How Do I Turn a ₹25,000 Candle-Business Budget Into a Practical Procurement Plan Covering Testing, Launch Inventory, Safety Stock and Reorders?

How Do I Turn a ₹25,000 Candle-Business Budget Into a Practical Procurement Plan Covering Testing, Launch Inventory, Safety Stock and Reorders?

 

CSI 464 flat at ₹507.40/kg from 1kg up 15g and 50g fragrance sizes for testing GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI commercial planning guides
Do not split ₹25,000 into four percentages. Split it into three purchases made in order, and hold the fourth back.
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! … Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers!"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! … Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers!"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are for the products named beside each one — Gilli Mitti (Patchouli) fragrance oil, Luxury Soy Wax CSI 464 (twice), Eco Candle Wicks, the Clear Glass Jar with Golden Lid, and British Rose fragrance oil. None of them describes a procurement plan, a startup budget or a purchasing sequence; they are product feedback only. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ 92 fragrance oils in stock ✓ Published fragrance ceilings on three waxes ✓ No MOQ and no minimum order value published
Candle Business Planning · Procurement
Four buckets, but not four slices. Testing has to finish before inventory can be sized, so this is three purchases in order plus a fourth held back on purpose — priced to the rupee in packs that exist.
₹18,335.62
the whole plan spends this, not ₹25,000 — ₹6,664.38 stays unspent as the reorder reserve · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Why not split ₹25,000 by percentage? The four buckets are not simultaneous. You cannot size launch inventory for a formula you have not settled, so testing has to be bought, poured and cured before the inventory purchase exists as a number. A 40/40/20 split is a decision made without the information.

What does the plan look like? Purchase one, testing: ₹4,727.26 (₹2,844.26 of materials plus a ₹1,883.00 one-off tool set). Purchase two, launch inventory: ₹11,861.96 for 50 poured candles. Purchase three, safety stock: ₹1,746.40. Held back: ₹6,664.38.

How many of the 50 can you sell? 42. Three go to final-formula burn tests, three are retained samples, and two are a reject allowance at your own measured rate.

Should I chase a bulk rate instead? On most CSI waxes there is no bulk rate to chase. CSI 464 is flat at ₹507.40/kg from 1kg upwards. The budget question is about cash and risk, not price.
The short answer
Buy information first, cheaply: one jar type, two waxes with published fragrance ceilings, both Eco Wick thicknesses and six scents in 15g and 50g — ₹2,844.26, 11.4% of the budget.
Then buy units from the sheet that test produced: jar, measured fill weight, wax, wick, load with its denominator written in words, cure time. Launch purchase ₹11,861.96.
Then buffer per material, not at one flat rate: generous on wicks at ₹5.90 each, one spare jar pack because glass is the expensive reject, 1kg of spare wax, nothing on fragrance — that is where money gets trapped.
Shop: Candle Wax · Fragrance Oils · Candle Wicks · Containers · lead time and documentation on WhatsApp.
₹25,000 as a sequence of three purchases plus one bucket held back 1 TEST ₹4,727.26 2 LAUNCH INVENTORY ₹11,861.96 · 50 poured, 42 sellable 4 RESERVE ₹6,664.38 — NOT SPENT 3 SAFETY STOCK ₹1,746.40 BALANCE REMAINING, IN ORDER — the reason the slices cannot be decided at once ₹25,000.00 ₹20,272.74 ₹8,410.78 ₹6,664.38 at the start after testing after launch inventory after safety stock = the reserve
Every figure plotted is a real CSI pack total from the table below. The top bar is the order of spending; the dashed block is money that stays in the bank. The lower bars are what remains after each step. The point of drawing it this way: the width of the second block could not be known until the first had been poured and burned.
Straight answer
How do you turn ₹25,000 into a procurement plan covering testing, launch inventory, safety stock and reorders?
Stop treating the four buckets as four slices of one number and treat them as three purchases made in order, with the fourth held back. Purchase one buys information: one jar type, two waxes that publish a fragrance ceiling — Luxury Soy Wax Chunks at 13% and CSI 464 at 10% — both Eco Wick thicknesses and six scents in 15g and 50g, for ₹2,844.26, plus a ₹1,883.00 tool set if you own no scale or thermometer. It must produce a written formula sheet before purchase two happens at all. Purchase two buys units from that sheet: ₹11,861.96 in real packs for 50 poured candles, of which 42 are sellable after burn tests, retained samples and rejects. Purchase three buffers material by material — ₹1,746.40, generous on wicks, cautious on glass, zero on fragrance. And ₹6,664.38 is not spent, because a maker who converts the whole budget into inventory cannot reorder the scent that moves. Total committed: ₹18,335.62. See also what it costs to start and the raw material list.
One line: test for ₹4,727.26, launch for ₹11,861.96, buffer for ₹1,746.40, and leave ₹6,664.38 in the bank — because the reorder reserve is what keeps you trading in month three.
The testing purchase rests on small sizes existing. 15g bottles from ₹68.44, 50g from ₹170.00, and Eco Wick Thin (C1) at ₹5.90 per wick at every pack size from 10 to 1,000 — so testing two wick thicknesses costs almost nothing.
Browse 92 fragrance oils

Why a percentage split is the wrong model

"Forty per cent testing, forty per cent inventory, twenty per cent reserve" is a plan that cannot be executed, because two of those three numbers depend on an answer you do not have yet.

The size of your launch purchase is a function of your per-candle materials cost, and that cost is a function of your settled formula — the jar, its measured fill weight, the wax, the wick, the load, and the denominator the load is a percentage of. None of those six are known before you have poured, cured and burned a test. A budget that allocates ₹10,000 to inventory on day one has allocated it against a guess: 20% low and the money runs out mid stock-list, 20% high and you own wax you did not need and a reserve already spent.

Testing does not merely precede inventory — it determines it. A test that lands on CSI 464 at ₹507.40/kg and one that lands on Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650.00/kg produce different purchases from the same budget: on 138g of wax that is ₹70.02 against ₹89.70, ₹19.68 a unit, or ₹984 across fifty. You decide that after the burn test, not before it.

The failure this page exists to prevent. The commonest ₹25,000 mistake is not buying the wrong wax. It is buying enough of the wrong wax. A maker who commits ₹18,000 in week one, finds in week three that the wick drowns in that jar at that load, and has ₹7,000 left to fix it is not short of information — they are short of money to act on it. Buying less at the start is what buys you the right to change your mind.

So three buckets are purchases with an order of operations and the fourth is a decision not to purchase. Treat the gaps as go/no-go gates. See also the startup sequence and the full startup costing.

The CSI principle
You cannot size an inventory purchase for a formula you have not settled. So settle the formula with the smallest purchase that can settle it.
Everything on this page follows from that single sentence, including the bits that cost us money.

Purchase one — testing, and it should be small

This purchase answers six questions and nothing else; it is not a small version of the launch purchase but a different shape. One jar type, so the vessel is a constant. Two waxes, chosen because they are among the only three on the store that publish a fragrance ceiling. Both wick thicknesses, because CSI publishes no wick sizing chart and your own burn record is the only authority. Several scents in small bottles, to find the two or three you will pour at volume.

Purchase one · testing · CSI live pricing, September 2026
Materials ₹2,844.26 · plus a one-off tool set ₹1,883.00 · ₹4,727.26 total, 18.9% of ₹25,000
Line Pack bought ₹ What it answers
Clear Glass Jar with Golden Lid, 150g Pack of 10 (₹94.40 each) 944.00 The vessel, held constant. Lid is part of the jar product, so there is no separate lid line
Luxury Soy Wax CSI 464 500g 260.00 Wax A. Published ceiling: fragrance load up to 10%
Luxury Soy Wax Chunks 500g 299.00 Wax B. Published ceiling: up to 13% of total wax weight
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 10 wicks (₹5.90 each) 59.00 Wick option 1
Eco Candle Wicks, Thick (C2) 20 wicks (₹9.44 each) 188.80 Wick option 2. The 10-wick C2 variant is out of stock, so 20 is the entry pack
British Rose 50g 212.40 Shortlist scent. ₹3.068/g at 1kg — among the cheapest per gram in the catalogue
Roasted Coffee 50g 230.00 Shortlist scent
Sandalwood 50g 271.40 Shortlist scent
Lavender 15g 105.02 Cold-throw check only — 15g will not make a 150g candle at 8%
Citrus Lemon 15g 81.42 Cold-throw check. ₹2.832/g at 1kg, the cheapest oil per gram on the store
Woody Oud 15g 93.22 Cold-throw check
Candle Wick Stickers 1 sheet, 40 stickers (₹2.50 each) 100.00 The 100-sticker sheet is out of stock; the 40 sheet is the in-stock variant
Test materials subtotal 2,844.26 11.4% of ₹25,000
Pen thermometer ₹354 + weighing scale ₹354 + 600ml steel pitcher ₹708 + CSI Pro Mixer ₹349 + bamboo stirrers, 5 ₹118 1,883.00 One-off. Skip this row entirely if you already own them
Purchase one total 4,727.26 18.9% of ₹25,000 · balance ₹20,272.74

Two notes. The ₹1,883.00 tool set is not optional and not recurring: load is a weight percentage, so without a scale you are running an anecdote. If you own a scale and thermometer already, purchase one drops to ₹2,844.26 and that ₹1,883.00 stays in the reserve — which is why it has its own row. And the 15g bottles are cold-throw checks, not candle tests: at 12g per candle, 15g makes one candle and leaves 3g. Use 15g to decide whether a scent earns a 50g bottle, and 50g to burn it.

What purchase one must produce before purchase two is allowed to happen
A single written sheet per candidate build, filled in at the bench. The jar and its product handle. The measured fill weight in grams — not the number on the listing, the number on your scale, because most CSI jar families publish no fill capacity and a "200ml" jar is a volume, not a 200g fill. The wax, by name and pack. The wick, C1 or C2, with the burn record that chose it. The load as a percentage and as grams, with the denominator written out in words. And the cure time in days between pour and the burn you judged it on. Six lines. Without them, the next purchase is a guess with a bigger number attached.
The denominator trap, the most expensive line on this page. "8%" is not a quantity until you say 8% of what. For a 150g finished candle, 8% of finished weight is 12.00g of oil and 138.00g of wax; 8% of wax weight in the same jar is 11.11g and 138.89g, because the wax has to be 150 ÷ 1.08. The gap is 0.89g per candle — 44g across the 50-candle run below, and 889g across a 1,000-candle order, almost exactly one kilogram bottle ordered or missed on a wording error. Both conventions live inside CSI's own catalogue: Luxury Soy Chunks states its 13% ceiling as "of total wax weight". Write the words on the sheet.
If the test says the formula does not work
The correct response is another small purchase, not a bigger one. A 500g bag of a different wax is ₹260.00 to ₹325.00 and a 50g bottle of a different scent starts at ₹170.00 for Citrus Lemon. Two more rounds at the top of that range is 2 × (₹325.00 + ₹170.00) = ₹990.00, and leaves the launch purchase intact. The wrong response — and the common one — is to decide the test was unlucky and order inventory anyway.

Purchase two — launch inventory, sized from the settled formula

Assume the test landed here, and read every figure below as an illustration of the method rather than a recommendation: a 150g finished candle in the Clear Glass Jar with Golden Lid, CSI 464 wax, 8% of finished weight — 12.00g of oil, 138.00g of wax — an Eco Wick Thin (C1), and a 14-day cure. The 8% sits inside CSI 464's published 10% ceiling, which is a wax-maker formulation limit, not a regulatory one.

Per-candle materials cost · consumed, at purchase-two pack rates
Same build, three scents — the fragrance line is the only thing that moves
Line Quantity Rate ₹ per candle
Jar, lid included 1 ₹94.40 each (₹1,888.00 per 20) 94.40
CSI 464 wax 138g ₹507.40/kg = ₹0.5074/g 70.02
Eco Wick Thin (C1) 1 ₹5.90 each at every pack size 5.90
Wick sticker 1 ₹2.50 each (40 per sheet) 2.50
Candle care sticker 1 ₹0.83 each (₹413.00 per 500) 0.83
Everything except fragrance 173.65
British Rose 12g ₹3.5872/g at the 250g route 43.05 → 216.70
Roasted Coffee 12g ₹3.90/g at 100g packs 46.80 → 220.45
Sandalwood 12g ₹5.0268/g, flat from 100g up 60.32 → 233.97

So the build costs between ₹216.70 and ₹233.97 of materials per candle depending on the scent, and the jar is 40–44% of it. That single fact reorders the whole buffer argument further down: glass is both the biggest line and the only line that can be destroyed by being dropped.

Now size the run. The balance after purchase one is ₹20,272.74, and you are not spending it all: ₹1,746.40 is earmarked for safety stock and the reserve has to survive. At roughly ₹220 a candle, fifty units is what the remaining budget supports with both intact — rounded into packs that exist.

Purchase two · launch inventory · 50 candles poured
Pack rounding, with the leftover stated — ₹11,861.96 total
Line Needed Bought as ₹ Leftover
Clear Glass Jar with Golden Lid, 150g 50 2 × pack of 20 + 1 × pack of 10 4,720.00 none
CSI 464 wax 6,900g 1 × 5kg (₹2,537.00) + 2 × 1kg (₹507.40 each) 3,551.80 100g
Eco Wick Thin (C1) 50 1 × 50 wicks 295.00 none
British Rose, 20 candles 240g 2 × 100g (₹342.20) + 1 × 50g (₹212.40) 896.80 10g
Roasted Coffee, 15 candles 180g 2 × 100g (₹390.00) 780.00 20g
Sandalwood, 15 candles 180g 2 × 100g (₹502.68) 1,005.36 20g
Wick stickers 50 2 sheets × 40 200.00 30 stickers
Candle care stickers 50 1 roll of 500, 1 inch 413.00 450 stickers
Purchase two total 11,861.96 balance ₹8,410.78

Read the leftover column rather than skipping it. Consumed materials across the fifty come to ₹11,150.31, so ₹711.65 sits in part-used packs — 100g of wax, 50g of fragrance, 30 wick stickers, 450 care stickers. Not waste, but money that is not in candles this month, and a plan quoting only the clean per-candle figure hides it.

Fifty poured is not fifty sellable, and this is where budget plans quietly lie. Take out three burn tests on the final formula, one per scent — a formula is not validated until it has been burned to the bottom, not for two hours. Take out three retained samples, sealed and dated: a maker who keeps none cannot investigate a complaint later, having nothing to compare the customer's candle against. And take out a reject allowance, two units, 4% of fifty. CSI publishes no wastage, loss or breakage figure, and you should not accept one from any supplier — the 4% stands in for a number you are about to measure. That leaves 42 sellable candles.
How to measure your own loss rate instead of borrowing one
Weigh the vessels empty and write the figure down. Weigh the wax and oil going into the pitcher so you know the batch input to the gram. Pour the batch, then weigh the residue left in the pitcher and weigh each filled jar. Input minus the sum of the fills gives you transfer loss in grams; breakages and under-fills get counted separately. Repeat over three batches and take the range, not the best run. After three batches you own a number for your bench, your pitcher and your pour temperature — which is worth more than any percentage printed on a supplier's page, this one included.

One figure nobody publishes: ₹18,335.62 committed against 42 sellable candles makes the budget cost per sellable unit in run one ₹436.56, roughly double the materials in the jar. The gap is testing plus one-off tools over one small run, and neither recurs. What you charge is yours and your market's: CSI publishes no recommended retail price, margin or markup, and nothing here projects what you will sell. Pricing; profitability.

The bulk rate that mostly is not there

Every reader at this budget arrives with the same worry: am I losing money by not buying bigger? On CSI's real ladder the answer is usually no, and saying so costs us the upsell.

The method for evaluating any volume discount is the same whoever quotes it: saving per kilogram × the kilograms you would actually consume inside the shelf life, weighed against the cash you lock up and the risk the formula changes first. What makes it almost unnecessary here is that on most CSI waxes there is no saving to put into it.

What the real CSI wax ladder does above 1kg · September 2026
Against our own interest: three of the four published soy ladders go flat or slightly up
Wax 1kg Larger pack What the step does
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40/kg 5kg and 10kg both ₹507.40/kg Flat. No saving above 1kg at all — the only reason to buy the 10kg is fewer parcels
Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00/kg 10kg at ₹5,999.00 = ₹599.90/kg ₹0.90/kg dearer in the big bag than in the small one
Eco Soy CSI 400 ₹399.00/kg 5kg at ₹1,996.00 = ₹399.20/kg ₹0.20/kg dearer. Its ladder also stops at 5kg, and it publishes no fragrance ceiling
Natural Soy Pearl Wax ₹450.00/kg 5kg, 10kg and 50kg all ₹424.80/kg The one real break: ₹25.20/kg off, then flat above 5kg

Fragrance behaves the same way: across the oils where both sizes exist, the kilogram instead of two 500g packs changes the price by between −₹1 and +₹499. Sandalwood is ₹5,026.80 either way. Jasmine's kilogram is ₹3,923.00 against ₹3,922.00 for two 500g packs — a rupee dearer. British Rose is a better case and still saves only ₹118.00 on ₹3,186.00. More in the bulk fragrance guide and how much oil a business needs.

What CSI has not published, stated plainly. No minimum order quantity or value. No price slab, rate card or quantity-discount table. No credit term. No dispatch or delivery time. On packs: no 25kg wax pack of anything — the ladder runs 500g / 1kg / 5kg / 10kg, with Natural Soy Pearl Wax's 50kg the single exception — and no fragrance pack above 1kg in the 92-oil range. Jar pack sizes vary by jar, so check the listing. A plan quoting a 25kg carton or a 5kg fragrance drum is describing another supplier. Above the published ladder, ask on WhatsApp and treat the answer as a quote, not a rate.

With no meaningful bulk saving to chase, how much to buy stops being a price question and becomes purely a cash-and-risk one. You leave no discount on the table buying 7kg of CSI 464 as one 5kg and two 1kg packs rather than a 10kg bag — ₹507.40 a kilogram either way. Buy what your formula and your cash position justify.

Before you build a schedule: CSI publishes no dispatch or delivery time, so lead time is yours to confirm rather than ours to state. Message us for the current figure, and for GST invoicing, MSDS and IFRA documentation.
Ask about lead time

Purchase three — safety stock, material by material

A flat buffer percentage fails for the same reason a flat budget split does: the materials do not behave alike. Glass shatters and is the most expensive thing in the jar. Wax does not break and holds its value into the next run. Wicks are so cheap a buffer is almost free. And fragrance is the one line where buffering destroys money, because an unsold bottle converts into nothing.

Purchase three · buffer, argued per material
₹1,746.40 total, which is ₹34.93 per planned unit · balance after ₹6,664.38
Material Buffer bought ₹ The argument
Glass jars 1 extra pack of 10 (20% of the run) 944.00 Glass is the only line that can be destroyed by being dropped, and at ₹94.40 it is 40–44% of the candle. A broken jar is the expensive reject
CSI 464 wax 1 × 1kg, on top of the 100g rounding leftover 507.40 Does not break, and 1kg is 7 more candles' worth of wax. Carries into the next run regardless of what you decide to pour
Eco Wick Thin (C1) 1 × 50 wicks — a 100% buffer 295.00 ₹5.90 per wick at every pack size from 10 to 1,000, so there is no volume argument either way. Be generous; running out of a ₹5.90 part to protect a ₹94.40 jar is absurd
Fragrance oil Nothing 0.00 A 20% buffer across the three scents would be 50g of each — ₹212.40 + ₹230.00 + ₹271.40 = ₹713.80. That ₹713.80 stays in the reserve instead, because unsold fragrance converts into nothing
Wick stickers Already covered 0.00 30 spare from the two sheets bought in purchase two
Care stickers Already covered 0.00 450 spare on the roll
Purchase three total 1,746.40 7.0% of ₹25,000
The buffer is deliberately unbalanced, and here is the consequence in units. You hold 10 spare jars, 1.1kg of spare wax and 50 spare wicks — but only 50g of spare fragrance, the rounding leftover from three bottles. At 12g a candle that is four replacement candles, not ten. Fragrance, not glass, is the binding constraint on replacing stock without buying again. That is the trade: the money a fragrance buffer would have cost sits in the reserve, where it can buy the scent that actually sold rather than a hedge spread evenly across three.

A flat 20% buffer on every line in purchase two would have cost ₹2,372.39. Buffering by behaviour instead comes to ₹1,746.40 — ₹625.99 less, and better matched to what actually goes wrong. For the line-by-line view, see the complete raw material list and how to verify wax quality before you buy.

Buffer the thing that breaks. Do not buffer the thing that cannot be sold.
— CandleMakingSuppliesIndia

The fourth bucket — the money you deliberately do not spend

₹6,664.38, or 26.7% of the budget, is allocated to nothing. It is the bucket beginners raid first and the one that keeps them trading, and it exists for two events that are close to certain.

The first is that one scent moves faster than the others. Nothing here predicts which, and no supplier can tell you — but three scents rarely sell in equal thirds, so you will be out of one while holding two. The second is that reordering is not instant. CSI publishes no dispatch or delivery time, so the gap between order and next pourable batch is yours to establish on WhatsApp — and on top of transit sits your own 14-day cure, which no supplier controls.

A
What the reserve actually buys, costedSay British Rose is the one that goes. Twenty more units of exactly the settled build: 20 jars as one pack of 20, ₹1,888.00. 2,760g of CSI 464 rounded to 3kg as three 1kg packs, ₹1,522.20. 20 Eco Wick Thin (C1) as one 20-pack, ₹118.00. 240g of British Rose as two 100g plus one 50g, ₹896.80. Stickers come from the spares on the shelf. Total ₹4,425.00, covered with ₹2,239.38 still unspent — enough to start a second reorder before the first one’s cash is back.
B
And the counterfactual, if you spend it now insteadConverting that ₹6,664.38 into inventory at the outset buys roughly 30 more units at the coffee build’s ₹220.45. On paper, more business. In practice, thirty more units across the same three scents — and when the mover runs out you have ₹0 to replace it with until the slow scents turn into cash. The reserve is the difference between a week-long stock-out and one that lasts until the slowest scent sells. The scaling version is here.
The lines CSI does not supply, named and left blank — because a ₹25,000 plan that omits them is not a plan. Checked across the whole catalogue: no standalone lids, no retail or gift boxes, no shipping cartons, no printed labels, no box inserts, no bubble wrap, no cushioning and no packing tape. Not one, and we will not invent prices for them — get those figures from your printer and packaging supplier before you quote anyone. The warning that matters more than the money: printed items usually carry their own minimum order and the longest lead time in the build, so labels and boxes gate a launch date more often than wax does. On the jar line, read the product title: some CSI jars ship with a lid, and the one in this plan does, so there is no separate lid cost.
The full plan · CSI portion only · CSI live pricing, September 2026
Three purchases, one reserve, and the running balance after each
Step What it buys ₹ % of ₹25,000 Balance after
1 · Testing 1 jar type (pack of 10) · CSI 464 500g · Luxury Soy Chunks 500g · Eco Wick C1 10 and C2 20 · British Rose, Roasted Coffee and Sandalwood at 50g · Lavender, Citrus Lemon and Woody Oud at 15g · wick stickers 40 2,844.26 11.4% 22,155.74
1a · Tools, one-off Pen thermometer · weighing scale · 600ml steel pitcher · CSI Pro Mixer · bamboo stirrers pack of 5 1,883.00 7.5% 20,272.74
2 · Launch inventory 50 jars (2 × 20 + 1 × 10) · 7kg CSI 464 (5kg + 2 × 1kg) · 50 Eco Wick C1 · 650g fragrance across three scents · 80 wick stickers · 500 care stickers 11,861.96 47.4% 8,410.78
3 · Safety stock 10 jars · 1kg CSI 464 · 50 Eco Wick C1 · no fragrance 1,746.40 7.0% 6,664.38
4 · Reorder reserve Not spent. Held for the scent that moves and for a lead time you have not confirmed yet 6,664.38 26.7% 6,664.38
Committed to CSI 18,335.62 73.3% 50 poured · 42 sellable
This is the CSI portion only. It excludes separately bought lids, printed labels, boxes, inserts, cartons, cushioning and tape — none of which CSI sells — plus your GST position, shipping, photography, listing fees and advertising. All real lines in a ₹25,000 plan, none priced here, because we have no honest figure for them.
Said plainly, against our own interest
This plan spends ₹18,335.62 of ₹25,000 on purpose. A reader who follows it buys less from us in month one than a reader who does not.
We would rather that. The maker who spends the lot in week one and finds a problem in week three stops ordering at all; the one holding ₹6,664.38 back is still trading in month three, and still buying. And if the test fails, the right answer is another small purchase — we would rather sell 50g bottles twice than 1kg bottles once.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and this page argues for a smaller first order than you came here to place. Testing is 11.4% of the budget, the plan leaves 26.7% unspent, and the buffer buys no fragrance. All three reduce what we sell you this month. The alternative — a maker who commits ₹25,000 to a formula never burned to the bottom — stops ordering entirely, and a supplier whose customers stop trading has no business either.

Every price, pack size and ceiling here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing and specification take precedence. Out-of-stock variants are excluded: the Thick (C2) 10-wick pack and the 100-sticker wick sheet are both unavailable, so the plan uses the 20-wick and 40-sticker packs. The 13% and 10% figures are fragrance loads stated by the wax maker for Luxury Soy Wax Chunks and CSI 464 — formulation limits describing how much oil the wax holds, not regulatory limits, and not interchangeable between waxes. Premium Coconut Soy CSI 468 states 13%. The other thirteen waxes, Eco Soy CSI 400 included, publish no ceiling at all.

What we have not stated, because we do not publish it: no minimum order quantity or value, no price slab or rate card, no quantity discount, no credit term, no dispatch or delivery time, and no wastage, loss or breakage percentage — the worked 4% is labelled an illustration of your own measurement. Where a jar family publishes no fill capacity, pour and weigh; "200ml" is a volume, not a 200g fill. For current lead time, quotes above the published pack sizes, GST invoicing and MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What percentage of a ₹25,000 budget should go to testing?
The question has the model wrong, and that is the useful part. Testing is not a slice of the budget — it is the purchase that must finish before the inventory purchase can be sized, because that figure depends on a per-candle cost you do not know until you have poured, cured and burned something. Above, testing materials come to ₹2,844.26, or 11.4%, plus ₹1,883.00 of one-off tools. The 11.4% is an outcome of buying the smallest thing that could settle the formula, not a target.
How many candles can ₹25,000 actually produce?
In the worked build — a 150g candle in a Clear Glass Jar with Golden Lid, CSI 464 wax and 8% of finished weight — materials are ₹216.70 to ₹233.97 per candle by scent. The ₹11,861.96 launch purchase pours 50, of which 42 are sellable after three burn tests, three retained samples and two rejects. Pour more by spending the reserve and you cannot reorder: 42 is a choice, not a limit.
Should I buy a 25kg bag of wax to get a better rate?
There is no 25kg pack of any wax here — the ladder is 500g, 1kg, 5kg and 10kg, with Natural Soy Pearl Wax's 50kg the one exception. A 25kg carton is another supplier's catalogue. And the rate usually does not improve: CSI 464 is flat at ₹507.40/kg from 1kg up, Luxury Soy Chunks' 10kg bag is ₹0.90/kg dearer than its 1kg, and Eco Soy CSI 400's 5kg is ₹0.20/kg dearer. Only Natural Soy Pearl Wax breaks: ₹450.00 to ₹424.80/kg, flat above 5kg. CSI publishes no slab, MOQ or quantity discount, so there is nothing to chase.
How much safety stock should I hold?
Not one percentage across every line — buffer by how the material fails. Glass breaks and is 40–44% of the candle's cost, so a spare pack of ten jars at ₹944.00 is cheap insurance on fifty. Wax does not break and carries into the next run, so 1kg at ₹507.40 is enough. Eco Wick Thin (C1) is ₹5.90 at every pack size, so ₹295.00 doubles your wick stock. Buffer nothing on fragrance: an unsold bottle converts into nothing, so that money belongs in the reserve.
What does "8% fragrance load" mean in grams?
It depends on what the 8% is a percentage of, and that is the most expensive ambiguity in candle procurement. A 150g finished candle at 8% of finished weight is 12.00g of oil and 138.00g of wax. The same jar at 8% of wax weight is 11.11g and 138.89g, because the wax has to be 150 ÷ 1.08. The difference is 0.89g per candle — 44g across 50 candles, 889g across 1,000, nearly a whole kilogram bottle ordered on a wording error. Both conventions appear in CSI's own catalogue: Luxury Soy Chunks states its 13% ceiling as "of total wax weight". Write the denominator out in words.
How long will delivery take, so I can plan the launch date?
CSI publishes no dispatch or delivery time, and this page will not invent one. Confirm the current figure on WhatsApp at +91 7397976926 before committing to a launch date, and remember transit is only part of it: your own 14-day cure sits on top, as does the lead time on anything printed. Labels and boxes usually carry their own minimum order and the longest lead time in the build, so they gate a launch date more often than wax does. Build the schedule backwards from the date you need stock in hand.
Start with the small purchase
₹2,844.26 of testing before ₹11,861.96 of inventory. In that order, with a written sheet in between.
CSI 464 from ₹260/500g, stated 10% ceiling, flat ₹507.40/kg from 1kg up · Luxury Soy Chunks from ₹299/500g at 13% · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹944 per 10, lid included · Eco Candle Wicks at ₹5.90 and ₹9.44 · 92 fragrance oils in 15g to 1kg. Message us for lead time, quotes above the published packs, GST invoicing and documentation.
Shop candle wax Plan the order on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The ₹25,000 budget is the reader's own figure, used as given. The three-purchase sequence, the pack-rounding arithmetic, the per-material buffer argument and the loss-measurement method apply to any supplier; the prices are CSI's. Nothing on this page projects sales, demand, reorder rates, margin or profitability, and CSI publishes no recommended retail price, markup or margin guidance. The 150g build, the three-scent split, the 4% reject allowance and the 14-day cure are illustrations of the method, not recommendations.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their own product pages, and all six are recorded by Judge.me as verified buyers. They are reviews of, in order, Gilli Mitti (Patchouli) fragrance oil (Renu, 5★, Jul 2026), Luxury Soy Wax CSI 464 (Jaya Sawlani, 5★, Nov 2025), Luxury Soy Wax CSI 464 again (Thenirvaofficial, 5★, Nov 2025), Eco Candle Wicks (Monika Deep, 4★, Oct 2025), the Clear Glass Jar with Golden Lid (Soumili Gope, 5★, Mar 2026) and British Rose fragrance oil (Arshad Shaikh, 5★, Mar 2026). None of them describes a procurement plan, a startup budget, a purchasing sequence or any of the arithmetic on this page — they are product feedback and nothing more. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and is otherwise unedited. No location is attached to any review because Judge.me stores none.

Figures verified September 2026, all from live CSI variant prices: Clear Glass Jar with Golden Lid 150g at ₹944.00 per 10 and ₹1,888.00 per 20 (₹94.40 each) · Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹260.00/500g, ₹507.40/1kg, ₹2,537.00/5kg and ₹5,074.00/10kg (₹507.40/kg flat from 1kg up) · Luxury Soy Wax Chunks at ₹299.00/500g, ₹599.00/1kg and ₹5,999.00/10kg (₹599.90/kg) · Eco Soy CSI 400 at ₹399.00/1kg and ₹1,996.00/5kg (₹399.20/kg) · Natural Soy Pearl Wax at ₹450.00/1kg and ₹424.80/kg at 5kg, 10kg and 50kg · Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650.00/1kg · Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹59.00/10 and ₹295.00/50 (₹5.90 each at every pack size) and Thick (C2) at ₹188.80/20 (₹9.44 each; the 10-wick C2 pack is out of stock) · Candle Wick Stickers at ₹100.00 per sheet of 40 (₹2.50 each; the 100-sticker sheet is out of stock) · Candle Care Stickers Roll at ₹413.00 per 500, 1 inch (₹0.83 each) · British Rose at ₹94.40/15g, ₹212.40/50g, ₹342.20/100g, ₹1,593.00/500g and ₹3,068.00/1kg · Roasted Coffee at ₹93.22/15g, ₹230.00/50g and ₹390.00/100g · Sandalwood at ₹93.22/15g, ₹271.40/50g, ₹502.68/100g, ₹2,513.40/500g and ₹5,026.80/1kg · Lavender at ₹105.02/15g · Citrus Lemon at ₹81.42/15g, ₹170.00/50g and ₹2,832.00/1kg (₹2.832/g, the cheapest oil per gram on the store) · Woody Oud at ₹93.22/15g · Jasmine at ₹1,961.00/500g and ₹3,923.00/1kg · tool set of pen thermometer ₹354.00, weighing scale ₹354.00, 600ml steel pouring pitcher ₹708.00 (the 150ml variant is out of stock), CSI Pro Mixer ₹349.00 and bamboo stirring sticks ₹118.00 per 5, totalling ₹1,883.00.

Arithmetic restated: purchase one ₹2,844.26 of materials + ₹1,883.00 of tools = ₹4,727.26 (18.9%), balance ₹20,272.74 · purchase two ₹11,861.96 (47.4%), balance ₹8,410.78 · purchase three ₹1,746.40 (7.0%), balance ₹6,664.38 · total committed ₹18,335.62 (73.3%) and reserve ₹6,664.38 (26.7%), which sum to ₹25,000.00. Consumed materials across the 50-candle run ₹11,150.31, leaving ₹711.65 in part-used packs. Per-candle materials ₹216.70 (British Rose), ₹220.45 (Roasted Coffee) and ₹233.97 (Sandalwood), of which ₹173.65 is everything except fragrance. Budget cost per sellable unit in run one ₹436.56. Illustrative reorder of twenty British Rose units ₹4,425.00. Fragrance load ceilings are wax-manufacturer formulation limits, not regulatory limits: Luxury Soy Wax Chunks up to 13% of total wax weight, Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%; the remaining thirteen waxes publish no ceiling, Eco Soy CSI 400 included. CSI publishes no minimum order quantity, minimum order value, price slab, rate card, quantity discount, credit term, dispatch or delivery time, and no wastage, loss or breakage percentage — the 4% reject allowance is an illustration of the reader's own measurement, not a CSI figure. There is no 25kg wax pack and no fragrance pack above 1kg; jar pack sizes vary by product, so check the listing. CSI sells no standalone lids, retail or gift boxes, shipping cartons, printed labels, box inserts, bubble wrap, cushioning or packing tape; those lines are named in the plan and left unpriced. Most jar families publish no fill capacity — pour and weigh, because a stated volume is not a fill weight. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog