Should I Ask My Soy Wax Supplier for a Batch or Lot Number so I Can Trace Production Problems Back to Incoming Raw Material?

Should I Ask My Soy Wax Supplier for a Batch or Lot Number so I Can Trace Production Problems Back to Incoming Raw Material?

 

Soy Pearl ₹424.80 / kg from 5 kg British Rose from ₹94.40 / 15 g Eco wicks ₹59.00 / 10
CSI soy wax buying guides · Supplier selection & commercial approval
Trace any candle back to one wax delivery — even when the supplier prints no lot number.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the traceability method set out below. Wording is unedited.
✓ MSDS on WhatsApp request ✓ Wax prices re-checked 1 October 2026 ✓ GST invoice for every order
Supplier Selection · Lot Traceability
Ask every supplier for lot numbers, in writing. Then label every bag yourself, because only your own code reaches your batch sheet and your candle. CSI publishes no lot numbers, so this page builds the whole chain from your side.
271
candles implicated by a wax fault with your own lot code, against 1,084 without — example of four 50 kg deliveries, 200 g candles at 8%
Quick answers — read this first
Should I ask for a lot number? Yes, in writing — and record it if one exists. But do not wait for it: write your own lot code on every bag the day it arrives.

Does CSI give lot numbers? No. CSI publishes no lot numbers, certificates of analysis or change notices. MSDS and available documentation are on WhatsApp request.

What does my own label need? Material, product, delivery date, delivery letter and bag number — e.g. W-PRL-261001-A/3 — carried onto every batch sheet. The format.

How do I use it after a failure? Pour three candles from the suspect lot's 600 g retained sample beside three control candles: ₹1,203.60 of CSI oil, wicks and jars. The test.
The short answer
Answer: Yes, ask — and create your own lot code for every delivery regardless, because only your code links bag, batch and candle.
CSI: No lot numbers, CoAs or change notices are published. MSDS and available documentation on WhatsApp; save the product page on the purchase date.
System: Lot code on bag → 600 g retained sample → lot codes on batch sheets → batch number on candles → 3 + 3 traceback test. Delivery record.
Traceability without a supplier lot number Your own label makes every link. A complaint walks the chain backwards to one delivery and one retained sample. Delivery arrives date · qty · bags Own lot label W-PRL-261001-A Retained sample 600 g sealed Batch sheet lot codes used Candle base code batch no. Customer complaint batch no. → lot FORWARD: every bag, batch and candle carries the label of what went into it BACKWARD: complaint → batch number → lot codes on the batch sheet → retained sample → 3 + 3 traceback candles Without labels, a fault in May implicates every delivery since February: 1,084 candles in the example. With labels, it implicates one 50 kg lot: 271 candles. The label is how you shrink the problem.
Traceability built from your side. Each delivery gets your own lot code; the code goes onto a retained sample, every batch sheet and, via the batch number, every candle. A complaint walks the chain backwards to one delivery. Figures are the worked example of four 50 kg deliveries.
Straight answer
Should I ask my soy wax supplier for a batch or lot number so I can trace production problems back to incoming raw material?
Yes — ask every supplier in writing, and then label every bag yourself whatever they answer. A supplier lot number, where one exists, is worth recording. But it cannot tell you which bag went into which batch or which batch is in which candle, and those are the links a complaint needs. CSI publishes no lot numbers, certificates of analysis or change notices, so with CSI the code has to be yours anyway: material, product, delivery date, delivery letter and bag — for example W-PRL-261001-A/3 — written on the bag, the delivery record, a 600 g retained sample and every batch sheet, with a batch number on every candle. In the worked example that shrinks a wax fault from 1,084 suspect candles to 271. When something fails, pour three candles from the retained sample beside three control candles — ₹1,203.60 of CSI oil, wicks and jars — to see whether the wax is the cause. Ask CSI on WhatsApp for the MSDS and any available documentation.
One line: your supplier may or may not number the bag; your batch sheet has to number it either way.
Yes — ask, and then label every bag yourself regardless of the answer. If a fault appears, the traceback test — three British Rose candles from the retained sample of the suspect delivery beside three from your current approved wax — costs ₹1,203.60 in CSI oil, wicks and jars, with the wax coming from your own retained sample. The example wax is Natural Soy Pearl Wax, ₹424.80 a kilo from 5 kg.
Buy Natural Soy Pearl Wax

Yes — and when the supplier has none, make your own

Traceability is not something a supplier gives you. It is something you build from the day the bag arrives.

Ask every wax supplier the same question: do you mark a batch or lot number on the bag, and will it appear on the invoice? If the answer is yes, write it into your records with everything else. If the answer is no — and for CSI it is no; we publish no lot numbers, certificates of analysis or change notices for our waxes — that does not end the conversation. It means the lot number has to be yours. A lot label you write on each bag the day it arrives does almost everything a supplier lot number would do inside your workshop: it ties each candle back to one delivery.

The reason this matters is narrow and practical. When a batch fails — rough tops, weak throw, a candle that tunnels, sweating after a hot week — you need to know which wax was in it. Without a label, every bag bought in the last few months is a suspect, and so is every candle made from them. With a label, the batch sheet names one delivery, your retained sample from that delivery sits in a drawer, and you can pour three candles from it beside three from your current wax to see whether the wax is the cause. That is the whole system: label, record, retain, and test when something goes wrong.

This page builds that system for a small Indian candle business: what to ask the supplier, how to write your own lot code, how to carry it through the batch sheet onto the candle, what to retain, and the three-plus-three traceback test that turns the label into evidence. Retained samples and the delivery record each get their own post; this one is about the label that links them.

The CSI principle
A lot label is a question you answer in advance: if this candle fails, which wax was in it?
Supplier lot numbers are useful when they exist. Your own label is essential either way, because it is the only one that reaches your batch sheet and your candle.

What to ask the supplier, and what to create yourself

The lead table separates the information only the supplier can give from the information only you can create. Ask for the first column in writing; build the second whatever the answer.

Traceability responsibilities · supplier vs your workshop
Ask for it, or make it
Information Who can provide it CSI's position What you do
Supplier lot / batch number Supplier only Not published Create your own lot code per delivery
Certificate of analysis per lot Supplier only Not published; never promised Rely on your own incoming checks and retained samples
Change notice when the product changes Supplier only Not published Ask on WhatsApp before big orders; compare each delivery with a retained sample
MSDS / safety documentation Supplier Available on WhatsApp request File it with the product, dated
Product page specs (load, temperatures) Supplier Quoted on the product page where published Save the page as a PDF on the date you buy
Order date, invoice number, quantity Both On your order and GST invoice Copy onto the lot label and delivery record
Which bag went into which batch You only — Lot codes on every batch sheet
Which batch is in which candle You only — Batch number on every candle base or label
A physical sample of each delivery You only — Retained sample, 600 g, sealed and labelled

Look at the last three rows. Even a supplier who prints lot numbers on every bag cannot tell you which bag went into which batch, which batch ended up in which candle, or keep a sample of your delivery for you. Those three links are always yours, and they are the ones a complaint actually needs. That is why the honest answer to the title is yes, ask — and then do not wait for the answer before labelling.

Ask in writing, keep the reply
Send the same short message to every supplier: "Do you mark lot numbers on wax bags? Can you tell me if the product changes? Which documents can you send?" Save the replies with the product. For CSI, message WhatsApp — MSDS and available documentation on request; no CoA is promised. Comparing suppliers on technical information scores those answers.

How to write your own lot code

A good lot code is short enough to write on a bag with a marker, unique for every delivery, and readable by anyone in your workshop without a key. The format below works for a small business; change the letters, but keep the structure the same for every material so nobody has to guess.

Example own-lot-code format · adapt the abbreviations, keep the structure
Own lot code: material – product – delivery date – delivery letter – bag
Part Example Why
Material W (wax) Same system later for oils (F), wicks (K), jars (J)
Product PRL (Natural Soy Pearl), CHK (Chunks), 464, 468 Never just "soy" — two look-alike waxes must never share a code
Delivery date 261001 (YYMMDD) Sorts correctly in any notebook or spreadsheet
Delivery letter A, B, C for a second delivery the same day Keeps two deliveries apart
Bag number /1, /2, /3 … within the delivery Lets you narrow a problem to one bag if needed
Full code W-PRL-261001-A/3 Third bag of the 1 October 2026 Soy Pearl delivery
1
Write the code on every bag the day it arrivesMarker on the bag itself, not only on the carton. A carton gets thrown away; the bag goes to the melter. If you decant into bins, the bin gets the code and the empty bag goes in a folder.
2
Record the deliveryOne line per delivery: code, supplier, product, order date, invoice number, number and size of bags, and the result of your incoming checks. The delivery-record post gives the full template.
3
Cut and seal the retained sampleFrom the first bag opened, seal 600 g in an airtight bag, label it with the lot code and date, and store it cool, dark and dry. 600 g is enough for a three-candle traceback at 184 g of wax per 200 g candle (579.6 g with a 5% allowance).
4
Name the lot on every batch sheetEach melt records the lot code (and bag number) of every bag that went in, with weights. If two lots go into one melt, write both and the grams of each — a mixed melt can still be traced, just to two lots instead of one.
5
Put the batch number on every candleBase sticker, label print or a small code on the box. The batch number is the bridge between a customer's candle and your batch sheet; without it, the chain breaks at the last link.
Mixing a new bag into the melter with the end of the old one, unrecorded. It is the most common way traceability breaks: the last 1.5 kg of one delivery and the first 3.5 kg of the next go into the same melt, and the batch sheet says "soy pearl". Fix: record both codes and both weights on the sheet. Better still, finish one lot in its own melt where your batch size allows it — testing each lot before mixing covers when mixing lots is acceptable.

What the label is worth when something goes wrong

A label costs a few rupees. Not having one can cost every candle made since February.

Take an example maker who buys 50 kg of Natural Soy Pearl Wax at a time and has taken 4 deliveries since February. Each delivery makes about 271 candles of 200 g at 8% (184 g of wax each). In May a batch shows a fault and the maker suspects the wax. Without lot labels, any of the four deliveries could be the cause, so every candle made since February is a suspect. With labels, the batch sheet names one delivery.

Example maker · 50 kg deliveries · material cost per candle = Soy Pearl at the 10 kg rate + British Rose at the 1 kg rate + ₹5.90 wick + ₹70.80 jar
How far a fault spreads with and without your own lot code
Deliveries implicated Candles implicated Materials implicated
No lot labels 4 (everything since February) 1,084 ₹2,21,083.10
Own lot code on every bag and batch 1 271 ₹55,270.78
Own lot code + bag number, unmixed melts 1 bag (10 kg) 54 ₹11,084.30

Those are candles you would have to hold, inspect, or in the worst case withdraw. The material figure is at ₹203.95 per candle and excludes labour, packaging, freight and GST, so the real exposure is larger. Against it, the label is a marker pen, and the retained sample is 600 g of wax — ₹254.88 of Natural Soy Pearl at ₹424.80 a kilo, or ₹359.40 of Luxury Soy Wax Chunks. At an example two deliveries a month, a year of Soy Pearl retained samples ties up ₹6,117.12 of wax, which you can still use once its retention period ends.

Cost of running the system per delivery · non-CSI items are examples you replace with your own quotes
What traceability costs
Item Per delivery Basis
Marker label on each bag — Your pen
Printed lot sticker (example, replace with your printer's quote) ₹2.00 Example figure, not a CSI price
Airtight bag for the retained sample (example) ₹5.00 Example figure, not a CSI price
Retained sample, 600 g Natural Soy Pearl ₹254.88 ₹424.80 / kg at the 10 kg rate
Retained sample, 600 g Luxury Soy Wax Chunks ₹359.40 ₹599.00 / kg at the 5 kg rate
Identity-only sample, 250 g Natural Soy Pearl ₹106.20 If you never plan a candle traceback

The traceback test: is the wax the cause?

When a batch fails, the label lets you run a clean comparison instead of guessing. The test pours candles from the retained sample of the suspect lot beside candles from your current approved wax (or a retained sample from a delivery you know was good), with one fresh oil lot, the same wick and jar, on the same day. If the suspect-lot candles reproduce the fault and the control candles do not, the wax delivery is the most likely cause. If both reproduce it, look at the oil, the process or the conditions. If neither does, the fault came from something that happened in that batch, not the wax.

1
Pull the recordsFrom the customer's batch number, find the batch sheet, the lot codes and the weights. Note anything unusual on the sheet: a new oil lot, a hot day, a different team member.
2
Pour 3 + 3Three 200 g candles from the suspect lot's retained sample and three from your control wax, same British Rose lot at 8% (16 g oil + 184 g wax each), same Eco Thin C1 wicks, same White Matte jars, same temperatures.
3
Cure and burn exactly as the failed batch wasSame cure checkpoint, same burn cycle. If the fault was a storage fault — sweating, softening — put one candle of each in the same storage condition the failed candles saw.
4
Score against the fault, not everythingUse the sheet below. You are testing one hypothesis: does this lot reproduce this fault?
5
Act on the resultWax implicated: quarantine any remaining bags with that code, message the supplier with your records, and check the next delivery against the retained sample. Not implicated: release the remaining bags and investigate the oil or process — the root-cause post shows the full swap test.
Copy per traceback · score only the reported fault and the safety lines
Traceback scoring sheet
Line Suspect lot (3) Control (3) Reading
Reported fault reproduced? ___ of 3 ___ of 3 Suspect only → wax lot likely
Same fault in both Look at oil, process or conditions
Neither reproduces Batch-specific cause: check the batch sheet
Flame / soot / jar heat ___ ___ Safety: suspect no worse than control
Weighed pour to fill line ___ g ___ g A big gap is itself a lot difference
Photo of tops after cure ___ ___ Attach to the record
Traceback kit · wax from your retained sample and stock · oil pulled 24 September 2026 · wicks & jars verified 10 September 2026
Priced traceback kit, British Rose at 8%
Item Need Buy Price
Suspect-lot wax 579.6 g From the 600 g retained sample —
Control wax 579.6 g From current approved stock —
British Rose Fragrance Oil 100.8 g 1 × 100 g + 1 × 15 g ₹436.60
Eco Candle Wicks Thin C1 6 + 2 spare 1 × pack of 10 ₹59.00
White Matte Glass Jar 6 jars 2 packs of 5 ₹708.00
Traceback kit total ₹1,203.60
Running the traceback with whatever oil is on the shelf. If the failed batch used an older oil lot and the traceback uses a newer one, an oil difference can hide inside the wax comparison. Fix: use one fresh oil lot for all six candles — and if you suspect the oil, run the swap test in 5486 instead, which varies wax and oil separately.

Waxes in the example, and how pack size affects labelling

Pack size changes how fine your traceability can be. A 50 kg bag is one lot label for 50 kg of production; five 10 kg bags from the same delivery share a lot code but can be numbered and opened one at a time. Neither is better as a fact — it depends on how fast you use an opened bag and how you store it — but it is worth deciding deliberately.

1
Example wax · the only CSI soy wax with a bulk price step
Natural Soy Pearl Wax
Natural Soy Pearl is ₹450.00 for 1 kg and ₹424.80 a kilo at 5, 10 and 50 kg. The 50 kg bag is listed in limited stock — confirm on WhatsApp before planning around it. No fragrance ceiling, melt point, pour temperature or shelf life is published, so record the product page on the day you buy and ask CSI on WhatsApp for whatever documentation is available. Five 10 kg bags cost the same as one 50 kg bag and give you five numbered bags under one lot code.
Pack Price Per kg Candles at 184 g wax
1 kg ₹450.00 ₹450.00 5.43
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 27.17
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 54.35
50 kg ₹21,240.00 ₹424.80 271.74
₹4,248.00 per 10 kg bag · ₹254.88 of it becomes the retained sample Buy Natural Soy Pearl Wax
2
Alternative · page states up to 13%
Luxury Soy Wax Chunks
Luxury Soy Wax Chunks: CSI's product page states up to 13% fragrance, fragrance addition at 80–90°C and a 48-hour minimum cure, ideally 1–2 weeks. For labelling, the 5 kg bag is the useful unit: two 5 kg bags (₹5,990.00) cost ₹9.00 less than one 10 kg bag (₹5,999.00) and give you two separately sealed, separately numbered bags.
Pack Price Per kg Candles at 184 g wax
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.72
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.43
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.17
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.35
₹2,995.00 per 5 kg bag Buy Luxury Soy Wax Chunks
3
Traceback oil · one fresh lot for all six candles
British Rose Fragrance Oil
British Rose is used here as a mid-priced floral with every size in stock; use the oil from the failed batch's recipe where you can, as a fresh lot. CSI publishes no throw or compatibility data for any oil.
Pack Price Per gram Candles at 16 g oil
15 g ₹94.40 ₹6.29 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹342.20 ₹3.42 6.25
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 31.25
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 62.50
₹436.60 covers the six traceback candles Buy British Rose

The decision rule: how much traceability your business needs

Working rule · pick the first row that describes you
Traceability level by business stage
Your situation Minimum system What to buy and how
Under 10 kg of wax a month, one product Own lot code per delivery; batch number on each candle Buy the pack you finish within a few weeks; seal a 250 g identity sample
10–50 kg a month, several SKUs Lot code + bag number; 600 g retained per delivery; lot codes on batch sheets Chunks in 5 kg bags or CSI 464 / Soy Pearl in 10 kg bags; number each bag
50 kg+ a month or any wholesale customer All of the above + delivery record + traceback kit ready Soy Pearl 10 kg bags (or 50 kg if stock confirmed); retained sample from each delivery
Any business after a complaint Traceback test within the week ₹1,203.60 kit; quarantine the suspect lot code

For the example maker the concrete answer is: ask CSI on WhatsApp for the MSDS and available documentation, keep buying Natural Soy Pearl Wax in 10 kg bags (₹4,248.00 each) so each bag carries its own number under one delivery code, seal 600 g from every delivery, and write lot codes on every batch sheet from today. How many candles to make from each new lot sets the release check that sits on top of this system.

Argued against our own interest, plainly. We do not publish lot numbers, certificates of analysis or change notices, and a supplier who does gives you something we do not. If that matters to your wholesale customers, weigh it honestly when you compare suppliers. What we can say is that a supplier lot number never replaces your own label, retained sample and batch record — those are the parts that let you trace a candle, whoever you buy from.
Diwali falls on Sunday 8 November 2026. Festive production is exactly when deliveries overlap and lots get mixed. Start labelling every bag and batch now, before the volume rises. Message us on WhatsApp with your monthly volume and we will suggest pack sizes that suit your labelling and storage; wax bags go up to 10 kg (Natural Soy Pearl to 50 kg), larger quantities by quote, no published volume discount.
Ask about pack sizes on WhatsApp

Checking the system works before you need it

A traceability system is only real if it works on a random candle. Once a quarter, pick one finished candle from stock, read its batch number, and walk the chain backwards: batch sheet, lot codes, delivery record, retained sample. Time how long it takes. If any link is missing — a batch sheet that says "soy", a retained sample with no label, a candle with no batch number — fix that habit now rather than during a complaint. The drill needs no candles and no materials; it needs ten minutes.

Quarterly traceability drill · tick every link
Walk one candle back to its wax
Link What you look for Found?
Candle → batch number Readable code on base, label or box ___
Batch number → batch sheet Sheet exists, dated, with wax weights ___
Batch sheet → lot codes Every bag code and its grams, mixed melts recorded ___
Lot code → delivery record Supplier, product, date, invoice, incoming checks ___
Lot code → retained sample Sealed, labelled, findable in under two minutes ___
Time taken Minutes from candle to sample ___

If the drill keeps failing at the same link, the system is too complicated for your workshop — simplify the code, not the habit. When to manage wax as commercial inventory and the supplier-selection hub show where this fits as your volume grows.

Your supplier may or may not number the bag. Your batch sheet has to number it either way.
— CandleMakingSuppliesIndia
Other CSI waxes: Luxury Soy Wax CSI 464 (page: up to 10%, 60-month shelf life, ₹507.40 / kg) and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (page: up to 13%, melting point 50–53°C, 60-month shelf life, ₹637.00 / kg at 5 kg) follow the same labelling. Give each its own product abbreviation so the two flake waxes are never confused. Full range in Candle Wax.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We say plainly that we publish no lot numbers, certificates of analysis or change notices for our waxes — and that a supplier who does offers something we do not. The system on this page works with any supplier, including us, because the links that matter are yours.

Wax prices are CSI live pricing, re-checked on 1 October 2026; oil prices were pulled on 24 September 2026; wick and jar prices are Blog 760's, verified 10 September 2026 with wick packs rechecked 25 September 2026. Candles per delivery, retained-sample costs and fault-spread figures are plain arithmetic.

The four 50 kg deliveries, two deliveries a month, the 600 g and 250 g sample sizes, label and bag costs, the 3 + 3 traceback and the 5% allowance are labelled examples or working practices. Label and bag figures are not CSI prices. For MSDS, available documentation or pack advice, message +91 7397976926 on WhatsApp.

Frequently asked questions

Do soy wax suppliers provide lot numbers?
Some do, many small suppliers do not. Ask in writing. CSI publishes no lot numbers, certificates of analysis or change notices — create your own lot code for every delivery either way.
How do I create my own lot number for raw materials?
Combine material, product, delivery date (YYMMDD), a delivery letter and a bag number — e.g. W-PRL-261001-A/3 — write it on every bag on arrival, and copy it onto the delivery record, retained sample and batch sheets.
Can I get a certificate of analysis for CSI soy wax?
No CoA is published or promised. Ask CSI on WhatsApp for the MSDS and any available documentation, save the product page on the day you buy, and rely on your own incoming checks and retained samples.
How do I trace a candle complaint back to the wax?
Read the candle's batch number, find the batch sheet and the lot codes used, then pour three candles from that lot's retained sample beside three control candles with one fresh oil lot. If only the suspect lot reproduces the fault, the wax is likely.
How much retained wax should I keep per delivery?
600 g if you want to be able to pour three 200 g test candles (579.6 g with allowance); 250 g if you only need an identity comparison. The retained-sample post covers storage and how long to keep it.
What if I mix two wax lots in one melt?
Record both lot codes and the grams of each on the batch sheet. The batch is then traceable to two lots instead of one. Finishing one lot in its own melt keeps tracing simpler.
Label it the day it lands
Ask for lot numbers. Write your own anyway. Keep a sample. Name the lot on every batch.
Natural Soy Pearl from ₹450.00 for 1 kg (₹424.80 / kg from 5 kg), Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00, British Rose from ₹94.40 for 15 g, Eco wicks from ₹59.00, White Matte jars ₹354.00 for 5. MSDS and available documentation on request.
Shop candle wax Ask for documentation on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The lot-labelling system applies to any raw material from any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures, CSI live pricing (wax re-checked 1 October 2026, oil pulled 24 September 2026): Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. British Rose Fragrance Oil ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Wick, jar and tool figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20 (₹5.90 each); Thick C2 ₹94.40 / 10, ₹188.80 / 20 (₹9.44 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00; Wick Centering Device ₹118.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: CSI publishes no lot numbers, certificates of analysis, batch-consistency data or change notices for its waxes. MSDS and whatever documentation is available can be requested on WhatsApp; no CoA is promised. CSI convention: load is a share of finished weight (200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax). Product-page statements: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, fragrance addition 80–90°C, cure 48 hours minimum, ideally 1–2 weeks; CSI 464 up to 10%, 60-month shelf life; CSI 468 up to 13%, melting point 50–53°C, 60-month shelf life; Natural Soy Pearl publishes no ceiling, temperatures or shelf life, and its 50 kg bag is in limited stock. Delivery sizes, sample sizes, label and bag costs and the traceback design are labelled examples. Material costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November.
ब्लॉग पर वापस जाएं