I Want to Make an Oud Candle That Survives Indian Summer Shipping Without Sweating — What Type of Wax and Fragrance Load Should I Start Testing?

I Want to Make an Oud Candle That Survives Indian Summer Shipping Without Sweating — What Type of Wax and Fragrance Load Should I Start Testing?

 

Woody Oud from ₹93.22 / 15g · container wax from ₹260 / 500g 12-jar heat-age trial from ₹2,033.02 Stocked in India · ships nationwide
CSI buying guides · oud & summer stability
A stated maximum load tells you what the wax will hold on the supplier's bench. It does not tell you what your jar will look like after a week in a warm godown.
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★★
"Cute jars, I like it."
AshwiniSep 2025
White Matte Votive Jar 70 gram
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★★
"Cute jars, I like it."
AshwiniSep 2025
White Matte Votive Jar 70 gram
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited.
✓ Stated loads and cure times published per oil ✓ 15 waxes in the wax collection ✓ Bulk pricing, GST invoicing & documentation on WhatsApp
Candle Business Guides · Oud × Summer Stability
Start at 7% of total wax weight and treat 10% as your hard cap, because that is the lower of the two ceilings CSI publishes for this combination. Then prove it the only way anyone can: pour the same oil into three container waxes at two loads, keep half the jars warm for a week, and open them.
₹2,033.02
for a 12-jar heat-aged trial — three container waxes × two fragrance loads × one warm jar and one control each, at ₹169.42 per data point · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What fragrance load should an oud candle start at? 7% of total wax weight, rising no higher than 10%. The Woody Oud page states 6–10% for soy wax candles; the Luxury Soy Wax Chunks page states up to 13%. When two pages disagree, the lower number is the one you work to — so 10%, not 13%.

Which wax type should I test? The three container waxes whose pages publish numbers: Luxury Soy Wax Chunks (up to 13%, add 80–90°C, pour 70–80°C), Luxury Soy Wax CSI 464 (up to 10%, melting point 80–90°C) and Premium Coconut Soy CSI 468 (up to 13%, melting point 50–53°C, pour 58–60°C). Those melting points are the single biggest published difference between them.

Does a stated maximum mean the candle will be stable in summer? No. A stated load is the quantity the wax has been formulated to hold under the supplier's conditions. It says nothing about a sealed jar that has spent days somewhere warm. No CSI page publishes a sweating temperature, a softening temperature or a heat-stability figure, so the number has to come from your own sample.

So what do I actually buy first? 500 g each of the three waxes, 100 g of Woody Oud at ₹453.12, one pack of Eco Candle Wicks Thin (C1) and fifteen 70 g votives. Twelve jars poured, six kept warm, six kept cool, opened side by side.
The short answer
Use the lower ceiling, always: 6–10% from the oil page beats up to 13% from the wax page. Your working band for an oud candle is 7% to 10% of total wax weight, and the first pour sits at the bottom of it.
Wax type is a published melting point, not a marketing word: CSI 468 states 50–53°C and CSI 464 states 80–90°C. Those are the numbers that separate the candidates. A wax whose page states nothing is not disqualified — it is simply untested until you test it.
Heat-age before you scale, not after: twelve 70 g votives, half of them deliberately kept warm for seven days with lids on, is the cheapest honest answer to "will it sweat". It costs ₹2,033.02 and it replaces a guess with a photograph.
Two pages, two ceilings — the lower one is your load Luxury Soy Chunks (wax page) up to 13% Coconut Soy CSI 468 (wax page) up to 13% Luxury Soy CSI 464 (wax page) up to 10% Woody Oud (oil page) 6–10% Your cap · Chunks + Woody Oud 10% — start the first pour at 7% Eco Soy 400 & Natural Soy Pearl no load stated — silence is not permission Scale: 30 px per percentage point of total wax weight. Figures are the product pages' own wording, September 2026.
Three of these bars come from wax pages and one comes from an oil page. The candle obeys whichever is shorter. For Woody Oud in Luxury Soy Wax Chunks that is 10% — three percentage points below what the wax alone would allow, and ₹0 of extra cost to respect.
Straight answer
What wax and fragrance load should I start testing for an oud candle that has to survive an Indian summer without sweating?
Start at 7% of total wax weight — roughly 6.5% of the finished candle — and never plan past 10%, because the Woody Oud page states 6–10% for soy candles and that is lower than the 13% printed on the Luxury Soy Wax Chunks page. Test that load in three container waxes whose pages publish real numbers: Luxury Soy Wax Chunks at ₹599/kg, Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg with a stated melting point of 80–90°C, and Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg with a stated melting point of 50–53°C and a pour of 58–60°C. That melting-point spread is the only heat-related number CSI publishes for these waxes, and it is the reason the three behave differently in a warm room. Everything beyond it — whether a jar beads oil, whether a smooth top goes grainy, whether the surface goes soft — is not published by anyone and has to be measured. So pour twelve 70 g votives: each wax at 7% and at 10%, two jars of each combination, one of every pair kept somewhere deliberately warm with the lid on for seven days and the other kept cool as a control. The materials come to ₹2,033.02, which is ₹169.42 per data point, and the trial ends with six warm jars and six cool jars side by side on a table. If a warm jar beads oil and its control does not, that combination is out — at 10%, then at 7%. If nothing beads, you have a starting formula and a photograph to defend it with. Bulk pricing, GST invoicing and documentation are handled on WhatsApp.
One line: 7% to start, 10% as the cap, three waxes in the trial, and half the jars kept warm on purpose — because a stated ceiling is a formulation limit, not a weather forecast.
Everything the trial needs: Woody Oud 100 g at ₹453.12, Luxury Soy Wax Chunks 500 g at ₹299, CSI 464 500 g at ₹260, CSI 468 500 g at ₹325 and Eco Candle Wicks Thin (C1) 20 for ₹118.
Shop fragrance oils

Two ceilings — and why 10% wins

Every oud candle brief starts with a percentage someone read off a wax bag. The oil has its own number, and it is usually the smaller one.

Fragrance load in this series is expressed the way CSI's own wax pages express it: a percentage of total wax weight. So 7% means seven grams of oil for every hundred grams of wax. If you are used to thinking of load as a share of the finished candle, the same pour reads slightly lower — 7% of wax weight is 6.54% of the finished candle, and 10% of wax weight is 9.09%. Neither convention is wrong. What is wrong is mixing them halfway through a spreadsheet, so pick one, write it at the top of the sheet, and keep it there.

Now the part that decides your oud candle. There are two published ceilings in play and they are not the same number. The wax page tells you how much oil that wax has been formulated to hold. The oil page tells you the range that oil is recommended at in candles. When they disagree — and for oud they nearly always do — you work to the lower figure. Not because the higher one is a lie, but because the higher one was written about a different variable.

Oud oils in stock · stated candle loads, September 2026
What each oud page actually says, and what it costs per gram
Oud oil Stated candle load Stated discolouration position Smallest pack Cost per gram at 100 g
Woody Oud 6–10% soy · 6–8% paraffin · cure 48–72 hrs Page states no vanillin figure and no discolouration position 15 gm ₹93.22 ₹4.53
White Royal Oud 6–10% of total wax weight · "start at the lower end" Page states no vanillin figure 15gm ₹130 ₹8.10
Dark Vanilla Oud 6–10% for candles · 10–15% for wax melts Page states no vanillin figure 15 gm ₹105.02 ₹5.90
Amber Oud Royal Candles (Soy/Paraffin/Blends) 10% · "start at 7%" Page states no vanillin figure 100g ₹1,299 ₹12.99
Royal Oud Candles (Soy / Paraffin / Blends) 10% Page states no vanillin figure 500 g ₹3,300 (100 g currently sold out) ₹6.60 at 500 g
Midnight Bakhoor Royale No candle percentage stated at all Page states no vanillin figure 100g ₹799 ₹7.99
Worked out above: cost per gram = 100 g pack price ÷ 100. Woody Oud ₹453.12 ÷ 100 = ₹4.53 · White Royal Oud ₹810 ÷ 100 = ₹8.10 · Dark Vanilla Oud ₹590 ÷ 100 = ₹5.90 · Amber Oud Royal ₹1,299 ÷ 100 = ₹12.99 · Midnight Bakhoor Royale ₹799 ÷ 100 = ₹7.99. Royal Oud's 100 g variant is currently sold out, so its per-gram figure is taken from the 500 g pack: ₹3,300 ÷ 500 = ₹6.60. Regal Royal Oud is listed but every size is currently sold out, so it is left out of the table.

Look at the last row. Midnight Bakhoor Royale publishes no candle load, no flash point and no discolouration position. That is a genuinely quiet page, and this guide will not fill the gap for it by borrowing a figure from another oud. A silent page is not permission to assume 10%. If you want that oil in a summer candle, you own the entire test: start at 6% of wax weight, and treat every result as yours alone.

Write the cap down before you weigh anything
On a sheet of paper: wax ceiling 13% · oil ceiling 10% · working cap 10% · first pour 7%. That single line stops the most expensive mistake in this category, which is a maker who remembers "13" from the bag and pours an oud candle three points above the oil's own stated range. The detail on why the last few percent so often makes a candle worse rather than stronger is in why more fragrance oil doesn't always mean stronger candles.

What "sweating" is, and what CSI does not publish about it

Sweating is the word makers use for beads or a film of fragrance oil appearing on the surface of a finished candle. Mechanically it is simple: a wax holds a certain quantity of oil in solution, and oil that is not in solution has to go somewhere. It migrates to the top and to the glass. Warmth makes the wax more mobile and makes the migration easier to see. That is why the complaint arrives in summer and almost never in January.

Here is the part that most guides skip. No CSI page — wax or oil — states a temperature at which sweating starts, a softening temperature, a heat-stability rating or a shelf life. The wax pages state a fragrance ceiling and, for three of them, a melting point and a pour temperature. The oil pages state a recommended load and a cure time. Nobody publishes "stable to X°C", and this guide is not going to invent one. That absence is exactly why the answer to your question is a sample set rather than a number.

What is published vs what you must measure
The honest map of an oud-in-summer brief
Question Published by CSI? Where it comes from What you do about it
How much oil will this wax hold? Yes, for three waxes Wax product page: 13%, 10%, 13% Take the lower of wax and oil figures as your cap
What load is this oud recommended at? Yes, for most ouds Oil product page: 6–10%, or "start at 7%" Start at the bottom of the stated range
At what temperature does this wax soften? No Nothing stated on any wax page Heat-age a sample and look at it
At what temperature does oil bead out? No Nothing stated on any oil page Heat-age a sample and look at it
How long will a sealed jar hold its finish? No — zero pages state a shelf life or storage instruction Not published anywhere in the range Keep a dated control jar from every batch you sell
What is the stated melting point? Partly CSI 468 50–53°C · CSI 464 80–90°C · Eco Soy CSI 400 100°F (37.8°C) · others not stated Use it to rank candidates, not to predict the result
The mistake: treating the wax bag's maximum as a stability promise. "Up to 13%" is a statement about how much oil that wax has been formulated to carry in solution on the supplier's bench. It is not a claim about a sealed jar that has been sitting somewhere warm for a week, and it is not a claim about your jar, your oil or your cure. Makers read it as a guarantee, pour at the top of it, ship in May and then discover the problem through customer photographs. The fix costs ₹2,033.02 and seven days: pour the trial below, keep half of it warm, and let the jars tell you where your real ceiling is. For the mechanism behind oil separation in a finished candle, see why your candle is sweating fragrance oil.

One more honest note on transit, because it is half the question. Heat exposure in transit is a real and general condition in India — a sealed carton sits in vehicles, in sorting spaces and on doorsteps, and none of those are temperature-controlled. CSI publishes no shipping times, courier information or transit conditions, and this guide will not estimate them. What you can control is the candle: a formula that survives seven deliberate days of warmth on your own shelf is a formula with margin, and margin is the whole point.

The three waxes worth heat-ageing

CSI's wax collection holds fifteen waxes. For an oud container candle that has to hold a smooth finish, three of them are worth a trial slot because their pages publish the numbers you need to design a fair test — a stated load ceiling, and a stated temperature you can actually work to. The rest are not disqualified; they are simply unquantified, which means they would need their own full trial rather than a slot in this one.

Container waxes for the trial · CSI live pricing, September 2026
Stated specifications, 500 g price, and wax cost inside one 70 g votive at 7%
Wax Stated load Stated melting point Stated pour 500 g price Wax in one 70 g votive @ 7%
Luxury Soy Wax Chunks 8–13%, 10% recommended Not stated 70–80°C (also stated 75–80°C) ₹299 65.42 g = ₹39.19
Luxury Soy Wax CSI 464 Up to 10% 80–90°C 80–90°C ₹260 65.42 g = ₹33.19
Premium Coconut Soy CSI 468 Up to 13% 50–53°C 58–60°C ₹325 65.42 g = ₹42.52
Eco Soy CSI 400 Not stated 100°F (37.8°C) Not stated · "pour directly" after adding at 85°C Not listed at 500 g — 1 kg ₹399 65.42 g = ₹26.10
Natural Soy Pearl Wax Not stated Not stated Not stated Not listed at 500 g — 1 kg ₹450 65.42 g = ₹29.44
Worked out above: a 70 g fill at 7% of total wax weight divides into 65.42 g of wax and 4.58 g of oil (70 ÷ 1.07 = 65.42). Wax cost = 65.42 g × the 1 kg price per gram: Chunks ₹0.599 = ₹39.19 · CSI 464 ₹0.5074 = ₹33.19 · CSI 468 ₹0.650 = ₹42.52 · Eco Soy CSI 400 ₹0.399 = ₹26.10 · Natural Soy Pearl ₹0.450 = ₹29.44. At 10% of wax weight the same 70 g fill is 63.64 g of wax and 6.36 g of oil.

Two numbers in that table deserve a second look. The first is CSI 468's 50–53°C melting point — by far the lowest stated figure among the three trial waxes, and the reason a coconut-soy candle behaves differently in a warm room than a straight soy one. The second is CSI 464's page stating melting point and pour temperature as the same 80–90°C band. That is the page's own wording and it is unusually high for a soy wax; quote it as the page's figure, write down the temperature your thermometer actually showed, and do not treat the two as interchangeable instructions.

Don't put Eco Soy CSI 400 in a comparison trial and then blame the wax. Its page states a melt point of 100°F (37.8°C) and no fragrance ceiling at all, while also specifying fragrance in at 85°C with two minutes of stirring. Those are the page's numbers, and together they describe a wax that needs a trial of its own rather than a slot in a three-way comparison — you cannot hold load constant against a ceiling that was never published. If price is your reason for wanting it in, note the actual gap: ₹26.10 of wax per 70 g votive against ₹39.19 for Luxury Soy Chunks. That is ₹13.09 a votive, which is not what decides an oud candle's margin. For the wax-by-wax comparison in general, see the best wax for jar candles in India.

What to buy for the trial

Four lines do the work. Three waxes at 500 g each — the smallest pack that comfortably covers four votives per wax with a wastage allowance — and one 100 g bottle of oud. Each card shows every listed pack, the price per kilo, and how many 70 g votives at 7% that pack would fill.

1
The oil · stated 6–10% in soy
Woody Oud Fragrance Oil
The oud to run the trial on, because its page publishes the two things the trial needs: a stated soy candle load of 6–10% with a cure of 48–72 hours, and a separate lower band of 6–8% for paraffin. The page describes a citrus-and-spice opening over an oud and patchouli heart with a woody, amber and musk base, calls the strength "strong", and says oud "benefits from full cure time to develop their best cold throw" — which matters here, because a candle you intend to heat-age must be fully cured first or you will be photographing an unfinished candle. One CSI customer, Payal Patel, describes it as having "strong performance in candles". Note what the page does not state: no flash point, and no vanillin figure or discolouration position.
Size Price Per 100g 70 g votives @ 7%
15 gm ₹93.22 ₹621.47 ≈3
50 gm ₹271.40 ₹542.80 ≈10
100 gm ₹453.12 ₹453.12 ≈20
500 gm ₹2,265.60 ₹453.12 ≈100
1 kg ₹4,531.20 ₹453.12 ≈200
₹4.53 per gram at 100 g — ₹20.75 of oil in a 70 g votive at 7% Buy Woody Oud
2
Trial wax A · widest stated headroom
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
The reference wax for the trial. Its page publishes the fullest set of numbers of any CSI soy wax — a recommended fragrance load of 8% to 13% of total wax weight with 10% recommended, fragrance in at 80–90°C, a pour at 70–80°C (the details table on the same page says 75–80°C), and a cure of a minimum of 48 hours, ideally one to two weeks, before burn testing. For a heat-age trial that last line is the important one: cure fully, then start the warm week. Buy the 500 g pack; four votives need about 258 g of wax and the per-kilo price barely moves between packs.
Size Price Per kg 70 g votives @ 7%
500 g ₹299 ₹598 ≈7
1 kg ₹599 ₹599 ≈15
5 kg ₹2,995 ₹599 ≈76
10 kg ₹5,999 ₹599.90 ≈153
₹39.19 of wax per 70 g votive at 1 kg pricing Buy Luxury Soy Chunks
3
Trial wax B · matches the oil's own cap
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes)
The cheapest of the three trial waxes at ₹507.40 a kilo, and the one whose stated ceiling of up to 10% already matches Woody Oud's upper figure — so there is no gap between the two pages to reconcile. Its page states melting point 80°C–90°C and pour temperature 80°C–90°C; that is the page's own wording, it is high for a soy wax, and you should log your actual thermometer readings rather than assume. Flakes weigh out cleanly in 65 g portions, which is exactly what a votive trial asks for. One CSI customer, Thenirvaofficial, calls it "one of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner." The 500 g pack is ₹260 and works out dearer per kilo than the 1 kg pack, so if you expect a second round, buy the kilo.
Size Price Per kg 70 g votives @ 7%
500 g ₹260 ₹520 ≈7
1 kg ₹507.40 ₹507.40 ≈15
5 kg ₹2,537 ₹507.40 ≈76
10 kg ₹5,074 ₹507.40 ≈153
₹33.19 of wax per 70 g votive at 1 kg pricing Buy CSI 464
4
Trial wax C · the low-melt candidate
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes)
The wax that will most obviously differ from the other two in a warm room, because its page states a melting point of 50–53°C and a pour of 58–60°C — both far below the soy figures above. Stated fragrance load is up to 13%, so once again the oil's 10% is your cap. Include it precisely because you should know what the low-melt option does before a customer finds out for you: coconut-soy is the wax most often chosen for a premium oud candle on look and feel, and its stated numbers are the ones that most need a warm-week photograph. It is also the one wax here whose listed per-kilo price steps down at 5 kg and 10 kg, from ₹650 to ₹637.
Size Price Per kg 70 g votives @ 7%
500 g ₹325 ₹650 ≈7
1 kg ₹650 ₹650 ≈15
5 kg ₹3,185 ₹637 ≈76
10 kg ₹6,370 ₹637 ≈153
₹42.52 of wax per 70 g votive at 1 kg pricing Buy CSI 468

The costed 12-jar trial

Twelve votives is the smallest set that answers the question properly: three waxes × two loads × one warm jar and one cool control. The vessel is the White Matte Votive Jar 70 gram, whose page states a capacity of "~70g wax fill" — one of the few CSI jar pages that gives a gram figure rather than a millilitre one. Buy fifteen so you have three spares; a trial with no spare jar is a trial that stops when you drop one.

Heat-age trial basket · CSI live pricing, September 2026
Every line, what it is for, and what the twelve jars consume
Item Pack Price What the trial consumes
Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299 258.1 g for four votives (two at 7%, two at 10%)
Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260 258.1 g for four votives
Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325 258.1 g for four votives
Woody Oud Fragrance Oil 100 gm ₹453.12 65.66 g across all twelve votives
Eco Candle Wicks · Thin (C1) 20 wicks ₹118 12 wicks — one size only, held constant on purpose
White Matte Votive Jar 70 gram Pack of 10 ₹318.60 10 of the 12 jars
White Matte Votive Jar 70 gram Pack of 5 ₹159.30 2 more jars plus 3 spares
Candle Wick Stickers 1 sheet · 40 ₹100 12 stickers, so the wick is never the variable
Trial total ₹2,033.02 ₹169.42 per data point

The wax and oil arithmetic, shown so you can change the numbers. Each 70 g votive at 7% of total wax weight is 65.42 g of wax and 4.58 g of oil. At 10% it is 63.64 g of wax and 6.36 g of oil. Four votives per wax — two at each load — therefore need 258.1 g of wax and 21.89 g of oil. Across three waxes that is 774.3 g of wax and 65.66 g of oil. Add a 4% planning allowance for spills, top-ups and the film left in the jug and you are budgeting 805.3 g of wax and 68.28 g of oil — comfortably inside three 500 g packs and one 100 g bottle.

Buy the 100 g bottle, not the 15 g trial
Woody Oud at 15 gm is ₹93.22, which is ₹6.21 a gram against ₹4.53 a gram at 100 gm — and 15 g would not even cover three votives at 7%. Trial sizes are for smelling and shortlisting, not for pouring a twelve-jar matrix. The one place a 15 g bottle earns its keep is deciding which oud you want before this trial starts.
Don't vary the wick to "save a round". It is tempting to put C1 in half the jars and C2 in the other half and call it two tests at once. It is not — it is one test with two answers and no way to attribute either. The heat-age trial changes wax and load only. Wick, jar, add temperature, stir time and cure length all stay fixed and all get written down. Wick sizing is its own exercise, run after the load is settled, and CSI publishes a diameter figure on only two wick pages — Eco Candle Wicks Loose ("designed specifically for 2 inch diameters") and Cotton Braided Wicks Ready Made ("engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm") — so no supplier can name your wick from a distance anyway.

Running the heat-age so it answers something

The design is deliberately dull: one variable pair, one control for every treated jar, and a written record. Cure first — you are testing a finished candle, not a fresh pour — then start the warm week.

1
Label all twelve jars before you melt anythingWrite wax, load and role on the base: CHUNKS-7-WARM, CHUNKS-7-COOL, CHUNKS-10-WARM, CHUNKS-10-COOL, and the same four for 464 and 468. Stick a wick sticker and a C1 wick into the centre of each while the glass is clean and dry.
2
Weigh per pair, not per batchFor each wax you are making two 7% jars (130.84 g of wax, 9.16 g of oil) and two 10% jars (127.28 g of wax, 12.72 g of oil). Weigh both sub-batches separately on a weighing scale — load is a weight percentage, and a measuring spoon cannot express 4.58 g.
3
Follow each wax page's own temperatures, and log what you sawFor Luxury Soy Chunks the page states fragrance in at 80–90°C and a pour at 70–80°C. CSI 468 states a pour of 58–60°C — a different working rhythm entirely, so give it its own melt and its own thermometer check. CSI 464's page states 80–90°C for both melting and pouring; write down your actual reading. Stir for two full minutes after adding, which is what the Eco Soy CSI 400 page specifies and is sound practice on any soy. A pen thermometer at ₹354 makes this a record rather than a guess.
4
Cure all twelve together, lids on, in the darkWoody Oud's page states 48–72 hours for soy and notes that oud benefits from a full cure for cold throw; the Luxury Soy Chunks page asks for a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing. Take the longer road — 14 days — and cure every jar in identical conditions. Photograph all twelve tops on day 14. That photograph is your baseline.
5
Split the set and warm half of it for seven daysSix jars — every WARM label — go somewhere in your own home or workspace that reliably gets hot and stays hot: a closed cupboard against a sun-facing wall, an upper shelf in a tin-roofed store, a car boot in the afternoon if that is what your stock actually experiences. The six COOL jars stay at ordinary room temperature. Lids on for both. You are not trying to hit a temperature; you are trying to reproduce your own worst realistic case, which is why no figure is printed here.
6
Open all twelve on the same day and score them side by sideFor each jar record: beads or film of oil on the surface (yes/no, and how much), oil at the glass wall, surface texture against the day-14 photograph, any shrink away from the glass, and whether the cold scent has changed. Then compare each WARM jar only against its own COOL twin. A change that appears in both is cure and time; a change that appears only in the warm jar is the thing you came to find.
7
Decide with the pairs in front of youKeep the wax-and-load combinations whose warm jar is indistinguishable from its cool twin. If a wax is clean at 7% and beads at 10%, your answer for that wax is 7% — which is why the trial had two loads in it. If every warm jar at both loads shows oil, go to the hardening section below before you go shopping again.
The CSI principle
A percentage printed on a bag is a formulation limit. A jar that has spent a week in your own hottest cupboard is evidence.
Every supplier in the world can publish a ceiling, because a ceiling is a property of the wax. Nobody can publish your summer, your godown, your carton or your cure. That gap is not a gap in the data — it is the part of the work that belongs to the maker, and it costs twelve votives to close.
Trial passed? The same waxes ship in 5 kg and 10 kg packs and Woody Oud runs to 1 kg at ₹4,531.20. One kilo is the largest listed fragrance pack — for recurring or larger volumes, bulk pricing, GST invoicing and documentation are handled directly on WhatsApp.
Order in bulk on WhatsApp

If every jar sweats: the hardening levers CSI actually lists

Sometimes the honest result is that your chosen combination will not hold at any load you want to sell. Before you abandon the brief, there are three listed materials whose pages state a usage rate, plus one structural change that costs nothing. None of them comes with a stated heat-stability figure, so each one sends you back to the same twelve-jar layout — but at least you are changing one thing on purpose.

Stated usage rates · CSI live pricing, September 2026
What each lever is, what its page states, and what it costs
Lever What the page states Price What it changes in the trial
Microcrystalline Wax Slab "Blend 1%–10% microcrystalline wax into your main wax base"; "For hardening blends: 1–5%"; melting point "High (varies by batch)" 500g ₹149 · 1kg ₹299 A blend additive. Adds a second variable, so run it at one rate only — start at the bottom of the stated hardening band
Vybar Additive "Use at 0.5%-2% of total wax weight"; for soy "use at the lower end (0.5%-1%)"; add before fragrance and colour 50g ₹156 · 100g ₹312 Goes in before the oil, so it changes the pour sequence as well as the formula
Stearic Acid "helps to create a clean and long-lasting burn" — no usage rate stated 100 gram ₹57.82 · 200 gram ₹115.64 Silent page, so you own the rate entirely. Keep it out of a first trial
Drop the load a point Woody Oud's stated range starts at 6% ₹0 — it saves ₹8.08 of oil per 70 g votive between 10% and 7% The cheapest lever there is, and the one most makers try last
Priced above: the oil saving between loads is 6.36 g − 4.58 g = 1.78 g per 70 g votive, at ₹4.5312 a gram for Woody Oud at 100 g = ₹8.06. Across a 100-candle run at 200 g that difference scales; at 70 g it is the price of doing nothing at all. Microcrystalline Wax Slab, Vybar and Stearic Acid are listed additives, not stability treatments — no CSI page claims any of them prevents sweating, and this guide does not either.

Two things CSI does not list, so that you are not hunting for them: there is no UV inhibitor in the range, and no product anywhere in the catalogue is described as a heat stabiliser for candles. What CSI does list is fifteen waxes, three additives with published or absent usage rates, and the fragrance range itself — which is the other place to look. If the brief is "an oud candle for summer" rather than "this specific oud at 10%", then White Royal Oud at a stated 6–7% for background warmth is a different formula with a different risk profile, and it is allowed to be the answer. Which oud reads as most luxurious to an Indian buyer is discussed in white oud vs dark oud.

The wax tells you its ceiling. Your hottest cupboard tells you your ceiling. Only one of those two numbers is on the invoice.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We would sell more oud and more wax by telling you that a 13% ceiling means a 13% candle. Instead this page tells you to work at 7% and cap at 10%, because the oil page says so and because we have no data on your summer — and a maker whose first oud collection comes back intact reorders, while a maker whose jars arrive beaded stops making candles.

Every price, pack size and specification here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing is always authoritative. Fragrance loads, temperatures, melting points and cure times are quoted only where the product page states them, and where a page states nothing — Eco Soy CSI 400's fragrance ceiling, Natural Soy Pearl's specifications, Midnight Bakhoor Royale's candle percentage, Stearic Acid's usage rate — we say so rather than borrow a figure from a similar product. No page in the range states a shelf life, a storage instruction, a softening temperature or a heat-stability rating, so none appears here. Pages that mention IFRA are describing their own wording; documentation is supplied on request.

For bulk pricing above the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, or help choosing between two waxes for a specific jar, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What fragrance load should I use for an oud candle in soy wax?
Start at 7% of total wax weight and cap at 10%. The Woody Oud page states 6–10% for soy candles with a 48–72 hour cure, and 6–8% for paraffin. Where your wax page states a higher figure — 13% on Luxury Soy Wax Chunks, for instance — the oil's number is the binding one. In a 70 g votive, 7% of wax weight is 65.42 g of wax and 4.58 g of oil; 10% is 63.64 g and 6.36 g.
Which wax is most heat-stable for candles in Indian summer?
No CSI page states a heat-stability figure, a softening temperature or a sweating temperature, so nobody can answer that from a catalogue — including us. What the pages do state is melting point: CSI 468 at 50–53°C, CSI 464 at 80–90°C, Eco Soy CSI 400 at 100°F (37.8°C), with Luxury Soy Wax Chunks, Natural Soy Pearl and Soy Pillar Wax stating none. Use those figures to rank candidates for a trial, then heat-age paired samples and let the jars decide.
Why does my candle sweat oil in summer but not in winter?
Because warmth makes the wax more mobile, so any oil that is not held in solution can migrate to the surface and to the glass where you can see it. The usual causes are a load above what the wax will hold, an oil added at the wrong temperature or stirred too briefly, or too short a cure. Fixing it means lowering the load, following the wax page's stated add temperature with a full two minutes of stirring, and curing properly — then proving the result on a warm sample rather than assuming.
How much Woody Oud do I need for a batch, and what does it cost per candle?
Oil = wax weight × load. At 7% of total wax weight a 70 g votive takes 4.58 g and a 200 g fill takes about 13.08 g; at 10% those become 6.36 g and 18.18 g. Woody Oud is ₹4.53 a gram at 100 gm (₹453.12) and the same ₹4.53 a gram at 500 gm and 1 kg, so the per-gram price is flat from 100 g upward. That puts ₹20.75 of oil in a 70 g votive at 7%. One kilo is the largest listed pack; larger volumes are quoted on WhatsApp.
Will an oud candle discolour a white or light wax?
The oud pages in this range do not publish a vanillin figure or a discolouration position, which is different from publishing a "no" — so treat colour as untested for these oils and pour a white control jar in your trial. Sixty-two fragrance pages across the range do state a discolouration position, and some are explicit: Dark Vanilla Oud sits in the vanilla-oud family where vanillin is the usual culprit, while the Sandalwood page states 0% vanillin and no discolouration. Which fragrances are least likely to yellow white wax is covered in this guide.
Can I skip the heat-age test if I only sell locally?
You can skip it, but you are not avoiding the test — you are asking customers to run it. A candle sits in a home for weeks before it is lit, and Indian homes get warm whether or not a courier was involved. The trial above is ₹2,033.02 of materials and seven days of waiting, against a batch of unsellable jars and a customer who does not come back. If budget is the issue, halve it: run one wax at two loads with warm-and-cool pairs — four jars, and still a real answer.
Start the oud candle at 7%, not at 13%
Three waxes. Two loads. Twelve votives, six of them kept warm on purpose — and a formula you can ship in May.
Woody Oud from ₹93.22 for 15 gm and ₹453.12 for 100 gm with a stated 6–10% soy load; Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299 (stated 8–13%, add 80–90°C, pour 70–80°C); Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260 (stated up to 10%, melting point 80–90°C); Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325 (stated up to 13%, melting point 50–53°C); Eco Candle Wicks Thin (C1) 20 for ₹118; White Matte Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation once the trial passes.
Shop fragrance oils Order in bulk on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the two-ceilings rule, the paired heat-age layout and the wastage arithmetic apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; wording is unedited.

Figures verified September 2026: Load convention — all percentages are of total wax weight, as CSI's own wax pages phrase it; the finished-candle equivalents (7% of wax weight = 6.54% of the finished candle; 10% = 9.09%) are given where a reader may use the other convention. Stated fragrance loads: Woody Oud 6–10% soy / 6–8% paraffin, cure 48–72 hours; White Royal Oud 6–10% of total wax weight; Dark Vanilla Oud 6–10% candles / 10–15% wax melts; Amber Oud Royal "Candles (Soy/Paraffin/Blends) 10%" and "start at 7%"; Royal Oud "Candles (Soy / Paraffin / Blends) 10%"; Midnight Bakhoor Royale states no candle percentage. Stated wax specifications: Luxury Soy Wax Chunks 8–13% of total wax weight with 10% recommended, add 80–90°C, pour 70–80°C (75–80°C in the same page's details table), cure minimum 48 hours ideally 1–2 weeks before burn testing, melting point not stated; Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, melting point 80–90°C, pour temperature 80–90°C; Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%, melting point 50–53°C, pour 58–60°C; Eco Soy CSI 400 melt point 100°F (37.8°C), fragrance add 80–90°C / 85°C with 2 minutes' stirring, no fragrance ceiling stated; Natural Soy Pearl Wax and Soy Pillar Wax state none. Additive usage rates as stated: Microcrystalline Wax Slab 1%–10% blend, 1–5% for hardening blends, melting point "High (varies by batch)"; Vybar 0.5%–2% of total wax weight, 0.5%–1% for soy, added before fragrance and colour; Stearic Acid states no usage rate. Loads and rates are formulation limits, not regulatory limits, and no page in the range states a shelf life, storage instruction, softening temperature or heat-stability figure. Prices used: Woody Oud 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹453.12, 500 gm ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; White Royal Oud 15gm ₹130, 100gm ₹810; Dark Vanilla Oud 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹590; Amber Oud Royal 100g ₹1,299; Royal Oud 500 g ₹3,300, 1kg ₹6,400 (100 g sold out); Midnight Bakhoor Royale 100g ₹799; Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299, 1 kg ₹599; Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260, 1 kg ₹507.40; Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325, 1 kg ₹650, 5 kg ₹3,185 (₹637/kg); Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399; Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450; Eco Candle Wicks Thin (C1) 20 wicks ₹118; White Matte Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60 and pack of 5 ₹159.30 (page states "Capacity: ~70g wax fill"); Candle Wick Stickers 40 ₹100; Pen Thermometer ₹354; Candle Making Weighing Scale ₹354; Microcrystalline Wax Slab 500g ₹149, 1kg ₹299; Vybar 50g ₹156, 100g ₹312; Stearic Acid 100 gram ₹57.82, 200 gram ₹115.64. Trial total ₹2,033.02 = ₹299 + ₹260 + ₹325 + ₹453.12 + ₹118 + ₹318.60 + ₹159.30 + ₹100, divided by 12 jars = ₹169.42 per data point. Planning assumptions stated in-text: a 4% wastage allowance on wax and oil, a 14-day cure before the warm week, and a seven-day heat-age against a matched cool control. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं