I Want to Make a Luxury Candle With a Smooth Creamy Top and Minimal Frosting — What Type of Container Wax Should I Start With?

I Want to Make a Luxury Candle With a Smooth Creamy Top and Minimal Frosting — What Type of Container Wax Should I Start With?

 

Container wax ₹399 to ₹650 / kg Microcrystalline hardening slab ₹299 / kg Stocked in India · ships nationwide
CSI specification guides · top finish and frosting
Three CSI wax pages take a position on how the candle will look. Everything else you have heard about frosting is somebody's bench result, including ours.
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed…"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy CSI 468
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★★
"Very good quality liquid dyes. Good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax. I’m very happy with it."
Antara Srinivas IyerVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed…"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy CSI 468
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★★
"Very good quality liquid dyes. Good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax. I’m very happy with it."
Antara Srinivas IyerVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Appearance claims quoted verbatim from product pages ✓ Stated pour windows on every wax ✓ Bulk pricing & GST invoicing on WhatsApp
Candle Business Guides · Top Finish & Frosting
Only three CSI container waxes say anything at all about how the finished candle will look, and only one of them publishes both an appearance position and a narrow pour window. That combination is the whole answer to this brief — and the pour window is the number that does the work.
58–60°C
the stated pour temperature of Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg — the narrowest and lowest published pour window in the CSI wax range, on the one page that also states "rich, opaque appearance with minimal frosting" · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which wax should I start with? Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg. Its page states an "ultra-smooth finish", a "rich, opaque appearance with minimal frosting", "excellent glass adhesion", a "one-pour finish", a melting point of 50–53°C and a pour of 58–60°C. No other CSI wax publishes that combination.

Is there a cheaper wax that says the same thing? Nearly. Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg states "excellent glass adhesion, a creamy appearance, and reduced frosting compared to conventional soy waxes", plus "smooth, opaque finish" and "low frosting, minimal blooming". Its stated pour temperature is 80–90°C, which is a very different process.

Can any wax promise no frosting? No, and none does. The strongest words on any CSI page are "minimal frosting", "reduced frosting" and "low frosting". Frosting is how natural soy crystallises; a wax choice and a pour temperature shift the odds, they do not remove the phenomenon.

What is the cheapest improvement? Your pour temperature, which costs ₹0 once you own a ₹354 thermometer. After that, a 1–5% microcrystalline hardening blend — and because the slab is ₹299/kg, blending it into CSI 468 actually lowers your cost per kilo.
The short answer
Choose the wax by what its page publishes, in this order: an appearance position, then a stated pour window, then the load ceiling, then price per kilo. Appearance without a pour window is a claim you cannot reproduce; a pour window without an appearance position leaves you guessing what the wax is for.
Then work the free levers: pour inside the stated window and log the reading; slow the cooling; keep the jars away from draughts and cold surfaces; and do not chase the last percentage point of fragrance load, because more oil in the melt is one more thing for the surface to negotiate as it sets.
Only then reach for a blend. Microcrystalline Wax Slab states "1–5% for hardening blends" and is described as giving "a smooth finish, excellent adhesion, and reduced brittleness". At ₹299/kg, a 3% blend into CSI 468 costs ₹639.47/kg — ₹10.53 less than CSI 468 alone.
Stated pour windows — the only published number that bears on your top finish 45°C 55°C 65°C 75°C 85°C 95°C 85°C — the 150 g jar's stated hot-pour ceiling Coconut Soy CSI 468 58–60°C · ₹650/kg · "minimal frosting" Luxury Soy Chunks 70–80°C · ₹599/kg · no frosting position Luxury Soy CSI 464 80–90°C Eco Soy CSI 400 add 80–90°C Dashed box = fragrance add temperature, not a stated pour window. Natural Soy Pearl Wax, Premium Coconut Soy Wax and Coconut Wax state no temperature at all.
CSI 468's window is both the lowest and the narrowest published in the range — twenty degrees below Luxury Soy Wax Chunks and a full two degrees wide, which is why a thermometer stops being optional. Note also that CSI 464's stated 80–90°C reaches past the 85°C hot-pour ceiling printed on the 150 g apothecary jars, so that pairing wants the bottom of the band. Luxury Soy Wax Chunks state the pour two ways on one page — 70–80°C in the how-to steps and 75–80°C in the details table; pick one, write it down, and stay with it.
Straight answer
Which container wax should I start with for a smooth creamy top and minimal frosting?
Start with Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650 a kilo, because it is the only CSI wax whose page pairs an explicit appearance position with a pour window narrow enough to reproduce. The page states a coconut-soy hybrid developed for containers "requiring an ultra-smooth finish", a "rich, opaque appearance with minimal frosting", "excellent glass adhesion", a one-pour finish, a melting point of 50–53°C, a pour of 58–60°C and a load of up to 13%. If ₹650 is more than the product can carry, the honest second choice is Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40, whose page states "excellent glass adhesion, a creamy appearance, and reduced frosting compared to conventional soy waxes", plus "smooth, opaque finish" and "low frosting, minimal blooming" — with a stated pour of 80–90°C, which is a hotter and quite different process. Third is Eco Soy CSI 400 at ₹399, "designed for smooth, creamy candles that set beautifully — often in just one pour", with a stated appearance of "creamy white" and a rich off-white finish. Those three are the whole published shortlist: Luxury Soy Wax Chunks, Natural Soy Pearl Wax, Premium Coconut Soy Wax and Coconut Wax take no position on frosting at all. Then do the free work: pour inside the stated window, cool slowly, keep draughts off the jars. And if the surface still needs hardening, blend in 1–5% Microcrystalline Wax Slab — the one CSI additive that states a rate for exactly this job, at ₹299 a kilo.
One line: CSI 468 at ₹650/kg for the stated "minimal frosting" and the 58–60°C pour, CSI 464 at ₹507.40 for "reduced frosting" at a hotter pour — then a thermometer, patience, and a 1–5% microcrystalline blend if the surface still needs it.
Trial two waxes and a thermometer: Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650, Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260, Microcrystalline Wax Slab 500 g ₹149 and a Pen Thermometer ₹354 — under ₹1,500 for a complete top-finish trial.
Shop container wax

What CSI wax pages actually say about appearance

Frosting is the most discussed defect in candle making and one of the least documented. So start by reading what is actually written down.

Most advice about smooth tops is somebody's bench experience passed along until it sounds like a specification. Useful, often true, and impossible to hold anyone to. So here is the narrow, verifiable version: of the container waxes CSI lists, three take a published position on appearance and four take none. If you are choosing a wax for a brief that is entirely about how the candle looks, that division is the most important thing on this page.

Every CSI container wax · what the page states about appearance
Quoted verbatim, with the price per kilo and the stated pour window
Wax Per kg Stated appearance / frosting position Stated pour Stated load
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650 "Rich, opaque appearance with minimal frosting"; "ultra-smooth finish"; "creamy texture"; "excellent glass adhesion"; "one-pour finish" 58–60°C Up to 13%
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40 "A creamy appearance, and reduced frosting compared to conventional soy waxes"; "smooth, opaque finish"; "low frosting, minimal blooming"; "excellent glass adhesion" 80–90°C Up to 10%
Eco Soy CSI 400 ₹399 "Designed for smooth, creamy candles that set beautifully — often in just one pour"; appearance stated as "Creamy White"; "rich, off-white finish" Not stated (add at 80–90°C, then pour directly) Not stated
Luxury Soy Wax Chunks ₹599 Nothing about frosting or top finish; states "excellent adhesion for fragrance oils and dyes" 70–80°C (details table 75–80°C) 8–13% of total wax weight, 10% recommended
Natural Soy Pearl Wax ₹450 Nothing stated Not stated Not stated
Premium Coconut Soy Wax ₹920 Nothing stated Not stated Not stated
Coconut Wax ₹1,026.60 Nothing stated; described as blending well with soy or beeswax Not stated Not stated
Soy Butter Wax ₹1,097.40 "Your candles will have a luxurious, creamy texture"; stated as a blend of soy pellets, soy chunks and beeswax Not stated Not stated
Microcrystalline Wax Slab (blend additive) ₹299 "Giving your candles a smooth finish, excellent adhesion, and reduced brittleness"; texture stated as "Creamy, smooth finish" Not a standalone wax 1–10% into the base · 1–5% for hardening blends
Priced above: CSI 468 500 g ₹325, 1 kg ₹650, 5 kg ₹3,185 (₹637/kg), 10 kg ₹6,370 (₹637/kg) · CSI 464 500 g ₹260 (₹520/kg), 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537, 10 kg ₹5,074 · Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399, 5 kg ₹1,996 · Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299, 1 kg ₹599, 5 kg ₹2,995, 10 kg ₹5,999 · Natural Soy Pearl 1 kg ₹450, 5 kg ₹2,124 (₹424.80/kg) · Premium Coconut Soy Wax 500 g ₹460, 1 kg ₹920 · Coconut Wax 500 g ₹513.30, 1 kg ₹1,026.60 · Soy Butter Wax 500 g ₹548.70, 1 kg ₹1,097.40 · Microcrystalline Wax Slab 500 g ₹149, 1 kg ₹299. Note that CSI 464's 500 g pack works out at ₹520/kg — dearer per kilo than the 1 kg at ₹507.40.
No wax page promises a frost-free candle, and you should be suspicious of anything that does. The strongest published wording in the CSI range is "minimal frosting", "reduced frosting" and "low frosting, minimal blooming" — all comparative, all careful. Frosting is the way natural soy crystallises as it cools, and it is cosmetic, not a fault in the burn. What a wax choice and a pour temperature do is change the odds and the severity. What they cannot do is repeal the chemistry. Plan your product photography and your customer-facing copy around that: a brand that explains frosting confidently loses fewer sales than one that pretends it never happens. The mechanism is set out in why soy candles frost and why is my soy wax frosting.
1
First choice · appearance position plus a narrow pour window
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes)
The only CSI wax that states both how it should look and exactly how to pour it. A coconut-soy hybrid described as developed "specifically for container candles requiring an ultra-smooth finish", with a stated melting point of 50–53°C, a pour of 58–60°C, a load up to 13%, "rich, opaque appearance with minimal frosting", "excellent glass adhesion" and a one-pour finish. Flake format, so it melts fast and weighs out cleanly. One CSI customer, Arminder Kaur, records that "all the materials are high quality". The listed price steps down from ₹650/kg to ₹637/kg at 5 kg and 10 kg.
Size Price Per kg
500 g ₹325 ₹650
1 kg ₹650 ₹650
5 kg ₹3,185 ₹637
10 kg ₹6,370 ₹637
₹650 per kg at 500 g and 1 kg · ₹637 per kg at 5 kg and 10 kg Buy CSI 468
2
Second choice · the pure-soy route, ₹142.60/kg cheaper
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes)
The 100% soy container wax that takes the clearest appearance position in the soy part of the range: "excellent glass adhesion, a creamy appearance, and reduced frosting compared to conventional soy waxes", with "smooth, opaque finish" and "low frosting, minimal blooming" listed as key features, and a stated load of up to 10%. Its stated pour temperature is 80–90°C — the page gives the melting point identically, which is unusual, so treat the bottom of that band as your working target and log what you actually poured at. One CSI customer, Thenirvaofficial, calls it "one of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner." Per-kilo price is flat from 1 kg to 10 kg.
Size Price Per kg
500 g ₹260 ₹520
1 kg ₹507.40 ₹507.40
5 kg ₹2,537 ₹507.40
10 kg ₹5,074 ₹507.40
₹507.40 per kg from 1 kg upward · the 500 g pack is ₹520/kg Buy CSI 464

The pour window is the lever

Wax choice narrows the field. Pour temperature is what you actually control on the day, and it is the only variable in this brief that every experienced maker and every published page agrees matters. It also costs nothing: a Pen Thermometer is ₹354 once, and after that the lever is free forever.

The practical point is how differently the three shortlisted waxes want to be handled. CSI 468 pours at 58–60°C — a two-degree window only a handful of degrees above its own 50–53°C melting point, which means short working time and a real risk of pouring too cool if you are filling twenty jars by hand. CSI 464 pours at 80–90°C, thirty degrees hotter, with a ten-degree window and much more forgiving timing but a hotter meeting between wax and glass. Eco Soy CSI 400 states no pour temperature at all: it tells you to add fragrance at 80–90°C, stir two minutes and "pour directly", which in practice means your pour temperature is whatever the wax happens to be, and that is exactly the variable you are trying to control.

The three shortlisted waxes as processes, not products
What the stated window means for how you pour, and what to watch
Wax Stated window Width Working time What goes wrong at each end
CSI 468 58–60°C 2°C Short — only a few degrees above the 50–53°C melt Too cool and it thickens and sets lumpy before the jar is full; too warm and you lose the finish the page is describing
CSI 464 80–90°C 10°C Long and forgiving The top of the band exceeds the 85°C hot-pour ceiling printed on the 150 g apothecary jars — pour low if that is your vessel
Luxury Soy Wax Chunks 70–80°C · details table 75–80°C 10°C or 5°C, depending which line you follow Moderate The page states the pour two ways — choose one, write it on the recipe card, and never split the difference between batches
Eco Soy CSI 400 None stated · add at 80–90°C (85°C) then pour directly — Undefined Pouring "directly" after adding at 85°C means your pour is near 85°C by default. Decide a target yourself and hold it
Pour temperature is a number, not a feeling
Three habits turn a stated window into a repeatable finish. First, measure in the jug, not the pot — wax loses several degrees in the transfer, and the jug is where the pour actually happens; a pouring jug is ₹531 and a 600 ml steel pitcher is ₹708. Second, bring the jars to room temperature and never pour into glass straight off a cold floor. Third, write the reading down for every batch, because a top finish that varies between batches is almost always a pour temperature that varied between batches.

The hardening blend, costed per kilo

The only CSI additive that publishes a rate for this job is also cheaper per kilo than the wax you are blending it into.

If the wax and the pour temperature have taken you as far as they can, the next published lever is a blend. Microcrystalline Wax Slab is the one CSI additive with a stated rate for exactly this: "Blend 1%–10% microcrystalline wax into your main wax base", with "for hardening blends: 1–5%" called out specifically, and the page describes the result as "a smooth finish, excellent adhesion, and reduced brittleness" with a texture stated as "creamy, smooth finish". It also notes the melting point is "high (varies by batch)", which is honest and means you should treat every new slab as a small re-test.

At ₹299 a kilo the slab is cheaper than every container wax in the range, so the blend arithmetic runs the friendly way. The table below works it out per kilo of finished blend — the unit that matters when you are buying wax rather than pouring a single candle.

Blend cost per kilogram · CSI live pricing, September 2026
What a stated 1–5% microcrystalline hardening blend does to your wax cost
Blend Grams per kg Cost per kg of blend Against the base wax alone What the page states
CSI 468 alone 1,000 g ₹650 — Minimal frosting, ultra-smooth finish, one-pour
CSI 468 + 1% micro 990 g + 10 g ₹646.49 −₹3.51 Bottom of the stated 1–5% hardening range
CSI 468 + 3% micro 970 g + 30 g ₹639.47 −₹10.53 Mid-range; also inside the stated 3–7% pillar range
CSI 468 + 5% micro 950 g + 50 g ₹632.45 −₹17.55 Top of the stated hardening range
CSI 464 + 3% micro 970 g + 30 g ₹501.15 −₹6.25 Same stated rate on a pure-soy base
CSI 468 + 10% Coconut Wax 900 g + 100 g ₹687.66 +₹37.66 The Coconut Wax page states only that it blends well with soy or beeswax — no rate, no appearance claim
3
The blend · the one additive with a stated rate for this job
Microcrystalline Wax Slab — Premium Grade
A solid slab used as a blend additive, not a standalone container wax. The page states rates for three different jobs — 1–5% for hardening blends, 3–7% for pillar candles, 8–10% for detailed or sculptural work — inside an overall "blend 1%–10% into your main wax base", and says to melt thoroughly and stir well. It describes the effect as a smooth finish, excellent adhesion and reduced brittleness, with the texture stated as creamy and smooth. Two cautions straight from the page: the melting point is "high (varies by batch)", and the colour is off-white or natural, so it will shift a very pale wax slightly. Start at 1%, and treat every percentage point as a new formula that needs its own burn test.
Size Price Per kg
500g ₹149 ₹298
1kg ₹299 ₹299
₹299 per kg · a 3% blend into CSI 468 costs ₹639.47/kg, ₹10.53 less than CSI 468 alone Buy the microcrystalline slab
A blend is a new wax, so the wick you chose is no longer chosen. Blending in even 1% of a harder wax changes how the wax melts, how deep the pool gets and how fast it re-solidifies — which is the same set of variables your wick was selected against. So a blend that improves the top surface can simultaneously break the burn you had already proved, and you will not find that out from the surface. Re-run the burn test on every blend ratio, and keep the ratio on the recipe card next to the pour temperature. Also resist stacking additives: Vybar states 0.5–2% overall and 0.5–1% for soy specifically, and it is to be added before fragrance and colour — one additive at a time, or you will not know which one moved the result.

Every lever, ranked by cost per kilo

Here is the whole brief as a shopping decision, priced in the unit you buy wax in. Four of the seven levers cost nothing per kilo, which is the useful headline: most of the work on a smooth creamy top is process, not purchasing.

Seven levers on top finish · CSI live pricing, September 2026
What each costs per kilogram of wax poured, and what the pages state about it
# Lever Cost per kg of wax Published basis
1 Pour inside the stated window and record the reading ₹0 (a ₹354 thermometer, bought once) Stated on CSI 468, CSI 464 and Luxury Soy Wax Chunks
2 Cool slowly — jars at room temperature, no draughts, no cold surfaces, do not move them ₹0 Standard practice; no CSI page states a cooling regime, so this is yours to control and log
3 Choose a wax that publishes an appearance position ₹399 (Eco Soy CSI 400) · ₹507.40 (CSI 464) · ₹650 (CSI 468) All three quoted verbatim in the table above
4 Blend 1–5% microcrystalline for hardness and adhesion Negative — a 3% blend into CSI 468 is ₹639.47/kg against ₹650 "For hardening blends: 1–5%" stated on the slab page
5 Hold the fragrance load lower rather than at the ceiling Saves money — 8% instead of 13% of wax weight is less oil per candle Load ceilings are stated; the effect on surface finish is not, so test it
6 Warm the jar surface gently, or flatten a set top with heat ₹531 for a Hot Air Gun, bought once No CSI page states a heat-gun technique for tops; this is bench practice, used carefully
7 Add dye last and at the smallest effective dose ₹472–₹1,062 per bottle, a fraction of a rupee per candle No CSI dye page states a dosage — which is exactly why it is last

The six-jar top-finish test

Six jars, one wax, one oil, one load, one jar type — and only the pour temperature and the cooling regime changing. It is the smallest experiment that answers this brief, and on CSI 468 at ₹650/kg six 200 g candles use about 1.1 kg of wax, so the whole test costs roughly ₹722 of wax plus your jars, wicks and oil.

1
Fix everything except temperature and coolingOne wax (start with CSI 468), one oil, one load at 8% of total wax weight, one jar type, one wick, no dye. Six jars, labelled A to F. If you vary two things at once you will get six results and no conclusions.
2
Pour A and B at the bottom of the stated window, C and D at the topFor CSI 468 that is 58°C and 60°C — a two-degree difference that sounds trivial and is not. Measure in the jug at the moment of pouring, not in the melting pot. Write the actual reading on each jar's label, including the odd 59°C you will inevitably get on one of them.
3
Pour E and F deliberately outside the windowOne clearly cooler and one clearly warmer than the stated band, still within safe handling. This is the pair that teaches you what the window is for, and it is the fastest way to recognise a bad top when you see one in production. Keep them; photograph them; they become your internal reference set.
4
Split the cooling regime down the middleA, C and E cool undisturbed on a wooden board at room temperature, covered loosely with a box. B, D and F cool on a bare hard surface in open air. Do not move any of them for at least six hours. Cooling rate is the one major variable no CSI page speaks to, so this is where your own data is worth the most.
5
Score at 24 hours, 7 days and 21 daysFrosting is progressive, so a top that looks perfect on day one is not a result. Score five things each time on a 1–5 scale: surface smoothness, surface flatness, frosting extent, glass adhesion (wet spots), and colour evenness. Photograph each jar from the same angle in the same light. See why does my candle have wet spots for what adhesion failures look like.
6
Only then consider the blend — and burn-test itIf the best of the six is still not good enough, repeat the two winning conditions with 1% and 3% microcrystalline. Then burn all of them, because a blend changes the pool and therefore the wick. A beautiful top on a candle that tunnels is a failed candle. Wick behaviour is covered in why does my candle tunnel even with the correct wick.
The CSI principle
Buy the wax that publishes a position. Then win the top surface with a thermometer, not with a bigger invoice.
Of the seven levers on this page, the two that move the result most cost nothing at all — pouring inside the stated window and letting the jars cool undisturbed. The dearest wax in the range says nothing whatsoever about frosting; the ₹299 slab says the most useful thing. Read the pages, not the price list.
Test settled? CSI 468 steps down to ₹637/kg at 5 kg and 10 kg, CSI 464 holds ₹507.40/kg to 10 kg, and the microcrystalline slab is ₹299/kg at 1 kg. Above the listed packs, bulk pricing, GST invoicing and documentation are handled on WhatsApp.
Order in bulk on WhatsApp

Colour, load and the two things that undo your work

A smooth top is easiest to achieve on an uncoloured candle at a modest load. Both of those are things a brand tends to want to change.

Two decisions can quietly reverse everything the previous sections bought you, and they are the two decisions most often made last and fastest.

Colour. Frosting is a surface crystal effect, and it shows far more against a coloured wax than a pale one — a white bloom on a deep burgundy candle is visible across a room, while the same bloom on an off-white candle is barely there. That is a design consequence, not a defect. CSI's liquid dyes are concentrated; one CSI customer, Shanu Shah, notes that "its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade", and another, Antara Srinivas Iyer, reports "good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax". But no CSI dye page states a dosage, which means the dose is your variable and pastel shades are the safer place to start when top finish is the priority. Dye goes in last, at the smallest effective amount, and then the candle is re-tested. Comparison: liquid dye versus dye chips and liquid colours versus mica powder.

Fragrance load. Every gram of oil in the melt is a gram of something that is not wax, and it has to be accommodated as the wax sets. No CSI page states a relationship between load and top finish, so this is explicitly a bench observation rather than a published specification — but it is why a top-finish test should be run at a modest load, and why a decision to lift the load from 8% to the ceiling is a decision to re-check the surface. And the ceiling itself is the lower of the two stated figures: CSI 468 states up to 13%, but an oil like Sandalwood or British Rose states up to 10% for soy, so 10% governs.

Order of operations for an appearance-led candle
What is fixed at each stage, and what has to be re-tested after
Stage Decision Fixed by Re-test after this stage?
1 Container The jar's stated diameter, fill and hot-pour ceiling Nothing yet — this is the constant everything else answers to
2 Wax Its published appearance position, pour window and load ceiling Top finish, at 24 hours, 7 days and 21 days
3 Fragrance and load The lower of the wax's and the oil's stated ceilings Top finish and burn — the oil changes both
4 Wick Your burn test in this jar, at this load, in this wax Burn, and check the top after the first burn cycle
5 Blend additive, if needed The slab's stated 1–5% hardening range Top finish and burn — a blend is a new wax
6 Dye Nothing published — no CSI dye page states a dosage Everything. Colour is the last change and the one most likely to disturb the wick
Frosting is not a fault to be eliminated. It is a variable to be managed — and the only supplier who will tell you otherwise is one who has not tested it.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The commercially convenient answer to this brief would be "buy our dearest coconut wax". The honest answer is that the ₹1,026.60 Coconut Wax page says nothing at all about frosting, while the ₹299 microcrystalline slab states the most specific, most usable rate in the range — and that the two biggest levers, pour temperature and cooling, cost you nothing and earn us nothing.

Every appearance claim on this page is quoted verbatim from the product page that makes it, and where a page is silent — as Luxury Soy Wax Chunks, Natural Soy Pearl Wax, Premium Coconut Soy Wax and Coconut Wax all are about frosting — this guide says so rather than filling the gap. Prices, pack sizes and stated temperatures come from live CSI stock in September 2026. No CSI wax page states a cooling regime, a frosting-severity figure or a softening temperature, and none appears here. Loads are formulation limits, not regulatory limits, and no burn-hour or throw figure is published or implied.

For help choosing between two waxes for a specific vessel, bulk pricing above the listed packs, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which candle wax gives the smoothest, creamiest top?
Judged on what is published rather than on opinion, Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg — the only CSI wax whose page states an "ultra-smooth finish", a "rich, opaque appearance with minimal frosting" and a narrow pour window of 58–60°C. CSI 464 at ₹507.40 states "reduced frosting" and "low frosting, minimal blooming". Both are comparative claims, not promises — your pour temperature and cooling still decide the outcome.
Can I stop soy wax frosting completely?
No, and no CSI page claims you can. Frosting is how natural soy crystallises as it cools; it is cosmetic and does not affect the burn. The published wording across the range tops out at "minimal", "reduced" and "low" frosting. What you can do is reduce how often and how severely it appears — choose a wax with a published position, pour inside the stated window, cool slowly and undisturbed, keep the colour pale, and blend 1–5% microcrystalline if you still need more hardness.
What pour temperature should I use for a smooth top?
Whatever your wax's page states, measured in the pouring jug at the moment of pouring. CSI 468 states 58–60°C; Luxury Soy Wax Chunks state 70–80°C in the steps and 75–80°C in the details table; CSI 464 states 80–90°C. Waxes that state nothing leave the target to you. A ₹354 thermometer is the cheapest quality-control tool in candle making.
Is coconut-soy wax better than soy for appearance?
On what CSI publishes, the coconut-soy blend takes the stronger position: CSI 468 states "minimal frosting" and an "ultra-smooth finish", against "reduced frosting" on the pure-soy CSI 464. Note though that CSI's other coconut listings — Premium Coconut Soy Wax at ₹920 and Coconut Wax at ₹1,026.60 — state nothing about appearance at all, so "coconut" by itself is not the answer. Background: what makes coconut wax candles feel more premium.
How much microcrystalline wax should I add to soy?
The slab's page states 1–5% for hardening blends, inside an overall 1–10% into the main wax base. At ₹299 a kilo it lowers your blended cost: a 3% blend into CSI 468 is ₹639.47/kg against ₹650 for CSI 468 alone. Start at 1%, and treat every ratio as a new formula — the page states the melting point is "high (varies by batch)", and any change to hardness changes the melt pool your wick was chosen for.
Does fragrance load affect the top of the candle?
No CSI page states a relationship, so treat this as a bench variable rather than a specification. What is certain is that the ceiling is the lower of the two stated figures — CSI 468 states up to 13%, while Sandalwood and British Rose state up to 10% for soy, so 10% governs. Run your top-finish test at a modest 8% of total wax weight, then re-check the surface if you later lift the load.
Three waxes take a position. One of them also tells you how to pour it.
Start at CSI 468 and 58–60°C. Win the rest with a thermometer, slow cooling and a 1% blend.
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650/kg (₹637/kg at 5 kg and 10 kg) — stated minimal frosting, ultra-smooth finish, melt 50–53°C, pour 58–60°C, load up to 13% · Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40/kg — stated reduced frosting, low frosting and minimal blooming, load up to 10% · Eco Soy CSI 400 ₹399/kg — stated creamy white, smooth, often one pour · Microcrystalline Wax Slab ₹299/kg — stated 1–5% for hardening blends · Pen Thermometer ₹354 · Hot Air Gun ₹531. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation.
Shop container wax Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the blend arithmetic, the lever ranking and the six-jar test design apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325, 1 kg ₹650, 5 kg ₹3,185 (₹637/kg), 10 kg ₹6,370 (₹637/kg); Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260 (₹520/kg), 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537, 10 kg ₹5,074; Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399, 5 kg ₹1,996; Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299, 1 kg ₹599, 5 kg ₹2,995, 10 kg ₹5,999; Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450, 5 kg ₹2,124, 10 kg ₹4,248, 50 kg ₹21,240; Premium Coconut Soy Wax 500 g ₹460, 1 kg ₹920; Coconut Wax 500 g ₹513.30, 1 kg ₹1,026.60; Soy Butter Wax 500 g ₹548.70, 1 kg ₹1,097.40; Microcrystalline Wax Slab 500 g ₹149, 1 kg ₹299; Vybar 50 g ₹156, 100 g ₹312. Equipment — Pen Thermometer ₹354; Hot Air Gun ₹531; Candle Wax Pouring Jug ₹531; Steel Pouring Pitcher Large (600 ML) ₹708 (the 150 ML is sold out); Candle Making Weighing Scale ₹354. Dyes — Candle Dye Liquid Red 15 gm ₹236, 50 ml ₹472, 100 gm ₹900; Black Candle Dye Liquid 15 ml ₹236, 50 ml ₹590, 100 ml ₹1,062. Appearance and temperature statements, quoted verbatim from the product pages: CSI 468 — "developed specifically for container candles requiring an ultra-smooth finish", "Rich, opaque appearance with minimal frosting", "the creamy texture and scent throw benefits of coconut", "Formulated for excellent glass adhesion and a one-pour finish", melting point 50°C–53°C, pour temperature 58°C–60°C, fragrance load up to 13%. CSI 464 — "it offers excellent glass adhesion, a creamy appearance, and reduced frosting compared to conventional soy waxes", "Smooth, opaque finish with excellent glass adhesion", "Low frosting, minimal blooming", melting point 80°C–90°C, pour temperature 80°C–90°C, fragrance load up to 10%. Eco Soy CSI 400 — "designed for smooth, creamy candles that set beautifully — often in just one pour", appearance "Creamy White", "rich, off-white finish", fragrance add temperature 80 to 90 degrees and "add your fragrance or essential oils at 85°C (185°F), stir gently for 2 minutes, and pour directly", recommended wick Eco Wicks, no fragrance load and no pour temperature stated. Luxury Soy Wax Chunks — "Excellent adhesion for fragrance oils and dyes", recommended fragrance load 8% to 13% of total wax weight with 10% recommended, add 80–90°C, pour 70–80°C in the how-to steps and 75–80°C in the details table, cure minimum 48 hours ideally 1–2 weeks; nothing stated about frosting. Natural Soy Pearl Wax, Premium Coconut Soy Wax and Coconut Wax — no fragrance load, melt point, pour temperature or appearance position stated. Soy Butter Wax — "your candles will have a luxurious, creamy texture", stated as a blend of natural soy pellets, soy chunks and beeswax. Microcrystalline Wax Slab — "Blend 1%–10% microcrystalline wax into your main wax base", "For pillar candles: 3–7%", "For hardening blends: 1–5%", "For detailed/sculptural work: 8–10%", "giving your candles a smooth finish, excellent adhesion, and reduced brittleness", texture "Creamy, smooth finish", melting point "High (varies by batch)", colour "Off-white / natural". Vybar — 0.5%–2% of total wax weight, 0.5%–1% for soy, added to melted wax before fragrance and colour. The 85°C figure is the hot-pour ceiling stated on the 150 gram apothecary jar pages. Planning assumptions, labelled: blend costs are weighted averages of the two listed per-kilo prices (for example 0.97 × ₹650 + 0.03 × ₹299 = ₹639.47 per kg at 3%); load stated as a percentage of total wax weight; the six-jar test wax estimate assumes six 200 g candles at 8% of total wax weight, about 1.11 kg of wax; cooling regimes, jar warming and heat-gun technique are bench practice, not published specifications — no CSI page states a cooling regime, a frosting-severity measure or a softening temperature, and none is asserted here; no CSI dye page states a dosage. Loads are formulation limits, not regulatory limits. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं