candles first. One reject wipes out the saving on about 34 good candles.
Where a ₹4,000 saving on 100 kg actually goes Reader's ₹40/kg on 100 kg · example new-supplier case: bench test kit + example ₹500 storage + carrying cost at 1.5%/month ₹0 ₹4,000 100 candles/month lot lasts 5.2 months test kit storage carrying costs exceed the saving by ₹211.11 — the deal loses money at this volume 200 candles/month lot lasts 2.6 months test kit storage carrying net net saving ₹873.90 · pays back after 405 of 518 candles 400 candles/month lot lasts 1.3 months test kit storage carrying net net saving ₹1,416.41 · pays back after 334 of 518 candles Same wax, same supplier: no test kit or new storage — only the carrying cost comes off, so the net is ₹1,829.97 at 100 a month, ₹2,914.98 at 200 and ₹3,457.49 at 400.
The reader's ₹4,000.00 saving on 100 kg, shown as a bar for each monthly volume. In the new-supplier case the bench test kit (₹1,541.08, control wax from your own stock), an example ₹500.00 storage cost and the carrying cost at an example 1.5% a month come off first; what is left is the net saving. At 100 candles a month the costs exceed the saving.
Straight answer
I can save ₹40 per kg by buying 100 kg of wax — how many candles must I produce before the saving becomes meaningful?
The saving is ₹7.73 per 200 g candle, so it becomes meaningful only after it has repaid its own costs — about 405 candles at 200 a month if the wax is new to you, and never inside the lot at 100 a month. A 200 g candle at 8% holds 184 g of wax; with a 5% working allowance you buy 193.2 g, so ₹40 a kilo is ₹7.73 a candle and the 100 kg lot (about 518 candles) carries the full ₹4,000.00. Before that counts, subtract the carrying cost of paying for 100 kg up front (example: 1.5% a month on half the lot), a ₹1,541.08 bench test if the wax comes from a new supplier, and any one-off storage cost. Same wax, same supplier: positive at any steady volume. Also compare the offer with the best small pack you can buy — Natural Soy Pearl Wax already drops ₹25.20 a kilo at the 5 kg bag, with no 100 kg on your shelf.
One line: count the saving per candle, subtract what it costs to get it, and check it is repaid before the lot runs out.
Before you count a ₹40 saving, check the step you can already get without 100 kg. Natural Soy Pearl Wax drops from ₹450.00 to ₹424.80 a kilo at the 5 kg bag — a ₹25.20 step that needs no minimum beyond 5 kg. Luxury Soy Wax Chunks has no pack-size step at all: two 5 kg bags (₹5,990.00) are ₹9.00 cheaper than one 10 kg bag (₹5,999.00).
See Natural Soy Pearl Wax bags

₹40 a kilo is ₹7.73 a candle — meaningful only after it clears three costs

A saving per kilo becomes real one candle at a time. Count candles, not kilos.

₹40 a kilo on 100 kg is ₹4,000.00, and it is tempting to stop there. But you do not earn ₹4,000.00 on the day the wax arrives. You earn it slowly, in tiny amounts, every time a candle is poured. A 200 g candle at an 8% fragrance load holds 184 g of wax, and with a 5% working allowance for pour loss and test burns you buy 193.2 g of wax per saleable candle. At ₹40 a kilo off, that is ₹7.73 per candle (₹7.36 on the wax actually in the jar). One 100 kg lot makes about 518 candles, so the full ₹4,000.00 arrives only when the last of those is poured.

Meanwhile, the bigger order has costs of its own. You pay for all 100 kg on day one, so the cash sits in wax for months — that has a cost. If the cheaper price comes from a new supplier, you must qualify the wax before you trust it with production — that test kit is a one-off cost. And 100 kg needs somewhere cool, dry and off the floor — perhaps a one-off rack or pallet. The saving becomes meaningful only when the candles you produce have repaid all three, and there is still something left before the lot runs out.

In the worked example on this page — current wax at ₹599.00 a kilo, the reader's 100 kg price at ₹559.00 — the answer splits by volume. With the same wax from the same supplier, only the carrying cost comes off and the deal is positive at any steady volume: net ₹1,829.97 at 100 candles a month, ₹3,457.49 at 400. With a new supplier, the test kit and an example ₹500.00 storage cost come off too: at 100 candles a month the deal loses ₹211.11; at 200 a month it pays back after about 405 candles and nets ₹873.90; at 400 a month it pays back after 334 and nets ₹1,416.41.

The CSI principle
A per-kilo saving is earned per candle and spent on day one.
₹4,000.00 off 100 kg is ₹7.73 a candle for 518 candles. Every one-off cost of getting it has to be repaid from that trickle first.

The per-candle arithmetic, line by line

Start with the candle you actually sell. In this example it is a 200 g Sandalwood candle at 8%: 16 g of oil and 184 g of wax, in a White Matte Glass Jar with an Eco Thin C1 wick. Materials only — labour, packaging, freight and GST are excluded and are yours to add.

200 g candle · 8% load · wax CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · oil CSI live pricing, pulled 24 September 2026 (1 kg rate) · wick & jar verified 10 September 2026
The candle before and after a ₹40/kg wax saving
Line Current price (₹599.00/kg) Reader's 100 kg price (₹559.00/kg) Difference
Wax, 184 g ₹110.22 ₹102.86 ₹7.36
Sandalwood oil, 16 g at ₹5.03/g ₹80.43 ₹80.43 ₹0.00
Eco Thin C1 wick ₹5.90 ₹5.90 ₹0.00
White Matte Glass Jar ₹70.80 ₹70.80 ₹0.00
Materials per candle ₹267.34 ₹259.98 ₹7.36 (2.8%)

The ₹40 discount takes 2.8% off the materials in this candle. That is worth having, but notice what it is next to: the jar alone is ₹70.80, the oil ₹80.43. A one-gram change in fill weight or a fraction of a percent in fragrance load moves the candle's cost by a similar amount. Choosing on cost per kg versus cost per saleable candle explains why the wax price is only one line of the decision.

Saving per saleable candle (193.2 g bought) × candles · example monthly volumes
What ₹40/kg is worth by month and by year
Candles per month Wax per month Saving per month Saving per year Monthly materials spend
100 19.3 kg ₹772.80 ₹9,273.60 ₹26,734.48
200 38.6 kg ₹1,545.60 ₹18,547.20 ₹53,468.96
400 77.3 kg ₹3,091.20 ₹37,094.40 ₹1,06,937.92
Pick your own threshold for "meaningful" before you run the numbers
Many makers treat anything under about 2% of material cost as noise — your threshold is your own, and this one is only an example. ₹40 a kilo clears 2% in this candle (2.8%). A ₹20 saving would not (1.4%). What ₹20, ₹50 or ₹100 per kg does to COGS on 100 kg runs the full ladder.

The three costs the saving must repay first

The saving per candle is fixed. What changes with your volume is how long you carry the lot.

1 · Carrying cost. You pay ₹55,900.00 for 100 kg today. As you use it down steadily, the average stock is about half the lot. Charge that half an example 1.5% a month — your own cost of money, which you replace — for the months it takes to use the lot. The slower you produce, the longer it sits and the bigger this line becomes. 2 · Qualification. If the cheaper wax is from a new supplier, it has to pass a bench comparison against your current wax before it touches an order. That kit is priced below. 3 · Storage. If 100 kg needs sealed bins, a rack or a pallet you do not already own, that is a one-off cost. This page uses ₹500.00 as an example only; replace it with your real figure, or zero.

Reader's ₹40/kg on 100 kg · example 1.5%/month cost of money · example ₹500 storage · bench kit ₹1,541.08 (control wax from stock)
Net saving and payback, by monthly volume
Candles per month Months to use 100 kg Carrying cost Same supplier: net New supplier: net New supplier: candles to pay back
100 5.2 ₹2,170.03 ₹1,829.97 loses ₹211.11 Never inside the lot
200 2.6 ₹1,085.02 ₹2,914.98 ₹873.90 405 of 518
400 1.3 ₹542.51 ₹3,457.49 ₹1,416.41 334 of 518

Payback in candles is (one-off costs + carrying cost) ÷ saving per candle. For the new-supplier case at 200 candles a month: (₹1,541.08 + ₹500.00 + ₹1,085.02) ÷ ₹7.73 = 405 candles. The lot holds 518, so roughly the last 113 candles carry the real profit. At 100 candles a month the costs never get repaid inside the lot — the deal only becomes positive if you count a second 100 kg order, which means committing to the new wax for most of a year.

The mistake: comparing the bulk price with your old 1 kg price. A maker who buys 1 kg bags of Natural Soy Pearl at ₹450.00 and is offered 100 kg at ₹40 off from elsewhere sees ₹4,000.00. But the 5 kg bag from the same CSI listing is already ₹424.80 — so ₹25.20 of that ₹40 is available without any minimum. Fix: always measure the bulk offer against the best small-pack price you could actually buy. Here that leaves an incremental ₹14.80 a kilo, or ₹2.86 a candle, for tying up 95 extra kilos.

If the saving comes from a new wax: the bench test it must pass

A ₹40 discount on a wax you have never poured is not a saving yet; it is a hypothesis. The only way to turn it into one is a side-by-side test against your current wax as the control. Four candles of each — three to burn, one for the shelf — poured the same day with the same oil lot, wick and jar, is the labelled working minimum used throughout this series. What to retest when a new supplier is ₹60 a kilo cheaper covers the full change-control list; here is the minimum that protects a 100 kg decision.

1
Ask for a sample large enough for four candlesFour 200 g candles need 736 g of wax, 772.8 g with the 5% allowance. A 1 kg sample is a sensible request. Note the date and the supplier's bag details as your own lot label — CSI publishes no lot numbers, and many suppliers do not either.
2
Pour control and candidate togetherSame Sandalwood lot at 8% (16 g oil + 184 g wax), same Eco Thin C1 wicks from one pack, same White Matte jars. Follow each wax maker's own temperatures; Luxury Soy Wax Chunks' product page gives 80–90°C for fragrance addition and 75–80°C for pouring in its spec table (its step list also shows 70–80°C).
3
Cure both to the same checkpointCSI's product page for Chunks states a 48-hour minimum cure, ideally 1–2 weeks. Use one checkpoint for both waxes — never burn the cheaper one early to save time.
4
Burn in pairs and fill the sheet3–4 hours per cycle with full cool-down between (a commonly used cycle, labelled as yours). One candle of each goes to the end of usable wax.
5
Decide on the whole sheetIf the candidate is no worse than control on every safety line and inside your preset tolerance on every quality line, the ₹40 is real. If not, the saving is zero — and you have spent the kit cost instead of 100 kg.
One sheet per burn · tolerances set before the first burn
₹40 candidate vs current wax: scoring sheet
Line Control (current) Candidate (₹40 cheaper) Pass rule
Consumption, g per hour ___ ___ Within your preset tolerance
Full melt pool by end of burn ___ ___ Yes, both
Flame height mid-burn ___ cm ___ cm Safety: no taller than control
Soot and mushrooming, 0–3 ___ ___ Safety: no worse than control
Jar-side reading, same point and minute ___ ___ Safety: no hotter than control
Hot throw, blind, 0–5 ___ ___ Equal or better
Tops and glass after cooling ___ ___ No new reject reason
Shelf candle after storage ___ ___ No sweating or frosting the control lacks

Pay attention to the last two rows. A wax that saves ₹7.73 a candle but adds even a few cosmetic rejects has given the saving back: at ₹259.98 of materials per candle, one rejected candle wipes out the saving on about 34 good ones. Whether a dearer wax with fewer rejects improves margin makes that trade-off explicit.

The priced bench kit, and what CSI's own bags offer

Here is the qualification kit priced with CSI's listed packs, using Luxury Soy Wax Chunks as the current wax. The candidate wax is the supplier's sample and is not priced. If you already hold your current wax, delete the control-wax line.

4 control + 4 candidate · wax CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · oil CSI live pricing, pulled 24 September 2026 · wicks & jars verified 10 September 2026
Bench kit for qualifying a ₹40-cheaper wax, Sandalwood at 8%
Item Need Buy Price
Luxury Soy Wax Chunks (control, if you hold none) 772.8 g 2 × 500 g ₹598.00
Sandalwood Fragrance Oil 134.4 g 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹774.08
Eco Candle Wicks Thin C1 8 + 2 spare 1 × 10 ₹59.00
White Matte Glass Jar 8 jars 2 packs of 5 ₹708.00
Kit total ₹2,139.08
Kit total if control wax is from your stock ₹1,541.08

Notice the control-wax line: 772.8 g of Chunks is cheaper as two 500 g bags (₹598.00) than as one 1 kg bag (₹599.00). That is the scale of pack-size difference you will find on CSI's container soy waxes, and it runs both ways. The listed catalogue simply does not have a ₹40-a-kilo step on any soy wax; the largest is Natural Soy Pearl's ₹25.20 at 5 kg, worth ₹4.87 a candle and available without a single extra kilo on your shelf.

Argued against our own interest, plainly. If your current wax is a CSI wax and someone else offers you ₹40 a kilo less at 100 kg, the honest advice is not "stay loyal". It is: test their wax against ours on this sheet, and if it is no worse on every line and your volume repays the costs, take the saving. If you are buying CSI wax in 1 kg bags today, the cheapest move of all is free — buy the 5 kg bag of Natural Soy Pearl, or two 5 kg bags of Chunks instead of one 10 kg — and keep the cash you would have put into 100 kg.
1
Current wax in this example · up to 13% load
Luxury Soy Wax Chunks
Luxury Soy Wax Chunks are the wax the reader is buying today in this example, at ₹599.00 a kilo. The wax maker rates them up to 13% fragrance load. There is no bulk step: 5 kg is ₹2,995.00 and 10 kg is ₹5,999.00, so two 5 kg bags are ₹9.00 cheaper than one 10 kg bag.
Pack Price Per kg Candles at 193.2 g wax
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.6
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.2
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 25.9
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 51.8
₹5,990.00 for 10 kg as 2 × 5 kg — ₹9.00 less than the 10 kg bag Buy Luxury Soy Wax Chunks
2
The real CSI pack-size step · ₹25.20/kg at 5 kg
Natural Soy Pearl Wax
Natural Soy Pearl Wax is ₹450.00 for 1 kg and ₹424.80 a kilo from the 5 kg bag up — the same rate at 10 kg and 50 kg. That is the only soy-wax pack-size saving on CSI's listed catalogue, and it needs no 100 kg commitment. No melt point, pour temperature, fragrance ceiling or shelf life is published on its page; test at your load.
Pack Price Per kg Candles at 193.2 g wax
1 kg ₹450.00 ₹450.00 5.2
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 25.9
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 51.8
50 kg ₹21,240.00 ₹424.80 258.8 (limited stock — confirm on WhatsApp)
₹8,496.00 for 20 kg as 2 × 10 kg at ₹424.80/kg Buy Natural Soy Pearl Wax
3
Oil used in the worked example
Sandalwood Fragrance Oil
Sandalwood is priced almost flat above 50 g — ₹5.03 a gram at 100 g, 500 g and 1 kg — so, like most CSI oils, a bigger bottle buys convenience rather than a lower rate. At 16 g per candle, the 100 g bottle covers six test candles.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.9
50 g ₹271.40 ₹5.43 3.1
100 g ₹502.68 ₹5.03 6.2
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 31.2
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 62.5
₹774.08 for 150 g covers the eight-candle bench test Buy Sandalwood

The decision rule: when ₹40 a kilo is worth taking

Use the rule below once you have your real monthly volume, your real cost of money and, if the wax is new, a passed scoring sheet. Each line is a yes or no.

Working decision rule · example thresholds you replace
Take the ₹40/kg offer on 100 kg?
Check Formula Take it when
Incremental, not headline Offer price vs best small-pack price you can buy The gap is still worth it after subtracting any 5 kg / 10 kg step
Payback inside the lot (kit + storage + carrying) ÷ saving per candle Payback candles < candles in the lot (518)
Meaningful share Saving per candle ÷ materials per candle Above your own threshold (example: 2%)
Quality evidence Bench test + pilot against control No worse on every safety line; no new reject reason
Horizon 100 kg ÷ monthly wax Inside your holding horizon — see the 100 kg MOQ threshold

For the worked example: a maker pouring 200 Sandalwood candles a month on the same wax from the same supplier should take the offer — net ₹2,914.98 after carrying cost, 2.8% off materials. The same maker switching to a new supplier should take it only after the bench test passes, and would pay back after about 405 candles. A maker at 100 a month should decline a new-supplier offer and instead take the free step: if the wax is Natural Soy Pearl, buy it in 5 kg or 10 kg bags at ₹424.80 a kilo; if it is Luxury Soy Wax Chunks, buy two 5 kg bags (₹5,990.00) rather than one 10 kg bag.

₹4,000 off 100 kg is not a saving until the five-hundredth candle has been poured and sold.
— CandleMakingSuppliesIndia
Diwali falls on Sunday 8 November 2026. If festive volume is what makes a bulk price worth taking, send us your candle size, load and expected October–November production on WhatsApp. We will price the listed bags that cover it and quote anything beyond 10 kg (Natural Soy Pearl to 50 kg). We publish no volume discount figure and will tell you plainly where smaller bags cost the same per kilo.
Price festive wax on WhatsApp

Related bulk-buying decisions

This post turns one fixed saving into a payback count. The 100 kg MOQ post asks whether your volume justifies the minimum at all; 25 kg today versus 100 kg at a discount compares the cash paths month by month; the 1,000-candle order tests whether wholesale wax moves COGS enough to matter on a single big job; and the procurement-system capstone folds all of it into reorder points and pack choices. For the full landed-cost view, including shipping, see the true commercial cost of a soy wax.

Saving offered on a different wax? The arithmetic is the same: saving per candle = wax grams per candle × saving per kilo ÷ 1,000. On CSI's listed bags, Luxury Soy Wax CSI 464 is a flat ₹507.40 a kilo from 1 kg and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 steps only from ₹650.00 to ₹637.00 a kilo at 10 kg. Neither has a pack above 10 kg. See all waxes in Candle Wax.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We have no ₹40-a-kilo step to sell you on any soy wax: on our listed catalogue the only pack-size saving is Natural Soy Pearl's ₹25.20 at 5 kg, and Luxury Soy Wax Chunks are fractionally cheaper in two 5 kg bags than one 10 kg bag. We say so because comparing a bulk offer with the wrong baseline is the most expensive mistake on this page.

Wax prices are CSI live pricing, re-checked on 1 October 2026 (unchanged from 24 September). Oil prices are CSI live pricing pulled 24 September 2026; wick and jar prices were verified 10 September 2026. Per-candle costs, carrying costs and payback counts are plain arithmetic, shown to two decimals.

The ₹40/kg saving and the 100 kg lot are the reader's figures. The ₹599.00 current price (the Chunks rate), the 1.5% monthly cost of money, the ₹500.00 storage cost, the 5% allowance, the 2% threshold and the 4 + 4 test candles are labelled examples you replace. For quotes beyond listed packs, GST invoicing or MSDS, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much does ₹40 per kg save on a candle?
About ₹7.73 on a 200 g candle at 8% fragrance load, counting 193.2 g of wax bought per saleable candle. Multiply your own wax grams per candle by 0.04 for your figure.
Is buying 100 kg of soy wax cheaper?
Only if the price per kilo is lower than the best small-pack price you can get, and the saving outruns carrying and storage costs. On CSI's listed bags, only Natural Soy Pearl has a step (₹450.00 → ₹424.80 at 5 kg).
How do I calculate payback on a bulk wax purchase?
Payback in candles = (one-off costs + carrying cost) ÷ saving per candle. It must be smaller than the number of candles the lot makes, or the saving never arrives.
What is the carrying cost of wax inventory?
The cost of having cash tied up in stock: roughly half the lot's value × your monthly cost of money × months to use it. Use your own loan rate or return on cash; this page uses 1.5% a month as an example.
Should I test a cheaper soy wax before buying in bulk?
Yes — four control and four candidate candles at minimum, then a pilot batch. Is 1 kg of testing enough before 100 kg? covers the next step.
Do rejected candles cancel a wax discount?
Quickly. At about ₹259.98 of materials per candle, one reject cancels the ₹40/kg saving on roughly 34 good candles. Including rejects in true wax cost shows the full method.
Saving per candle, not per kilo
Price the candle, count the payback, then choose the bag.
Natural Soy Pearl Wax ₹424.80 a kilo from 5 kg, Luxury Soy Wax Chunks ₹2,995.00 for 5 kg, Sandalwood from ₹93.22 for 15 g, Eco wicks from ₹59.00. Send us a bulk offer you have received and we will help you compare it with our listed packs.
Shop candle wax Compare a bulk offer on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The payback method — saving per candle against carrying, qualification and storage costs — applies to any wax and any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026 and re-checked 1 October 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg (rated up to 13%). Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg (50 kg listed, limited stock). Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Sandalwood Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg (24 September 2026). Wick and jar figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹590.00 / 100, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).

Non-price figures and assumptions: CSI convention: fragrance load is a share of finished weight (200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax). The ₹40/kg saving and 100 kg lot are the reader's figures; ₹599.00/kg as the current price is an example (the Chunks rate). The 1.5% monthly cost of money, ₹500.00 storage, 5% allowance, 2% threshold and 4 + 4 candles are labelled working assumptions. Average stock is half the lot. CSI's Chunks product page gives fragrance addition at 80–90°C, pour 75–80°C in its spec table (70–80°C in its step list) and a 48-hour minimum cure, ideally 1–2 weeks. Material costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November.
ब्लॉग पर वापस जाएं