How Do I Know If I'm Using Too Much Fragrance Oil in My Candle?

How Do I Know If I'm Using Too Much Fragrance Oil in My Candle?

 

Fresh Strawberries 50 g ₹212.40 · 6–9% stated Eco C1 wicks ₹59.00 / 10 Symptom test materials ₹885.19
Fragrance load · too much oil
Check your load against the lower ceiling before you change the oil, the wax or the wick.
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★☆☆
"Warm comforting fragrance"
M AVerified buyer · Sep 2025
Autumn
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★☆☆
"Warm comforting fragrance"
M AVerified buyer · Sep 2025
Autumn
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Fragrance Load Problems
Beads on the surface, a mushroomed wick, soot on the glass: over-loading has a family of signs, and every one has a look-alike. Here is how to read them, and the ceiling check that settles most cases before you light a thing.
7 signs
commonly associated with too much oil, each with a look-alike · checked against two ceilings · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I know if I'm using too much fragrance oil? Look for two or more of these: beads or wet patches on the set surface, an oily layer on the melt pool, a mushroom on the wick, a tall or smoking flame, soot on the glass, a wick that drowns, and weak throw despite a high load. Then check the load: if it is above the lower of the wax page's and the oil page's stated maximum, it is too much, whatever the candle looks like.

Which ceiling applies? The lower one. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks up to 13%. Fresh Strawberries states 6–9% for candles, so 9% is its limit in every one of those waxes.

What if my load is inside both ceilings but the candle still sweats or soots? Pour two candles at your load and two at 2 points lower, same wick, and compare. If the symptoms follow the load, lower it. If they stay, the wick, temperature or storage is the cause.

What does it cost to check? About ₹885.19 of materials for the four-candle symptom test. Pouring Fresh Strawberries at its 12% wax-melt figure instead of its 9% candle top wastes ₹15.93 of oil per candle at the 1 kg price.
The short answer
The signs: sweating beads, an oily pool, a mushroomed wick, a tall or smoky flame, soot, a drowning wick, weak throw. Two or more together.
The check: your load in grams against the lower of the two stated maximums. Above it is too much, full stop.
The proof inside the ceiling: the symptom test: your load vs 2 points lower, same wick, four candles, day 14.
The fix: less oil, not a new oil. If the lower load still soots or mushrooms, step the wick down.
Where too much oil shows up in a candle Seven places to look. Each sign has a look-alike, so one sign alone proves nothing: look for two or more. 150 g container candle, lit 1 Soot on the glass rim After several burns · also: draughts, oversized wick 2 Tall, flickering or smoking flame Lit · also: draughts, untrimmed or oversized wick 3 Mushroom on the wick tip Lit, after 1 to 2 hours · also: wick too large 4 Beads or wet patches on the set top Unlit, day 1 to 14 · also: temperature swings 5 Oily layer or droplets on the melt pool Lit, full pool · also: add temperature, oil fit 6 Wick drowning in a deep, oily pool Lit, hour 2 onward · also: wick too small 7 Weak throw despite all the oil Lit · also: every weak-throw cause Signs are tendencies commonly associated with over-loading, not proof. Check the load against both ceilings first. Illustration, not to scale. CSI pricing and page wording verified 25 September 2026.
Seven places over-loading tends to show in a container candle, with when each appears and its most common look-alike. Signs 1, 2, 3 and 6 are also signs of a wrongly sized wick; sign 4 is also a sign of temperature swings in storage; sign 7 has a dozen causes. That is why one sign proves nothing and the load check comes first.
Straight answer
How do I know if I'm using too much fragrance oil in my candle?
First do the arithmetic, because it settles most cases without a single burn. Work out your load in grams as a percentage of the finished candle and compare it with two numbers: the maximum your wax page states and the maximum your oil page states. The lower one governs. If you are above it, you are using too much oil, even if the candle looks fine today. If you are inside it, look at the candle: beads or wet patches on the set top, an oily layer on the melt pool, a mushroom on the wick, a tall or smoking flame, soot on the glass, a wick that drowns, and weak throw despite a high load are all commonly associated with over-loading, but each also has another cause. Two or more together are worth testing: pour two candles at your current load and two at 2 points lower, identical otherwise, and compare at day 14. If the symptoms follow the load, lower it. If they stay, the cause is the wick, temperature or storage, and less oil will not fix it. Either way, the test is cheap: about ₹885.19 of materials.
One line: above the lower ceiling is too much by definition; inside it, too much is whatever a lower load cures.
Oil ceiling below the wax ceiling: Fresh Strawberries states 6–9% for candles. 50 g is ₹212.40, enough for the four-candle symptom test at 9% and 7% (48 g). In stock on 25 September 2026.
Buy Fresh Strawberries 50 g — ₹212.40

Seven signs of too much oil, and when each shows

Over-loading is not one symptom. It is a family of them, and each one arrives at a different point in a candle's life.

A wax holds a certain amount of fragrance comfortably. Past that point, the extra has to go somewhere: out of the surface, into the pool, up the wick. That is the general picture; exactly why each sign appears, and why a heavily loaded candle can throw worse rather than better, is the subject of the guide on how too much oil reduces performance. This page is about recognising the signs and checking the numbers.

Signs commonly associated with over-loading · tendencies, not proof
What to look for, when it appears, and what else produces it
# Sign When you see it How to check Also caused by
1 Soot on the glass rim After several burns Wipe the rim with tissue after each burn Draughts; oversized wick; burning too long
2 Tall, flickering or smoking flame Lit, often after the first hour Measure flame height against the jar rim Draughts; an untrimmed or oversized wick
3 Mushroom (a carbon knob) on the wick tip Lit, after 1 to 2 hours Look before you snuff; photograph it A wick too large for the jar; not trimming
4 Beads, wet patches, oil under the lid Unlit, day 1 to 14 and in storage Blot with tissue: an oily spot that does not dry Temperature swings; humid storage; some oils in some waxes
5 Oily layer or droplets on the melt pool Lit, once the pool is full Tilt a spoon through the pool: oil and wax separate? Oil that fits the wax poorly; add temperature
6 Wick drowning in a deep, oily pool Lit, hour 2 onward Flame shrinks and gutters as the pool deepens A wick too small for a heavy oil
7 Weak throw despite a high load Lit Compare with a lower-load candle, blind Every weak-throw cause: pool, cure, room, oil

Three patterns in that table are worth knowing. Signs 1, 2, 3 and 6 are wick signs as much as load signs. An oversized wick produces a mushroom, a tall flame and soot in a correctly loaded candle; an undersized wick drowns in a pool that is too deep for it. Sign 4 is often the one makers notice first, because it is visible before the candle is ever lit, and it is also the one most affected by storage: soy candles that sit through warm days and cool nights commonly show some surface moisture whatever the load. The dedicated guide to it is My Candle Is Sweating Fragrance Oil — Am I Using Too Much?. Sign 7 is the paradox: a candle carrying more oil than the wax can hold may throw no better, or worse, than the same candle at a sensible load. Why that happens is covered in Why Doesn't Adding More Fragrance Oil Always Make a Candle Stronger?.

Two signs, not one
Treat a single sign as a question and two or more as a pattern. A mushroomed wick on its own points first at the wick. A mushroomed wick plus beads on the surface plus a load at the ceiling points at the oil dose.

The ten-minute inspection of a suspect candle

Look before you light, then look again at the first and second hour. Most of the evidence is visible.

Use a candle that has cured to at least day 7, and ideally a second one from the same batch that you have not lit. Have a tissue, a ruler, a wooden skewer and your batch sheet to hand. The inspection itself takes ten minutes of attention spread over two hours of burning.

1
Read the batch sheet firstOil, wax, candle weight, grams of oil, grams of wax. Work out the load on total weight. If there is no sheet, weigh a spare unlit candle and subtract the empty jar's weight to confirm the candle weight; you still will not know the oil grams, which is itself a finding.
2
Unlit: the lid and the surfaceLift the lid. Is there an oily film on the underside? Press a tissue lightly on the surface and on any shiny patches. Oil leaves a translucent spot that does not dry; condensation dries. Note where the beads sit: all over, or only near the glass?
3
Light, trim and wait an hourTrim the wick to your usual length, light it away from fans and open windows, and do not touch it for an hour. At the hour: measure the flame against the rim, look at the wick tip, and note the pool width.
4
Hour two: the pool and the wickMeasure pool depth with the skewer. Look across the pool surface at eye level against the light: a shimmering layer or droplets that do not blend in are worth writing down. Is the flame steady, growing, or shrinking as the pool deepens?
5
Snuff and check the glassSnuff, do not blow. Wipe the inside of the rim with a clean tissue: grey or black is soot. Photograph the wick tip before it cools.
6
Count the signs and read the numbersTwo or more signs and a load at or above the lower ceiling: over-loaded; re-pour lower. Two or more signs and a load well inside both ceilings: run the symptom test below before changing anything. One sign: fix the obvious cause first (trim, draught, storage) and look again.

Check the load against both ceilings

A candle can be inside its oil's range and over its wax's ceiling, or the other way round. Only the lower number counts.

The two ceilings rule is simple: the governing maximum is the lower of the wax page's stated maximum and the oil page's stated candle maximum. For CSI waxes: Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 state up to 13%. Eco Soy CSI 400, Natural Soy Pearl Wax and the other waxes do not state a ceiling in the text we hold; there, the oil page's maximum is the only stated limit, and we would stay at or below 10% until the wax maker tells you otherwise. These are formulation limits, not regulatory limits, and a maximum is a limit, not a target.

The governing ceiling · oil page × wax page, 25 September 2026
Which number applies, and in grams for a 150 g candle
Oil (page candle wording) In CSI 464 (10%) In CSI 468 or Chunks (13%) Grams at the governing ceiling
Fresh Strawberries ("6-9% for candles") 9% (oil page) 9% (oil page) 13.5 g in either
Autumn ("7-11% for candles") 10% (wax page) 11% (oil page) 15 g / 16.5 g
Cinnamon Vanilla ("Up to 13% load for candles") 10% (wax page) 13% 15 g / 19.5 g
Japanese Cherry Blossom ("6-13% for candles") 10% (wax page) 13% 15 g / 19.5 g
CSI oils whose page tops out at 10% 10% 10% (oil page) 15 g in either
Oils whose page states no candle load 10% (wax page) 13% (wax page) test well below; ask on WhatsApp

Of the 48 CSI oil pages whose load wording states a candle load or range, 42 top out at 10%, three at 9% (Fresh Strawberries and two others), one at 11% (Autumn) and two at 13% (Cinnamon Vanilla and Japanese Cherry Blossom). Two perfume-grade pages, Lavender Oud and Amber Oud Royal, also list "Candles (Soy/Paraffin/Blends) 10%" in a usage table. So in CSI 464, only those three 9% oils have a ceiling lower than the wax's; in CSI 468 or Chunks, the oil page governs for every oil that states a load. For the 52 pages that state no candle load, the wax page is the only stated ceiling, which is a reason to stay well inside it rather than to use all of it.

Two further numbers matter. A maximum is not a recommendation, and it is certainly not where an oil performs best: CSI suggests testing at 6%, 8% and 10% within the ceiling, and the choice between them is covered in Should I Use 6%, 8% or 10% Fragrance Oil for Strong Soy Candles?. And if you want to run an oil above 10% because its page allows it, the wax has to allow it too; that is the one situation in this guide where the right purchase is a different wax.

How candles end up over-loaded without anyone deciding to

Almost nobody sets out to pour 12%. They read the wrong line of a product page, or they top up.
Six routes to an over-loaded candle · worked examples
What happened, what it did to the load, and the fix
Route Worked example Effect Fix
Reading the wax-melt line as a candle load Fresh Strawberries: candles "6-9%", wax melts "8-12%". Poured at 12%. 4.5 g over the candle top per 150 g candle; 33% more oil than the page's candle maximum Use the line that says "candles"
Reading a perfume rate as a candle load Perfume-grade "inspired" pages quote 15–25% usage Past every CSI wax ceiling Those are perfume rates; stay inside the wax ceiling
Using the oil's top in a stricter wax Autumn at 11% in CSI 464 1.5 g over the 10% wax ceiling per candle 10% in CSI 464, or change wax if tests justify 11%
Assuming every soy wax takes 13% Cinnamon Vanilla at 13% in CSI 464 4.5 g over the wax ceiling per candle Read the wax page; CSI 464 states 10%
Topping up with a "stronger" melt 130 g poured at 10%, topped up with 20 g of melt at 20% The candle ends at 11.3%, over a 10% ceiling Top up from the same batch
"Per weight of wax" wording read the other way Cucumber Green Tea: "8-10% fragrance oil per pound of wax" This one runs lower, not higher: 10% of the wax is 9.1% of the total Treat it as % of total weight; stay inside 10%

The first route is the one we would check first on any CSI oil page, because many of them list several uses on the same line or in the same paragraph. Lavender, for example, states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and "10-15% for wax melts"; Japanese Cherry Blossom states "6-13% for candles" and "10-18% for wax melts". A wax melt is not burned with a wick, so its figures do not transfer to a candle. The last route is included because it cuts the other way: a load quoted "per weight of wax" is a slightly lower load than the same number quoted on total weight, and treating it as total weight is the cautious reading.

Argued against our own interest: every route above ends with the maker buying more oil than the candle can use. Over-loading is, bluntly, good for a fragrance supplier's sales. We would still rather you poured Fresh Strawberries at 9% than 12%: the extra 4.5 g per candle buys sweating and soot, not throw, and a customer whose candles sweat does not reorder.

Is it actually too much oil?

If your load is well inside both ceilings, the oil dose is the least likely explanation, not the most.

When a candle sweats or soots at 7% in a wax rated to 10%, the instinct is to cut the oil. Sometimes that is right; some oils sit less comfortably in some waxes than their stated range suggests. More often the cause is elsewhere, and cutting the oil just produces a weaker candle with the same problem.

Look-alikes · when the signs are not the dose
If the load is inside both ceilings, check these first
Sign Look-alike cause How to tell Fix
Mushroom, tall flame, soot Wick too large Also happens at a low load; pool very deep and wide early Step the wick down (C2 to C1) at the same load
Wick drowning Wick too small for a heavy oil Small flame from the start; pool slow to reach the glass Step the wick up at the same load
Beads on the surface Storage: warm days, cool nights, humidity Appears after a weather change; worse near a window Store steady and cool; lids on
Oily layer in the pool Oil added too cool or stirred too briefly Batch-to-batch variation at the same load Follow the wax page's add temperature; stir for a fixed time
Soot, flicker Draughts, fans, AC vents Changes with where the candle sits Test in still air

Monsoon (roughly June to September) and the swing into winter (roughly December to February, colder in the north than the south) are when many makers first notice beads on stored soy candles; that is a calendar fact about Indian weather, not a measurement of any candle. If the beads come and go with the weather while the load stays the same, the load is probably not the cause. The deeper question of oil compatibility with soy has its own guide, How Do I Know If a Fragrance Oil Is Compatible With Soy Wax?.

Is it actually the fragrance oil? Not usually, and not in the sense of "a bad oil". Over-loading is a dose problem: the same oil at a lower load is often fine. Do not replace a correctly chosen oil because it sweated at 12%; pour it at its stated candle load and look again. And do not reach for an additive first. The Vybar page says it "prevents mottling and sweating" at "0.5%-2% of total wax weight"; that is the page's claim, results vary by wax, and it is more commonly associated with paraffin work. Adding it to hold oil above a ceiling is still pouring above the ceiling.

The symptom test, and what the extra oil costs

If the load is above a ceiling, you do not need a test: re-pour at or below it. The test is for candles inside both ceilings that still misbehave.

The symptom test changes only the load. The control is your current load; the test is 2 points lower. Wax, wick, jar, oil, add temperature, stir time, cure and storage stay identical. If the symptoms follow the load (present at the higher, gone or clearly reduced at the lower), the dose was the cause. If they appear equally in both, the load is not the cause, and the look-alike table above is where to go next.

The four-candle symptom test · worked example
Fresh Strawberries in CSI 464: 9% (its page top) vs 7%
Candle Load Oil Wax Wick Role
A1, A2 9% 13.5 g each 136.5 g each your usual Control: current load
B1, B2 7% 10.5 g each 139.5 g each your usual Test: 2 points lower
Total 48 g 552 g 4 2 g left in a 50 g bottle

Pour from one melt split into two jugs, add both at your wax page's temperature, stir both for the same time, and label the bases. Cure all four side by side. Inspect the surfaces unlit at day 3, 7 and 14; burn one candle per session from day 7 using the ten-minute inspection above. Score each sign present or absent, and doorway throw on a 1 to 5 scale, blind if you can. If the 7% candles are clean and the 9% ones are not, settle at the lower load; if both misbehave, move to the wick: one candle each on C1 and C2 at 7%, same everything else. That needs 21 g more oil and the 50 g bottle has only 2 g left, so if you expect a wick round, buy the 100 g (₹377.60) at the start.

What the symptom test costs · CSI live pricing, 25 September 2026
Materials valued with Fresh Strawberries (50 g price) and CSI 464 (10 kg price)
Item Used Basis Value
Fresh Strawberries (or your own oil) 48 g ₹212.40 per 50 g ₹203.90
Luxury Soy Wax CSI 464 552 g ₹0.51 per gram ₹280.08
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 4 ₹94.40 each ₹377.60
Eco C1 wicks 4 ₹5.90 each ₹23.60
Total 4 candles ₹885.19 (₹221.30 per candle)

What over-loading was costing you

Oil poured above the governing ceiling is paid for and then works against you. At 1 kg prices, per 150 g candle and per 100 candles:

Oil above the governing ceiling · worked examples at 1 kg prices
The extra grams buy sweating and soot risk, not throw
Mistake Extra per candle Cost per candle Per 100 candles
Fresh Strawberries at 12% (wax-melt figure) instead of 9% 4.5 g ₹15.93 ₹1,593.00
Cinnamon Vanilla at 13% in CSI 464 (10% ceiling) 4.5 g ₹20.50 ₹2,049.66
Japanese Cherry Blossom at 12% in CSI 464 3 g ₹14.53 ₹1,452.60
Autumn at 11% in CSI 464 1.5 g ₹8.14 ₹814.20

For Fresh Strawberries, the oil in a 9% candle costs ₹47.79 at the 1 kg price and in a 12% candle ₹63.72. Those are the direct costs. The larger one is a batch that sweats in its gift box: re-pouring 20 Fresh Strawberries candles at 9% in new jars with C1 wicks and CSI 464 comes to ₹4,347.00 of materials (₹1,888.00 of it jars), before labour, freight, packaging and GST. The savings side of choosing a lower load deliberately, rather than correcting a mistake, is worked through in How Much Money Can a Candle Business Save by Reducing Fragrance Load From 10% to 8%?.

Diwali is 8 November 2026, 44 days after 25 September 2026. Candles that sweat in storage often do it in gift boxes, weeks after pouring. If a batch is over the ceiling, re-pour it now at the corrected load; a symptom test poured by 1 October gives a day-14 answer on 15 October, with time to produce and cure. Ask for wax and oil for the corrected load, with GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali re-pour quote

What to buy, if anything

The honest answer for most over-loaded candles is nothing: pour less of the oil you have. The cards below are for the cases where a purchase helps: two oils whose pages show how ceilings interact, a wax for the rare case that genuinely needs more than 10%, and the wick that rules out the commonest look-alike. Oils were chosen on stated load wording, notes structure, price per gram and stock on 25 September 2026, not on throw, which CSI has not measured. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
fruity · the oil ceiling below every wax ceiling
Fresh Strawberries
An oil page that is stricter than every CSI wax that states a ceiling: "Recommended fragrance load 6-9% for candles". In CSI 464, CSI 468 or Luxury Soy Wax Chunks, 9% is the governing ceiling, not 10% or 13%. The same page gives "8-12% for wax melts", which is where makers go wrong: 12% is a wax-melt figure, and in a 150 g candle it is 4.5 g over the candle top. Notes: "ripe strawberry and citrus zest top notes, sweet rose and honeydew melon middle notes, and vanilla sugar and creamy sandalwood base". Two customer reviews on the page are warm about the scent, not about load. Limitation: vanilla sugar in the base can colour light wax over time (the page states no vanillin figure); test with the colour you sell.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹113.28 ₹7.55 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹377.60 ₹3.78 8
500 gm ₹1,770.00 ₹3.54 41
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 83
Oil per 9% candle: ₹57.35 at 50 g. The 1 kg is 16.7% cheaper per gram than the 50 g; the 15 g is 78% dearer per gram. Buy Fresh Strawberries 50 g
2
fruity-spiced · a range that crosses the CSI 464 ceiling
Autumn
The page states "Recommended fragrance load 7-11% for candles" and "9-13% for wax melts". In CSI 464 (up to 10%) the wax governs, so 11% is over the ceiling in that wax even though it is inside the oil's range; in CSI 468 or Chunks (up to 13%) the oil page's 11% governs. Notes: "crisp red apple, cinnamon leaf, and orange zest top notes, golden maple, clove bud, and nutmeg middle notes, and warm oak, amber, and vanilla base". "Medium to strong throw" is the page's own wording. One customer rated it 3 stars with the words "Warm comforting fragrance"; we show that review above as published. Limitation: priced flat per gram from 50 g to 1 kg, so there is no bulk saving, and a spiced, base-heavy oil often needs a wick check.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹94.40 ₹6.29 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹542.80 ₹5.43 8
500 gm ₹2,714.00 ₹5.43 41
1 kg ₹5,428.00 ₹5.43 83
Oil per 8% candle: ₹65.14; per 10% candle ₹81.42. Two 500 g packs are ₹5,428.00, which is also the 1 kg price. Buy Autumn 50 g
3
wax · a higher stated ceiling, not a licence
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
If an oil page genuinely allows more than 10% (Autumn to 11%, Japanese Cherry Blossom and Cinnamon Vanilla to 13%) and your own tests say you need it, CSI 464 is the wrong wax, because its page caps the load at 10%. CSI 468's page states a fragrance load "up to 13%", a melting point of 50°C–53°C, a pour temperature of 58°C–60°C, "minimal frosting" and "Excellent hot and cold throw" (the page's claim). Limitation, argued against our own interest: most over-loaded candles do not need a new wax. They need less oil. At the 10 kg size CSI 468 costs ₹0.64 per gram, 26% more than CSI 464, so switch only if a stated oil range and a test justify it.
Size Price Per gram What it covers
500 g ₹325.00 ₹0.65 3 candles of 150 g at 8% (138 g wax each)
1 kg ₹650.00 ₹0.65 7 candles of 150 g at 8% (138 g wax each)
5 kg ₹3,185.00 ₹0.64 36 candles of 150 g at 8% (138 g wax each)
10 kg ₹6,370.00 ₹0.64 72 candles of 150 g at 8% (138 g wax each)
10 kg ₹6,370.00: ₹0.64 per gram. Candle counts assume 138 g of wax per 150 g candle. Buy CSI 468 1 kg
4
wick · the non-oil fix when the load checks out
Eco Candle Wicks — Thin (C1)
Mushrooming, soot and a tall flame are also classic signs of a wick that is too large for the jar. If your load passes both ceilings and the symptom test shows the lower load still mushrooms, step the wick down before anything else: if you pour with the Thick (C2, ₹9.44 each), try the Thin (C1, ₹5.90 each) at the same load. The page describes them as made from "natural fibers like cotton and paper" and gives no diameter chart, so the test decides the size, not the page. Limitation: C1 is the smaller of the two eco sizes; if C1 still soots at a correct load, look at draughts and trimming, and browse the wick range or ask on WhatsApp with your inside jar diameter.
Size Price Per unit What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 one step-down pair with room to spare
Thin (C1) / 20 Wicks ₹118.00 ₹5.90 20 candles, one wick each
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590.00 ₹5.90 100 candles, one wick each
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 one step-down pair with room to spare
Thick (C2) / 20 Wicks ₹188.80 ₹9.44 20 candles, one wick each
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944.00 ₹9.44 100 candles, one wick each
A pack of each size for a step-down pair: ₹153.40. All pack sizes in stock on 25 September 2026. Buy Eco C1 wicks — ₹59.00
The CSI principle
Read the lower ceiling before you read the candle.
Above it, the answer is less oil. Inside it, a four-candle symptom test tells you whether the dose or something else is to blame, before you change the oil, the wax or the wick.
"Too much oil is the one candle problem you fix by buying less from us."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, waxes, wicks and jars named here, and does not sell finished candles. The central advice on this page, to pour less oil, reduces what you buy from us. We give it because over-loaded candles sweat, soot and disappoint, and that costs us customers.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size in the pick tables is in stock on that date, and any that was not would be flagged as out of stock. Wax ceilings, oil load ranges, wax-melt figures, notes and throw wording are quoted from product pages; where a page states no load, we say so.

The seven signs and their look-alikes are commonly described tendencies, not CSI measurements; the ten-minute inspection, the two-sign rule and the symptom test are editorial judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What happens if you put too much fragrance oil in a candle?
Commonly: oil beads on the set surface or under the lid, an oily layer on the melt pool, a mushroomed wick, a tall or smoking flame, soot on the glass, a wick that drowns, and throw that is no stronger or even weaker. Each sign has other causes too, so check the load against both ceilings first.
How much fragrance oil is too much for soy wax?
Anything above the lower of the wax page's and the oil page's stated maximum. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks up to 13%. Fresh Strawberries states 6–9% for candles, so above 9% is too much in any of them.
Why is my candle sweating fragrance oil?
Either the load is above what the wax holds, or storage is doing it (warm days and cool nights, humidity), or the oil sits poorly in that wax. If your load is inside both ceilings, pour two candles 2 points lower and compare before blaming the oil.
Does too much fragrance oil cause soot and mushrooming?
It is commonly associated with both, but so is a wick that is too large for the jar. If the load checks out, step the wick down at the same load (Eco C2 to C1) and compare.
Can I use the wax melt fragrance load for candles?
No. Many oil pages list wax-melt figures beside candle figures; Fresh Strawberries states 6–9% for candles and 8–12% for wax melts. Use the candle line, capped by your wax's stated maximum.
Should I switch to a wax with a higher fragrance load?
Only if your oil page states a candle maximum above your wax's and your own tests show you need it. CSI 464 states 10%; CSI 468 states 13%. For most over-loaded candles the fix is less oil, not a new wax.
Too much oil, or not?
Check the lower ceiling, then run the symptom test.
If your load is above the governing ceiling, re-pour at or below it. If it is inside, four candles at your load and 2 points lower, about ₹885.19 of materials, tell you whether the dose or the wick is to blame by day 14.
Test with Fresh Strawberries 50 g Check your load on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's fragrance-load cluster: how to recognise over-loading in a finished candle, the two-ceilings check, the common routes to an over-loaded candle, the look-alikes that are not the dose, and a costed four-candle symptom test.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Autumn, Eco Candle Wicks, Fresh Strawberries, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Uchu Omoide, M A, Arminder Kaur, Subhankar Roy. The reviews from Kavitha murthy, Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Fresh Strawberries 15 g ₹113.28, 50 g ₹212.40, 100 g ₹377.60, 500 g ₹1,770.00, 1 kg ₹3,540.00; Autumn 15 g ₹94.40, 50 g ₹271.40, 100 g ₹542.80, 500 g ₹2,714.00, 1 kg ₹5,428.00; Cinnamon Vanilla 1 kg ₹4,554.80; Japanese Cherry Blossom 1 kg ₹4,842.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00, 10 kg ₹6,370.00; Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40 (50, 500 and 1,000 packs also listed and in stock); Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Vybar 50 g ₹156.00. All in stock. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (7% = 10.5 g, 9% = 13.5 g, 10% = 15 g, 12% = 18 g, 13% = 19.5 g); oil candle counts are floor(grams ÷ 12), wax counts floor(grams ÷ 138). Wax ceilings are as stated on the wax pages and are formulation limits, not regulatory limits. Oil-page counts (48 of 102 state a candle load or range in their load wording; 42 of those top out at 10%; Lavender Oud and Amber Oud Royal also list candles at 10% in a perfume usage table) were read from product pages on 25 September 2026. The seven signs are commonly described tendencies; the diagram is an illustration, not to scale. Seasons are calendar facts. Costs are worked examples excluding labour, freight, packaging and GST.
Back to blog