Best Fragrance Oils for a Luxury Candle Brand
Share
How much does the fragrance cost in a luxury candle? In one 200 g candle at 10% of wax weight — 20 g of oil — from ₹90.62 with Woody Oud to ₹481.12 with Club De Nuit Intense. A complete 150 g candle in a lidded black glass jar runs ₹276.42 to ₹569.29 in materials.
What is a fine-fragrance-grade oil and should I use one? CSI's perfume-grade pages describe oils formulated for fine fragrance, with candles listed as one use among several at 7–10%. Treat them as a premium option, not a default. The smallest pack is 50 g — ₹415.00 for Vanilla Orange Blossom, ₹753.00 for Khamrah Qahwa — so sample before you build a range on one.
Can I name the designer perfume my candle smells like? No. CSI describes some oils as inspired by a named fragrance because that is what the raw material is; that is a supplier's description, not a licence for your packaging. Print the note pyramid instead — the CSI pages publish it — and keep another brand's name off your label entirely.
What luxury means on a fragrance oil page
There is no grade certificate that makes a fragrance oil luxurious. What separates a premium oil in practice is a combination of three things you can actually check before ordering: the page publishes a composition rather than an adjective, the page publishes numbers you can plan and document a batch with, and the oil costs enough per gram that it is a real line in your costing rather than a rounding error.
CSI's premium pages are unusually forthcoming on the first point. White Royal Oud prints a full pyramid — bergamot and saffron on top, white royal oud, rose petals and labdanum in the heart, creamy sandalwood, ambergris and soft musk at the base — and describes the result as smooth and modern-oriental without heavy smoke. Khamrah Qahwa prints roasted coffee, cinnamon, nutmeg and bergamot opening onto dates, praline and tuberose, drying down through vanilla, tonka, cacao, benzoin, myrrh and amber. Those are the descriptions you will rewrite for your own listing, and they are the reason the page is worth reading before the price.
On the second point the picture is mixed, and that mixture is the single most useful thing on this page. Of CSI's 92 oils, 72 publish a candle usage range, 58 a family or note structure, 46 an IFRA claim and 16 a numeric flash point. Some of the most luxurious-sounding names in the collection — Santal Noir, Midnight Bakhoor Royale, Smoked Rose Royale, Sultan’s Smoke and Saffron Cedarwood — publish no candle percentage at all. They may be excellent. They are simply harder to build a documented range around, and a wholesale buyer who asks for a specification will not accept a blank.
On the third point, be careful what you conclude. Price per gram tracks the raw materials in a blend, not how good the finished candle smells. Woody Oud at ₹4.53/g at 1 kg has two customer reviews, one of which describes a warm, long-lasting scent with strong performance in candles. Club De Nuit Intense costs ₹24.06/g — more than five times as much. There is no published data anywhere on CSI's store that ranks one above the other in a candle, and this page will not invent any.
Fine-fragrance grade: what CSI's perfume-grade pages actually say
A handful of CSI's pages describe perfume-grade concentrated fine fragrance oils. Vanilla Orange Blossom is described as an original perfume-grade floral gourmand, opening on orange blossom, neroli and mandarin, through a heart of orange flower, jasmine and honey, into vanilla, tonka bean and white musk. The page states IFRA compliance and phthalate-free formulation, lists candles alongside niche perfumes, solid perfumes, body care and reed diffusers, and gives 7–10% for candles, starting at 7%. It also warns of moderate to significant discolouration.
The same shape recurs across the perfume-inspired range: a recommended candle load of 7–10% starting at 7%, a maximum table listing candles in soy, paraffin and blends at up to 10%, a flash point stated as above 93°C, an IFRA certification claim, and an explicit discolouration note driven by the vanilla, tonka, amber or patchouli in the composition. Khamrah Qahwa warns that its very high vanilla, coffee, cacao and benzoin content will discolour. Parfums De Marly Delina inspired fragrance oil notes low-to-moderate discolouration from vanilla and oud. Club De Nuit Intense notes the same from vanilla, patchouli and birch.
| Oil | Candle load (page) | Smallest pack | Per gram at 1 kg | Oil in a 200 g candle at 10% | Page notes |
|---|---|---|---|---|---|
| Vanilla Orange Blossom | 7–10%, start at 7% | ₹415.00 / 50 g | ₹8.29/g | ₹165.88 | IFRA compliant and phthalate-free stated; moderate to significant discolouration |
| Khamrah Qahwa | 7–10%; candles up to 10% | ₹753.00 / 50 g | ₹15.06/g | ₹301.12 | Flash point above 93°C; IFRA certification stated; very high vanilla and cacao, will discolour |
| Rasasi Hawas Ice | 7–10%; candles up to 10% | ₹454.00 / 50 g | ₹9.08/g | ₹181.60 | Fresh icy aquatic-woody; IFRA certification stated; light agarwood and vetiver |
| Delina inspired | 7–10%; candles up to 10% | ₹598.00 / 50 g | ₹11.95/g | — | Rose floral; IFRA certification stated; low-to-moderate discolouration |
| Club De Nuit Intense | 7–10%; candles up to 10% | ₹1,203.00 / 50 g | ₹24.06/g | ₹481.12 | Fruity-smoky chypre; the dearest oil in the collection |
Two practical consequences. First, the entry ticket is a 50 g pack, not a 15 g one — between ₹415.00 and ₹1,203.00 just to smell it in wax. Budget for sampling as a line of its own. Second, because these pages start their range at 7% rather than 6%, and because the oil is dear, the difference between starting at 7% and going to 10% is real money: with Khamrah Qahwa in a 150 g candle it is ₹158.09 against ₹225.84, a step of ₹67.75 per candle. Test at 7% first and only move up if the burn test justifies it.
Oud, sandalwood and the Indian luxury core
CSI's oud and sandalwood pages are the most useful part of the collection for an Indian premium brand, because the reference points are ones your customer already owns. White Royal Oud is described on its page as ultra-refined with strong throw and no heavy smoke, at 6–10% for candles. Dark Vanilla Oud is woody-oriental at 6–10%, with IFRA certification stated, and carries a five-star review from a customer describing the vanilla side of it. Woody Oud is oriental-woody at Soy 6–10% and Paraffin 6–8%, and is the least expensive of the three by a wide margin.
Sandalwood deserves a separate note because of what it publishes: soy up to 10%, paraffin up to 6%, flash point 203°C — the highest numeric figure CSI prints — and 0% vanillin with no discolouration in white wax. That last figure is what makes it uniquely useful at the premium end, where clear or frosted glass and undyed wax are common: it is the one traditional Indian profile you can pour into a clear vessel without a colour conversation six weeks later.
Gilli Mitti Patchouli is the most distinctive thing on the list. The page describes it as earthy, petrichor, grounding, at 6–10% across all wax types, with IFRA certification stated. Petrichor — the smell of first rain on dry earth — is a specifically Indian sensory reference with no equivalent in an imported catalogue, and it carries a five-star review from a customer who ordered it alongside soy wax and a thermometer and called it authentic. At ₹8.96/g it is priced like a premium oil, which is consistent with how it should be positioned.
Two further options worth knowing about. Sacred Sandal Ember is woody-oriental at 8–10% for soy with IFRA certification stated and a moderate discolouration note — currently only the 500 g pack is available, so confirm before planning a run. And Gardenia Tuberose is the luxury floral: creamy, soy up to 10%, 0.2% vanillin and a flash point of 98°C, which is low enough that it should go in at the lower end of the 80–90°C window. A customer review calls it highly concentrated, which is the kind of feedback a premium floral wants.
| Oil | Family (page) | Candle load (page) | Flash point | Vanillin | Per gram at 1 kg |
|---|---|---|---|---|---|
| Woody Oud | Oriental / woody / exotic | Soy 6–10%, paraffin 6–8% | Not published | Not published | ₹4.53/g |
| Sandalwood | Woody / creamy / warm | Soy up to 10%, paraffin up to 6% | 203°C | 0% | ₹5.03/g |
| Dark Vanilla Oud | Woody / oriental / luxury | 6–10% of total wax weight | Not published | Not published | ₹5.69/g |
| White Royal Oud | Modern oriental / white oud | 6–10% of total wax weight | Not published | Not published | ₹8.10/g |
| Gilli Mitti Patchouli | Earthy / petrichor / grounding | 6–10% across all wax types | Not published | Not published | ₹8.96/g |
| Gardenia Tuberose | Floral / creamy / luxury | Soy up to 10%, paraffin up to 6% | 98°C | 0.2% | ₹4.33/g |
Six oils that can carry a four-figure candle
| Pack | Price | Per gram |
|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21/g |
| 100 gm | ₹453.12 | ₹4.53/g |
| 500 gm | ₹2,265.60 | ₹4.53/g |
| 1 kg | ₹4,531.20 | ₹4.53/g |
| Pack | Price | Per gram |
|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21/g |
| 100 gm | ₹502.68 | ₹5.03/g |
| 500 gm | ₹2,513.40 | ₹5.03/g |
| 1 kg | ₹5,026.80 | ₹5.03/g |
| Pack | Price | Per gram |
|---|---|---|
| 15gm | ₹130.00 | ₹8.67/g |
| 100gm | ₹810.00 | ₹8.10/g |
| 500gm | ₹4,051.00 | ₹8.10/g |
| 1kg | ₹8,103.00 | ₹8.10/g |
| Pack | Price | Per gram |
|---|---|---|
| 15 gm | ₹140.00 | ₹9.33/g |
| 100 gm | ₹896.00 | ₹8.96/g |
| 500 gm | ₹4,480.00 | ₹8.96/g |
| 1 kg | ₹8,960.00 | ₹8.96/g |
| Pack | Price | Per gram |
|---|---|---|
| 50g | ₹415.00 | ₹8.30/g |
| 100g | ₹829.00 | ₹8.29/g |
| 1kg | ₹8,294.00 | ₹8.29/g |
| Pack | Price | Per gram |
|---|---|---|
| 50g | ₹753.00 | ₹15.06/g |
| 100g | ₹1,506.00 | ₹15.06/g |
| 1kg | ₹15,056.00 | ₹15.06/g |
One honest addition that is not a pick. Solar Bloom is a floral-amber described on its page as radiant, at 8–10% for soy with IFRA certification stated, and a customer review calls the fragrance great while reporting low throw from a home-made reed diffuser formula. That is a diffuser-base question rather than a candle one, but it is the kind of review worth reading before you assume an oil will behave identically across formats. Test every oil in the format you actually sell.
The fragrance line in a four-figure candle
The table below costs a complete 150 g candle: Premium Coconut Soy CSI 468 at the 5 kg rate of ₹637.00/kg, the oil at 10% of wax weight priced at each 1 kg pack, a Black Glass Jar with Black Lid at ₹107.00 and one Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90. CSI 468 is the premium container wax of the group — coconut-soy flakes, melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13% fragrance, described on its page as ultra-smooth with minimal frosting — and it costs ₹19.44 more per 150 g candle than CSI 464. The final column shows what the materials come to as a share of a ₹1,500.00 retail price.
| Oil | Wax (CSI 468) | Oil at 10% | Jar | Wick | Total | Share of ₹1,500.00 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woody Oud | ₹95.55 | ₹67.97 | ₹107.00 | ₹5.90 | ₹276.42 | 18.4% |
| Sandalwood | ₹95.55 | ₹75.40 | ₹107.00 | ₹5.90 | ₹283.85 | 18.9% |
| White Royal Oud | ₹95.55 | ₹121.55 | ₹107.00 | ₹5.90 | ₹330.00 | 22.0% |
| Vanilla Orange Blossom | ₹95.55 | ₹124.41 | ₹107.00 | ₹5.90 | ₹332.86 | 22.2% |
| Gilli Mitti Patchouli | ₹95.55 | ₹134.40 | ₹107.00 | ₹5.90 | ₹342.85 | 22.9% |
| Khamrah Qahwa | ₹95.55 | ₹225.84 | ₹107.00 | ₹5.90 | ₹434.29 | 29.0% |
| Club De Nuit Intense | ₹95.55 | ₹360.84 | ₹107.00 | ₹5.90 | ₹569.29 | 38.0% |
The pattern is the useful part. Across the four core oils the materials land between 18.4% and 22.9% of a ₹1,500.00 candle, which leaves room for packaging, photography, courier and margin. Khamrah Qahwa takes it to 29.0% and Club De Nuit Intense to 38.0% — at which point the candle is either priced higher, poured smaller, or run at 7% rather than 10%.
Scale it and the decision sharpens. A launch run of 100 candles at 150 g with White Royal Oud costs ₹32,999.50 in materials, of which ₹12,154.50 — 1.5 kg of oil — is fragrance. That is a single 1 kg pack plus a 500 g pack, which is a real purchasing decision made once, and it is the point at which per-gram rates stop being an abstraction.
For a larger flagship, a 500 g candle in the Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid at ₹212.40, poured in CSI 468 with White Royal Oud at 10% and two Thick (C2) wicks, comes to ₹954.93 in materials, of which ₹405.15 is the 50 g of oil. Note what happened: at 500 g the fragrance has become the largest single line in the candle, and the wick decision has become the riskiest one. A wide jar that does not reach a full melt pool wastes both.
Honest label language for a premium candle
This is where Indian premium brands most often damage themselves, and it costs nothing to get right. Five rules, in order of how often they are broken.
1. Another brand's fragrance name never appears on your label
CSI describes some oils as inspired by a named designer fragrance because that is an accurate description of a raw material to a maker who is choosing one. It is not a licence to put that name on a candle you sell. Print the notes instead — the pages publish the full pyramid, and "roasted coffee, cinnamon and nutmeg over dates and praline, drying down to vanilla, tonka and amber" reads better on a premium label than any borrowed brand name ever did.
2. Certification is the supplier's statement, not yours
Where a CSI page states IFRA certification, the accurate thing for you to write is that documentation for the fragrance is available on request, and then to actually have it. Claiming certification in your own voice, for a product you compounded yourself, is a claim you cannot support if a buyer asks for the paperwork. Request MSDS and IFRA documents from CSI on WhatsApp for every scent you sell and keep them in one folder.
3. No health, purity or toxicity claims
"Non-toxic", "chemical-free", "clean burning", "therapeutic" and "100% natural fragrance" are all claims about a fragrance oil that neither you nor your supplier has evidence for, and premium buyers in India are getting better at noticing. Say what the candle is made of — the wax, the fibre of the wick, the net weight — and stop there. It reads as more confident, not less.
4. Disclose discolouration rather than being caught by it
If you build a range on Vanilla Orange Blossom or Khamrah Qahwa, the wax will tone over time; the pages say so plainly. A single line on the listing — the candle deepens in colour as the vanilla in the fragrance ages, which does not affect how it burns or smells — converts a complaint into a mark of authenticity. Hiding it converts a cosmetic change into a refund.
5. Publish only burn data you have actually measured
Burn time, throw distance and "fills a 400 square foot room" are claims you can only make from your own tests, on your own wick, in your own jar. CSI publishes no burn-time or throw data for any oil, and inventing one is both dishonest and easy to disprove on a customer's third evening. Measure a candle to the end, write down the hours, and quote the number you measured.
Proving a premium scent before you launch it
Timing matters in India. Diwali 2026 falls on 8 November 2026. A premium range that needs a 14–21 day cure plus photography, packing and courier time to reach a customer should be poured by about mid-October, which means the test above needs to start now rather than in October. Wedding season and corporate gifting run on similar lead times, and a flagship scent chosen in a hurry is the one you will still be explaining in March.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells every oil named here, including the dearest ones, and has an obvious commercial interest in talking you into the expensive end. So this page says the opposite where it is true. It says Woody Oud at ₹4.53/g will carry a premium candle perfectly well, and that nothing published anywhere on this store ranks an oud costing four times as much above it in a finished candle. It says several of our most luxurious-sounding oils publish no candle usage range and names them rather than selling around the gap. It says the perfume-grade pages are a premium option and not a default. And it says the honest thing about labels: our "inspired by" descriptions are raw-material descriptions and must not appear on your packaging.
Every price comes from live CSI stock in September 2026, taxes included; the linked product pages are authoritative if anything changes. Fragrance loads, families, note pyramids, flash points, vanillin figures and IFRA statements are quoted only as each product page prints them, and loads are percentages of wax weight. Wax ceilings are the wax manufacturer's stated formulation maximums, and where a wax ceiling and an oil range differ the lower figure governs. Retail prices used in the margin arithmetic are illustrative, chosen to show method; no sales, margin or performance data is claimed, and no oil is described as safe for skin.
Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing on premium oils, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation for a wholesale or export buyer, or the unpublished usage range, flash point or vanillin content of any oil in the collection.
Frequently asked questions
- Best Oud Fragrance Oils for Luxury Candles
- Best Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles
- How to Build a ₹1,500 Luxury Candle Around One Fragrance: White Royal Oud
- White Royal Oud: The Luxury Candle Fragrance That Sells 12 Months a Year
- Why Oud Smells Luxurious
- Best Perfume-Inspired Fragrance Oils for Candle Making
- What is the difference between Premium vs Cheap Fragrance Oils
- Luxury Oud and Floral Fragrances for Wedding Candles
- What Makes Coconut Wax Candles Feel More Premium?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: SUMAN BISHT. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.
Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Fragrance oil prices (per pack, taxes included, September 2026): Woody Oud 15 gm ₹93.22, 100 gm ₹453.12, 500 gm ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g); Sandalwood 15 gm ₹93.22, 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80 (₹5.03/g); Dark Vanilla Oud 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹590.00, 1 kg ₹5,691.00 (₹5.69/g); White Royal Oud 15gm ₹130.00, 100gm ₹810.00, 500gm ₹4,051.00, 1kg ₹8,103.00 (₹8.10/g); Gilli Mitti Patchouli 15 gm ₹140.00, 100 gm ₹896.00, 500 gm ₹4,480.00, 1 kg ₹8,960.00 (₹8.96/g); Gardenia Tuberose 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹433.00, 1000 gm ₹4,332.00 (₹4.33/g); Vanilla Orange Blossom 50g ₹415.00, 100g ₹829.00, 1kg ₹8,294.00 (₹8.29/g); Khamrah Qahwa 50g ₹753.00, 100g ₹1,506.00, 1kg ₹15,056.00 (₹15.06/g); Rasasi Hawas Ice 50g ₹454.00, 1kg ₹9,080.00 (₹9.08/g); Parfums De Marly Delina inspired 50g ₹598.00, 1kg ₹11,952.00 (₹11.95/g); Club De Nuit Intense 50g ₹1,203.00, 1kg ₹24,056.00 (₹24.06/g); Solar Bloom 1kg ₹7,499.00. Wax, jars and wicks: Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00 (₹637.00/kg), 10 kg ₹6,370.00; Luxury Soy Wax CSI 464 5 kg ₹2,537.00 (₹507.40/kg); Black Glass Jar with Black Lid 150 gram Pack of 10 ₹1,070.00 (₹107.00 each); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each), Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each); Candle Care Stickers Roll 500 ₹413.00. Specifications quoted from product pages: White Royal Oud 6–10% of total wax weight, IFRA certification stated, full note pyramid published, strong throw claimed on the page; Sandalwood soy up to 10%, paraffin up to 6%, flash point 203°C, 0% vanillin; Woody Oud soy 6–10%, paraffin 6–8%; Dark Vanilla Oud 6–10%, IFRA certification stated; Gilli Mitti Patchouli 6–10% across all wax types, IFRA certification stated; Gardenia Tuberose soy up to 10%, paraffin up to 6%, flash point 98°C, 0.2% vanillin, IFRA certification stated; Sacred Sandal Ember 8–10% for soy, IFRA certification stated, moderate discolouration; Vanilla Orange Blossom 7–10% starting at 7%, IFRA compliant and phthalate-free stated, moderate to significant discolouration; Khamrah Qahwa recommended 7–10% starting at 7% with candles listed up to 10%, flash point above 93°C, IFRA certification stated, significant discolouration; Rasasi Hawas Ice, Delina inspired and Club De Nuit Intense the same 7–10% structure with IFRA certification stated; Solar Bloom 8–10% for soy, IFRA certification stated; Premium Coconut Soy CSI 468 melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13% fragrance, 60-month shelf life; Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, cure minimum 48 hours and ideally 1–2 weeks; Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%. Of CSI's 92 oil pages, 72 publish a candle usage range, 58 a family or notes, 46 an IFRA claim and 16 a numeric flash point. Costing units (illustrative): 200 g of wax with fragrance at 10% of wax weight = 20 g of oil, priced at each oil's 1 kg pack; a complete 150 g candle = 150 g of CSI 468 at the 5 kg rate (₹95.55), oil at 10% (15 g), a Black Glass Jar with Black Lid at ₹107.00 and one Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90, giving ₹276.42 to ₹569.29; a 500 g flagship in the Apothecary Jar with two Thick (C2) wicks and White Royal Oud at 10% = ₹954.93, of which ₹405.15 is oil; a 100-candle launch run at 150 g with White Royal Oud = ₹32,999.50, including ₹12,154.50 of oil. The ₹1,500.00 retail price used for the share column is illustrative. Labels, boxes, dye, courier and marketplace commission are excluded throughout. Diwali 2026 is 8 November 2026; pour by about mid-October for a 14–21 day cure plus shipping. Stock notes as of September 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.