How to Build a ₹10,000 Candle-Making Shopping List That Develops a Product, Not Random Candles

How to Build a ₹10,000 Candle-Making Shopping List That Develops a Product, Not Random Candles

Soy wax from ₹260 / 500g · fragrance from ₹68.44 / 15g Eco wicks flat at ₹5.90 each at every pack size 92 fragrance oils in stock · ships across India
CSI buying guides · budget
A development list buys variables. A random-candle list buys quantity. Here is the ₹10,000 version of the first one, to the rupee.
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality!…"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality!…"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store, against the products named beside each one: Luxury Soy Wax CSI 464, Luxury Soy Wax Chunks, Eco Candle Wicks, White Matte Glass Jar, British Rose Fragrance Oil and Gilli Mitti (Patchouli). "Verified buyer" appears only where Judge.me recorded it. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. None of these reviews describes product development or a starter shopping list — they are product reviews of items that appear on the list below, and nothing more.
✓ Three waxes publish a fragrance ceiling ✓ 15g, 50g and 100g trial sizes ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA on request
Candle Buying Guides · Budget · ₹10,000
The difference between the two lists is not how much you spend. It is what you buy more than one of. This list buys two waxes, two wick thicknesses and four fragrances in small sizes — and deliberately leaves money in your account.
₹5,470.62
the full development list priced below · ₹4,529.38 of your ₹10,000 left unspent on purpose · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What makes a shopping list a development list? It buys more than one of the things that change how the candle burns — wax and wick — and the smallest possible quantity of everything else. One of everything teaches you nothing, because there is nothing to compare it with.

So what do I actually buy? One jar in one pack size, two waxes that publish a fragrance ceiling, both Eco wick thicknesses, and three or four fragrances at 15g, 50g or 100g. Total below: ₹5,470.62, including a thermometer and scale if you own neither.

Why so little fragrance? Because scent does not decide whether the candle burns. One kilogram of Sandalwood is ₹5,026.80 — half your budget, 62 candles of one scent, and no answer at all to the wick question.

What is left over for? ₹4,529.38, and its job is the re-buy: once the matrix tells you which wax won, you buy that one in quantity. Spending it before the test is the mistake this page exists to prevent.
The short answer
Buy variables, not quantity. Two of the things that matter (wax, wick), one of everything that does not (jar), and the smallest fragrance sizes on the ladder. The list totals ₹5,470.62 and carries ten 200g candles; the test method consumes seven of them.
Settle the variables in this order: jar → wax → wick → load → fragrance. Buying fragrance first is the commonest and most expensive mistake, because it is the fun part.
The deliverable is a written sheet, not a shelf of candles: jar, measured fill weight, wax, wick, load with its denominator in words, cure time, and the scents you liked in your own wax.
Shop: Candle Wax · Candle Wicks · Fragrance Oils · Containers · Accessories · stock and lead time on WhatsApp.
One jar held constant · two waxes × two wick thicknesses · four full-life burns · one fragrance throughout Thin (C1) · ₹5.90 / wick Thick (C2) · ₹9.44 / wick Luxury Soy Chunks ceiling 13% Luxury Soy CSI 464 ceiling 10% CELL A · Chunks × Thin Pool stops short of the glass → eliminates the thin wick in this wax, at this diameter. CELL B · Chunks × Thick Soot, mushrooming or a very hot jar → eliminates the thick wick in this wax. CELL C · CSI 464 × Thin Same failure here as in cell A → the thin wick is wrong for the jar, not for the wax. CELL D · CSI 464 × Thick Clean full-life burn → this is the candidate you repeat, then build the range on. Both cells fail on one wax → that wax is out. Both survive → the wick was never the problem; look at load and cure. Four candles. ₹950.04 of materials. The outcomes drawn in the cells are illustrations of the logic, not CSI test results.
This is the method, not a cost chart. The jar and the fragrance are constants; the wax and the wick are the only two things moving, which is why a result can be attributed to one of them. CSI publishes no wick-sizing chart and no burn data, so every outcome above is something you establish for your own jar — the grid is what makes that possible on four candles instead of forty.
Straight answer
How do I spend ₹10,000 so that I end up with a product instead of twenty near-identical candles?
Buy variables, not quantity. Buy one jar in its real pack size — a White Matte Glass Jar pack of 10 at ₹708.00 — because changing the jar mid-development invalidates every result behind you. Buy two waxes, both from the three that publish a fragrance ceiling: Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00/kg (up to 13%) and Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg (up to 10%). Buy both Eco Candle Wick thicknesses — Thin (C1) and Thick (C2), the listing's own words — because at ₹5.90 and ₹9.44 a wick, twenty of each costs ₹306.80 and removes the single largest unknown on the bench. Then buy fragrance last and small: British Rose 100g at ₹342.20 as the constant, plus Citrus Lemon 50g, Roasted Coffee 50g and Sandalwood 15g. With wick stickers, care stickers and the thermometer and scale the list comes to ₹5,470.62. The rest stays in your account until the burns tell you what to buy.
One line: two waxes and two wicks in one jar gives you four comparisons for ₹950.04 of materials; one kilogram of fragrance gives you one scent for ₹5,026.80 and no comparison at all.
The cheapest line on the whole list is also the most informative. Eco Candle Wicks are flat per wick at every pack size — Thin (C1) ₹5.90 from the 10-pack to the 1,000-pack, Thick (C2) ₹9.44 from the 20-pack up. Twenty of each is ₹306.80, and it is the only way to find out which one your jar wants.
Shop candle wicks

Quantity is not information

Here is how ₹10,000 usually disappears: one wax, one jar, one wick, one big bottle of a scent you loved in the bottle — and twenty candles that are all the same candle.

Picture the receipt: five kilograms of one wax, a hundred jars because the per-unit price looked better, a hundred wicks of whatever thickness was in the cart, and five hundred grams of a fragrance that smelled wonderful on a cotton pad. A perfectly sensible-looking order — and one that can only produce a single experiment, repeated twenty times. So when the candle tunnels, you cannot say whether that was the wick, the wax, the jar diameter, the load or the fact that you burned it on day three, because you have nothing to hold it up against. With one of everything there is no comparison, and without a comparison there is no finding. Twenty identical candles contain exactly as much information as one.

A development list inverts the instinct: more than one of the things that decide how the candle behaves, and the smallest quantity that will do of everything else. In rupees, the two lists cost similar money and come home with completely different value. Five kilograms of CSI 464 is ₹2,537.00 and answers nothing you did not already know. One kilogram of CSI 464 plus one kilogram of Luxury Soy Chunks is ₹1,106.40 — less than half — and answers a question you cannot answer any other way.

The trap is that bulk looks like prudence. On most of this catalogue it is not even cheaper. CSI 464 is flat at ₹507.40 per kilogram from 1kg to 10kg, so the 10kg bag buys you nothing but fewer parcels. Luxury Soy Chunks' 10kg bag is ₹5,999.00, or ₹599.90/kg — 90 paise per kilogram dearer than its 1kg bag at ₹599.00. CSI publishes no minimum order, no price slab, no rate card and no quantity discount, so there is usually no bulk saving to chase at all. Buying small here is not a compromise; it is the right amount.
The CSI principle
Buy two of whatever you are trying to learn about. Buy one of everything else, and buy the smallest one.
Quantity is what you buy once you know. Variables are what you buy in order to know. A list that mixes the two spends inventory money on a question and testing money on a guess.

The order the variables must be settled in

Not every variable is equal, and they are not independent. There is a correct sequence, and it is almost exactly the reverse of the one most people shop in.

1
The jar, first — because it fixes two numbers everything else obeysThe jar sets the internal diameter and the fill weight, which constrain the wick and the batch arithmetic respectively. Change the jar later and every burn result behind you becomes untransferable, because a wick that opened one diameter has told you nothing about another. Pick one jar, buy one pack, and do not touch it again until development is finished. Then measure the fill. Most CSI jar families publish no fill capacity — pour water or melted wax in and weigh it. And where a jar is described by volume, read it carefully: a "200 ml" salsa jar is 200 millilitres of volume, not a 200-gram fill. Load is a weight percentage.
2
The wax, second — because it fixes the ceiling and the pour behaviourOnly three CSI waxes publish a maximum fragrance load: Luxury Soy Wax Chunks at up to 13% (its listing states it as "of total wax weight"), CSI 464 at up to 10%, and Premium Coconut Soy CSI 468 at up to 13%. The other thirteen publish none — Eco Soy CSI 400 included, which is a shame at ₹399.00/kg. During development, buy a wax that publishes a ceiling: "how much oil can this hold" is otherwise a question you answer with your own money.
3
The wick, third — because it has to suit the jar and the wax togetherA wick is not matched to a diameter in isolation: the same thickness behaves differently in two waxes, which is exactly why wick cannot be settled before wax. CSI's Eco range is described by thickness only — Thin (C1) and Thick (C2) — and the store publishes no jar-diameter recommendation, no melt-pool width and no burn-rate figure for either. There is no chart to look it up in. Your own burn record is the only authority, which is the whole reason this list buys both thicknesses instead of guessing one.
4
The load, fourth — and say out loud which denominator you meanFragrance load is a percentage of what? A 200g candle at 8% of finished weight is 16g oil and 184g wax; the same candle at 8% of the wax is 14.8g oil and 185.2g wax. Both are called "8%", and the two conventions collide inside CSI's own catalogue: Luxury Soy Chunks states its 13% as "of total wax weight" while CSI 464 simply says "up to 10%". Run the conversion once: 16g in 184g of wax is 8.70% of wax weight, and 10% of finished weight (20g in 180g) is 11.11% of wax weight — over CSI 464's published ceiling without changing a single gram. Write the denominator on your sheet in words.
5
The fragrance, last — because scent does not decide whether the candle worksA candle with a beautiful scent and the wrong wick is a failed candle. A candle with a dull scent and the right wick is a working candle that needs a better scent next time — fixable with a ₹212.40 bottle. Buying fragrance first is why most beginners run out of money before the candle works, and the reason is not stupidity: choosing scents is the enjoyable part and sizing wicks is not. Put the fun at the end of the list and it will still be there when you reach it.
The inversion, in one sentence
Most first orders are bought fragrance → jar → wax → wick, which is the order of excitement. Development runs jar → wax → wick → load → fragrance, which is the order of dependency: every variable constrains the one after it.

The ₹10,000 development list, to the rupee

Built in that order and deliberately lopsided: two of the things that matter, one of everything else, smallest pack that does the job. Prices are CSI live pricing, September 2026, and the linked product pages are authoritative over this table. The ₹10,000 is your figure — we are spending it, not endorsing it.

The development list · 13 lines
What each line costs, and what it buys you in information
# Line Pack ₹ What it buys in information
1 White Matte Glass Jar Pack of 10 (₹70.80 each) 708.00 Nothing — that is the point. It is the constant, and ten jars is the capacity of the whole list
2 Luxury Soy Wax Chunks 1 kg (₹599.00/kg) 599.00 Wax candidate one, with a published 13% ceiling stated of total wax weight
3 Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg (₹507.40/kg) 507.40 Wax candidate two, published 10% ceiling. Two waxes is a comparison; one wax is a purchase
4 Eco Candle Wicks — Thin (C1) 20 wicks (₹5.90 each) 118.00 Wick candidate one, plus spares. Flat per wick at every pack size
5 Eco Candle Wicks — Thick (C2) 20 wicks (₹9.44 each) 188.80 Wick candidate two. The 20-pack is the entry size in stock — the 10-pack of Thick is unavailable
6 British Rose Fragrance Oil 100 g (₹3.42/g) 342.20 The constant scent for all five matrix and confirmation candles. 80g needed, so 100g is the smallest pack that does it
7 Citrus Lemon Fragrance Oil 50 g (₹3.40/g) 170.00 Scent preference tested in your own wax, not on a pad. Three candles' worth
8 Roasted Coffee Fragrance 50 g (₹4.60/g) 230.00 A second, structurally different scent family. Three candles' worth
9 Sandalwood Fragrance Oil 15 g (₹6.21/g) 93.22 A cold-sniff and wax-chip screener — 15g is just under one 200g candle at 8%, so it screens rather than pours
10 Candle Wick Stickers 1 sheet — 40 stickers (₹2.50 each) 100.00 A wick that shifts during the pour makes the burn unreadable. 40 matches your 40 wicks
11 Bamboo Wick Holder Set of 5 (₹23.60 each) 118.00 Keeps the wick centred while the wax sets — an off-centre wick is a confounded result
12 Candle Care Stickers Roll Pack of 500, 1 inch (₹0.83 each) 413.00 The one downstream item CSI sells. Needed the moment a test candle leaves your hands
13 Starter tool set — pen thermometer ₹354 + weighing scale ₹354 + 600 ml steel pitcher ₹708 + CSI Pro Mixer ₹349 + bamboo stirrers × 5 ₹118 One-off, skip what you own 1,883.00 Without a scale a load is a guess; without a thermometer a pour temperature is a feeling. Neither is repeatable
List total 13 lines 5,470.62 Two waxes, two wicks, four scents, ten candles
Unspent from ₹10,000 — 4,529.38 Held for the re-buy, after the burns tell you which wax won
The arithmetic, line by line: 708.00 + 599.00 + 507.40 + 118.00 + 188.80 + 342.20 + 170.00 + 230.00 + 93.22 + 100.00 + 118.00 + 413.00 + 1,883.00 = ₹5,470.62. And ₹10,000.00 − ₹5,470.62 = ₹4,529.38. If you already own a scale, a thermometer and something to pour from, drop line 13 and the list is ₹3,587.62, leaving ₹6,412.38.

Two notes on the wax lines, because they are the most instructive rupees here. Luxury Soy Chunks' 500g bag is ₹299.00, which is ₹598.00/kg against ₹599.00/kg for the 1kg bag — two 500g bags are a rupee cheaper than the kilogram. We take the kilogram anyway, which is this page's own thesis applied to itself: two bags can be two production batches, and batch is a variable you are trying hard not to introduce. CSI 464 runs the other way — its 500g is ₹520.00/kg against ₹507.40/kg, so there the half-kilo is genuinely dearer. Same catalogue, opposite results, which is why you check rather than assume.

Why 1kg and not 500g of each wax
Because 500g does not carry the test: at 184g of wax per 200g candle it is two candles and change, not enough to run four cells and repeat the survivor. Two kilograms of wax is 10 candles (2,000 ÷ 184 = 10.87, floored), which is what the method needs with margin. "Smallest pack that will do" means smallest pack that finishes the test, not smallest on the ladder.
1
Wax candidate · published 10% ceiling
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes)
A container wax that publishes a fragrance ceiling (up to 10%) and a 60-month shelf life — two unknowns removed from a first development run. It pours at 80–90°C per its own listing. Note what the ladder does not do: ₹507.40 per kilogram at 1kg, 5kg and 10kg alike. There is no volume discount to wait for, so no reason to buy five kilograms before you know you want them.
Size Price Per kg 200g candles @ 8%
500 g ₹260.00 ₹520.00 ≈2
1 kg ₹507.40 ₹507.40 ≈5
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 ≈27
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 ≈54
₹93.36 of wax per 200g candle at 1kg pricing (184g × ₹0.5074) Buy CSI 464
2
Wax candidate · published 13% ceiling
Luxury Soy Wax Chunks
The other half of the comparison, chosen for one reason: it publishes the highest stated ceiling in the soy range, up to 13% of total wax weight, which is headroom the 10% wax does not give you. Its listing states two different pour temperatures in two places — the overlap is 75–80°C, and that is the band to work in. Watch the top of the ladder: the 10kg bag is 90 paise per kilogram dearer than the 1kg.
Size Price Per kg 200g candles @ 8%
500 g ₹299.00 ₹598.00 ≈2
1 kg ₹599.00 ₹599.00 ≈5
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 ≈27
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 ≈54
₹110.22 of wax per 200g candle at 1kg pricing (184g × ₹0.599) Buy Luxury Soy Chunks
3
The highest-value line on the list
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
The listing describes these by thickness only, and so do we: Thin (C1) and Thick (C2). CSI publishes no diameter recommendation, no melt-pool width and no burn-rate figure for either, so nobody can tell you which one your jar wants — us included. The price structure is what makes that tolerable: both are flat per wick at every pack size, so twenty of each is ₹306.80 and the guess is gone.
Pack Thin (C1) Thick (C2) Per wick
10 wicks ₹59.00 not in stock ₹5.90 / —
20 wicks ₹118.00 ₹188.80 ₹5.90 / ₹9.44
50 wicks ₹295.00 ₹472.00 ₹5.90 / ₹9.44
100 wicks ₹590.00 ₹944.00 ₹5.90 / ₹9.44
500 wicks ₹2,950.00 ₹4,720.00 ₹5.90 / ₹9.44
1,000 wicks ₹5,900.00 ₹9,440.00 ₹5.90 / ₹9.44
₹306.80 buys 20 of each — 5.6% of the list, and the largest single reduction in uncertainty on it Buy Eco Candle Wicks
4
The constant scent · cheap by design
British Rose Fragrance Oil
The matrix needs one scent held constant across every cell, and the cheapest capable oil is right for that job. British Rose at ₹3,068 per kilogram, or ₹3.07 a gram, is the third-cheapest oil per gram in the 92-oil catalogue — behind only Citrus Lemon at ₹2.832/g and Citronella at ₹2.891/g — and it carries three published Judge.me reviews.
Size Price Per gram 200g candles @ 8%
15 g ₹94.40 ₹6.29 under 1
50 g ₹212.40 ₹4.25 ≈3
100 g ₹342.20 ₹3.42 ≈6
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 ≈31
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 ≈62
₹54.75 of fragrance per 200g candle at the 100g price (16g × ₹3.422) Buy British Rose
Before you place a development order it is worth confirming two things on WhatsApp: that every variant on your list is in stock on the day, and the current lead time — which we do not publish, because it changes, and you should not build a test schedule on a number from a blog post. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation are all available on request.
Confirm stock on WhatsApp

The test matrix the list exists to run

The list is not the deliverable. This grid is. The list is just what the grid costs.

Two waxes crossed with two wick thicknesses in one jar gives four combinations. Pour one candle in each, cure them together, and burn each for its full life — not a two-hour first burn, which tells you almost nothing, but down to the bottom of the jar, because how a candle behaves in its last quarter is a different question from how it behaves in its first. Four candles, four answers, each eliminating something.

The four cells · what each one rules out
Materials cost per candle at the list's prices, and what a failure in that cell tells you
Cell Wax Wick Materials If it fails, what is eliminated
A Luxury Soy Chunks Thin (C1) ₹244.17 The thin wick in the 13%-ceiling wax. If A and C fail the same way, the thin wick is wrong for the jar, not for either wax
B Luxury Soy Chunks Thick (C2) ₹247.71 The thick wick in that wax. If A and B both fail, the wax itself is out — your problem halved on two candles
C CSI 464 Thin (C1) ₹227.31 The thin wick in the 10%-ceiling wax. Compare against A: same wick, different wax, everything else identical
D CSI 464 Thick (C2) ₹230.85 The thick wick in that wax. Compare against B the same way
Four cells, one pass ₹950.04 Every single-variable comparison available from two waxes and two wicks

Those figures are built from the list: 184g of wax at ₹110.22 (Chunks) or ₹93.36 (CSI 464), the jar at ₹70.80, the wick at ₹5.90 or ₹9.44, a wick sticker at ₹2.50, and ₹54.75 of British Rose. ₹244.17 + ₹247.71 + ₹227.31 + ₹230.85 = ₹950.04 — what it costs to find out what your candle is.

Hold the fragrance constant, and resist hard. The temptation is a different scent in each cell, because then you get to smell four things. Do that and the experiment is destroyed: a difference between cell A and cell D could now be the wax, the wick, the scent or any combination, and you will never untangle it. One scent, all four cells, and a cheap one — British Rose at ₹54.75 a candle rather than Sandalwood at ₹99.43 — because none of these four is being judged on how it smells. The scent round comes afterwards, in the combination that survived.
1
Pass one — four candles, ₹950.04One candle per cell, same jar, same scent, same load, poured in one session with the thermometer actually in the wax. Cure together, burn together, full life, writing down time to a full pool, whether the pool reaches the glass, soot, mushrooming, how hot the jar is to hold, and what the last quarter does. Two of the four are usually obviously wrong, and eliminating them on two candles is the cheapest progress available to you.
2
Pass two — one confirmation candleRepeat the surviving cell once, exactly, and burn it full life again. A single candle can behave well by accident — an off-centre wick, a cooler pour — and a result you cannot reproduce is not a result. One candle, ₹227.31 in the CSI 464 and Thin combination, turns a promising cell into a settled one.
3
Pass three — two scent candles, in the settled combinationOnly now does fragrance become the variable, and only now is it safe to change it, because everything underneath it is fixed. Pour Citrus Lemon and Roasted Coffee in the same jar, same wax, same wick, same load, and burn them full life. Now a difference in how they read is the scent, because nothing else moved. The Sandalwood 15g gets sniffed cold and melted on a wax chip, and earns a candle in the next purchase if it deserves one.
Does the list actually cover the method?
Candle count against what the list carries — checked, not assumed
Resource Bought Method consumes In hand afterwards
Jars 10 7 3
Wax 2,000 g = 10 candles at 184g 7 candles = 1,288 g 712 g — 3 more candles
Wicks 20 Thin + 20 Thick = 40 7, plus spares for any re-wick 33 or so, and they do not expire
Wick stickers 40 7 33
Constant scent (British Rose 100g) 100 g = 6 candles 5 candles = 80 g 20 g
Scent-round oils (50g each) 3 candles' worth each 1 candle each 2 candles' worth each
Candles 10 7 (4 matrix + 1 confirmation + 2 scent) 3

So yes — the list covers the method, with three candles of margin for the batch that goes wrong or the cell you want to run a third time. Note the asymmetry in the wax line: the winning wax does five candles (920g of its kilogram) while the eliminated one is finished after two (368g), leaving 632g on the shelf. That 632g is not waste. It is what the comparison cost — ₹320.68 if the eliminated wax was CSI 464, ₹378.57 if it was Luxury Soy Chunks — for an answer you cannot buy any other way.

You cannot find out which wax is right for your jar by buying one wax.
— CandleMakingSuppliesIndia

The deliberate under-buy, and what the other route costs

Every line on that list is the smallest pack that finishes the job — not thrift, and not caution. The purpose of this purchase is to finish development knowing exactly what to buy in quantity next time, and anything bought in quantity now is a bet placed before the information arrives.

The alternative deserves a number, because the comparison is stark. Instead of four small bottles, buy one kilogram of a single fragrance — Sandalwood at ₹5,026.80. Against that, four 15g bottles of four different oils: Citrus Lemon ₹81.42, British Rose ₹94.40, Roasted Coffee ₹93.22, Sandalwood ₹93.22 — ₹362.26 in total.

One kilogram of one scent against four small bottles of four
The same money, two completely different purchases
One kilogram, one scent Four 15g bottles, four scents
Cost ₹5,026.80 (Sandalwood, 1 kg) ₹362.26 (Citrus Lemon, British Rose, Roasted Coffee, Sandalwood)
Share of a ₹10,000 budget 50.3% 3.6%
Oil in hand 1,000 g — 62 candles at 16g each 60 g — enough to sniff, melt and screen all four
Questions answered One: do I like this scent? Four: which of these do I like in my own wax?
Questions left open Every question about how the candle burns The same ones — but you still have ₹4,529.38 unspent to answer them with
Ratio The kilogram costs 13.9× the four bottles and answers a quarter as many questions

Notice the mismatch in that first column. A kilogram of oil is sixty-two 200g candles' worth of fragrance on a list with jars and wax for ten — fifty-two candles of scent with nothing to put it in, held while you are still working out whether your wick is right. That is the random-candle route stated in rupees: ₹5,026.80 committed to the one variable that does not affect whether the candle works.

This is the part where we argue against ourselves, and we mean it. This list spends ₹835.42 — 15.3% of it — on fragrance oil, which is less than you want it to, and it leaves ₹4,529.38 of your ₹10,000 unspent. We would rather sell you four small bottles twice than one kilogram once. A maker who finishes development with cash in the account and a filled-in spec sheet will place a bigger, better-targeted second order than one who owns a kilogram of the wrong scent and no idea which wick to put under it. The honest position at this budget is buy less, test more — even though it sells less today.

What is deliberately not on the list — and the sheet you must be able to fill in

Absences on a shopping list are decisions, and they deserve reasons as much as the lines do.

Deliberate omissions
What is not here, and why not
Not on the list Why not
Dye or mica of any colour The candle has to burn correctly before it has to be pretty. And CSI publishes no dye-load guidance — no dosage chart, no drops-per-kilogram figure, no shade card — so any dose you choose is an undocumented variable. Add colour once the burn is settled; liquid dye starts at ₹236.00 for 15ml on every shade
A second jar The jar is the constant that makes the matrix readable. Two jars doubles the grid to eight cells and roughly doubles the spend, for a question you do not need answered yet
A third wax CSI 468 also publishes a 13% ceiling and is a fair candidate at ₹325.00/500g. It is out because three waxes × two wicks is six cells, and six full-life burns is a longer test than a first run should be
Lids, retail or gift boxes, shipping cartons, printed labels, box inserts, cushioning, packing tape Real lines in your eventual bill of materials, which you must cost — but CSI does not sell any of them, so they are not priced here. Get those figures from your own printer or packaging supplier before you quote anyone. Some jars ship with a lid as part of the jar product, so read the product title rather than budgeting a lid separately. The one downstream item CSI does supply is the Candle Care Stickers Roll, on the list above
Bulk anything No 5kg wax, no 500g fragrance, no 100-pack of jars. Each is a decision you are not yet qualified to make, and each is what the ₹4,529.38 is for

Which brings us to the actual output. When ₹5,470.62 of the ₹10,000 is spent, you should be able to write the following down from your own records, with no gaps and no "about". This sheet, not the candles, is the product of the purchase.

The exit condition · seven fields
If you cannot fill all seven in, you have bought candles rather than a product
Field What goes in it Why it is the exit condition
Jar Product name, handle and pack size you bought it in Everything else on the sheet is only valid for this vessel
Fill weight Grams, measured by pouring and weighing — not read off a volume Most jar families publish no fill capacity, and "200 ml" is not 200 g
Wax Product name and the pack size that won The line you now buy in quantity — and the only one you have earned the right to
Wick Thin (C1) or Thick (C2), stated as the listing states it No sizing chart exists to recover this from later. Your burn record is the only record
Load The percentage and the denominator written out in words — "8% of finished weight, 16 g in 200 g" The same number means two quantities depending on the denominator, and one can put you over your wax's published ceiling
Cure time Pour date, burn-test date, days elapsed A "weak" verdict is meaningless without the number of days behind it
Scents you liked Which oils you liked in your own wax, not on a pad A scent you liked cold in a bottle is not yet a scent you have tested

Fill those seven in and your next purchase writes itself: one wax in the quantity you now know you need, one wick in a 100-pack at ₹590.00 or ₹944.00, one jar pack, and the scents that survived their own candles. That is what the ₹4,529.38 is held for, and it stretches comfortably: five kilograms of either wax is ₹2,537.00 (CSI 464) or ₹2,995.00 (Luxury Soy Chunks), and a second pack of ten jars ₹708.00, leaving change on the dearer of the two. Lead time is the one thing to confirm on WhatsApp rather than plan around — we publish none, and you should not take a delivery date off a blog page.

A maker who cannot fill in that sheet has not finished development; they have accumulated candles. The candles may even be good — but good by accident is not a product, because a product is something you can make again next month, in a larger batch, and have come out the same. Repeatability is what you are buying, and the sheet is where it lives. For the broader shape of a first order, the complete raw-material list covers what else eventually appears on it, and the real cost of starting puts this purchase alongside the others.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. That is worth saying on a page like this one, because the commercially convenient version of this article would spend the whole ₹10,000, preferably on kilograms. This one spends ₹5,470.62, puts 15.3% of it into fragrance oil, and tells you to keep the rest until your burns have told you something. We would rather sell you small sizes twice.

Every price, pack size and ceiling here is taken from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing and specification always take precedence. The 13% and 10% figures are the fragrance loads stated for Luxury Soy Wax Chunks and Luxury Soy Wax CSI 464; they are formulation limits set by the wax manufacturer, not regulatory limits, they are not interchangeable between waxes, and only three of the store's sixteen waxes publish one at all. CSI publishes no wick-sizing chart, no dye-load guidance, no wastage figure, no minimum order, no price slab and no quantity discount — and where a number does not exist, this page says so and gives you the test instead.

The ₹10,000 is your budget, used as given. Nothing here projects what you will sell, what you should charge or what you will earn; those are your figures and your decisions. For stock confirmation, current lead time, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the difference between a development shopping list and a normal one?
A development list buys variables; a normal first order buys quantity. The development version deliberately buys more than one of the things that decide how the candle burns — two waxes and two wick thicknesses — and the smallest quantity that will do of everything else. The test of a list is whether it allows a comparison: one wax, one jar and one wick allows none, however many candles you pour from it.
How much of a ₹10,000 budget should go on fragrance oil?
On the list above, ₹835.42, or 15.3% — deliberately low. Fragrance does not decide whether a candle burns properly, so it is the cheapest thing to defer and the most expensive thing to get wrong in quantity. One kilogram of Sandalwood is ₹5,026.80, half the budget; four 15g bottles of four different oils come to ₹362.26. Buy volume only for scents that survived a full-life burn.
Why buy two waxes instead of one good one?
Because you cannot find out which wax suits your jar by buying one wax. One kilogram each of Luxury Soy Chunks and CSI 464 is ₹1,106.40, against ₹2,537.00 for five kilograms of CSI 464 alone — less than half the money, for a comparison instead of a commitment. Both publish a fragrance ceiling (13% and 10%), which matters because a documented limit is one unknown fewer. Thirteen of CSI's sixteen waxes publish none.
How many candles does a two-wax, two-wick test actually use?
Seven, as run above: four for the matrix itself (one per cell, each burned full life), one to confirm the surviving cell repeats, and two for the scent round in the settled combination. The list carries ten — ten jars, and 2,000g of wax which is 10 candles at 184g each — so there are three in hand for the batch that goes wrong. The four-cell pass costs ₹950.04 in materials at the list's own prices.
Should I buy dye in my first development order?
No. Get the candle burning correctly first, then colour it. The reason is not tidiness: CSI publishes no dye-load guidance — no dosage chart, no drops-per-kilogram figure, no shade card — so whatever dose you choose is an undocumented variable in a formula you are still trying to read. Liquid dye starts at ₹236.00 for 15ml on every shade, and you establish your own dose by test on the wax, jar and wick you have already settled.
Is it wrong to finish with money unspent?
The opposite — it is the point. The list totals ₹5,470.62 and leaves ₹4,529.38, and the remainder has a job: buying the winning wax in quantity once the burns have identified it. Five kilograms of CSI 464 is ₹2,537.00 and of Luxury Soy Chunks ₹2,995.00, so it covers either with a second jar pack at ₹708.00 and change. Spending it first is what produces a shelf of near-identical candles.
Buy variables, not quantity
Two waxes. Two wick thicknesses. One jar. ₹5,470.62, and ₹4,529.38 still in your account.
Luxury Soy Chunks from ₹299/500g with a published 13% ceiling, CSI 464 from ₹260/500g at 10%, Eco Candle Wicks flat at ₹5.90 (Thin) and ₹9.44 (Thick) per wick at every pack size, White Matte Glass Jars at ₹708 per 10, and 92 fragrance oils in 15g, 50g, 100g, 500g and 1kg. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request — and ask us to confirm stock and current lead time before you plan your pour dates.
Shop candle wax Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The ₹10,000 figure is the reader's own budget, used as given; CSI publishes no recommended budget, no suggested retail price, no margin guidance and no sales forecast, and nothing on this page projects demand, reorders, profitability or payback. The buy-variables-not-quantity method and the 2×2 matrix apply to any supplier; the prices are CSI's.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named beside each one — Luxury Soy Wax CSI 464 (Thenirvaofficial, 5★, Nov 2025), Luxury Soy Wax Chunks (Jinal Patel, 5★, May 2025), Eco Candle Wicks (Monika Deep, 4★, Oct 2025), White Matte Glass Jar (Ashwini, 5★, Sep 2025), British Rose Fragrance Oil (Arshad Shaikh, 5★, Mar 2026) and Gilli Mitti (Patchouli) (Renu, 5★, Jul 2026). "Verified buyer" is shown only where Judge.me recorded the review as verified; the White Matte Glass Jar review is not verified and carries no badge. One review is shortened with an ellipsis and is otherwise unedited. None of these reviews describes product development, a test matrix or a starter shopping list — they are reviews of individual products that happen to appear on the list, and they are not evidence for any claim made on this page.

Figures verified September 2026, all from live CSI variant prices: White Matte Glass Jar ₹354.00 per 5 and ₹708.00 per 10 (₹70.80 each); Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00/500g, ₹599.00/1kg, ₹2,995.00/5kg, ₹5,999.00/10kg; Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00/500g, ₹507.40/1kg, ₹2,537.00/5kg, ₹5,074.00/10kg; Premium Coconut Soy CSI 468 ₹325.00/500g; Eco Soy CSI 400 ₹399.00/1kg; Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹59.00/10, ₹118.00/20, ₹295.00/50, ₹590.00/100, ₹2,950.00/500, ₹5,900.00/1000 — ₹5.90 per wick throughout — and Thick (C2) ₹188.80/20, ₹472.00/50, ₹944.00/100, ₹4,720.00/500, ₹9,440.00/1000 — ₹9.44 per wick throughout, the 10-wick Thick pack being out of stock on the pull date; British Rose ₹94.40/15g, ₹212.40/50g, ₹342.20/100g, ₹1,593.00/500g, ₹3,068.00/1kg; Citrus Lemon ₹81.42/15g, ₹170.00/50g; Roasted Coffee ₹93.22/15g, ₹230.00/50g; Sandalwood ₹93.22/15g, ₹5,026.80/1kg; Citronella ₹2,891.00/1kg (₹2.891/g); Candle Wick Stickers ₹100.00 per sheet of 40 (₹2.50 each); Bamboo Wick Holder ₹118.00 per set of 5; Candle Care Stickers Roll ₹413.00 per 500 at 1 inch (₹0.83 each) and ₹699.00 per 1000 at 1.5 inch; pen thermometer ₹354.00; candle making weighing scale ₹354.00; Steel Pouring Pitcher Large 600 ML ₹708.00 (the 150 ML size is out of stock); CSI Pro Mixer ₹349.00; Bamboo Stirring Sticks ₹118.00 per 5 — the five together being the ₹1,883.00 starter tool set; liquid candle dye ₹236.00 for 15ml on every shade.

Arithmetic restated: list total 708.00 + 599.00 + 507.40 + 118.00 + 188.80 + 342.20 + 170.00 + 230.00 + 93.22 + 100.00 + 118.00 + 413.00 + 1,883.00 = ₹5,470.62; ₹10,000.00 − ₹5,470.62 = ₹4,529.38; without the tool set, ₹3,587.62. Fragrance share ₹342.20 + ₹170.00 + ₹230.00 + ₹93.22 = ₹835.42 = 15.3% of the list. Per-candle figures assume a 200 g finished candle at 8% of finished weight = 16 g oil + 184 g wax; the same load read as 8% of the wax is 14.8 g oil + 185.2 g wax, and 16 g in 184 g of wax is 8.70% of wax weight, while 10% of finished weight (20 g in 180 g) is 11.11% of wax weight. The 200 g fill is a working figure for the arithmetic, not a published capacity for this jar — most CSI jar families publish no fill weight, so pour and weigh your own and re-run the two multiplications; a jar described as "200 ml" is a volume, not a 200 g fill. Wax per candle: 184 g × ₹0.5074 = ₹93.36 (CSI 464), 184 g × ₹0.599 = ₹110.22 (Chunks). Fragrance per candle: 16 g × ₹3.422 = ₹54.75 (British Rose at 100 g), 16 g × ₹3.40 = ₹54.40 (Citrus Lemon at 50 g), 16 g × ₹4.60 = ₹73.60 (Roasted Coffee at 50 g), 16 g × ₹6.2147 = ₹99.43 (Sandalwood at 15 g pricing). Matrix cells: A ₹110.22 + ₹70.80 + ₹5.90 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹244.17; B ₹110.22 + ₹70.80 + ₹9.44 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹247.71; C ₹93.36 + ₹70.80 + ₹5.90 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹227.31; D ₹93.36 + ₹70.80 + ₹9.44 + ₹2.50 + ₹54.75 = ₹230.85; four cells = ₹950.04. Wax capacity 2,000 g ÷ 184 g = 10.87, floored to 10 candles; the method consumes 7 (1,288 g), leaving 712 g. Four 15 g bottles ₹81.42 + ₹94.40 + ₹93.22 + ₹93.22 = ₹362.26, against ₹5,026.80 for 1 kg of Sandalwood = 13.9×; 1 kg at 16 g per candle = 62 candles (62.5, floored). Fragrance ceilings are formulation limits stated by the wax manufacturer, not regulatory limits: Luxury Soy Wax Chunks up to 13% of total wax weight, CSI 464 up to 10%, Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%; the other thirteen CSI waxes publish none. CSI publishes no wick-sizing chart, no melt-pool or burn-rate figure, no dye-load or dosage guidance, no wastage or loss percentage, no dispatch or delivery lead time, no minimum order quantity, no price slab, no rate card and no quantity discount — none has been supplied here in their place. CSI sells no standalone lids, retail or gift boxes, shipping cartons, printed labels, box inserts, cushioning or packing tape; those lines are named as part of your bill of materials and are not priced on this page. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog