How Long Should a Candle Cure Before You Judge the Fragrance?

How Long Should a Candle Cure Before You Judge the Fragrance?

 

54 of 92 oil pages state a cure time 72 hours to burn-test · 14 days to judge GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
Every batch you judge too early is a batch you pay to re-pour. The dates are not a matter of opinion — they are on the product pages, and they are cheaper than a second kilo of oil.
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries Fragrance Oil
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries Fragrance Oil
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited. Two are below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ Cure windows quoted from the product pages ✓ MSDS and IFRA documentation on request
Candle Supplier Guides · Fragrance Oil
There are two honest answers and they are not in conflict. Seventy-two hours is the earliest a soy candle can be burned and tell you anything. A fortnight is the earliest its fragrance is worth a commercial decision.
14 days
before a soy container candle’s fragrance is worth judging for sale · 72 hours is the earliest it can be burn-tested at all · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How long should a soy candle cure before I judge the fragrance? Burn-test no earlier than 72 hours; judge the fragrance for sale at 14 days; give heavy woody, oud, resinous and gourmand builds 21 days. Of CSI’s 92 fragrance oil pages, 54 state a cure time — consistently 48–72 hours for soy and 24–48 for paraffin — and the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and says ideally one to two weeks before burn testing.

Why do the product pages say 48–72 hours if the trade says two weeks? Because they answer different questions. Forty-eight to seventy-two hours is when the wax has set hard enough that a burn is representative — you can light it, read the melt pool and check the wick. One to two weeks, which the Chunks page itself recommends, is when the fragrance has stopped changing enough for the reading to be commercially safe. Neither number is wrong: use the short one to test the candle and the long one to approve the scent.

What does judging early actually cost? A worked figure: twenty 200 g candles of Woody Oud at 8% cost ₹3,597.58 in wax, oil and wick. Reject them at 48 hours, switch to a dearer oil and re-pour twenty more and you have spent ₹8,209.18 answering a question that twelve more days would have answered for nothing — with ₹3,081.22 of the first kilo still sitting on the shelf.

Does every fragrance need the same cure? No, and several CSI pages say so directly. The Citrus Lemon page notes that volatile citrus tops need the full cure time to develop; the Woody Oud page says oud benefits from a full cure for best cold throw development; the Vetiver page says vetiver builds slowly and asks for a full cure period before assessing throw at all. Light and fresh compositions usually settle first; heavy bases take the longest.
The short answer
Three dates, not one: 72 hours to burn-test, 14 days to judge the fragrance, 21 days for heavy woods, oud, resins and gourmands. Write all three on the batch card the day you pour.
The pages set the floor: 54 of CSI’s 92 oil pages state a cure time and every one of them says 48–72 hours for soy. Nothing below that window is a test; it is a guess with a candle in it.
The wax sets the ceiling: the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing. Waiting costs ₹0.00. Re-pouring twenty candles costs ₹3,597.58.
Cure calendar for a soy container candle: what you may decide at day 0, day 3, day 7, day 14 and day 21 What you are allowed to conclude, and whenOne cure, three decisions. Burning early is fine; judging early is not.Day 0Poured — judge nothingThe wax has not finished settingDay 3Earliest honest burn testThe 48–72 hours 54 of 92 oil pages ask forDay 7Wick and burn signed offMelt pool, flame height, tunnellingDay 14Judge the fragrance for saleChunks page: ideally one to two weeksDay 21Heavy woods, oud, gourmandsSlow builders get the extra weekSoy container candles · cure windows quoted from CSI product pages, September 2026
The calendar a soy container candle actually runs on. Day 3 is the product pages’ own figure and it buys you a burn test, not a verdict on the scent; day 14 is the wax page’s own longer recommendation and it is the first day a fragrance decision is worth acting on commercially; day 21 is trade practice for heavy bases. Deliberately left out: what cure is doing to the fragrance chemically, and how to diagnose a jar that is still weak at day 21 — both have their own guides.
Straight answer
How long should a candle cure before the fragrance is worth judging?
Three dates, and they do different jobs. Seventy-two hours is the earliest a soy container candle should be lit at all: of CSI’s 92 live fragrance oil pages, 54 publish a cure time and every one of them gives 48 to 72 hours for soy wax and 24 to 48 for paraffin. That window is about the candle — the wax has set, the wick can be read, the melt pool means something. Fourteen days is the earliest the fragrance itself is worth a commercial decision, and that figure comes from the wax rather than the oil: the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and says ideally one to two weeks before burn testing, and 14 to 21 days is the working standard across the trade for soy container candles. Twenty-one days is for the slow builders, and several CSI pages name themselves: the Vetiver page says vetiver builds slowly and to allow a full cure period before assessing cold and hot throw; the Woody Oud page says oud benefits from a full cure for best cold throw development; the Citrus Lemon page says volatile citrus tops need the full cure time to develop properly; the Love Spell page asks for a 72-hour cure and says the fruity top notes need that full time to bind with the wax. None of those pages is wrong and none of them contradicts the fortnight — they are telling you the minimum, and the minimum is where testing starts, not where judgement ends. The reason to care is arithmetic, not patience. Twenty 200 g candles of Woody Oud at 8% on Luxury Soy Wax CSI 464 cost ₹3,597.58 in wax, oil and wick. Reject that batch at 48 hours because it reads flat, buy a dearer oil and re-pour, and the exercise becomes ₹8,209.18 — with ₹3,081.22 of perfectly good Woody Oud left in the bottle. Waiting twelve more days costs nothing at all. So pour four extra jars from every new batch, write the pour date on each base, and open them on day 3, day 7, day 14 and day 21 before anybody decides anything. Four jars is ₹719.52. It is the cheapest insurance in this trade.
One line: Burn-test at 72 hours, judge the fragrance at 14 days, give heavy bases 21 — and never let a 48-hour sniff decide what oil you buy next.
Buy the cure, not a second kilo. Four extra test jars from a batch you already planned cost ₹719.52 at 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹507.40 a kilo) with Woody Oud at 8% and an Eco Candle Wick each. Re-pouring twenty candles because a two-day-old jar read flat costs ₹3,597.58 and answers nothing.
Shop soy wax

The schedule, in one table

A cure is not one deadline. It is three, and they release three different decisions.

Most makers treat curing as a single number they are waiting out, which is why the question is always phrased as “how long”. It is more useful to treat it as a sequence of permissions. On a given day, some conclusions are available to you and others are not, and knowing which is which stops you from spending money on a decision you were not yet entitled to make.

Permissions by day · soy container candles
What each date releases, and where the figure comes from
Day What you may decide What you may not Source of the figure
0–2 Whether the pour is cosmetically sound: surface, adhesion, wet spots Nothing at all about fragrance General practice
3 (72 h) Whether the wick burns, the pool forms and the candle is safe to light Whether the scent is strong enough to sell 54 of 92 CSI oil pages: 48–72 h for soy
7 Wick size, burn rate, tunnelling, second-burn behaviour Final hot throw of a heavy composition General practice
14 Cold throw and hot throw for most families; approve or reject the scent Final reading on oud, resin or heavy gourmand Chunks page: ideally one to two weeks
21 Everything, including the slow builders — Trade standard of 14–21 days for soy

Note what is not in that table. There is no row that says “the fragrance gets stronger every day forever”. A cure is a settling period with an end, not an investment that keeps paying. Past three weeks, a sealed soy candle stored sensibly is simply a finished candle, and holding stock longer in the hope of more throw is holding working capital for nothing. Fifty Woody Oud candles at ₹8,993.96 of materials sitting an extra month is ₹8,993.96 not doing anything.

Why the oil page says 72 hours and the wax page says a fortnight

This is the part that confuses people, and the confusion is fair: two pages on the same website appear to give two answers. They are answering different questions, and once you see that, the apparent conflict disappears.

The 48–72 hour figure is about the candle being testable

Fifty-four of CSI’s 92 fragrance oil pages carry a cure figure, and the wording is consistent across them: 48 to 72 hours for soy wax, 24 to 48 hours for paraffin, with several pages adding “before burn testing”. That phrase is the key. Below 48 hours a soy candle is still hardening; the wick has not settled into a stable relationship with the wax around it, the surface may still be moving, and a burn at that point tells you about a candle that no longer exists by the weekend. The 72-hour figure is the point at which lighting the thing produces information.

The one-to-two-week figure is about the fragrance being finished

The Luxury Soy Wax Chunks page asks for a minimum of 48 hours and adds that one to two weeks is ideal before burn testing. That is the wax manufacturer telling you the same thing from the other end: you can test at two days, you should judge at two weeks. Across the trade, 14 to 21 days is the standard for soy container candles, with heavier families given the top of the range. Nobody is wrong. One number protects you from testing a candle that has not set; the other protects you from rejecting a fragrance that has not arrived.

The practical rule that follows is simple and it costs nothing to adopt. Use 72 hours for candle decisions and 14 days for fragrance decisions. Wick too small, flame too tall, pool not reaching the glass, surface cracking — all of that is fair game at day three, and fixing it early saves a batch. Scent too weak, scent too sharp, scent not what the bottle promised — none of that is fair game until day fourteen, and acting on it early is how a perfectly good kilo of oil ends up unused on a shelf.

You tested the wick at day 14 and the fragrance at day 2. This is the exact wrong way round and it is remarkably common, because the scent is the exciting part and the wick is homework. The cost is double: a fortnight lost before you discover the wick was undersized, and a fragrance rejected before it had the chance to be right. Put both dates on the batch card when you pour — burn test 3rd, scent call 14th — and do them in that order.
You cured, then judged in a room that had just been used for pouring. A three-week cure destroyed by a five-minute assessment. If the workshop has had wax and open bottles in it that day, your nose is already adapted and the reading is not usable. Carry the sealed jar to a different room, ideally in the morning, and take one sniff. The cure has done its work; do not spend it on a bad measurement.

Week one, week two, week three: what each one lets you decide

Here is the same schedule as a working routine rather than a table, with the specific decision each stage releases. Assume a 200 g container candle in soy, lid on, stored out of direct sunlight, in a room that is whatever temperature your city is in that month.

Days 0 to 3 — the candle, not the scent

You are checking the pour. Is the surface even. Has the wax pulled away from the glass. Are there wet spots where the wax has lost contact with the container — the CSI 464 page claims excellent glass adhesion and low frosting, and this is where you verify that claim in your own jars. Is the wick centred and upright. Smell the jar if you like, and write down what you get, but do not attach a decision to it. At day three, light one. Watch the first burn for two to three hours and read the melt pool.

Days 4 to 7 — the wick, and the first real burn data

Now the candle is stable enough to burn twice and compare. Does the pool reach the glass within a reasonable first burn. Is the flame steady or is it guttering and mushrooming. Is the wick drowning by the second burn. This is where wick size is settled, and the sizing has to be done by test burn rather than from a chart — CSI does not publish per-diameter sizing tables on the wick pages, so the Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 and Thick (C2) at ₹9.44 are compared in your own jar, in your own wax, at your own load. A hot throw reading at day seven is provisional and worth writing down, but it is not the number you will end up with.

Days 8 to 14 — the scent call

This is the fortnight the wax page points at, and for most families it is where the fragrance stops moving enough to matter. Open your sealed control jar in a neutral room, take one cold sniff, then burn it for two hours and read the hot throw from across the room rather than over the jar. Compare against whatever you approved last time. This is the day the scent is approved, adjusted or rejected — and the day you are entitled to decide whether to buy a kilo of this oil.

Days 15 to 21 — the slow builders only

Some compositions are still arriving at day fourteen, and the pages say which: the Vetiver page states plainly that vetiver builds slowly and asks for a full cure period before assessing cold and hot throw; the Woody Oud page ties best cold throw development to a full cure. Heavy gourmands behave the same way — the Forever Red page warns that its vanilla and amber base needs the complete cure and that candles assessed before the window will underperform against the fully cured result. If your range is built on oud, resin, tobacco, heavy vanilla or sandalwood, put the scent call at day 21 by default and stop re-litigating it every batch.

The CSI principle
A cure is not time you are losing. It is the only part of candle making that improves the product while you are asleep and costs you nothing to do.
Twelve extra days: ₹0.00. Twenty re-poured candles because you would not wait: ₹3,597.58 in materials and a kilo of good oil you no longer trust.

A cure schedule by fragrance family, quoted from the pages

Families differ, and rather than guess at the difference, this table uses what the CSI pages themselves publish. Where a page says nothing about cure behaviour, the table says so — 38 of the 92 oil pages publish no cure figure at all, and the right response to a blank field is a WhatsApp message, not an estimate.

Page wording · scent call day
When to make the scent call, by family
Family Example on CSI’s list What the page publishes Scent call
Citrus & fresh Citrus Lemon Volatile citrus tops need the full cure time to develop; test cold throw on the unlit candle after curing Day 14
Aquatic & floral Blue Ocean Cure soy 48–72 hours before burn testing; strong cold and hot throw claimed Day 14
Fruity floral Love Spell 8–10% in soy with a 72-hour cure; the fruity top notes need the full cure to bind with the wax Day 14
Soft floral Japanese Cherry Blossom Cure soy 48–72 hours; candle load 6–13%, the widest range on CSI’s list Day 14
Gourmand & spice Cinnamon Vanilla Exceptional hot and cold throw; up to 13% of total wax weight; 2.5% vanillin Day 21
Woody & oud Woody Oud Soy 6–10%; oud benefits from a full cure for best cold throw development Day 21
Earthy & smoky Vetiver Up to 10% soy; vetiver builds slowly, allow a full cure period before assessing throw Day 21
Amber gourmand Forever Red 8–10% soy; candles assessed before the cure window underperform the fully cured result Day 21
Priced above (1 kg unless noted): Citrus Lemon ₹2,832.00 · Blue Ocean ₹4,956.00 · Love Spell ₹4,499.00 · Japanese Cherry Blossom ₹4,842.00 · Cinnamon Vanilla ₹4,554.80 · Woody Oud ₹4,531.20 · Vetiver 100 gm ₹600.00 (the 1 kg pack is not in stock at the time of writing) · Forever Red 50g ₹349.00 (larger packs are low in stock).

Two honest qualifications. First, these are page claims and general family behaviour, not measurements: there is no standard cure test in the home-fragrance trade and CSI publishes none. Second, the split is a default, not a law. A light citrus can still be moving at day 18 in a cold Shimla workshop, and a gourmand in a 38°C Ahmedabad room may be done sooner. The schedule is there so that you always wait long enough, not so that you can stop looking.

ONE CALENDAR, NOT TWENTY
Do not run a separate cure schedule per fragrance. Pick the longest one in your range and apply it to everything. If you sell an oud alongside a lemon, your scent-call day is 21 for both. The lemon loses nothing by waiting an extra week, and you gain a single date you can put in a calendar rather than eight you will forget.

Three gates before a scent goes on sale

A schedule is only useful if something has to pass through it. These are the three checkpoints worth formalising, each tied to a date, each with a written outcome. They take about twenty minutes in total across three weeks.

1
Gate 1 — Day 3: the burn gateLight one jar. Burn for two to three hours. Record flame height, whether the pool reaches the glass, any sooting or mushrooming, and whether the wax is pulling away from the jar wall. Outcome: the wick size is either provisionally right or it is not. If it is not, change the wick and re-pour now rather than waiting two more weeks to find out. Eco Candle Wicks are ₹5.90 for Thin (C1) and ₹9.44 for Thick (C2) at the 100-pack, so a re-wick is the cheapest correction available.
2
Gate 2 — Day 7: the burn confirmationSecond and third burns on the same jar. Record whether the pool is still reaching the edge, whether the wick is drowning, how far down the jar has burned and whether the glass is running hot. Take a provisional hot-throw note and mark it clearly as provisional. Outcome: the candle is mechanically approved and the batch is allowed to continue curing. Nothing about the fragrance is decided here.
3
Gate 3 — Day 14, or day 21 for heavy bases: the scent gateOpen the sealed control jar in a neutral room, in the morning, before any candle work. One cold sniff, recorded in plain words and a score out of five. Then burn for two hours and read the hot throw from the far side of the room, not over the jar. Compare against the last scent you approved. Outcome: approve, adjust the load inside both stated ceilings, or reject. This is the only gate at which a fragrance oil may be rejected.
4
Gate 4 — the purchase decisionOnly after gate three do you buy in quantity. Until then, test on the smallest pack that will do the job: Woody Oud 50 gm is ₹271.40 and pours three 200 g candles at 8% with oil to spare, against ₹4,531.20 for the kilo. If the scent passes, the kilo is the right buy and the per-gram rate drops from ₹5.43 to ₹4.53. If it does not, you are out ₹271.40 rather than a kilo you will never finish.
Working back from a date. Diwali 2026 falls on 8 November 2026. A 14 to 21 day cure means festive stock wants to be poured by about the middle of October, which means the fragrance decisions behind it have to be finished in the first week of October, which means the test batch has to be poured in the middle of September. If you are reading this in the last week of September and have not chosen a scent yet, buy 50 gm bottles now and the kilos in October — Love Spell 50g is ₹249.00, Japanese Cherry Blossom 50 gm is ₹270.00, Woody Oud 50 gm is ₹271.40.
Shop fragrance oils

Curing to a date: festivals, weddings and corporate orders

Most Indian candle businesses do not cure to a rule, they cure to a deadline, and the deadline is usually a festival or somebody’s wedding. Working backwards is the only way this ever fits. Start from the date the candle has to be in the customer’s hand, subtract whatever your courier realistically takes to that pin code, subtract the cure, and subtract the pour and cool-down. What is left is your decision window, and it is always smaller than people expect.

Backwards from the delivery date
Working the calendar back for a festive run
Milestone Diwali run Winter wedding run Why
In the customer’s hand Diwali, 8 November 2026 The event date Everything counts back from here
Dispatched Allow your courier’s own transit to the pin code Same Transit varies by route and season; use your own history
Cure complete About 25 October Event date minus transit minus 14–21 days 14 days minimum, 21 for heavy bases
Poured About mid-October Cure start Pour, cool, wick-check, then the clock starts
Fragrance approved First week of October Three weeks before the pour Gate 3 on the test batch, not on the production batch
Test batch poured Middle of September Six weeks before the pour Because the test batch needs its own full cure

The row people skip is the last one. A test batch needs the same cure as a production batch, which means the real lead time on a new fragrance is roughly six weeks from first pour to first sale, not three. If you have not begun testing a new scent by the middle of September, the honest answer for Diwali 2026 is to build the range on fragrances you have already approved and cured before, and put the new one into the next season. That is a worse answer commercially and a better one for your reviews.

Rakhi, Christmas, corporate gifting rounds in the last week of the financial year and wedding season through the winter all work the same way. The only variable that genuinely compresses is transit, and transit is the one you control least. Build the cure in at full length and let the courier take whatever it takes.

What judging early costs, in rupees

The whole argument for waiting collapses into one comparison, so here it is with live prices. The unit throughout is a 200 g candle on Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo, which is ₹101.48 of wax, plus an Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90, plus the oil at the stated load and 1 kg pricing.

The impatience tax
One batch, two ways of deciding
Waited to day 14 Rejected at 48 hours
First batch, 20 candles of Woody Oud at 8% ₹3,597.58 ₹3,597.58
Replacement batch, 20 candles of a dearer oil at 7% — ₹4,611.60
Total materials spent ₹3,597.58 ₹8,209.18
Woody Oud left in the kilo, unused ₹3,081.22, and trusted ₹3,081.22, and distrusted
Time to a sellable candle 14 days 17 days and counting
What the extra spend bought — Nothing you could not have had by waiting
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹101.48 per 200 g); Woody Oud 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g, 16 g = ₹72.50); Mahogany Teakwood 1kg ₹8,800.00 (₹8.80/g, 14 g = ₹123.20) as the dearer replacement; Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at the 100-pack. One Woody Oud candle ₹179.88; one replacement candle ₹230.58.

The reverse mistake deserves the same honesty, because a supplier has every reason not to mention it. Curing for too long costs money too. Fifty Woody Oud candles represent ₹8,993.96 of materials before jars, labels or packaging, and every extra week they sit in a cupboard is a week that capital is doing nothing while your jars, wicks and oil have already been paid for. A cure is not a maturation process with an open-ended upside. Three weeks is generous for soy container candles; three months is storage, and storage in an Indian summer is its own set of problems.

There is also a version of this that costs you more than money. Selling a four-day-old candle because the order was urgent means the customer meets your fragrance at its weakest, forms an opinion, and tells somebody. Nothing you do afterwards recovers that first impression, and the candle they are holding will be at full strength in a fortnight, by which time they have already decided. If a deadline forces the choice, it is better to ship fewer cured candles than more uncured ones.

You cannot rush a cure and you cannot sell one. The only thing waiting costs is the wanting.
— CandleMakingSuppliesIndia

The cure log that makes all of this repeatable

None of this works from memory. A cure log is six columns on a sheet of paper or one tab in a spreadsheet, filled in at the moment of pouring, and it is the difference between a business that knows why batch 14 was better than batch 13 and one that guesses. Keep it for every new fragrance and every load change; you do not need it for a repeat of a recipe you have already approved.

Six columns, filled at the pour
What to record, and what each column saves you from
Column Example entry What it prevents
Pour date and batch number 14-09-2026 · B-041 Arguing about a candle’s age three weeks later
Wax grade and weight CSI 464 · 200 g per jar · 4 kg melt Comparing a 464 result against a Chunks result by accident
Oil, load, grams weighed Woody Oud · 8% · 16 g weighed Discovering the intended load never reached the wax
Add temperature and stir time 85°C · 2 minutes, slow Blaming the oil for an incorporation problem
Wick and jar Eco C1 · 150 gram lidded glass Mixing wick sizes across a comparison
Gate notes, dated D3 burn ok · D7 pool to edge · D14 cold 4/5 Judging today’s jar against last month’s memory

The temperature column earns its place. The Luxury Soy Wax Chunks page asks for fragrance to be added at 80–90°C with slow stirring for two full minutes; the Eco Soy CSI 400 page asks for fragrance at 85°C within an 80–90°C band and two minutes of gentle stirring; the CSI 464 page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring. If two batches of the same recipe cure differently, the add temperature and the stir are the first place to look, and you cannot look if you did not write it down. A Pen Thermometer is ₹354.00 and removes the argument entirely.

One last piece of realism about Indian conditions, stated without pretending to precision CSI does not publish: the room your candles cure in will not hold one temperature across a year. A Chennai workshop in May and the same workshop in December are different environments, and the same recipe can reach its settled state on different days in each. That is not a reason to abandon the schedule. It is a reason to keep the log, so that when a December batch behaves differently from a May batch you have something to compare rather than a feeling.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells fragrance oil by the gram, so a page that tells you to wait a fortnight before buying more of it is not written in the shop’s short-term interest. It is written because the alternative is worse for everyone: a maker who rejects a good oil at 48 hours buys a second kilo, distrusts the first, and blames the supplier for both. This page also says plainly that curing beyond about three weeks buys you nothing and ties up ₹8,993.96 of materials per fifty candles, and that a light citrus does not need a longer cure just because it costs less.

Every price is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Cure windows, fragrance loads, add temperatures, stir times, flash points, vanillin figures and IFRA statements are quoted from those pages as page claims, not measurements taken here; there is no standard cure or throw test in this trade and CSI publishes none. The count of 54 of 92 oil pages stating a cure time was taken from the live page text in September 2026, and 38 pages publish no cure figure — where a page is silent this guide says so instead of estimating. Eco Soy CSI 400 publishes no fragrance ceiling. The Vetiver 1 kg pack and the larger Forever Red packs are low or unavailable at the time of writing, so those oils are priced from the packs that are in stock. Costings use 200 g of wax with oil at 1 kg pricing unless stated, plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90; batch totals are illustrative arithmetic at that unit.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to have a festive cure calendar worked back from your delivery date before you commit to a pour.

Frequently asked questions

How long should a soy candle cure before burning?
At least 48 to 72 hours. That figure appears on 54 of CSI’s 92 fragrance oil pages for soy wax, with 24 to 48 hours given for paraffin, and the Luxury Soy Wax Chunks page asks for a 48-hour minimum. Burning before that tells you about a candle that is still hardening. It is safe enough; it is simply not informative.
Is 24 hours ever enough to judge a candle’s fragrance?
No. No CSI oil page asks for less than 48 hours in soy, and the wax page recommends one to two weeks before burn testing. At 24 hours you are smelling a surface that set a few hours ago. If you need a same-day answer for a customer, give them the honest one — the candle is not finished — rather than a reading you will contradict next week.
Do all fragrance families need the same cure time?
No. Light citrus, aquatic, fresh and fruity-floral builds are usually settled by day 14; woody, oud, earthy and heavy gourmand builds are given day 21. Several CSI pages say so themselves: Vetiver builds slowly and asks for a full cure before assessing throw, Woody Oud ties cold throw development to a full cure, and Forever Red warns that candles assessed before the window underperform the cured result.
Can I cure candles faster by keeping them warm?
Warmer storage generally brings a soy candle to its settled state sooner and cooler storage slows it down, which is why the same recipe behaves differently in a Nagpur May and a Shimla December. CSI publishes no accelerated cure schedule and this guide will not invent one. Keep jars lidded, out of direct sunlight, and date them — then judge on the calendar rather than on the weather.
How long is too long to cure a candle?
Past about three weeks you are storing, not curing. Fifty 200 g candles of Woody Oud at 8% represent ₹8,993.96 of wax, oil and wick before jars and packaging, and holding that for an extra month buys no measurable throw. The CSI 464 page states a 60-month shelf life for the wax in cool, dry storage, so the wax is fine — the question is your working capital, not the candle.
When should I test a new fragrance if I want it ready for Diwali?
Roughly six weeks before you need to dispatch, because the test batch needs its own full cure before the production batch is poured. For Diwali, 8 November 2026, that means the test batch in the middle of September, the scent approved in the first week of October, and production poured by about mid-October — then add whatever your courier takes. Missing that window is a reason to launch the scent next season, not to shorten the cure.
Put it in the calendar
Three dates beat one opinion.
Burn test day 3 · scent call day 14 · day 21 for heavy bases. Test on 50 gm before you commit to a kilo: Love Spell 50g ₹249.00 · Japanese Cherry Blossom 50 gm ₹270.00 · Woody Oud 50 gm ₹271.40, against ₹4,531.20 for the Woody Oud kilo. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Work back a cure calendar on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The three-date schedule — burn test at 72 hours, scent call at 14 days, 21 for heavy bases — is general practice for soy container candles and works with any supplier’s materials. Only the prices, the quoted page wording and the linked products are CSI-specific.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Wording is unedited. Two are below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Kavitha murthy. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series unit: 200 g of wax plus fragrance oil at the load stated, oil priced at the 1 kg pack unless noted, plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each from the 100-pack; jars and packaging excluded. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹101.48 per 200 g), 500 g ₹260.00, page states up to 10% fragrance load, 80–90°C as the working range for melting and pouring, and a 60-month shelf life in cool, dry storage; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00 (₹119.80 per 200 g), page states up to 13% of total wax weight, fragrance added at 80–90°C with slow stirring for two full minutes, cure a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing; Premium Coconut Soy CSI 468 page states up to 13%; Eco Soy CSI 400 page asks for fragrance at 85°C within 80–90°C and two minutes of gentle stirring, and publishes no fragrance ceiling. Wicks: Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each and Thick (C2) ₹9.44 each at the 100-pack; no per-diameter sizing tables are published, so wick size is settled by test burn. Fragrance oils, 1 kg unless stated: Woody Oud ₹4,531.20 (₹4.53/g, 50 gm ₹271.40), Love Spell ₹4,499.00 (₹4.50/g, 50g ₹249.00), Japanese Cherry Blossom ₹4,842.00 (₹4.84/g, 50 gm ₹270.00), Cinnamon Vanilla ₹4,554.80 (₹4.55/g), Citrus Lemon ₹2,832.00 (₹2.83/g), Blue Ocean ₹4,956.00 (₹4.96/g), Mahogany Teakwood ₹8,800.00 (₹8.80/g), Vetiver 100 gm ₹600.00 (₹6.00/g; the 1 kg pack is not in stock), Forever Red 50g ₹349.00 (₹6.98/g; larger packs low in stock). Tool: Pen Thermometer ₹354.00. Computed: oil per 200 g candle — Woody Oud 8% ₹72.50 and 10% ₹90.62, Love Spell 8% ₹71.98 and 10% ₹89.98, Japanese Cherry Blossom 8% ₹77.47, 6% ₹58.10 and 13% ₹125.89, Citrus Lemon 8% ₹45.31, Blue Ocean 8% ₹79.30, Cinnamon Vanilla 8% ₹72.88, Forever Red 8% ₹111.68 at 50g pricing, Vetiver 8% ₹96.00 at 100 gm pricing, Mahogany Teakwood 7% ₹123.20; full candles ₹179.88 (Woody Oud), ₹179.36 (Love Spell), ₹184.85 (Japanese Cherry Blossom), ₹230.58 (Mahogany Teakwood); four test jars ₹719.52; twenty-candle batches ₹3,597.58 and ₹4,611.60, combined ₹8,209.18; fifty-candle batch ₹8,993.96; 680 g of Woody Oud remaining ₹3,081.22. The count of 54 of 92 oil pages stating a cure time, and 38 publishing none, was taken from the live CSI oil page text in September 2026. Cure windows, loads, add temperatures, note pyramids, vanillin figures and IFRA statements are page claims quoted from the live product pages. The week-by-week routine, the three gates and the cure log are general practice, not CSI test data. Batch totals and the festive calendar are illustrative. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog