Which Vanilla Fragrance Oil Should You Buy for Candles in India?

Which Vanilla Fragrance Oil Should You Buy for Candles in India?

 

Five vanilla-family oils, ₹4.55 to ₹8.29 a gram Every one of them warms white wax — plan the jar GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
Vanilla is the easiest scent in India to sell and the easiest to buy badly — because the five bottles on the shelf differ by ₹3.74 a gram, by five percentage points of ceiling, and by how much colour they will put into your wax.
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Frangance is sooo good"
Sneha TamangVerified buyer · May 2025
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible… Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Frangance is sooo good"
Sneha TamangVerified buyer · May 2025
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible… Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ Loads, vanillin and flash points quoted from the pages ✓ MSDS and IFRA documentation on request
Candle Supplier Guides · Fragrance Oil
Every vanilla in the range will warm the colour of white soy over the first few weeks. None of that is a fault, and none of it is avoidable by buying a better vanilla — so the decision is really about which vanilla, at what load, in which jar.
₹72.88
the cheapest vanilla in a 200 g candle at 8%, against ₹132.70 for the dearest · five oils compared · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which vanilla fragrance oil should most Indian candle makers buy first? Cinnamon Vanilla if you want warmth and value — ₹4,554.80 a kilo, ₹72.88 of oil in a 200 g candle at 8%, and the highest published ceiling in the family at up to 13% of total wax weight. Buy Dark Vanilla at ₹7,646.00 a kilo instead if you want vanilla without spice and can carry ₹122.34 of oil per candle.

Do all vanilla fragrance oils turn white candles yellow? Every vanilla-family oil in CSI’s range carries vanillin and every page says so in its own way: Vanilla Bean publishes 2.5% vanillin with potential discolouration, Cinnamon Vanilla publishes 2.5% with moderate risk, Dark Vanilla states vanillin present and that it will yellow light wax, and Vanilla Orange Blossom states moderate to significant discolouration. The colour change is cosmetic and does not affect the scent.

What load should I use for a vanilla candle? Take the lower of two published figures — the wax grade’s stated maximum and the oil page’s stated candle range. On Luxury Soy Wax CSI 464, which states up to 10%, every vanilla here is capped at 10% whatever its own page says. Only on Luxury Soy Wax Chunks or CSI 468, both stated at up to 13%, can Cinnamon Vanilla’s 13% actually be used.

Is the expensive vanilla worth it? For a ₹1,200.00 gift candle, yes — Dark Vanilla Oud at ₹91.06 of oil per candle reads as perfumery rather than bakery, and Vanilla Orange Blossom is a perfume-grade page that lists candles at 7–10% as a secondary use. For a ₹450.00 everyday jar, no. The difference between the cheapest and dearest vanilla here is ₹59.83 of oil per candle, which is most of a jar.
The short answer
Value and warmth: Cinnamon Vanilla — ₹4,554.80 a kilo, ₹72.88 of oil per 200 g candle at 8%, page states up to 13% of wax weight, 2.5% vanillin, 132°C flash point.
Vanilla without the spice: Dark Vanilla or Vanilla Bean, both ₹7,646.00 a kilo and ₹122.34 per candle at 8%. Dark Vanilla is layered with caramel and amber; Vanilla Bean is a single creamy note.
And accept the colour: no vanilla in this range publishes 0% vanillin. Pour into amber, brown or ceramic rather than fighting it — an Amber Shiny Glass Jar is ₹47.20 and hides the whole question.
Fragrance cost per 200 g candle at 8% for CSI’s five vanilla-family oils What the vanilla costs, per jarOil only: 16 g at 8% of a 200 g candle, priced at the 1 kg pack.Second line: the page’s candle range and its vanillin wording.Cinnamon Vanillaup to 13% · 2.5% vanillin₹72.88Dark Vanilla Oud6–10% · not published₹91.06Vanilla Beanup to 10% soy · 2.5%₹122.34Dark Vanilla6–10% soy · present₹122.34Vanilla Orange Blossom7–10% · moderate to significant₹132.70Wax and wick add ₹107.38 to every bar · CSI 464 at ₹507.40/kgCSI live prices, September 2026
The five vanilla-family oils ranked by what the fragrance alone costs in one 200 g candle at 8% of wax weight, with the candle range and vanillin wording each page publishes underneath. The spread from the cheapest to the dearest is ₹59.83 a jar, which on a fifty-candle run is the price of five kilos of wax. Deliberately left out: hot-throw ranking, which no supplier can publish, and the per-gram advantage of buying the kilo rather than the 15 gm bottle.
Straight answer
Which of CSI’s vanilla-family fragrance oils should you actually buy, and at what load?
There are five, and they separate cleanly by job rather than by quality. Cinnamon Vanilla at ₹4,554.80 a kilo is the value answer and the most flexible: the page states up to 13% of total wax weight, 2.5% vanillin, a 132°C flash point, phthalate-free and IFRA certified, with cinnamon and clove over a vanilla-bean heart and a cream-and-butter base. At 8% in a 200 g candle that is ₹72.88 of oil. Dark Vanilla at ₹7,646.00 is the answer when you want vanilla without spice: the page gives a layered single-note build — vanilla and spice, then deep caramel and cream, then dark amber and warm musk — with soy at 6–10%, paraffin at 6–8%, a flash point of approximately 191–193°C, and a plain statement that the vanillin present will yellow white and light-coloured wax. Vanilla Bean costs the same and is simpler still: a true single note, creamy with caramel underneath, 203°C flash point, 2.5% vanillin, up to 10% in soy and up to 6% in paraffin. Dark Vanilla Oud at ₹5,691.00 takes the family somewhere else entirely — vanilla and cardamom over oud and amber, musk and cedar beneath, stated at 6–10% and IFRA certified — and is the one that reads as perfume rather than dessert. Vanilla Orange Blossom at ₹8,294.00 is a fine-fragrance-grade page that lists candles at 7–10% as a secondary use, which makes it a premium option rather than a default. The load is decided by two published numbers, not one: the wax grade’s stated maximum and the oil page’s stated range, with the lower governing. On Luxury Soy Wax CSI 464, stated at up to 10%, every oil here is capped at 10% regardless; Cinnamon Vanilla’s 13% is only available on Luxury Soy Wax Chunks or Premium Coconut Soy CSI 468, both stated at up to 13%. And the one thing no purchase decision changes: all five carry vanillin, all five will warm the colour of pale soy over the first weeks, the change is cosmetic, and the practical answer is an amber, brown or ceramic container rather than a clear jar of white wax.
One line: Cinnamon Vanilla for value and the highest ceiling, Dark Vanilla or Vanilla Bean for vanilla without spice, Dark Vanilla Oud for a luxury jar — and choose the container colour before you choose the oil.
Four 15 gm bottles settle this faster than any guide. Cinnamon Vanilla ₹106.20, Vanilla Bean ₹130.00, Dark Vanilla ₹130.00 and Dark Vanilla Oud ₹105.02 — ₹471.22 for the set, and each bottle pours one complete 187 g test candle at 8%. The kilo is the right purchase after one of them has been cured and burned, not before.
Shop fragrance oils

The five vanillas, and exactly what each page publishes

Vanilla is the most bought scent in Indian candle making and the least compared. Five bottles, three price bands, one shared problem.

Start with what is printed, because that is the only CSI-specific information anybody has. All five pages publish a candle usage range. Four print a family and a full note pyramid — Vanilla Bean is described as a single note instead. Three print a flash point figure and two print a numeric vanillin percentage. Where a cell below is empty, the page does not publish it, and the honest answer is to ask on WhatsApp rather than to assume.

Published on the product pages
CSI’s vanilla-family oils, September 2026
Oil Family and build, as published Candle range Flash point · vanillin 1 kg · per gram
Cinnamon Vanilla Gourmand / Spice / Warm — cinnamon and clove, vanilla bean and sugar, cream and butter Up to 13% of total wax weight; start at 8–10% 132°C · 2.5% ₹4,554.80 · ₹4.55
Dark Vanilla Oud Woody / Oriental / Luxury — vanilla and cardamom, oud and amber, musk and cedar 6–10% of total wax weight Not published · not published ₹5,691.00 · ₹5.69
Vanilla Bean Single note — creamy sweet vanilla with caramel undertones Up to 10% soy; up to 6% paraffin 203°C · 2.5% ₹7,646.00 · ₹7.65
Dark Vanilla Gourmand / Oriental — vanilla and spice, deep caramel and cream, dark amber and musk Soy 6–10%; paraffin 6–8% approx. 191–193°C · present ₹7,646.00 · ₹7.65
Vanilla Orange Blossom Floral Gourmand, perfume-grade — orange blossom and mandarin, orange flower and jasmine, vanilla and tonka 7–10% in candles (secondary use on that page) Not published · not published ₹8,294.00 · ₹8.29
Priced above: all five at the 1 kg pack, September 2026. Smaller packs cost more per gram: Cinnamon Vanilla 15 gm ₹106.20 is ₹7.08 a gram against ₹4.55 at the kilo; Dark Vanilla 15 gm ₹130.00 is ₹8.67 against ₹7.65. Vanilla Orange Blossom starts at 50g ₹415.00.

Two observations that a table makes obvious and a shop page never does. First, Vanilla Bean and Dark Vanilla are the same price to the rupee — ₹7,646.00 a kilo — so the choice between them is entirely about the scent, not the budget. One is a plain creamy vanilla; the other is a built composition with caramel in the middle and amber at the bottom. Second, the family’s price spread is wide: ₹4.55 a gram at one end and ₹8.29 at the other, a difference of ₹3.74 a gram or ₹59.83 per 200 g candle at 8%. Over a fifty-candle run that gap is ₹2,991.36, which is why the question "which vanilla" is a business question and not a taste question.

The five, ranked by what you are actually making

Ranked for an Indian maker selling into homes, gifting and corporate hampers, at the loads and prices above. No hot-throw league table appears here, because no supplier can publish one honestly — throw depends on your wax, wick, jar and cure, and the only ranking that will ever be true for your range is the one you burn yourself.

1
Gourmand / Spice / Warm · the value pick
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
The one to buy first if you are not sure. The page gives cinnamon and clove on top, vanilla bean and sugar in the heart, cream and butter at the base, and states up to 13% of total wax weight — the highest published ceiling in this family and one of the highest across CSI’s 92 oil pages. It also publishes what most pages do not: a 132°C flash point, 2.5% vanillin, phthalate-free, IFRA certified. At 8% in 200 g of CSI 464 the oil costs ₹72.88 and the finished candle ₹180.26 in wax, oil and wick. The honest caveat: it is not a substitute for a plain vanilla. The cinnamon is present and it is the first thing anyone smells, which makes it superb for Diwali, Christmas and winter gifting and wrong for a customer who asked for vanilla.
Pack Price Per gram Candles at 8% of 200 g
15 gm ₹106.20 ₹7.08 about 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 about 3
100 gm ₹483.80 ₹4.84 about 6
500 gm ₹2,301.00 ₹4.60 about 31
1 kg ₹4,554.80 ₹4.55 about 62
₹72.88 of oil per 200 g candle at 8% · ₹118.42 at 13% on a 13% wax Buy Cinnamon Vanilla
2
Gourmand / Oriental · the everyday vanilla
Dark Vanilla Fragrance Oil
Vanilla with a floor under it. The page describes a single-note dark vanilla that opens with vanilla and spice, deepens through caramel and cream, and settles into dark amber and warm musk — which is why it reads as richer than a plain vanilla without being a dessert. Published figures: soy 6–10%, paraffin 6–8%, flash point approximately 191–193°C, cure 48–72 hours for best throw, and an unusually direct statement that the vanillin present will yellow white and light-coloured wax and that this is expected. At ₹7,646.00 a kilo it is the most expensive everyday oil in the family: ₹122.34 of oil per 200 g candle at 8%, ₹229.72 finished. If your retail price is ₹450.00 for a 200 g jar, that is a serious share of it — worth checking against your margin before you commit to a kilo.
Pack Price Per gram Candles at 8% of 200 g
15 gm ₹130.00 ₹8.67 about 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 about 3
100 gm ₹790.00 ₹7.90 about 6
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 about 31
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 about 62
₹122.34 of oil per 200 g candle at 8% · ₹229.72 finished Buy Dark Vanilla
3
Single note · the plain one
Vanilla Bean Fragrance Oil
The simplest vanilla on the list and the one to choose when a customer says "just vanilla". The page calls it a single note — creamy, sweet, with subtle caramel undertones and a velvety finish — and publishes a 203°C flash point, 2.5% vanillin with potential discolouration, up to 10% in soy and up to 6% in paraffin, a 48–72 hour cure in soy, and a recommendation of cotton or wooden wicks with wick testing by container size. It is priced identically to Dark Vanilla at ₹122.34 of oil per candle at 8%, so the choice is purely one of character: Vanilla Bean is flatter and cleaner, Dark Vanilla has caramel and amber underneath it. For dessert-style candles, wedding favours and anything where the scent has to be instantly recognised by a non-enthusiast, the plain one usually wins.
₹122.34 of oil per 200 g candle at 8% · 203°C flash point, 2.5% vanillin Buy Vanilla Bean
4
Woody / Oriental / Luxury · the gifting pick
Dark Vanilla Oud
The vanilla that does not smell like a bakery. The page gives rich vanilla and spicy cardamom on top, exotic oud and deep amber through the heart, warm musk and woody cedar at the base, states 6–10% of total wax weight for candles and 10–15% for melts, and states IFRA certification. At ₹5,691.00 a kilo it sits between the value pick and the plain vanillas: ₹91.06 of oil per 200 g candle at 8%, ₹198.44 finished, which supports a ₹900.00 to ₹1,200.00 retail jar comfortably. Nothing about vanillin or flash point is published on this page, so if you need either figure for your documentation file, request it on WhatsApp rather than assuming it behaves like the other vanillas. Expect some warming of pale wax in any case — the composition is vanilla-led.
₹91.06 of oil per 200 g candle at 8% · page states 6–10% and IFRA certification Buy Dark Vanilla Oud
5
Floral Gourmand, perfume-grade · the premium option
Vanilla Orange Blossom
A fine-fragrance-grade page rather than a candle page: orange blossom, neroli and mandarin over orange flower, jasmine and honey, drying down to vanilla, tonka and white musk. Its maximum-usage table lists candles at up to 10% and the page recommends starting at 7% because the perfume-grade concentration means less is needed, and it states IFRA compliance and phthalate-free. It also states plainly that moderate to significant discolouration is possible from the vanilla, tonka and honey content, and suggests cream, amber or gold tones instead of white. At ₹8,294.00 a kilo this is the dearest vanilla here — ₹116.12 of oil per 200 g candle at the page’s 7% starting point. Treat it as a signature candle for a premium line, not as your house vanilla.
₹116.12 of oil per 200 g candle at 7% · 50g ₹415.00 to start Buy Vanilla Orange Blossom

One deliberate omission from this ranking: several oils elsewhere in the range publish vanilla in their base notes without being sold as vanillas — Love Spell, Solar Bloom and Forever Red all state vanilla content and the discolouration that comes with it. If what you actually want is warmth under a fruity or floral top, one of those may serve better than a vanilla proper, and they are not competing for the same shelf.

Vanillin, yellowing, and choosing the jar before the oil

Vanillin is the compound that makes vanilla smell of vanilla, and it is also the compound that warms the colour of pale wax over time. The two cannot be separated by shopping. Across CSI’s 92 oil pages only 17 print a vanillin figure at all, and the only two that print a figure as high as 2.5% are Vanilla Bean and Cinnamon Vanilla — the vanillas. Dark Vanilla states vanillin present and that it will yellow light wax; Vanilla Orange Blossom states moderate to significant discolouration is possible. This is not a defect being confessed to; it is the family behaving as the family behaves.

What the colour change actually is: pale soy warms towards ivory, then towards a light honey tone, over roughly the same first weeks in which the fragrance is settling. It is a surface and body colour change, it does not affect the scent, it does not affect burn behaviour, and it is described on the pages as expected rather than as a fault. It is faster in light — a jar on a sunny Mumbai windowsill will tone sooner than the same jar in a cupboard.

The practical response is not a different vanilla. It is a different container, chosen before the oil rather than after the complaint. An Amber Shiny Glass Jar with Black Lid is ₹47.20 for one or ₹236.00 for five; a Brown Matte Glass Jar is ₹354.00 for five at ₹70.80 each; a Ceramic Jar at ₹129.80 shows no wax at all. A Cinnamon Vanilla candle in an amber jar costs ₹227.46 in wax, oil, wick and container, and the colour question never arises. In a clear glass jar of white wax it arrives in week three, by email.

The alternative, equally honest, is to lean into it: describe the wax as ivory or cream on your listing, photograph the candle at four weeks rather than at four days, and let the warm tone be part of the product. What does not work is photographing a bright white candle, selling it in clear glass, and hoping. Customers do not mind a cream candle. They mind a candle that does not look like the photograph.

You sold a vanilla range in clear glass and started getting "my candle has gone yellow" messages in week three. Nothing has gone wrong and nothing can be fixed in the jar the customer is holding. The fix is upstream: move the range to amber, brown or ceramic, or colour the wax deliberately so the shift is invisible, and update the product photographs to show the candle at four weeks. If you must stay in clear glass, do not use a vanilla — use an oil whose page publishes 0% vanillin, such as British Rose or Sandalwood, and accept that it will not smell like vanilla.
PHOTOGRAPH THE FOURTH WEEK, NOT THE FOURTH DAY
Pour one extra candle from your first vanilla batch, leave it unlit on a shelf in normal room light, and photograph it at day 28. That is the candle your customer will be looking at when they write to you, so that is the candle your listing should show. It costs one jar — ₹180.26 in wax, oil and wick for a Cinnamon Vanilla 200 g — and it removes an entire category of complaint from your inbox.

Two ceilings, and why the lower one always governs

Every load decision in this family has two published numbers over it: the fragrance ceiling stated by the wax manufacturer for that grade, and the candle range stated on the oil page. They are not alternatives. The lower of the two is your maximum, every time, and on a vanilla this matters more than usual because one of the five publishes a ceiling higher than most soy grades will take.

Wax ceiling versus oil range
What you can actually pour, by wax grade
Wax grade Stated wax maximum Cinnamon Vanilla Dark Vanilla · Vanilla Bean Dark Vanilla Oud
Luxury Soy Wax CSI 464 · ₹507.40/kg Up to 10% 10% governs (page allows 13%) 10% 10%
Luxury Soy Wax Chunks · ₹599.00/kg Up to 13% 13% — the only way to use the full range 10% — the oil governs 10% — the oil governs
Premium Coconut Soy CSI 468 · ₹650.00/kg Up to 13% 13% 10% 10%
Eco Soy CSI 400 · ₹399.00/kg Not published Ask on WhatsApp before exceeding the oil range Ask on WhatsApp Ask on WhatsApp
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (500 g ₹260.00) · Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00 · Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650.00 · Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399.00. Wax maximums are the manufacturers’ stated formulation figures, quoted from the product pages.

The row worth reading twice is the second. Cinnamon Vanilla’s 13% is genuinely useful — it is one of the highest published candle loads in the range — but it only exists if the wax underneath it is stated to 13%. Pouring 13% into CSI 464, which states up to 10%, is not a clever way to get more throw; it is a way to get oil sweating out of the surface, a wick that drowns, and a candle you cannot sell. If you want the high load, buy the wax that carries it. At 13% in 200 g of Chunks, Cinnamon Vanilla costs ₹118.42 of oil against ₹72.88 at 8% — you are paying 62% more for fragrance, which is a decision worth making deliberately rather than by accident.

You pushed a vanilla to the ceiling to fix a weak throw. Loads help until they do not, and above the stated maximum they hurt: unincorporated oil separates, the surface weeps, the wick struggles and the candle smells of solvent rather than vanilla. Before adding grams, check the two cheaper causes first — an undersized wick (Eco Candle Wicks are ₹5.90 for Thin C1 and ₹9.44 for Thick C2 at the 100-pack) and a cure that was stopped too early. The Chunks page asks for a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks.
Vanilla is a festive scent, and the festive calendar is tight. Diwali 2026 falls on 8 November 2026, so a vanilla range wants to be poured by about mid-October to allow a 14–21 day cure plus courier time. A fifty-candle Cinnamon Vanilla run at 8% is ₹9,012.84 in wax, oil and wick; the same run in Dark Vanilla is ₹11,485.80. Buy the 500 gm pack if you are testing the market and the kilo once the scent has sold through once.
Shop soy wax

What a vanilla candle costs, at every load you might use

All figures below are for one 200 g candle on Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo with an Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90 — that is ₹107.38 of wax and wick before any fragrance. Jar, label, box and your time are extra and vary too much to publish.

Wax, oil and wick per 200 g candle
The same candle, five vanillas, three loads
Oil At 6% (12 g) At 8% (16 g) At 10% (20 g) Fifty candles at 8%
Cinnamon Vanilla ₹162.04 ₹180.26 ₹198.48 ₹9,012.84
Dark Vanilla Oud ₹175.67 ₹198.44 ₹221.20 ₹9,921.80
Vanilla Bean ₹199.13 ₹229.72 ₹260.30 ₹11,485.80
Dark Vanilla ₹199.13 ₹229.72 ₹260.30 ₹11,485.80
Vanilla Orange Blossom ₹206.91 ₹240.08 ₹273.26 ₹12,004.20
Priced above: wax and wick ₹107.38 per candle (CSI 464 1 kg ₹507.40, Eco Candle Wicks Thin C1 ₹5.90 each at 100). Oils at the 1 kg pack: Cinnamon Vanilla ₹4,554.80, Dark Vanilla Oud ₹5,691.00, Vanilla Bean and Dark Vanilla ₹7,646.00 each, Vanilla Orange Blossom ₹8,294.00. Vanilla Orange Blossom’s page recommends starting at 7%, which is ₹223.50 a candle.

Read the last column as a business decision rather than a shopping list. The gap between the cheapest and dearest fifty-candle run here is ₹2,991.36 — roughly five kilos of CSI 464, or sixty jars of margin on a ₹450.00 candle. That does not make the expensive oils wrong. It makes them a positioning choice: if your candle sells at ₹1,100.00 with a gift box, ₹122.34 of Dark Vanilla is 11% of the retail price and entirely reasonable. If it sells at ₹450.00, the same oil is 27% of the price before jar, wick, label, box and courier, and the arithmetic stops working.

The CSI principle
Choose the vanilla that matches your retail price, not the one that smells best in the bottle. Every oil in this family smells good; only some of them fit your margin.
₹72.88 against ₹132.70 of oil in the same 200 g jar at 8% — the same candle, a ₹59.83 decision, fifty times over.

Which vanilla for which product

The shortest possible version, for the products Indian makers actually sell. Where two oils are equally defensible, the cheaper one is listed first — this is a supplier’s page and it would be easy to do the opposite.

Product to oil
Nine real briefs and the vanilla that fits
What you are making Buy Why Oil per 200 g candle
Everyday 200 g jar at ₹400.00–₹550.00 Cinnamon Vanilla at 8% Value, high ceiling, and a spiced warmth that photographs well ₹72.88
A plain vanilla a customer asked for by name Vanilla Bean at 8% Single note, instantly recognised, no spice to explain ₹122.34
A vanilla with depth for a signature jar Dark Vanilla at 8% Caramel and cream in the heart, amber and musk at the base ₹122.34
Diwali and Christmas gifting Cinnamon Vanilla at 10% The spice reads as festive; the page allows the headroom ₹91.10
Corporate hampers at ₹900.00+ Dark Vanilla Oud at 8% Reads as perfumery rather than bakery; page states IFRA certification ₹91.06
A luxury signature candle at ₹1,200.00+ Vanilla Orange Blossom at 7% Perfume-grade page, floral-gourmand build, distinctive on a shelf ₹116.12
Wedding favours, 70–100 g, high volume Cinnamon Vanilla at 8% Lowest cost per gram of fragrance in the family ₹72.88 per 200 g equivalent
Wax melts Any of the five at the page’s melt rate Melt rates published at 10–15% on four of the five pages Higher than candles — check the page
A white candle in clear glass None of them Every vanilla here carries vanillin; choose a 0% vanillin oil instead n/a
There is no vanilla that keeps white wax white. There is only a jar that makes the question irrelevant.
— CandleMakingSuppliesIndia

Testing three vanillas properly, in one week

Four 15 gm bottles cost ₹471.22 and each pours one complete 187 g test candle at 8%. That is the whole experiment. Done properly it settles the question for a year.

1
1. Pour all of them on the same day, in the same wax, in the same jarSame wax grade, same jar, same wick, same pour temperature, one variable changed. Add the fragrance inside the page’s stated window — the Chunks page asks for 80–90°C with slow stirring for two full minutes — and label each jar with the oil and the date before you move on. Three unlabelled vanilla candles look identical after an hour.
2
2. Leave them alone for fourteen daysThe oil pages give 48–72 hours as the point at which a candle can be burn-tested; the Chunks page says a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks. For vanillas, wait the full fortnight — these are base-heavy compositions and the caramel, amber and musk that distinguish them are the last parts to arrive. Judging a Dark Vanilla on day two tells you about its opening and nothing about what you are selling.
3
3. Read cold first, then hot, then look at the colourCold throw from an unlit jar in a room that has not been used for candle work that day. Then burn for two hours and judge the hot throw from the far side of the room rather than over the jar. Then, separately, note the wax colour against a sheet of white paper and write it down — that observation is what tells you which jar colour the range needs.
4
4. Buy the kilo for the winner, and only the winnerThe per-gram saving is the reason to scale: Cinnamon Vanilla drops from ₹7.08 a gram at 15 gm to ₹4.55 at the kilo, Dark Vanilla from ₹8.67 to ₹7.65. Buy one kilo of the oil that won and keep the others as 15 gm bottles for seasonal one-offs. A cupboard of half-used kilos is the most common way small Indian candle brands tie up working capital.

One last honesty note, because this is a page written by a supplier. Nothing here ranks these oils by hot throw, and you should distrust any page that does. Throw is produced by your wax grade, your load, your wick, your jar geometry, your cure and the size of the room — the oil is one input of six. What this page can tell you truthfully is what each product page publishes, what each oil costs in a real candle, and which of them will change the colour of your wax. The rest has to be burned.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and the version of this page that sells most oil would put the ₹8,294.00 kilo at the top. It does not. The oil recommended first here is the cheapest of the five at ₹4,554.80 a kilo, the guide tells you that the two priciest vanillas are identically priced so the choice is about scent and not budget, and it says plainly that if you sell white candles in clear glass you should not buy a vanilla at all — no oil in this family publishes 0% vanillin, and no amount of technique will change that.

Every price is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Families, note pyramids, candle usage ranges, flash points, vanillin figures, cure windows and IFRA statements are quoted from those pages as page claims, not as measurements taken here. Where a page publishes nothing — Dark Vanilla Oud and Vanilla Orange Blossom print no flash point or vanillin figure — this guide says so and points to WhatsApp rather than estimating. Fragrance ceilings are the wax manufacturers’ stated formulation maximums, and where a wax ceiling and an oil range differ the lower figure governs. Costings use 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 from the 100-pack — ₹107.38 before fragrance — and the fifty-candle totals are illustrative arithmetic at that unit. No hot-throw ranking appears anywhere on this page, because there is no published test behind one.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to ask which of the five suits the jar size, wax grade and retail price you are working to before you commit to a kilo.

Frequently asked questions

What is the best vanilla fragrance oil for candles in India?
For most makers, Cinnamon Vanilla — ₹4,554.80 a kilo, ₹72.88 of oil in a 200 g candle at 8%, and a page that publishes more than most: up to 13% of wax weight, 132°C flash point, 2.5% vanillin, phthalate-free and IFRA certified. If you need vanilla without cinnamon, Dark Vanilla and Vanilla Bean are both ₹7,646.00 a kilo, or ₹122.34 a candle at 8%.
Which vanilla fragrance oil will not turn my wax yellow?
None of them. Every vanilla-family oil CSI stocks carries vanillin — 2.5% published on Vanilla Bean and Cinnamon Vanilla, stated as present on Dark Vanilla, and stated as moderate to significant discolouration on Vanilla Orange Blossom. The colour change is cosmetic and affects neither scent nor burn. If a candle must stay white, choose an oil whose page publishes 0% vanillin — British Rose or Sandalwood, for instance — and accept that it will not be a vanilla.
Can I really use Cinnamon Vanilla at 13%?
Only on a wax whose page states that ceiling. Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy CSI 468 both state up to 13% of total wax weight; Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%, and on that wax 10% is your maximum whatever the oil page allows. At 13% in 200 g the oil alone is ₹118.42 against ₹72.88 at 8%, so test the difference before you commit a batch to it.
How much vanilla oil do I need for 50 candles?
At 8% of a 200 g candle you need 16 g each, so fifty candles take 800 g — one 1 kg pack with 200 g spare. In wax, oil and wick that run costs ₹9,012.84 in Cinnamon Vanilla and ₹11,485.80 in Dark Vanilla. Buying the kilo rather than 500 gm packs also drops Cinnamon Vanilla from ₹4.60 a gram to ₹4.55.
Is Vanilla Orange Blossom worth the extra money for candles?
Only for a premium line. It is a perfume-grade page — its maximum usage table lists candles at up to 10% and it recommends starting at 7% because the concentration is higher — and at ₹8,294.00 a kilo the fragrance in one 200 g candle at 7% is ₹116.12. In a ₹1,200.00 gift candle that is reasonable. In a ₹450.00 everyday jar it is not, and Cinnamon Vanilla at ₹72.88 does that job better.
Do vanilla candles need a longer cure?
They benefit from one. The oil pages give 48–72 hours in soy as the point at which a candle can be burn-tested, and the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks. Vanillas are base-heavy compositions — caramel, cream, amber and musk sit at the bottom of these builds — and those are the last notes to arrive, so a fortnight before you judge is the fair test for this family.
Pick your vanilla
Four 15 gm bottles, four cured candles, one decision for the year.
Cinnamon Vanilla 15 gm ₹106.20 · Dark Vanilla Oud 15 gm ₹105.02 · Vanilla Bean 15 gm ₹130.00 · Dark Vanilla 15 gm ₹130.00 — ₹471.22 for the set, each pouring one complete 187 g candle at 8%. Buy the kilo after the scent gate: Cinnamon Vanilla ₹4,554.80, Dark Vanilla Oud ₹5,691.00, Dark Vanilla and Vanilla Bean ₹7,646.00. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Ask about vanilla in bulk
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The behaviour of vanillin in pale wax, the two-ceiling rule and the cure advice are general candle-making practice and apply to any supplier’s vanilla in any soy wax; only the prices, the quoted page wording and the linked products are CSI-specific.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: SUMAN BISHT, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series unit: 200 g of wax plus fragrance oil at the stated load, oil priced at the 1 kg pack, plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each from the 100-pack — ₹107.38 of wax and wick before fragrance. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (500 g ₹260.00), page states up to 10% fragrance load; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, up to 13%, fragrance at 80–90°C with slow stirring for two full minutes, cure minimum 48 hours and ideally one to two weeks; Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650.00, up to 13%; Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399.00, no ceiling published. Wicks: Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 and Thick (C2) ₹9.44 each at the 100-pack. Vanilla-family oils, 1 kg unless stated: Cinnamon Vanilla ₹4,554.80 (₹4.55/g; 500 gm ₹2,301.00 at ₹4.60/g; 100 gm ₹483.80; 50 gm ₹271.40; 15 gm ₹106.20 at ₹7.08/g) — page states up to 13% of total wax weight, 270°F (132°C) flash point, 2.5% vanillin, phthalate-free, IFRA certified; Dark Vanilla Oud ₹5,691.00 (₹5.69/g; 15 gm ₹105.02) — 6–10% candles, IFRA certified, no flash point or vanillin figure published; Vanilla Bean ₹7,646.00 (₹7.65/g; 15 gm ₹130.00) — up to 10% soy and 6% paraffin, 203°C, 2.5% vanillin, cure 48–72 hours; Dark Vanilla ₹7,646.00 (₹7.65/g; 500 gm ₹3,840.00; 100 gm ₹790.00; 50 gm ₹410.00; 15 gm ₹130.00 at ₹8.67/g) — soy 6–10%, paraffin 6–8%, flash point approximately 191–193°C, vanillin present and stated to yellow light wax, cure 48–72 hours; Vanilla Orange Blossom ₹8,294.00 (₹8.29/g; 50g ₹415.00; 100g ₹829.00) — candles 7–10% as a secondary use on a perfume-grade page, IFRA compliant and phthalate-free, moderate to significant discolouration possible. Also cited: British Rose and Sandalwood as 0% vanillin alternatives; Love Spell, Solar Bloom and Forever Red as non-vanilla oils that publish vanilla content. Containers: Amber Shiny Glass Jar with Black Lid ₹47.20 each (pack of 5 ₹236.00), Brown Matte Glass Jar ₹70.80 each at the pack of 5 (₹354.00), Ceramic Jar ₹129.80. Computed per 200 g candle in wax, oil and wick: Cinnamon Vanilla ₹162.04 at 6%, ₹180.26 at 8%, ₹198.48 at 10%, ₹225.80 at 13%; Dark Vanilla Oud ₹175.67, ₹198.44, ₹221.20; Vanilla Bean and Dark Vanilla ₹199.13, ₹229.72, ₹260.30; Vanilla Orange Blossom ₹206.91, ₹223.50 at 7%, ₹240.08, ₹273.26. Oil alone at 8% of 200 g: ₹72.88, ₹91.06, ₹122.34, ₹132.70; Cinnamon Vanilla ₹91.10 at 10% and ₹118.42 at 13%; Vanilla Orange Blossom ₹116.12 at 7%. Fifty-candle runs at 8%: ₹9,012.84, ₹9,921.80, ₹11,485.80, ₹12,004.20. Four 15 gm trial bottles ₹471.22. One Cinnamon Vanilla candle in an Amber Shiny Glass Jar ₹227.46. Vanillin figures are published on 17 of the 92 live oil pages. Batch totals are illustrative arithmetic. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं