How to Maintain Consistent Candle Quality as Production Grows

How to Maintain Consistent Candle Quality as Production Grows

 

Five checks, one gate, one reference candle A 10% consistency budget at 500 candles a month GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle business guides
Nothing broke. The batch just got bigger, and the pour got slower, and nobody was watching the thermometer.
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent but the Mandala design is awesome.… One more thing its difficult to open after I ready my candle and closed with lid"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"I am really happy with this fragrance.Its absolutely overwhelming fragrance. I used it in champagne candle and received a very positive review from my customer."
Ranjita RAOVerified buyer · Feb 2026
Orchard Pear Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent but the Mandala design is awesome.… One more thing its difficult to open after I ready my candle and closed with lid"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"I am really happy with this fragrance.Its absolutely overwhelming fragrance. I used it in champagne candle and received a very positive review from my customer."
Ranjita RAOVerified buyer · Feb 2026
Orchard Pear Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. Three are below five stars — shown as recorded.
✓ Live prices, taxes included ✓ Reject and sampling rates labelled as assumptions ✓ Labour, freight and packaging left as your own costs
Candle Supplier Guides · Candle Business
The candle did not change. The batch size did — and everything that used to happen in eight minutes now takes twenty-five.
50 candles
the consistency budget at 500 pieces a month — visual rejects, burn tests, retains and gate rejects · ₹11,592.15 of material, 10% of output · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Why do candles get less consistent as production grows? Because almost nothing about a bigger batch is a scaled-up version of a smaller one. A 50-jar pour takes two or three times as long as a 20-jar pour, so the wax in the pitcher is measurably cooler at the last jar than the first. Weighing gets replaced by scooping. Cure time gets compressed by a delivery date. The formula has not changed; the conditions it is executed under have.

What should I check, and how often? Five checks. Fill weight on the first and last jar of every pour. Pour temperature at the first jar and again halfway. A visual pass on every candle at 24 hours. A burn test on a sample of every batch. And a pre-dispatch gate on every candle as it is packed. Only the burn test is sampled; everything else is 100%, because looking at a candle costs nothing.

How many candles should I burn-test? Roughly 1 in 12 at 120 a month and 1 in 25 at 500 a month, never fewer than one per batch, and always two whenever a wax lot, an oil lot or a wick size changes. At 500 a month that is 20 candles, about ₹4,636.86 of material — a real cost, and the cheapest information you will ever buy.

What does consistency actually cost? At 500 candles a month, on the assumptions used here: 15 visual rejects, 20 burn tests, 10 retained candles and 5 gate rejects — 50 candles, or ₹11,592.15 of CSI materials, which is 10% of the month's output. At 120 a month the same discipline costs 19 candles, ₹4,405.02, which is nearly 16% — consistency is proportionally more expensive when you are small.
The short answer
What drifts first: Pour temperature across a long pour, then weighing discipline, then cure time under deadline, then wick centring at speed. In that order, and usually before anyone suspects the materials.
What catches it: Two weights and two temperatures per pour, a 100% visual pass at 24 hours, a sampled burn test, and a pre-dispatch gate. Five checks, none of which needs equipment you do not already own.
What it costs: About 10% of output at 500 candles a month and nearly 16% at 120. The budget falls as you grow, which is the opposite of what most makers expect.
How five hundred candles poured in a month become four hundred and fifty dispatched Five hundred poured, four hundred and fifty out150 g fill · illustrative reject rates · 1 retained candle per 50-candle batchBurn test at 1 in 25 · the 50 candles held back are the consistency budgetPoured in the month500Passed the visual check at 24 hours48515 rejectedLeft after the burn-test sample46520 burnedLeft after retained candles45510 shelvedDispatched after the pre-dispatch gate4505 rejected50 candles held back = 10% of output = ₹11,592.15 of materials.
What it shows: a 500-candle month passing through four filters — the 24-hour visual check, the burn-test sample, the retained candles and the pre-dispatch gate — leaving 450 dispatched. Reject rates of 3% at the visual check and 1% at the gate, the 1-in-25 burn-test rate and one retained candle per 50-candle batch are stated assumptions, not measured data. Deliberately left out: rework — candles re-topped or re-wicked and returned to stock, which every workshop does and which no two makers count the same way.
Straight answer
How do you keep candles consistent when the number you make each month goes up?
By accepting that the batch, not the recipe, is what changed — and putting five checks around the batch. The first drift is almost always pour temperature, because a 50-jar pour takes far longer than a 20-jar pour and the pitcher cools while you work; the Luxury Soy Wax Chunks page states a pour temperature band of 75–80 °C, and a long pour walks out of the bottom of a band like that without anyone noticing. The second is weighing, which quietly becomes scooping when you are doing it thirteen times a day. The third is cure, compressed by a delivery date — the same page says cure a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing, and it is the ideal that gets sacrificed first. The fourth is wick centring, which suffers at speed. The checks are: fill weight on the first and last jar; pour temperature at the first jar and halfway through; a visual pass on every candle at 24 hours; a burn test on a sample of every batch; and a pre-dispatch gate as each candle is packed. Only the burn test is sampled — about 1 in 12 at 120 candles a month and 1 in 25 at 500, never fewer than one per batch, always two after any lot or wick change. Budget for it honestly: at 500 a month the visual rejects, burn tests, retained candles and gate rejects come to 50 candles and ₹11,592.15 of materials out of ₹1,15,921.50 poured, about 10%. At 120 a month the same discipline is nearly 16%. That ratio improving as you grow is the real economic argument for scaling carefully rather than suddenly.
One line: Pour temperature drifts first, then weighing, then cure, then centring — five checks catch all four, and the budget is about 10% of output at 500 a month.
The candle being counted: a 150 g fill of Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00/kg, 12 g of British Rose at 8% of wax weight, an Eco Candle Wick Thin (C1), a Clear Glass Jar with Golden Lid, a wick sticker and a coded care sticker — ₹231.84 of CSI materials per candle, ₹1,15,921.50 for a 500-candle month.
Shop candle wax

What actually drifts when the batch gets bigger

Nobody changes the recipe. They change the number of jars, and the recipe changes itself.

The first thing to be clear about is that growing output does not degrade candles through some general loss of care. It degrades them through a small number of specific, physical mechanisms, each of which can be named, measured and checked. If you cannot name the mechanism, you will end up changing your wax, which is expensive, disruptive and usually wrong.

Start with the one that catches almost everybody. A twenty-jar pour is over in a few minutes; a fifty-jar pour is not. The wax in the pitcher loses heat the whole time, so the last jars are poured cooler than the first. The Luxury Soy Wax Chunks page gives a pour temperature of 75–80 °C, and a band five degrees wide sounds generous until you realise a long pour can walk out of the bottom of it without any single decision being made. The candles at the start of the batch are fine. The candles at the end have rougher tops and worse adhesion, and because they are the ones still on the shelf when the good ones have sold, they are over-represented in complaints.

Pour temperature falling across a sixty jar pour against a seventy five to eighty degree band The long pour walks out of the bandIllustrative drift of 0.12 °C per jar as the pitcher empties and coolsBand: the 75–80 °C pour temperature stated on the Luxury Soy Wax Chunks page70 °C75 °C80 °C20-jar pour ends hereband exited at jar 43jar 1jar 20jar 40jar 60The fix is a second temperature reading halfway, not a different wax.
What it shows: pour temperature falling across a long pour, against the 75–80 °C pour band stated on the Luxury Soy Wax Chunks page. The drift rate of 0.12 °C per jar is illustrative — your own figure depends on the pitcher, the room and how fast you work, and the only way to know it is to read the thermometer at the first jar and again halfway. Deliberately left out: reheating, which resets the line and is the actual fix.

The second drift is weighing. At twenty candles a week you weigh the fragrance because it feels like part of the craft. At five hundred a month you are doing it ten or thirteen times, often while three other things are happening, and the bottle starts getting poured by eye. Fragrance load in this series always means a percentage of wax weight, which is how the product pages state their ceilings, and an eyeballed pour is exactly how a batch intended at 8% ends up at 9.5%. The Chunks page states up to 13% of total wax weight with thorough test burning at that maximum, so a drift like that is not necessarily a disaster — but it is a change you did not choose, and it will make one batch smell different from the last.

The third is cure. It is the easiest thing in a candle business to give away, because nothing visible happens when you take it. A candle poured on Monday and shipped on Thursday looks identical to one shipped a fortnight later. The Chunks page itself says cure a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing, and standard practice for soy container candles is 14 to 21 days by fragrance family. Under a festive deadline, a batch that should have sat for two weeks sits for four days, and the customer who smelled your stall sample gets a candle that has not finished developing.

The fourth is wick centring, which suffers purely from speed. Forty jars in a row invites approximation, and an off-centre wick burns towards one wall, puts heat against the glass and tunnels on the opposite side. It is the cheapest fault to prevent — ten seconds looking down the row from one end before the wax sets — and one of the most expensive to have shipped.

Drift register
Eight things that drift with volume, and the check that catches each
What drifts Why volume causes it What you see in the candle The check How often
Pour temperature A 50-jar pour takes two to three times as long as a 20-jar pour, and the pitcher cools throughout Late jars show rough tops, poor glass adhesion and wet spots while early jars are fine Read the thermometer at jar 1 and again halfway; reheat or split the pour Every pour
Fragrance weighing Weighing thirteen times a day becomes pouring from the bottle by eye Load drifts up, candles sweat or throw unevenly across a batch Write oil grams ÷ wax grams on the sheet before the melter is touched Every pour
Cure time A delivery date arrives before the calendar does Throw is weaker than the sample the customer smelled at a stall Release date written on the sheet, and a physical hold shelf that is not the packing table Every batch
Wick centring Speed. Forty jars set in a row invites approximation Off-centre burn, one-sided tunnelling, heat against the glass Look down the row from one end before the wax sets; it takes ten seconds Every pour
Fill weight A bigger pitcher and a faster arm makes the last jars lighter or heavier Different burn times and different loads in the same product Weigh jar 1 and the last jar; more than about 5 g of drift means slow down Every pour
Room temperature Nothing you do — an Indian workshop swings from 18 °C to 40 °C across a year The same pour cools at a different speed in May and in January Write the room temperature on the sheet so the pattern is visible later Every pour
Vessel variation Glass and tin arrive in cartons, and cartons differ Occasional cracking, uneven lips, dents, lids that do not seat Check one jar from each carton before it goes on the bench, not after it is filled Every delivery
The second person A new pair of hands executes your shorthand, not your intention Everything above, all at once, in one batch Pour alongside them for one batch and compare sheets line by line At handover, then monthly
Scaling the batch instead of scaling the process. The instinctive move at 500 a month is to pour in bigger batches, because setting up and cleaning down is the boring part. But batch size is the variable that drives almost every drift in the table above. Two 25-jar pours are more consistent than one 50-jar pour and take barely more total time once you count the rework. If you must pour fifty, split it: pour twenty-five, reheat to the top of the band, pour the rest, and record both temperatures on the sheet.
Changing two things at once because you are in a hurry. A new wax lot and a new wick size in the same week, or a bigger melter and a bigger batch on the same day, and you have destroyed your ability to attribute whatever happens next. Change one variable, run two batches, burn-test both, then change the next. This is slower in the week and very much faster in the quarter.

The five checks, and what each one costs

Four of the five checks are free, in the sense that they consume no materials and need no equipment you do not own. The only one that costs money is the burn test, because a burned candle cannot be sold. A Pen Thermometer at ₹354.00 is the one instrument the whole system depends on, and a second one at ₹708.00 for the pair is a sensible redundancy once two people are pouring — a thermometer that has been dropped reads confidently and wrongly, which is worse than no reading at all.

Check one: two weights per pour

Weigh the first jar and the last jar of every pour and write both on the sheet. Everything in between is assumed to lie along the line joining them. More than about 5 g of drift across a batch at a 150 g fill means the pour is getting away from you — usually because the pitcher is emptying and the last jars are being over-filled to use it up. The two numbers take fifteen seconds and they are the single best early-warning indicator in a candle workshop.

Check two: two temperatures per pour

One reading at the first jar and one halfway through. Two readings turn a single data point into a rate, and a rate is what tells you whether a longer batch will finish inside the band. This is also the check that decides whether you need more melting capacity: if the halfway reading is consistently at the bottom of your band, the answer may be a Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 holding the wax at temperature while you work, or a larger unit such as the imported 10 kg melter at ₹21,240.00. Be honest about what equipment does, though: a melter holds temperature, which removes one drift. It does not centre a wick, weigh an oil or wait out a cure.

Check three: a visual pass on every candle at 24 hours

Not a sample — every candle, once, the day after the pour, in daylight. Surface, wick position, adhesion, fill level, vessel condition. It costs nothing but attention, it is the only check that sees 100% of output, and it is where the 3% visual reject assumption in this page's budget comes from. Record the reject count and the reason on the batch sheet, because a reject count with no reason attached teaches you nothing next month.

Check four: a sampled burn test

The only check that consumes stock. Burn a sample of every batch after the cure, in a room of a normal size, and watch the melt pool at two hours, the throw, the flame height, sooting and mushrooming. Sample rates are in the next section. Always burn two, not one, whenever a wax lot changes, an oil lot changes or a wick size changes — one candle cannot distinguish a lot problem from an unlucky candle. At 500 a month this is 20 candles and ₹4,636.86 of material.

Check five: the pre-dispatch gate

The last look, done as the candle is packed rather than as it is made. It catches damage that happened after the visual check — a chipped lid, a smudged label, a candle that sat in a sunny window for a week. It is also the only check that happens with the customer's expectation in mind rather than the maker's.

KEEP ONE REFERENCE CANDLE ON THE BENCH
Take one candle you are completely happy with, mark it clearly as not for sale, and keep it where the packing happens. Every judgement in the gate becomes a comparison instead of an opinion: is this surface as good as that one, is this fill level the same, is this label straight. A reference candle is the cheapest quality standard in existence, and it settles arguments between two people in about two seconds. Replace it when your standard genuinely improves, and keep the old one to see how far you have come.

How many candles to burn, and what that costs

Burn testing is the only quality check that destroys the thing it checks, which makes it the only one where the rate is a real decision. The rate should fall as volume rises — not because bigger businesses need less information, but because a fixed number of tests per batch gives you more information per candle once batches are more alike.

Sampling
A workable burn-test rate by monthly output, at a 150 g fill
Monthly output Burn-test rate Candles burned Material consumed Share of output
60 a month 1 in 10 6 candles ₹1,391.06 10.0% of output
120 a month 1 in 12 10 candles ₹2,318.43 8.3% of output
300 a month 1 in 20 15 candles ₹3,477.65 5.0% of output
500 a month 1 in 25 20 candles ₹4,636.86 4.0% of output
1,000 a month 1 in 30 33 candles ₹7,650.82 3.3% of output
Priced above: each burn-test candle is ₹231.84 of CSI materials — Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00 (₹599.90/kg, 150 g fill) · British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g, 12 g dose) · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100 · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each at 10 · Candle Wick Stickers ₹2.50 each · Candle Care Stickers Roll ₹0.83 each. Your own labour, electricity and the room you burn them in are not CSI costs and carry no figure here.

Three rules override the table. Never fewer than one candle per batch, whatever the rate says, because a batch with no burn test is a batch you are shipping on faith. Always two whenever a lot or a wick changes. And always burn from the end of the pour rather than the start, because the end of the pour is where the drift lives — testing jar 3 of 50 tells you about the easiest candle in the batch.

There is a genuine tension here that is worth naming. A burned candle is ₹231.84 of material and also a candle you could have sold, so the true cost to the business is higher than the material figure and depends on your own pricing, which is not something this page will put a number on. What can be said is that the alternative is finding out from a customer, and a customer who finds out for you costs a replacement, the postage on it, and the review.

The pre-dispatch gate, in four steps

The gate is deliberately boring and deliberately last. It happens at the packing table, one candle at a time, and it is the only point in the process where somebody looks at a candle as a customer would rather than as its maker.

1
Set the table up so the gate cannot be skippedCandles come off a hold shelf, through the gate, and onto the packing table. There is no path from the hold shelf to the box that does not pass the reference candle. This is a layout decision rather than a discipline decision, and layout wins over discipline every time there is a deadline.
2
Six looks, in the same order, every timeWick, surface, adhesion, fill, vessel, label. Always the same sequence, because a fixed order is what stops the eye from skipping the boring ones. The whole pass takes a few seconds per candle once it is habit, and the order is more important than the speed.
3
Decide once what a second is, and stick to itSome faults are cosmetic — a small wet spot, faint frosting — and some are functional. Write down which is which before you are under pressure, and sell cosmetic seconds honestly at a lower price rather than quietly shipping them at full price. A customer who was told is a customer who forgives.
4
Write the gate result on the batch sheetGood candles out, rejects and the reason, and the date. Without that line the gate produces no data and next month you will be guessing again about where the losses are. The line takes ten seconds and it closes the loop between the pour and the customer.
The gate
Six checks at the packing table and what to do when one fails
Check Passes if If it fails
Wick centred and trimmed Upright, central, trimmed to the length you standardised on Re-trim, or reject if the wick is set off-centre in hard wax
Surface Even, no sinkhole, no crater around the wick Re-top only if you can do it without disturbing the wick, otherwise reject
Adhesion No wet spot larger than a fingernail against the glass Cosmetic only — decide once, apply the same rule to every candle, and tell the customer if you sell it
Fill level Within about 5 g of your standard, checked by eye against a reference candle Reject or downgrade to a seconds sale
Vessel No chip, no crack, lid seats and turns Reject the vessel, not the wax — the candle can be re-melted
Label and batch code Present, legible, correct scent and size Fix before packing; a wrong code is worse than no code

One of those rows deserves a word about materials rather than process. Vessels arrive in cartons and cartons genuinely vary — one of the reviews on the CSI store says of a tin container that the material is good but some arrived a little dented and the lid is hard to open once a candle is finished in it. That is fair, useful feedback, and the production answer is the same for any supplier: check one vessel from each carton before it reaches the bench, because a dent found on the shelf is a supplier conversation and a dent found after filling is your loss.

Holding temperature through a long pour: a Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 keeps wax at temperature while you fill, and a Steel Pouring Pitcher 600 ml at ₹708.00 pours cleanly enough that jar 40 looks like jar 1. Neither replaces the thermometer reading that tells you whether you need them.
Shop wicks and tools

The consistency budget at 120 and at 500 a month

Quality systems are usually argued for in the abstract and abandoned in the specific, because nobody puts a number on them in advance. So here is the number, built from the assumptions used throughout this page — a 3% visual reject rate, a 1% gate reject rate, one retained candle per batch, and the sampled burn-test rates from the table above. All four are stated assumptions, not measured data, and your own figures will differ.

Consistency budget
What the discipline holds back, at two volumes, in candles and rupees
Line 120 candles a month 500 candles a month
Poured in the month 120 candles 500 candles
Visual rejects at 24 hours (3%) 4 · ₹927.37 15 · ₹3,477.65
Burn-test candles 10 at 1 in 12 · ₹2,318.43 20 at 1 in 25 · ₹4,636.86
Retained candles (1 per batch) 3 · ₹695.53 10 · ₹2,318.43
Gate rejects (1%) 2 · ₹463.69 5 · ₹1,159.22
Total held back 19 candles · ₹4,405.02 50 candles · ₹11,592.15
As a share of output 15.8% 10.0%
Materials poured in the month ₹27,821.16 ₹1,15,921.50

Read the last two rows together, because they contain the only genuinely counter-intuitive thing on this page. The budget in rupees goes up as you grow — ₹4,405.02 becomes ₹11,592.15 — but as a share of output it falls from nearly 16% to 10%. Quality discipline gets cheaper per candle the more candles you make, which is precisely backwards from how most small makers think about it. The maker at 120 a month who says testing is a luxury they cannot afford is right that it costs them proportionally more, and wrong that the answer is to skip it, because the candles they are shipping untested are the ones building the reputation that has to carry them to 500.

Set against the budget: an unchecked month at 500 candles puts ₹1,15,921.50 of materials into the market with no evidence behind it. The ₹11,592.15 budget is exactly 10% of that — a tenth of the month's materials spent making sure the other nine tenths are what you think they are. Whether that is a good trade depends on facts nobody can supply for you, including your price, your repeat rate and how much a bad review costs you, none of which CSI can put a figure on.

The CSI principle
Consistency is not a standard you hold. It is a number of candles you agree in advance not to sell.
At 500 a month that number is 50 candles and ₹11,592.15. Decide it before the festive rush, not during it.

When a second pair of hands arrives

Everything you never wrote down becomes visible the day somebody else does the pour.

A single maker carries most of a process in their hands. They know that the wax is ready when it looks a certain way, that this jar takes a little more, that you wait a beat before setting the wick. None of that survives a handover, and all of it was doing real work. This is why quality usually dips at the exact moment a business gains capacity, which feels like bad luck and is entirely predictable.

The fix is to spend one batch badly. Pour alongside the new person with both of you filling in a sheet independently, then compare the two sheets line by line. Every disagreement is something you knew and never said: the temperature you actually wait for, how long two minutes of stirring really is, how full is full. Fix those in the written formula rather than in a verbal correction, because a verbal correction lasts until the next busy afternoon.

Then split responsibility rather than duplicating it. One person owns the weigh-out and the sheet; the other owns the pour and the wicks. Both sign. Shared responsibility for a check means nobody does it, and this is true in a two-person workshop exactly as it is in a factory.

Training by watching. A new person who watches three pours and then does the fourth has learned your movements and none of your reasons, which means they will confidently improvise in exactly the situations where improvisation is expensive — a slow pour, a cool room, a jar that is not filling evenly. Have them fill in a sheet from the first batch they touch, even while shadowing. The sheet is the training material.

Holding the line through a festive ramp

Diwali 2026 is 8 November 2026. With a 14–21 day cure plus shipping, festive candles want to be poured by about mid-October, which loads September and early October with two or three times a normal month's pours. Every drift in this page is a drift that gets worse under time pressure, and the checks are exactly what a rushed workshop drops first.

Decide in advance which checks are non-negotiable. The two weights and two temperatures stay, because they cost seconds. The 100% visual pass stays, because it is the only thing standing between a rushed pour and a customer. The gate stays. What can flex is the burn-test rate — dropping from 1 in 12 to 1 in 20 during a ramp is defensible if, and only if, you are still burning two candles on every lot change. What cannot flex is cure, and the honest way to protect it is to pour earlier rather than to release sooner. At a 500-candle festive month that is ₹1,15,921.50 of material committed several weeks before the revenue arrives, which is a cash decision as much as a quality one.

The other festive-specific risk is heat, not haste. A candle cured in a workshop at 34 °C and then loaded into a delivery van in Ahmedabad is a different object from the same candle in February. Store finished stock away from sunlight and away from anything warm, and if a batch has been sitting in a hot room, put it through the visual check again before it is packed rather than trusting the check it passed a fortnight ago.

The candle a customer remembers is the average of every one you shipped, not the best one you made.
— CandleMakingSuppliesIndia

None of this needs new materials, and that is the point worth ending on. The checks in this page are a thermometer, a scale you already own, a reference candle you already made, and a decision about how many candles you are willing not to sell. If your candles have changed and the register says the wax lot has not, the answer is in the pour, not in the sack. For bulk pricing beyond the listed pack ladder, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation to file with your quality records, message WhatsApp +91 7397976926.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials — wax, fragrance oils, wicks, vessels, dyes and tools — and does not make or sell finished candles. The honest position of this page is therefore inconvenient for a supplier: when a maker's candles change and the wax lot did not, it is almost never the wax. Long pours, scooped fragrance, compressed cure and a second pair of untrained hands account for most of the drift described here, and none of those is fixed by buying a different grade or a bigger melter.

Every price on this page comes from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. The pour band of 75–80 °C, the fragrance addition window of 80–90 °C with two minutes of slow stirring, the minimum 48-hour cure with one to two weeks ideal before burn testing, and the 13% maximum of total wax weight with thorough test burning at that figure are all as stated on the Luxury Soy Wax Chunks product page; they are the wax manufacturer's stated formulation and working figures, not limits of any other kind. Where a wax's stated maximum and an oil page's stated candle range differ, the lower figure governs. Reject rates, sampling rates, batch sizes and the temperature drift shown in the second diagram are stated assumptions and illustrative figures, not measured data.

For bulk pricing beyond the listed pack ladder, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation to file with your quality records, message WhatsApp +91 7397976926. If your candles have changed and you cannot tell whether it is the process or the material, send the two batch sheets and we will tell you which questions we would ask first.

Frequently asked questions

Why do my candles get less consistent as I make more of them?
Because the batch changed, not the formula. A longer pour cools further, weighing becomes scooping, cure gets compressed by a deadline and wick centring suffers at speed. Those four mechanisms account for most drift in a growing workshop, and all four are caught by reading two weights and two temperatures per pour and looking at every candle once at 24 hours.
How many candles should I burn-test each month?
About 1 in 12 at 120 a month, 1 in 20 at 300 and 1 in 25 at 500 — but never fewer than one per batch, and always two after a wax lot, oil lot or wick change. At 500 a month that is 20 candles, ₹4,636.86 of materials. Burn from the end of the pour, not the start, because the end is where the drift is.
What is a pre-dispatch gate for candles?
A last look at every candle as it is packed: wick, surface, adhesion, fill, vessel, label — always in the same order, always against a reference candle kept on the packing table. It catches damage that happened after the batch was checked and it is the only point where somebody assesses the candle as a customer would. Write the result on the batch sheet or it produces no data.
What does a quality system cost a candle business?
On the assumptions used here, 50 candles a month at 500 pieces — 15 visual rejects, 20 burn tests, 10 retained candles and 5 gate rejects — which is ₹11,592.15 of CSI materials, or 10% of output. At 120 a month the same discipline costs 19 candles and ₹4,405.02, nearly 16%. Labour, electricity, packaging and the revenue forgone on a burned candle are your own figures and are not estimated here.
Should I buy a bigger melter to make candles more consistent?
Only if your halfway temperature reading says so. A melter such as the Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 or the imported 10 kg unit at ₹21,240.00 holds wax at temperature, which removes exactly one of the drifts on this page. It does not centre a wick, weigh a fragrance or wait out a cure. Take the two readings for a month first, then decide — equipment bought to fix an undiagnosed problem usually just makes the same problem faster.
How do I keep quality up during the Diwali rush?
Decide the non-negotiables before the ramp. Keep the two weights, the two temperatures, the 100% visual pass and the gate — they cost seconds. Let the burn-test rate flex, but never below two candles on every lot change. Protect the cure by pouring earlier rather than releasing sooner: Diwali 2026 is 8 November 2026, so with a 14–21 day cure plus shipping, pours want to finish by about mid-October.
Hold the line as you grow
Five checks, one gate, one reference candle — and a budget you decided in advance.
Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00 · British Rose 500 gm ₹1,593.00 · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100 · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each at 10 · Pen Thermometer ₹354.00 · Mini Electric Wax Melter ₹2,360.00 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making supplies Ask about scaling up on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — name the drift rather than the symptom, put two weights and two temperatures on every pour, look at every candle once at 24 hours, burn a sample of every batch, gate every candle at packing against a reference candle, and agree the consistency budget in advance — applies to any candle maker, with any supplier, in any market.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. Three are below five stars — shown as recorded. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Prices (live CSI stock, September 2026, taxes included): Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00 (₹599.90/kg), 1 kg ₹599.00, 500 g ₹299.00; British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each); Clear Glass Jar with Golden Lid 150 gram pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 (₹0.83 each); Pen Thermometer ₹354.00; Mini Electric Wax Melter 1 litre ₹2,360.00; Electric Wax Melter (Imported) 10 kg ₹21,240.00; Steel Pouring Pitcher Large 600 ML ₹708.00. Worked candle: a 150 g wax fill with an 8% fragrance load of wax weight (12 g of oil per candle), one wick, one wick sticker and one coded care sticker, giving ₹231.84 of CSI materials per candle. Stated assumptions, not measured data: a 3% visual reject rate at 24 hours, a 1% gate reject rate, one retained candle per batch, batches of 40 at 120 a month and 50 at 500 a month, burn-test rates of 1 in 10, 1 in 12, 1 in 20, 1 in 25 and 1 in 30 by volume, and the illustrative 0.12 °C per jar pour-temperature drift in the second diagram. Quoted from the Luxury Soy Wax Chunks product page: pour temperature 75–80 °C; fragrance added at 80–90 °C with two full minutes of slow stirring; cure a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing; up to 13% of total wax weight with thorough test burning at that maximum. Where a wax's stated maximum and an oil page's stated candle range differ, the lower figure governs. Costs CSI does not sell — labour, electricity, rent, outer packaging, labels, mailers, courier and the revenue forgone on a burn-tested candle — carry no figure on this page and are left as the reader's own inputs. Diwali 2026 is 8 November 2026; a 14–21 day cure plus shipping means pouring by about mid-October. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog