I Need 500 × 200 g Soy Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Should I Order After Allowing for Production Loss?

I Need 500 × 200 g Soy Candles at 8% Fragrance — How Many Kilograms of Wax and Fragrance Should I Order After Allowing for Production Loss?

 

Soy wax from ₹399.00/kg Fragrance oils from ₹2,832/kg GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI raw-material calculators
500 candles at 200 g and 8% is 8 kg of oil and 92 kg of wax. The buffer on top of that is the part nobody can quote you.
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic…"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic…"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. In order: Luxury Soy Wax CSI 464, Soy Pillar Wax, Gilli Mitti (Patchouli) fragrance oil, Luxury Soy Wax CSI 464 again, Eco Candle Wicks, White Matte Glass Jar. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited, and the Verified buyer badge appears only where Judge.me recorded one. None of these reviews describes a bulk purchase calculation, a production-loss measurement or a 500-unit order. They are product reviews and nothing more — the arithmetic here stands on published prices and pack sizes, not on customer opinion.
✓ 92 fragrance oils in stock ✓ Published pack ladder, no hidden slabs ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA on request
Raw-Material Calculators · Batch Planning
The base arithmetic takes one line: 8 kg of fragrance oil and 92 kg of wax. The production-loss allowance takes the rest of this page, because CSI publishes no wastage percentage and a figure copied off somebody else's blog describes somebody else's pitcher.
8 kg + 92 kg
fragrance and wax for 500 × 200 g at 8% of finished weight · before samples, replacements, transfer loss and pack rounding · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much wax and oil for 500 × 200 g at 8%? 500 × 200 g = 100,000 g finished. At 8% of finished weight: 8,000 g of fragrance oil and 92,000 g of wax — 16 g and 184 g per candle.

What if my 8% means 8% of the wax? Then 7.41 kg of oil and 92.59 kg of wax. The conventions differ by 593 g of oil, about ₹2,979 on Sandalwood at ₹5.03/g. Decide which you mean before you order.

What production-loss percentage should I add? CSI publishes no wastage figure and this page will not invent one. Weigh three batches in and out and you have your own number in an afternoon — the method is below.

How big does the order get? On this guide's illustration — 21 sample and replacement units, an illustrative 3% wax and 5% oil loss, then pack rounding — the purchase becomes 100 kg of wax and 8.8 kg of oil, about ₹10,084 above the naive calculation.
The short answer
Base arithmetic: 8 kg fragrance + 92 kg wax at 8% of finished weight. 7.41 kg + 92.59 kg if you mean 8% of the wax. State your convention in writing on the batch sheet.
Production loss: measure it. Tare the vessels, weigh the input, weigh the filled jars, repeat three times. No supplier, CSI included, can give you this number honestly.
Then buy in packs that exist: Natural Soy Pearl Wax is the only wax with a 50 kg pack (₹21,240, ₹424.80/kg); fragrance stops at 1 kg, so 8 kg is eight bottles. There is no 25 kg wax carton and no 5 kg oil pack on the store.
Shop: Candle Wax · Fragrance Oils · Containers · Candle Wicks · quantities on WhatsApp.
How the wax order grows — 92 kg calculated, 100 kg purchased. Bars to scale, 6 px per kg. 1 — Calculated requirement · 500 × 184 g · 92.00 kg 2 — + 21 sample & replacement units · 95.86 kg 3 — + 3% transfer loss (illustration only) · 98.83 kg 4 — + rounding to real packs · 50 kg + 5 × 10 kg · 100.00 kg Everything right of the dashed line is not the base calculation: 8.00 kg of wax, ₹3,398.40 at ₹424.80/kg. The 3% in step 3 is an illustration of the method, not a CSI figure. CSI publishes no wastage percentage.
The base calculation is 92% of the finished order and the only part computable from the brief. The three increments to its right are decisions: units you will not sell, material your equipment keeps, and the packs the supplier stocks. Here they are 8 kg of wax; on the fragrance line the same three steps take 8.00 kg to 8.80 kg.
Straight answer
How many kilograms of wax and fragrance oil should I order for 500 × 200 g candles at 8%, allowing for production loss?
The calculation is fixed and the allowance is not. 500 × 200 g = 100,000 g of finished candle. At 8% of finished weight that is 8.00 kg of fragrance oil and 92.00 kg of wax — 16 g and 184 g per unit. If your 8% means 8% of the wax, which is how Luxury Soy Wax Chunks states its own 13% ceiling, it is 7.41 kg of oil and 92.59 kg of wax. The loss allowance is where advice stops and measurement starts: CSI publishes no wastage percentage, and neither should anyone who has not weighed your melter. Add the units you will make but not sell — approval samples, retained samples, replacement stock — then your measured transfer loss, then round up into packs that exist. On this guide's illustration that turns 92 kg into a 100 kg purchase and 8 kg into 8.8 kg, adding about ₹10,084 to a bill the calculation alone put at ₹98,596.
One line: 8 kg oil + 92 kg wax is the answer to the question asked — the production-loss allowance is a number you measure on three of your own batches, not one a supplier can quote.
The loss measurement needs one thing you may not own: a scale that reads the melter, not just the jar. A Candle Making Weighing Scale at ₹354 and a 600 ml Steel Pouring Pitcher at ₹708 are the whole kit.
Shop tools & accessories

The base arithmetic, and which 8% you meant

Two makers with the same brief and the same wax can order fragrance quantities 593 g apart, and both are right about what 8% means.

Start with the part that has one correct answer. 500 × 200 g = 100,000 g of finished candle. 8% of that is 8,000 g of fragrance oil, and the wax is the remainder: 100,000 − 8,000 = 92,000 g. Per unit, 16 g of oil and 184 g of wax, and the two multiply back cleanly — 500 × 16 = 8,000 and 500 × 184 = 92,000. Everything later in this guide is an adjustment to those four numbers.

Now the trap: 8% of what? The figures above treat load as a share of the finished candle. Many makers and many listings treat it as a share of the wax — Luxury Soy Wax Chunks states its own maximum as "13% of total wax weight", so the of-the-wax convention sits inside CSI's own catalogue. There you solve for the wax: 100,000 ÷ 1.08 = 92,592.59 g of wax, leaving 7,407.41 g of oil — 185.19 g and 14.81 g per candle.

The denominator, priced
Same brief, same 500 candles, same "8%" — two different purchase orders
Convention Oil per candle Wax per candle Oil for 500 Wax for 500
8% of finished weight 16.00 g 184.00 g 8,000 g 92,000 g
8% of the wax weight 14.81 g 185.19 g 7,407 g 92,593 g
Difference 1.19 g 1.19 g 593 g of oil 593 g of wax

Five hundred and ninety-three grams sounds like a rounding error until you price it. On Sandalwood Fragrance Oil at ₹5,026.80/kg — ₹5.0268 a gram — the gap is ₹2,979; on Vanilla Bean at ₹7,646/kg, ₹4,531; on Citrus Lemon at ₹2,832/kg, ₹1,678. It scales linearly, so at 5,000 units you are out by nearly six kilograms of oil.

The fix is a sentence, not a spreadsheet. Write the convention on the batch sheet in words — "fragrance load 8% of finished weight, 16 g oil per 200 g candle" — and the person weighing on a Tuesday morning cannot reinterpret it. The fragrance-quantity guide runs the same arithmetic at other batch sizes.
Ceilings are the wax maker's formulation limit
Three CSI waxes publish a maximum load: Luxury Soy Wax Chunks up to 13% of total wax weight, CSI 464 up to 10%, Coconut Soy CSI 468 up to 13%. Those are formulation limits set by the wax manufacturer, not regulatory limits. CSI supplies MSDS and IFRA documentation on request on +91 7397976926. At 8% you are inside all three.

Measuring your own production loss, because nobody can give you the number

Every page that answers this question with a percentage is describing a melter it has never seen and a pourer it has never watched.

CSI publishes no wastage figure, no production-loss percentage and no yield allowance, and this page will not invent one. Transfer loss is a property of your equipment and your habits — the film that sets inside the melter, the residue in the pitcher spout, oil left in the bottle, and whether the pourer aims for 200 g or for "near enough the line". A maker running thirty-jar batches through a 1 litre melter and one pouring two hundred at a time do not have the same loss rate, and no supplier can tell either of them what theirs is. It takes an afternoon to establish and stays true as long as your process does. You need a scale that reads the vessels, not just the jars — the Candle Making Weighing Scale at ₹354 is the cheapest way to own one.

1
Tare everything cold, before you melt anythingWeigh the empty melter, the empty steel pouring pitcher, the stirrer and an empty jar of the type you will use. Record all four to the gram — the jar tare is what lets you weigh a finished candle and know what is inside it.
2
Run a wax-only pass firstWeigh out a known input — 5.000 kg is convenient — melt it and pour it into jars exactly as you would in production. Weigh the melter and pitcher again once cool, subtract the tares, and that residue divided by 5,000 g is your wax-side transfer loss: the cleanest number in the exercise, because no fragrance is involved to confuse it.
3
Then run a loaded batch and weigh the oil separatelyWeigh the fragrance bottle before and after decanting — that difference is what actually left the bottle, not what you intended — and weigh the measuring vessel after it drains. Pour the batch, weigh every filled jar, subtract the tares. Input minus in-jars is total loss; subtract step two's figure and the remainder belongs to the oil line.
4
Do it three times before you believe itOne batch is an anecdote. Three give you a mean and a spread, and the spread tells you whether to buy to the average or the worst case. If three runs come out at 2.1%, 2.4% and 5.8%, the useful question is what happened on the third. Record the date, the ambient temperature and who poured.

Resist averaging the two lines into one tidy figure, because wax and oil are not lost in the same proportion or by the same mechanisms. Wax loss is mechanical — a film on metal that solidifies and stays there — and it scales with equipment surface area, so a 20 kg batch leaves much the same film as a 5 kg one and the percentage falls as batches grow. Oil has a second mechanism on top: it clings harder, it stays in the bottle neck and the measuring cup, and volatile top notes genuinely leave the building while an open pitcher sits at pour temperature. That evaporation never shows on a scale afterwards, because the material is gone.

Why one flat percentage is the wrong model. Measure 3% overall and apply it to both lines: on the wax, 3% of 92 kg is 2.76 kg, worth ₹1,172 on Natural Soy Pearl Wax at ₹424.80/kg; on the oil, 3% of 8 kg is 240 g, worth ₹1,206 on Sandalwood. Two buffers costing near-identical rupees from quantities a factor of eleven apart — which is why they need separate percentages. If your real oil loss is 5% and you budgeted 3%, you are 160 g short: ten candles you cannot pour at the end of an otherwise finished run.
A wastage percentage you did not measure is a description of somebody else's workshop. It is not a specification, and it is not yours.
— CandleMakingSuppliesIndia

One loss is not transfer loss at all and is often the largest: overfill. Every jar leaving at 203 g rather than 200 g gives away 3 g — across 521 units, 1,563 g of finished mix. A gram of mix costs (16 × ₹5.0268 + 184 × ₹0.4248) ÷ 200 = ₹0.793, so that is about ₹1,239: roughly a 3% wax buffer, caused by a habit and fixed with a scale on the bench.

What the buffer costs at 500 units

Once you have your own loss figure, the decision is no longer arithmetic. It is a bet on which mistake you would rather make.

Two points of method. A buffer is a division, not a multiplication — to survive a 3% loss you divide by 0.97 rather than adding 3%, giving 94.85 kg rather than 94.76 kg. And every percentage below is an illustration of the method, not a CSI specification. Substitute your own measured figure; the arithmetic is unchanged.

Illustration only · not a CSI wastage figure
What each illustrative loss rate does to a 92 kg / 8 kg requirement, priced on real SKUs
Illustrative loss Wax to cover 92 kg Extra wax cost Oil to cover 8 kg Extra oil cost Extra, both lines
0% (impossible) 92.00 kg — 8.000 kg — —
2% 93.88 kg ₹798 8.163 kg ₹821 ₹1,619
3% 94.85 kg ₹1,209 8.247 kg ₹1,244 ₹2,453
5% 96.84 kg ₹2,057 8.421 kg ₹2,117 ₹4,174
8% 100.00 kg ₹3,398 8.696 kg ₹3,497 ₹6,895
Priced above: wax at Natural Soy Pearl Wax's ₹424.80/kg and oil at Sandalwood Fragrance Oil's ₹5,026.80/kg (₹5.0268 per gram). Swap in your own and the shape holds: the oil buffer costs slightly more than the wax buffer at every rate, from a quantity a twelfth the size.

Read the last column as the price of being wrong one way, then weigh it against being wrong the other, because the two errors are not symmetrical. Buying too little stops a run — you find out at candle 470 with the jars filled, place a second order and wait. CSI publishes no dispatch or delivery time, so nobody, this page included, can tell you how long that wait is; confirm current lead time on WhatsApp before you build a schedule. On a client deadline that pause is the expensive part, not the ₹2,453. Buying too much leaves inventory, and inventory is only waste if it never gets used — which is why the two lines deserve different generosity. Wax keeps its usefulness across everything you make; leftover soy pours into votives, wax melts or the next colourway. A niche fragrance does not: 900 g bought for one client's bespoke blend is 900 g nobody else has ordered. Be generous on wax, deliberate on oil, generous again on any oil that is a core seller.

Shelf life: two waxes publish one, fourteen do not
CSI 464 and Coconut Soy CSI 468 both state 60 months in cool, dry storage. Every other wax, Natural Soy Pearl included, publishes none — do not assume one, and store as the listings say: cool, dry, out of sunlight, sealed. How to check wax quality before you commit covers what to look for on arrival.
Want to check what is on the shelf before you commit? CSI publishes no MOQ, no rate card, no slab and no credit terms — the product page is the price. Ask about a specific quantity by all means, with no promise of a different number.
Ask about your quantity on WhatsApp

Kilograms into packs that exist

There is no 25 kg carton of wax on this store and no fragrance pack above 1 kg. Any plan built on either is a plan for a different supplier.

Take the illustration forward. Five hundred saleable candles plus the twenty-one sample and replacement units costed in the next section is 521 units — 95.86 kg of wax and 8.336 kg of oil. Grossed up for an illustrative 3% wax and 5% oil loss: 98.83 kg of wax and 8.775 kg of oil. The wax line is the interesting one, because exactly one wax in the catalogue has a pack above 10 kg: Natural Soy Pearl Wax ships 50 kg at ₹21,240, or ₹424.80/kg — the lowest per-kilogram rate of any pack above 10 kg here. Everything else tops out at 10 kg, and there is no 25 kg pack of anything.

1
The only wax with a real volume break
Natural Soy Pearl Wax
The rate steps once, at 5 kg, from ₹450.00/kg to ₹424.80/kg, and then it is flat — the 10 kg and 50 kg packs are the same ₹424.80, so the 50 kg bag buys fewer parcels and a simpler goods-in, not a lower rate. For a 98.83 kg requirement the tidy route is one 50 kg plus five 10 kg packs: 100 kg for ₹42,480, leaving 1.17 kg over, worth ₹497.
Pack Price Per kg 200 g candles at 184 g wax
1 kg ₹450.00 ₹450.00 5
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 27
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 54
50 kg ₹21,240.00 ₹424.80 271
₹78.16 of wax per 200 g candle at the ₹424.80/kg rate Buy Natural Soy Pearl Wax
Two cheaper routes, and only one of them is a better rate. One 50 kg + four 10 kg + one 5 kg + four 1 kg is 99 kg for ₹42,156 — ₹324 less than the tidy 100 kg, with 171 g left over instead of 1.17 kg. But the 1 kg pack is ₹450/kg, dearer than the 10 kg at ₹424.80, so you save by buying one kilogram less, not by buying better. And the cheapest soy per kilogram on the store is not this wax at all — it is Eco Soy CSI 400 at ₹399.00/kg, whose largest pack is 5 kg. Ninety-nine kilograms of it is nineteen 5 kg bags plus four 1 kg: ₹39,520, or ₹2,636 less again — in twenty-three packs, from a wax that publishes no fragrance ceiling.
2
Flat rate at every pack size
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes)
A fact we would rather you knew than discovered: CSI 464 is ₹507.40 per kilogram at 1 kg, at 5 kg and at 10 kg — the rate does not move. One hundred kilograms as ten 10 kg bags costs ₹50,740; as one hundred 1 kg bags, ₹50,740. Identical to the rupee. Buy the 10 kg pack for fewer parcels, and for nothing else. It does publish a 10% ceiling and a 60-month shelf life, which the cheaper wax above does not.
Pack Price Per kg 200 g candles at 184 g wax
500 g ₹260.00 ₹520.00 2
1 kg ₹507.40 ₹507.40 5
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 27
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 54
₹93.36 of wax per 200 g candle, at any pack size Buy CSI 464 flakes

Side by side at 100 kg the gap is real money: ₹42,480 on Natural Soy Pearl against ₹50,740 on CSI 464 — ₹8,260, or ₹16.52 on every candle you sell. The case against it: Natural Soy Pearl publishes no fragrance ceiling and no shelf life while CSI 464 publishes both, so ₹8,260 buys a cheaper kilogram and costs two pieces of published specification. If you have already tested your formula in one of them, the test result outranks the price.

On most CSI waxes the bigger bag buys fewer parcels, not a lower rate — and on one it costs more. Luxury Soy Wax Chunks is ₹599.00/kg at 1 kg and 5 kg, but ₹599.90/kg at 10 kg. Ninety kilograms as nine 10 kg bags is ₹53,991; as eighteen 5 kg bags, ₹53,910 — ₹81 more for rounding up. At 100 kg the penalty is ₹90: ₹59,990 against ₹59,900. Small numbers, pointed out anyway, because "always buy the biggest pack" happens to suit a supplier and happens to be wrong here.

The fragrance line has no such choices, because the CSI ladder for fragrance oil stops at 1 kg — no 2 kg bottle, no 5 kg jerrican, no 10 kg drum among the 92 oils. The base 8 kg is eight 1 kg bottles and nothing cleverer. On Sandalwood the rate is flat at ₹5.0268/g from 100 g up, so the buffered 8.775 kg can be bought precisely at no penalty: eight 1 kg plus one 500 g plus three 100 g is 8.8 kg for ₹44,235.84, against ₹45,241.20 for nine full kilograms — ₹1,005.36 saved and the leftover down from 225 g to 25 g.

3
Flat per-gram rate from 100 g up
Sandalwood Fragrance Oil
Costed throughout this guide because the rate is flat above 100 g, which makes it the clearest oil to show pack arithmetic on. At 16 g per 200 g candle, one kilogram covers 62 candles (62.5, floored, because half a candle is not a unit) — so eight bottles cover the 500-candle run precisely, with nothing left for the buffer.
Size Price Per gram 200 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 —
50 g ₹271.40 ₹5.43 3
100 g ₹502.68 ₹5.03 6
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 31
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 62
₹80.43 of fragrance per 200 g candle at 8% of finished weight Buy Sandalwood Oil

Not every oil is flat: on Citrus Lemon the 1 kg rate is ₹2.832/g but the 100 g pack is ₹3.00. The same 8.8 kg on Citrus Lemon is ₹24,976 against ₹44,235.84 on Sandalwood — ₹19,259.84 on one line of the purchase order, with British Rose at ₹3,068/kg in between. It is the largest single lever on the total, so choose deliberately. CSI publishes no discount, slab or MOQ at any of these volumes; ask on WhatsApp for a quote on a specific quantity, and nothing here promises an answer other than the published price. See also the bulk fragrance buying guide.

The CSI principle
Round up to a pack that exists. Never round up to a pack you have imagined.
A plan that says "one 25 kg carton of wax and two 5 kg drums of oil" cannot be placed as an order here, because neither SKU exists. The pack ladder is the real constraint on a bulk purchase, and it is on every product page — read it before you build the spreadsheet.

The units nobody counts, and the rest of the bill

A 500-candle order is not a 500-candle purchase, and the difference is not waste — it is units you will make on purpose and never invoice.

Three categories sit outside the order quantity, and each consumes wax, oil, a jar and a wick. Approval samples go to the client first, so "not quite the scent we discussed" happens at unit six rather than unit five hundred. Retained samples are mandatory if you ever intend to investigate a complaint: a fault reported four months later can only be answered against a sealed, labelled candle from the same pour. Replacement stock covers your own QC rejects and breakages in transit.

Units to make, not units to sell
The worked illustration used throughout this guide
Category Units Wax at 184 g Oil at 16 g Also needs
Saleable order 500 92,000 g 8,000 g Jar, wick, wick sticker, care sticker
Approval samples 6 1,104 g 96 g Jar, wick, wick sticker
Retained samples (one per 100-unit batch) 5 920 g 80 g Jar, wick, wick sticker, your own batch marking
Replacement stock at 2% 10 1,840 g 160 g Jar, wick, wick sticker, care sticker
Units to make 521 95,864 g 8,336 g 521 jars and wicks, before breakage

Twenty-one extra units is 4.2% more of everything, and the line that catches people out is the jars. Per-material buffers have to differ because the failure modes differ. Glass breaks — in the courier's van, on your bench, and again in transit to the client. Wax does not; the worst that happens to a sealed bag of flakes is bad storage. Wicks do not either, and they are the cheapest line on the bill by an order of magnitude.

Why one flat percentage across every line is the wrong model
Same 521 units, four different buffers, and what each buffer costs
Line Failure mode Sensible buffer What the buffer costs
Wax Transfer loss only. Does not break, does not reject Your measured loss, rounded to a pack ₹1,209 at an illustrative 3%
Fragrance oil Transfer loss plus evaporation at pour temperature Your measured loss, which will be higher than wax ₹2,117 at an illustrative 5%
Glass jars Breaks in transit, in handling and at fill The expensive reject — buffer properly ₹855.50 for the 29 jars above 521 units
Wicks Effectively none. Discarded only if mis-set Be generous; the rate never changes ₹466.10 for 79 spare wicks

Eco Candle Wicks Thin (C1) is ₹5.90 per wick at every pack size from 10 to 1,000 — ten cost ₹59, a thousand ₹5,900. No volume break to chase, and no reason to be tight on spares: seventy-nine spares cost ₹466.10, less than four jars. Thick (C2) is flat too, at ₹9.44. CSI publishes no jar-diameter or burn-diameter recommendation for any wick, so which one you need is a burn-test result from your own jar. Test before you buy 600 of the wrong size.

"200 ml" is a volume, not a 200 g fill. The 200 ml Salsa Glass Jar with 63 mm lug cap is specified by capacity in millilitres; what it holds by weight depends on your wax and your headspace. Pour one, weigh it against the jar's tare, and use that figure. If the measured fill is 180 g rather than 200 g, every quantity on this page moves — cheaper to discover with one jar than with 550. The same applies to any jar whose listing publishes no fill capacity in grams.

Jars at 521 units plus a 3% breakage allowance is 537, and the pack arithmetic rewards attention. The Salsa jar ships in packs of 5, 50 and 100 at ₹40.12, ₹29.50 and ₹29.50 each. Five 100-packs plus one 50-pack is 550 jars for ₹16,225, 13 above the buffered figure; six 100-packs is 600 for ₹17,700 — ₹1,475 more for jars you did not need. Do not top up with the 5-pack: at ₹40.12 it is ₹10.62 dearer per jar. This jar ships with its golden lid, so there is no separate lid to buy.

The full purchase list · CSI live pricing, September 2026
521 units to make, illustrative 3% wax and 5% oil loss, rounded into packs that exist
Line Product Packs bought Quantity Cost
Wax Natural Soy Pearl Wax 1 × 50 kg + 5 × 10 kg 100 kg ₹42,480.00
Fragrance Sandalwood Fragrance Oil 8 × 1 kg + 1 × 500 g + 3 × 100 g 8.8 kg ₹44,235.84
Jars 200 ml Salsa Glass Jar, golden lid 5 × 100 + 1 × 50 550 jars ₹16,225.00
Wicks Eco Candle Wicks Thin (C1) 1 × 500 + 1 × 100 600 wicks ₹3,540.00
Wick stickers Candle Wick Stickers 15 × 40-sticker sheet 600 stickers ₹1,500.00
Care stickers Candle Care Stickers Roll 1 × 1,000 (1.5 inch) 1,000 stickers ₹699.00
CSI total Six lines — 521 units to make ₹1,08,679.84
Lids Included with the Salsa jar. CSI does not sell standalone lids — if your jar has none, this line is your own supplier's Not a CSI line
Printed labels CSI does not sell printed labels. Get this figure from your printer before you quote the client Not a CSI line
Retail boxes CSI does not sell retail or gift boxes, or box inserts. Packaging supplier Not a CSI line
Shipping cartons CSI does not sell shipping cartons, cushioning, bubble wrap or packing tape. Packaging supplier Not a CSI line

Across the 521 units you make, that bill is ₹208.60 of CSI materials per candle; across the 500 you invoice, ₹217.36 — and the second figure belongs in your costing, because samples and retained units are a cost of this order. Compare the naive calculation: 184 g of wax at ₹0.4248 is ₹78.16, 16 g of Sandalwood at ₹5.0268 is ₹80.43, jar ₹29.50, wick ₹5.90, wick sticker ₹2.50, care sticker ₹0.70 — ₹197.19 a candle, ₹98,596 for five hundred. The gap is ₹10,083.84, about 10%, and it is not waste: samples you needed, spares you were right to hold, and packs that come in the sizes they come in.

The lines that are not on this bill
Lids, printed labels, boxes, inserts, cartons, cushioning and tape are not CSI products — not one of them — so no figure for them appears above. Get those numbers from your own printer and packaging supplier before you quote a client. What CSI does supply at the finishing end is Candle Care Stickers at ₹413 per 500 (1 inch) or ₹699 per 1,000 (1.5 inch), and wick stickers at ₹100 per sheet of 40. The complete raw-material list has the full picture.

On scheduling: CSI publishes no dispatch time, no delivery estimate and no lead time, and this page will not supply one. Message +91 7397976926, confirm stock and current lead time before you commit to a client date, and add your cure time on top. How early to order for a festive run does the backwards calculation; the wholesale sourcing guide covers ordering at this scale.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. On a page about how much to buy, the commercially convenient move would be to publish a generous wastage percentage and let you order against it. We have not, because we do not have one: production loss belongs to your melter, your pitcher and your pour discipline, and no supplier who has not weighed your equipment can hand you that number honestly. Every worked percentage here is labelled an illustration for that reason.

Every price and pack size here is from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing takes precedence. Three figures run against our own interest and are published anyway: CSI 464 is the same ₹507.40/kg at 1 kg as at 10 kg; Luxury Soy Wax Chunks' 10 kg bag is ₹0.90/kg dearer than its 1 kg, so rounding up costs ₹90 across 100 kg; and Eco Candle Wicks are ₹5.90 each at every pack size. On most CSI waxes a larger pack buys fewer parcels, not a lower rate.

What CSI does not publish, and what this page therefore does not state: no wastage percentage, no dispatch or delivery time, no minimum order quantity, no rate card, no volume slab, no credit terms. There is no 25 kg wax pack and no fragrance pack above 1 kg. Lids, labels, boxes, inserts, cartons, cushioning and tape are not CSI products and are not priced here. For stock, current lead time, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax and fragrance oil do I need for 500 candles of 200 g at 8%?
Five hundred candles at 200 g is 100,000 g finished. At 8% of finished weight, 8,000 g of fragrance oil and 92,000 g of wax — 16 g and 184 g per unit. If your 8% means 8% of the wax, 7,407 g of oil and 92,593 g of wax. That is the calculated requirement only: samples, replacement stock, your measured transfer loss and pack rounding sit on top, taking this guide's illustration to 100 kg of wax and 8.8 kg of oil.
What production-loss or wastage percentage should I allow?
CSI publishes no wastage or production-loss figure, and we will not invent one for you. It depends on your equipment and habits — the film in the melter, the residue in the spout, oil left in the bottle, evaporation at pour temperature, and whether jars are filled to a weight or a line. Measure it: tare your vessels cold, weigh a known input, weigh the filled jars against their tares, and the difference is your loss. Repeat over three batches and use the spread. Measure wax and oil separately — they are not lost in the same proportion.
Is there a 25 kg bag of wax or a 5 kg pack of fragrance oil?
No — neither exists on this store. The wax ladder is 500 g, 1 kg, 5 kg and 10 kg, with one exception: Natural Soy Pearl Wax also ships 50 kg at ₹21,240 (₹424.80/kg), the only wax pack above 10 kg. Fragrance oils stop at 1 kg across all 92, so 8 kg is eight bottles. A spreadsheet assuming a 25 kg carton or a 5 kg drum was built for a different supplier.
Do I get a discount at 100 kg of wax or 9 kg of fragrance oil?
CSI publishes no volume slab, no rate card, no minimum order quantity and no credit terms, and this page will not imply one. The published ladder is the price: CSI 464 is flat at ₹507.40/kg from 1 kg up, and Luxury Soy Chunks' 10 kg bag is ₹0.90/kg dearer than its 1 kg. The one genuine volume break is Natural Soy Pearl Wax, stepping from ₹450.00/kg to ₹424.80/kg at 5 kg and then flat. Ask on +91 7397976926 about a specific quantity; nothing here promises an answer other than the published price.
How many extra candles should I make beyond the 500 ordered?
Enough for three things that are not optional: approval samples so the client signs off first, retained samples from each batch so a complaint four months later can be checked against a candle from the same pour, and replacement stock for QC rejects and transit breakages. This guide uses 6, 5 and 10 — 21 units, 4.2% more of everything, and they need jars, wicks and wick stickers too.
How long will the order take to arrive?
CSI publishes no dispatch time, no delivery estimate and no lead time, so no number appears anywhere on this page. Message +91 7397976926 to confirm stock and current lead time before you commit to a client date, and add cure time on top. Under-ordering is the expensive mistake precisely because the recovery is a second order and a second wait of unknown length.
Buy the arithmetic, measure the buffer
8 kg of oil and 92 kg of wax is the answer. The other eight kilograms are yours to establish.
Natural Soy Pearl Wax at ₹424.80/kg in the 5 kg, 10 kg and 50 kg packs · CSI 464 flat at ₹507.40/kg with a stated 10% ceiling and a 60-month shelf life · 92 fragrance oils from 15 g to 1 kg · Eco Candle Wicks at ₹5.90 each at every pack size. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request. No MOQ, no slab, no published lead time — ask us and we will tell you what is on the shelf.
Shop candle wax Confirm stock & lead time on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The arithmetic, the loss-measurement protocol and the per-material buffer model apply to any supplier; the prices and pack sizes are CSI's.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages — for Luxury Soy Wax CSI 464 (two), Soy Pillar Wax, Gilli Mitti (Patchouli) fragrance oil, Eco Candle Wicks and White Matte Glass Jar. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; the "Verified buyer" badge appears only where Judge.me recorded the reviewer as verified, which is why the White Matte Glass Jar review carries no badge. Two longer reviews are shortened with an ellipsis and are otherwise unedited. None of them describes a bulk purchase calculation, a production-loss measurement or an order of this size.

On production loss: CSI publishes no wastage percentage, production-loss figure or yield allowance. The 2%, 3%, 5% and 8% rates used in this guide are illustrations of the method and are explicitly not CSI specifications. CSI also publishes no dispatch time, delivery estimate, lead time, minimum order quantity, rate card, volume slab or credit term, and none is stated on this page.

Figures verified September 2026: 500 × 200 g = 100,000 g finished; at 8% of finished weight, 8,000 g oil and 92,000 g wax (16 g and 184 g per candle); at 8% of wax weight, 100,000 ÷ 1.08 = 92,592.59 g wax and 7,407.41 g oil, a 592.59 g difference on the oil line. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg (₹424.80/kg at 5 kg and above) — the only wax pack above 10 kg on the store. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg, flat at ₹507.40/kg from 1 kg up. Eco Soy CSI 400 ₹399.00 / 1 kg and ₹1,996.00 / 5 kg (₹399.00 and ₹399.20 per kg; no pack above 5 kg), so 99 kg as nineteen 5 kg bags plus four 1 kg is ₹39,520.00 against ₹42,156.00 for the same 99 kg of Natural Soy Pearl. Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg — ₹599.00/kg, ₹599.00/kg and ₹599.90/kg respectively, so 90 kg costs ₹53,991 in 10 kg bags against ₹53,910 in 5 kg bags. Sandalwood Fragrance Oil ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg, flat at ₹5.0268/g from 100 g up. Citrus Lemon ₹300.00 / 100 g, ₹1,420.00 / 500 g, ₹2,832.00 / 1 kg. British Rose ₹3,068.00 / 1 kg. Vanilla Bean ₹7,646.00 / 1 kg. 200 ml Salsa Glass Jar with golden lid ₹200.60 / 5, ₹1,475.00 / 50, ₹2,950.00 / 100 (₹40.12 and ₹29.50 each). Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 per wick at 10, 20, 50, 100, 500 and 1,000; Thick (C2) ₹9.44 per wick. Candle Wick Stickers ₹100.00 per sheet of 40 (the 100-sticker sheet was out of stock on the pull date). Candle Care Stickers Roll ₹413.00 per 500 at 1 inch, ₹699.00 per 1,000 at 1.5 inch. Candle Making Weighing Scale ₹354.00; 600 ml Steel Pouring Pitcher ₹708.00; Mini Electric Wax Melter (1 litre) ₹2,360.00. Diagram bars are drawn to scale at 6 px per kilogram: 92.00 kg, 95.86 kg, 98.83 kg and 100.00 kg. Worked purchase total ₹1,08,679.84 across six CSI lines for 521 units to make; ₹208.60 per unit made and ₹217.36 per unit sold, against a naive per-candle materials cost of ₹197.192 (₹98,596.00 for 500), a gap of ₹10,083.84. Published fragrance ceilings are wax-manufacturer formulation limits, not regulatory limits: Luxury Soy Wax Chunks up to 13% of total wax weight, Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%. Only CSI 464 and CSI 468 publish a shelf life, both 60 months in cool, dry storage. CSI publishes no jar-diameter or burn-diameter recommendation for any wick. Lids, printed labels, retail and gift boxes, box inserts, shipping cartons, cushioning and packing tape are not CSI products and are not priced here. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं