My Supplier Charges More for 10 Kg Packs than 25 Kg Cartons — At What Monthly Production Volume Does the Larger Pack Become Worthwhile?
शेयर करना
Why is the storage window the real limit? The carrying cost of half a carton is small; wax that waits months, an often-opened bag and a whole lot riding on one delivery are not.
Does CSI sell 25 kg cartons? No 25 kg carton is listed. The CSI 464 page mentions a 25 kg format — ask on WhatsApp whether it is available. Bags go to 10 kg; Soy Pearl to 50 kg.
Where are CSI's real price steps? Soy Pearl 5.6% and CSI 468 2.0%, both at 5 kg. Chunks and CSI 464 are flat. See the ladders.
Almost as soon as you can use the carton before it ages — the price maths is the easy part
Your supplier charges more per kilo for 10 kg packs than for 25 kg cartons. You want the monthly production volume at which the carton becomes worthwhile. The title gives no prices, so this page uses labelled example figures you replace: ₹5,000.00 for a 10 kg pack (₹500.00 a kilo) and ₹11,875.00 for a 25 kg carton (₹475.00 a kilo) — a ₹25.00 gap. The carton costs you extra stock on the shelf: on average you hold half a carton (12.5 kg) instead of half a pack (5 kg), so 7.5 kg more. At ₹475.00 a kilo and an example 18% a year cost of money, carrying that costs ₹53.44 a month.
The carton saves ₹25.00 on every kilo you use. So on price alone it pays from about 2.1 kg a month — roughly 11 candles of 200 g at 8%. That is so low that price is almost never the deciding factor. The real threshold is the time it takes to use the carton. If you only want an opened carton of wax in your store-room for, say, three months (an example storage window you set), you need to use at least 8.3 kg a month — about 44 candles — for the carton to make sense. Below that, the saving is real but the wax sits too long. How long is too long depends on your store-room; storing 100 kg through an Indian summer covers the storage conditions to confirm first.
So the honest answer: take the carton once you use more than about 8 kg a month, provided the wax is approved, you can spare the cash and you can store it cool and dry. At 25 kg a month the carton saves ₹7,500.00 a year on these example prices. On CSI's own listed packs the question changes shape — there is no carton, and the pack steps sit much lower down, at 5 kg.
The threshold table: monthly volume against the carton
Here is the reader's example run across monthly volumes. Candles are 200 g at 8% (184 g of wax) with a 4% pour and test allowance (a working assumption). "Months to use" is how long one 25 kg carton lasts. The carrying cost is the same at every volume because the extra stock is always half a carton less half a pack.
| Wax used a month | Candles a month | Months to use a carton | Saving a month | Carrying cost a month | Net a month | Inside 3-month window? |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 kg | 16 | 8.3 | ₹75.00 | ₹53.44 | ₹21.56 | No — carton outlives the window |
| 5 kg | 26 | 5.0 | ₹125.00 | ₹53.44 | ₹71.56 | No — carton outlives the window |
| 8 kg | 42 | 3.1 | ₹200.00 | ₹53.44 | ₹146.56 | No — carton outlives the window |
| 10 kg | 52 | 2.5 | ₹250.00 | ₹53.44 | ₹196.56 | Yes |
| 15 kg | 78 | 1.7 | ₹375.00 | ₹53.44 | ₹321.56 | Yes |
| 25 kg | 131 | 1.0 | ₹625.00 | ₹53.44 | ₹571.56 | Yes |
| 50 kg | 261 | 0.5 | ₹1,250.00 | ₹53.44 | ₹1,196.56 | Yes |
Every row shows a positive net, even at 3 kg a month — and in per-candle terms the ₹25.00 gap is only ₹4.60 on a 200 g candle at 8%, as the ₹20, ₹50 or ₹100 a kilo post explains. The net is still positive — the ₹25.00 gap is large against the carrying cost. What changes down the table is the time column. At 3 kg a month a carton lasts more than eight months; at 5 kg, five months. Those are the rows where the saving is technically there and practically unwise: the wax ages, the bag gets opened and closed dozens of times, and any problem with the lot affects half a year of candles. From about 8 kg a month the carton is used inside the example window and the decision becomes easy.
| Test | Formula | Example result |
|---|---|---|
| Price break-even | Carrying cost a month ÷ saving per kg | ₹53.44 ÷ ₹25.00 = 2.1 kg a month |
| Storage window | Carton size ÷ months you accept holding it | 25 kg ÷ 3 = 8.3 kg a month |
| Threshold | The larger of the two | 8.3 kg a month ≈ 44 candles |
CSI's real ladders: where a bigger bag actually lowers the price
CSI does not list a 25 kg carton. The CSI 464 product page mentions a 25 kg format that is not a listed size — ask on WhatsApp whether 25 kg is available before planning around it; it is not priced here. What is listed is a ladder of bags from 500 g to 10 kg (Natural Soy Pearl to 50 kg). Computed from the listed prices, the per-kilo picture is below. The last column shows each pack's per-kilo price against the same wax's 1 kg bag.
| Wax | Pack | Price | Per kg | vs 1 kg bag |
|---|---|---|---|---|
| Chunks | 500 g | ₹299.00 | ₹598.00 | -0.2% |
| Chunks | 1 kg | ₹599.00 | ₹599.00 | — |
| Chunks | 5 kg | ₹2,995.00 | ₹599.00 | +0.0% |
| Chunks | 10 kg | ₹5,999.00 | ₹599.90 | +0.2% |
| CSI 464 | 500 g | ₹260.00 | ₹520.00 | +2.5% |
| CSI 464 | 1 kg | ₹507.40 | ₹507.40 | — |
| CSI 464 | 5 kg | ₹2,537.00 | ₹507.40 | +0.0% |
| CSI 464 | 10 kg | ₹5,074.00 | ₹507.40 | +0.0% |
| CSI 468 | 500 g | ₹325.00 | ₹650.00 | +0.0% |
| CSI 468 | 1 kg | ₹650.00 | ₹650.00 | — |
| CSI 468 | 5 kg | ₹3,185.00 | ₹637.00 | -2.0% |
| CSI 468 | 10 kg | ₹6,370.00 | ₹637.00 | -2.0% |
| Soy Pearl | 1 kg | ₹450.00 | ₹450.00 | — |
| Soy Pearl | 5 kg | ₹2,124.00 | ₹424.80 | -5.6% |
| Soy Pearl | 10 kg | ₹4,248.00 | ₹424.80 | -5.6% |
| Soy Pearl | 50 kg | ₹21,240.00 | ₹424.80 | -5.6% |
Four facts fall out of that table. Chunks never gets cheaper per kilo as the bag grows — its lowest rate is actually the 500 g bag at ₹598.00 — and the 10 kg bag at ₹599.90 is fractionally dearer than the 1 kg at ₹599.00, so two 5 kg bags (₹5,990.00) cost ₹9.00 less than one 10 kg bag (₹5,999.00). CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1, 5 and 10 kg; only its 500 g bag is dearer (₹520.00 a kilo). CSI 468 steps from ₹650.00 to ₹637.00 a kilo at 5 kg — 2.0%, worth ₹65.00 on a 5 kg bag or ₹2.39 a candle. Natural Soy Pearl steps from ₹450.00 to ₹424.80 at 5 kg — 5.6%, worth ₹126.00 on 5 kg or ₹4.64 a candle — and then stays flat through 10 kg and 50 kg.
So on CSI's catalogue the threshold is about the 5 kg bag, and only for two waxes. With the same 3-month example storage window, a 5 kg bag is worth buying once you use at least 1.7 kg a month — about 9 candles. Above 5 kg, buy whatever size is convenient to handle and store: 10 kg bags save handling, not money. For larger quantities ask on WhatsApp; no volume discount figure is published.
Moving up a pack size means a new lot: check it
A larger pack is usually a different production lot from the small bags you approved the wax with. CSI publishes no lot numbers, certificates of analysis or batch-consistency data, so the check is yours. Keep a retained sample from your last approved small bag. When the first larger bag arrives, pour 3 candles from the retained sample (the control) and 3 from the new bag, with the same Jasmine Fragrance Oil at 8% (16 g oil + 184 g wax), Eco Thin C1 wick and White Matte jar. It takes 580 g of each wax from stock.
| Line | Control (retained sample) | New larger bag | Pass rule |
|---|---|---|---|
| Unscented disc: colour / surface | ___ | ___ | No visible difference, or note it |
| Fill weight at your fill line | ___ g | ___ g | Within your tolerance |
| Top and glass after cooling | ___ | ___ | Within your cosmetic standard |
| Time to full melt pool | ___ min | ___ min | Record; flag a large difference |
| Flame height / soot | ___ | ___ | Safety: no worse than control |
| Jar-side reading, same point and minute | ___ | ___ | Safety: no hotter than control |
| Hot throw, blind (0–5) | ___ | ___ | Within your tolerance |
The priced kits
The lot check uses wax you already hold, so its only purchases are oil, wicks and jars: ₹1,300.00 for 1 × 100 g + 1 × 15 g of Jasmine, 1 × 10 Eco Thin C1 wicks and 2 packs of White Matte jars. If you have not yet chosen between the two CSI waxes that do have a pack step, the side-by-side kit below runs four candles of each against each other first.
| Item | Need | Buy | Price |
|---|---|---|---|
| Premium Coconut Soy Wax CSI 468 | 772.8 g | 1 × 1 kg | ₹650.00 |
| Natural Soy Pearl Wax | 772.8 g | 1 × 1 kg | ₹450.00 |
| Jasmine Fragrance Oil | 134.4 g | 1 × 100 g + 1 × 50 g | ₹660.00 |
| Eco Candle Wicks Thin C1 | 8 + 2 spare | 1 × 10 | ₹59.00 |
| White Matte Glass Jar | 8 jars | 2 packs of 5 | ₹708.00 |
| Kit total | ₹2,527.00 |
Natural Soy Pearl has no fragrance ceiling, melt point or pour temperature published, so 8% is a labelled test load; CSI 468's product page states up to 13%, a melting point of 50–53°C and pour at 58–60°C. Neither is claimed better than the other — the side-by-side decides for your jar and oil.
| Pack | Price | Per kg | Candles at 184.0 g wax |
|---|---|---|---|
| 1 kg | ₹450.00 | ₹450.00 | 5.43 |
| 5 kg | ₹2,124.00 | ₹424.80 | 27.17 |
| 10 kg | ₹4,248.00 | ₹424.80 | 54.35 |
| 50 kg | ₹21,240.00 | ₹424.80 | 271.74 |
| Pack | Price | Per kg | Candles at 184.0 g wax |
|---|---|---|---|
| 500 g | ₹325.00 | ₹650.00 | 2.72 |
| 1 kg | ₹650.00 | ₹650.00 | 5.43 |
| 5 kg | ₹3,185.00 | ₹637.00 | 27.17 |
| 10 kg | ₹6,370.00 | ₹637.00 | 54.35 |
| Pack | Price | Per gram | Candles at 16.0 g |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹103.00 | ₹6.87 | 0.94 |
| 50 g | ₹230.00 | ₹4.60 | 3.12 |
| 100 g | ₹430.00 | ₹4.30 | 6.25 |
| 500 g | ₹1,961.00 | ₹3.92 | 31.25 |
| 1 kg | ₹3,923.00 | ₹3.92 | 62.50 |
The decision rule
| Situation | Rule | What you buy |
|---|---|---|
| Supplier carton cheaper per kg; you use ≥ carton ÷ storage window | Example: ≥8.3 kg a month | The carton, after a lot check on the first one |
| Supplier carton cheaper; you use less than that | Saving real, but wax waits too long | Stay on the smaller pack |
| CSI Natural Soy Pearl | ≥1.7 kg a month (example window) | 5 kg (₹2,124.00); 10 kg (₹4,248.00) for handling only — same ₹424.80 a kilo |
| CSI 468 | ≥5 kg within your window | 5 kg (₹3,185.00) — ₹637.00 a kilo |
| CSI Chunks | No per-kg gain at any size | 5 kg bags (₹2,995.00); two 5 kg beat one 10 kg by ₹9.00 |
| CSI 464 | Flat from 1 kg | Any size from 1 kg; 25 kg not listed — ask on WhatsApp |
For a maker who uses about 15 kg a month and is choosing among CSI's listed packs, the concrete purchase is: Natural Soy Pearl as one 10 kg bag plus one 5 kg bag (₹6,372.00) if it is your approved wax, or CSI 468 as three 5 kg bags (₹9,555.00). Either way, run the ₹1,300.00 lot check on the first larger bag. If your current supplier offers a genuine 25 kg carton, apply the threshold table with their real prices — and still check the first carton against your retained sample. Landed cost per kilo adds shipping to the same comparison, and cost per saleable candle is where the pack rate finally lands.
Related purchase-side questions
Pack size is one purchase-side cost. Tying up cash in 100 kg at 25 kg a month handles multi-month buys, landed cost after shipping adds delivery, and ₹20, ₹50 or ₹100 a kilo on 100 kg shows what a price gap means per candle. The true commercial cost formula combines them. Outside the cluster, moving from 5 kg packs to 25 kg cartons at 300 candles a month and checking your first 25 kg carton go further.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. It would be easy for us to say "bigger bags are cheaper". On our listed prices that is only true at the 5 kg step for two waxes, and for Chunks a 10 kg bag is fractionally dearer per kilo than two 5 kg bags — so we say so.
Wax and oil prices are CSI live pricing pulled on 24 September 2026 and re-checked on 1 October 2026 (unchanged). Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Per-kilo ladders, thresholds and pack combinations are plain arithmetic shown to two decimals.
The ₹5,000.00 / 10 kg and ₹11,875.00 / 25 kg supplier prices, the 18% a year cost of money, the 3-month storage window, the 4% allowance, the 200 g candle at 8% and the lot-check design are labelled examples and working practices. CSI lists no 25 kg carton and publishes no volume discount or lot data. For pack advice, quotes, GST invoicing or MSDS documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- My Wax Supplier Offers a Lower Price at 100 Kg but I Only Consume 25 Kg per Month — How Do I Calculate Whether the Discount Is Worth Tying Up Cash?
- Supplier a Has Cheaper Soy Wax but Higher Shipping Charges While Supplier B Has Higher Wax Price and Cheaper Delivery — How Do I Compare Landed Cost per Kilogram?
- I'm Buying 100 Kg of Wax — How Much Difference Does ₹20, ₹50 or ₹100 per Kilogram Make to My Total Candle COGS?
- My Candle Sells for ₹799 — How Much of the Selling Price Should Realistically Be Consumed by Wax Before Fragrance, Jar and Packaging Are Added?
- Should I Choose Soy Wax Based on Lowest Cost per Kg or Lowest Total Cost per Saleable Candle After Fragrance, Wick, Labour and Rejects?
- How Do I Calculate the True Commercial Cost of a Soy Wax Including Purchase Price, Shipping, Fragrance Requirement, Wick Requirement, Production Loss, Rework and Rejects?
- I'm Currently Buying Soy Wax in 5 Kg Packs and Making 300 Candles a Month — When Does Moving to 25 Kg Cartons Actually Make Financial Sense?
- I'm Buying My First 25 Kg Carton of Soy Wax — What Should I Verify About the Wax Before Moving from Small Test Packs to Commercial Quantities?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.
Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing (wax re-checked 1 October 2026): Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg (Natural Soy Pearl 50 kg listed in limited stock). Jasmine Fragrance Oil ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20 (₹5.90 each); Thick C2 ₹94.40 / 10, ₹188.80 / 20 (₹9.44 each); Cotton Braided Wicks Ready Made ₹120.00 / 10 (₹12.00 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).
Non-price figures and assumptions: The 10 kg and 25 kg supplier prices, the 18% a year cost of money, the 3-month storage window, linear use (average stock = half the pack), the 4% pour and test allowance, the 200 g candle at 8% (16 g oil + 184 g wax) and the 3 + 3 lot check are labelled examples and working practices. CSI lists no 25 kg carton; the CSI 464 page mentions a 25 kg format that is not a listed size. Product-page statements quoted: CSI 468 — melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13%, shelf life 60 months; CSI 464 — up to 10%, shelf life 60 months; Chunks — up to 13%. Natural Soy Pearl has no ceiling, temperatures or shelf life published. CSI publishes no lot numbers or batch-consistency data. Material costs exclude labour, packaging, freight and GST.