At What Production Quantity Does Buying Fragrance Oil by the Kilogram Become More Economical than Repeatedly Purchasing 100 g or 500 g Packs?

At What Production Quantity Does Buying Fragrance Oil by the Kilogram Become More Economical than Repeatedly Purchasing 100 g or 500 g Packs?

 

15 g: median 23.1% premium per gram 52 of 91 oils: 1 kg = 100 g per gram 24 oils: kilo saves 5% or more
CSI production calculators · Exact fragrance-oil requirements
The exact order size at which a kilo beats small packs, oil by oil, and the oils where it never does on price.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the break-even calculations set out below. Wording is unedited.
✓ 73 oils in stock at 1 kg on the pull date ✓ Volume beyond listed packs quoted on WhatsApp ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production calculator · Kilo break-even
On CSI's listed prices the kilo is not a discount for most oils. The step that saves money is moving up from 15 g. Above 100 g, 52 of 91 oils are priced within 1% per gram at every size. For the 24 oils with a real kilo break, there is an exact order size above which one kilo costs less than the small bottles it replaces.
300–900 g
need per order above which one 1 kg beats buying 100 g bottles, for the 24 oils with a kilo saving of 5% or more · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
When does buying fragrance oil by the kilo become cheaper? For most oils, never on price: 52 of 91 cost within 1% per gram at 1 kg and 100 g. For the 24 oils with a kilo saving of 5% or more, once a single order needs more than a threshold between 300 g (Citronella) and 900 g. See the thresholds.

In candles, what does that mean? At 16 g per 200 g candle (8%): 300 g is 18 candles, 700 g is 43, 800 g is 50 and 900 g is 56. If one purchase covers more candles than that, the kilo is the cheaper way to buy those oils.

Where is the real price step? From 15 g to 50 g or 100 g. 15 g carries a median 23.1% premium per gram. Lavender poured from 15 g testers costs ₹112.02 of oil per 200 g candle, against ₹86.40 from 100 g.

Then why buy the kilo at all? Fewer orders, one lot for a whole run, and less risk of a stock-out. If each order carries a delivery or handling cost of your own, one kilo instead of ten 100 g orders can save more than any per-gram difference.
The short answer
Price steps: 15 g → 100 g: median 23.1% cheaper per gram. 50 g vs 100 g: median 0.0%. 100 g vs 1 kg: 52 of 91 within ±1%; 24 save 5% or more; a few are fractionally dearer.
Break-even: Kilo beats 100 g bottles once one order needs more than 300 g (Citronella), 700 g (Honeydew Melon, Mango Coconut, Verbena), 800 g (e.g. British Rose, Cinnamon) or 900 g (e.g. Jasmine, Citrus Lemon).
Overheads: Per-order costs (your courier, your time) are not CSI figures. With an example ₹80.00 per order, buying 1 kg of Lavender as ten 100 g orders costs ₹6,200.00 against ₹5,301.00 as one kilo.
Shop: Fragrance Oils · Citronella · British Rose · Lavender · volume quotes on WhatsApp.
When does one kilo beat buying 100 g bottles? The staircase meets the kilo line British Rose — kilo 10.3% cheaper per gram 1 kg ₹3,068.00 need per order (g) · kilo wins above 800 g 0 g 1,000 g Lavender — kilo 3.3% cheaper per gram 1 kg ₹5,221.00 need per order (g) · kilo wins above 900 g 0 g 1,000 g Grey staircase = cost of enough 100 g bottles for the need; black line = one 1 kg bottle. Prices: CSI, 24 September 2026.
Each grey step is one more 100 g bottle. The black line is the price of one kilo. Where the staircase climbs above the line, the kilo is cheaper for that order, even with oil left over. For British Rose that happens above 800 g; for Lavender, whose kilo is only 3.3% cheaper per gram, only above 900 g, which is a full kilo's worth of need anyway.
Straight answer
At what production quantity does buying fragrance oil by the kilogram become more economical than repeatedly purchasing 100 g or 500 g packs?
On CSI's listed prices, it depends entirely on the oil. For 52 of the 91 oils that list both 100 g and 1 kg, the kilo costs within 1% per gram of the 100 g, so there is no production quantity at which it becomes cheaper per gram; it only becomes more convenient. For the 24 oils whose kilo saves 5% or more, there is an exact threshold. One kilo costs less than enough 100 g bottles once a single order needs more than 300 g of Citronella (18 candles of 200 g at 8%), 700 g of Honeydew Melon, Mango Coconut or Verbena (43 candles), 800 g of oils such as British Rose and Cinnamon (50 candles), or 900 g of the rest (56 candles). Against 500 g bottles the thresholds are higher, and for a few oils, such as Jasmine, two 500 g bottles are ₹1.00 cheaper than the kilo, so the kilo never wins on price. The step that always saves money is lower down: 15 g carries a median 23.1% premium per gram, so moving proven scents from 15 g testers to 100 g is the first economy. Beyond price, count your own per-order costs: if each order costs you delivery and time, ten small orders can cost more than the kilo, whatever its rate.
One line: move off 15 g first; buy the kilo on price only for the 24 oils with a break, and on convenience for the rest.
If you are buying the same oil in 100 g bottles every few weeks, check whether it is one of the 24 with a real kilo break. British Rose is: ₹342.20 for 100 g (₹3.42/g) against ₹3,068.00 for 1 kg (₹3.07/g).
Shop fragrance oils

Where the price steps really are

Most makers look for the saving at the top of the ladder. On CSI's prices, it is at the bottom.

Across the Fragrance Oils collection, the per-gram price of the same oil behaves very differently at each step up the pack ladder. Here is the whole-catalogue pattern, from the live pull on 24 September 2026:

Same oil, adjacent sizes · CSI live pricing, 24 September 2026
The three steps, and which one saves money
Step Oils compared Typical change per gram Spread Example
15 g → 100 g 55 median 23.1% cheaper at 100 g −0.6% to +123.8% Lavender ₹7.00 → ₹5.40
50 g → 100 g 86 median 0.0% 52 of 86 within ±1% Lavender ₹5.40 → ₹5.40
100 g → 1 kg 91 52 within ±1% 24 save 5% or more; a few dearer British Rose ₹3.42 → ₹3.07

The first row is the one that matters for every maker. Buying 15 g testers repeatedly, for production rather than testing, is the most expensive habit on the ladder. At 16 g per 200 g candle, Lavender poured from 15 g bottles costs ₹112.02 of oil per candle, against ₹86.40 from 100 g: ₹25.62 more on every candle. Above 100 g, most oils are priced in a straight line, so the question "when is the kilo cheaper?" usually has the answer "it isn't, per gram".

Argued against our own interest, plainly. We sell the kilo. For 52 of our 91 oils it costs the same per gram as ten 100 g bottles, and for a few, such as Love Spell and Dahlia (BBW Inspired), it is fractionally dearer. If someone tells you the kilo is always the economical size, check the product page. Buy it for fewer orders and one production lot; do not buy it expecting a discount that is not there.

The break-even order, oil by oil

For an oil with a real kilo break, the question becomes: how much do I need in one order before the kilo, even with oil left over, costs less than the small bottles? Against 100 g bottles the answer is simple arithmetic: divide the kilo price by the 100 g price and round up. If the result is 9, the kilo costs less than nine 100 g bottles, so it wins once you need more than 800 g. Against a mix of 100 g and 500 g bottles, the threshold is higher, because the 500 g is often priced close to the kilo. Here are all 24 oils with a kilo saving of 5% or more, with stock flagged:

24 oils with a 1 kg saving of 5% or more vs 100 g · CSI live pricing, 24 September 2026
Need per order above which one kilo is cheaper
Oil Kilo saving 100 g 1 kg Kilo wins vs 100 g bottles above vs cheapest 100 g + 500 g mix above 200 g candles at 16 g
Citronella 62.3% ₹767.00 ₹2,891.00 300 g 600 g 18
Honeydew Melon 22.0% ₹435.42 ₹3,398.40 700 g 800 g 43
Mango Coconut 20.7% ₹500.00 ₹3,964.00 700 g 800 g 43
Verbena 20.0% ₹590.00 ₹4,720.00 700 g 800 g 43
Roasted Coconut 19.2% ₹495.00 ₹3,999.00 800 g 800 g 50
Eucalyptus Spearmint 13.3% ₹354.00 ₹3,068.00 800 g 800 g 50
Sacred Sandal Ember 12.4% ₹799.00 (Out of stock) ₹6,999.00 (Out of stock) Not buyable today — —
Lemongrass and Lime 11.9% ₹590.00 ₹5,200.00 800 g 900 g 50
Rajnigandha (Tuberose) 10.8% ₹500.00 (Out of stock) ₹4,460.00 (Out of stock) Not buyable today — —
British Rose 10.3% ₹342.20 ₹3,068.00 800 g 900 g 50
Ylang Ylang Flower 10.0% ₹590.00 ₹5,310.00 800 g 900 g 50
Pumpkin Spice 10.0% ₹590.00 ₹5,310.00 800 g 800 g 50
Fallen Leaves 10.0% ₹472.00 ₹4,248.00 800 g 900 g 50
Cinnamon 10.0% ₹590.00 ₹5,310.00 800 g 800 g 50
Jasmine 8.8% ₹430.00 ₹3,923.00 900 g Never (2 × 500 g is cheaper) 56
Spicy Cinnamon 7.0% ₹699.00 ₹6,499.00 900 g Never (2 × 500 g is cheaper) 56
Regal Royal Oud 7.0% ₹699.00 (Out of stock) ₹6,500.00 (Out of stock) Not buyable today — —
Forever Red (BBW Inspired) 7.0% ₹699.00 ₹6,499.00 900 g 900 g 56
Fresh Strawberries 6.3% ₹377.60 ₹3,540.00 900 g 900 g 56
Cinnamon Vanilla 5.9% ₹483.80 ₹4,554.80 900 g 900 g 56
Freshwater (BBW Inspired) 5.7% ₹1,190.00 ₹11,220.00 (Out of stock) Not buyable today — —
Cucumber Green Tea 5.7% ₹352.82 ₹3,327.60 900 g 900 g 56
Vetiver 5.6% ₹600.00 ₹5,664.00 (Out of stock) Not buyable today — —
Citrus Lemon 5.6% ₹300.00 ₹2,832.00 900 g 900 g 56

Of the 24, 19 had both the 100 g and the 1 kg in stock on the pull date. Rajnigandha, Regal Royal Oud and Sacred Sandal Ember had neither size in stock, and Freshwater and Vetiver had no 1 kg in stock, so their thresholds are academic until they return. The candle column divides the 100 g threshold by 16 g, the oil in a 200 g candle at 8%, with no allowance; if your candles are 150 g, multiply by 16 ÷ 12. The 500 g or 1 kg page covers the 500 g comparison in terms of months of cover.

"Per order" means per purchase, not per year
The threshold is about how much you need at the time you buy. A maker who uses 2 kg of British Rose a year but buys 200 g at a time never crosses the 800 g line and never gets the kilo price. The same maker ordering once a quarter needs 500 g per order, still below it. Ordering twice a year, at 1 kg each, does cross it. That is a stock-holding decision; check shelf life with CSI before holding more than a few months' supply.
1
Citrus-herbal · largest kilo break in the catalogue
Citronella Fragrance Oil
The outlier: ₹7.67 a gram at 50 g and 100 g, ₹2.95 at 500 g and ₹2.89 at 1 kg. Four 100 g bottles (₹3,068.00) cost more than the kilo (₹2,891.00), so for any order above 300 g the kilo wins. Against the 500 g the kilo saves only 2.0%.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹141.60 ₹9.44 0.94
50 g ₹383.50 ₹7.67 3.12
100 g ₹767.00 ₹7.67 6.25
500 g ₹1,475.00 ₹2.95 31.25
1 kg ₹2,891.00 ₹2.89 62.50
Kilo wins above 300 g per order vs 100 g bottles Buy Citronella
2
Value floral · kilo saves 10.3%
British Rose Fragrance Oil
A typical break: nine 100 g bottles cost ₹3,079.80, more than the kilo at ₹3,068.00. So above 800 g per order, the kilo is cheaper. Against a 500 g plus 100 g bottles, the kilo wins above 900 g.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹94.40 ₹6.29 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹342.20 ₹3.42 6.25
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 31.25
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 62.50
Kilo wins above 800 g per order vs 100 g bottles Buy British Rose
3
Fruity · kilo saves 22.0%
Honeydew Melon Fragrance Oil
Flat from 50 g to 100 g at ₹4.34–₹4.35 a gram, then a real step at 500 g and 1 kg (₹3.40). Eight 100 g bottles (₹3,483.36) cost more than the kilo (₹3,398.40), so the kilo wins above 700 g.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 0.94
50 g ₹217.12 ₹4.34 3.12
100 g ₹435.42 ₹4.35 6.25
500 g ₹1,699.20 ₹3.40 31.25
1 kg ₹3,398.40 ₹3.40 62.50
Kilo wins above 700 g per order vs 100 g bottles Buy Honeydew Melon
Crossing the threshold once a year. A maker reads that British Rose is 10.3% cheaper at the kilo, uses 150 g a month, and buys a kilo. The kilo lasts over six months. The saving against 100 g bottles is real, ₹354.00 on the kilo, but the whole kilo was paid for on day one. The fix: if your order would otherwise be 300 g or 400 g, buy 100 g bottles for now and move to the kilo when a single order passes 800 g. Months of cover is the check.

When the kilo never wins on price

For a flat-priced oil, ten 100 g bottles and one kilo cost the same. No production volume changes that.

For the 52 oils priced within 1% per gram between 100 g and 1 kg, the staircase in the diagram only reaches the kilo line at the tenth bottle, when you need the full kilo anyway. Lavender's kilo (₹5,221.00) is ₹179.00 cheaper than ten 100 g bottles (₹5,400.00), a 3.3% difference that only applies when you need more than 900 g. Sandalwood, Woody Oud and Gilli Mitti (Patchouli) are exactly flat from 100 g to 1 kg. For these oils the economic question is not the per-gram price at all. It is how often you want to order, how much cash you want on the shelf, and how much a stock-out would cost you.

There is one more route beyond the listed packs. For larger quantities than 1 kg of an oil, or a mixed production order, CSI quotes on WhatsApp. No volume discount figure is published, so do not assume one; ask with your oils and quantities. A supplier offering a better rate at 5 kg shows how to test whether a larger quote is worth taking at your monthly sales.

The cost of buying often

"Repeatedly purchasing" small packs has a cost that no price list shows: each order takes your time, and may carry a delivery charge, a payment fee, or a trip. None of these is a CSI figure, and they differ for every buyer. To show how they change the answer, here is 1 kg of use bought three ways with an example ₹80.00 per order for your own delivery and handling. Replace it with your real figure:

1,000 g of use · example per-order cost ₹80.00 (replace with yours; not a CSI figure) · CSI oil prices, 24 September 2026
Oil price plus your per-order cost
Oil 10 × 100 g (oil) 10 × 100 g, 10 orders 2 × 500 g (oil) 2 × 500 g, 2 orders 1 kg (oil) 1 kg, 1 order
Lavender ₹5,400.00 ₹6,200.00 ₹5,240.00 ₹5,400.00 ₹5,221.00 ₹5,301.00
British Rose ₹3,422.00 ₹4,222.00 ₹3,186.00 ₹3,346.00 ₹3,068.00 ₹3,148.00

With any real per-order cost, the kilo pulls ahead of ten small orders even for a flat-priced oil like Lavender: here by ₹899.00, almost all of it overhead. But the 500 g route, two orders, is within ₹99.00 of the kilo. The practical conclusion: stop buying 100 g bottles one at a time for production. Whether the next step is 500 g or 1 kg depends on how fast you use the oil, which the 500 g or 1 kg page works out in months of cover.

The CSI principle
Order less often before you order bigger.
The saving from consolidating ten small orders into two is usually larger than the saving from moving 500 g to 1 kg. Move proven scents off 15 g, then off one-bottle orders, and only then ask whether the kilo's rate is worth the cash it ties up.

A buying plan by volume

1
Testing a scent: 15 g, or the smallest listed size15 g scents one 200 g candle at 7.5% or three 50 g test pots at 8%. Accept the premium; it is the price of not buying oil you will not use.
2
Proven scent, under about 500 g per order: 100 g bottles, bought togetherConsolidate into one order per production cycle. You pay the 100 g rate, which for most oils is the kilo rate.
3
500 g to 1 kg per order: check the oil's thresholdIf the oil is one of the 24 with a kilo break and your order exceeds its threshold (300–900 g), buy the kilo. Otherwise buy 500 g plus 100 g bottles.
4
Over 1 kg per order: kilos, and a reorder pointBuy in kilos and set a reorder point from your weekly use; the 5 kg reorder page shows the formula.
5
Several kilos a month of one oil: ask for a quoteBeyond the listed packs, message CSI on WhatsApp. No discount figure is published; ask with your quantities.
6
Review every quarterPrices, stock and your sales change. Re-check the threshold for your top five oils against the product pages each quarter.

In candles, with 16 g of oil per 200 g candle at 8%: under about 30 candles per order of a scent, 100 g bottles; 30 to 60 candles, check the threshold for that oil; over 60 candles per order, the kilo. For 150 g candles (12 g of oil), the same thresholds cover a third more candles. If you are costing a whole range, fragrance inventory across ten scents sorts fast and slow sellers, and splitting ₹1 lakh of raw-material budget shows how the choice affects cash.

Diwali falls on Sunday 8 November 2026. Festive output often pushes a scent over its kilo threshold for one or two orders. Cinnamon and Pumpkin Spice both save 10.0% at the kilo and cross over above 800 g per order. For festive quantities beyond the listed packs, GST invoicing or IFRA documentation, message CSI on WhatsApp.
Get a festive volume quote

The same logic scales up. 1,000 × 100 g candles: 1 kg packs or a larger bulk quantity applies it to a single large order, the 100 kg vs 25 kg wax decision to wax, and growing from 1,000 to 10,000 candles a month to the point where retail packs give way to wholesale quantities.

The kilo is not a discount on most of our oils. It is fewer orders. Buy it for that, and for the 24 oils where it also saves money.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. This page tells you that our kilo is not cheaper per gram for most oils, lists the 24 where it is, and gives each one's exact break-even order. That sells fewer kilos to buyers who do not need them.

All prices are CSI live listings pulled on 24 September 2026, with out-of-stock sizes flagged. The catalogue statistics (median 23.1% premium at 15 g across 55 oils; 52 of 91 oils within ±1% between 100 g and 1 kg; 24 with a saving of 5% or more) are computed from that pull. Thresholds are arithmetic on the listed prices.

The ₹80.00 per-order cost is an example only, not a CSI charge; replace it with your own delivery and handling cost. CSI does not publish shelf life per oil or a volume discount. For quotes beyond the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is 1 kg fragrance oil cheaper than 100 g?
Per gram, usually not at CSI: 52 of 91 oils are within 1%. Twenty-four save 5% or more, led by Citronella (62.3%), Honeydew Melon (22.0%), Mango Coconut (20.7%) and Verbena (20.0%). A few kilos are fractionally dearer per gram than the 100 g.
When should I start buying fragrance oil in bulk?
When one order of a scent needs more than its break-even quantity (300–900 g for the 24 oils with a kilo break), or when ordering small packs often is costing you time, delivery charges or stock-outs. For flat-priced oils, the reason is convenience, not price.
What is the cheapest way to buy fragrance oil?
Avoid using 15 g testers for production (median 23.1% premium per gram). Buy proven scents in 100 g or larger, consolidate orders, and use the kilo for oils with a real break once your order passes the threshold.
How many candles before buying 1 kg of fragrance oil makes sense?
At 16 g per 200 g candle: above 18 candles per order for Citronella, 43 for Honeydew Melon, Mango Coconut and Verbena, 50 for British Rose and Cinnamon, and 56 for the other break oils. For flat-priced oils, when you need a full kilo per order.
Does CSI give discounts on large fragrance orders?
No discount figure is published. Listed packs go up to 1 kg per oil; larger quantities are quoted on WhatsApp. Ask with your oils and quantities.
Why is 15 g fragrance oil so expensive per gram?
Small packs carry a median 23.1% premium per gram over the same oil's 100 g at CSI. Use 15 g for testing, where it saves you from buying oil you will not use, and move to 100 g once a scent is proven.
Test small, consolidate, then kilo where it pays
The kilo wins on price for 24 oils, above 300–900 g per order. For the rest, it wins on convenience.
93 fragrance oils from 15 g to 1 kg, with 73 in stock at 1 kg on the pull date. Send us your regular oils and quantities per order and we will tell you which are worth buying by the kilo, and quote beyond the listed packs.
Shop fragrance oils Ask which oils to buy by the kilo
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The break-even method applies to any supplier's price list.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Citronella ₹141.60 / 15 g, ₹383.50 / 50 g, ₹767.00 / 100 g, ₹1,475.00 / 500 g, ₹2,891.00 / 1 kg. British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Honeydew Melon ₹105.02 / 15 g, ₹217.12 / 50 g, ₹435.42 / 100 g, ₹1,699.20 / 500 g, ₹3,398.40 / 1 kg. Lavender ₹105.02 / 15 g, ₹540.00 / 100 g, ₹2,620.00 / 500 g, ₹5,221.00 / 1 kg. 100 g and 1 kg prices for all 24 oils in the thresholds table are as shown there, with out-of-stock sizes marked. Catalogue statistics: 15 g vs 100 g median premium 23.1% (55 oils, range −0.6% to +123.8%); 50 g vs 100 g median 0.0% (52 of 86 within ±1%); 100 g vs 1 kg, 52 of 91 within ±1%, 24 saving 5% or more.

Non-price figures and assumptions: Thresholds: kilo cheaper than 100 g bottles once need per order exceeds (⌈1 kg price ÷ 100 g price⌉ − 1) × 100 g; the mix threshold uses the cheapest in-stock combination of 100 g and 500 g, in 10 g steps. Candle equivalents use 16 g of oil per 200 g candle at 8%, rounded down, no allowance. The ₹80.00 per-order cost is an example for the reader to replace, not a CSI charge. CSI publishes no shelf life per oil and no volume discount. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog