Fragrance Oil Is Pooling on Top of My Candle — What Went Wrong?

Fragrance Oil Is Pooling on Top of My Candle — What Went Wrong?

 

CSI 464 wax 1 kg ₹507.40 50 g control oil from ₹170.00 Hot Air Gun ₹531.00 (cosmetic only)
Oil pooling on top · rescue before you replace
Find out why the wax could not hold the oil, and save the batch you already poured.
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
★★★★★
"Been using this for the past 3 years, works perfectly well."
Niharika SOct 2024
Hot Air Gun
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
★★★★★
"Been using this for the past 3 years, works perfectly well."
Niharika SOct 2024
Hot Air Gun
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Fragrance Oil Separation
Liquid oil on top of a freshly poured candle usually means more oil than the wax can hold. Here is how to read the pool, what the wax and jar pages say about pour temperature, and how to rescue the batch instead of scrapping it.
750 g
of fresh wax turns ten 12% candles into fifteen 8% candles · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Why is fragrance oil pooling on top of my candle? Most often because there is more oil in the candle than the wax holds: the load in grams is above the lower of the wax page's and oil page's stated maximum. Next most likely: oil added or poured outside the wax page's temperature range, too short a stir, or jars that set cold or in a draught. The oil itself is the last suspect.

Can I reuse the batch? Usually, yes. Blot the pool, remelt the candles, and if the load was too high, add fresh wax to bring it to 8% before re-pouring. Ten 150 g candles at 12% become 15 candles at 8% with 750 g of fresh wax. Do not burn or sell a candle with liquid oil on top.

What pour temperature stops pooling? The one on your wax page. Luxury Soy Wax CSI 464 states 80°C–90°C; the 150 g clear jar's page says it is safe for hot pour up to 85°C, so in that jar stay between 80°C and 85°C. CSI 468 states 58°C–60°C. Temperature alone will not fix an over-loaded batch.

Is my oil bad? Only if other oils poured at the same load, temperature and stir on the same day stay clean while this one pools. A three-jar re-pour test, two jars from the rescued batch and one fresh control, settles it for ₹211.12 in extra materials.
The short answer
Most likely cause: oil above the lower ceiling. CSI 464 states up to 10%; a candle poured at 12% has 3 g per 150 g more than that wax page allows.
The rescue: remelt, add fresh wax to 8%, re-pour at the wax page temperature with a 2-minute stir. The worked 10-candle batch needs 750 g of wax and yields 15 candles.
When the oil is the suspect: only when other oils, poured the same way on the same day, stay clean.
What not to do: heat-gun the top of an over-loaded candle and sell it. The oil is in the whole candle, and it will come back.
Oil pooled on top: can this batch be saved? Answer the questions on the left in order. Each "no" or "yes" to the right is where you stop. 1. Tissue test on the pool: greasy, scented mark? Not oil: frost, air or a sinkhole. Cosmetic: re-melt the top only NO YES 2. Oil grams ÷ candle grams above the lower of the two ceilings? Remelt, add fresh wax to 8%, re-pour in the stated range YES NO 3. Oil added and poured outside the wax page range, or stirred briefly? Remelt, re-pour at the stated temperature with a 2-minute stir YES NO 4. Jars set cold, in a draught, or packed together in heat? Remelt, re-pour, set in still air, jars spaced and warmed YES NO 5. Other oils, same load and method, on the same day: clean? Suspect the oil. Hold the batch for tests, not sale; run a control YES NO Process still suspect: check the thermometer Order is editorial judgement: cheapest check first. Ceilings and temperatures: your wax and oil pages.
A decision tree for one freshly pooled batch. Work down the left column; the first answer that sends you right is your fix. In our judgement most batches stop at question 2, because too much oil for the wax is the reason we would suspect first. Only the last branch, the dashed box, points at the oil, and even then the batch is kept for testing rather than thrown away.
Straight answer
Fragrance oil is pooling on top of my candle. What went wrong, and can I save the batch?
A pool of liquid oil on the surface within hours or a few days of pouring most often means the candle holds more oil than the wax can: the load in grams, on total candle weight, is above the lower of the wax page's and oil page's stated maximum. The next suspects are the method: oil added or poured outside the wax page's temperature range (CSI 464 states a pour temperature of 80°C–90°C, and the 150 g clear jar's page says hot pour up to 85°C), a stir of seconds rather than two minutes, or jars that set cold, in a draught or crammed together in heat. The oil is the last suspect, and only if other oils poured the same way on the same day stay clean. You can usually save the batch: blot the pool, remelt, add fresh wax until the load is 8%, and re-pour in range with a timed stir. Ten candles poured at 12% need 750 g of fresh wax and come back as 15 candles at 8%. Do not burn or sell a candle with oil sitting on top, and do not use a heat gun to hide the pool; that only smooths the surface.
One line: a pool is usually too much oil for the wax. Add wax, not a new oil.
The rescue is a bag of wax. A 1 kg bag of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 covers the 750 g needed to bring a 10-candle batch from 12% down to 8%, with 250 g to spare. Every size in stock on 25 September 2026.
Buy CSI 464 1 kg — ₹507.40

When the pool appeared tells you most of the answer

Pooling is not one fault. A pool that forms while the wax is setting and one that appears on day three usually have different causes.

Before you touch anything, write down when you first saw the pool, where on the surface it sits, and whether it has grown. This page covers pooling within the first few days after pouring. Oil that seeps out slowly over weeks in storage or transport is a different problem, covered in Why Does Fragrance Oil Leak From the Surface of My Candle?; beads that form on a set surface are sweating. For the full list of separation causes and the order to check them, start from the hub, Why Is Fragrance Oil Separating From My Soy Wax?.

Timing and position · what a pool most often points to
Tendencies, not certainties; confirm with the tree above
When you saw it Where it sits Most often Also check
While the wax was still setting (first hours) Across the surface, or ringing the edge Load above the lower ceiling Oil added below the wax page's temperature; a short stir
Once set, in the first 24 hours In a dip around the wick or a central sinkhole Shrinkage collecting oil; worse at high load Jars set cold or in a draught; pour temperature
Day 2 to day 3, after the candle looked clean Small pools in low spots or against the glass Load at or above the ceiling, oil working out as the wax settles Room heat while curing; jars packed together
After weeks, in storage or after transport Thin film, beads or seepage Not this page: see slow leaking and sweating Heat during storage, especially April to June

Why the centre dip matters

Soy wax in a jar tends to set from the glass inwards and from the bottom up, and the centre, around the wick, is commonly the last part to set. As it shrinks, it can pull down into a dip or a sinkhole. At a comfortable load that dip is just a cosmetic fault. At a high load, any oil the wax is not holding tends to gather there, because it is the lowest point on the surface. That is why a pool around the wick is so often reported: the dip is where you see the problem, not where it started. A heat gun can fix the dip; only a lower load fixes the oil in it.

Check the load first, in grams

Load is oil grams ÷ total candle grams. For a 150 g candle, 8% is 12 g of oil and 138 g of wax, 10% is 15 g and 135 g, and 12% is 18 g and 132 g. The governing figure is the lower of the wax page's and the oil page's stated maximum. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 state up to 13%. Some oil pages set a lower cap than 10%: Fresh Strawberries states "6-9% for candles" and Coffee Vanilla Tobacco "7-9% soy wax", so 10% in CSI 464 is already over what those pages recommend. The ceiling is a formulation limit, not a regulatory one, and a load at the ceiling is not the best load; 8% gives you headroom.

What the extra oil cost you
In our worked example, Ylang Ylang at 12% in CSI 464 puts 18 g into each candle. At the 1 kg price that is ₹95.58 of oil per candle against ₹63.72 at 8%: ₹31.86 per candle, ₹318.60 across 10 candles, for oil the wax page says it was not built to hold. The 3 g above the 10% ceiling alone is ₹15.93 per candle.

Pour temperature: what the wax and jar pages actually say

There is no universal "right" pour temperature for soy. There is the number on your wax page, and sometimes a lower one on your jar.

Makers ask us for "the" pour temperature that stops pooling. The honest answer is that each wax states its own, some state none, and your jar may set a limit of its own. Pouring well below the wax page's range tends to give an uneven top that sets in layers, with low spots where loose oil can collect; adding the oil too cool can leave it poorly incorporated in the first place. Pouring far above a jar's stated rating is a glass risk, not a fragrance fix. Temperature matters, but it cannot rescue a batch that has more oil than the wax holds.

Stated temperatures · quoted from CSI product pages, 25 September 2026
Use the page for the wax you actually poured
Product What the page states What it means for pooling
Luxury Soy Wax CSI 464 Pour temperature 80°C–90°C; fragrance load up to 10%; the page also lists "Melting Point 80°C – 90°C" Add the oil and pour within that range; log it. Load stays at or below 10%.
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 Melting point 50°C–53°C; pour temperature 58°C–60°C; fragrance load up to 13% A much lower, narrower window. Do not carry CSI 464's figures across.
Eco Soy CSI 400 "Add your fragrance or essential oils at 85°C (185°F), stir gently for 2 minutes, and pour directly"; "Fragrance Add Temperature 80 to 90 degrees"; no load ceiling stated Add, stir, pour straight away; no long holding.
Luxury Soy Wax Chunks Up to 13% fragrance load; no temperatures in the page text we hold Ask on WhatsApp rather than borrow another wax's figures.
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) "Safe for hot pour up to 85°C"; outer diameter approx. 7 cm With CSI 464 in this jar, the lower limit governs: pour between 80°C and 85°C.

The jar row is the one makers miss. CSI 464's stated range runs to 90°C, and the 150 g clear jar's page rates it to 85°C. The same two-limits logic as the load applies: where two pages give different upper limits, the lower one governs. If you use another jar, check its page for a hot-pour figure; most CSI jar listings do not state one in the page text we hold, in which case ask on WhatsApp. The whole temperature question, including what happens when oil goes in too hot or too cold, lives in the temperature cluster starting at Did I Add Fragrance Oil at the Wrong Temperature?; the too-cold case is What Happens If Fragrance Oil Is Added to Candle Wax Too Cold?.

Log two readings, not one. Write down the wax temperature when the oil goes in and again at the moment you pour. A Pen Thermometer (₹354.00) is enough; the point is the log. A pour that "felt hot" is not evidence either way.

Mistake: fixing a pool by pouring hotter, seeing a smooth top, and calling it solved. Fix: a hotter pour can give a smoother surface while leaving the load unchanged. If the load was over the ceiling, the oil tends to reappear within days, often as beads or a film. Change the load first, then the temperature, one at a time.

Is it actually the fragrance oil?

An oil is only guilty of pooling when it pools alone: same wax, same load, same temperatures, same stir, same day, and the others stay dry.

Pooling makes makers blame the bottle because the thing on the surface is, literally, the oil. But the oil appearing is a symptom; the question is why the wax did not hold it. Work through these before you order a replacement.

Evidence for and against blaming the oil · what you already know from the batch
If most of your answers are in the left column, do not buy a new oil
Points away from the oil Points towards the oil
Load above the lower ceiling, or not weighed Load weighed at 8%, well inside both ceilings
Other oils poured the same day also pooled Other oils, same load and method, same day, are dry
No temperature log, or oil added below the wax page's range Oil added and poured in the stated range, logged
Jars set under a fan or AC, cold, or packed together Jars set in still air, spaced, not moved
Pool only in the centre dip at a high load Pool at 8% across the surface, repeatedly
This oil has been clean before in the same wax First time with this oil in this wax

If the right-hand column describes your batch, the oil and that wax may not agree. Even then, the fix is a 50 g replacement, not a 1 kg one, and the evidence you need before you switch is set out in Should I Change Fragrance Oil If It Keeps Separating From Candle Wax?. What a product page tells you about soy compatibility before you buy is in How Do I Know If a Fragrance Oil Is Compatible With Soy Wax?.

Argued against our own interest: we sell fragrance oil, and a maker with a pooled batch is often ready to buy a new one on the spot. For a batch poured above the ceiling, a new oil at the same load would very likely pool too. What you need is a ₹507.40 bag of wax and the discipline to weigh. We would rather sell you the wax.

Reusing the batch: remelt, dilute, re-pour

A pooled batch is not waste. It is wax and oil in the wrong proportion, and proportion is fixable.

Four options, in order of preference. Blot and wait only if the tissue test says the "pool" is tiny, the load is inside the ceiling, and it does not return after a wipe; otherwise it will. Remelt and re-pour at the same load if the load was fine and the method was wrong. Remelt and dilute if the load was over the ceiling; this is the usual case. Keep for testing, not sale if the tree points at the oil; the batch still makes test jars. Scrapping is the last resort, because it throws away the oil, which costs several times more per gram than the wax.

Worked rescue · 10 candles of 150 g poured at 12% Ylang Ylang in CSI 464 (worked example)
Dilute to 8% (recommended) or to the 10% ceiling
Line Dilute to 8% Dilute to 10%
Oil already in the batch 180 g (₹955.80 at the 1 kg price) 180 g
Wax already in the batch 1320 g (₹669.77) 1320 g
Fresh wax to add 750 g 300 g
Candles of 150 g after re-pour 15 12
Headroom below the CSI 464 ceiling 2 points None: at the ceiling

The formula is simple: total candle weight needed = oil grams ÷ target load. 180 g of oil at 8% needs a 2,250 g batch; you have 1,500 g, so add 750 g of wax. We recommend 8% over 10% because a batch that pooled at 12% has already shown it does not like being near the edge, and 8% leaves room for weighing error. The value you keep is ₹1,625.57 of oil and wax that would otherwise go in the bin. New spend for the rescue is ₹1,569.40: a 1 kg bag of CSI 464 for the 750 g, a pack of 10 jars for the five extra candles, and two packs of 10 C1 wicks for 15 fresh wicks (old wicks are lost in the remelt). Materials actually used come to ₹941.05, and the rescued batch works out at ₹234.04 per candle in materials, excluding labour, freight, packaging and GST.

1
Blot, weigh and noteBlot the liquid pool from each candle with tissue and set the tissue aside; that oil is lost. Weigh one candle without its lid so you know the actual batch weight, and write down the original load.
2
Remelt gentlyStand the jars in a pan of hot water until the wax releases, or scoop it out, and melt it all together in a pouring jug (₹531.00) or the Steel Pouring Pitcher, Large (600 ml) (₹708.00; the Small is out of stock on 25 September 2026). Pull out the old wicks. Do not hold the wax hot longer than you need to; long holding at high temperature tends to cost lighter top notes.
3
Add the fresh waxWeigh in the fresh wax: 750 g for our 10-candle example to reach 8%. Use the same wax the batch was made in. Stir gently for a timed two minutes once all the wax is liquid.
4
Pour in rangeBring the batch into the wax page's pour range and check it with the thermometer. For CSI 464 in the 150 g clear jar, that is 80°C to 85°C. Pour into clean, dry, slightly warmed jars with new wicks.
5
Set in still airSpace the jars apart, away from fans, AC vents and open windows, and do not move them until fully set. Note the room temperature on your log.
6
Smell before you sellA remelted batch has been heated twice. Cure it as the oil page says (Ylang Ylang's page states 48–72 hours for soy) and judge it at day 3, 7 and 14 against a freshly poured jar. If it smells flat, sell it as a lighter candle or use it for testing; do not raise the load to compensate.

The three-jar re-pour test

If you want to know what caused the pool, and not just fix it, pour three jars alongside the rescue. Each differs from the one before by one thing, and all are 150 g at 8%.

Three-jar re-pour test · 150 g at 8% · one variable per comparison
Poured the same day as the rescue, set side by side
Jar What goes in Poured at Compared with Tells you
1 Rescued batch, diluted to 8% Your old pour temperature — Whether the load alone was the cause
2 Rescued batch, diluted to 8% The wax page's range (80°C–85°C for CSI 464 in the clear jar) Jar 1 Whether temperature mattered too
3 Fresh wax + 12 g Citrus Lemon The wax page's range Jar 2 What a clean, never-remelted candle looks like in your system today

If jar 1 is clean, the load was the whole story. If jar 1 pools and jar 2 does not, temperature was part of it. If jars 2 and 3 are both clean, your method now works. If jar 3 pools too, something in your process is still off; check the thermometer against a second one and look hard at where the jars set. Jars 1 and 2 are two of the rescued candles, so they cost nothing extra. Jar 3 is the only addition: 138 g of fresh wax (₹70.02), one jar (₹94.40), one C1 wick and 12 g of Citrus Lemon (₹40.80), or ₹211.12 in materials. The 50 g bottle leaves 38 g for a repeat.

Who this page is for: a maker who has just poured a batch and sees liquid oil on top within the first few days. If your candles were fine for weeks and started leaking in storage, go to Why Does Fragrance Oil Leak From the Surface of My Candle?. If the oil will not blend into the wax in the jug at all, go to Fragrance Oil Won't Mix Properly Into Candle Wax — Oil or Temperature Problem?. If you are not sure it is oil, do the tissue test in the hub, why oil separates from soy wax.

What to buy: wax for the rescue, then oils

In the order the tree uses them: fresh wax to dilute an over-loaded batch, a heat gun for the cosmetic cases only, then a low-cost oil for the fresh control jar and a replacement candidate with a stated soy load. Oils were chosen on a stated candle load of 10% or a 6–10% range, a stated cure, price per gram and stock at every size on 25 September 2026; CSI has no measured separation data for any oil. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
wax · the non-oil fix · dilutes an over-loaded batch
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
The rescue ingredient for the pooling cause we would suspect first. Fresh wax added to a remelted batch lowers the load back inside the ceiling without throwing away the oil you have already paid for. The page states "Fragrance Load Up to 10%" and a pour temperature of 80°C–90°C, and describes "excellent glass adhesion" and suitability for single-pour containers. It lists "Melting Point 80°C – 90°C" as well, the same figure as the pour temperature; we quote both exactly as written. Buy the same wax your batch was made in if you can: diluting a CSI 468 batch with CSI 464 gives you a blend neither page describes. Price structure: flat per gram from 1 kg to 10 kg (₹0.51), with the 500 g 2.5% dearer per gram. Limitation: dilution fixes the load, not the method; if the batch was also poured cold, re-pour it in range.
Size Price Per gram What it covers
500 g ₹260.00 ₹0.52/g dilutes about 6 over-loaded candles from 12% to 8%
1 kg ₹507.40 ₹0.51/g the 750 g needed for the 10-candle rescue, with 250 g spare
5 kg ₹2,537.00 ₹0.51/g production after the fix
10 kg ₹5,074.00 ₹0.51/g 72 candles at 8% (138 g of wax each)
For the worked 10-candle rescue: the 1 kg bag, ₹507.40. Buy CSI 464 — from ₹260.00
2
tool · cosmetic only · argued against
Hot Air Gun
Included so we can tell you when not to use it. A heat gun re-melts the top few millimetres of a set candle and gives you a smooth surface again. The page says it "can reach at about 200°c/390°f within a few seconds", that the temperature "can not be adjusted", and to "keep 5-6cm distance" at "about a 45 Degree angle". That makes it the right tool for a sinkhole, a rough top or frost after the tissue test says "not oil". It is the wrong tool for real pooling from an over-loaded batch: the excess oil is in the whole candle, and melting the top only spreads it back across the surface for a few days. Limitation: it heats glass unevenly if you linger; keep it moving.
Size Price Per unit What it covers
Hot Air Gun, single ₹531.00 ₹531.00 surface re-melts after the tissue test says "not oil"
It costs ₹23.60 more than a 1 kg bag of CSI 464, which is the fix for a batch that is actually over-loaded. Buy the heat gun — ₹531.00
3
citrus · the fresh control jar · lowest per gram of the two
Citrus Lemon Fragrance Oil
Our suggestion for the fresh control jar in the re-pour test: poured new, at 8%, beside your rescued batch, so you can see what a clean candle from your wax and method looks like today. The page states "candles (6-10%)" and "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing". Notes: "zesty lemon and lime top notes, bright grapefruit and orange heart, and a tangy mandarin finish"; there is no stated base note. Its "Strong throw" is the page's wording, not a CSI measurement. At ₹3.40 per gram in the 50 g, it costs roughly half as much per gram as the Ylang Ylang below. Limitation: citrus is top-led, and lighter top notes are the first to suffer if a batch is remelted and held hot, so do not use it to judge whether a remelted batch still smells right.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹81.42 ₹5.43 1
50 gm ₹170.00 ₹3.40 4
100 gm ₹300.00 ₹3.00 8
500 gm ₹1,420.00 ₹2.84 41
1 kg ₹2,832.00 ₹2.83 83
Oil per 8% test candle: ₹40.80 at 50 g; ₹33.98 at 1 kg (16.7% less per gram). The 15 g is 60% dearer per gram than the 50 g. Buy Citrus Lemon 50 g
4
white floral · replacement candidate · stated soy load
Ylang Ylang Flower Fragrance Oil
The oil in our worked example, and a replacement candidate if step 5 of the tree points at your oil. The page states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax", "Cure Time: 48–72 hours for soy wax", "Vanillin Content: 0% (No discoloration risk)" (the page's claim; test anyway) and "Wax Compatibility: Works well with soy, paraffin, coconut" and blends. Its wick note, "Cotton or wooden wicks are ideal for even burns and maximizing scent throw. Test wick size to suit container dimensions", is the page's advice. Notes: "Sweet, rich, and floral with creamy undertones". Limitation: at ₹5.31 per gram even at 1 kg it costs more per gram than Jasmine (₹3.92) or British Rose (₹3.07) at 1 kg, so an over-loaded batch of it is expensive to scrap, which is exactly why dilution is worth doing.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,714.00 ₹5.43 41
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 83
Oil per 8% test candle: ₹79.30 at 50 g. The 1 kg is 19.6% cheaper per gram than the 50 g and ₹118.00 less than two 500 g packs. Buy Ylang Ylang 50 g
When the right purchase is nothing: if your load was inside the ceiling and the pool came from a cold pour or a draught, you already own everything you need: remelt, re-pour in range, set in still air. We sell the oils above; do not buy one for a pooling problem until the tree has pointed at the oil.

Getting it right before Christmas, 25 December 2026

Christmas falls on 25 December 2026, 91 days after these prices were checked, with Diwali on 8 November before it. A batch that pools in October is not a crisis if you rescue it the same week. The larger risk is repeating the fault in the production run, so pour the three-jar test first and fix your recipe on paper before you order in bulk.

Worked example for a production run: 83 candles of 150 g at 8% use 1 kg of oil and 11,454 g of wax. With Citrus Lemon at 1 kg (₹2,832.00, ₹33.98 of oil per candle) and CSI 464 at the 10 kg per-gram price (₹5,811.76 for the wax), the ceiling is never in question: 8% is 2 points below CSI 464's stated 10%. Excludes labour, freight, packaging and GST.

Christmas 25 December 2026 production: rescue any pooled batch now, run the re-pour test in the first week of October, and order production wax and oil once jar 2 is clean. Ask for a 5 kg or 10 kg wax quote with GST invoice and a dispatch date on WhatsApp.
WhatsApp a Christmas quote
The CSI principle
A pool on top is usually a proportion problem. Fix the proportion with wax before you replace the oil.
Gram for gram, oil costs several times more than the wax it sits in. Diluting an over-loaded batch keeps it; buying a new oil at the same load tends to repeat the pool.
"Don't hide a pool with a heat gun. Find out why the wax couldn't hold it."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the wax, tools and fragrance oils named here, and does not sell finished candles. This page tells you to rescue a pooled batch with a bag of wax rather than buy a new oil, and includes a heat gun only to explain when not to use it. That is deliberate: the right fix is cheaper, and it brings makers back.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size on the pick cards is in stock on that date, and the Steel Pouring Pitcher Small is flagged as out of stock. Wax ceilings and temperatures, the jar's hot-pour rating, oil loads, cure and compatibility wording are quoted from product pages; where a page is silent, we say so.

The decision tree, the timing table, the dilution recommendation of 8% and the re-pour test design are editorial judgement; CSI has no measured separation data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Why is there oil on top of my soy candle after it sets?
Most often the load is above the lower of the wax page's and oil page's stated maximum, so the wax cannot hold all the oil. Next, oil added or poured outside the wax page's temperature range, a short stir, or jars set cold or in a draught. The oil itself is the last suspect.
Can I remelt candles with fragrance oil pooling on top?
Yes. Blot the pool, remelt, and if the load was too high add fresh wax to bring it to 8%: total weight needed = oil grams ÷ 0.08. Ten 150 g candles at 12% need 750 g of fresh wax and become 15 candles. Re-pour in the wax page's range with a two-minute stir.
What is the right pour temperature for soy wax to stop oil pooling?
Your wax page's. CSI 464 states 80°C–90°C, and the 150 g clear jar page says hot pour up to 85°C, so pour at 80°C–85°C in that jar. CSI 468 states 58°C–60°C. Temperature helps, but it cannot fix a batch with too much oil.
Is it safe to burn a candle with fragrance oil pooled on top?
We would not burn or sell one. Blot the oil, fix the load and re-pour. Standard candle safety applies to any candle: burn within sight, away from draughts, on a heat-safe surface, with a trimmed wick.
Does a heat gun fix fragrance oil pooling?
Only the look of it, and only for a short time if the load is too high. A heat gun is the right tool for a sinkhole, frost or a rough top after the tissue test says it is not oil. For real pooling, dilute the load.
Should I switch fragrance oil if it pools on top of my candle?
Only if other oils poured at the same load, temperature, stir and cooling on the same day stay clean. Otherwise a new oil at the same load tends to pool too. If the oil is convicted, buy 50 g of a replacement first.
Your pooled batch
Rescue it with wax, then find the cause with three jars.
Ten over-loaded candles plus 750 g of fresh CSI 464 become 15 candles at 8%. The three-jar re-pour test, ₹211.12 in extra materials, tells you whether the load, the temperature or the oil was to blame, before your next production run.
Buy CSI 464 for the rescue Send us a photo on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: CSI's page on fragrance oil pooling on the surface right after pouring or during the first days of cure: what the timing and position of the pool indicate, what the wax and jar pages state about pour temperature, the evidence needed to blame the oil, and how to rescue the batch by remelting and diluting.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Citrus Lemon Fragrance Oil, Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Eco Candle Wicks, Hot Air Gun, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Avanthi Cheeli, Jaya Sawlani, Soumili Gope, Subhankar Roy. The reviews from Ashwini, Niharika S are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Hot Air Gun ₹531.00; Candle Wax Pouring Jug ₹531.00; Steel Pouring Pitcher Large (600 ml) ₹708.00, Small (150 ml) ₹354.00 out of stock; Pen Thermometer ₹354.00; Citrus Lemon 15 g ₹81.42, 50 g ₹170.00, 100 g ₹300.00, 500 g ₹1,420.00, 1 kg ₹2,832.00; Ylang Ylang Flower 15 g ₹106.20, 50 g ₹330.40, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,714.00, 1 kg ₹5,310.00; all oil sizes in stock. Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax; 12% = 18 g + 132 g); dilution uses total weight = oil grams ÷ target load. Wax ceilings, temperatures and the jar's 85°C hot-pour rating are as stated on product pages (formulation and product limits, not regulatory limits). The 10-candle Ylang Ylang batch at 12% is a worked example of an over-loaded batch, not a recommendation. The tree, timing table and test design are editorial judgement. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog