How to Create Batch Sheets for Candle Manufacturing

How to Create Batch Sheets for Candle Manufacturing

 

21 fields, one page, one pour A filled 40-candle example with live prices GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle business guides
A complaint you cannot trace to a pour is a complaint you have to refund in full.
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
★★★★★
"Super productsss"
Suvarna PVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Nice product"
snehal ChaudharyVerified buyer · May 2026
Gold Reed Diffuser Bottle Pack of 10
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Its concentrated color so a little amount gives the candle good pastel shade."
Shanu ShahVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
★★★★★
"Super productsss"
Suvarna PVerified buyer · Sep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Nice product"
snehal ChaudharyVerified buyer · May 2026
Gold Reed Diffuser Bottle Pack of 10
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited. Two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Live prices, taxes included ✓ Printing, paper and labour left as your own costs ✓ Every allowance labelled as an assumption
Candle Supplier Guides · Candle Business
One page per pour, written while the wax is still hot — so a complaint six weeks later has a paper trail instead of an apology.
₹8,718.72
the material in one 40-candle batch that a single sheet lets you isolate · 150 g fill, 8% load, CSI 464 and British Rose · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What is a candle batch sheet? One page that records what actually happened in one pour: batch code, wax and fragrance lot codes, grams weighed, the load those grams work out to, the temperature the oil went in at, the pour temperature, the room temperature, cure dates, rejects and where the finished candles went. The formula says what the candle should be; the batch sheet says what it was. This page works one through in full for a 40-candle pour carrying ₹8,718.72 of material.

What fields does a batch sheet need? Twenty-one, grouped by when they are written: six before the melter goes on, nine during weigh-out and pour, six after. The three that most small brands leave out and later need are the actual load as a percentage, the temperature the oil went in at, and the room temperature.

How do I write a batch code? Make it readable off a candle by a person on a phone. A workable shape is BR150-260914-02: scent, fill size, date as year-month-day, then the pour number for that date. The pour number matters more than it looks — without it, two pours on the same day become one record and the whole system quietly stops working.

Is this worth it for a home business? The paperwork itself costs almost nothing in materials — a coded care sticker on each candle is ₹0.83, about 0.4% of what the candle's materials cost. The time is the real cost, and it is a few minutes a batch. Set against that: without a code, one complaint puts every candle you made that month in doubt instead of forty.
The short answer
What it is: One page per pour, filled in at the bench as the pour happens, carrying a code that is also printed on the candle.
What goes on it: Twenty-one fields in three groups — set-up and lot codes, weigh-out and pour, cure and dispatch. Weights in grams, temperatures in °C, dates in full.
What it buys you: A complaint becomes a question with an answer. Instead of doubting a month of output, you look at one sheet and forty candles.
The seven moments at which a candle batch sheet is written on, and the fields entered at each one One pour, one sheet, seven momentsWorked batch: 40 jar candles, 150 g fill, 8% load of wax weightEvery line is written at the moment it happens, never afterwards1 · Before the melter goes onBatch code · date · formula versionWax lot code · oil lot code · wick type2 · Weigh-outWax weighed (g) · oil weighed (g) · dye dropsActual load % = oil ÷ wax, written down3 · MeltMelt temperature reached · vessel usedWho is pouring today4 · Add and stirTemperature at which oil went inStir time in minutes · dye added at5 · PourPour temperature · room temperatureJars filled · fill weight of jar 1 and jar 406 · CureDate poured · date the batch is releasedSurface notes · candles rejected and why7 · DispatchGood candles · burn-test result and dateWhere the batch went: orders, stall, samplesBatch code goes on the candle as well as the sheet — otherwise the record cannot be found again.
What it shows: the seven moments during a single pour at which lines go onto the sheet, and the fields belonging to each moment, for a 40-candle batch at a 150 g fill and an 8% load of wax weight. Deliberately left out: the formula itself — which grade, which load and which wick a brand should standardise on is a separate decision, made once and then referenced by name on every sheet.
Straight answer
What does a candle batch sheet actually contain, and how is it used?
A batch sheet is one page for one pour, written at the bench while the pour is happening, carrying a code that also goes on every candle from that pour. It needs 21 fields in three groups. Before the melter goes on: batch code, date and start time, formula reference, wax lot code, fragrance lot code, wick type. At weigh-out and pour: wax grams, fragrance grams, the actual load those two numbers work out to, dye quantity, the temperature the oil went in at, stir time, pour temperature, room temperature, jars filled and fill weight of the first and last jar. After: date poured and date released, surface notes, rejects with reasons, burn-test result, good candles and where they went, and a signature. The worked batch on this page is 40 jar candles at a 150 g fill in CSI 464 with British Rose at 8% of wax weight — ₹3,044.40 of wax, ₹1,529.28 of oil, ₹236.00 of wicks, ₹3,776.00 of jars, ₹100.00 of wick stickers and ₹33.04 of coded care stickers, ₹8,718.72 of material in total, or ₹217.97 a candle before any of your own costs. The sheet earns that page of writing the first time a customer complains: the code on the candle finds the sheet, the sheet says what the pour was, and the problem is bounded to 40 candles instead of a month of them. Three months of unbounded doubt at this batch size is ₹26,156.16 of material — the code is what keeps ₹17,437.44 of that out of the argument.
One line: One page per pour, 21 fields, written as it happens, and a code that is on the candle as well as the sheet.
The worked batch: 40 jar candles at a 150 g fill — 6 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹3,044.40 at the 10 kg rate), 480 g of British Rose (₹1,529.28), 40 Eco Candle Wicks Thin (C1) (₹236.00), 40 Clear Glass Jars with Golden Lid (₹3,776.00) and coded care stickers (₹33.04).
Shop candle wax

What a batch sheet is, and what it is not

The formula is the intention. The batch sheet is the evidence.

A standard formula is a document you write once: this grade, this fill, this load, this wick, these temperatures. It does not change from pour to pour, which is exactly why it cannot answer a question about one particular candle. A batch sheet is the opposite kind of document. It exists in as many copies as you have pours, it is written by hand at the bench, and its whole value is that it records the pour that happened rather than the pour that was planned.

The difference shows up the first time the two disagree. The formula says pour at 75–80 °C. The sheet says 84 °C, because the pourer was running late and did not wait. Six weeks later four customers say the wax pulled away from the glass. Without the sheet, you are reasoning about a candle you have no information about. With it, you know which pour, how many candles, and what specifically was different about them — and the fix is a conversation about waiting for the thermometer rather than a change of wax supplier.

It is also not a laboratory record and should not try to be. A candle business of 100 to 1,000 pieces a month does not need melt-point readings, viscosity, or anything requiring instruments it does not own. It needs weights, temperatures, dates, lot codes and names. Every one of those is obtainable with a scale, a thermometer, a clock and a pen. If a field on your sheet needs equipment you do not have, it is the wrong field.

One more thing it is not: a document to be filled in at the end of the week. A sheet reconstructed from memory records what you believe you did, which is the same information you already had. The sheet is only worth anything if the numbers on it are read off a scale and a thermometer at the moment they are true. A Pen Thermometer at ₹354.00 and a bench scale sit next to the sheet for this reason — together about ₹708.00, and the scale is the one to buy first.

One sheet for the whole day is not a batch sheet. Two pours on the same afternoon almost always differ: the second one goes into a hotter room, from a pitcher that is already warm, often with the last of one oil pack and the start of the next. Rolling them into one record means a complaint about either one implicates both, which doubles the candles you have to doubt and halves the value of the paperwork. One pour, one sheet, one code — even if the second pour is only eight jars.
A batch code that exists only on the sheet is invisible. If the code is not on the candle, the customer cannot tell you which pour they have, and neither can your own stock. The cheapest fix in the catalogue is a coded Candle Care Stickers Roll on the base of every jar — 500 for ₹413.00, which is ₹0.83 a candle. Write the code on the sticker by hand until your volume justifies printing them.

The 21 fields, and why each one earns its place

Fields are grouped by when they are written rather than by what they describe, because that is how they actually get filled in. A sheet organised by moment gets completed; a sheet organised by category gets half-completed and then abandoned. Print the three groups as three blocks down one side of an A4 page and leave the other side blank for notes.

Group one: before the melter goes on

Set-up block
The six lines written before anything is weighed
Field Written when By whom Why it earns its place
Batch code Before anything is weighed Whoever opens the sheet It is the only handle you will ever have on this pour. Without it the other sixteen lines describe nothing in particular.
Date and start time Before anything is weighed Same person Ties the batch to the weather, the room and the person. A July afternoon in Nagpur and a January morning in Shimla are not the same pour.
Formula reference Before anything is weighed Same person Names the standard being followed — grade, fill, load, wick. If the formula is later changed, old sheets still say which version they were made to.
Wax lot code At weigh-out The person weighing Links the candle to the sack it came out of. This is the single line that turns a batch sheet into traceability.
Fragrance lot code At weigh-out The person weighing Same reason, and oil lots turn over faster than wax lots, so a batch can straddle two of them.
Wick type and size At weigh-out The person weighing The most common silent change in a growing business is a wick swap nobody wrote down.

The two lot code lines are the ones most often skipped and most often needed. They are what connect this pour to the pack it came from, and through that pack to the invoice and to every other pour that used the same pack. A sheet without lot codes still tells you what you did; it cannot tell you what you did it with.

Group two: weigh-out and pour

Bench block
The nine lines written with wax in the room
Field Written when By whom Why it earns its place
Wax weighed, in grams At the scale Weigher The denominator of the load. An eyeballed scoop is not a number.
Fragrance weighed, in grams At the scale Weigher The numerator. Weigh it, never measure it by volume.
Actual load, as a % At the scale Weigher Oil ÷ wax × 100, worked out and written before the melter is touched. This is where an 8% batch is caught being a 9.4% batch.
Dye quantity At the scale Weigher Drops or grams, per kilogram of wax. Shade complaints are unanswerable without it.
Temperature at which oil was added At the pitcher Pourer The one number that most often explains a weak throw, and the one most often not recorded.
Stir time At the pitcher Pourer Two minutes and twenty seconds are different candles. Write the minutes.
Pour temperature At the first jar Pourer Surface faults, adhesion and wet spots all track back to this line.
Room temperature At the first jar Pourer Indian ambient swings from 18 °C to 40 °C across a year. The pour did not change; the room did.
Jars filled and fill weight At the last jar Pourer Weigh the first and last jar. A drifting fill weight is a drifting load and a drifting burn.

Note that the load is recorded as a calculation, not as an intention. Writing "8%" is worthless; writing "480 ÷ 6,000 = 8.0%" is a check that runs itself. Fragrance load in this series always means a percentage of wax weight, which is how the CSI product pages state their ceilings, so the arithmetic is oil grams divided by wax grams. If you have ever written the load down and found it was 9.4%, you will know why the line is on the sheet.

The temperature line has a ceiling attached to it. The Luxury Soy Wax Chunks page states adding fragrance at 80–90 °C with two full minutes of slow stirring, and up to 13% of total wax weight with thorough test burning at that maximum; the CSI 464 page gives 80–90 °C as the working range for melting and pouring and states up to 10%. Where a wax's stated maximum and an oil page's stated candle range differ, the lower figure governs — and whichever figure governs, the sheet should show the number you actually hit, not the number on the poster.

Group three: cure and dispatch

Release block
The six lines written after the wax has set
Field Written when By whom Why it earns its place
Date poured and date released At de-mould and at release Pourer, then whoever releases Fixes the cure length actually given, not the cure length intended.
Surface and adhesion notes 24 hours after the pour Whoever checks Three words are enough: smooth, slight frosting, one sinkhole.
Rejects and the reason At the check Whoever checks A reject count with no reason beside it teaches you nothing next month.
Burn-test result and date After the cure Whoever burns it Melt pool at hour two, throw, soot, mushrooming. One line is enough.
Good candles and where they went At dispatch Whoever packs The line that lets you recall a batch instead of apologising to everybody.
Signature At dispatch Whoever packs Not ceremony. It is how you find out who to retrain.
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg) · British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g) · Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each) · Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each) · Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each) · Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 (₹0.83 each) · Pen Thermometer ₹354.00. Printing, paper, clipboards and your own time are not CSI products and carry no figure here.
KEEP IT TO ONE SIDE
If the sheet needs a second page, you have designed it for an auditor rather than for a person holding a hot pitcher. Twenty-one fields fit comfortably on half of an A4 page in handwriting. Leave the other half blank and headed notes — that blank half is where the genuinely useful observations end up, and it costs nothing to provide.

The batch code: four parts, readable off a candle

A code nobody can read aloud over a phone call is not a code.

The batch code is the index of the whole system, so it has two jobs that pull in different directions. It has to be short enough to hand-write on a sticker on the base of a jar, and specific enough that it can only ever mean one pour. Four parts does both.

Code anatomy
Reading BR150-260914-02
Part Means In this example Why it is there
BR Fragrance British Rose Two letters is enough while you have under twenty scents. Keep a key sheet so BR never quietly becomes Brown.
150 Fill weight 150 g jar Distinguishes the same scent in two sizes, which is the most common cause of a mis-read code.
260914 Date 14 September 2026 Year-month-day sorts correctly on paper and on a phone. Day-first does not.
02 Pour number Second pour that day Without it, two pours on one date collapse into one record and the whole system fails quietly.

Write the date year-month-day and it sorts itself, on paper and on a phone. Write it day-first and your file of sheets will be in the order 01, 02, 03 of every month at once. This sounds trivial until you have three hundred sheets and a customer on the line.

Resist putting anything clever in the code. No wax grade letter, no wick size, no shift number. Those all live on the sheet, which is where you will be looking anyway, and every extra character is another chance for a hand-written sticker to be misread. Two letters, three digits, six digits, two digits is already at the limit of what someone will read out correctly from a candle base in poor light.

How a batch code printed on a candle is read back to a single pour Reading a complaint backwardsIllustrative code: BR150-260914-02Candle in a customer's homeCare sticker reads BR150-260914-02Batch sheet BR150-260914-0214 September 2026 · second pour of the dayThe sheet's own linesPour 78 °C · load 8.0% · cure released day 16Lot codes on that sheetWax lot and oil lot, both written at weigh-outEvery other candle from that pour39 more, and the orders they went to
What it shows: how one code read off a candle base leads back through the sheet to the lot codes and to the other 39 candles from the same pour. The code, the temperatures and the dates here are illustrative. Deliberately left out: the goods-in register that issues the wax and oil lot codes — that record is a separate discipline of its own.

One warning about reusing codes. If you pour the same scent and size twice in one day and label both -01 because the second one was small, you have created two sheets that cannot be told apart. Number every pour that leaves the pitcher, however small, and accept that some codes will belong to batches of six.

Who writes what, and at exactly which moment

In a one-person business this section looks unnecessary. It is not, because the discipline being built is not about people — it is about moments. Each field belongs to a moment in the pour, and the whole method is that the pen moves at that moment and not later. When a second person joins, the moments are already defined and the handover is trivial.

1
Before the melter: open the sheet and fill six linesBatch code, date and start time, formula reference, wax lot code, fragrance lot code, wick type. Take the lot codes from the pack in your hand, not from memory, and copy them exactly as written on the pack or as assigned in your own goods-in register. This takes under a minute and it is the minute that makes everything afterwards traceable. Then weigh the wax — 6,000 g of CSI 464 for a 40-jar batch at a 150 g fill — and write the number.
2
At the scale: weigh the oil and work the load out on paperWeigh 480 g of fragrance, write it down, and divide: 480 ÷ 6,000 = 8.0%. Doing the division here, before the wax is hot, is what catches the batch where somebody poured from a bottle instead of onto a scale. If the number is not what the formula says, stop and correct it now. Adding wax to bring a high load back down is possible; removing oil from wax is not.
3
At the pitcher: three numbers and a clockThe temperature at which the oil went in, the stir time in minutes, and the temperature at the first jar. A Pen Thermometer in the melt is worth more than an opinion about how hot it looks. Write the room temperature too — in an Indian workshop it can be 22 °C in a Delhi January morning and 38 °C on a Nagpur afternoon, and the same pour behaves differently in the two.
4
At de-mould and at release: close the sheetTwenty-four hours after the pour, three words on the surface and a reject count with reasons. On the release date, the cure length is fixed by subtraction — the sheet shows the cure you actually gave, which during a festive rush is rarely the cure you meant to give. Then the burn-test line, the good-candle count, where they went, and a signature. The sheet is now closed and filed, and you should not be able to add to it.

Two practical rules make the sequence stick. First, the sheet lives on the bench, physically, in the path between the scale and the pitcher — not in a drawer and not on a phone. Second, nobody is allowed to pour until the sheet has a code on it. That single rule prevents the most common failure of the whole system, which is a perfectly executed batch that nobody can identify afterwards.

A filled sheet: forty candles, one afternoon

Here is the whole thing completed for one pour. Read it as a worked example of the format rather than as a formula to copy — the grade, load, wick and cure are decisions for your own range, and the temperatures below are illustrative entries on an illustrative sheet.

Batch sheet BR150-260914-02
Forty jar candles, 150 g fill, 8% of wax weight
Line Entry
Batch code BR150-260914-02
Formula reference F-04 v2 · CSI 464 · 150 g fill · 8% · Eco C1
Wax Luxury Soy Wax CSI 464 · 6,000 g · lot code from the goods-in register
Fragrance British Rose · 480 g · lot code from the goods-in register
Actual load 480 ÷ 6,000 = 8.0%
Dye Purple liquid dye · 6 drops per kg · 36 drops
Wick Eco Candle Wicks Thin (C1) · 40 wicks · 1 per jar
Vessel Clear Glass Jar with Golden Lid · 150 gram · 40 jars
Melt Held at the top of the grade's working range · steel pitcher
Oil added at 84 °C · stirred 2 minutes by the clock
Poured at 78 °C · room 29 °C · ceiling fan off
Fill weight Jar 1: 151 g · Jar 40: 148 g
Cure Poured 14 September · released 30 September (16 days)
Check at 24 hours 38 smooth · 2 with a sinkhole, re-topped with a heat gun
Burn test 2 candles from this pour, burned 30 September · full pool at 2 h 10 m
Good candles 40 · 2 consumed by the burn test · 38 to stock
Materials in this batch ₹8,718.72 at September 2026 prices
Priced above: the material in this batch is ₹3,044.40 of wax at the 10 kg rate, ₹1,529.28 of British Rose at the 500 g rate, ₹236.00 of wicks, ₹3,776.00 of jars, ₹100.00 of wick stickers and ₹33.04 of care stickers — ₹8,718.72, or ₹217.97 of CSI materials per candle. Dye is on the sheet but not in this total, because the quantity depends on the shade you standardise on. Outer packaging, labels, courier, electricity and your own time are not CSI costs and are not estimated anywhere on this page.

Two lines in that sheet are worth pausing on. The fill weight line reads 151 g for the first jar and 148 g for the last, a 3 g drift across forty jars — small, normal as the pitcher cools and empties, and worth watching only if it grows. And the check line records two sinkholes re-topped with a heat gun, which is a perfectly ordinary correction that becomes important if those two particular candles ever come back — a repair is a change to the candle, and a change nobody wrote down is the one that later looks inexplicable.

The pack you buy also shows up on the sheet indirectly. Buying that 480 g of British Rose at the 500 g rate costs ₹1,529.28; the same 480 g out of a 1 kg pack costs ₹1,472.64, a difference of ₹56.64 on this batch. That is a purchasing decision rather than a records decision, but it is the kind of thing the sheets make visible after ten pours, because the sheets are the only place your actual consumption per batch is written down.

Restocking for the next three batches: 18 kg of wax, 1.44 kg of oil, 120 wicks and 120 jars. At the 10 kg wax rate and the 500 g oil rate that is ₹22,833.00 of CSI 464 for 300 candles' worth of wax alone. Bulk pricing above the listed pack ladder is quoted on WhatsApp.
Shop fragrance oils

Tracing a complaint back to a pour

The value of a batch sheet is entirely in the questions it lets you refuse to answer.

A complaint arrives with almost no information: a photograph, a sentence, sometimes an order number. The work is turning that into a bounded question. The code on the candle gives you the sheet; the sheet gives you the pour; the pour gives you a list of candles and the orders they went to. What was a vague worry about your whole range becomes a specific question about forty pieces.

Diagnosis
What five common complaints look like once the sheet is open
Complaint What the sheet shows What that means
Tunnelling after two burns Pour temperature normal, wick line reads C1, fill weight 151 g The wick is undersized for this jar, not the wax. One wick change, tested, and only this scent and size are affected.
Almost no scent when lit Load reads 8.0%, oil added at 84 °C, released on day 16 The process was right, so the question moves to the oil and the wick — and every candle in the range made to the same formula is suspect, not just this batch.
Wax pulled away from the glass Room 29 °C, poured at 78 °C, jars not pre-warmed A cooling-speed problem on a hot afternoon in a cold room. Fix the jar handling; the other 39 candles from that pour are the ones to check first.
Sooting and a black rim Two sinkholes re-topped with a hot air gun Re-topping is not the cause, but it tells you the surface was disturbed. Check the wick centring on those two candles specifically.
Colour darker than the sample Dye line reads 6 drops per kg against a standard of 4 Answered in ten seconds. Without the dye line, it is a guess and a refund.

Look at the second row carefully, because it is the honest one. Sometimes the sheet proves the process was correct, and that is a worse result for you, not a better one — it means the problem is in the formula or the materials and affects the whole range rather than one pour. A records system that only ever exonerates you is not working. The point is to find out which of the two situations you are in within minutes rather than weeks.

The arithmetic of that difference is straightforward. One traced batch at this size carries ₹8,718.72 of material. Three months of untraceable output at three batches a month is ₹87,187.20 — and if you cannot bound a problem, you are implicitly carrying all of it as risk. The sheets do not prevent a single fault; they decide whether the fault costs you one batch or ten.

Filing sheets by date alone makes them unfindable. A customer gives you a code, not a date, and hunting through a file for BR150 among three hundred sheets defeats the purpose. Keep a one-line batch register — code, date, scent, size, quantity, where it went — as a running list, and file the sheets behind it. At 25 batches a month the register is 300 lines a year, which fits on a few sheets of paper or one shared spreadsheet.
The CSI principle
A batch sheet is not a record of your candles. It is a boundary around your mistakes.
Forty candles of doubt at this batch size is ₹8,718.72 of material. A month of undated, uncoded output is ₹87,187.20 of it.

What changes at 120, 300 and 1,000 candles a month

The sheet itself does not change as you grow. What changes is how many of them exist, who writes them, and how you find one again. Paper stays viable much longer than people expect, because the sheet is written by a person with wax on their hands and read by a person with a customer on the phone.

Scaling
Sheets, filing and handover by monthly output (40-candle batches)
Monthly output Batches a month Sheets a quarter Where they live Format
120 candles a month 3 batches About 36 sheets One clipboard on the bench, one lever-arch file Paper is enough
300 candles a month 8 batches About 96 sheets One file per quarter, photographed the same evening Paper plus photos
500 candles a month 13 batches About 156 sheets Two people writing, one releasing Paper plus a shared sheet for the index
1,000 candles a month 25 batches About 300 sheets A daily batch register that lists codes only Index digital, sheets on paper

The transition that actually matters is not paper to digital — it is one writer to two. The moment a second person pours, the fields stop being shorthand only you understand. Print the field names on the sheet instead of relying on a remembered order, add the by whom initials, and spend one batch pouring alongside the new person with both of you filling in a sheet, then compare them. The disagreements in that comparison are the training.

Festive season is the stress test. Diwali 2026 is 8 November 2026, and with a 14–21 day cure plus shipping, festive candles want to be poured by about mid-October — which means September and early October carry two or three times the normal number of pours. That is exactly when sheets get skipped, and exactly when a skipped sheet costs the most, because a festive complaint arrives when you have no capacity to investigate it. If you drop anything during a rush, drop the notes column, never the code, the lot lines or the load.

PHOTOGRAPH THE SHEET THE SAME EVENING
A photograph of the completed sheet, taken on the day and filed in a folder named by the batch code, costs nothing and survives a wet bench, a monsoon, a house move and a lost file. It is not a substitute for the paper original, which is the thing that got written at the right moment, but it is the cheapest insurance in this entire system.

What the paperwork costs, honestly

In materials, almost nothing that CSI sells. The only line item genuinely attributable to the system is the coded sticker on each candle — ₹0.83 from a roll of 500, or ₹33.04 across a 40-candle batch, which is about 0.4% of that batch's material cost. Many brands already put a care sticker on the base for burn instructions, in which case the batch code is free: it is written in the corner of a sticker you were buying anyway.

The instruments are not really a cost of the paperwork either, because they are a cost of making consistent candles at all. A Pen Thermometer at ₹354.00 and a bench scale come to about ₹708.00 together; the Candle Making Weighing Scale is down to very low stock in September 2026, so treat it as a mention rather than a plan and check the page before relying on it. If you are already weighing and measuring temperature, the sheet is free — it only asks you to write down numbers you are already reading.

Printing, paper, a clipboard, a file and your own time are real costs and none of them is a CSI product, so no figure for them appears anywhere on this page. Put them in your own worksheet as blank rows and fill them from your own receipts. The time cost is the one to measure honestly: time yourself over three batches, because an estimate copied from a blog is exactly the kind of number this method exists to replace.

Against that, the value is asymmetric and impossible to price in advance. Most batches are fine and their sheets are never read again. The system pays for itself on the small number of pours that go wrong, and the payment is the difference between refunding a batch and refunding a season. At this batch size that is the gap between ₹8,718.72 and ₹87,187.20 — and the honest version of the claim is that you cannot know in advance which sheet was the one worth writing.

You cannot improve a pour you did not write down.
— CandleMakingSuppliesIndia

If you are starting from nothing, do not design the perfect sheet. Take the twenty-one fields above, write them on a page, photocopy thirty of them, and use one on your next pour. The format will be wrong in two or three ways that only become obvious with wax in the room. Fix those after batch three and then leave it alone, because the value of a batch sheet compounds with the number of comparable sheets behind it, and every redesign resets that count. For bulk pricing, GST invoicing or MSDS and IFRA documentation on the materials named here, ask on WhatsApp +91 7397976926.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials — wax, fragrance oils, wicks, vessels, dyes and tools — and does not make or sell finished candles. So the honest version of this page is that almost none of it sells you anything. A batch sheet is a page of paper and a pen, the discipline is free, and the most useful single field on it (the actual load, worked out in front of you) exists mainly to catch batches where more fragrance oil was used than intended. A supplier with a pure sales interest would not put that field first.

Every price on this page comes from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Fragrance ceilings quoted here are the wax manufacturers' stated formulation maximums as printed on the product pages, not limits of any other kind, and where a wax's stated maximum and an oil page's stated candle range differ, the lower figure governs. Temperatures, dates, batch codes and the filled sheet are illustrative entries chosen to show the format. The paperwork costs — printing, paper, files, clipboards, labour and time — are not CSI products, are not published anywhere, and are deliberately left blank rather than estimated.

For bulk pricing beyond the listed pack ladder, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation to keep alongside your batch records, message WhatsApp +91 7397976926. If you want a second opinion on which fields your own sheet is missing, send a photograph of one completed sheet and we will tell you what we would add.

Frequently asked questions

How many fields should a candle batch sheet have?
Around 21 for a small manufacturing business, in three groups: six set-up lines including the wax and fragrance lot codes, nine weigh-out and pour lines including the actual load and three temperatures, and six cure and dispatch lines. Fewer than about fifteen and the sheet stops being able to answer a complaint; more than about twenty-five and it stops being filled in. If a field needs equipment you do not own, delete it.
What is the difference between a batch sheet and a standard formula?
The formula is written once and describes what every candle in a line should be — grade, fill weight, load, wick, temperatures, cure. The batch sheet is written once per pour and records what that pour actually was. The sheet names the formula by reference (F-04 v2) so the two are linked, and when they disagree, the sheet is the fact and the disagreement is the finding.
What should a candle batch code look like?
Short, hand-writable and unique to one pour. BR150-260914-02 reads as British Rose, 150 g size, 14 September 2026, second pour of that day. Use year-month-day so sheets sort correctly, and always include the pour number — two pours on one date with the same code is the single most common way these systems fail quietly.
Do I need a batch sheet if I am the only person making candles?
Yes, and arguably more than a team does, because there is nobody else to remember what you did. The cost is a few minutes per pour and ₹0.83 for the coded sticker, about 0.4% of a candle's material cost at a 150 g fill. The benefit is that a complaint six weeks later becomes a question about 40 candles rather than about everything you have sold.
Where do the wax and fragrance lot codes on the sheet come from?
From your own incoming-goods record, filled in when the delivery is opened. If a pack carries a manufacturer's marking, copy it exactly; if it does not, assign your own sequential code and write it on the pack in marker before the pack is opened. Keeping that register properly — invoices, lot codes, retained samples — is a discipline in its own right, and the batch sheet simply quotes its output. For documentation such as MSDS or IFRA statements on the materials named here, ask on WhatsApp +91 7397976926.
How long should I keep candle batch sheets?
Keep them at least as long as a candle from that pour could plausibly still be burning, which for a jar candle bought as a gift and lit months later is realistically a year or more. A practical rule is two years of paper filed by batch code, plus photographs of every sheet kept indefinitely because they cost nothing to store. There is no rule here that CSI can give you — this is a business decision, and anything touching tax or compliance record-keeping is a question for your own adviser.
Start with the next pour
Write the code before the melter goes on, and the rest of the sheet writes itself.
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40/kg at 10 kg · British Rose 500 gm ₹1,593.00 · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100 · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each at 10 · Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 · Pen Thermometer ₹354.00 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making supplies Ask for bulk pricing on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — one page per pour, twenty-one fields grouped by the moment they are written, a four-part batch code that also appears on the candle, and a running batch register for finding sheets again — applies to any candle maker, with any supplier, in any market.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Wording is unedited. Two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Ashwini, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Prices (live CSI stock, September 2026, taxes included): Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg), 500 g ₹260.00; British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g), 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each); Clear Glass Jar with Golden Lid 150 gram pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 (₹0.83 each); Pen Thermometer ₹354.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00 (very low stock); Worked batch: 40 jar candles at a 150 g wax fill with an 8% fragrance load of wax weight (12 g of oil per candle, 6,000 g of wax and 480 g of oil per batch), one wick, one wick sticker and one coded care sticker per candle; dye is recorded on the sheet but excluded from the batch total because the quantity depends on the shade standardised on. Illustrative, not measured data: the batch code BR150-260914-02, all temperatures and dates on the filled sheet, the three-month and ten-batch comparisons used to show the scale of untraceable output, and the 120 / 300 / 500 / 1,000 candle scaling rows. Fragrance figures quoted from product pages: Luxury Soy Wax Chunks states adding fragrance at 80–90 °C with two minutes of slow stirring and up to 13% of total wax weight; Luxury Soy Wax CSI 464 gives 80–90 °C as the working range for melting and pouring and states up to 10%. Where a wax's stated maximum and an oil page's stated candle range differ, the lower figure governs. Costs CSI does not sell — printing, paper, clipboards, files, outer packaging, labels, courier, electricity, rent and labour — carry no figure on this page and are left as the reader's own inputs. Diwali 2026 is 8 November 2026; a 14–21 day cure plus shipping means pouring by about mid-October. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog