I Have Three Bulk Orders Happening in the Same Month — How Do I Combine Their Wax Requirements While Keeping Fragrance Oils and Packaging Quantities Separate?

I Have Three Bulk Orders Happening in the Same Month — How Do I Combine Their Wax Requirements While Keeping Fragrance Oils and Packaging Quantities Separate?

 

Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00 Citrus Lemon 1 kg ₹2,832.00 Golden Aluminium Tin · 12 for ₹360.00
CSI production calculators · Weddings, corporate & bulk
Combine what the three orders genuinely share, keep apart what belongs to each client, and keep a ledger so every kilo of pooled wax is charged to the right job.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the order-pooling method set out below. Wording is unedited.
✓ Wax to 10 kg bags; more on quote ✓ Oils to 1 kg per listing ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documents on request
Production Calculator · Pooling Several Orders
Three orders in one month look like three shopping lists. They are really one wax list and three everything-else lists. Pool the wax, because it is the same wax whoever the candle is for, and round it once. Keep each client's fragrance, containers and paperwork apart, because those are what make each order that client's order.
255 kg
of Luxury Soy Wax Chunks bought once for three orders (250.8 kg gross need), against 260 kg if each order is rounded on its own · three oil lines and three container lines stay separate · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I combine wax for several candle orders? Calculate each order's gross wax separately (net + tests + loss), add the three, then round once. Here 115.6 kg + 91.7 kg + 43.5 kg = 250.8 kg, which rounds to 255 kg instead of 260 kg.

Why not combine the fragrance oils too? Because each order has its own scent, and even where two orders share one, each client may need its own lot record and IFRA paperwork. Three orders, three oil lines. See what stays separate.

Can I pool wax if the orders use different waxes? No. Pooling only works for the same wax. If one order is in CSI 464 and two are in Luxury Soy Wax Chunks, you have two wax lines, and only the Chunks orders pool.

How do I charge pooled wax back to each order? By weight. Each order's share of the gross wax becomes its share of the cost: A 46.1%, B 36.6%, C 17.3%. See the wax ledger.
The short answer
The three orders: A: 600 × 200 g British Rose · B: 1,200 × 80 g Citrus Lemon · C: 300 × 150 g Woody Oud · all 8% in Luxury Soy Wax Chunks.
Pooled wax: Gross 250.8 kg → 255 kg (₹1,52,970.00), vs 260 kg (₹1,55,965.00) rounded order by order.
Separate lines: Oils: British Rose 10 × 1 kg + 1 × 100 g, Citrus Lemon 8 × 1 kg, Woody Oud 3 × 1 kg + 1 × 500 g + 3 × 100 g. Containers per order. Month total ₹3,26,595.96 at listed prices.
Three orders, one month — wax pools into one line; oils and containers stay with their orderOrder A · Wedding600 × 200 g · British RoseBritish Rose 10.05 kgWhite Matte Glass JarOrder B · Corporate1,200 × 80 g · Citrus LemonCitrus Lemon 7.98 kgGolden Aluminium TinOrder C · Boutique300 × 150 g · Woody OudWoody Oud 3.78 kg200 ml Salsa Glass JarPOOLED WAX · Luxury Soy Wax Chunks · 250.8 kg gross → 255 kgrounded order by order it would be 260 kg · pooling saves 5 kg of roundingOils, containers and paperwork stay with each order · one wax purchase, allocated back by weight
The three orders feed one pooled wax line, rounded once to real bags. Each order keeps its own fragrance line and container line, which never merge. The pooled wax is later allocated back to each order by weight so every job carries its true wax cost.
Straight answer
I have three bulk orders happening in the same month. How do I combine their wax requirements while keeping fragrance oils and packaging quantities separate?
Calculate each order on its own first: net wax and oil from its candle count, weight and load, then its own test candles and pour loss. That gives three gross wax figures: here 115.6 kg for the wedding order, 91.7 kg for the corporate order and 43.5 kg for the boutique order. If all three use the same wax, add them and round once: 250.8 kg becomes 255 kg of Luxury Soy Wax Chunks, where rounding each order separately would buy 260 kg. Do not pool anything that is specific to a client: each order keeps its own fragrance line (British Rose, Citrus Lemon, Woody Oud), its own container line (a matte jar, a tin, a Salsa jar) and its own paperwork. Wicks can be bought together only if your burn tests put the same wick in all three, and even then each order keeps its own count. Finally, keep a simple wax ledger: allocate the pooled wax cost back to each order by its share of the gross weight, so each job is costed correctly.
One line: pool the wax and round it once (255 kg); keep three oil lines, three container lines, one ledger.
Pooling works best on a wax that all three orders can share. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% fragrance load by the wax maker, so an 8% jar, tin or Salsa candle sits inside it. The month's pooled need rounds to 25 × 10 kg + 1 × 5 kg = 255 kg, ₹1,52,970.00 at listed prices.
See Luxury Soy Wax Chunks

The three orders

Three clients, three candles, three scents. One wax. That last line is where the saving and the simplicity come from.

This page's example month has three bulk orders due within a few weeks of each other. They are deliberately different: a wedding order in a matte glass jar, a corporate order in small tins, and a boutique retail order in a 200 ml jar. All three are poured at an 8% fragrance load in the same container wax, with the load taken as a share of finished weight as throughout this series.

Example month · all at 8% in Luxury Soy Wax Chunks
The three orders at a glance
Order Candles Fragrance Container Test candles
A · Wedding 600 × 200 g British Rose White Matte Glass Jar 10
B · Corporate 1,200 × 80 g Citrus Lemon Golden Aluminium Tin (85 g fill) 10
C · Boutique 300 × 150 g Woody Oud 200 ml Salsa Glass Jar 6

Each order is calculated on its own first, exactly as if it were the only job this month. The wedding order is 600 × 200 g: 184 g of wax and 16 g of oil per candle. The corporate order is 1,200 × 80 g: 73.6 g and 6.4 g. The boutique order is 300 × 150 g: 138 g and 12 g. Each gets its own test candles and a 3% pour-loss allowance (a working assumption). Only after that are the wax figures added together. If you pool before you apply allowances, it is easy to give one order's tests to another.

Per order · gross = (candles + tests) × weight × 1.03 · load = share of finished weight
Each order's gross requirement
Order Net wax Gross wax Net oil Gross oil Containers (+1%) Wicks (+2%)
A · Wedding 110.4 kg 115.6 kg 9.60 kg 10.05 kg 617 623
B · Corporate 88.3 kg 91.7 kg 7.68 kg 7.98 kg 1,223 1,235
C · Boutique 41.4 kg 43.5 kg 3.60 kg 3.78 kg 310 313

Pooling the wax — and when you cannot

Wax is the natural line to pool. It is bought in bags, it does not care which client's candle it ends up in, and each order's rounding leaves a partial bag of spare. Round three orders separately and you carry three lots of spare. Round the total once and you carry one.

Luxury Soy Wax Chunks · 10 kg ₹5,999.00, 5 kg ₹2,995.00 · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
Rounded order by order vs rounded once
Order Net wax Gross wax Bags Bought Listed price
A · Wedding 110.4 kg 115.6 kg 12 × 10 kg 120 kg ₹71,988.00
B · Corporate 88.3 kg 91.7 kg 9 × 10 kg + 1 × 5 kg 95 kg ₹56,986.00
C · Boutique 41.4 kg 43.5 kg 4 × 10 kg + 1 × 5 kg 45 kg ₹26,991.00
Separately 240.1 kg 250.8 kg 260 kg ₹1,55,965.00
Pooled 250.8 kg 25 × 10 kg + 1 × 5 kg 255 kg ₹1,52,970.00

Pooling buys 255 kg instead of 260 kg, saving 5 kg of wax and ₹2,995.00 at listed prices. The spare left after the month falls from 9.2 kg to 4.2 kg. That is the whole financial benefit of pooling on listed prices, because CSI's wax is priced flat per kilo from 1 kg to 10 kg: pooling saves rounding, not rate. Its bigger benefits are practical: one delivery, one wax lot across all three jobs, and fewer part-bags in the store room. For a month's combined quantity, ask for one quote on WhatsApp; no volume discount figure is published.

Pooling across different waxes. If the boutique order were in CSI 464 and the other two in Luxury Soy Wax Chunks, the wax pools into two lines, not one. Different waxes have different fragrance ceilings (CSI 464 is rated to 10% by its maker, the Chunks to 13%), and swapping one for the other mid-month changes the candle the client approved. Pool only identical materials. Everything else is a separate line, even if it looks similar.
Pour the three orders from one wax lot
A pooled purchase usually arrives as one lot. Pouring all three orders from it means any difference between orders comes from the fragrance or the container, not the wax. Record the wax lot against each order in your ledger; it is the first thing you will want to know if a client raises a question later.

What stays separate, and why

The test for pooling is simple: if the client could tell the difference, do not pool it.

Fragrance oil is the obvious one. Each order has its own scent, so each has its own oil line and its own rounding. Adding the three oil needs together and ordering "about 21.8 kg of oil" is meaningless, because British Rose cannot fill a Citrus Lemon candle. The same applies to containers: a White Matte jar, a Golden Aluminium Tin and a Salsa jar are three products with three pack structures. Wicks are the in-between case: if your burn tests settle on the same wick for all three, you can buy them together, but keep each order's count, because each container may need a different wick once tested.

Oil prices pulled 24 September 2026 · containers from the same catalogue pull or verified 10 September 2026
Lines that stay with their order
Order Oil (gross) Oil packs Oil price Container Container packs Container price
A British Rose 10.05 kg 10 × 1 kg + 1 × 100 g ₹31,022.20 White Matte Glass Jar 124 × 5 ₹43,896.00
B Citrus Lemon 7.98 kg 8 × 1 kg ₹22,656.00 Golden Aluminium Tin (85 g fill) 102 × 12 ₹36,720.00
C Woody Oud 3.78 kg 3 × 1 kg + 1 × 500 g + 3 × 100 g ₹17,218.56 200 ml Salsa Glass Jar 3 × 100 + 2 × 5 ₹9,251.20

Two further reasons keep fragrance separate even when scents coincide. Paperwork: a corporate client may ask for the IFRA certificate or MSDS for the oil in their candles; tying each order to its own bottles makes that easy. Traceability: if one client reports a problem, you want to know which bottle their candles came from. If two orders happen to use the same oil, it is fine to buy it together, as long as you record which bottles went to which order. The Golden Aluminium Tin has a published 85 g fill, which is why the corporate order uses 80 g; the White Matte and Salsa jars have no published fill, so the 200 g and 150 g fills are examples to confirm by a weighed test pour, as My Jar Holds 180 g of Water — How Do I Estimate the Wax Fill Weight Before Buying Wax for 500 Jars? explains.

1
Order A · value floral with a real kilo break
British Rose Fragrance Oil
One of the lowest per-gram oils in the catalogue and one where bigger genuinely saves: ₹3.07 a gram at 1 kg against ₹3.42 at 100 g. Order A needs 10.05 kg: 10 × 1 kg + 1 × 100 g.
Pack Price Per gram Status
15 g ₹94.40 ₹6.29/g In stock
50 g ₹212.40 ₹4.25/g In stock
100 g ₹342.20 ₹3.42/g In stock
500 g ₹1,593.00 ₹3.19/g In stock
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07/g In stock
₹49.09 of fragrance per 200 g candle at the 1 kg rate Buy British Rose
2
Order B · the lowest-priced kilo
Citrus Lemon Fragrance Oil
The cheapest in-stock 1 kg in the collection at ₹2,832.00. At 6.4 g per tin, one kilo scents about 156 tins. Order B needs 7.98 kg: 8 × 1 kg.
Pack Price Per gram Status
15 g ₹81.42 ₹5.43/g In stock
50 g ₹170.00 ₹3.40/g In stock
100 g ₹300.00 ₹3.00/g In stock
500 g ₹1,420.00 ₹2.84/g In stock
1 kg ₹2,832.00 ₹2.83/g In stock
₹18.12 of fragrance per 80 g tin Buy Citrus Lemon
3
Order C · warm wood, flat pricing
Woody Oud Fragrance Oil
₹4.53 a gram from 100 g to 1 kg. Order C needs 3.78 kg: 3 × 1 kg + 1 × 500 g + 3 × 100 g. At this size, a 100 g bottle costs the same per gram as the kilo, so there is no reason to round up to a whole kilo.
Pack Price Per gram Status
15 g ₹93.22 ₹6.21/g In stock
50 g ₹271.40 ₹5.43/g In stock
100 g ₹453.12 ₹4.53/g In stock
500 g ₹2,265.60 ₹4.53/g In stock
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53/g In stock
₹54.37 of fragrance per 150 g candle Buy Woody Oud

The wax ledger

Pooling saves wax but blurs costs: once 255 kg of wax is in one pile, which order paid for which kilo? A ledger answers that. Allocate the pooled wax cost to each order by its share of the gross wax need, and record what each order actually drew as it was poured.

Pooled wax cost ₹1,52,970.00 allocated by share of gross need
Charging pooled wax back to each order
Order Gross wax need Share Allocated wax cost Wax cost per candle ordered
A · Wedding 115.6 kg 46.1% ₹70,503.74 ₹117.51
B · Corporate 91.7 kg 36.6% ₹55,940.67 ₹46.62
C · Boutique 43.5 kg 17.3% ₹26,525.59 ₹88.42
Total 250.8 kg 100.0% ₹1,52,970.00
1
Calculate each order aloneNet wax and oil, then that order's own tests and loss. Never pool before this step.
2
Pool only identical materialsSame wax product, same pack. Different waxes are different lines.
3
Round the pooled wax once250.8 kg → 25 × 10 kg + 1 × 5 kg.
4
Keep oils, containers and paperwork per orderEach with its own rounding, bottles and records.
5
Allocate the pooled cost by gross weightEach order carries its share in its own costing.
6
Record actual draws as you pourWeigh the wax going into each order's melter loads. At month end, the gap between allocated and actual shows which order ran over.
The CSI principle
Pool what the client cannot tell apart. Separate everything they can.
Wax from the same bag is identical in every candle; a client's scent, container and certificate are not. Pooling the first saves rounding and handling. Pooling the second saves nothing and loses the trail.

The month's purchase, priced

Oil and wax prices pulled 24 September 2026 · wicks and White Matte jars verified 10 September 2026
One wax line, three oil lines, three container lines, one wick line
Line For Packs Listed price
Luxury Soy Wax Chunks (pooled) A + B + C 25 × 10 kg + 1 × 5 kg ₹1,52,970.00
British Rose A 10 × 1 kg + 1 × 100 g ₹31,022.20
Citrus Lemon B 8 × 1 kg ₹22,656.00
Woody Oud C 3 × 1 kg + 1 × 500 g + 3 × 100 g ₹17,218.56
White Matte Glass Jar A 124 × 5 ₹43,896.00
Golden Aluminium Tin (85 g fill) B 102 × 12 ₹36,720.00
200 ml Salsa Glass Jar C 3 × 100 + 2 × 5 ₹9,251.20
Eco Candle Wicks Thin C1 (example, if tests agree) A + B + C (2,171) 2 × 1000 + 1 × 100 + 1 × 50 + 1 × 20 + 1 × 10 ₹12,862.00
Total ₹3,26,595.96
Argued against our own interest, plainly. Rounding each order separately would have sold you 5 kg more wax this month. Pool it. The saving on listed prices is modest (₹2,995.00) because our wax is priced flat per kilo, but the part-bags you do not buy are part-bags you do not store. And if you are tempted to pool the oils to reach a round number of kilos, don't: the three scents need 10 × 1 kg + 1 × 100 g, 8 × 1 kg and 3 × 1 kg + 1 × 500 g + 3 × 100 g respectively, and nothing smaller or larger will do.
The festive and November–February wedding season is when three orders land in one month. Send us all three orders together on WhatsApp: we will quote the pooled wax as one line and each client's fragrance and containers separately, with GST invoicing and IFRA documents per oil on request.
Quote three orders at once

If one of the three orders is itself mixed (several sizes or scents), build it as a matrix first, as My Corporate Order Uses Three Candle Sizes and Four Fragrances — How Do I Create a Raw-Material Requirement Sheet Without Double-Counting Wax or Fragrance? does, then feed its wax total into the pool. If one order might still grow, the pooled wax gives you a cushion, but its oil does not; My Client May Increase a 1,000-Candle Order by 20% at the Last Minute — Should I Buy Additional Raw Materials Now or Wait for Confirmation? covers that decision. And if the month includes a Diwali job (Diwali is Sunday 8 November 2026), I Need 5,000 × 80 g Diwali Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Oil Should I Book with My Supplier? shows the booking calendar. For the step beyond a single month, turning regular orders into a standing purchasing plan, I'm Planning Production for the Next Three Months — How Do I Convert My Candle Sales Forecast into a Purchasing Plan for Wax, Fragrance Oils, Wicks and Jars? and I Want to Keep 30 Days of Candle Raw-Material Inventory — How Do I Convert Monthly Unit Sales into Kilograms of Wax and Fragrance Stock? take over.

One wax, three clients: buy it once, charge it three times, by weight.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. Pooling three orders means buying less wax from us than rounding each separately. This page recommends it anyway and shows the kilos it saves, while explaining why oils and containers must never be pooled to reach a tidier number.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. Eco Candle Wicks and White Matte Glass Jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026; Golden Aluminium Tin and 200 ml Salsa jar prices are from the same catalogue pull. Every figure is arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it.

The three orders, their test candles, 3% pour loss, 1% container and 2% wick allowances, and the 200 g and 150 g fills are working assumptions for illustration, not CSI specifications. White Matte and Salsa jar fills are not published; wick sizes are examples pending burn tests. For a quote on a month's pooled materials, GST invoicing, MSDS or IFRA documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Can I combine wax orders for different candle clients?
Yes, if every order uses the same wax. Calculate each order's gross wax (with its own tests and loss), add them, and round once. In this example 250.8 kg rounds to 255 kg pooled, against 260 kg rounded order by order.
Should I buy fragrance oil for several orders together?
Only where two orders use the same oil, and even then record which bottles went to which order for IFRA paperwork and traceability. Different scents are always separate lines with separate rounding.
How do I split the cost of pooled wax between orders?
By each order's share of the gross wax need. Here: wedding 46.1%, corporate 36.6%, boutique 17.3% of ₹1,52,970.00. Record actual draws as you pour to check.
Is buying wax in one big order cheaper?
On CSI's listed prices, Luxury Soy Wax Chunks and CSI 464 are priced flat per kilo from 1 kg to 10 kg, so pooling saves rounding rather than rate. For large combined quantities ask for a quote on WhatsApp; no discount figure is published.
Can I pool wax if orders use different waxes?
No. Each wax is its own line. Different waxes have different fragrance ceilings (Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10%, by their makers) and switching changes the candle the client approved.
Should wicks be bought together for multiple orders?
Only if your burn tests put the same wick in every container. Wick size per jar is not published, so test each container. If they agree, buy together but keep each order's count.
Pool the wax, keep the rest apart
255 kg of wax for three orders, three separate oil lines, and one ledger to keep it honest.
Luxury Soy Wax Chunks to 10 kg bags, British Rose, Citrus Lemon, Woody Oud and 90+ other oils, White Matte Glass Jars, Golden Aluminium Tins, 200 ml Salsa jars and Eco Candle Wicks. Send us the month's orders and we will quote them together.
Shop Luxury Soy Wax Chunks Quote my month on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product examples reflect the CSI range. The pool-and-ledger method applies to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg (up to 13% fragrance load, wax maker's stated maximum). Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%. British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Citrus Lemon ₹81.42 / 15 g, ₹170.00 / 50 g, ₹300.00 / 100 g, ₹1,420.00 / 500 g, ₹2,832.00 / 1 kg. Woody Oud ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹453.12 / 100 g, ₹2,265.60 / 500 g, ₹4,531.20 / 1 kg. Golden Aluminium Tin, 85 g fill, ₹360.00 / 12. 200 ml Salsa Glass Jar ₹200.60 / 5, ₹1,475.00 / 50, ₹2,950.00 / 100. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5; Eco Candle Wicks Thin C1 ₹5.90 each (10 to 1,000 packs).

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished weight at 8% in every order. Working assumptions: test candles of 10, 10 and 6; 3% pour loss per order; 1% containers; 2% wicks; 200 g and 150 g fills (White Matte and Salsa fills not published). Pooled wax cost is allocated by share of gross need. Costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on Sunday 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं